Wat de pers over de uitslag van de verkiezingen zegt: Politici over de verkiezingen Loop der bevolking te Leiden DONDERDAG 29 MET 1958 N.R.Crt: Er is aanleiding terug te komen op het meest spectaculaire verschijnsel ook bij deze verkiezingen: de voortgezette winst van de V.V.D., voortgezet wel te verstaan in twee maanden tyds. Men zou wat dit betreft kunnen verwijzen naar het bekende gezegde, dat niets zoveel succes heeft als succes. De waar heid van zo'n ge-zegde is overigens iets zeer betrekkelijks; als zij absoluut was zou een party na behaalde winst nooit meer kunnen verliezen. De praktijk leert anders, zoals bijv. de P. v. d A. in deze tijden ervaart. Het lijkt ons dan ook bepaald niet juist te menen, dat veel kiezers nu op de V.V.D. hebben gestemd omdat het deze partij twee maanden geleden zo voor de wind is gegaan. Er is bij gelegenheid van de Staten verkiezingen ook wel gezegd, dat het succes van de V..V.D. toe te schrijven was aan de ontevredenheid. Men moest er zo heette het in bepaalde kringen geen liberaal reveil in zien. Het was, zo werd gesuggereerd, heus geen liefde voor het liberalisme, die de kiezers tot de V.V.D. bracht. Een dergelijke redenering houdt zioh evenwel niet bezig met de gronden voor onmiskenbaar heersend onbehagen en voor een zekere stemming van ontevre denheid. Als men zich daarop bezint kan men tot de ontdekking komen, dat men vele waarden bedreigd ziet, die nu juist in de liberale geest van zoveel belang zijn. Geeft men zich daar rekenschap van dan lijkt de conclusie gewettigd, dat talloze kiezers niet uit onbehagen of met een zekere balorigheid „dan maar op de V.V.D." hebben gestemd. Zy heb ben zich, ongerust over vrijheid en ont- plooiingsmogelykheid voor individu en gemeenschap, naar het juiste adres be geven. Aan de liberalen in de gemeente besturen is het nu te tonen, dat men hen niet tevergeefs heeft afgevaardigd. Alg. Handelsblad: De grote winst, die de VVD thans weer incasseert legt op deze party byzondere verplichtingen. Wy doelen hier niet in de eerste plaats op haar aandeel in het gemeentelijk bestuur. In vele gemeenten is de VVD thans een der grootste par tijen geworden en zal zij dus een of meer wethouderszetels dienen te be zetten. Maar haar stemmenaanwas dit moet men zich realiseren is in sterke mate het gevolg van een negatief oor deel der kiezers: afkeer van de tegen woordige regeringscomibinatie en van het gevoerde beleid. Al geven de cijfers van dit jaar misschien aanleiding om te spreken van een liberaal reveil, het lijkt nog te vroeg om te spreken van een definitieve bekering tot een andere, li berale, politiek. Ontevredenheid is geen duurzame basis voor een gezond politiek inzicht. Het komt er thans op aan deze nieuwe aanhang en vooral de jeugd te door dringen van de waarde van het mo derne, progressieve liberalisme, als grondslag voor een gezonde sociaal- economische politiek, maar ook om die politiek zo te vormen, dat de individuele vrijheid, die na de oorlog zo sterk in het gedrang is gekomen, recht wordt gedaan en de persoon niet in het niet verdwijnt tegenover de staat, een tendens, die in de moderne maatschappelijke ontwik keling ligt. Verheugend is in ieder geval, dat zich thans die drang naar erkenning van de waarde van de individu en de persoon lijke zelfwerkzaamheid, bij deze verkie zingen zo duidelijk heeft geuit en wel op een wijze, die weldadig afsteekt bij wat wy soms in andere landen zien. Wij kunnen ons gelukkig prijzen, dat voor een ontwikkeling, zoals wij op dit ogen blik in Frankrijk zien, in ons land niet behoeft te worden gevreesd, evenmin als een uitslaan naar ultra-links of ultra rechts van de bestaande onlust tegen over het regeringsbeleid. Verheugend is daarom ook, dat de communisten we derom een teruggang van hun aanhang vertonen. Intussen dienen wij wel te be seffen, dat hetgeen zich de afgelopen weken op het politieke toneel heeft af gespeeld een politiek spel is tussen de „regeringspartijen", dat zo niet onge straft kan worden voortgezet. De Telegraaf: Voor wie nog mocht hebben getwijfeld aan de gezindheid, welke het Neder landse volk bezielt, zal na de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen geen en kele onzekerheid meer bestaan. On danks het feit dat by de verkiezingen van gisteren locale belangen een ge ducht woordje meespraken, is het resul taat niet alleen een bevestiging, maar zelfs een duidelijke versterking gewor den van de uitspraak van twee maanden geleden. Het Nederlandse volk heeft zich ver der afgekeerd van het dirigisme, dat zichzelf zo schromelijk heeft overschat en voornamelijk in de PvdA belichaamd is en zioh gewend naar de partij, die in de landspolitiek in de oppositie is en geaoht wordt de vrijheid van de burger te respecteren. Kon men bij de staten verkiezingen reeds van een voor Neder land ongekende verschuiving spreken, thans is deze nog in belangrijke mate versterkt. De winst van de WD is indrukwek kend. De WD zal er zich wel van bewust zijn dat ook stemmen zijn uitgebracht door kiezers, die van deze partij verwach tingen koesteren, die slechts in de toekomst verwezenlijkt kunnen worden door een positieve politiek De nieuwe winst van dé WD zal in niet geringe mate afkomstig zijn van de beide christelijke partijen, die gedurende zovele jaren als versiering van het rood zwarte blok hebben gefungeerd. De CH 'betaalt natuurlijk ook haar tol voor het beleid van haar minister van Oorlog, ir. C. Staf, voor de AR zijn deze verkiezingen een les, welke haar na werking ongetwijfeld zal doen gevoelen. Ook en wellicht zelfs op niet te lange termijn in de landspolitiek. Het Vrije Volk: De raadsverkiezingen hebben de uit slag van de Statenverkiezingen beves tigd. De grootste winst is naar de WD gegaan. De confessionele partijen oogsten wat zij hebben gezaaid. De toenemende nei ging in de kringen om met de WD samen te werken heeft een aantal kie zers doen besluiten dan maar het zekere voor het onzekere te nemen en regel recht op de liberalen te stemmen, liever dan de confessionele omweg te volgen, die misschien niet tot het gewenste doel zou leiden. Hoe noodlottig voor de positie van het socialisme het optreden van de PSP is f:eweest, is bij deze verkiezingen onweer- egbaar gebleken. Deze partij heeft haar stemmenwinst behaald ten koste van de P. v. d. A. Het is voor deze party kenmerkend, dat zy ook heeft geprofiteerd van de herrie in de CPN, maar dat maakt de zaak alleen maar bedenkelijker. Het enige resultaat, dat zij heeft veroor zaakt, is, dat het conservatisme in de gemeentebesturen aanzienlijk is ver sterkt. De groei van het conservatisme is een tijdsverschijnsel, dat zioh na een tijd van vooruitgang altijd openbaart. Op iedere vloed volgt een eb. De snelle voortgang van een sociaal verantwoord en zegenrijk beleid heeft tegenkrachten opgeroepen. Men vindt het al lang wel letjes. Er moet nu maar een eind aan komen. Dat is de verklaring van de zuigkracht die het conservatisme thans uitoefent. De eb duurt voort. Als de kiezers de gevolgen zullen ondervinden, keert het gety. Trouw: Het komt ons voor dat deze verkie zingen dit duidelijk maken dat een deel van het Nederlandse volk zijn 6tem bepaalt uit conjuncturele overwegingen. De heer Burger heeft onlangs gezegd dat de P.v.d.A. dan in aanhang toe neemt als de welvaart toeneemt en dat zij verliest als de welvaart slinkt. De V.V.D. profiteert van deze casus positie in omgekeerde zin. En naar ons gevoelen toont dit aan dat een groot deel van het Nederlandse volk waaronder helaas ook vele christen-mensen onvoldoende inziet dat de politiek niet een conjunctuur kwestie is, niet een kwestie is van meer of minder krijgen, maar een zaak van beginselen. Elke benadering van de politiek waar bij dat uit het oog verloren wordt, werkt de achteruitgang van de invloed van de Christelijke politiek in de hand. Wij zullen ons moeten blijven reali seren dat wij onze politieke keuze niet in de sfeer van de economie en van de conjunctuur moeten maken. De strijd aan twee fronten blijft. Hij wordt harder en scherper dan ooit. Te gen het socialisme en het liberalisme. En wij zullen beide uit eigen kring moe ten uitbannen. En daarom zullen wy het advies dat prof. Oud gisteravond in een vergadering van de V.V.D. te Rotter dam aan het adres van de A.-R. Partij uitte, nl. dat zij een andere koers moet gaan varen, niet opvolgen. Wij herinneren ons nog te goed een verkiezingsleus van de V.V.D. in 1948 dat het roer in de Indië-kwestie om moest en toen hadden wij in enkele maanden met medewerking van de V.V.D. de soevereiniteitsoverdracht. De Maasbode: Tegen de verschuivingen steekt de opnieuw gebleken stabiliteit van de K.V.P. scherp af. De hechtheid van dit katholieke blok is van zeer grote bete kenis. De winst van de Statenverkie zingen is geconsolideerd. Als factor van evenwichtigheid moet men dit resul taat uitermate waarderen. Het is een belang voor de gehele Nederlandse sa menleving. Voorzover wij zien hebben de Staten verkiezingen zich voor de Protestantse groeperingen grosso modo herhaald: een geringe teruggang van de A R. en een zich handhaven van de C.H.U. Wij betreuren het vooral, dat de A.R. nog steeds geen kans ziet om op duidelijke wijze te profiteren van de verschuivin gen die zich toch ook onder haar po tentiële raadkiezers afspelen. Het Vaderland: Het herhaalde succes van de WD, de enige werkelijke oppositie-partij in het parlement, kan niet alleen worden toe geschreven aan de aantrekkingskracht van de daden en beloften van haar ver tegenwoordigers in Provinciale Staten en Gemeenteraden. Dit succes wijst te vens op een toenemend vertrouwen van de kiezers in het werk, dat de VVD-ers in de twee Kamers en daarbuiten ver richten. De nu duidelijk herhaalde voor uitgang van de liberalen is ook een teken van de grote ontevredenheid onder een belangrijk deel van de bevol king met het tot nog toe gevoerde regeringsbeleid. Het is nog de vraag, gezien de zitvastheid van onze ministers of deze uitslagen der twee verkiezingen him zal doen Inzien, dat het Nederland se volk iets anders wil dan wat zij pre tenderen. Een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg, misschien zy aan een heel. Het Parool: Van de kleine groeperingen bleek n.l. de P.S.P. de enige, die landeiyk meetelt. Hoewel zy in lang niet alle gemeenten kandidaten had gesteld, béhaalde zy waar zy dat wel had gedaan een be hoorlijk aantal stemmen. Verhoudings- gewys moet ook zy tot de belangrijke overwinnaars worden gerekend, ook al is dit in onze ogen in zoverre een Pyrrhus-overwinnlng, dat de kansen van het socialisme, dat zy zegt voor te staan, juist door haar optreden verzwakt zyn r.J daardoor de grootste socialistische party aan invloed inboette. In de vele gemeenten van ons land vertoont dit algemene patroon natuur lijk allerhande variaties, maar nergens zyn de afwijkingen zo opvallend, dat zy een aanwyzing zouden kunnen vormen van een dlepergaande wyziging in de nationale politieke verhoudingen. Die biyven dan ook wat zij waren sinds maart. Zou biyken, dat deze toen duidelyk aan de dag getreden lyn ook in de komende Jaren verder wordt doorgetrok ken, dan zal dat ongetwyfeld tot poli tieke gevolgen leiden op landelyk niveau. Nu verwachten wy wèl een toe neming van de al lang bestaande en allengs duidelyker waarneembare span ningen, maar desondanks, althans op korte termyn, geen scherpe ombuiging van het bestaande beleid. Niet in bin nenlands opzicht en nog veel minder wat de buitenlandse politiek betreft. Alg. Dagblad: De rol van de communisten in de Ne derlandse politiek is nu wel definitief uitgespeeld. Hun percentage in zestig gemeenten boven 20.000 inwoners be draagt nu nog maar 5.65, tegen 8.95 bij de vorige raadsverkiezingen en 7.71 by de verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Welke gevolgen de uitslag zal hebben voor de landspolitiek, kan men op het ogenblik moeilijk voorspellen. Vast staat evenwel, dat met name de VVD zich we derom gesterkt kan voelen in haar oppo sitie tegen het regeringsbeleid, en dat de uitslag een bewijs is voor een groeiende onvrede met de politiek, welke 's Lands regering volgt. De Volkskrant: Zou er by de gemeenteraadsverkie zingen nog veel kunnen veranderen? Na de grote verschuivingen bij de Staten verkiezingen van twee maanden geleden leek dat niet waarschynlijk. Toch zyn de kiezers in beweging gebleven. Het gaat ook nu om verschuivingen. De PvdA hoopt ditmaal op een terugkeer van by de Statenverkiezingen verloren kiezers. Het is anders gelopen. De PvdA kreeg geen uitzicht op herstel. Integen deel. De uitslag is voor de PvdA nog be duidend slechter dan bij de Statenver kiezingen. De VVD heeft alle reden tot juichen. Haar winst by de Statenverkiezingen moet aanstekeiyk hebben gewerkt. Het is nu zo. dat de liberalen in tal van ge meenten een factor van betekenis zyn geworden. Dat kan straks ook blyken uit de samenstelling van de colleges van B. en W. Wat de protestantse partijen betreft was vooral belangryk in hoever een sa mengaan van AR en CH de protestant se kiezers zou aanspreken. Vooral Den Haag was hierby een toetssteen. Het re sultaat stelt teleur. Ook een dergelijk samengaan schijnt de protestantse kie zers toch niet bijzonder te pakken. Er is nog steeds geen sprake van een we zenlijk herstel van de protestantse par tyen. De KVP heeft haar by de Statenver kiezingen behaalde winst praktisch ge heel gehandhaafd. In gemeenten in het zuiden met een KVP-lyst is het resul taat dikwyls nog beter dan de vorige keer. Dat de PvdA ook in Brabant en Limburg zetels verloor is een bewys te meer. dat „de doorbraak" naar katho lieke kant geen kans maakt. De winnende VVD stelde zich als op positie scherper op en in de uitslag van deze gemeenteraadsverkiezingen zullen de liberalen ongetwyfeld een aansporing zien om er nog een schepje bovenop te 80-jarige gekozen op eigen candidatuur In de nieuwe gemeenteraad van Ottersum doet 'de 80-jarige heer Frans Janssen zyn intrede. Hij had actie gevoerd voor zyn kandidatuur onder de leuze: „Adenauer is 82 en regeert heel Duitsland, waarom zou ik dan te oud zyn voor Ottersum?" Een aantal stemgerechtigden heeft deze opvatting blykbaar gedeeldoor hem een mandaat te geven. Kerkelijk L even Na een verbouwing van drie jaar op de werf van Wilton-Feyenoord is het vliegdekschip „Karei Door man" weer in de vaart gebracht. Tijdens een korte plechtigheid op he vliegdek werd na het hijsen van de vlag door de bemanning een driewerf hoera uitgeroepen voor H.M. de Koningin. Verkiezingsvergissing In Waarde zit men met de han den in het haar! Tijdens de stem ming bleek namelyk, dat er een ernstige vergissing is gemaakt. Op de oproepingskaarten stond de lyst van Gemeentebelangen als num mer 3 en die van de AR als nummer 4. Maar al spoedig bleek dat op de stembiljetten de beide nummers waren verwisseld. De stemming is toch doorgegaan en de leden van het stembureau hebben hun best gedaan, een ieder van de vergissing op de hoogte te stellen. Het kostte echter heel wat hoofd brekens! De vraag is nu of de beide betrokken partijen akkoord zullen gaan met de gang van zaken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll doen. De PvdA raakte door het verlies bij de vorige verkiezingen in grote ver warring. Dat had ook gevolgen voor de verhouding tot de KVP. Na deze uitslag zou de PvdA een nog moeilyker partner kunnen worden. Wy hopen desondanks dat nu beide verkiezingen achter de rug zyn weer meer de nadruk kan vallen op het praktische werk. dat nog in de rest van deze parlementaire periode te doen valt. Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie en van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, noemde de uitslag van de ver kiezingen „boven verwachting". Met de gemeenteraadsverkiezingen is het altyd moeilyker, voegde hij eraan toe. Zyn in druk was, dat de uitslag een voortzet ting is van de lyn, welke bij de jongste Statenverkiezingen is begonnen. „De PvdA heeft onbedoeld haar best gedaan om wind in onze zeilen te blazen", zeide de heer Oud met een verwijzing naar re cente gebeurtenissen. ..Mijn indruk is - zo voegde hij hieraan toe - dat de PvdA over haar hoogtepunt heen is. Men krygt er genoeg van te veel in de boeien te worden geslagen. De jongeren zien in het socialisme geen perspectief meer". De protestants-christelijke partyen hebben het naar de mening van de heer Oud niet best gedaan. Hij zeide het ge voel te hebben, dat de samenwerking niet tot verbetering heeft geleid. Een directe invloed op de landspolitiek zeide de heer Oud niet van de gemeen teraadsverkiezingen te verwachten. Maar de uitslag ervan kan op den duur doorwerken en misschien kan de span ning wel eens te groot worden, zo voeg de de voorzitter van de VVD eraan toe. De voorzitter van de PvdA. de heer Evert Vermeer gaf het volgende com mentaar op de verkiezingsuitslag: „Ik wil twee opmerkingen maken, een in vergelijking met de raadsverkiezingen van 1953: dan zie ik bij die raadsverkie zingen in het bijzonder in de grote ste den verlies van de PvdA. dat in een paar steden wel bijzonder wordt beinvloed door het optreden van de Pacifistisch Socialistische Partij. In verhouding tot 1953 is de VVD de grote winnaar, een winst die zich ook voortzet, als men de uitslag vergelijkt met de uitslag van 26 maart j.l. De grote verliezer is de CPN Dat zou naar mijn overtuiging nog dui delijker tot uitdrukking gekomen zijn, met name in een stad als Amsterdam, als daar de PSP niet aan de.verkiezin gen had meegedaan. De PvdA zal zich intern over deze uitslag hebben te bera den". De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de CHU en van de CH-fractie in de Tweede Kamer, zeide in de uitslag een bevestiging te constateren van wat by de Statenverkiezingen reeds te zien was. Naar zyn oordeel deed zich hier ook het psychologische verschynsel voor. dat wanneer een partij de wind in de zeilen heeft die wind sterker blaast als er weer een verkiezing wordt gehouden. Dat heeft men speciaal by de liberalen kun nen zien. De winst van de VVD meende hy te kunnen verklaren door de stem men van de oude vrijzinnig democraten, die thans op die partij zouden zijn uit gebracht. Is de KVP zowat zichzelf ge bleven, de PvdA loopt overal terug. Dit verlies zou z.i. mede zijn te verklaren door de stemmen van vrijzinnig-demo craten en door de invloed van de Paci fistisch Socialistische Partij. De ARP geeft een tikje teruggang te zien en de CHU blijft op zichzelf of gaat iets vooruit. Of de samenwerking, die in ver schillende gemeenten tussen beide groe pen is tot stand gekomen, electoraal ge zien nuttig is geweest, kan naar de me ning van de heer Tilanus moeilijk wor den beoordeeld, omdat aanvankelijk wordt geoordeeld naar de uitslagen van de gemeenten met meer dan 20.000 in woners. De heer Tilanus gaf als zijn oordeel te kennen, dat de verschuivingen, die deze raadsverkiezingen hebben te zien gege ven niet van dien aard zijn. dat ze van invloed zijn op de landspolitiek. Dr. EL A. H. J. S. Bruins Slot (AR), constateerde dat de algemene tendens van de Statenverkiezing, zich thans ver der heeft verduidelijkt. Ook nu is een winst van de VVD en het verlies van de PvdA z.i. het meest opvallende in de uit slagen. Hoewel daaromtrent niet onmid dellijk een verklaring kan worden gege ven. heeft de samenwerking van enkele protestants christelijke partijen op het platteland wel. in de steden als regel geen succes opgeleverd. ..In plaatsen waai- de Pacifistisch So cialistische Partij ook op 26 maart aan de verkiezingen deelnam, is deze jonge partij belangryk vooruitgegaan, ondanks de heftige campagne welke tegen de PSP is gevoerd, is het vertrouwen in deze nieuwe partij bij de kiezers ver sterkt". „Als wordt opgemerkt, dat winst voor de PSP. voor zover deze ten koste van de PvdA is verworven, versterking van de reactie betekent, kan ik slechts con stateren, dat dit een eigengereide op merking is", aldus de heer H. J. Lank- horst, secretaris van de PSP. „De gekozen PSP-gemeenteraadsleden zullen straks bewijzen goede socialisten te zijn. die hun taak in de gemeentera den niet minder serieus zullen opvatten dan de vertegenwoordigers der andere partijen. Met vertrouwen gaan wij thans de Tweede Kamer-verkiezingen tege moet", zo besloot de PSP-secretaris zijn commentaar. Wel of geen licht Bij avond behoeft door een stilstaand voertuig op de rijbaan, binnen de be bouwde kom, geen verlichting te worden gevoerd indien het zich geheel bevindt binnen een afstand van 30 meter van een brandende straatlantaarn waardoor het direct wordt verlicht. Doch ook wanneer aan al deze voor waarden is voldaan is het nog geen wet van Meden en Perzen dat het overige rijverkeer dan ook het voertuig altijd tydig zal zien. Hierbij spelen een aantal factoren een rol: de toestand van het wegdek (droog of nat) sterkte en hoogte van de straat lantaarn plaats van het voertuig ten op zichte van de lantaarn soort van de carrosserie (glimmend of donker en dof) weersomstandigheden Wist U, dat zelfs als een auto zódanig is geplaatst dat aan alle wettelijke voor waarden is voldaan, het tóch kan voor komen dat hij door het verkeer te laat wordt opgemerkt? De eigenaar ie dan strafbaar! Wapens uit Y.S. in Libanon aangekomen Het gebied van de Libanese haven Beiroet was gisteren afgezet toen een aantal lichte tanks en andere wapens aan land gebracht werden, aldus is van welingelichte zijde vernomen. Men meent, dat dit de eerste zending tanks is, die kortgeleden aan Libanon waren toegezegd op grond van het Amerikaan se program voor militaire bystand. Ook op het vliegveld Beiroet worden wapens per vliegtuig aangevoerd. In Beiroet is een vermindering van de spanning merkbaar na de verklaring van premier Sami el Solh van dinsdag avond, dat er geen plannen bestaan om de grondwet te wijzigen. In een officieel communiqué is giste ren bekendgemaakt, dat het Libanese leger dinsdagavond een grote hoeveel heid wapens, munitie en springstoffen bfj Tripoli in beslag heeft genomen. Volgens berichten uit de havenstad Tripoli is er gisteren een vuurgevecht geleverd tussen ordetroepen en opstan delingen. Een persoon zou gedood en een aantal gewond zyn. Vier Britse oorlogsschepen, die naar Barcelona zouden gaan blijven nu in het oostelijk deel van de Middellandse Zee, ter hoogte van Libanon, aldus heeft de Britse admiraliteit meegedeeld. Bij de schepen bevinden zich het vliegdek schip „Are Royal", een torpedojager, twee fregatten en een duikboot. NED. HE KV. KERK Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden gerepatrieerden ln Zuid-Limburg) C W. de Planque, oud-Indonesisch predi kant. woonachtig te Gouda. Beroepen te Warffum J. H. van Delft Westerhof te Suameer. Aangenomen naar Toronto (New South Wales. Australië) (Presb. Church) H. Visser te Welsum naar Neerlangbroek H van Amstel te T?r Aar (Z-H) Bedankt voor Woudrichem L. Emmerzaal te Zwyndrecht - voor Oos- terwolde (Geld.i L. Vroegindewey te Ga meren voor Dussen (N.-Br K. Schipper te Waspik. GE It EK. KERKEN Beroepen te Alphen aan den R\jn (3de pred. pl.) E. J. Oomkes te Schiedam te Dalfsen H. Peper. kand. te Haarlem Aangenomen naar Strathroy (Ontario. Ca nada) (Chr. Ref Church) H. de Moor te Enschedé. Bedankt voor Oud-Beyerland W. P. H. Pouwels te Wommels iFr.) BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Daarlerveen-Vroomshoop S. Zijlstra te Eindhoven. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Helena M dr van E van Ham en C. H. M. Moonen: Rudolf L J. M zn van B. P. Vink en Chr. R. van Ellers. Ondertrouwd'; J M. M. Koeman. 25 Jaar en J. G. Heemskerk. 25 Jaar. Getrouwd: J. J. Schakenbos. 41 Jaar en C. A. H. Th. M. van Remmen. 32 Jaar BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Alexander Adrlanus Maria, zn van H. Stikvoort en G. J. van der Krogt; Abra ham Johannes, zn van A. J. Jansen en M. C. C. de Groot; Désirée. dr van van Daatselaar en G. A. J. Somsen: Ronald, zn van W. A. Huisman en C. Zltvast; Adrlaan Wlcher. zn van A. H. M. Hagdorn en C. L. D C. Woldringh van der Hoop; Catharlna. dr van J. Blokzijl en C. de Horn; Catha rlna Helena Maria. dr. van A. C. Vermeu len en M. W. de Korte, Inés Marlannlck Silvester, dr van E, Timmer en M. L T. Antonletti; Anne Paul, zn v. G. P. Goud- berg en A. M. L. Faber. Peter, zn van K. P. van Dlnter en R. Bijlsma; Nlcolaas Wilhelmus Martlnus. zn van N. J. de Groot en M. L. Tetteroo, Jo hanna. dr van D. Verdoes en A van DuiJ- venbode; Hermanus. zn van P W van der Luit en J. Hoogstraten; Maria Magdalena dr van J. Rijsdam en H. van der Linden; Willem Frederik, zn van J. Rijsdam en H. van der Linden; Ingrid Maria, dr van W. J Tomesen en H. M. J. Koster; Robertus Johannes Wilhelmus, zn van J A Otten en C. G. Verberg: Johannes Carolus Ma ria. zn van J. P. Zwetsloot en J. F A Verbeek; Cornells Willem Peter, zn van J. W. Windhorst en W. Oppelaar; Pieter Frans, zn en Galke Marlon, dr van A. C. de Gaafj en F. Pluim. GETROUWD C. B. van Dongen en A. A. Mulder OVERLEDEN J. de Winter. 85 Jaar. man; P. G. Broers 45 Jaar. echtgenote van D Maassen van den Brink. GEVESTIGD In week van 15 tot en met 21 mei 1958 A. W. van der Kooi en fam, onderwijzer Mared. 89a; J. G. Hollander en fam, pen sionhouder, Haarlemmerstr. 216; D. C. E. Schaay en fam, tuinman. Boshuizerkade 51; P. J. Weldner en fam. Plantsoen 105; J. Bakker en fam. verpleger, da Costastraat 30; T. W. Eusterbrock, tekenaar. Lage R(Jn dijk 6a; C. J. de Back. 11 verpl.. Mezenstr. 2; L. P. J. Poels, de Meij v. Streefkerkstr. 34; D. Zwanzlger. Langegrt 212; A. H. A. van Akkeren geb. Tol. Wolmaransstr. 10; J. B. E. Stokhuyzen. Rijnsburgerweg 114; L. C. d'Artillac Brill. Witte Singel 90; B. van Ofwegen geb. van Gog, Plantsoen 1; I. Oud. apoth. ass., Haagweg 45a; N. van Al phen, boekblndster, Drie Octoberstr. 51a; G. Rump, timmerman. Pres. Steinstraat 14 H. de Ru. ambtenaar inr. verwaarl. kinde ren, Maredljk 25; H. van Eijsden. Breestr 24; J. van der Reljden, los arbeider. Tromp straat 49; F. A. Krajenbrlnk geb. Ullmer, Hof laan 287; A. K. Kroner, Maredljk 161; P. Geerllngs. opperman. Voorstraat 48; R. C. van den Broek, kunstschilder. Herengrt 9; H. Pietersen, hotelemployé, Melch. Treublaan 45; W. Stevens. 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10. E. Roelfsema. verlos kundige, Rijnsburgerweg 10; J. J. Keljzer. Bolsotkade 1; A. G. Teske, rietmeubelma ker. Rfjnstraat 28; M. C. A. T. van Dooren geb. Jonkers. Bloemmarkt 20; H Burger. Buitenruststraat 9; B. G. A. Wellng. mi litair, Noordeinde 2a; C. van Leeuwen, metselaar. Jullanakade 13; J Oosterhof. verwarmingsmonteur. Prinsenstraat 98a; M. A. T. Jongmans geb. Bergers, a b. ws. bij Haagweg 59; G. Lettinga. hoofd hulshou ding. Mezenstraat 2; N. van Loef. Leven daal 162; G. van den Oever, bankwerker draaier. DUkstraat 17; M. F. P. Spruljt. RUnsburgerweg 140; S. Y Hou geb. Liu, botanica, Tomatenstraat 28. VERTROKKEN M. van Polanon en fam. van Julianastr. 22. naar Nieuw-Zeeland; S. K. Jongejans en fam. van Driftstraat 34b. naar Rotter dam. Pieter Stastokweg 89; A Blemond en fam. van Nieuwe Ryn 46 naar Amersfoort. De Ganskuijl 59c; F. T. Fobbe en fam. van a.b. Kalvermarkt t o. 10 naar Benthuizen. Graaf van Bloisstr. 6; G. H. Dwars en fam Een goede ANWB-raad is: verhoog de zichtbaarheid van uw auto door op da achterzijde reflecterende rode strips aan te brengen. Wilt U dit ook nog aan de voorzijde doen. dan moeten het daar witte zyn. Denkt U er voorts aan dat niet alle straatlantaarns de gehele nacht blijven branden. In vele gemeenten wordt na een bepaald uur op nachtverlichting overgeschakeld, hetgeen betekent dat een aantal lantaarns wordt gedoofd. Staat uw auto onder zo'n lantaarn dan bent U formeel in overtreding nadat de lantaarn is uitgegaan. Indien een hoes over de auto is aan gebracht. dan wordt dit bij avond min der ziohtbaar door de mindere reflectie en de over het algemeen grauwe kleur. Ook dan vormen lichtreflecterende «trips op de hoes een uitkomst! van Calandstraat 64 naar Amsterdam. J. Hulzlngalaan 201III; J. Boxmeer en fam van dr. Lelylaan 43. naar Alkmaar. G. Bor- geslusstraat 8; J. Vos en fam., van Buiten ruststraat 1 naar Nieuw-Zeeland: G. Beijst geb. Lohoff en fam., van Franclmontlaan 8. naar Arnhem. Cattepoelseweg 372; P. de Vet en fam., van Meerburgkade 7, naar Voorschoten. Prof. Elnsteinlaan 19; F. Ro- slngh en fam., van Salomonsteeg 3a, naar Sommelsdyk, Voorstr. 35; J. H Faber en fam., van v. Galenstraat 6. naar Leider dorp. W. de Zwijgerlaan 45. F. de Vink en fam., van Uiterstegracht 95, naar Utrecht. Croeselaan 2a; N. van Went en fam., van Poelgeeststr. 4a. naar Canada; T G Ne- genborn en fam., van Doezastraat 7. naar Oegstgeest. Plet Heinlaan 50; L. G Patl- wael. van W. de Zwygerlaan 5a. naar Leid- schendam. Pr. Marykelaan 30: T. E. Patl- wael van W. de Zwijgerlaan 5a. naar Leld- schendam. Pr. Marijkelaan 50; J. W. Jong van L. de Collgnystr. 1. naar Alphen aan den RUn, Hooftstraat 270 M Koekebak- ker. van Burggravenlaan 209 naar Oegst geest. Warmonderweg 32; J. Lek. van de Ruyterstraat 11, naar Veendam. l.ange- leegte 163; P. Oudshoorn geb. Onvlee. van Sumatrastraat 159, naar Oegstgeest. a.b. nabij Abtspoelweg 17; J. Harteveld. van Steenstraat 10a, naar 's-Gravenhage, Kor- tenbos 142; W. F. Scheepe van Rijnsb weg 144. naar Oegstgeest, Duivenvoordestraat 6 L. W. Pleters geb. Reebroek, van Rijnsbur gerweg 10. naar 's-Gravenhage. Valkenbos- laan 66; W. Lanlnga. van Boerhaavelann 2 naar Llsse. van der Veldstraat 23; T A. Falke. van Marlënpoelstr. 11. naar Gronin gen, Vlnkenstraat 9b; J. W. B Owel van Maredijk 51 naar Valkenburg Z-H. Mar. Poststr. 16; J. A. Grootendorst. van Oude Rijn 11. naar 's-Gravenhage. Kortenbos 142 J. P. Coellngh. van H. dè Grootstraat 15. naar Wassenaar. Gr. Haesebroekseweg 21; I.. Llgtvoet. van Witte Singel 79. naar Am sterdam. Beethovenstraat 951; G. van den Akker, van Witte Singel 27. naar Alphen aan den Rijn. Hoorn 107; J. W. H. Ltnd- hout, van Morsweg 102a, naar De Bilt U. Nicolaïlaan 6; A G H. van Ispelen. van Lammenschanswog 88. naar 's-Gravenhage. van Speyk6traat 143; A. van Haarlem, van Konlnginnelaan 28. naar Nijmegen, B v. d. Berghstraat 74; F. H. W. Kroese van Bakh. Roozenboomstraat 8. n. Rotterdam, Heln- sluslaan 6; H. P B. Schubert, van Plant soen 1. naar Hilversum. Loosdrechtse Bos 7; G. M. Banke geb. Swterstra. van Plant soen 27, naar Denemarken. H C. Sneth- lage van Hogewoerd 29. naar Utrecht. Nwe Gracht 33bls; W. J. Klop. van Frans van Mierisstraat 33, naar Oegstgeest. Rijnsbur gerweg 162; A. van den Dop. van Medusa straat 37. naar 's-Gravenhage. Antheunls- straat 187; H. J. Faber geb. Bock. van van Galenstrnat 6. n. Leiderdorp. W. de Zwij gerlaan 45; W M Wessels geb Schelke. v. Fagelstraat 25 naar Hilversum. Midden weg 8; A. I. Heringa, van Groenhazengrt. 12 naar Schoonhoven. Oude Haven 7;'A M. Hagtinglus. van Nieuwe Riln 8. naar Voorburg. Veldzichtkade 11; H. van der Vegte. van Borneostraat. 39. naar Valken burg Z-H. Boonrak 1; K. Lek geb. I-Ileljn. van Haarl.straat 257, n. Alkemade. Noord einde 189; G. M. J. van Kempen, van Ho gewoerd 71, naar Bussum. Kam. Onneswcg 7; E. Taverne, van Leuvenstraat 6. naar Wassenaar. Nacfctegaallaan 6; K. R. Rank. geb. Steemberg. van C. Huygenslaan 3. n Anna Paulowna. Raadhuis?tr 18; G van Scherpenzeel. van Rijnsburgerweg 86. naar Haarlem. Nassaupleln 2; M. Dillewaard. v. Rijnsburgerweg 165, naar Amersfoort. Ka- pelweg 198.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7