De verkiezingsuitslag te Leiden op KdQtt li/>! Verkiezingsuitslag Leiden WD won twee zetels Moet U minder roken? Fractievoorzitters over Leidse verkiezingsuitslag In Leiden voldeden 53.695 ingezetenen aan hun stemplicht Vrolijke dansjes en uitstekend toneelspel door „Ons Eiland" 97ste Jaargang Donderdag 29 mei 1958 Tweede blad no. 29451 Ten koste van P. v. d. A. en Prot. Chr. DE gemeenteraadsverkiezingen ston den dit jaar, over het gehele land gerekend, in het teken van twee vragen, die overigens ten nauwste met elkaar samenhingen, n.l. Ie of de op merkelijke winst, welke by de recente Statenverkiezingen door de Volkspartij voor Vryheid en Democratie werd be haald. zou kunnen worden geconsoli deerd én 2e of de achteruitgang, welke het stemmenaantal van de Partij van de Arbeid te zien gaf, al dan niet zou worden voortgezet. De tendenz van de Statenverkiezingen in onze stad was. in overeenstemming met het landelijke beeld, een flinke winst voor de WD, wejke, wanneer deze verkiezing zou hebben gegolden voor de gemeenteraad, zou hebben geresulteerd in de winst van één zetel, ten koste van de Prot. Chr. Groep, terwijl alle overige partijen in zeteltal gelijk bleven. Welis waar ging bij deze verkiezingen ook in onze stad de P. v. d. A. in stemmental achteruit, doch zij behield niettemin haar vijftien zetels in de Leidse raad. Wij wijzen er nogmaals op, dat een ver- gelijkingtussen Staten- en raadsverkie zingen niet geheel verantwoord is. om dat gans andere factoren een rol spelen, maar de verleiding om de cijfers naast elkaar te zetten is te groot dan dat het niet oirbaar zou mogen worden geacht er enkele conclusies aan te verbinden. DE uitspraak, welke het Leidse kie zerskorps gisteren heeft gedaan, vormt 'n duidelijke bevestiging van de verschuivingen, welke de verkiezin gen in maart j.l. te zien gaven. De groot ste winst was wederom voor de VVD, die in twee maanden tijds liefst 1200 stem men vooruitging en in vergelijking met de gemeenteraadsverkiezingen van 1953 zelfs ongeveer 3000. Deze uitslag deed haar aantal zetels stijgen van 3 tot 5, onmiskenbaar het meest spectaculaire resultaat van deze elektorale strijd. De P vd A handhaafde zich vrijwel op het- izelfde peil van 1953, toen zij met slechts 25 stemmen meer dan thans, op 15 zetels beslag legde, maar in vergelijking tot de jongste Sttenverkiezingen ging zij ruim 400 stemmen achteruit en dat kostte haar juist een zetel. In dit verband mo gen wij er nog even aan herinneren jhoe in 1953 de P v d A naar onze over tuiging enigszins boven haar stand leefde, doordat zy profiteerde van een min of meer merkwaardige indeling van het stembiljet, waarbij de socialistische kandidaten de eerste twee kolommen in beslag namen en waardoor o.i. vele kie zers hun stemmen hebben uitgebracht op nr. 1 van de tweede kolom, de heer Van der Horst, terwijl zij waarschijnlijk heb ben bedoeld hun stem te geven aan de lijstaanvoerder van lijst 2, de heer Van der Kwaak van de Prot. Chr. Groep. IN vergelijking met 26 maart j.l. boekte de gecombineerde AR en CH- lijst een winst van ruim 400 stem men, maar by de raadsverkiezingen in 1953 behaalde zij er bijna 1250 méér, het geen haar thans op het verlies van één zetel komt te staan. De KVP verwierf ongeveer hetzelfde aantal stemmen als in maart, ging sinds 1953 circa 900 stemmen vooruit en bieef daardoor haar acht zetels behouden. De CPN zette de dalende lijn ook nu weer voort: ruim 200 stemmen minder dan in maart, 750 minder dan in 1953. De communisten behielden niettemin hun twee zetels. Zoals te verwachten was, kwam de SGP met 532 er niet aan te pas. om maar niet te spreken van de Studentenlijst- Tera, waarvan ondanks de aansporing van de kandidaten om toch vooral niet op hen te stemmen, toch nog 141 vakjes werden roodgemaakt. 877 stembiljetten werden voorts blanco ingeleverd, terwijl er 737 uit de stem bussen kwamen, welke ongeldig moesten worden verklaard. In totaal derhalve 1614 stemmen, die in het verkiezings koor niet meeklonken! VAN de 56.448 stemgerechtigde kie zers in Leiden, hebben gisteren met inbegrip van de blanco- en onwaardige biljetten 53.695 personen van hun stemrecht gebruik gemaakt, in volgorde van grootte als volgt over de verschillende partyen verdeeld: P v d A 18.788 KVP 11.389 Prot. Chr10.987 VVD 7.477 CPN 2.767 SGP 532 Tera-lijst 141 De kiesdeler bedroeg 62.081 gedeeld door 37 is 1407 22/37. Op grond van de lijsttotalen werden in eerste instantie toegewezen aan de P v d A 13 zetels, aan de Prot. Chr. Groep 7 zetels, aan Advertentie Bif apotheker en drogist Nu de stembus gesproken heeft, heb ben wy de vijf fractievoorzitters in de Leidse raad gevraagd om hun mening over deze uitslag. BEZORGD, MAAR WELGEMOED! Onder de titel „Bezorgd, maar welge moed" deed de fractievoorzitter van de PvdA, de heer E. Meester, ons het vol gende commentaar toekomen. „Ware deze verkiezing uitgevochten op het stuk van de gemeentepolitiek, de Partij van de Arbeid zou zeker versterkt !uit de bus zyn gekomen. Immers de constructieve activiteit van de fractie van de PvdA, gesteld tegenover de rem mende krachten van de conservatieve meerderheid, zou ongetwijfeld tot een voor de socialisten gunstige uitslag aan leiding hebben gegeven. Echter niet de gemeentepolitiek heeft in het centrum van de belangstelling gestaan. Het was. het algemene onbe hagen en de onzekerheid over de grillen van het nog altyd bestaande kapitalis tische systeem en die der spanningen in de internationale politiek- en militaire verhoudingen, dat zich tegen de con structieve politiek en de verantwoor delij kiheidszin van de democratische so cialisten keert. De geschiedenis herhaalt zich. In tij den van onbehagen en onzekerheid is fer een 'hang naar extremisme van links of rechts De niets zeggende alleen verledentijd belovende leuzen van het conservativisme hebben thans de over hand gekregen. Het is te betreuren voor Leiden en tijn bevolking dat de conservatieve krachten met één zetel in de raad zijn verstrekt. Tenzijbij bepaalde krach ten in de confessionele partijen het in tocht doorbreekt, dat er gewaakt moet worden tegen de terugkeer van het ver eden. Dat is mijn hoop. Overigens, ik san teleurgesteld en bezorgd, echter be- ilist niet terneergeslagen. De socialisten komen terug, dat is mijn vaste overtuiging". VERSCHUIVING NAAR LINKS Mr. C. J. Woudstra (Prot. Chr. Groep) |g van mening, dat voorheen de uitsla- en der raadsverkiezingen wel eens aan- eiding gaven tot de conclusie, dat bij leze verkiezingen geheel andere factoren en rol spelen dan bij die voor de Pweede Kamer en de Provinciale Sta- en. Ditmaal valt deze conclusie niet te rekken; de tendens, die de Statenver kiezingen te zien hebben gegeven, werkte n de raadsverkiezingen duidelijk door. Wat voor Leiden het meest opvalt is le winst van de WD, welke winst werd lehaald ten koste van de Protestants- Jhristelijke Groep en de PvdA. Er is lus in onze stad een verschuiving van echts naar links en in de tweede plaats s er binnen de linkse groeperingen een schuiving in liberale richting. De verschuiving naar links betreur ik, imdat deze wijst op een onderschatting an de betekenis der levensbeschouwing oor het politieke denken en handelen. Of de uitslag der verkiezing conse- luenties zal hebben voor de samenwer- :ing in de raad valt moeilijk te zeggen; en markante tegenstelling liberaal- socialist is tot nu toe nimmer tot uit- Irukking gekomen. LANDSPOLITIEK De heer A. van Dijk (KVP) schryft ins dat zijn verwachtingen omtrent de uitslag van de verkiezing als volgt wa- *n: 1. één zetel winst voor de WD wat eeds in maart bij de Statenverkiezing lanwysbaar was: 2. één zetel verlies voor ie Prot. Christelijken eveneens gebaseerd m de Statenverkiezing 1958; 3. geen 'telvorltes voor de KVP, doch wel enige teruggang in stemmen aantal vergele ken bij de Statenverkiezing 1958, dit in verband met moeilijkheden van partij- organisatorische aard; 4. geen zetelver lies voor de PvdA, omdat deze partij zich zuiver plaatselijk beschouwt en zich toch wel op praktische resultaten inzake de gemeentelijke politiek kan beroemen. Zijn slotconclusie is, dat de kiezers bij het uitbrengen van hun stem ook bij de gemeenteraadsverkizing meer het oor te luisteren leggen en afgaan op de lands- politiek dan op de gemeentepolitiek. „Of ik dit juist zie", aldus de heer Van Dijk. „zullen de verdere beschouwingen over tal van andere gemeenten wel aan wijzen". Het resultaat van de uitslag kon weieens tot gevolg hebben, dat de fractie van de VVD deel zal willen gaan uit maken van het college van B en W aldus de heer Van Dijk. DE „LEIDSE LIJN" De „Leidse lijn", aldus schrijft de heer J. G. Hagens (WD), was in maart reeds bekend. Van 1954 tot 1958 nam de VVD in Nederland toe met bijna 30%, in Leiden echter met 42%. Wij zijn dus de verkiezingsstrijd in onze stad met goede verwachtingen begonnen: de uitslag van 28 mei heeft ons niettemin verrast. Dui delijker konden de Leidse kiezers zich moeilijk uitspreken. Een vooruitgang in vijf jaar met 3.000 stemmen en in de laatste twee maan den met 1.200 is bepaald verrassend. M<*t vyf in plaats van drie vertegenwoordi gers zal het liberale geluid in de Raad van de Sleutelstad dus nog krachtiger klinken dan voorheen! NIET ONBEVREDIGEND Het lag in de lijn der verwachtingen, aldus vat de heer H, van Weizen (CPN) zyn mening samen.' dat onze partij bij de raadsverkiezingen hier en daar een gevoelige klap zou hebben te incasse ren. De anti-communistische campagne, die nog steeds in ons land wordt ge- de KVP 8 zetels, aan de VVD 5 zetels en aan de CPN 1 zetel. Voor de overblhvende drie zetels kwa men in volgorde in aanmerking de CPN. Prot. Chr. Groep en de P v d A, waar door uiteindelijk de verdeling werd: PvdA 14 zetels (was 15) Prot. Chr. 8 9) KVP8 8) WD5 3) CPN 2 2) 37 37 In procenten uitgedrukt waren de re sultaten: 1958 1953 PvdA 36.1 37.9 Prot. Chr. 21.1 24.7 KVP 21.9 21.2 VVD 14.3 9.1 CPN 5.3 7.1 SGP 1- Lyst Tera 0.3 DE Leidse Raad komt in zyn nieuwe samenstelling voor het eerst in september bijeen. Als eerste en belangrijkste punt komt dan de verkie zing der wethouders aan de orde. Tot- dusverre hadden in het college van B. en W„ behalve de burgemeester, jhr. mr. P. H. van Kinschot, zitting twee leden van de P v d A, de heren J. C. van Schaik en A. J. Jongeleen, één lid van de KVP. de heer S. Menken en één lid van de Prot. Chr. Groep, de heer D. van der Kwaak. Het lijkt ons vooralsnog niet waar schijnlijk, dat als gevolg van de uitslag van gisteren in de samenstelling van dit college wijziging zal worden gebracht, noch ten aanzien van de personen, noch met betrekking tot de door hen beheerde portefeuilles. Het is anderzijds niet geheel ondenk baar. dat ook de VVD een stem in het wethouderskapittel zou ambiëren. Chief Whip De stembus heeft gesproken Elf leden maken hun debuut in raad In Leiden hebben gisteren 53.695 ingezetenen aan hun stemplicht voldaan, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zy ook allen het rode potlood hanteerden. In totaal was er blijkbaar voor 877 stemgerechtigden geen keus te maken uit de kandidaten van de zeven partyen, welke ditmaal aan de gemeenteraadsverkie zingen deelnamen. Zy leverden him stembiljet blanco in. Bovendien maakten nog eens 737 stemgerechtigden hun stembiljet, al dan niet voorzien van een politieke ontboezeming, ongeldig, zodat in totaal in de Sleutelstad 52.081 geldige stemmen werden uitgebracht. Klapten gisteravond om precies zeven de stembussen in de 59 stembureaus van onze stad dicht, nog geen twee uur later waren al deze stemmen voor de tweede maal in twee maanden werkte onze verkeersdienst op volle toeren geteld. Als altijd was het op onze redactie ook nu weer een race tegen het horloge. Negen-en-vijftig koeriers, ver spreid over de gehele stad, wachtten op het moment, dat de stembus had ge sproken. Onder het controlerend oog van de voorzitters der stembureaus rol den om precies zeven uur de honderden stembiljetten uit de bus. Leiden had in volle vrijheid en op democratische wijze zyn keus bepaaldHet sorteren der biljetten en het tellen der stemmen kon beginnen. Intussen wachtte onze redac tie in spanning het resultaat van de uitslag af. Om precies 7.28 uur meldde zich de eerste koerier, waarmede tevens bleek, dat ditmaal stembureau 32, dat zijn domicilie in de Chr. Kweekschool de Paulus Buysstraat had, het eerst de finish bereikte. Een voorsprong van slechts acht minuten had men op de Kweeksohool aan de Vliet, die een tyd van 36 minuten boekte. Ook de leden van het stembureau in de Meisjes H.BS. aan de Garenmarkt wisten deze dag wat nauwkeurig sorteren en tellen was: 7.39 uur lag de uitslag op onze tafel. voerd, speelt daarby een voorname rol. Daarnaast het conflict met de groep Wagenaar, Gortzak, Reuter, Brandsen. De CPN zal zich zonder twijfel rlaarvar. weten te herstellen. Wat de uitslag in Leiden betreft, is het beeld dat de winst van de VVD te zien geeft, geen andere dan in de meeste plaatsen van ons land. In dit opzicht heeft hetgeen reeds by de verkiezingen van de Provinciale Staten in maart van dit jaar viel op te merken zich, bij de verkiezingen voor de gemeenteraad voortgezet. De speculatie, dat de WD haar aantal zetels in de Leidse raad zou verdubbelen, zoals deze tot uitdrukking is gekomen op de openbare bijeenkomst van deze party in de Stadsgehoorzaal tydens de verkiezingscampagne, is echter niet uitgekomen. Afgezien hiervan is een winst van twee zetels toch behoorlyk te noemen. Of dit enige invloed zal hebben op de toekomstige samenstelling van het College van B. en W? Dat zullen we dienen af te wachten. Voor de CPN is de uitslag te Leiden niét onbevredigend. Met de regelmaat van een klok kwam hierna de uitslag van een groot aantal bureaus binnen: ruim een uur na het tydstip van sluiting was ons de uitslag van 33 stembureaus bekend. Om kwart voor negen was slechts het wachten op één bureau, ditmaal was het de „post" van de openbare school aan de Willem de Zwijgerlaan. die zich tenslotte om 8.55 uur meldde. Ondanks dit wachten, was de laatste uitslag toch nog alcijd negen minuten eerder binnen dan bij de verkiezingen in 1953. De totale einduitslag was thans een kwestie van enkele seconden, want rekenmachines hadden de stand tot het laatste moment bijgehouden. Reeds en kele minuten na negen uur was de span ning gebroken, wisten wij en daar mede ook spoedig Leiden hoe de Sleutelstad had gestemd. Bulletins, resp. de totaaluitslag, de zetelverdeling, ver spreidden dit nieuws. Bovendien werden enkele buitengemeenten in deze bulle- tindienst betrakken, zodat men ook daar spoedig van de samenstelling van de nieuwe raden op de hoogte kon worden gesteld Inmiddels had zich een grote menigte voor ons gebouw verzameld en konden „de kiezers in ruste" kennis nemen van de stand van zaken, welke gemakk°:yk op onze overzichtelyke borden was af te lezen. Vele nieuwe gezichten in Leidse raad De uitslag van deze verkiezing brengt straks vele nieuwe gezichten in de Leidse raad. Niet minder dan elf raadsleden nog zelden vond zulk een „uittocht" plaats keren niet in de raad terug. Van de fractie van de P. v. d. A. zyn dit de fractie-voorzitter, de heer E. Meester, mevr. C. Braggaarde Does. de nestrix van de raad. de heer J. C. Schüller, die evenals mevr. Braggaar— de Does het zilveren raadslidmaatschap reeds achter de rug heeft en de heren J. A. van der Horst, N. Langezaal en Th. v. d. Burgh. Terwyi het van de Prot. Chr. Groep reeds zeker was dat de heren B. J. Huurman en J. Ravestein de eerste wegens drukke werkzaamhe den en de heer Ravestein in verband met een niet-verkiesbare plaats op de lyst hun kandidatuur niet zagen verlengd, zal ook de heer L. Questroo, nu de Prot. Chr. fractie tot acht leden Aantal stemmen Percentages Raads Partijen Gem.- Prov. Gem.- Gem.- Prov. Gem.- zetels raad Staten raad raad Staten raad 1958 1958 1953 1958 1958 1953 1958 1953 1. Partij v. d. Arbeid 18788 19215 18763 36.1 37.3 37.9 14 15 2. Prot. Chr. Lijst 10987 10553 12231 21.1 20.5 24.7 8 9 3. Katholieke Volkspartij 11389 11411 10470 21.9 22.1 21.2 8 8 7477 6289 4500 14.3 12.2 9.1 5 3 2767 3000 3517 5.3 5.8 7.1 2 2 6. Lijst Jongeleen (S.G.P.) 532 827 - 1.0 1.6 7. Lijst Boter (Studenten) 141 0.3 Overige partijen Staten 1958 (G.P.V.) 248 0.5 Totaal 52081 51543 49481 100.0 100.0 100.0 37 37 is teruggebracht, niet in de raad terug keren. Ook de K.V.P.-fractie keert in andere samenstelling uit deze verkiezingsstryd terug. Het zyn de heren F. C. de Hosson en J. A. E. Aalders en mej. Noordman, die reeds bij de opstelling van de kan- didatenlyst te kennen hadden gegeven, dat zy niet voor een kandidatuur in aanmerking wensten te komen. Hun plaatsen zullen thans worden in genomen door: voor de P. v. d. A. de dames A. C. Bekker en G. A. Spieren burgBeekhuizen en de heren mr. J. Winsemius, W. G. den Dubbelden en S. Sannes; voor de Prot. Chr. Groep door de heren P. S Harmsen en J. G. Lamers; voor de K.V.P. door de heren mr. J. van de Poel en J. W. J. Wiertz. Het feit, dat de V.VJ3. thans twee nieuwe raadszetels gaat bezetten, brengt behalve de reeds zittende drie raads leden ir. J. J. G. van Hoek en mevr. J. E. Glastra van LoonBoon „op het kussen". Vrouwelijk element versterkt Als resultaat van deze uitslag zal straks ook het vrouwelyk element in de Leidse raad worden versterkt. Telde de raad totnutoe vier vrouwelijke leden in zyn midden, in de nieuwe samenstelling zullen dat er vyf zijn. Zal de K.V.P.- fractie het straks zonder een vrouwelyk raadslid moeten stellen, de P. v. d. A.- fractie ziet haar aantal in de toekomst van twee op drie gebracht. Mevr. mr. Glastra van LoonBoon "VVD) komt dit aantal versterken, terwyi mevr. Van der BlomVylbrief (CPN) haar raads- zetel ziet geprolongeerd. SPECTACULAIR KARWEI Hedennacht vond een even onge woon als spectaculair hoewel door weinigen gezien karwei in dé Bree- straat plaats, waartoe zelfs een gedeelte van de bovenleiding van de tram ver wijderd moest worden. Ten behoeve van de nieuwbouw van de Twentsche Bank, welke thans zyn hoogtepunt nadert, moesten n.l. de kapspanten op hun plaats worden gebracht, waarbij men gebruik maakte van een ruim 20 meter hoge kraan. Men kon met deze onge bruikelijke werkzaamheden eerst begin nen nadat tegen half één de laatste tram was gepasseerd. Toen de tram draden eenmaal waren verwijderd en de kraan tot de benodigde hoogte was opgericht, verliep het werk in een zeer vlot tempo. Stuk voor stuk werden de spanten op hun plaats gebracht en om half vyf kon men een aanvang maken met het opnieuw monteren van de bovenleiding van de tram. PROMOTIE Gepromoveerd aan de Leidse Univer siteit tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld ..Phase equilibria and semiconducting proper ties of cadmium telluride", de heer D. de Nobel, geboren te Sassenheim en wonende te Eindhoven. Uitbreidingsplan R odenburgerpolder ER KOMT EEN WIJZIGING IN Bij het partiële uitbreidingsplan „Lei- den-Rodenburgerpolder", vastgesteld door de raad by besluit van 17 december 1956, zijn aan de zuidwestzyde van de Room burgerlaan winkels met bovenwoningen geprojecteerd. Uit stedebouwkundig oog punt bezien is het een verbetering te achten, wanneer deze bebouwingsrand uitsluitend uit woningen bestaat. Com pensatie ten aanzien van de geprojec teerde winkels, welke komen te verval len, is te verkrijgen door terreinen, ge legen aan de noordoostzyde van de Roomburgerlaan, welke bestemd zyn voor de bouw van middenstandswonin gen en middenstandswoningen, waarin winkels zyn toegestaan, te bestemmen voor de bouw van winkels met boven woningen. Met inbegrip van drie reeds aanwezige winkels kan alsdan ter plaatse een front van tien winkels ontstaan. Op de achtererven zyn garages ontworpen. De hoekbebouwing van het bouwblok, gelegen aan de Burggravenlaan, tussen Asserstraat en de Scholtenstraat, onder gaat enige wyziging, waardoor het aan tal te bouwen woningen met vier kan worden vergroot. Het ontwerp tot herziening van dit uitbreidingsplan leggen B. en W. de raad thans ter goedkeuring voor. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het kand. examen Ned. taai en letterkunde de heren J. Comelis te Den Haag en J. de Mey te Leiden; voor het doet. examen pharmaoie de heer D. J. Stover te Oegstgeest; voor het kand. examen Ned. recht mej. E. M. Rasker te Oegstgeest en de heren L. C. J. M. Schreinemacher te Maastricht, A. W. van Moorsel te Den Haag en B. R. Bot te Den Haag. LEIDSE UNIVERSITEIT By beschikking van de minister van Onderwys, K. en W. is aan de heer J A. A. van Leent, wetenschappelyk ambte naar 1ste klasse voor de psychologie aan de universiteit opdracht verleend van 1 maart 1958 tot een nader te be palen datum in de faculteit der letteren en wijsbegeerte van deze universiteit onderwys te geven in de sociale psycho logie; voorts is voor het tydvak van 1 september 1958 tot en met 31 augustus 1959 tot wetenschappelyk hoofdambte naar voor de theologische betekenis der antieke wijsbegeerte in de faculteit der godgeleerdheid benoemd dr. J. L. Sprin ger, thans leraar aan het gemeentelyk lyceum te Coevorden en het gemeente lijk gymnasium te Winschoten; idem voor het jaar 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de Engelse taalkunde mej. B. M. Baxter, thans we tenschappelijk ambtenaar. Binnenkort opening van eigen clubhuis De voorzitter van de Leidse Speeltuin vereniging „Ons Eiland", de heer B. Broers, had gisteren in de Schouwburg in zyn openingswoord op de feest avond voor de leden een zeer verheu gende mededeling. Het heeft wel lang geduurd, maar nu gaat het er toch van komen: het clubhuis zal binnen kort geopend worden. Hoe prettig deze bekendmaking wel moet zyn, bleek uit de vergelijking, die de heer Broers gebruikte: „Eindelyk gaat de zon dan toch schijnen, zo fel zelfs, dat wy haar moeten verduisteren". De opening van dit clubhuis zal on getwijfeld een fraaie kroon betekenen op het harde werk van het nijvere be stuur van deze enthousiaste vereniging, welke zich gisteravond weer van haar beste zyde liet zien. Een programma voor en door de leden. Het eerst was de daad aan de dansgroep, die momenteel werkt onder leiding van mej. Mar ja de Haan met assistentie van mevrouw E. SievalHooidonk. Maar voor dit dans- groepje begon, werd mevr. Verbiest nog voor het voetlicht gehaald. Na tien jaar haar krachten aan de vereniging te heb ben gegeven, moest zy deze arbeid om gezondheidsredenen staken, maar niet zonder daarvoor de verdiende beloning in ontvangst te hebben genomen in de vorm van het erelidmaatschap, een oor konde. een insigne, bloemen en een plantje. Zodra was deze korte huldiging achter de rug of het gordyn ging op voor de kleuters, die zeer geanimeerd een dansje uitvoerden. De meisjes dan sten op muziek van A. Lortzing een pit tig en vrolyk boerendansje, waarna de jongedames de sierlyke wals uit „Faust" van Ch. Gounod op gracieuze wyze dan sten. Een dankbaar applaus bewees de grote waardering van het talryke publiek voor dit sierlijke program ma-onderdeel. Voor het overige werd het programma gevuld door het jeugdtoneel, dat onder leiding van Hans P. Oosterom zyn spel „De poppen van de heer De Goede" op voerde. Dit toneelspel was prettig ge schreven voor de jeugd en lag geheel binnen haar vermogens, zodat de aan wezigen een zeer verzorgd geheel te zien kregen. „Dit stuk is voor de jeugd om te spelen en van te leren en voor de grote mensen om het kwaad te herken nen, dat onder hen woont", zo stelde de auteur het in zyn inleiding. Het begon wat schuchter. Kennelijk moesten de jeugdige spelers zich wat inleven, maar naar gelang het stuk vorderde, werden zij vryer, natuur lijker in hun uitingen en kwamen zij vaak tot uitstekende prestaties. Zon der af te doen aan de anderen, ieder voor zich leverde goed spel, willen wy toch vooral noemen Nico van Leeuwen als de bulderende generaal, Jannie van Veer als het wereldlijke dame'tje, Kok Penseel als de olyke duikelaar en Marietje Kuivenhoven als het laag hartige duiveltje uit een doosje. Te recht werd ook dit toneelspel gespeeld tegen zeer verzorgde décors van Hans van Oosterom. Oom Joop en J. Ver biest, met een daverend applaus ge honoreerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3