Splitsing bracht de Prot. Chr. in Katwijk geen zetelverlies Bijna 94 procent geldige stemmen KOUDEKERK CH-motie wethouder tegen Kleen LEIDERDORP LISSE NIEUWKOOP NIEUWVEEN Noordwijkerhout RIJNSATERWOUDE Lijstsplitsing kostte Prot. Chr. in Bodegraven een zetel RIJNSBURG SASSENHEIM TER AAR Meer stoelen om de tafels VALKENBURG ZOETERWOUDE DONDERDAG 29 MEI 1959 Drie plaatsen voor Prot. Chr. Unie Het grote vraagteken in Katwijk was bij deze verkiezingen hoe de Prot. Chr. Unie uit de bus zou komen. De lijstaanvoerder, de heer D. J. Kleen, behoorde immers tot voor kort tot de CHU en was voor deze partij ook wethouder. Dat de heer Kleen in de raad terug zou keren stond wel vast, doch het was moeilijk te zeggen hoe groot zijn fractie zou worden. Bij de uitslag bleek dat er 3 leden van de Prot. Chr. Unie in de raad zitting zullen nemen. Afhankelijk van het aantal stemmen dat deze partij zou krijgen, was toch ook wel het aantal zetels dat de CHU zou krijgen. Het was immers te verwachten dat een deel van de vroegere CH-stemmers nu aan de lijst Kleen de voorkeur zou geven. Inderdaad heeft de CHU één zetel verloren. De C.H.U. behaalde bij de verkiezin gen in 1953 een percentage van 48,25, en bij deze verkiezingen slechts 36,93%. Telt men echter het stemmenaantal van de C.H.U. en de lijst Kleen bij el kaar op en berekent men dan het per centage, dan komt men op 51.81%, dus de absolute meerderheid, die ook wat het aantal zetels bereikt zou moeten worden. Beide partijen samen hebben thans 12 zetels (9 C.H;U. en 3 P.C.U.) en ook wanneer er geen splitsing had plaats gevonden zou de partij 12 zetels hebben behaald. Het enige verschil is thans dat deze 12 zetels verdeeld zijn over twee partijen, zodat de kracht van dit aantal beduidend is afgenomen. Twaalf zetels van een partij is veel meer dan 12 zetels van 2 partijen, al mag men verwachten dat het inzicht van de leden van beide partijen in het algemeen op politiek gebied niet bijzonder uiteenlopend zal zijn. De Prot. Chr. Unie heeft de twee zetels die de raad voortaan meer zal tellen voor zich opgeëist en de derde zetel dus van de C.H.U. afgenomen. Overigens zijn er geen verschuivingen in het aantal zetels. In de nieuwe raad keert wethouder D. C. van Leeuwen (A.R.) niet terug. Gezien zijn leeftijd heeft hij gemeend zijn plaats aan een jongere af te moeten staan. Sinds 1946 diende hij de gemeente als wethouder en men zal zeker zijn stem zowel in de raad als in de vergaderingen van B. en W. missen. De S.G.P. heeft bij deze verkiezing weer één zetel behaald, doch het is niet te verwachten dat de lijstaanvoerder ook inderdaad in de raad zal komen. De heer J. H. van Neerbos is n.l. amb tenaar der gemeente en kan op grond daarvan dus niet in de raad komen, tenzij hij ontslag neemt uit de gemeen tedienst. Verwacht kan worden dat de heer D. v. d. Marei, als in de vorige zittingsperiode, deze groepering in de raad zal vertegenwoordigen. Het resultaat van de stemming (met tussen haakjes de resultaten van 1953) was: C.H.U. 4820 (5225), zetels 9 (10), A.R. 1721 (1635), zetels 3 (3), P.v.d.A. 1950 (1655), zetels 3 (3), Prot. Chr. Unie In de 31 gemeenten in de omge ving van Leiden werden 151.107 geldige stemmen uitgebracht, ter wijl er 161.018 stemgerechtigden waren. Dat betekent, dat 93,8 pro cent van de kiezers een geldige stem hebben uitgebracht (tegen 92.18 procent bij de Statenverkie zing van twee maanden geleden). Zij stemden op 139 verschillende lijsten, waarop niet minder dan 1425 kandidaten prijkten. Gemid deld waren er 113 kiezers per kan didaat! De gemeente met het laagste gemiddelde van kiezers per kandidaat was Rynsaterwoude: 23. En nu nog even een ruimere blik: In totaal werd er gisteren in meer dan duizend gemeenten ge stemd om de bezetting van tegen de twaalfduizend raadszetels. Er viel een schaduw over verkiezingen Over de verkiezingen in Koudekerk ls een schaduw gevallen, daar de lijst aanvoerder van de C.H.U. en A.R., wethouder Molema op 22 mei j.l. over leed. De lijsten waren toen reeds of ficieel vastgesteld, dus daaraan was niets meer te veranderen, zodat men thans voor het pijnlijke feit staat dat wijlen de heer Molema benoemd is verklaard in de huidige raad. In de praktijk komt het natuurlijk hier op neer, dat de heer M. Maat, die als nummer 6 op de lijst staat nu wordt benoemd. Daar de heer Maat tot de C.H.U. behoort en de heer Molema lid van de A.R. was, is het niet onwaar schijnlijk dat hij zal bedanken en zo doende een plaats vrij maakt vooi de heer D. Reijneveld Kzn., die lid van de A R. is. De P.v.d.A. en K.V.P. behouden hun ene zetel. Gemeente Belang kreeg 101 st. hetgeen onvoldoende was voor een zetel. Ook bij de verdeling van de restzetel kon deze partij niet in aanmerking ko men, aangezien men net niet 75 pCt. van de kiesdeler behaalde. In de samen stelling van de raad is dus geen veran dering, doch wel in de personen. Het resultaat van de stemming (met tussen haakjes de resultaten van 1953) was: C.H. en A R. 651 (717), zetels 5 (5) P.v.d.A. 129 (126) zetels 1 (1); K.V.P 156 (133), zetels 1 (1); Gemeentebelang 101 (0), zetels 0 (0), totaal 1037 (976), zetels 7 (7). Gekozen zijn de heren I Molema Wzn (A.R.) op 22 mei j i. overleden W. van Vegten Hzn ((CH.). P. G. J. Smit (A.R Jac. van Veen <C.H.) en P Geerlof (AR). P. van Hemert jr. (PvdA) en H. J. Heemskerk (K.V.P.). 1942 (0). zetels 3 (0). K.V.P. 808 (651), zetels 1 (1), V.V.D.-Gemeentebelangen 921 (675). zetels 1 (1), S.G.P. 832 (988), zetels 1 (1). G.P.V. 58 (0), zetels 0 (0), totaal 13052 (10829). zetels 21 (19). In de nieuwe raad hebben zitting de heren A. Pronk (zee), C. v. d. Plas (z.), H. P. Bloot (z.), J. J. Timmermans (Rijn), dr. G. W. Overdijkink (zee), N. J. van Duijvenbode (zee), J. N. Ouwehand (zee), L. v. d. Zwan (zee) en A. C. Berkheij (zee) C.H.U., mr. J. v. d. Plas (zee), N. Parlevliet jr. (zee) en A. Was senaar (Rijn) A.R., H. Haasnoot (zee. D. Nasveld (Rijn) en J .C. dé Krijver (Rijn) P.v.d.A., D. J. Kleen (zee), J. Haasnoot (zee) en A. van Duijn (zee) Prot. Chr. Unie, H. J. Grimbergen (Rijn) K.V.P., L. Borleffs (zee) V.V.D. en J. H. van Neerbos (Rijn) S.G.P. Niet in de raad keren terug de heren C. van Beelen (C.H.), Jac. v. d. Plas (P.v.d.A.) en D. C. van Leeuwen (A.R.- wethouder sinds 1946) en voorts de heren W. Kulk (zee) C.H. en D. van de Marei (zee) S.G.P. Aan de agenda voor de heden avond te houden openbare verga dering van de gemeenteraad werd nog toegevoegd een voorstel, onder tekend door acht leden, waarin zy de raad adviseren het vertrouwen in wethouder D. J. Kleen op te zeggen. De ondertekenaars zijn allen leden van de CH-fractie, te weten de heren C. van der Plas, L. van der Zwan, H. P. Bloot, A. Pronk, dr, G. W. Overdijkink N. J. van Duijvenbode, C. van Beelen en J .N. Ouwehand. Het enige fractie lid, dat het voorstel niet onder steunde is de heer W. Kulk. Zoals bekend heeft de heer Kleen die als raadslid zitting heeft voor de Christelijk Historische Unie. de ze party vaarwel gezegd en trad by de gisteren gehouden raadsverkie zing op als lystaanvoerder van een nieuwe party, de Protestants Chris- teiyke Unie. Deze party behaalde drie zetels. Reeds in de vorige raadsvergade ring heeft de C.H.-raadsfractie, zoals wy destyds berichtten, het vertrouwen in de heer Kleen opge zegd en hem verzocht zün raads- zetel ter beschikking te stellen. De heer Kleen heeft toen dit verzoek naast zich neergelegd. Uit het thans ingediend voorstel blykt, dat de fractie thans wil trachten de heer Kleen tot aftreden als wethouder te dwingen door de motie van wan trouwen, die in de raadsvergade ring in stemming zal moeten wor den gebracht. !UIJ!!!lll!IIUIIillUII[Hlllllillll!llll!llll!llll!lllllillll:ll!!llllll!ll!llll!ll!nUIIHI Gemeente Belang (V.V.D.) kreeg tweede zetel De party Gemeente Belang, een aan de V.V.D. verwante groepering, heeft in Leiderdorp één zetel gewonnen ten koste van de gecombineerde lyst van A.R. en S.G.P. Gemeente Belang zag zyn aantal stemmen meer dan verdub beld. echter niet voldoende om zyn zetelaantal op te voeren tot 3. Er waren dit jaar twee nieuwe lyst- aanvoerders n.l. de heren C. Meerburg by de A.R. en de heer W. P. Pleysier by de C.H.U. De heer Meerburg neemt de plaats in van de heer J. C. Snel, die onlangs geheel onverwachts overleed en wiens verscheiden in de gehele gemeen te diep betreurd wordt. De heer H. va.n Winkel (CHU) heeft zich teruggetrokken. Hy heeft twee zit tingsperioden meegemaakt en was van 1949 tot 1953 wethouder. Bij de P. v. d. A. valt de heer J. J. Boon af, die als wethouder zitting had. Hij stond num mer 3 op de kandidatenlijst en er zyn slechts twee personen gekozen van deze lyst. De heer Kuilenberg (KVP) was evenmin op een verkiesbare plaats op de kandidatenlyst gekomen. Het resultaat van de stemming (met tussen haakjes de resultaten van 1953) was: A.R. en S.G.P. 911 (885), zetels 3 (4). KVP 518 (400) zetels 2 (2), P. v. d. A. 666 (424), zetels 2 (2), C.H. 513 (564), zetels 2 (2), Gemeente Belang 596 (231), zetels 2 (1), totaal 3177 (2504), zetels 11 (11). In de nieuwe raad hebben zitting de heren C. Meerburg, L. Los en J. W. Boot (A.R.), H. C. Broxterman en A. M. Kleiss (KVP) J. Nievaart en P. J. Andrik <P. v. d. A.). W. P. Pleysier en E. J. Veldhuijzen (CH) en G. Schoppen en G. J. Lolling (Gem. Belang). Niet in de raad keren terug de heren L. C. Snel (overleden A.R.). J. Peerenboom (A.R.) en H. van Winkel (C.H.), die niet kan didaat waren gesteld en voorts de heren H. Kuilenberg (KVP) en J. J. Boon <P. v. d. A.). P. v. d. A. kwam enkele stemmen tekort voor twee zetels De enige verschuiving in de zetelver deling als gevolg van de verkiezingen van gisteren was het verlies van een zetel door de P. v. d. A. ten gunste van de KVP. En het had maar heel weinig gescheeld of ook deze verandering had zich niet voltrokken. De P. v. d. A. kwam slechts 8 1/5 stem tekort om zich op twee zetels te kunnen handhaven! Overigens deed, mede door deze ver schuiving, het merkwaardige feit zich voor, dat de KVP nog niet zes maal het aantal stemmen had van de P. v. d. A. en niettemin negen keer zoveel zetels bezetten zal.Dat is nu een maal de consequentie van een klein zeteltal tegenover vele kiezers. Als byzonderheid ook nog, nu we het toch over die kiezers hebben: in de meeste gemeenten stijgt het aantal kie zers door bevolkingsuitbreiding regelma tig. In Lisse daalde het ditmaal verge leken by de Statenverkiezing van twee maanden geleden met niet minder dan ongeveer 400! Een zeer geziene figuur zal by het optreden van de nieuwe raad niet meer aan de tafel zitten. Wethouder A. Tib- boel (CH), die sociale zaken beheerde, had voor een kandidatuur bedankt op grond van zijn hoge leeftijd. Deze wet houder, die zich zeer op charitatief ter rein heeft bewogen, jarenlang diaken van de Herv. Gemeente, voorzitter van de Herv. Schoolvereniging en van an dere organisaties en instellingen, was de aangewezen figuur om sociale zaken te behartigen en hy heeft dit gedaan op een wijze, die bewondering afdwong door de ruime visie, die er uit sprak zonder hierdoor zyn zeer principiële opvattin gen prys te geven. Zijn stem en oordeel in de raad zullen ongetwijfeld door velen worden gemist. Het resultaat van de stemming (met tussen haakjes de resultaten van 1953) was: KVP 3612 (3153), zetels 9 (8). CH 1008 (936) zetels 2 (2). AR 675 (613), zetels 2 (2), P. v. d. A. 633 (578), zetels 1 (2), SGP 390 (372). zetels 1 (1). GPV 48 (57). zetels 0 (0), totaal 6366 (5709), zetels 15 (15). In de raad zullen zitting nemen de heren A. J. Mesman, G. v. d- Berg, J. P. de Koning, mevr. M. J. v. d. Meeren- donkMeekers, C. v. d. Aardweg, P. H. Beelen, C. W. Barnhoorn, J. van Dyk en M. J. Smit (KVP). A. de Vries en J. de Graaf (CH). M. Montague en W. Scholte (AR), P. v. Leeuwen (P. v. d. A.) en G. Aangeenbrug (SGP). Niet in de raad keren terug de heren J. Aker boom (KVP), A. Tibboel (CH) en C. H. Steenwinkel (AR), die niet kandidaat waren gesteld en voorts de heer W. P. van Dyk (KVP) en de heer G. van 't Wout (P. v. d. A.). Alle partijen even sterk De partyen in Nieuwkoop blyken nog even sterk te zyn als in 1953, want er zullen zich geen wijzigingen voordoen in de verdeling van de zetels over de par tijen. Het enige verschil is dat er twee leden van de KVP niet in de raad terug keren, nl. de heren H. W. van Zoest en H. Pietersen, die hun verkiesbare plaat sen af moesten staan aan de heren A. Voorn en H. J. Bos. Nieuwkoop en Noorden vormen samen de gemeente Nieuwkoop en dus worden de aantallen stemmen bij elkaar opge teld. Voor de volledigheid geven wy hier echter wel de cyfers van Noorden apart. De KVP verwierf in dit deel der ge-, meente 525 stemmen, de CHU 83, Gem. Belang 36, AR 27, totaal 671. Het resultaat van de stemming (tus sen haakjes de resultaten van 1953) was: KVP 1158 (991), zetels 6 (6); CH en SGP 410 (423), zetels 2 (2): Gem. Be lang (PvdA en VVD) 472 (359), zetels 2 (2); AR 172 (136) zetels 1(1), totaal 2212 (1909), zetels 11 (11). In de nieuwe raad nemen zitting de heren H. Mark man, A. Voorn, S. Splinter, E. H. van Dam, D. Pieterse (KVP), A. Bloos en A. van Dam (CH), L. A. P. Stoppelenburg (VVD) en N. D. Zwart (PvdA) en J. van Tienhoven (AR). Niet in de raad keren terug de heren H. W. van Zoest en H. Pietersen (KVP). Om 8.2S uur nam. was de uitslag bekend De gemeente Nieuwveen heeft alle records geslagen. Reeds om 8.25 uur gisteravond werden wy op de hoogte gesteld van de volledige uitslag en daar mede was Nieuwveen de eerste met ruime voorsprong op de tweede gemeen te. De gemeente is wel niet zo groot er waren 1183 geldige stemmen maar er zyn er nog kleinere en dus heeft men wel een zeer goede prestatie geleverd in Nieuwveen. In de samenstelling van de raad komt geen wyziging, alleen de heer G. C. van der Weyden zal niet terugkeren, omdat hy op een niet verkiesbare plaats stond op de kandidatenlyst. De heer A. J. van Trigt neemt zyn plaats in. Gemeente Belang, een groepering met vertegenwoordigers van de P. v. d. A. en V.V.D. heeft zyn zetel behaald by de verdeling van de restzetels, aangezien men 8 stemmen tekort kwam voor de eerste verdeling. De heer T. Baas, die voor deze groep zitting in de raad krygt vertegenwoordigt de P. v. d. A. Het resultaat van de stemming (met tussen haakjes de resultaten van 1953) was: Vrye Kath. Party 217 (186), zetels 1 (1), A.R. en C.H. 456 (477), zetels 3 (3). Gem. Belang (P. v. d. A. en V.V.D.) 161 (143), zetels 1 (1). K.V.P. 349 (302), zetels 2 (2). totaal 1183 (1108), zetels 7 (7). De nieuwe raad zal bestaan uit de heren G. v. d. Voorn (VKP), J. Vreeken (AR), J. van t Kruis (CH) en D. Zamel (AR), T. Baas (P. v. d. A.), L. van Vliet en A. J. van Trigt (KVP). De heer G. C. v. d. Weyden (KVP) keert niet in de raad terug. Twee zetels meer voor K.V.P. De twee zetels waarmede de raad van Noordwykerhout is uitgebreid zyn ten goede gekomen aan de KVP en daar mee zyn de verwachtingen bevestigd. De Prot. Chr. groep behield haar twee ze tels. De PvdA, die voor het eerst aan de verkiezingen deelpam kon het niet tot een zetel brengen. Men behaalde 207 stemmen, hetgeen 34 te kort was om in aanmerking te komen voor een restze tel. Wethouder J. v. d. Voet keert niet in de raad terug. Hii werd by de groslyst- stemming in het dorp als nummer 11 geplaatst, doch daar de lysten van het dorp en De Zilk samengevoegd werden, kwam hy tenslotte als nummer 14 op de definitieve kandidatenlyst te staan, het geen één nummer te laag was om geko zen te worden. Evenals vorige keer zyn er weer drie bewoners van De Zilk in de raad gekozen. Het lag n.l. in de lijn der verwachtingen dat de KVP in het dorp de twee extra zetels voor haar rekening zou nemen, en daarom kreeg De Zilk drie verkiesbare plaatsen op de lyst. Het aantal uitgebrachte stemmen in De Zilk bedroeg 1004, waarvan er 911 op de KVP. 46 op de Prot. Chr. en 47 op de PvdA werden uitgebracht. Het resultaat van de stemming (met tussen haakjes de resultaten van 1953) was: KVP 4114 (3099), zetels 13 (11); CH en AR 489 (553), zetels 2 (2); PvdA 207 (0). zetels 0 (0). totaal 4810 (3652). zetels 15 (13). Gekozen zyn de heren A. T. Meijer, J. J. Out, J. J. Duivenvoor den, C. J. Ruigrok, H. T. Janssen, C. T. de Groot, N. H. Hogervorst, F. W. v. d. Ploeg. A. J. Blaauw, C. P. J. Timmer, C. Geerlings, C. J. v. d. Rotten en T. C. de Jong (KVP), C. Wassenaar, (CH) en P. v. d. Sleet (AR). Niet in de raad keert terug de heer J. v. d. Voet (KVP). Twee protestantse lijsten Rijnsaterwoude is de kleinste gemeen te in ons verschijningsgebied. Er waren 421 kiesgerechtigden en er werden 394 geldige stemmen uitgebracht. Ondanks dit kleine getal veroorloofde men zich de weelde met twee Prot. Chr. lijsten uit te komen. Een groep protestanten voerde wethouder A. v. d. Knyff, die reeds vele jaren wethouder was. en de heren L. Donker en F. Leystra van de lyst af, waarop de heer Van der Knyff met een eigen partij uitkwam. Hiermede bereikte hy dat hij wederom in de raad zitting kan nemen, hoewel zijn verkiezing slechts bij de verdeling van de restzetels een feit werd. De andere protestantse groep telt nu 3 leden. Samen heeft men 4 zetels een gelijk aantal als tydens de vorige zittingsperiode, toen men nog sa menging. Het resultaat van de stemming (tus sen haakjes de resultaten van 1953) was: KVP 157 (155). zetels 3 (3); Prot. Lijst I 49 (met prot. lijst II 230), zetels 1 (4); Prot. Lijst II 188 (met prot. lijst I 230) Dreiging van 1953 werd nu werkelijkheid Bij de verkiezingen van 1953 werd de eertyds altijd als eenheid uitkomende Prot. Chr. lijst gesplitst in drie aparte lysten voor de A.R., de C.H.U. en de S.G.P. Het gevaar van dergelyke hjst- splitsingen is zetelverlies door een on gunstige positie bij de restzetelverde ling. In 1953 werd dit gevaar geen wer- keiykheid. Dit jaar had de S.G.P. zich weer bij de A.R. gevoegd op één lyst, maar de C.H.U. bleef met een aparte lyst uitkomen en di't heeft de Prot.- Christelijken nu een zetel gekost. Waren de A.R., de C.H.U. en de S.G.P. op één lyst uitgekomen, dan zouden zy by de verkiezingen van gisteren in totaal zeven zetels verworven hebben (zoals ze die samen ook hadden in de vorige raad), terwyl het er nu door de splitsing 6 werden, namelyk 3 voor de A.R. (1 zetel verlies), 2 voor de C.H.U. en 1 voor de S.G.P. De winst ging naar de P. v. d. A., die met 3 inplaats van 2 zetels uit de bus kwam. Voorts deden zich nog twee voorkeur- gevallen voor. Met passeren van de heer K. Koren werd mevr. A. A. Jongebreur uit Nieuwerbrug met 305 voorkeurstem men gekozen voor de C.H.U., terwyl met voorbygaan van H. W. Kuipers de heer C. J. van Doorn, zittend raadslid op een nauwelyks verkiesbare vierde plaats van de K.VP.-iyst gekozen werd, dank zy 321 voorkeurstemmen. Reeds de kandidatenlysten lieten zien, dat een oude vertrouwde bekende niet meer in de raad terugkeert, namelijk de heer A. R. van der Heyden van de K.V.P., die thans ongeveer zeseneenhalf jaar de wethouderszetel voor sociale za ken heeft bezet en in totaal reeds 24 jaar lid van de raad is geweest. Het resultaat van de stemming (tus sen haakjes de resultaten van 1953) was: A.R. en S.G.P. 1359 (1394), zetels 4 (5), K.V.P. 876 (800). zetels 3 (3). C.H.U. 707 (691), zetels 2 (2). P. v. d. A. 785 (621), zetels 3 (2), Gem. Belang 354 (294), zetel 1 (1). Het totaal aantal stemmen bedroeg 4081 (3800), het aan tal raadszetels is 13 gebleven. De nieuwe raad zal bestaan uit de heren M. van Briemen (A.R.), J. Vreeken (S.G.P.), C. G. Karssen en C. B. Batelaan (A.R.), G. J. van Veldhuizen, H. J. Th. van der Heyden, C. J. van Doorn (K.V.P.), W. Boer en A. A. Jongebreur (C.H.), J. Martens, B. van Elk en W. Ooms (P. v. d. A.), Jac. v. d. Boon (Gem.Belangj. In de raad keren niet terug de heren A. R. v. d. Heyden (K.V.P.), die geen kan didaat was en de heer G. G. Slappen- del (A.R.), zetels 3 (4); totaal 394 385), zetels 7 (7). Gekozen zijn de heren N. Disseldorp, R. J. Broekhuizen en S. J. Visser (KVP), A. v. d. Knijff (Prot. ïyst I) en C. de Bruyn, G. Bergshoeff en J. van Spyke- ren (Prot. lyst II). Niet in de raad ko men terug de heren F. Leystra en L. Donker (Prot.). Grote zege voor A.R. en C.H.U. De gemeenteraad van Rynsburg telde tot nu toe 11 leden, maar in nieuwe samenstelling 13. Het zou voor de A.R. en C.H.U. reeds een overwinning geweest zijn, wanneer deze beide ze tels aan deze lysten ten goede waren gekomen. De overwinning van de Prot. Christelijke Partijen (die elders vaak zulke moeilyk verteerbare ne derlagen te incasseren kregen) was echter groter dan dat. Tot dusver bezetten de A.R. en de CH 9 van de 11 zetels. In de nieuwe raad bezetten zy 12 van de 13 zetels! De A.R. steeg van 5 naar 7, de C.H. van 4 naar 5. en dit ging ten koste van de P.v.d.A., die terugviel van 2 op 1 ze tel. De G.P.V. kwam ook ditmaal niet aan trek. Bij het vermelden van deze verkie zingsuitslagen mag niet zonder meer voorbij worden gegaan aan het feit, dat de nestor van de zittende raad de heer W. van Tilburg (A.R.) na een ruim dertigjarig lidmaatschap niet meer zal terugkeren. Bij het bereiken van de 65-jarige leeftyd heeft hy gemeend Jongeren aan bod te moeten laten ko men. Op zichzelf een lofwaardig stre ven, vooral wanneer men de continuï teit op den langen duur in het oog houdt, doch zijn woord zal in de raad node worden gemist. Het resultaat van de stemming (tus sen haakjes de resultaten van 1953) was: A.R. 1537 (1344), zetels 7 (5). C.H. 1114 (1057), zetels 5 (4), P.v.d.A. 335 (324). zetels 1 (2). G.P.V. 112 (106) 0 (0), totaal 3098 (2831), zetels 13 (11). Gekozen zijn de heren T. Kralt Czn., H. de Mooij, dr. E. E. v. d. Laan, C. van Egmond. G. van Delft Gzn., C. Vianen en T. van Starkenburg Gzn. (A.R.), C. D. v. d. Vijver, K. Zandbergen, W. L. v .d. Gugten, C. Leeuwenburg en Th. Kralt Wzn. (C.H.) en D. v. d. Mey (P.v.d.A.). Niet keren terug de heer W. van Tilburg, de nestor van de raad en gedurende ongeveer 30 jaar lid en de heer D. van Delft (C.H.). C.H. verliest zetel aan debuterende V.V.D. In Sassenheim heeft de combinatie van AR en CHU ten koste van de laatst genoemde partij een zetel verloren aan de voor het eerst uitkomende lyst van de VVD. Bij de vorige raadsverkiezin gen kwamen twee KVP-lysten uit, doch dit resulteerde niet in een (min of meer opportunistisch getinte) verwachting daarmee een zetelwinst te boeken. De thans op één lijst uitkomende KVP bleef ook weer in zeteltal gelyk. Alle partyen boekten winst behalve de Prot. Chr. groep, die in stemmental achteruit ging. Bij het optreden van een nieuwe VVD-lijst had dit uiteraard tot gevolg, dat de Prot. Chr. groep een zetel aan de VVD moest afstaan. Het resultaat van de stemming (tus sen haakjes de resultaten van 1953) was: AR en CH 1680 (1726), zetels 3 AR en 2 CH (6), waarvan 3 CH en 3 AR; KVP 2170 (1915), zetels 6 (6); PvdA 433 (400) zetels 1 (1); VVD 328 (0), zetels 1 (0), totaal 4611 (4041), zetels 13 (13). Geko zen zyn de heren A. Vogelaar (AR), C. W. van Breda (CH), A. H. Bergman (AR), G. Verschoor (CH) en J. Duin dam (AR), J. C. Schrama, J. W. Korte- kaas, J. Heemskerk. J. v. d. Nouland, T. L. v. d. Geest en P. M. Oosterveer (KVP) P. M. Beye (PvdA) en P. van Reen (VVD). Niet in de raad keren terug de heren J. J. Wesseling (KVP). die geen kandidaat was gesteld en voorts J. Bak ker (CH). Arbeiders en V.V.D. haalden geen zetel Voor het eerst nam in Ter Aar een party Gemeente Belang deel, waarin vertegenwoordigers van een groep arbei ders en van de V.V.D. samenwerkten. Deze groep heeft het echter niet tot een zetel kunnen brengen. De K.V.P. heeft haar 7 zetels behou- houden, doch by de Prot. Chr. partijen zijn er wel enkeie verschuivingen. By de vorige raadsverkiezingen nam de C.H.U. met een eigen lyst deel, doch dit keer was men gecombineerd met de S.G.P. en ae Vrye C.H.U. Deze combinatie lever de deze groep een zetel meer op, zodat zy in de komende zittingsperiode met twee man in de raad zal zyn vertegen woordigd. De thans zelfstandig optre dende A.R. kwam bij de vorige verkie zingen uit in combinatie met de S.G.P., Vrije C.H. en V.V.D. Men behaalde in 1953 drie zetels, t.w. 2 voor de A.R. en 1 Vrye C.H. De twee zetels voor de A.R. zyn bewaard gebleven, terwijl de zetel van de Vrye C.H. overgeheveld is naar de C.H.U. en S.G.P. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIl Het kost wot meer, moor het is het waard Het aantal raadszetels van de 31 gemeenten rond Leiden is bij deze verkiezingen sterk gestegen. In 1949 werd er in deze gemeenten gestemd over de bezetting van 379 zetels In 1953 ging het om 381 zetels als 'ge volg van het feit dat yoorschoten de 10.000 inwoners was gepasseerd en dus nadien 15 inplaats van 13 vroede vaderen telde. By de verkiezingen van gisteren ging het in dezelfde gemeenten niet om 381 maar om 403 zetels, een sty- ging van maar liefst 22. In 9 van de 31 gemeenten ging het aantal raadszetels omhoog. In Woubrugge en Zwammerdam kwam het aantal van 7 op 11 wegens overschryding van het aantal van 3000 inwoners, in Hazerswoude, Rynsburg en Zoe- terwoude werd de raad vergroot van 11 tot 13 zetels doordat het aantal van 6000 inwoners was gepasseerd, Voordwykerhout kwam boven de 10.000 inwoners en krygt daardoor voortaan 15 in plaats van 13 raads- 'eden, Katwyk en Wassenaar zagen ïun raden vergroot van 19 tot 21 leden door het overschrijden van de 25.000 inwoners en de Haar- lemmermeer steeg van 25 tot 27 3 raadsleden door het passeren van g de 40.000 ingezetenen. Er zyn in de omgeving nu zes H raden van 7 zetels, 7 van 11 zetels 8 van 13 zetels, 5 van 15 zetels, 1 m van 17 zetels. 1 van 19 zetels, 2 van I 21 zetels en 1 van 27 zetels. De vergroting van de zetelaan- 1 tallen in 9 gemeenten betekent, be- rekend naar gemiddelden van de aantallen vergaderingen per jaar, g voor de vierjarige periode waarin g deze raden zitting hebben een extra 8 uitgaaf van f. 9.000 aan presentie- g geld voor de leden. En daar komt g nog iets bij zoals aanschaf van g nieuwe '-toelen etc. Troost U met de gedachte, in jf ieder geval de hoop, dat die gelden m wél besteed zyn: het gaat om het 1 belang van de gemeenschap. En m per slot van rekening is dat bedrag van f. 9.000,maar een fractie van wat deze 31 raden in totaal in vier jaar aan presentiegeld kosten- f. 168.000,En er zijn in die ge- =1 meenten ruim 161.000 kiezers Een j kwartje per man per jaar!' Dat heeft U toch wel over voor de goede behartiging van ook uw zaken? 5r 4 Een dagelijkse puzzles\ rJI wat eten zee vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht (Een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem STOOFSCHOTEL MET KAAS 2 kg aardappelen, i bloemkool, Vi kg tomaten, Vi eetlepel maïzena, So gr roomboter, 250 gr belegen kaas, zout, peper. De aardappelen en de bloem kool in stukjes snyden en met een bodempje water gaar ko ken. Het vocht binden met de aangemengde maizena. De in stukjes gesneden tomaten en de in blokjes gesneden kaaa erbij doen. De stoofschotel op «maak afmaken met zout en peper. Het geheel nog eens goed doorwarmen (maar niet doorkoken, daar anders de kaas gaat uitsmelten) en onmiddel lijk opdienen. Doe nog meer met kaas PUBLICATIE VAN HET NED. ZUIVEIBUREAU Het resultaat van de stemming (met tussen haakjes het resultaat in 1953) was: K.V.P. 1454 (1324) zetels 7 (7). C.H. en S.G.P. 455 (zonder SGP 228) zetels 2 (I): A R.: 292 (plus SGP Vrije C.H. en VVD 643) zetels 2 (3); Gemeentebelang 146 Totaal 2347 (2195) zetels 11 (II). Gekozen zyn de heren H. A. Volgering, A. Hoogervorst, F. Sassen, P. C. van Rijn, P. J. Uyttewaal, H. Egberts. A. Heemskerk (KVP). C. van Vliet en N. den Hollander (C.H.), L. Koning en Jac. van Harten (AR). In de raad keren niet terug: L. J. Hoogervorst (KVP). A. P. Uyttewaal (KVP) en J. van Eijk (AR), die geen kandidaat waren en de heer C. A. van den Hoorn (KVP). C.H.U. behield leiding met vier stemmen In de zetelverdeling in Valkenburg is by de raadsverkiezingen van gisteren geen wyziging gekomen. Niettemin is het interessant de cyfers eens te be- kyken. Voor het eerst deden de SGP en de PvdA met eigen lysten mee. De enkele tientallen stemmen op deze lysten droe gen geen vrucht. De kleine raad van 7 leden biyft dus bestaan uit vertegen woordigers van CHU, AR en Gemeente belangen. De CHU behaalde in 1953 een royale voorsprong op de AR, in tegenstelling met 1949 toen de AR in stemmental nog de grootste party was. In 1953 bedroeg de CH-voorsprong 64 stemmen (op een totaal geldige stemmen van 689) d.w.z. bijna tien procent. Dat betekende dat de CHU drie en de AR twee zetels kreeg. Ditmaal bedroeg de CH-voorsprong op de AR slechtsvier stemmen. De CHU verwierf de gunst van 248, de AR die van 244 kiezers. Het gevolg was dat de CHU haar zetelvoorsprong kon be houden. Mede doordat de in 1949 inge zette achteruitgang van Gemeente Be langen wel werd voortgezet, maar niet in die mate, dat een van de twee zetels die deze groep in de vorige raad bezette verloren ging. Het resultaat van de stemming (met tussen haakjes het resultaat van 1953) was: CH 248 (284), zetels 3 (3); AR 244 (220) zetels 2 (2); Gemeentebelang 177 (185) zetels 2 (2); SGP 69 (-) zetels - (-); PvdA 74 (-) zetels - (-). Totaal 812 (689) zetels 7 (7). Gekozen zyn de heren K. van den Broek, A. van den Berg en Jac. van der Mey (CH): N. Ouwersloot en Th. van der Mey Szn. (AR)S. M. Poot en G. van Leeuwen (Gemeentebelang). Niet In de raad keren terug de heren J. van der Mei en K. Postmus (CH), die niet kandidaat zyn gesteld. K.V.P. profiteerde van uitbreiding aantal zetelt Het aantal raadsleden in Zoeterwoude is uitgebreid van 11 tot 13. Van deze uitbreiding heeft de K.V.P. volledig geprofiteerd, terwyl de C.H.U.-A.R. ge lijk bleef op 3. Waar vroeger dus een verhouding was van 8 K.V.P. tegen 3 Prot. Chr. krijgt men nu 10 K.V.P. te gen 3 Prot. Chr. De K.V.P. heeft dit succes te danken aan het feit, dat zy het grootste lijstoverschot had nl. 114 2/13 tegen 97 3/13 voor de Prot. Chr. Slechts vier zittinghebbende leden van de K.V.P. keren in de nieuwe raad terug. Met name mevrouw A. E. M. NeuwahlSanders keert niet terug en met haar verdwynt dan het enige vrou welijke raadslid. Het resultaat van de stemming (tus sen haakjes de resultaten van de stem ming in 1953) was: K.V.P. 2018 (1882), zetels 10 (8). C.H. en A.R. 732 (605), zetels 3 (3), totaal 2750 (2487) zetels 13 (11). Gekozen zyn de heren L. v. d. Geest. G. P. Koek, C. J. van Leeuwen, G. P. van Leeuwen, P. van Hofwegen, A. H. J. Paardekooper, J. B. N. van Diemen. P. J. A. de Vrind. J. H. v. d. Ploeg en H. J. van Mil (K.V.P.). J. van Vliet (C.H.). J. M. Kraan (A.R.) en J. de Graaf (C.H.). Niet in de raad keren terug mevr. A. E. M. NeuwahlSanders en de heren W. Tijssen, J. C. Wesse- lingh en Q. H. Onderwater, allen K.V.P. en J. Dorrepaal (C.H.), die niet kan didaat waren gesteld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 10