kiespijn CAMERA-SHOW 1958 Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Rode Kruis hoopt 2 miljoen te lialen met inzanielingseanipagne Binnenkort bloedgroepkaarten voor alle verkeersdeelnemers De Veiligheidsraad verdaagde de heli an deling van Libanese klacht In Italië enige winst voor de chr. democraten en communisten WOENSDAG 28 MEI 1958 Zeldzaam jubileum bij de Belastingdienst G. de Goeijer 50 jaar in 's Rijksdienst Heden herdacht de commies-titulair de heer G. de Goeijer, het feit, dat hij voor 50 jaar in 's Rijksdienst trad t.w. bij het dienstvak der Registratie en Domeinen, thans Registratie en Suc cessie. De huldiging, welke in intieme kring plaats vond. werd o.a. bijgewoond door ae heer Cadee. directeur van 's Rijks belastingen te Utrecht. Het hoofd van de inspectie, de heer de Nooijer. sprak de jubilaris toe. die hem prees om zijn goede kwaliteiten als mens en ambtenaar en hem de gebrui kelijke enveloppe overhandigde. Na aanvankelijk zijn intrede bij het vak te hebben gedaan in Delft, werd hij bij zijn benoeming tot rijksklerk overge plaatst naar het Ontvangkantoor der Registratie en Domeinen te Helmond, waarna zijn overplaatsing naar Lelden volgde, waar hij de laatste 40 jaar heeft doorgebracht. Namens de collega's voerde de chef de bureau, de heer Stravers, het woord, die de jubilaris niet in de eerste plaats als LEIDERDORP AANBESTEDING RIOLERINGS WERKEN IN HET ZIJLKWARTIER Hedenmorgen vond in het raadhuis te Leiderdorp de aanbesteding plaats van rioleringswerken in het Zijlkwartier. Er werden 12 biljetten ingeleverd. Men kon inschrijven in twee percelen met en zonder grondafvoer en in massa, even eens met en zonder grondafvoer. De uitslag luidde: Fa. Riienstra f.398.200; Durenberg en van Wijk f368.617 (zonder) f374.617 (met grondafvoer); Langeveld f399.000; Stuifzand f360.000,Van de Heer f98.100 (perceel 1); Westlandse Wegen bouw f372.000; Mens f357.000; Van Eer den Veldman f 381.000; K. van Vliet f380.500; Gebr. Schouls f365.000 Streef kerk f402.000; Koster en Visser f220.800 (zonder) f222.800 (met) (perceel 1). Waar slechts een getal is genoemd be tekent dit dat in massa is ingeschreven met hetzelfde bedrag voor in- en exclu sief grondafvoer. RAADSAGENDA. De gemeenteraad komt vrijdag 30 mei, des avonds om 7.15 uur bijeen ter be handeling van om. de volgende punten: Vaststelling van diverse verkeersvoor- schriften; vaststelling van de regeling der bebouwde kom langs de Hoofdstraat en de Doeslaanwijziging van het raads besluit tot verkoop van grond uit com plex II van het grondbedrijf; verkoop van uitkomende grond uit complex V van het grondbedrijf; wijziging van een tweetal benoemingen tot ambtenaar van de burgerlijke stand; af wijziging van een verzoek om een tegemoetkoming in de kosten van het bezoeken van een kweek school (met internaat) te Beverwijk; afwijzing van een verzoek om subsidie in de kosten van een maatschappelijk werkster voor de voor- en nazorg ten behoeve van doofstommen; benoeming van een lid van het Bureau Sociale Zorg in de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer Snel; benoeming van een voorzitter van het Bureau Sociale Zorg in de vacature, ontstaan door het overlijden van wethouder Snel; vaststel ling van de vergoedingen aan de bijzon dere kleuterscholen over 1957 en van de voorschotten voor 1958; aangaan van een geldlening ad f. 113.000 bij de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten; bouw van 47 premiewoningen in complex VI van het grondbedrijf; verbreding van de Hoofdstraat tussen de Resedastraat en de Willem de Zwijgerlaan; verkoop van grond uit complex V van het grondbe drijf. P.V. Het Oosten. De P.V. Het Oos ten hield een wedvlucht vanaf St.- Quentin op zaterdag 24 mei. De duiven werden om 11 uur gelost met zuidweste lijke wind. De eerste duif bereikte haar hok om 1.57.55 uur en maakte een snel heid van 1535.83 m. per min. De laatste prijswinnaar om 2.7.25 uur met een snel heid van 1431.17 m. per min. De uitslag luidt: B. Singeling 1; A. Selier 2, 3; J. v. Wezel 4; J. W. D. de Dunne 5, 8; J. G. R. Langhout 6: D. Sonnega 7; L. Bur gers 9; B. ter Beek 10. WARMOND Ds. J. G. Haselager overleden In de ouderdom van 80 jaar is in Amsterdam overleden ds. J. G. Haselager, die van 1912 tot 1921 in Warmond heeft gestaan. Ds. J. G. Haselager werd op 6 juni 1877 te Amsterdam geboren. Hij studeerde eerst aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en later aan de universiteit te Leiden. Op 28 september 1902 werd hij predikant te Lutjegast in Groningen. In 1912 kwam hij vanuit zijn tweede gemeente naar Warmond, vanwaar hij op 27 november 1921 naar Weesp vertrok. Hem werd op 1 oktober 1942 emeritaat verleend. De begrafenis zal vrijdag as. plaats hebben op de Herv. Begraafplaats te Warmond, nadat in de Herv. Kerk een rouwdienst is gehouden, welke om 12 uur aanvangt. P.V. „WARMOND" Uitslag wedvlucht vanaf Pont St.- Maxence. 348 km. Gelost 6.15 uur. Ie duif 10 17.07 .laatste prijsduif 10.37.01 u. M. v. d. Horst 1 7, P. Vogelenzang 3 9. Jac. v. Niekerk 6. 8. J. Roest 2, dr. J. Venker 4 5, J. G. Smuts 10. WASSENAAR BROMFIETSER VIEL Doordat een jongen onverwacht het rijwielpad langs de Rijksstraatweg over stak en tegen het voorwiel van zijn bromfiets liep. kwam de 50-jarige L- J. Raaphorst alhier te vallen en liep een gescheurde knieband op. Hij werd naar het gemeenteziekenhuis te Den Haag vervoerd. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN De Postduivenvereniging „De Gevleu gelde Vrienden' hield imet Pinksteren 'n wedvlucht vanuit Pont St.-Maxence. Afstand 340 km. De eerste van de 139 oude duiven ,die om 6.15 uur werden gelost, kwam om 10.12.36 uur thuis. De uitslag was J. H. Groeneveld 1, 7; M. Brederode 2; J. C. B. Brederode 3, 6; J. Parlevliet 4; A. G. Visser 5; J. P. Brederode 8; W. C. van Eek 9; J. H. M. Brouwer 10. ONGELUKJES TE DUINRELL In de speeltuin in Duinrell viel de 17- jarige P. Dane uit Rotterdam van een schommel en brak zijn linkerpols. De neeskundige behandeling te stellen, knaap is na eerste hulp op eigen gele genheid naar zijn woonplaats vertrok ken, om zich aldaar onder verdere ge- De 14-jarige Nelly Ravensberg uit Oegstgeest viel in Duinrell uit een boom en brak haar hnkeronderarm Na eerste hulp is zij op eigen gelegenheid naar ambtenaar, doch ook als vriend van het gehele personeel huldigde. Als stoffelijk blijk van waardering bood spreker namens het personeel een schilderij aan. De heer van Lochem sprak de jubila ris toe namens de personeelsvereniging de Sleutelring en liet zijn woorden ver gezeld gaan van een bloemstuk. Tenslotte sprak de heer Smit namens de oud-collega's. Na een gezellig samenzijn dankte de jubilaris de aanwezigen, waarbij hij ver zekerde, dat deze dag voor hem onver getelijk zal blijven. Naast de vele blijken van stoffelijke belangstelling bevond zich onder de te legrammen een persoonlijke gelukwens van de Minister van Financien. Advertentie ZO JUIST VERSCHENEN: een uiterst handig, overzichtelijk en rijk geïllustreerd boekje, bevattende een schat van gegevens over hedendaagse foto-ap- paratuur en verschillende waardevolle fototips. Voorzien van een volledige prijslijst. Prijs slechts f 1.25 Bij besteding van een bedrag van f 25.— wordt de prijs van het boekje geresti tueerd. BREESTRAAT 123 (t.o. het Stadhuis) HAARLEMMERSTRAAT 102 (naast BATA) LEIDEN. Politieke prediking Leids hoogleraar geeft zijn visie Het convent „Nieuw politiek ethos" heeft gisteren in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een ééndaagse conferentie gehouden over: Politieke prediking. Dit conferentiethema werd ingeleid door de voorzitter, prof. dr. A. J. Rasker, hoog leraar in de theologie vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Leidse Universiteit. De politieke prediking, aldus prof. Rasker, is gegrond in de roeping der kerk. In de steeds hoger opgevoerde samenbundeling van macht en dreiging, kan het de taak der kerk zijn de ogen te openen voor het enorme risico en de wezenlijke ondoelmatigheid van dit alles. Absolute veiligheid slaat om in absolute onveiligheid. Het a-wapen is te bar ge worden om op de steeds kleiner wor dende wereld te worden gebruikt. De diepste problemen liggen elders. Het gevaar, dat van het communisme dreigt is niet in de eerste plaats militair, maar geestelijk van aard. Wanneer wij het niet met geestelijke middelen bestrijden, zijn wij allang 'ten prooi gevallen aan zijn geestelijke overheersing door ons praktisch atheïsme, onze angst en on verzoenlijkheid. Wij onderschatten het communistische gevaar, dat agressief is, niet. Een beperkte afweer en een niet te zwaar schild kan naar mijn mening vol doende zijn, aldus prof. Rasker, die zijn gehoor opriep er bij de regering voor te pleiten, dat zij in 'termen van verzoe ning zal denken en handelen. Er is een andere weg, de weg van Jezus Christus, aldus spreker, waar de belofte Gods aan het houden van zijn gebod is gebonden, waar de zorg voor de naaste gaat voor de eigen zekerheid, de verzoe ning het wint van de vijandschap en de liefde de vrees uitdryft. Het risico van deze weg moet niet onderschat worden, maar deze is vol beloften, niet slechts voor het geestelijke en toekomende, maar ook voor het leven op aarde. In de poli tieke werkelijkheid zal de bereidheid, het risico van de weg van Christus te nemen, zich uiten in voorzichtige, maar hardnekkige en vindingrijke pogingen van toenadering tussen de volkeren, waartoe wij onze politici met grote aan drang mogen oproepen en door onze eigen bereidheid moed mogen geven, zo stelde spreker. CHR. VER. VOOR ZIEKENVERPLEGING „HET DIACONESSENHUIS" Bij de één dezer dagen in het Diaco- nessenhuis gehouden examens slaagden voor het diploma ziekenverpleging A. dc volgende zusters: J. Dompeling; L G. Gelderblom; W. 't Hart; M. C. A. Hoe- bert: L. Klaasman; S. v. d. Kraan; J. Ravensbergen; N. Samson; J W Snel en G. Veenstra. Voor de aantekening kraamverpleging slaagden de zusters: E. Bax: J Demme- nie; G. H. van Klaveren; T A Post: A Rigtering; C. van Schie en H. E. Wa- langitang. In onze publikatie van gisteren, in zake de uitreiking van het eenheidsdi ploma E.H.B.O., is weggevallen, dat alle gediplomeerden lid zijn van de afd. Leiden van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. Eerste paal chr. huishoudschool Hedenmiddag is de eerste paal voor de chr. huishoudschool, die aan het ein de van de Toussaintkade in Leiden zuid west zal worden gebouwd, de grond in gegaan. Enkele bestuursleden woonden dit historisch ogenblik bij, doch verder was er geen feestelijk vertoon aan deze gebeurtenis verbonden. Er wordt geheid met houten palen, in tegenstelling tot de meeste werken in onze gemeente, waar betonpalen worden gebruikt. De bodemgesteldheid is ter plaatse echter van dien aard dat houten palen te ge bruiken zijn, al zal er dan nog een beton nen kop opkomen, daar houten palen nooit boven het grondwater uit mogen steken. Wanneer de werkzaamheden volgens plan verlopen, kan de school volgend jaar september in gebruik worden ge nomen. Beschuldigingen zijn onwaar De woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta heeft vandaag verklaard, dat er „geen waarheid" schuilt in de be richten over hulp van Nederlandse schepen aan de opstandelingen in Oost-Indonesië. „Soortgelijke beschul digingen over Nederlandse activiteiten *Un de laatste weken door verschillen de Indonesische woordvoerders geuit en werden vervolgens officieel in Nederland tegengesproken". De woord voerder achtte zulks „op de jongste berichten van deze aard onnodig". Op de vraag of de Indonesische rege ring stappen heeft ondernomen bij de Nederlandse regering over deze aange legenheid. antwoordde de woordvoerder: „Wij hebben alleen door de pers van deze beschuldigingen kennis genomen". werk voor Uw tandarts, maar als eerste hulp een AKKERTJE dat helpt direc. Stuttgarter kidnapper sloeg hand aan zichzelf (Van onze correspondent in West-Duitsland) De 40-jarige kidnapper Emil Tillmann die vorige maand het zeven-jarige Stutt garter jongetje Joaohim Göhner ont voerde en vermoordde, heeft in de gevan genis van Stuttgart de hand aan zich zelf geslagen. Tillmann had enige dagen geleden bekend, dat hij de moordenaar was. In een achtergelaten boodschap schreef hij, dat hy alleen en niemand anders verantwoordelijk was voor de moord. De laatste zin van zijn afscheids brief was nog gewijd aan zijn geliefde, een getrouwde vrouw, met wie hy had willen trouwen, maar die geëist had, dat hy eerst de financiële verzorging van zijn eerste vrouw en kind in het reine zou brengen. Het was hierom, dat Tillmann om een grote slag te slaan, Joachim Göhner ontvoerde en een losgeld van 15.000 mark eiste. Men neemt aan, dat TiUmaain ook zeer geagiteerd was door de mensenmenigte, die donderdag j.l. voor de Stuttgarter gevangenis had ge staan en waaruit stemmen klonken, als „lynch Tillmann". (Het geval-Tillmann heeft in West-Duitsland vele stemmen doen opgaan tot wederinvoering van de doodstraf) Werkhervatting in Franse bedrijven De staking, die het communistische vakverbond C-G.T. gisteren had uitge roepen „ter verdediging van de repu bliek", is vanmiddag geëindigd. Gelei delijk wordt het werk overal hervat. De deelneming aan de actie is overigens niet groot geweest. De Franse communistenleider Duclos nodigde vanochtend namens het be stuur en de fractie van zijn partij de republikeinse partijen uit hedenmiddag om drie uur in het parlementsgebouw bijeen te komen om zich te beraden over een gemeenschappelijke kandidaat, die men president Coty kan voorstellen als formateur van een nieuwe regering. De uitnodiging was vervat in een brief aan de leden van het „Comité voor de verdediging van de republiek". Gereserveerde houding jegens modernisering van Scheveningen (Speciale berichtgeving) Grote risico's zyn er verbonden aan het thans lanceren van het plan ter vernieuwing en modernisering van de badplaats Scheveningen. Hoewel Zeebad Scheveningen het byzonder op prijs stelt, dat de gemeente 's-Gravenhage, blykens de onlangs aan de openbaarheid prijs gegeven plannen, de belangen van toeristisch Scheveningen zo na aan het hart heeft liggen, neemt men in deze kringen toch de nodige reserve jegens de mogelijkheden van uitvoering in acht. Zo verklaarde mr. A. Adama Zylstra, lid van de Raad van Beheer van Maat schappij Zeebad gistermiddag in het Scheveningse Kurhaus, dat het zeker nog minstens tien jaar zal duren eer met een verwezenlijking van de hervor mingen begonnen kan worden. Het ge vaar is bovendien niet denkbeeldig, dat de huidige publiciteit, die niet door een directe uitvoering van de plannen wordt gevolgd, een averechtse uitwerking heeft en de bezoekers tegenzin doet krijgen in een, naar men het thans dus doet voorkomen, verouderd en niet aan de moderne eisen aangepast vermaaks centrum. Het valt verder te betwijfelen, aldus mr. Adama Zylstra, of groots opgezette bouwwerken dezelfde gezellige en intieme sfeer zullen kunnen scheppen als thans de onooglijke gebouwtjes, waar men echter zo heerlijk „van kroegje tot kroegje slenterend" de avonden kan doorbrengen. Een ander bezwaar is, dat het jaren zal duren voor de algehele ver nieuwing zal zijn voltooid, in welke pe riode het moeilijk zo niet omogelijk is de gasten naar behoren te bedienen. Ook het antwoord op de vraag, wie de ge bouwen moet neerzetten, liet de heer De slag bi) Solferino in 1859 was voor I Sinds 1951 hielp het Ned Roode Kruis by buitenlandse rampen met f. 10 mil joen aan goederen. Gehoopt wordt, dat de inzamelings campagne van dit jaar f. 2 miljoen of 18 cent per hoofd van de bevolking zal opbrengen, het resultaat van 1957 was f. 1.4 miljoen. De Liga van Roode Kruisverenigingen zal voorjaar 1959 in het Henri Dunant- huis te Woudschotén een ..welfareconfe rentie" houden. Dan zal ook het hospi taalschip .Henri Dunant" klaar kunnen zijn. Henri Dunant het begin van zijn stre ven naar betere geneeskundige hulp voor zieken en gewonden in oorlogs tijd. Tijdens de honderdste verjaar dag van deze slag zal bij Solferino in 1959 een gedenkteken van het Rode Kruis worden opgericht. Voor de daar bij behorende muur zullen alle landen bouwstenen, in eigen land vervaardigd, leveren. In 1964 zal het eeuwfeest van de Liga van Roode Kruisverenigingen en het internationale comité worden gevierd. Tijdens de najaarsvergadering van de Liga van Roode Kruisverenigingen in september te Genève zal een Nederlands voorstel tot het vormen van een inter nationaal rampenfonds zeer waarschijn lijk worden aanvaard. Het Ned. Roode Kruis telt thans 616.000 leden. Geen reflecterende pedalen De minister van Verkeer en Water staat is het eens met de A.N.W.B., dat gele reflecterende pedalen op fietsen en bromfietsen de verkeers veiligheid zouden kunnen verhogen. In een brief aan de Bond heeft hij tevens medegedeeld, dat hy als doorslagge vende bezwaren ziet: het feit, dat be staande fiets- en bromfietspedalen vervangen zouden moeten worden in dien de reflectors verplicht worden ge steld, en het gevaar van vervuiling der reflectors door stof en modder. In z; afwijzend antwoord zegt de minister voorts, dat hot bezwaar van vervanging voorkomen zou kunnen wor den door „een apparaatje aan de as van een normale pedaal bevestigd, dat aan de ene zijde rood en aan de andere zijde wit reflecteert, en zodanig geconstrueerd dat het, indien de pedaal draait, mee- schuift, zodat de rode kant naar achter en de witte kant naar voren gericht blijft. Adama Zylstra graag voor rekening van het Haagse gemeentebestuur. In dit verband weer hij erop. dat het op de huidige financieringsvo'et prak tisch onmogelijk is nieuwe hotels te bou wen, hoe aanbevelenswaardig dit ove rigens mag zyn. Veel meer voelt men voor het doorvoeren van de noodzake lijke verbetering aan een van Scheve- ningens voornaamste toegangswegen, namelijk het traject Van Alkemadelaan Zwolsestraat, dat na het verdwijnen van de treinverbinding met Rotterdam op betrekkelijk eenvoudige wyze te per fectioneren zal zyn en rechtstreeks kan worden aangesloten op de nieuwe Rijks weg naar het noordwesten. Bij bloedverlies en shock, ontstaan door verkeersongelukken, mijn-, scheeps-, natuur- en andere rampen, kan bloed transfusie een levendreddend hulpmid del zijn. Daarvoor moet de behandelen de geneesheer echter de bloedgroep van de patiënt kennen, want het voegen van bloed van verschillende samenstel ling is gevaarlijk. Van ruim honderdduizend donors in Nederland is de bloedgroep bekend, evenals van alle militairen. Het vaststel len van de bloedgroep vergt tijd. Daar om is het belangrijk, dat ieder die aan (venkeers)gevaar bloot staat, een bloed- groep-legimitatie bij zich draagt. Dit is de mening van de drie grote verkeers- bonden ANWB, KNAC en KNMV, die per 16 juni nauw met het Ned. Roode Kruis gaan samenwerken om iedereen, die zich beveiligen wil, aan een bloed groepkaart te helpen. Op de kantoren van de drie genoemde In Libanon is liet betrekkelijk rustig De Veiligheidsraad heeft gisteren een debat over de Libanese klacht over in menging van de Verenigde Arabische Republiek een week verdaagd om de Arabische Liga in de gelegenheid te stellen verzoeningspogingen te doen. Er waren geen bezwaren tegen het plaatsen van dit onderwerp op de agenda en even min tegen de verdaging. Dr. Karim JVeo-Juscisteii en monarchisten verloren Misschien herstel van de vroegere centrum-coalitie De definitieve uitslag van de alge mene verkiezingen in Italië laat zien, dat de regerende Christen-democraten en de Communisten en Socialisten ster ker zijn geworden. Zij wonnen ten koste van de Neo-Fascisten en Monarchisten, die aan kracht hebben ingeboet. Drie voormalige bondgenoten van de Wes- ters-gezinde Christen-democraten de Liberalen, Sociaal-Democraten en Repu- blikeinen hebben eveneens enige winst behaald. De volledige uitslag voor de 596 zetels tellende Kamer van Afgevaardigden is: Christen-democraten Communisten Socialisten Volksmonarchisten Nationale Monarchisten Neo-Fascisten Soci a a 1-Democra ten Liberalen Republikeinen/Radicalen Comunita Union Valdotaine 1958 1953 276 265 140 143 84 75 13 10 40 25 29 23 19 16 14 7 5 1 1 - De Volksmonarohisten hebben zich in de afgelopen parlementaire periode van de Verenigde monarchistische party af gescheiden. De Comunlta-beweging heeft voor het eerst aan de verkiezingen meegedaan het Academisch Ziekenhuiste Leiden ge - en pleit voor decentralisatie van het be- j Sociaal-Democra ten g-ian. wind en een nieuw partystelsel. De Union Valdotaine is een groepe ring. die beperkt is tot het gebied van het semi-autonome Aosta-dal aan de Franse grens. Zy wil grotere autonomie voor het gebied. Naar men meent zou de Franse crisis een factor geweest zyn die bygedragen heeft tot de stemmenwinst van zowel de Christen-democraten als het „bolwerk tegen revolutie", als van de communis ten. die zich als leiders opwerpen van het verzet tegen fascisme. De verdeling van de zetels in de Ka mer van Afgevaardigden geschiedt vol gens een ingewikkeld stelsel van even redige vertegenwoordiging. Volgens een voorlopige prognose zou den de Christen-democraten een kleine meerderheid kunnen verzamelen als zy er in kunnen slagen de centrum-coa litie, waarmee zij vele jaren geregeerd hebben opnieuw in het leven te roepen. Maar de kleine liberale party, de So ciaal-democraten en de republikeinse partyen, hun voormalige bondgenoten hebben onafhankelyk aan de verkiezin gen meegedaan. Voor de Senaat is de zetelverdeling als volgt: 1958 1953 Christen-democraten 124 113 Communisten 60 51 Socialisten 35 28 Volksmonarchisten 5 Nationale Monarchisten 2 15 1 Neo-Farcisten 8 9 Sociaal-Democra ten 5 4 1 Liberalen 4 3 Azkoel van Libanon, die uitgenodigd werd om aan de besprekingen deel te nemen, behield zich het recht voor om een vroegere bijeenkomst te vragen „als er tussentijds plotselinge gebeurtenissen zouden plaats hebben". In Libanon zelf was de toestand gis teren rustig. Het centrum van Beiroet, dat een week lang verlamd is geweest door een staking van havenarbeiders, was gisterochtend weer het toneel van bedrijvigheid. Op 24 schepen werd ge werkt, zeven andere liggen op de rede te wachten. De vrachtautochauffeurs zijn nog niet allen weer aan het werk. Zij vrezen namelijk sabotagedaden van de zijde der tegenstanders van de regering. In de laatste dagen zijn ook de verbin dingen met Syrië verbeterd. Er rijden weer treinen tussen Beiroet en Damas.- cus. Verwacht werd, dat premier Sami el Solh in het parlement een der be zwaren van de oppositie zou wegnemen door té verklaren, dat de grondwet niet zodanig gewijzigd zou worden, dat een tweede ambtsperiode van president Sja- moen mogelyk werd. Deze verklaring kon echter niet doorgaan, omdat het vereiste aantal leden niet in het par lement aanwezig was. Wellicht zal de premier nu zyn verklaring voor de radio afleggen. Alleen in de havenstad Tripoli is gis teren de stryd weer opgelaaid. Het leger maakte gebruik van mortieren om ver- zetshaarden op te ruimen. De leider van de oppositie Rasjid Karamai, deelde mede, dat van de zyde van de oppositie twee doden gevallen zyn en twaalf ge wonden. De stryd, die eerst van 's och- 9 tot 's middags 3 had gewoed, werd ook na zonsondergang voortgezet. bonden zal men deze kaarten tegen ver goeding van kosten kunnen aanvragen. De aanvrager ontvangt dan tz/t. een oproep van de Centrale Medische Bloed transfusiecommissie van het Rode Kruis om zich aan een der medisohe centra te vervoegen. Daar wordt bloed afgenomen, dat te Amsterdam in het laboratorium wordt onderzocht. De daarna toe te zen den bloedgroepkaart zal waarschuwings adres en godsdienst van de houder ver melden en van een pasfoto voorzien zijn. De verkeersbonden stellen bovendien een transparant voor een autoruit en kleine draagspeldjes beschikbaar voor de houders van bloedgroepkaarten. Dit teken bestaat uit een rood kruis en de letters „bg" omgeven door een autoband. De bloedgroepkaart betekent niet, dat de houder geschikt is om bloed voor bloedtransfusie af te staan. De kaarten sluiten aan op in het buitenland ge maakte regelingen voor verkeersgebrui- kers. Waar oude kranten al niet goed voor zijn (Speciale berichtgeving) Twee Groninger jongens van negen jaar hadden gisteren oude kranten ver zameld. Plotseling ontdekten zy een pakje papieren van afwykende maat en kleur. Het waren bankbiljetten, welge teld 58 van f. 25, netjes gebundeld, kant en klaar voor de bank of het postkan toor. De jongens waren eerlijk en gingen ermee naar de politie. Spoedig kwam toen aan het licht, dat de biljetten af komstig waren van een winkelier uit Groningen. De winkelier, een man die blykbaar zuinigheid aan vindingrykheid paart, had de biljetten gegarandeerd ïnbraakvrij tussen een stapel oude kran ten verstopt, zonder evenwel zijn echt genote hiervan in kennis te stellen. De goede vrouw had geen flauw idee van het kapitaaltje tussen de kranten en gaf ze vriendelijk aan de jongens mee. Maar peinsde de winkelier: er moet ook nog een stapeltje bankbiljetten van f. 100 tussen zitten. De jongens zochten entien biljetjes van honderd kwa men nog 'te voorschijn. De winkelier was in de wolken! Als hy de jongens beloont, gaan zy een prettige vakantie tegemoet! MARKTBERICHTEN WOERDEN, 28 mei. Kaasmarkt. Aan voer 23 partyen. Eerste kwaliteit f 1,68 fl.78; tweede kwaliteit f 1.551.67; extra kwaliteit tot f 1.85. Handel matig. BEURSOVERZICHT Beurs wacht af AMSTERDAM, 28 mei Op een eindbeslissing in Parijs wacht ook het Damrak, want de lust om zaken te doen was byna niet aanwezig. De stemming was echter zeker niet pessi mistisch. Dit dient gezocht in het feit. dat morgen de eerste kwartaalcyfers bekend worden van twee hoofdfondsen, n.l. Kon. Olie en Philips. Aandelen Kon. Olie werden op circa f. 166.40 verhandeld tegen gisteren als slotprijs f. 165.20. De Philipsaandelen noteerden koerswinst by opening van circa 1%. Unilevers lie pen terug van 325% naar 324*2Er vonden voor Amerikaanse rekening wat ruilingen plaats van aandelen Unilever in aandelen Philips. De laatsten trokken hierdoor aan tot 285%. Aku's vrywel onveranderd. Van de Scheepvaarten openden Van Nievelt op 116% ex 10% dividend tegen gisteren 130% cum dividend. Later lie pen de aandelen op tot 118. De overige Scheepvaartwaarden ondergingen geen verandering. Van de cultures waren aandelen Ver. Deli's bij een opening op 81 wederom 2 punten lager doch by het sluiten van de beurs werd dit verlies tot een half puntje gereduceerd. De Staffellening noteerde fractioneel hoeer, de overige papieren pryshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam. 28 mei Londen 10.59*4 10.50*4. New York 3 79%—3.79%. Mon treal 3 92%—3.92%. Parys 89.82%— 89.92%, Brussel 7.60—7 60%. Frankfurt 90.54—90.59. Zurich 86 62%—86 67%. ZÜ- rich Ovr. fr.) 88.47%—88 52%. Stock holm 73.22%73.27%, Kopenhagen 54 75*2—54.80%, Oslo 52.92%—52 97%, Milaan 60.68%—60.73%, Wenen 14.61% 14 62%. Prof. Verzijl Commandeur Oranje Nassau Bij K b. is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau prof. dr. mr. J. H. W. Verzijl. hoogleraar nan de Ryksuniversiteit te Utrecht De versier selen. behorende bij deze onderscheiding zijn prof. Verzijl vanmiddag uitgereikt door de voorzitter van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten. Prof Ver zijl legt zyn hoogleraarschap in de fa culteit der rechtswetenschappen neer wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Beurs van Amsterdam Woensdag 28 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3» j??'4 Grootboek obl. 3% qiv Ned. '47 3*4 (3) 9J i Ned. '51 3% l\'* Ned '53 <344) J'» ffl" Ned. '56 3*4 ff* Ned 48 344 f'* Hl! Ned '54 314 ff w»li Ned '55 I 3*4 ff 88ti Ned '55 II 314 JO 90V. Ned '37 3 JJJ» "TT Ned. W.B. lening 671 108» Dollarlng '47 3 f44, 94 - Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 93 2 93/. Cert. NWS on,/ MST Indië '37 A 3 00<4 90%^ Grootboek '46 3 73B ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 25 25*4 Nat. Handelsbank 80 81» Ned. Handelmü1=2 i 1» Amst. Rubber 58» 58 Deli Mij-en (VerO 8344 ff» H.VA94 ff Java Cult.32 31» Senembah 55 Vorstenlanden9% AJC.C165*. 65», Berkel's Patent (v.) 191V* Calvé Delft eert. 286% -ff Kon. Pap. v. Gelder 160% Hoogovens eert278 281% Müller en Co. NJ. 301% 300 Ned. Kabelfabr230 230 Philips 283% 285% Philips pref153% 153% Unilever323 A 323% Wilton Feyenoord 187% Biliton 2de r 169% 169 Dordtse Olie gew. 695% 701% Kon. Petr (f.20.—) 164.50 166.80 idem (50 f.20.—) 165.25 166 45 Holl Amer. UJn 140% 139% Java China Paket 121% 120% K.L.M99.10 99.10 Ned. Stoomv My 127% 128 Kon. Paket My 106% 106% Stoomvaart My Ned 129% 130 Nievelt Goudr eert 130' - 119%exd. v Ommeren eert 218 216 Kon Rott Lloyd 107% 107% Ned Scheepv Unie 107% 107% MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 92% 92% Den Haag 1937 1 3 86 Leiden 1947 92 %B R'dam *37 I-III 3% 91% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 98% 98% Premieleningen 97% 98 85% 85% A'dam '56 I 2% 82 82 A'dam *6 n 2% 96% 96 Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 85 85% Den Haag '52 I 2% 90% 90% 96 95% R'dam '52 I 2% 91% 90fè 90% 90H Utrecht '52 2% 90% 91 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 213 V* 215% H.B.U eert186% 186% Rott. Bank 176% 178% Twentsche Bank 153 153% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 235 Borneo Sum. HMy 39 39 Ned G en Sp fabr 183 181 Kon. Ned Grofsm 95% 96 Internatio 68 68 Rott. Droogdok My 460 463 Tieleman en Dros 9% 8% Ned. My. Walv.vrt. 65B Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7L Araerik. fondsen Canadian Pacific R. 26 Intern. Nickel 76 Anaconda 46% Bethlehem Steel42 Cities Service 52 General Motors 38% Kennecott87% Republic Steel 44% Shell OU 74% Union Pacific 29A Un. States Steel 64% 26* 75H 46% 42% 52% 38% 88% 45% 73% 29% 65% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 27/5 Edelmet Kon AA 43% 43% Pref w.a Idem o7liB Electrolas B 375GB 375 Holl Constructie 410 410 Ing bur v Bouwnyv 124% Int Kunststoff Ind 42 41% Leidsche Wolsplnn 141% 143 Sikkens Lakfab '53 382 370% Ver Touwfabrieker 167GB 167 Wernmk s Betonm 79% 79% Van wyk Textiel 61% 60B 118 118

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9