Deel van de binnenlandse vervangen door toenemende vraag export Geen werkverschaffing meer in Ouderwetse stijl Verzet in Zeeuws-Vlaanderen tegen de verhoogde veertarieven Protesttoelit naar Den Haag voorgenomen Werkgevers hameren op export! B7ste Jaargang Woensdag 28 mei 1958 Derde blad no. 29450 Verbond Nederlandse Werkgevers t Streef naar vergroten huitenlawlse vraag (Speciale berichtgeving) Voor het te voeren conjunctuurbeleid staat men in ons land voor een dilemma, aldus het Verbond van Nederlandse Werkgevers in haar verslag over het jaar 1957. Men kan immers constateren: 1) dat het regeringsprogramma in hoofdzaak een sanering van de betalingsbalans beoogde, neerkomend op de vorming van een over schot in 1957 van 100.000.000 gulden; 2) dat in werkelijkheid de Nederlandse betalingsbalans in 1957 nog een tekort opleverde, dat volgens de einde februari 1958 beschik bare gegevens wordt begroot op circa 300.000.000 gulden; 3) dat het werkloosheidscijfer gemiddeld over 1957 nog aanmerkelijk lag beneden de ten tijde van het regeringsprogramma geuite ver wachtingen, en 4) dat er zich daarentegen bij de jaarwisseling een ontwikkeling aftekende, die velen doen vrezen, dat de totale werkgelegenheid in 1958 zich op onbevredigende wijze zou kunnen ontwikkelen. Verbond dat een voortgaande belang rijke toeneming van onze export drin gend geboden is. Rationalisatie noodzakelijk Een voortdurend proces van ratio nalisatie binnen de bedrijven en de bedrijfstakken is in het bijzonder ook met het oog op de Euromarkt noodzakelijk. Daarnaast moet van de overheid worden verlangd, dat zij een dusdanig klimaat voor ons bedrijfs leven schept, dat de expansiedrang op de buitenlandse markten niet nodeloos door kunstmatige belemmeringen wordt gehinderd. Tenslotte zal het Nederlandse bedrijfsleven om de strijd aan te kunnen ook organisatorisch sterk moeten zijn en nog sterker moeten worden. Intensieve contac ten met de ondernemersorganisaties, in het bijzonder in de landen van de Euromarkt, liggen in dit verband voor de hand. Doch vóór alles zal de po litiek van samenwerking tussen werk gevers en werknemers in Nederland, zoals deze zich na de oorlog heeft ont wikkeld. voortgezet en zelfs nog ver der uitgebouwd moeten worden, in ver band met de specifieke eisen die het werkgelegenheidsprobleem op lange termijn aan het beleid blijft stellen. Dit alles dient men te bezien tegen de achtergrond van de structuur van de Nederlandse economische betrekkingen met het buitenland, welke met zich medebrengt, dat wij in ons land in een tijd van gunstige conjunctuur de mone taire reserves moeten vormen, welke kunnen dienen om in een tyd van een conjunctureel ongunstige ontwikkeling de bedrijvigheid te stimuleren. Zonder belangrijke deviezenreserves is het voe ren van een werkgelegenheidspolitiek namelijk een onmogelijkheid. Aan die voorwaarde was in de achter ons lig gende jaren, aldus het verbond, echter maar ten dele voldaan. Met betrekking tot het regeringspro gramma inzake de bestedingsbeperking ..bestedingverschuiving" acht het Verbond overigens een duidelijker term wordt in het jaarverslag opgemerkt, dat de regering er in de aanvang van 1957 zeer goed aan heeft gedaan om zich volledig te stellen op de basis van de door de SER destijds gedane voorstel len. De beperkte mogelijkheden, die onze open economie ons biedt voor het voe ren van een zelfstandige conjunctuur- politiek, bergen namelijk nog tal van gevaren in zich. Hebben de particuliere consumptieve bestedingen zioh in 1957 op een iets lager niveau bewogen dan door de SER en regering als richtsnoer vooropgesteld, het Verbond van Nederlandse Werk gevers heeft de indruk, dat anderzijds binnen het kabinet naarstig is gezocht naar middelen om de reële activiteiten van de overheid te beperken, resp. be ter over de tijd te spreiden. Of deze tendens het zal winnen van de krachtige tegenstromingen binnen de regering en de andere overheden, evenals in het parlement, zal echter de toekomst moeten leren, aldus het Ver bond. Investeringen daalden De investeringen van het particu liere bedrijfsleven hebben zich overi gens bewogen op een peil, dat hoger lag dan in 't programma werd nagestreefd. De neiging tot investeren is echter een zeer sterk dalende tendens gaan to nen en het Verbond is van mening, dat dit jaar de investeringen zelfs tot een onaanvaardbaar peil zullen dalen, indien geen doeltreffende maatrege- ten worden getroffen. (De investerings aftrek is inmiddels hersteld. Red. L.D.) Een moeilijkheid bij dit alles is bo vendien, dat de ontwikkeling, zoals die zich ging aftekenen in de tweede helft van 1957, niet uitsluitend en misschien zelfs niet in hoofdzaak een gevolg was van het bestedingsbe perkingsprogramma, maar dat inter nationaal zich aftekenende recessie- verschijnsel^ in toenemende mate hun invloed Wijken te hebben. De maatregelen die genomen moeten wor den, opdat een optimale werkgelegenheid bereikt kan worden, mogen, aldus het Verbond, onze betalingsbalanspositie echter niet verder aantasten. Een en ander dient afgestemd op de noodzake lijke voortgang van het industrialisatie proces. In het algemeen wordt verder naar voren gebracht, dat bij een eventueel voortschrijdende recessietoestand een politiek tot uitvoering van openbare werken zeker niet zonder meer veroor deeld mag worden. Wel meent het Ver bond echter de eis te mogen stellen, dat zoveel als mogelijk voorkomen dient te worden, dat een politiek van werkver- schaffing-in-ouderwetse-stijl zou wor den ontwikkeld. De keuze van de uit te voeren openbare werken zal in hoofd zaak moeten worden bepaald door het produktieve karakter van dit werk. Zij Alle zeilen bijzetten! 1) heeft men met het regerings programma wezenljjk te laag gemikt? 2) Dienen de maatregelen tot be merking van de bestedingen in hoofdzaak te worden voortgezet of wellicht nog te worden uit gebreid? 3) Bestaan er voor onze nationale economie mogelijkheden om met instandhouding van een kans op een herstel van onze externe positie maatregelen te nemen, gericht op de handhaving van wat men een aanvaardbare werkgelegenheidssituatie zou kunnen noemen? Deze vragen stelt het Verbond van Nederlandse Werkgevers en geeft er zélf in het jaarverslag 1957 meteen antwoord op, culmine rende in de overtuiging, dat ge streefd moet worden naar vergro ting van de buitenlandse vraag. Een regelmatige toeneming van deze vraag is in verband met de industrialisatie reeds noodzakelijk, doch in deze tijd moeten in het bij zonder alle zeilen worden bijgezet. Met alle macht moet worden ge zocht naar al de mogelijkheden, die er nog zijn om een maximaal resul taat te bereiken. Gouden jubileum Chr. Hist. Unie Op 9 juli a.s. hoopt de Christelijk Historische Unie haar 50-jarig bestaan te vieren. Ter voorbereiding van deze viering heeft zich een comité gevormd, dat is samengesteld uit de heren mr. dr. G. Kolff te Geldermalsen, voorzitter, jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein te Vreeswijk, secretaris-penningmeester, mevr. mr. T. Grootenvan Boven te Amsterdam, C. J. van Mastrigt te Zeist en drs. D. F. van der Mei te Ryswijk (Z.-H.). Het „Comité 50 jaar C.H.U." stelt zich ten doel gelden in te zamelen voor een jubileumfonds, dat ten goede zal komen aan het wetenschappelijk-politieke werk van de „Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmanstichting", alsmede aan de alge mene voorlichting. De viering begint woensdag 9 juli as. 's morgens elf uur met een wijdings- dienst in de Domkerk te Utrecht. In deze dienst zal voorgaan dr. P. A. Elde- renbosch, Ned. herv. pred. te Amersfoort, 's Middags vindt een feestelijke bijeen komst plaats in de Schouwburgzaal te Utrecht. In deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door mr. W. F. Schokking en prof. dr. G. C. van Niftrik, beiden te Amsterdam. De heer H. W. Tilanus hoopt in deze vergadering het voorzitterschap over te dragen aan zijn opvolger, die dan in middels zal zijn gekozen. Na afloop van de feestvergadering recipieert het dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Unie in de foyer van de echouwbwg te tHaecht. zullen moeten strekken tot de vorming van een verbeterde basis voor de voort gaande industrialisatie van ons land en daarmee voor de toekomstige werkge legenheid. Mede op grond van de ver wachting, dat de conjunctuur geen lang durige neerwaartse beweging zal verto nen en zich baserende op het stellige vermoeden, dat de, huidige inzinking slechts een tijdelijke zal zijn, zegt het Er heerst geladenheid (Van onze Zeeuwse correspondent) Het anders zo gemoedelijke volk van Zeeuws-Vlaanderen, 90.000 koppen sterk, Is als een man in heftig verzet gekomen, nu het meent in zijn bestaan te worden bedreigd. Een besluit van minister Algera ora de veertarieven over de Wester- Schelde per 1 juli a.s. drastisch te verhogen wordt bezuiden de Schelde namelijk gezien als een rechtstreekse aanslag op de Zeeuws-Vlaamse economie. Niet alleen de industrieel, maar ook de middenstander en de arbeider wordt er zo ver klaren zjj ernstig door gedupeerd, en daarom heeft deze ministeriële beslissing een golf van verontwaardiging doen ontstaan, die resulteert in heftige protestacties. Gistermiddag zijn de leden van Eis van de vliegers afgewezen l dceNederlandse Comedie van (Van onze Haagse redactie) t Schiphol naar Brussel vertrokken. De president van de Haagse Recht- gezelschap bij het afscheid Op bank heeft, in kort geding afwijzend de luchthaven beschikt op de eis van de vereniging van KLM-vliegers tegen de KLM. De I vereniging van KLM-vliegers verzet zich tegen het besluit van de KLM om 19 Werkzaamheden Australische piloten, die door de KLM ten behoeve van de Indonesische Luchtvaart Maatschappij Garoeda wa- Tweede Kamer In de meeste stadjes en dorpen zijn gedurende het pinksterweekeinde pro testbijeenkomsten gehouden, tijdens welke protestcommissies in het leven zjjn geroepen. Talloze auto's voeren de leus „Wij eisen vrije veren" mee, en kre ten als „Dan liever bij België", of „Geen veren, dan geweren", staan in cafés, op straat, voor de ramen en op muren ge plakt of gekalkt. Op sommige bijeenkomsten zijn reeds zeer radicale besluiten genomen. De vlassersbond heeft besloten een massale protesttocht met 1500 of 2000 auto's naar Den Haag te maken, en op 1 juli a.s. de veerdiensten te blok keren door de boten en opritten met auto's vol te rijden en die te laten staan. De bevolking wil terug naar de toestand van 1945, toen de veren vrij waren. Onder sterke pressie van mi nister Algera liet het provinciaal be stuur in 1952 de motie van de vrije veren echter varen en die stap wordt thans algemeen in Zeeland betreurd. In 1952 waren de tarieven weliswaar Financiering en kredieten soepeler maken (Speciale berichtgeving) Onze Nederlandse volkshuishouding is op het gebied van de export zeer kwetsbaar. Bij het geleidelijk opengaan van de grenzen in West-Europa wordt het bedrijfsleven in ons land weliswaar geconfronteerd met tal van nieuwe kansen, maar evenzeer met tal van nieuwe risico's. Nederland, met zijn nog overwegend jonge industrie, zal moeten optornen tegen geves tigde industrielanden. De internationale concurrentie is steeds een felle strijd en in een periode van recessie treedt dat duidelijker dan ooit aa?i de dag. Ons land zal in alle opzichten moeten mee kunnen in die strijd. Voor ons land, met zijn bij zonder dichte en zeer snel toenemende bevolking, is het belang daarbij dan ook nog groter dan voor welk van de concurrerende landen ook. De laatste tijd blijkt echter dat wij op enkele terreinen achter dreigen te geraken, in het bijzonder op de gebieden van de exportfinanciering en van de exportkredietverzekering. Aldus een analyse van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, neergelegd in het vandaag verschenen jaarverslag 1957. Het Verbond aanvaardt, dat er ook op dit terrein internationaal afspraken zijn gemaakt. Men bepleit echter in het ver slag een zekere soepele toepassing, al hoewel het Verbond er zeker niet naar streeft om ten aanzien van de concur rentie op dit tweezijdig gebied nu maar alle remmen los te gooien. Ons land zal terdege in het oog moe ten houden, hoe in' andere landen de ontwikkelingen zijn. Verschillende met ons concurrerende landen bieden reeds - zoals de blote feiten aantonen - aan de exporteurs faciliteiten, welke het Neder landse bedrijfsleven nog niet ter be schikking staan. Er mag geen achterstand komen! Een te grote starheid ten aanzien van de aard der kredieten en ten aanzien van de krediettermijnen, zou er de oor zaak van kunnen zijn - zo luidt de ern stige waarschuwing van het Verbond van Nederlandse Werkgevers - dat ons land in de internationale strijd om de markten een achterstand zou oplopen, welke praktisch niet meer ingehaald zou kunnen worden. Het zijn overigens niet alleen de fa brikanten van kapitaalgoederen, maar ook de exporteurs van hulpstoffen en halffabrikaten, die op het gebied van de kredietverlening aan buitenlandse afne mers op gelijk niveau mee moet kunnen gaan met de buitenlandse concurrenten. Financiering van exportkredieten, zo wordt in het verslag opgemerkt, kan niet los worden gezien van de mogelijk heid van verzekering van kredietrisico's. Hierbij wordt overigens niet alleen ge doeld op conjuncturele risico's, maar in het bijzonder ook op politieke risico's, welke tegenwoordig van een dusdanige omvang zijn, dat zij door individuele on dernemers niet meer kunnen worden ge dragen. laag, maar het principe „vrije veren, zoals we in Nederland ook vrije tun nels hebben", was losgelaten. Toen de Zeeuwsvlamingen klaagden over de lange wachttijden en de te klei ne boten, zegde de minister verbeterin gen toe, mits de tarieven zodanig wer den verhoogd, dat de opbrengst per jaar drie miljoen gulden groter werd. Uit vrees anders geen hulp te krijgen, zwicht- ren aangenomen, te ontslaan. De ver eniging staat op het standpunt, dat voor het ontslag de toestemming is vereist van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Wanneer er inderdaad geen werk voor deze piloten is. moet men volgens de senioriteitsprocedure te werk gaan. zo is het oordeel van de vliegersvereniging en 19 piloten ontslaan, die het laatst bij de KLM in dienst zijn gekomen. BOEKHOUDER VERDUISTERDE* ACHTTIENDUIZEND GULDEN. De Haagse Rechtbank heeft een 44- jarige boekhouder uit Den Haag, die 6 jaar lang gelden van de Vereniging voor Gereformeerd Lager Onderwijs in de Moerwijk heeft verduisterd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. De boekhouder had van dit geld on geveer f.18.000 een vrolijk leventje geleid. De officier van Justitie had een jaar, waarvan drie maanden voorwaar delijk, met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar gevorderd. Het Verbond van Nederlandse Werk gevers bepleit dan ook, dat bij de beoor deling van aanvragen tot verzekering van deze risico's in de eerste plaats re kening wordt gehouden met hetgeen bij Nederland's concurrenten mogelijk is en dat in de tweede plaats niet over het hoofd mag worden gezien, dat deze laat ste risico's vaak -zullen moeten worden aanvaard terwille van de verovering van diverse exportmarkten. Snelheid bij de desbetreffende beslis singen. zo wordt opgemerkt, is daarbij in het bijzonder vereist. Het klimaat, waarin zich een en an der ontwikkelt, is niet alleen afhankelijk van de wil van de ondernemers. Reeds wat de kostenfactor betreft, moet gezegd worden, zo wordt in het verslag ver klaard. dat deze niet alleen afhankelijk is van hetgeen de ondernemers zélf op dit gebied presteren. Handelsattaché's In de eerste plaats dient volgens het Verbond bij de vaststelling van het overheidsbeleid de Nederlandse concur rentiepositie een der belangrijkste richt snoeren te zijn. Het Verbond denkt in dit verband ook aan de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in het buitenland. Welis- waar wordt in het verslag met waarde ring gewag gemaakt van de activiteiten van tal van Nederlandse handelsatta chés. maar dat betekent volgens het Verbond nog niet, „dat wij er nu zijn". Permanent dient ook op dit gebied naar verbetering te worden gestreefd. Gezien de minimale rol, die Neder land nog slechts te spelen heeft in het zuiver politieke verkeer op diplomatiek niveau, lijkt het het Verbond van Ne derlandse Werkgevers wenselijk, dat de activiteiten van de Nederlandse ambas sades en gezantschappen een voortgaan de interne verschuiving vertonen, een verschuiving, welke een toenemende be tekenis van de activiteiten op econo- ten achtereenvolgens de Kamer van Koophandel en het provinciale bestuur. De veergebruikers zullen dus jaarlijks drie miljoen meer moeten betalen. Dat betekent voor de vrachtrijder, die zes maal daags naar de ovex-kant moet, een extra last van f. 60.per dag. De con currentiestrijd van de industrie, die grondstoffen moet aanvoeren, wordt er zwaarder door. Hotels en restaurants vrezen veel dagjesmensen te verliezen, want een volle touringcar kan op de boot f. 60.f. 70.neertellen. Sport clubs kunnen niet meer bestaan, als ze elke keer voor een uitwedstrijd over de Schelde voor een extra uitgaaf van f.42.— veergeld komt te staan. En niet in het minst de arbeiders en scholieren, die elke week minstens drie gulden voor de boot alleen kunnen bijpassen, komen in moeilijkheden. Heel het Zeeuws- vlaamse volk voelt zich belaagd en het verzet is dan ook algemeen, zij het dan in het oosten het felst. Algemeen zegt men, dat er een grote, centraal georga- niseerde protestactie moet komen. De sfeer is geladen in Vlaanderland. Er wordt druk vergaderd en gepraat, ge plakt en gekalkt. De verkiezingen zijn op de achtergrond geraakt, want voor Zeeuws-Vlaanderen staan groter belan gen op het spel. Het belang van „vrije veren". Naar aanleiding van dit bericht van onze correspondent hebben wij ons in verbinding gesteld met het Departement van Rijkswaterstaat, waar men ons mee deelde, dat de verhoging van de veer tarieven voor de verbinding met Zeeuws- Vlaanderen moet worden gezien in het licht van een verbetering van de daar tot dusver bestaande toestand. Eind juli zal namelijk een nieuwe veerdienst tot stand worden gebracht. De kosten, die dit meebrengt, plus het feit, dat de financiering van de bestaande veren op een gezonder basis moet komen te rus> ten, hebben de thans door te voeren de verhouding en de achtergronden van de kostenverdeling der veren op de Wester-Schelde. Deze verbindingen wor den namelijk door de staat geëxploi teerd. Een ministeriële reactie op de ge beurtenissen in Zeeuws-Vlaanderen kan dan eveneens tegemoet worden gezien. Volgende week hervat de Tweede Ka mer haar openbare vergaderingen. De zesde nota inzake de industrialisa tie van Nederland en de nota inzake de investeringsaftrek zullen niet voor dins dag 10 juni in behandeling worden ge nomen. De behandeling van het ontwerp- jeugdspaarwet zal niet voor dinsdag 17 juni aanvangen. CHR. MUZIEKVERENIGING CONCORDIA BOEKT SUCCESSEN. De Chr. Muziekvereniging „Concordia" is met orkest en band naar het te Nij- kerk gehouden Utrechtse Bondsconcours geweest. Er werden twee 1ste prijzen (hoogst aantal punten) en een 2de orijs behaald. Het geheel stond o.l.v. de dirigent, de heer H. W. A. Chr. Warnas. Oversteken is opletten! Buiten de kruispunten zijn de voet gangers over het algemeen zeer bevoor deeld, omdat ztf althans binnen de bebouwde kom, waar vrijwel altijd trot toirs of voetpaden aanwezig zijn over een eigen weggedeelte beschikken. Het gebruik van een voetpad (trottoir) is voor de voetganger verplicht en boven dien verboden voor het rjjverkeer. De problemen en gevaren rijzen pas indien het trottoir of pad moet worden verla ten om de overkant van de weg te be reiken ofwel een kruispunt moet worden gepasseerd. De overgang van het eigen „rustige" pad. waar alleen rekening moet worden gehouden met andere voet gangers, naar de roezemoezige rijbaan, waarop zich een heterogeen rjjverkeer met onderlinge sterk uiteenlopende snel heden bevindt brengt met zich mede, dat de voetganger zijn aandachtssfeer in sterke mate moet verruimen en ook wijzigen. Hij moet zich bewust worden, dat hjj bij het betreden van de rijbaan ernstig rekening dient te houden met het zich daarop bevindende ryverkeer. Een ketel bij Schiedamse distilleerderij ontploft Gistermiddag omstreeks kwart over drie heeft zich een explosie voorge daan bij de distilleerderij van Joh. de Kuyper en Zoon aan de Buitenhaven- weg te Schiedam, waarbij een 50- jarige monteur werd gewond en naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Er zou voor hem geen levens gevaar bestaan. Toen men na de ontploffing op on derzoek was uitgegaan bleek de stoom ketel van het ketelhuis, dat de spoelin- richting van het bedrijf van warm wa ter voorziet, gesprongen te zijn. Een ge lukkige omstandigheid was. dat de ke tel pas was bijgevuld, zodat het water niet kokend heet was. Het gevolg was. dat een binnenmuur werd weggedrukt, ramen vernield en een deux een eind verder terechtkwam Tevens sloeg de ketel omver. Een begin van brand kon door het kordate optreden van het per soneel in de kiem worden gesmoord. De monteur, die aan de ketel werkte, zag. hoewel hij gewond was. kans uit het ke telhuis te kruipen. Nadat hem de eerste hulp was verleend, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Over de vermoedelijke oorzaak ver dat men. enige riid voor de v..nemen wij tariefsverhoging noodzakelijk gemaakt. ontploffing, er de bedrijfsleider op had Overigens heeft de minister van Ver- geattendeerd, dat er een lekkage keer en Waterstaat het besluit hiertoe in overleg met Ged. Staten van Zeeland genomen. Nader deelde men ons mee, dat de minister op 3 juni a.s. in zijn aan de leidingen van de ketel Hij haal de de monteur erbij en deze toog daar op aan het werk. Men had het vuur onder de ketel toen geminderd. Op het Memorie van Antwoord aan de Eerste ogenblik, dat de bedrijfsleider wegliep. Kamer een ttiteecaetting zal geven van I ontplofte de ketel. De ANWB beveelt hierbij de volgende regels aan: Kijk eerst naar links, dan naar rechts en weer naar links. Kijk ook links achterom, indien btf een kruispunt wordt overgestoken. Maak gebruik van een hiaat in de verkeersstroom. Steek de rijbaan haaks op de ver- keersrichting, voorzichtig en zonder nodeloze ondei'breking over. Kijk nabij het midden van de rij baan gekomen, weer naar rechts. Een goede ANWB-raad: Weest altijd duidelijk in de over- steekmanoeuvre. Een aarzeling of nog erger, teruglopen, kan fatale gevolgen hebben. Stort U nooit ten einde raad in de verkeersstroom: wacht liever iets langer. Op een kruispunt met verkeerslichten mag slechts worden overgestoken, indien door de to kruisen verkeersrichting het verkeerslicht op geel is gesprongen en het eventuele verkeer voor de stopstreep tot stilstand is gekomen ofwel nog zover weg is. dat het kan stoppen, ofwel de eventuele voetgangei-slichten op groen staan. Ook op een kruispunt mét een ver keersagent dient eerst dan te woraen overgestoken, als het stopteken aan de te kruisen verkeersrichting is gegeven en dit rjjverkeer vóór de stopstreep kan stoppen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5