rust RECLAME deGruyter Revox Radio WIRA het 2e pak Reuze Rijst voor halve prijs „Schepen onder Nederlandse vlag boden opstandelingen liulp" en betere waar en tien procent alleen bandrecorder 2e en 3e bediende WOENSDAG 28 MEI 1958 Kolonel Pieters beschuldigt: 400 revolutionairen voor vernietiging De militaire commandant van de Molukken, luit.-kolonel Pieters, heeft vandaag verklaard, dat onder Nederlandse vlag varende oorlogs schepen hulp hebben verleend aan operaties der opstandelingen aan de westkust van Halmaheira. De overste vertelde, dat de regeringstroepen ter hoogte van de kust bij Djailolo, in het noordwesten van Halmaheira, onder Nederlandse vlag varende schepen hadden waargenomen, toen de troepen der opstandelingen van Noord-Celebes daar enkele weken geleden landden. Kortgeleden nabij Djailolo gevangen genomen opstandelingen hebben aldus de overste, bekend dat Nederlandse schepen bij deze operaties vanuit zee hebben geassisteerd. In antwoord op een vraag van welk type de schepen waren, die de Neder landse vlag voerden, antwoordde kolonel Pieters: „Oorlogsschepen". Hij voegde hier nog aan toe: „Een ervan leek op een korvet". Gevraagd op welke manier zij de op standelingen hielpen, antwoordde de overste: „Zij dekten de landing van de troepen der opstandelingen". Op de vraag of de schepen schoten hebben gelost, luidde het antwoord: „Neen". Kolonel Pieters zeide verder de namen van de schepen niet te weten. Ook wist hij niet of de schepen Nederlandse be manningen hadden. Hij zeide, dat de schepen voeren in de wateren tussen Djailolo en Ternate. een klein vulkaan eiland ten westen van Djailolo. Kolohel Pieters legde zijn verklarin gen af tijdens een persconferentie voor buitenlandse correspondenten in Dja karta. Radio-Djakarta heeft medegedeeld, dat de staf van de Indonesische Marine bij premier Djoeanda een rap port heeft ingediend over de activitei ten van buitenlandse schepen in Indonesische wateren. in Menado is een leeg gebaar. Alle aanwijzingen duiden erop, dat de op standelingen in Celebes hetzelfde lot zal ondergaan als die op Midden- Sumatra", aldus het blad. Een succesvolle militaire campagne op Celebes zal de positie van generaal- majoor Nasoetion als militair leider verzekeren en hem tot een belangrijke factor maken na de opstand, zo be sluit het blad. Tunesië vraagt om Engelse wapens Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft van de Tunesische regering een verzoek om wapenleve ranties ontvangen. De officiële woord voerder van hetministerie weigerde verdere mededelingen te doen omtrent het standpunt dat de Britse regering In deze kwestie inneemt. De Tunesische president Habib Bour- guiba heeft gisteravond gezegd, dat „wij na de jongste gevechten tussen Tune sische en Franse troepen in het zuiden van het land niet langer met het Franse leger noch zelfs met Frankrijk samen wensen te werken". Bourguiba sprak tot een menigte van 60.000 mensen, die hem donderend toe juichten. Hy zei niet of zijn houding een andere zou zijn, als generaal De Gaulle in Frankrijk weer aan de macht zou ko men. Bourguiba zei verleden jaar, dat De Gaulle de enige Fransman was. die de Noordafrikaanse crisis zou kunnen op lossen. Na de redevoering van Bour guiba hielden naar schatting 100.000 Tunesiërs tot laat in de avond beto gingen in de stad. Zij begaven zich naar de Franse ambassade, waar zij opnieuw evacuatie van de Franse troepen eisten en leuzen schreeuwden als „Aan de galg met Soustelle en Massu!" Omsingeling Kolonel Pieters heeft voorts medege deeld, dat op Halmaheira, bjj Djailolo. 400 opstandelingen zijn omsingeld. Zij zouden van de regeringstroepen een ultimatum hebben ontvangen. Hij zeide voorts, dat op Morotai 500 opstandelingen zich hebben overgege ven. Kolonel Pieters verklaarde, dat de op standelingen bij het vliegveld Djailolo zich voor een „totale vernietiging" zien gesteld. Het ultimatum luidt: Kiest tussen overgave en sneuvelen. „Zij zijn machte loos en absoluut niet in staat zich tegen onze troepen te verweren", aldus Pieters. De regeringstroepen zouden reeds een hoeveelheid nieuwe wapens hebben buitgemaakt, waaronder het nieuwste model geweren, die thans tegen de op standelingen worden gebruikt. Kolonel Pieters weigerde mede te delen, wanneer het ultimatum afloopt. Hij voegde hieraan toe, dat tijdens zijn bezoek aan Djakarta: „De opstandelin gen zich misschien reeds hebben over gegeven of zijn totaal in de pan gehakt". Werkkabinet bekrachtigd In een radioboodschap, die afkomstig zou zün van de premier der revolu tionaire regering, Sjafroeddin, werd de instelling van een „werkkabinet" door de opstandelingenleiders van Noord- Celebes bekrachtigd. De boodsohap werd uitgezonden door een onbekend radiostation, dat vermoe delijk in West-Sumatra is gevestigd. Daarin werd medegedeeld, dat aan de opstandelingen op Celebes „volledige be voegdheid is gegeven om het Soekao-no- regieme te vernietigen en de Republiek Indonesië te redden. De leden van het eerste revolutionaire kabinet, die zich nog steeds op Sumatra bevinden, zullen hun pliohten blijven vervullen, totdat de overwinning is be haald, aldus de radio. Soebandrio blijft kopen De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft ver klaard, dat hij geen reden ziet om de plannen tot het aankopen van extra wapens uit Europese landen te laten varen, zelfs al hebben de V.S. toege stemd in de uitvoer van wapens voor de Indonesische politie. Soebandrio legde deze verklaring af na een bijeenkomst met president Soe karno ter bespreking van de middelen om de Indonesisohe buitenlandse politiek „te consolideren". Woordvoerder ontkent Radio Djakarta heeft gemeld, dat een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat vrijwilligers uit communis tisch China in Indonesië zouden zijn aangekomen om te helpen bij het neer slaan van de opstanden op Celebes en Sumatra. De woordvoerder merkte nog op, dat de regering niet wenst, dat Indonesië het strijdperk voor buitenlandse belan gen wordt. Sastroamidjojo over het „ontwaken" Dr. Ali Sastroamidjojo, de Indonesi sche permanente vertegenwoordiger bij de V.N., heeft in een herdenkingsbij eenkomst ter gelegenheid van de tien de stichtingsdag van de Wereldge zondheidsorganisatie een rede uitge sproken, waarin hij verklaarde, dat een der meest betekenisvolle gebeurte nissen in de geschiedenis is geweest het ontwaken van de grote volkeren van Azië en Afrika. Hun eisen oi. nationale onafhanke lijkheid. behoorlijke normen voor hun economische en sociale welvaart, en een hernieuwde bevestiging van hun waar digheid en waarde als mens, zyn een uitdaging tot de wereld, die niet kan worden genegeerd. De enorme omvang van dit ontwaken komt duidelijk tot uiting in het grote aantal nieuwe landen, dat zich als soe vereine en onafhankelijke staten bij de V.N. heeft aangesloten. Deze periode in de geschiedenis is eveneens getuige geweest van het ont waken bij de mensheid van de zorg voor en de voldoening aan deze eisen tot economische en sociale opheffing, aldus dr. Ali Sastroamidjojo. Het begin van het einde? Volgens de „Sydney Morning Herald" betekent het verlies van Morotai voor de opstandelingen „het begin van het einde". Burgemeester van Rijnsburg plantte boom Soekarno roept op In een boodschap totoud-stryders uit de vrijheidsrevolutie heeft presi dent Soekarno een beroep gedaan op de vroegere vrijheidsstrijders om elke poging tot buitenlandse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië te bestrijden. Voorts zeide de president, dat de veteranen, door middel van hun le gioen, rechtstreeks moeten deelnemen aan en de pioniers moeten worden van de pogingen tot bevrijding van West-Irian van het koloinale bewind. De president drong er bij de oud strijders op aan een krachtige houding aan te nemen bij het neerslaan van de opstand, die gericht is op de vernieti ging van de eenheid in het land. Gisteravond hebben de oud-strijders besloten een protest in te dienen bij het Philippijnse oud-strijderslegioen tegen zijn beweerd aanbod tot hulpverlening aan de Indonesische opstandelingen. Demonstratie Tsjechisch vliegtuig Het eerste transportvliegtuig, dat In donesië van Tsjecho-Slowakije heeft gekocht, is vandaag boven Djakarta gedemonstreerd. Het was een twee- motorige Avia-14, een verbeterde verste van de Russische „Ilyushin 14". Het toestel werd gevlogen door de in Ame rika opgeleide vlieger der Indonesische luchtmacht, Tjokor. Een woordvoerder der luchtmacht was niet bereid het aantal vliegtuigen dat Indonesië van Tsjecho-Slowaijke heeft gekocht, te noemen. Wel zei hij dat zy geleverd zijn tegen een prijs van 250.000 Amerikaanse dollars per stuk. Indone sië heeft 10 jaar tijd om te betalen, ver geleken met 3 jaar, die de Amerikaanse vliegtuigfabrieken gewoonlijk toestaan. De gevangen vlieger De legerwoordvoerder in Djakarta, luitenant-kolonel Pirngadie, heeft medegedeeld, dat nog tal van docu menten, die op de Amerikaanse vlie ger Pope waren gevonden en nog niet zjjn gepubliceerd, in handen der rege ring zijn. Hierover zal langs diploma tieke weg contact worden opgenomen met het „betrokken" land. Intussen heeft de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta, Jones, uiting ge geven aan zijn leedwezen, dat een Ame rikaans onderdaan als betaalde geluks zoeker by de opstandelingen heeft ge diend. Een woordvoerder van de „Civil Air Transport Organization" in Taipeh ver klaarde niets te weten omtrent de ver blijfplaats of de persoonlijke verrich- i tingen van de Amerikaanse vlieger van zijn maatschappij. Pope. Hij was verrast j door het nieuws dat Pope op 18 mei in 'een bommenjwerper van de opstandelin gen boven Ambon was neergeschoten. Een paar dagen nadat Pope in april van een verlof naar Amerika van drie maanden was teruggekeerd, vroeg hij weer om verlof, met inhouding van zijn salaris. Dit werd hem toegestaan. Wat hij tijdens dit laatste verlof heeft ge daan of waar hü is geweest, is de CAT in het geheel niet bekend, aldus de woordvoerder. Katwijkse brandweerlieden voor hete vuren Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg heeft gistermiddag een boompje geplant in de Burgemeester Hermanstraat Het staat nu in een van de tuintjes van een rijtje wonin gen, dat door bemiddeling van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten is gebouwd door een aantal ingezetenen van Rijnsburg. De directeur van het Bouwfonds, de heer U. Udema, sprak een welkomst woord tot de genodigden en de bewo ners. Hij dankte het gemeentebestuur voor alle medewerking en zwaaide voor al lof toe aan de directeur van gemeen tewerken van Rijnsburg, de heer Tram per. die het ontwerp voor de woningen heeft gemaakt. De woningen hadden in derdaad enkele duizenden gulden goed koper kunnen zijn, aldus spreker, doch het gaat er om degelijke woningen te bouwen, die goed bewoonbaar zijn. Bo vendien moet het ook zo zijn dat de be woners straks niet voor hoge onder houdskosten komen te zitten. Het ver heugde de heer Udema zeer dat nu ook in Rijnsburg de eerste Bouwfondswonin gen geopend konden worden en hij hoopte dat er nog meer plannen zullen volgen. Hierop verzocht hij de burge meester de boom te planten, die het te ken moet zijn van de blijvende band tussen Bouwfonds en bewoners. De burgemeester voldeed gaarne aan dit verzoek, omdat hij de bouw van wo ningen toejuicht. Het gemeentebestuur heeft met veel genoegen medegewerkt aan de totstandkoming van de wonin gen. Hij wenste de bewoners een prettige tijd in him woning toe. Nadat een van de woningen bezichtigd was. begaf men zich naar het gemeente huis, waar verversingen werden aange boden. Op de foto: de burgemeester plant de boom. die door de heer Udema wordt vastgehouden. Enkele bewoners van de nieuwe huizen kijken toe. (Foto L.D./Van Vliet) ALLEN SLAAGDEN VOOR EXAMEN BRANDWACHT IE KLASSE Gisteren stonden 17 leden van de Katwijkse vrijwillige brandweer, die in januari van het vorige jaar reeds het diploma brandwacht 2e klasse behaal den, voor hete vuren toen zij het examen brandwacht le klasse moesten afleggen, dat werd afgenomen onder auspiciën van de brandweerbonden, in samenwer king met de Rijksinspectie voor het Brandweerwezen. Het examen bestond uit een theoretisch gedeelte, dat mon deling werd afgenomen in de raadzaal van het gemeentehuis, en een praktisch gedeelte, dat met gebruikmaking van materiaal van de Katwijkse brandweer, plaats vond aan de Willem de Zwijger laan. Diverse autoriteiten woonden deze „vuurproef" bij. O.m. merkten wü op burgemeester H. Duiker, burgemeester K van Die peningen van Leiderdorp, in zijn functie van secretaris van het bureau opleidingen van de Provinciale Zuid-Hollandse Brandweerbond, de heer D. Meenhorst, hoofd van de sectie opleidingen van de Rijksinspectie van het Brandweerwezen, de heer J. B. Roe- iofs. districts-insrpecteur van het brand weerwezen in district I (Zuid-Holland en Utrecht), brandmeester B. Klaassen van de Leidse brandweer, die als in structeur de opleiding van de geëxa- mineerden heeft verzorgd, de heer J. Buitenhuis, commandant van de Kat wijkse vrijwillige brandweer, en diens voorganger, de heer J. A. Gesink. De examencommisie bestond uit de heren D. Meenhorst te 's-Gravenhage. J. P. van Hoorn te 's-Gravenhage, D. 'de Ja ger te Schiedam, W. A. Kosten te Lei den Van der Kooij te Rotterdam en E. Priester te Utrecht. Na afloop van het examen kon de districtsinspeoteur tot zün vreugde mededelen dat alle kandi daten voor het examen waren geslaagd. De namen van de geslaagden luiden: A. Parlevliet, J. Dubbeldam, J. Kuijt, G. de Best, J. Arnoldus. P. Burgerhout, G. Blok, G. Haasnoot. N. Schuitemaker, C. Klok. J. van den Öever, A. van oer Plas (I), A van der Plas (II). allen te Kat- wyk aan Zee, en P. Bekker. W. van Duy- venvoorde C. van den Tol en P. Kom pier, allen te Katwijk aan den Ryn. De heer W. Burgerhout rechts wordt geëxamineerd dooi de heer W. A. Kosten uit Leiden (links). Burgemeester H. Duiker is kenne- lijk nieuwsgierig hoe deze kandi daat het er af brengt. (Foto L.D./Jaap van Duyn, KatWyk) Handgranaat ontploft bij betoging in Algerije Volgens een militaire woordvoerder in Algiers zijn gisteren een persoon gedood, vier ernstig gewond en onge veer twintig tot dertig personen licht gewond door het ontploffen van een handgranaat op een massale betoging voor een „Frans Algerije" te Tizzl Oezoe, die door generaal Salan en Soustelle werd bijgewoond. De ontploffing geschiedde tijdens de rede van een Mohammedaan tot meer dan 20.000 mensen, voor het overgrote deel Mohammedanen, die op een plein verzameld waren. Salan deelde de menigte mee. dat de ontploffing een ongeluk was. Officieren zeiden, dat een militair per ongeluk een handgranaat had laten vallen. Salan en Soustelle maakten de reis naar Tizi Oezoe, ongeveer 95 km. ten oosten van Algiers, om de steun van de Berbers te winnen. In Algiers Is gisteravond bekendge maakt. dat Franse strijdkrachten en vliegtuigen 46 opstandelingen hebben gedood in een slag bij Brassa, 130 km. ten zuiden van Algiers. Volgens in Algiers ontvangen berich ten is de opperbevelhebber van de op standelingen in Algerije, Abane Ram- dane, dood. De 38-jarige Ramdane stierf aan verwondingen bij een actie in februari, die werd gevoerd toen hij een afdeling opstandelingen inspecteerde. Ramdane wer din juni 1956 tot opper bevelhebber benoemd door een congres van het Nationale Bevrydingsfront. Dr. Van Roven sprak met minister Dulles Protest tegen de wapenleveranties De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, dr. Van Royen, heeft gisteren de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een Nederlandse nota overhan digd, waarin wordt geprotesteerd tegen de levering, door de V.S., van wapens aan Indonesië. De Nederlandse ambassadeur heeft een onderhoud van ruim een uur gehad met Dulles. Hij was vergezeld door de buitengewoon en gevolmachtigde minis ter in Washington, dr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, en de eerste am bassade-secretaris, tevens deskundige van de ambassade in kwesties betreffen de het Verre Oosten, de heer D. Ketel. Na afloop van zyn bespreking met Dulles verklaarde de Nederlandse am bassadeur: „Ik had een onderhoud met minister Dulles om te protesteren tegen de door de pers gemelde wapenleveran ties aan Indonesië. Deze berichten, die op 22 mei het eerst verschenen, en waarvan gezegd is dat zy onjuist waren, meldden dat een wapenzending ter waarde van 500 miljoen dollar naar Indonesië was gestuurd. Later is deze kwestie terugge bracht tot zijn juiste perspectief en het schijnt dat de waarde van de zending aanzienlyk minder was dan 500 miljoen dollar". (Naar bekend zou het hier gaan om een zending ter waarde van 500.000 dollar. Red. L.D.). Desgevraagd bevestigde de ambassa deur dat hy aan minister Dulles een Nederlandse nota heeft afgegeven. Dr. Van Royen weigerde mede te delen wat het antwoord van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken is ge weest, of wat er verder besproken is tijdens het onderhoud. Dulles ontkent Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later verklaard: „De minister van Buitenlandse Zaken heeft ambassadeur Van Royen verzekerd, dat de Ameri kaanse regering geen wapens aan de In donesische regering heeft verkocht. Het ministerie had goedkeuring ge hecht aan exportvergunnigen voor de aankoop door de Indonesische regering van particuliere Amerikaanse fabrikan ten van kleine wapens voor de Indone sische politie ter waarde van 14.600 dol- „De vorming van een nieuwe regering lar, voegde hü hier aan toe. „Het mi- Opnamen voor speelfilm „Fanfare" begonnen Te Giethoorn zyn gisteren de binnen opnamen begonnen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm „Fanfare", die in opdracht van het Tuschinsky-con- cern te Amsterdam wordt gemaakt onder regie van Bert Haanstra, die het door Jan Blokker en hemzelf ge schreven filmverhaal tot draaiboek omwerkte. Het geeft de belevenissen weer van het muziekkorps „Kunst en Vriend schap", dat onder haar leden twee café houders telt, in het dagelijks leven felle concurrenten van elkaar. De rivaliteit tussen deze beide bewoners van Lager - weide (zo heet het fictieve dorp, waar het filmverhaal zioh afspeelt) brengt tenslotte ook de splijtzwam in het fan farekorps. dat juist aan het oefenen is voor een concours waarin men de top hoopt te bereiken. Aan twee jonge filmspelers zyn in deze film belangryke rollen toevertrouwd namelijk aan Ineke Brinkman en Wim van den Heuvel. Verder spelen in de film mee Andrea Domburg, Riek Soha- ken, Henk van Buuren. Bernard Droog, Herbert Joeks. Hans Kaart, Albert Mol en Johan Valk. Produktieleider is Rudi Meyer. De filmploeg, die onmiddellyk na aankomst in Giethoorn aan het werk is gegaan, hoopt daar met de slotscène in Diever in ongeveer twee maanden ge reed te komen. Er wordt gebruik ge maakt van drie gelegenheidsstudio's. In oktober zal de nieuwe film uitkomen. nisterie heeft ook goedkeuring verleend voor uitvoervergunningen van onder delen in hoofdzaak voor de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda, voor de Indonesische luchtmacht en voor vliegtuigen van de Indonesische politie tot een totaal bedrag van een miljoen dollar". De woordvoerder zette uiteen, dat in deze één miljoen dollar is begrepen de 14.600 dollar voor revolvers, buksen en pistolen. De woordvoerder, Lincoln White, zeide in antwoord op vragen, dat de uitvoer vergunningen de laatste tien dagen zijn goedgekeurd. Hy zeide niet te weten of dr. Van Royen in zijn gesprek met mi nister Dulles had verwezen naar een verklaring van de Indonesische ambas sadeur na diens bezoek aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Wash ington van de vorige week, dat hü het verzoek van zijn regering aan de V.S. om wapenleveranties had herhaald. GRASZODEN GROND en KOOLAS. G. A. DE GRAAF, Haarlemmertrekvaart 11, Oegstgeest - Tel. 30636 Bij elke aankoop van een pak Reuze Rijsl geldig tot en met 3 juni 1958 Reuze Tafelrijst pak 62 ct 1958—1959 ingebruik: Concertgebouw, Amsterdam: Willem van Otterloo, Wassenaar; Philips Gram.-industrie; P.T.T. distributie, Den Haag; Radio Unie, Hilversum enz. Iets voor muziekliefhebbers. Prijs f1175.-. Betaling in overleg. Haarlemmerstr. 91 Telefoon 22456 Gevraagd: en LEERLING. Banketbakkerij J. v. d. Velden Voorstraat 21 - Katwijk a. Zee Telefoon 2854 NAAR BRUSSEL 'SS? EN ZOEKT U EEN REISGENOOT? PLAATS EEN SLEUTELTJE!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4