Bouw van houten noodscliool en r.k. kleuterschool in zuidwest Prof. dr. A. Kuypers gaat heen als Leids hoogleraar Speeltuin Groenoord opgeknapt en uitgebreid 1111 weer geopend Prof. dr. W. Banning legt op 15 september zijn ambt neer 07ste jaargang Woensdag 28 mei 1958 Tweede blad no. 29450 Voorstellen aan Leidse raad Leiden gaat water aan Hillegom leveren Ter bestrijding van het schoolruimte tekort in het zuidwestelijk stadsdeel ts het naar het oordeel van B. en W. nodig, een tijdelijke voorziening te tref fen, bestaande in het bouwen van een drieklassige houten noodschool aan de Telderskade. Het ligt in het voornemen dit gebouw te verhuren ten behoeve van het r.-k. onderwijs De kosten van de bouw van deze noodschool, waarvoor de plannen gereed zijn en de vereiste urgentieverklaring is afgegeven, worden geraamd op f. 110.000. Regeling financiering woningbouw De middelen voor de financiering van de bouw kunnen worden geput uit een lening, welke is verstrekt door de Bank voor Nederlandsohe Gemeenten De kosten van de grond, waarop de school zal worden gebouwd, te weten een terrein, gelegen aan de kruising van de Telderskade en de Rooseveltstraat. bedragen naar raming f. 46.800. In overeenstemming met de adviezen van de Commissie voor het Onderwijs, voor de Openbare Werken en voor de Financiën geven B. en W. de raad in overweging in deze geest een besluit te nemen. Voorts stellen B. en W. de raad voor aan het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen mede werking te verlenen voor het stichten van een kleuterschool met twee werk lokalen en een speellokaal, op het O.B.G. terrein, begrensd door de Vijf Meilaan, de Churchilllaan. de Telders kade en de Boshuizerlaan. WATERLEVERANCIER AAN HILLEGOM B. en W. van Hillegom hebben de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij ver zocht aan de gemeente water te willen leveren in verband met moeilijkheden omtrent de watervoorziening in de gemeente Warmond, welke tot het verzorgingsgebied van het gemeente lijke waterleidingbedrijf van Hillegom behoort. Het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening en het Provin ciaal bestuur van Zuid-Holland heb ben dit verzoek ondersteund. Ingevolge artdkel 12 van de concessie is de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij niet bevoegd water aan andere gemeenten of ingezetenen van die ge meente te leveren, zonder goedkeuring van de Raad der gemeente Leiden. Deze bepaling is destijds in de concessie op genomen om te voorkomen, dat de waterlevering aan de ingezetenen van Leiden in gevaar zou kunnen worden gebracht, wanneer de concessionaris ook water aan andere gemeenten ging leve ren. De capaciteit van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij is ruimschoots voldoende om het nodige water aan Hil legom te leveren, zodat geen afbreuk zal worden gedaan aan de mogelijkheid tot uitbreiding van de waterlevering aan Leiden en omgeving tot een capaciteit, zoals deze zal zijn vereist bij de verwe zenlijking van de plannen voor de Leidse agglomeratie. B. en W. zouden dan ook gevolg willen geven aan dit verzoek van Hillegom. TOILETGEBOUWTJE „ONS EILAND" Op de speeltuin aan de Kortenaer- straat, in gebruik bij de speeltuinvereni ging „Ons Eiland", bevindt zich een gehuurde directiekeet. welke dienst doet als toiletruimte. Deze keet voldoet in hygiënisch opzicht niet aan de eisen, die aan een toiletruimte mogen worden gesteld, en bovendien stelt de eigenaar het gebouwtje niet langer beschikbaar. In verband hiermede heeft het bestuur van „Ons Eiland" het plan opgevat op de speeltuin een stenen toiletgebouwtje te plaatsen, waarvan een gedeelte is bestemd als ruimte voor het opbergen van spelmaterialen. Voor het volvoeren van dit plan verzoekt de vereniging financiële steun van de gemeente. Naar de mening van B. en W. bestaat aan toilet- en bergruimte op de onder havige speeltuin dringend behoefte. Mede in verband met het feit, dat de leden van „Ons Eiland" destijds zelf een portiershuisje hebben gebouwd, welke voorziening op andere speeltuinen door en voor rekening van de gemeente wordt getroffen, achten zij het verantwoord, dat van gemeentewege thans een bijdra ge wordt verleend in de kosten van het te plaatsen toiletgebouwtje. Met het oog op de financiële positie van de gemeente zouden zy deze bijdrage op f. 2500 be paald willen zien. FINANCIERING WONINGBOUW Teneinde de bouw van 221 woningen, 14 garages en 2 afzonderlijk verhuur bare ruimten op een terrein ten zui den van de Willem de Zwijgerlaan mogelijk te maken reeds eerder werd hiertoe een besluit genomen leggen B. en W., nu intussen de rege ling van kracht is geworden, dat de bouw van woningen uitsluitend mag geschieden met rijksvóorschot, de raad thans een financieringsplan voor. De totale stichtingskosten zijn ge raamd op f. 3.807.140. In dit bedrag zijn begrepen de bouwkosten van de garages en de ruimten, alsmede de kosten van aanleg van een centrale radio- en tele- visie-anitenne-installatie en van een (huistelefoon, tot een totaal bedrag van f. 83.040. Aangezien voor deze kosten geen rijks voorschot beschikbaar wordt gesteld, bedraagt het aan te vragen rijksbouwvoorschot derhalve f. 3.724.100, terwijl het bedrag van f. 83.040 uit de gemeentekas moet worden verstrekt. Naast dit bedrag behoeven B. en W. nog de beschikking over f. 39.780 voor de aanschaffing van 221 gasgeisers. Boven dien ware een rijksgrondvoorsohot aan te vragen tot het bedrag van de grond- kosten van f. 2.650 per woning of in totaal van f. 585.650. Nader zal nog worden beslist, welke woningbouwvereniging voor dit complex zal worden aangewezen. BOUW VAN 178 WONINGEN EN 26 GARAGES Bij besluit van 18 juni 1956 is aan de Woningbouwvereniging „de Tuinstad- wijk" een bouwvoorsohot toegekend, groot f. 3.394.740, ten behoeve van de bouw van 187 woningen en 29 garages ten noorden van de Vijf Meilaan. Uit economische overwegingen is het plan in zijn geheel vereenvoudigd. Door deze wijzigingen omvat het plan thans de bouw van 178 woningen. Verder zijn inplaats van 29 garages nu 26 garages opgenomen en 2 dagwinkels, waarvan 1 dagwinkel met een bescheiden bedrijfs ruimte. De stiohtingskosten van het gehele plan zijn thans geraamd op f. 2.972.542, waarin begrepen f. 112.000 aan kosten voor de bouw van de garages en de win kels en f. 17.000 voor de aanleg van een oentrale radio- en televisie-antenne- installatie. De kosten van het bouwrijp maken van de grond voor de woningen kunnen worden gesteld op f. 424.530 en die voor de grond van de garages en de winkels op resp. f. 13.000 en f. 3.000. Aangezien de financiering van deze bouw, voor zover de woningen betreft, moet geschieden met rijks voorschotten, vraagt het College de raad machtiging om aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een bouwvoorsohot van f. 2.843.542 en een grondvoorschot van f. 424.530 aan te vragen. Ter financiering van de bouw- en de grondkosten van de garages en de win kels en het doen aanbrengen van de centrale antenne-installatie dient de ge meente aan de bouwvereniging een bouwvoorschot van f. 129.000 en een grondvoorschot van f. 16.000 te verstrek ken. Verder zal aan genoemde vereniging tevens een voorschot verleend moeten worden van f. 32.040 voor de aanschaf fing van 178 gasgeisers. VERHOGING VOORSCHOT W.B.V. „ONS BELANG" Voorts stellen B. en W. de raad voor om de rente, waartegen aan de Woning bouwvereniging „Ons Belang" een bouw voorschot is toegekend voor de bouw van 243 woningen ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan, nader te bepalen op 4 V4 het toegekende bouwvoorschot te verhogen tot f. 4.453.400,en de Wo ningbouwvereniging een grondvoorschot te verstrekken van f. 579.555,berekend naar een rente van 4V5i%. MOLEN IN BOS- EN GASTHUISPOLDER WORDT GESLOOPT Aan de gemeente zijn voor de prijs van j f. 1500 te koop aangeboden de molen met de daarbij behorende woning gele gen in de Bos- en Gasthuispolder. In verband met het voortschrijden der werkzaamheden, betreffende het bouw rijp maken van de gronden in het uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest", is het Met ingang van 1 oktober a.s. is doctorsgraad aan de Vrije Universiteit op eigen verzoek eervol ontslag ver- te Amsterdam op een proefschrift, geti- leend aan prof. dr. A. Kuypers. bui- teld: „Het onderbewuste in de nieuwere tengewoon hoogleraar in de pedagogie pa°dasogische psychologie" aan de Leidse Universiteit. Dr. A. Kuypers, die 13 december 1950 j tot buitengewoon hoogleraar werd be- noemd, werd 27 april 1892 te Rotterdam geboren. Na aldaar zyn schoolopleiding te heb ben gevolgd, ving hij in 1920 aan de ge meentelijke Universiteit van Amsterdam een studie aan in de Duitse taal- en letterkunde, die hij in 1931 bekroond zag met de cum laude verwerving van de Jfpfp&OB nodig, dat de molen en de woning in eigendom van de gemeente overgaan, teneinde deze opstallen te kunnen af breken. Aan het bestuur van de Bos- en Gasthuispolder is door Ged. Staten van Zuid-Holland reeds toestemming ver leend om de molen te slopen. Aankoop van de molen en de woning is derhalve voor de gemeente van belang. De prijs van f. 1500,— in totaal achten B. en W. aannemelijk. VERKEERSMAATREGELEN DONKERSTEEG Onlangs is de Donkersteeg evenals de Maarsmanssteeg indertijd van een nieuwe bestrating voorzien. Daarbij zijn de verhoogde stoepen komen te verval len, zodat de voetgangers zich bij het naderen van rijverkeer niet meer op die stoepen in veiligheid kunnen stellen. Tevens is door de verwijdering der stoe pen de Donkersteeg over de gehele creedte rijbaan geworden, hetgeen tot gevolg heeft, dat ook tegen de gevels aldaar geen rijwielen meer mogen wor den geplaatst. In verband hiermede komt het B. en W wenselijk voor, dat de Donkersteeg. welke tot op heden ge sloten is verklaard voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting' Bouw clubhuis nog niet van de baanl De molen in de Bos- en Gast huispolder omgeving Vijf Mei laan die binnenkort zal worden gesloopt. (Foto LD./Van Vliet) Hoogstraat en voor alle motorrijtuigen en rijwielen van 8.00 tot 22.00 uur in de richting Haarlemmerstraat, thans ge sloten wordt verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Hierdoor zal deze smalle en zeer drukke winkelstraat het karakter van een voetpad krijgen, met als consequentie dat het plaatsen van rijwielen wederom zal zijn toege staan. Voor zover deze gesloten verkla ring tot onontkoombare bezwaren leidt voor leveranciers, die regelmatig in de steeg moeten zijn voor het bedienen van hun cliëntele. kan het College van het verbod om de steeg te berijden met on- bespannen wagens waaronder ook bakfietsen vallen onder bepaalde voorwaarden ontheffing verlenen. Voor de Oude Rijn, noordzijde voor zover gelegen tussen de Hoogstraat en de Pelikaanstraat, geldt een gesloten- verklaring voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens in de richting Pelikaanstraat. De hier boven voorgestelde maatregel voor de Donkersteeg zal daarom tot gevolg heb ben, dat de bestuurders van deze voer- I tuigen, komende van de Hoogstraat, I na het passeren van de Sint Jansbrug niet verder mogen rijden. Deze moeilijk heid zal moeten worden voorkomen door de Sint Jansbrug in de richting Donker steeg eveneens gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens. KLEEDGEBOUWTJES Voor de bouw van twee houten kleed- gebouwtjes. waarvan één te plaatsen op het sport.veldencomplex aan de Bos- huizerkade en het andere bij de velden aan de Montgomerystraat wensen B. en W. een bedrag van f. 17.500 beschik baar te stellen. BENOEMINGEN In de vergadering van a.s. maandag middag komen verder de volgende be noemingen aan de orde: in een tweetal vacatures in het onderwijzend personeel van de openbare lagere schooi aan de Timorstraat. zouden B. en W. willen voorzien door benoeming in vaste dienst van mej. A. M. Vastbinder en de heer P. H. van de Klugt, beiden in tijdelijke dienst werkzaam aan genoemde school: voor de benoeming van een tijdelijk leraar in het met a albe werken aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school is de volgende voordracht opgesteld: 1. de heer K. H. de Bruin te 's Gravenhagè, 2. de heer C. F. Steilberg te Den Helder, het bestuur van de Vereeniging tot Be vordering van den Bouwvan Werk manswoningen heeft, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer ir. J. J. G. van Hoek, de volgende aanbeveling ingediend: 1. ir. J. J. G. van Hoek, 2. mr. H. Burgersdij'k. De heer van Hoek is herkiesbaar. Tenslotte Nu het wel vaststaat, dat de plannen van de nieuwe Leidse veemarkt niet op de reeds eerder geprojecteerde plaats ge realiseerd zullen worden kreeg de Buurt en speeltuinvereniging „Groenoord" van de zijde van het gemeentebestuur toe stemming om de tuin met nieuw mate riaal uit te breiden. Dit materiaal be staat uit een hoge kiimkooi met glijbaan, een fraai uitgevoerde draaimolen en een kleine rolton. Ongetwijfeld een aanwinst, waarop de gehele buurt trots kan zijn! De gelden heeft men bijeen weten te garen dank zij het werk van het actieve damescomité. Na vier weken gesloten te zijn geweest werd de speeltuin gisteravond onder gro te belangstelling weer heropend. De voorzitter van „Groenoord de heer J. P. v. d. Holst, heette als gastheer allen har telijk welkom en prees daarna in het bijzonder de leden van het damescomité om haar ijver. Met nadruk wees hij erop. dat de bouw van het clubhuis door de aankoop van de nieuwe attributen, waar aan de jeugd dringend behoefte had. niet van de baan geschoven is. Integendeel, het damescomité zal zich volledig inzetten om ook deze plannen zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Spreker dankte voorts de onderafdelin gen van ..Groenoord". zoals de klaver- jasclub en de reisvereniging voor de ver leende steun en de heren Kasteel en Bronmeijer resp. voor het vervaardigen van de nieuwe attributen en het verven van vrijwel de gehele tuin. Ook vestigde de voorzitter de aandacht van de aan wezigen op de lapjes grond langs de af rastering van de speeltuin, die de jeugd zal kunnen gebruiken om er bloemen en planten te kweken. De jeugd neemt bezit van de nieu we glijbaan (Foto L.D./Van Vliet) De presidente van het damescomité, mevrouw R. Rijnaldus-Vinkestein, sprak de hoop uit. dat de kinderen van „Groenoord" dankbaar gebruik van de nieuwe attributen zullen maken en ver zocht daarna aan de beschermvrouwe van het comité, mevrouw R. H. van Om meren-Herfst, het aan de onderzijde van de kiimkooi bevestigde lint door te knip pen. Hierna nam de ere-voorzitster van de vereniging, mevrouw H. F. Reitsma- Klein Wassink. het woord om het be stuur veel geluk te wensen met de ver nieuwde tuin. die nu inderdaad een bij zonder fleurig aanzien geeft. Als laatste spreker trad de voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer P. Flippo naar voren. Hij wees er o.m. op. dat aan het bestaansrecht van „Groenoord" niet getwijfeld behoefde te worden, wel echter aan de bestaansmo gelijkheden. Gelukkig is een en ander ten goede gekeerd. Spreker hoopte dan ook. dat het gemeentebestuur meer en meer doordrongen zal worden van het feit. dat de speeltuinvereniging „Groen oord" een bloeiende is. Na afloop van deze min of meer of ficiële plechtigheid was er ruimschoots gelegenheid om de fraaie tuin te bezich tigen. terwijl de jeugd, die zich achter de hekken had verzameld, na verloop van enige tijd haar domein voor een goed half uurtje mocht betreden. Mor genmiddag zal zij naai- hartelust mogen spelen en een traktatie in ontvangst ne men. Herv. gemeente beroept ds. H. Bouter De Hervormde Gemeente in Leiden J heeft een beroep uitgebracht op ds. H. Bouter te Stavenisse. Het beroep is uit- gebracht in de vacature van ds. N. Kleermaker, het is de bedoeling dat de nieuwe predikant werkzaam zal zijn in de Hervormde Wijkgemeente „Boshui- zerwijk", die per 1 januari is ingesteld. Ds. Bouter is geboren in 1928, werd in 1953 kandidaat en op 11 oktober van dit 1 jaar deed hij zijn intrede in zijn huidige gemeente. Stavenisse. Hij behoort tot de modaliteit der Geref. Bond. PROF. Dr. C. SOETEMAN. Bij Kb. is dr. C. Soeteman, buiten- j gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leid.re Universiteit om onderwijs te geven in de Duitse taalkunde, per 1 januari J.l benoemd tot gewoon hoogleraar. is er een voorstel om mej. J. La ros te Alphen aan den Rijn te benoemen tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Telderskade. DIVERSE VOORSTELLEN Verder komen in deze zitting de vol gende voorstellen aan de orde: ten laste van de gemeente Leiden met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage twee geldleningen aa:i te gaan tot een totaalbedrag var. f. 224.000,— tegen een rente van 5% per jaar: voor de aanschaffing van speel- en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de 5e klas der openbare kleuter school aan de Da Costastraat een kre diet beschikbaar te stellen van f. 1.000,te bepalen, dat de vaststel ling van een uitbreidingsplan en een herziening van het uitbreidingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 no vember 1933, zoals dit sedert is gewij zigd, wordt voorbereid, een en ander met betrekking tot een gebied, begrensd door de Hoge Rijndijk, de Zijlsingel, de Lage Rijndijk en het Rijn- Schiekanaal; de termijn van ontruiming van onbewoon- baarverkla-arde woningen Binnenlaan 2, 3, 5, 7, 9, 10, 13, 15, 16 en 18 en Juliana- straat 1, 5, 7, 13. 15 en 17 te verlengen tot 10 januari 1950 en die van de wo ningen Waldeck Pyrmontstraat 2, 4. 6, 10, 12 en 14 tot 29 januari 1959: onbe woonbaar tie verklaren de woningen Lange Scheistraat 7, 11. 11a, 13 en 13a; de termijn, binnen welke het ontwerp tot herziening van het weder opbouw- plan „Leiden-Stationsplein", vastge steld door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw bij besluit van 23 o-ktober 1947, omvat tende het gebied, gelegen ten zuidoosten van de spoorbaan Amsterdam—Rotter dam. ten zuidwesten van de Hjn viaduct Rijnsburgerweghoek Rijnsburgersingel ten noordwesten van de Rijnsburgersin gel en van de Morssingel, ten westen van de Morssingel, ten hoorden van de Morsweg en ten oosten van de bebou wing aan de Paul Krugerstraat welke termijn eindigt op 26 augustus 1958, met een jaar te verlengen; aan te kopen in j het belang van de volkshuisvesting, een gedeelte van het perceel. Middélste- gracht 91 en 93. groot 376 m2 voor de j prijs van f. 62.525,—; een bedrag vz f. 1.000,beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van het dichtmet- selen van de scheidingsmuren tussen het te koop aangeboden perceelsgedeelte en de rest van het perceel; het treffen van een regeling voor het aangaan van kas geldleningen gedurende het derde kwar taal 1958: idem van een geldlening groot f. 1.902.000 tegen een rente van 5% en het treffen van een tussentijdse ontbin ding van de huurovereenkomst en ver huring van de percelen Herenstraat 62 en Breestraat 119. Prof. dr. A. KUYPBRS Van 1931 tot 1950 was dr. Kuypers do cent bij de opleiding pedagogie M.O. in Amsterdam. Voorts bekleedde dr. Kuy pers de functie van eindredacteur van het Christelijk Paedagogisch Tijschrift, terwijl hij sinds 1948 lector was aan de Vrije Universiteit voor het onderwijs in de pedagogische psychologie en de kinder- heelkunde. Sinds 1920 was dr. Kuypers leraar in de Duitse taal aan een Chr. H.B.S. te Amsterdam. Kerkelijk Leven „REVEIL EN LITERATUUR" De Reveil-studledag. die was belegd door de stichting „Reveil-archief", heeft gisteren een groot aantal leden en be langstellende theologen en studenten bijeen gebracht in een der zalen van de Evangelisch Lutherse Kerk aan het Spui te Amsterdam. Het thema van de studiedag was „Re veil en toentijdse literatuur", waarover prof. dr. W. A. P. Smit. hoogleraar in de geschiedenis der Nederlandse letter kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een aantal literair-historische vragen opwierp ter inleiding van de re ferenten. Dezen, de heer G. Kamphuis, hoofd van de afdeling Kunstzaken der gemeente 's-Gravenhage en H. Reeser, wetenschappelijk ambtenaar aan de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam, spraken resp. over het onderwerp „In welke verhouding staat Aamout Drost tot het reveil?" en „Truitje Bosboom- Toussaint in haar verhouding tot reveil en réveilkring". Ds. N. van Egmond. hervormd predi kant te Muiderberg sprak over de Ne derlandse staatsman mr. J. J. L. van der Brugghem (1804-1863) en diens nagela ten papieren. NED. HERV. KERK Beroepen te Ederveen G. van Estrik te Nleuwland te Welsrijp (toez.) H. C. van Itterzon te Anjum. Aangenomen naar Voorhout (toez.) J. W. de Jong, vicaris te Groningen. Benoemd tot vicaris te Veenendaal J. T. Tichelaar, kand. te Oegstgeest. Bedankt voor de benoeming tot leraar godsdienstonderwijs aan de Chr. H_B S. te Middelburg en het Chr. Lyceum te Goes J. Noordmans te TJamsweer (Gron.) GEREF. KERKEN Aangenomen naar Drachten (3de pred. pi l H. E. Wljnja te Godlinze (Gron die bedankte voor Winschoten. Beroepen te Exeter (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) L. de Nood te Papendrecht te Londen (Ontario, Canada) (Chr Ref. Church) G. Bouma te Essex (Ontario, Ca nada) (voorheen te Capelle aan de IJssel) aie dit beroep ook aannam. Bedankt voor Oenkerk J. van den Berg te Ermelo. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Sassenhelm L. S. den Boer te "s-Gravenhage-West, die bedankte voor Opperdoes. Is sinds 1946 hoogleraar te Leiden Aan het einde van het lopende Academische Studiejaar zal prof. dr. W. Ban ning, buitengewoon hoogleraar in de theologie voor de kerkelijke sociologie en buitengewoon hoogleraar in de rechten voor de wijsgerige sociologie aan de Leidse Universiteit, zijn hoogleraarsambt neerleggen. Bij K.b. is op eigen verzoek met ingang van 15 september hem eervol ontslag verleend. Prof. dr. Banning, die 21 februari j.l. zeventig jaar werd en da genoemde, Leidse leerstoelen resp. sinds april 1946 en mei 1952 bezet, werd 18 november) 1917 te Haarlo in de classis Zutphen I bevestigd als predikant in de Ned. Herv.; Kerk. In 1921 verwisselde hij deze pre dikantsplaats met die van Sneek. waar hem in 1928 in verband met zijn benoe ming tot. directeur van de Vereniging Woodbrookers in Holland eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd j verleend. Daarna was hij van 1931—1941 tien jaar leider van de Arbeidersgemeen schap der Woodbrookers te Bentveld en op 8 september 1940 werd hij bevestigd I als voorganger van de afdeling Haarlem van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden. Op 6 februari 1944 keerde dr. Banning weer als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en deed toen zijn intrede als predikant van de Hervormde Gemeente van Naaldwijk. Op 23 september 1945 volgde zijn be noeming tot hoofddocent aan het Insti- tuur „Kerk en Wereld" te Driebergen en twee jaar later werd hij op 21 sep tember 1947 bevestigd als predikant voor buitengewone werkzaamheden n.l. als predikant in Algemene Dienst. Deze functie heeft hij vervuld tot 1 mei 1953, toen hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Misbruik het materiaal van de Leidse Reddingsbrigade niet. In geval van nood moet het in goede staat beschikbaar zijn. I!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||l!:i,iil!||!lll||| Op 18 februari 1946 werd dr. Banning benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theologische faculteit aan de Leidse Universiteit om daar kerkelijke sociologie te doceren. Hy aanvaardde dit professoraat op 12 april 1946 met een inaugurele rede over het onder- Prof. dr. W. BANNING werp „De ontmoeting van theologie en sociologie". Op 16 mei 1952 werd h(j benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de juridische faculteit aan de Leidse Universiteit om wijsgerige so ciologie te doceren. Van 1931 tot 1938 was dr. Banning lid van het partijbestuur van de S.D.A.P. en in 1945 voorzitter van de Nederlandse Volksbeweging. Verder was hij voorzitter van de studiecommissie, die heeft geleid tot de stichting van de Partij van den Arbeid. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hans Hendrik, zn van H. H. de Klewlt en J. Hartnett; Jacob, zn van J. Buis en G J. Boezaard; Robert, zn van H Velt- huysen en M. Geerllngs; Johannes Gerar- dus, zn van G. van Vliet en M. H. Valk: Maria Johanna, dr van A. van Leeuwe en C. Smit; Koen Otto, zn van V/ A. Loeven en D. Bruijn; Catharina Wllhelmlna, dr. van J. Koome en W. van Rossen Petro- nella Maria, dr van D Wolters en j. Beens Bartholomeus Wilhelmus, zn van M H. Langeveld en T. G. Rotteveel; Cornells Ja cobus Maria, zn van T. C. van Seggelen en G. A. Hlllenaar. Ilonka, dr van W van Riet en A. C. Hanselaar; Leendert Dirk, zn \an L. Broekhuizen en H. Korenhof; Elisa beth Maria, dr van D. F. Devllee en A. H. Bakker; Johannes Jacobus, zn van J. J. van Weerlee en J. Vermey; Ronald, zn van W. van Ark en M Mol; Matthljs Bar- do Samuel, zn van M. S. den Bleker en C. J. Aenmeij; Jacoba, dr van J. van Bee- len en L. Guijt; Hans Willibrord Wiro. zn van J. Lathouwers en G. A C. van Beuse- konv Johannes Jacobus, zn van H J. Dickhoff en J M de Boer. Tjoan Klat René. zn van T. T. Tan en S. J. Schoots: Friedrlch Fritz, zn van T. Graphorn en J. Bouw; Renata Johanna Hubertha. dr van B. W. L. van der Klaauw en T M. M van Elck; Cornells Eduard Bernhard. zn van J Bruggeman en H, J Hartman; Cornells Jan. zn van J. Rijswijk en M. C. Vonk; Hendrika Johanna, dr van J. H van Hou ten en W. M. Gal; Johannes Mattheus Ma ria. zn van J. Vervloet en C. J. M. Geenen. GETROUWD J. G. J. de Jong en P. M. G. Bentem. OVERLEDEN W. F. van Duuren. 54 Jaar. man- C. M. Kriek. 48 Jaar. echtgenote van W, S van der Heijden; G de Koning, 60 Jaar. man; G. Vloedman. 65 Jaar. echtgenote van G. M. van Stigt; J. den Hollander. 52 Jaar. echtgenote van P. Kuijt; C. Vliet Vlieland 18 Jaar. zoon; A. Chrlstiaanse. 70 Jaar. man; W. J. de Graaf. 57 Jaar. man; N. M. Louisa, 6 maanden, dr.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3