m\m Indonesië van Washington uit U kunt uw fijne goecl nu zoveel malen wassenals u wilt! ■pUwianunxL Met een enkel woord Iiamhurgs atoomreferendum op 8 juni moet worden uitgesteld Agenda I. 1 4 al 1^ WOENSDAG 28 MEI 1958 Poging om het land buiten hel communistische kamp te houden (Van onze Amerikaanse correspondent) Het uitbreken van de opstand in Indonesië en de gedeeltelijke onderdrukking daarvan, hebben stellig hun invloed gehad op het denken, het doen en het laten van Amerika's regêring. Het heeft enige tijd geduurd, voordat men Indonesië is gaan beschouwen als een van de gebieden, waar de positie van het Westen wordt bedreigd. Thans echter wordt Indonesië in één adem genoemd met de Libanon en Algiers. Vooral sedert het uitbreken van de opstand op Sumatra heeft men niet al te veel vertrouwen meer in de aanhankelijkheid, die Soekarno twee jaar geleden te Washington heeft betuigd aan de idealen van George Washington en Thomas Jefferson. Soekarno heeft de laatste tijd redevoeringen gehouden, die men te Washington vrij bedenkelijk achtte en die getuigden van een gevaarlijk geloof in de groeiende macht van het communisme. Dat betekent echter niet dat de Amerikaanse regering Soekarno daarom de rug heeft toegedraaid. Integendeel, men is er zich hier van bewust, dat Nasser en Soekarno een gevaarlijke flirt met Moskou begonnen zijn, of Moskou met hen! En dat is een reden te meer om beide heren te laten merken, dat goede betrek kingen met het Westen nog véél waard kunnen zijn. Blijft legerleiding pro-westers Toen de opstand op Sumatra uitbrak, begon men in Washington hoop te koes teren. dat de regering te Djakarta ge noopt zou worden tot een compromis, waarbij de pro-westerse elementen méér en de communistische Indonesiërs minder in de karbouwenmelk te brok ken zouden krijgen. Misschien zelfs zou Soekarno het veld moeten ruimen Washington was echter voorzichtig en vermeed het om de Sumatraanse opstan delingen te steunen. Toen duidelijk werd dat de regering te Padang over onvol doende wapenen en vooral over onvol doende vechtlust beschikte, begreep de Amerikaanse regering, dat Soekarno aan het bewind zou blijven en dat het gevaar des te groter zou worden, dat de president van Indonesië af zou drijven in rood vaarwater. Het was niet zo zeer uit sympathie als wel uit overwegingen van praktische politiek, dat Washington meer en meer de nadruk ging leggen op neutraliteit ten aanzien van het conflict in Indonesië. Naar buiten werd niet ge zegd, dat Soekarno zou kunnen irriteren en nog meer in de richting van Moskou zou drijven. Ondanks een aantal bedenkelijke uit spraken van Soekarno zou het onjuist zijn te menen dat Indonesië reeds defi nitief voor een communistische koers gekozen had. Onlangs begonnen bijv. zeven jonge Indonesische officieren hun speciale training in Fort Benning in de Amerikaanse staat Georgia. Amerika is reeds geruime tijd de leer school voor het Indonesische officiers- korps en tot dusver heeft men geen of ficieren voor training achter het ijze ren gordijn gezonden. Deze praktijk geeft geen garantie, maar toch wel een goede kans, dat de legerleiding in In donesië pro-westers blijft en dat is een factor van betekenis. Te Washington heeft men vertrouwen in de pro-wes terse gezindheid van generaal Nasoe- tion, de man. die met een minimum aan doden, de opstand op Sumatra heeft onderdrukt. Intern conflict De Amerikaanse ambassadeur te Dja karta, Howard P. Jones, heeft gesugge reerd het vuren te staken in de burger oorlog. Dat informele initiatief heeft geen succes gehad. Zowel Djoeanda als Soekarno heeft verklaard, dat de op stand moet worden „uitgestampt". Tijdens een persconferentie heeft Dulles duidelijk getoond, wat z.i. de houding is. die Amerika thans het best kan aan- klaart, zoals gezegd, met nadruk, dat dit een intern Indonesisch conflict is en men hoopt, dat Soekarno en de zijnen zo verstandig zullen zijn, deze visie over te nemen, te meer nu het hun toch, militair gesproken, vrij goed gaat. Eindelijk opheffing van de distributie in Oost-Duitslaud (Van onze correspondent te Bonn) Sedert 1939 bestond in het thans on der communistisch bewind staande Oost-Duitsland distributie van vlees, vet en suiker. Deze wordt eindelijk met in gang van morgen opgeheven. Voor deze produkten zal een nieuw prijssysteem worden gemaakt. Bij dit alles komt voor de Oostduitsers nu een einde aan het stelsel van levensmiddelenkaarten. Dit is ongetwijfeld een gevolg van de goede oogst, welke men dit jaar in Oost-Duits land verwacht, en van het feit, dat de ontevredenheid over de Oostduitse el lende gesteld tegenover de grote welvaart in het Westen steeds meer groeit. Het nieuwe prijsstelsel komt er op neer, dat het leven in de Sovjetrussische zone weer duurder wordt. Reeds heeft de Oostber- lijnse communistische regering besloten, dat de pensioentrekkers een maandelijk se toeslag van negen mark krijgen om de prijsverhoging op te vangen. Ieder een. die minder dan 380 oostmark ver dient. krijgt voorts een loonsverhoging. Van Oostduitse zijde wordt kennelijk ge vreesd. dat de speculanten van de nieu we maatregel gebruik zullen maken. De politie heeft al haar leden opgetrom meld om nauwlettend toe te zien en de grens met West-Duitsland en West- Berlijn te controleren. Voordelig Castella-aanbod. Nylon jurkjes, fijne wollen jumpertjes, vederlichte lingerie., het is allemaal mooi, maar allemaal ook teer. Toch kunt u dit alles ontelbare malen was sen, zonder dat de kwetsbare weefsels schade lijden. Daarvoor is er Castella Wolwas in de wereld, het speciale was middel, dat zo behoedzaam omgaat met alle tere weefsels. Hoeveel malen uw fijne spulletjes ook in de was gaan, ze komen er weer zo nieuw en fleurig uit, alsof u ze zojuist had gekocht. Zoals altijd geldt ook hier: het is een Castella produktdaarom zo goed En u heeft nu de gelegenheid, op een uiterst voordelige manier Castella Wol- was in huis te halen. Zeer tijdelijk be taalt u voor dit prachtige fijnewas- middelslechts een kwartje per pak! Alle dames, die twee pakken Castella Gezinswas of Parels bij haar winkelier bestellen, hebben recht op een pak Cas tella Wolwas tegen de tijdelijk geldende lage prijs van 25 cent. Voor deze actie is in iedere winkel éfcn beperkt aantal pakken Castella Wol was beschikbaar. Het is dus raadzaam, direct op dit aanbod te reageren, vóór de normale prijs weer van kracht is Onze zuiderburen zondag naar stembus Indrukwekkende beloften van de Belgische partijen aan kiezers I ooruitzichten onmogelijk te formuleren 'ii f i p t s i' VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) NORV: 18.00 Leger des Heils kwartier. 18.15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.25 A oappella meisjes koor. 18.45 Nws. 18.55 Voetbalwedstr. NoorwegenNederland. 19.4520.00 Ra diokrant) 20.45 Verkiezingsuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15 ZaaJsportuitsl. 23.20—2.00 Ver kiezingsuitsl. en gram. Hilversum II (298 ni.) VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Me- tropole-ork. 18.50 Act. 19 00 V .d. Jeugd. 19.10 Een nieuw begin na veertig jaar, klankb. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Verkiezingsuitsl. én gram. 23.00 Nws. 23.15 Verkiezingsuitsl. en gram. 23.50 Socialistisch nws. In Espe ranto. 24.002.00 Verkiezingsuitsl. en gram. Advertentie Van Nelle bestellen TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00—17.45 V. d. kind. NTS Eurovisie: 17.55 Sportrep. 19.45 Pauze. NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30 De Magische dans, film. 21.45plm. 23.00 Verkiezings uitslagen. VOOR DONDERDAG 29 MEI Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Comm. verkiezingsuitsl. 8.20 Gram. 8.50 V. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NORV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Instr. octet 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Comm verkiezingsuitsl. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Amus. muz. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Strijkkwartet en bariton. 16.00 Bybellezing. 16.30 Piano quatre mains. 17.00 V .d. Jeugd; 17.30 Advertentie Van Nelle bestellen Koninklijk Paar naar de Expo Volgens onze Brusselse correspondent staat het thans vast. dat het Koninklijk Paar in augustus de- Brusselse Wereld tentoonstelling zal bezoeken. franken" (het pensioen werd namelijk gebonden aan de index van de levensduurte). (Van onze Brusselse correspondent) Er is totnutoe niet veel te merken geweest van het feit, dat de Belgen op 1 juni a.s. naar de stembus gaan. Wel hebben de drie Belgische partijen: C.V.P., socia listen en liberalen, hun verkiezingsprogramma bekend gemaakt, waarbij het opvalt hoe de partijbureaus de slagzinnen, die indruk kunnen maken op het grote publiek, zorgvuldig wikken en wegen. Hieraan is de grootste zorg besteed. De partijen hebben hiervoor zelfs een beroep gedaan op publiciteitsagenten. In het begin van de strijd nu ja, „strijd" lanceerden de katholieken bijv. een aantal affiches, waarin een of andere werkelijke of vermeende tekortkoming van de regering werd gehekeld onder de enorme kop: „Is dat regeren?" of: „En dat noemen „ze" regeren.De socialistische Volksgazet in Antwerpen nam „dat formule" over en reageerde bijv. als volgt: „Dat is regeren: onder de regering- - Van Acker vonden 100.000 werklozen werk". Of: „Dat is regeren: onder de ÏÏn'TezfSoSdrnTal/volefsamenvat^n" ?'"in':V*n Ack" "ft arhtid,r,pPn,i<*„ v.rhoofd van 26.000 tot 31.400 Amerika beschouwt officieel de bur geroorlog In Indonesië als een intern conflict en toont zich zelfs extra begaan met het lot van het land, omdat men honderd jaar geleden in de V.S. zelf ook de ellende van een burgeroorlog heeft meegemaakt. Het liefst zou m?n de strijd nu maar beëindigd zien. Te meer om dat men de opstandelingen toch niet veel kans meer geeft. Men bagatelliseert het feit, dat er wellicht een aantal Ame rikaanse avonturiers als piloot de op standelingen helpen of geholpen hebben en men verklaart dat men weinig of niets tegen dergelijke lieden kan onder nemen. Tot dusverre is een strenge ver oordeling van hun actie uitgebleven. Wat de aanbiedingen betreft van communistisch China en andere com munistische staten om vrijwilligers naar Djakarta te sturen, daarover geeft men in de V.S. op dit moment nauwelijks commentaar. Men ver- Advertentie Van Nelle bestellen Nederlanders naar Singapore Het Britse schip „Darvel" is 25 mei van Balikpapan naar Singapore ver trokken met 342 gezinsleden van Ne derlanders en Britten die werkzaam waren bij de oliemaatschappijen Shell in Oost-Borneo, aldus Antara. Wandelaar in drassige grond weggezonken Gistermiddag is een 49-jarige wande- laar uit Venlo op tragische wijze om het leven gekomen. Hij was met zijn hond aan het wandelen in de omge ving van de kleigroeven achter het sanatorium ..Maria Auxiliatrix" te Venlo. Daar is hij door onverklaarbare oorzaak van de steile helling geraakt en tereohtgekomen beneden in de groeve, waar zich water en modder be vindt. Enige personen, die in de buurt waren, hoorden om hulp roepen. Zij schoten toe om de man er uit te halen. Met een touw om zijn middel, dat door andere helpers werd vastgehouden, be gaf een hunner zich naar de drassige plaats, waar het slachtoffer was wegge zonken. Men slaagde er op deze wijze in. de wandelaar uit zijn netelige po sitie te bevrijden, maar het bleek reeds te laat te zijn. Enkele ogenblikken later waren de levensgeesten geweken. Het slachtoffer was machinist bij de spoorwegen, ge huwd en vader van twee kinderen. Sloper viel 13 meter Vanmorgen is de 60-jarige sloper C. J. van Dijk in de tweede Boerhaave- straat te Amsterdam van 13 meter hoogte gevallen. Hij was op slag dood. Van Dijk. die bezig was met verbou wingswerkzaamheden op het dak van het mathematisch centrum, had een schraag uitgelegd om op een plat te ko men. Toen hij op de schraag stapte kantelde deze, waardoor de man kwam te vallen. Meeste Belgen denken nog aan komend Expo-bezoek Wat de nieuwe beloften van de par tijen betreft, die zijn, eerlijk gezegd, in drukwekkend. Zo beloven de katho lieken dat, wanneer zij na 1 juni aan het bewind komen, het leger zal worden gereorganiseerd en gemoderniseerd. Hier door zal de militaire dienstplicht van 15 maanden op 12 maanden kunnen wor den verlaagd. Zij beloven kosteloos voortgezet onderwijs aan alle Belgische kinderen, tot en met de leeftijd van 18 jaren, wat betekent dat het lager mid delbaar onderwijs (de eerste cyclus van drie jaren) kosteloos zou worden. Ten slotte zou het pensioen van een gehuwd arbeiderspaar worden verhoogd van 31.400 franken tot 35.000 franken per jaar. De socialisten beloven o.m. kos teloze medische verzorging voor de ar- beidsinvaliden, een dubbel vakantiegeld voor de arbeiders, de democratisering van het openbaar onderwijs om het arbeiderszonen mogelijk te maken uni versiteitsstudie te volgen. De vrijgestelde minima voor de directe loonbelasting zullen worden verhoogd. De Belgische regering heeft bovendien geweigerd lan- ceerbases voor atoomraketten op Bel gisch grondgebied te laten installeren. In de sectoren van de energie, o.m. de kolenmijnen en de atoomenergie, zal een collectieve economie worden inge steld. Het woord „nationalisatie" komt in het socialistisch verkiezingsprogram ma nergens voor. De liberalen baseren hun actie op de slogan: „Versterk de liberale vleugel, waardoor dirigisme en bureau cratie kunnen worden vermeden. Wordt België morgen geregeerd door een rooms-rode coalitie, dan zal het een regime worden van partijdige onver draagzaamheid. overmacht van de ka tholieke en socialistische vakbonden, fiscale inquisitie. De liberale partij be looft aan de middenstand een gema tigde vestigingswet, echter verzet zij zich tegen om het even welke vorm van reglementering inzake de openingsduur van winkels. Hier moet, naar gedegen Belgische traditie, volledige vrijheid blij ven bestaan. Welke kiezer zou niet een beetje per plex staan tegenover zo'n massa belof ten? Op het ogenblik zijn daarom alle vooruitzichten vrijwel onmogelijk te for muleren. Het schaakbord van de par tijen ziet er als volgt uit: 1. de socialis ten kregen de (overigens niet gevraagde) steun van de communisten, die in zes van de negen Belgische provincies geen eigen lijsten presenteren en hun kiezers de raad geven in die provincies voor de socialisten te stemmen: 2. enkele katho lieke splinterpartijen zijn opgeheven, maar de Vlaamse Volksunie, een partij van de voormalige Duitsgezinden of van jongere extremistische Vlamingen treedt in alle Vlaamse arrondissementen op: 3. ontevreden liberale boeren zouden naar het katholieke kamp kunnen over lopen. o m. wegens de scherpe inzinking van de boterprijzen. Maar zelfs nu den ken de meeste Belgen nog meer aan hun a.s. Expo-bezoek dan aan de verkiezin gen van 1 juni Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie Van Nelle bestellen Een teleurstelling (Van onze T.V.-medewerker) De aankondiging „Pacten, plannen en problemen" pakte en dus vatten we het plan op om ons enige problemen rond het streven naar „Vrede door veiligheid" (en wie heeft op dat gebied momenteel geen vragen?) nu eens uit de doeken te laten doen. Wij hadden ons zo goed mogelijk voorbereid en wisten, dat wij daarbij geleid zouden worden door een Duitse filmploeg, die voor het verzame len van materiaal een afstand van 2Vfe maal de omtrek van de aarde had afgelegd, waarvan bijna 100.000 km door de lucht. De oogst was voldoende ge bleken om er een zevental films van te vervaardigen. Bovendien had een infor matie, voor ingewijden bestemd, ons nog geleerd, dat niet alleen in Duitsland, maar ook elders de resultaten van deze langeafstandsprestatie voor de T.V. be langstelling had gewekt. Zo zetten we ons aan het toestel. De film opende met een wat romme lige inventarisatie van Westerse verde digingsmiddelen, waarin duidelijk naar voren kwam, hoe goed onze bondge noten in de internationale organisaties waren vertegenwoordigd, maar er geen Nederlander aan te pas scheen te komen. Het aangekondigde hoofdmotief „Vrede door veiligheid" werd alras vervangen door het meerdere keren herhaalde Advertentie Van Nelle bestellen 1 BINNENLAND Gistermiddag ls te Amsterdam de 17- Jarige Harm N. H Helzenberg ln het Am- stelkanaal bij de Amsteldijk verdronken. Met een 15-jarige vriendje, elk in een kano, was hij aan het varen. By een bot sing tussen de twee bootjes, sloeg zijn ka no om en geraakte hij te water. Zijn vriendje, dat niet kan zwemmen heeft nog getracht hem door het toesteken van een peddel te redden. Het stoffelijk overschot ls enige tyd later opgehaald en naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. C. H. E. Haspels, hoogleraar in de Klas sieke Archaeologle en de Kunstgeschiedenis der Oudheid aan de Gemeente Universi teit van Amsterdam, een subsidie verleend voor een opgravingsexpeditie naar het Hoogland van Phrygie, gelegen ln centraal Klein-Azlë. Prof. Haspels zal op deze tocht geassisteerd worden door dr. J. M. Hemel- ryk, leraar aan het Libanon-lyceum te Rotterdam. In een bij de Tweede Kamer Inge diend wetsontwerp wordt de positie der rechtskundige adviseurs geregeld, zy kry- gen de beschermende titel ..Praktlzyn" en de nieuwe wet zal dan ook ..praktlzyns- wet" heten Het ontwerp stelt eisen van bekwaamheid en betrouwbaarheid aan de praktlzljns en geeft een monopolie voor het optreden als beroepskantongoreohts- Beslissing van gerechtshof in Karlsruhe (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het Westduitse gerechtshof voor grondwetszaken te Karlsruhe besliste gisteren, dat de volksstemming over de atoombewapening van het nieuwe Westduitse leger, die op 8 juni te Hamburg door de socialistisch-liberale regering van dit Bonds- land was uitgeschreven, moet worden uitgesteld. Karlsruhe zal eerst nagaan, of het besluit van Hamburg al of niet in strijd is met de Westduitse grondwet. Dat zal eerst over enige weken kunnen geschieden. Te Hamburg waren gisteren juist stemoproepen aan 1.353.000 kiezers gestuurd. Van de zijde van de regering- Adenauer was gisteren te Karlsruhe in het kort geding tegen de Hamburgse maatregel gezegd, dat de vraag, welke de Hamburgse regering aan haar kiezers wil voorleggen, een kwestie is van regering en parlement te Bonn, zoals alle pro blemen van de buitenlandse politiek en de defensie. Moderne Slaat wordt niet door <!at d® Senaat (regering) van Hamburg door het opschorten van de atoomvolks stemming niet benadeeld zou worden, immers de atoombewapening van het Duitse leger zal pas over anderhalf jaar haar beslag krijgen en Bonn zal deze bewapening helemaal niet invoeren, wanneer een topconferentie tot een al gemene ontwapening besluit. Van Ham burgse zijde werd betoogd, dat de grond wet plebiscieten niet verbiedt, en wat niet verboden is. zeiden de Hamburgers, is toegestaan. Het gaat op 8 juni alleen om een onderzoek naar de mening van het volk, waardoor Hamburg in staat zal zijn zijn houding te bepalen in de Bondsraad, waarin de Westduitse Bonds- landen zijn vertegenwoordigd. De tien in het rood geklede rechters van het Karlsruher gerechtshof deden er in het korte geding gisteren nog het zwijgen toe en gaven slechts schriftelijk een voorlopig bevel tot uitstel. Zij zullen binnenkort mondeling de vraag moeten bespreken, of, wat Hamburg op 8 juni wilde en wat Bremen op 22 juni, Frank furt en Darmstadt op 29 juni, enkele Hessische steden, Nedersaksen, Bruns- wijk en Baden-Wurttemberg nog later van plan zijn, al of niet in strijd is met de grondwet. Als bekend is de atoom bewapening van het Westduitse leger in maart j.l. door de Bondsdag goedge keurd. plebiscieten geleid Hier wordt, zo zei de staatssecretaris yan het ministerie van Binnenlandse Zaken Ritter von Lex, een vergrijp ge pleegd tegen de representatieve demo cratie: de moderne massa-staat wordt niet door plebiscieten, maar door ver tegenwoordigers van het totale volk ge leid aan wie de kiezers hun vertrouwen voor een bepaalde periode hebben ge geven. Hy legde er voorts de nadruk op, gemachtigde aan advocaten, procureurs, gerechtsdeurwaarders en praktlzljns. Onder de naam „Interdlsco" hebben de verenigingen „Zieken omroepen Neder land" te Amersfoort en de Stichting „Bloemen-expresse" te 's-Gravenhage be sloten samenwerking tot stand te bren gen. waardoor het voor leder in Nederland mogelijk wordt op eenvoudige wijze een grammofoonverzoekplaat met groet aan te bieden aan patiënten ln een aantal ver pleeginrichtingen in ons land. Te Naarden is op 77-Jarige leeftijd overleden prof. J. E. van der Stok, oud hoogleraar van de Landbouwhogeschool te Wagenlngen. BUITENLAND Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat India de uitnodiging om deze zomer waarnemers te zenden naar een Ameri kaanse proefneming met een waterstof bom in het gebied van de Stille Oceaan van de hand heeft gewezen. De Sovjet- Unie en Tsjecho-Slowakije hebben een dergeiyke uitnodiging eveneens verwor pen. De Amerikaanse atoomduikboten Skate en Seawolf hebben records gevestigd van een verbiyf van dertig dagen onder water, aldus heeft de Marine meegedeeld. In New York ls een luchttaxibedryi opgericht, dat over 269 kleine vliegtuigen beschikt. Wie een brevet heeft, kan een „toestel zonder piloot" huren. Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.10 Huismuziek. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 CHU pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge var. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Or- gelconc. 20.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaal- spor-tuitsl. 23.2024.00 Gram. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraa/tje. 11.15 Kamerork. en solist. 12.00 Zang en piano. 12.30 Lana- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 V. d. vrouw 15.00 Cabaret. 15.40 Lichte muz. 16.00 Van Vlen tot Vijf. 17.00 V. d. Jeugd. 17.45 Or gelspel. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Strijkork. 18 45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phllh. Ork. en sol. 21.25 Caus. over West- Afrika. 21.40 Gevar. progr v. d. mil. 22.20 Act. 22.30 Pianorecital. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Het paard ls mijn vriend, rep. 20.50 Spiegel der Kunsten. 21.10 Eindexamen v. de To neelschool te Amsterdam. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 13.55 Cric- ketultsl. 14.00 Gram. 14.45 Caus. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritieken 16.30 Klankb. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 13.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sportber. 18.45 Gevar. muz. 22.30 Klankb. 23.00 Nws. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en v .d. arb. 13.00 Pianospel. 13.15 Gevar. muz. 13.30 Nws. 13.45 V .d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Lichte muz. 15.30 Nws. 15.45 Gevar. muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ork.conc. 17.30 Nws. en gevar. muz. 18.00 Lichte muz. 18.30 Nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Jour naal. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersen- gym. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en brieven- beantw. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Twintig vragen. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.15 Lichre muz. 23.30 Nws. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutsoher Rundfunk 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13 00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Symf.-ork. en sol. 16.00 Film- muz. 16.25 Dansmuz. 17 00 Nws. 17.45 Or gelspel. 18.00 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Jazzmuz. 20.20 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 22.45 Cabaret. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Symf.-ork. Frankrijk, Programma 3 (280 cn 235 m.) 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 Ka- mermuz. 16.00 Hoorsp. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelspel. 20.00 Gram. 20.05 Nationaal ork. en solist. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.45 Matrozenkoor. 15.00 Schoolradio. 15.30 Matrozenkoor. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Goethe in de muziek. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtent-.ïonstelling. 20.00 Vrije politieke tribune. 20.10 Gram. 20.30 Benny Goodman. 22.00 Nws. 22.15 Internat, radlo-universlteit. 22.30 Gram. 22 55—23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.40 Gram. 22.55 Nws. Advertentie Van Nelle bestellen f Koning Feisal beëdigd als president Arabische Unie Koning Feisal van Irak is gisteren in de Jordaans hoofdstad beëdigd als pre sident van de Arabische Unie van Jor danië en Irak. Dit geschiedde op de eerste bijeenkomst van het federale par lement. De Jordaanse oud-minisfer-president Said ei Moefti werd gekozen tot voor zitter van het federale parlement. WOENSDAG Harmonie: Voorlichting over emigratie naar Australië en Nleuw-Zeeland. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenvergadering Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Schouwburg: Speeltuin ver. .Ons Eiland" H uur nam. Prediker. Verkiezingsuitslag byeenkomst Prot. Chr. Groep. 8.30 uur nam Zomerzorg: Kynologenver. ..Rijnland". Spr. mevr. P. A. GoudrexonIves Browne over hondenrassen en hun Indeling. 8 uur nam. Oegetgeest (Endegeesterlaan 1) Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 7.15 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Lakenhal: Concert Stud. Muziekgezel schap „Sempre Crescendo". 8.15 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1) Leden- verg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Leger des Heils. Welkom kapiteins Schu- rlnk. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. LKK „Voor Allen". 8 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en WK. en O.- opvoerlng „Aida" door Ned. Opera. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Jaarvergadering Ned Ver. tot Bescherming van Dieren. 10.30 u. voorm. en 28 uur nam. grondthema „We leven in een wereld, die fascineert èn angst inboezemt". Daarna werden we min of meer uit voerig getrakteerd op een aantal tegen strijdigheden van nogal fors karakter. Wij willen dit waar maken en geven dus een paar flitsen: In Pearl Harbour ligt sedert 8 december 1942 een wrak van een Amerikaanse kruiser. Elke dag wordt daarbij de Amerikaanse vlag ge hesen. Direct daarna komt een reportage van een Japanse meisjesklas, waarin de juffrouw een of andere mysterieuze han deling staat te drillen. Vanwege de tra ditie, die het Japanse volk gelukkig her vonden heeft, suggereert de commen tator ons. Honderdduizenden Nederlan ders weten over die traditie mee te praten, maar tienduizenden anderen, die er het slachtoffer van werden, zwijgen. Ander voorbeeld: Bij een kruis in Korea, eenvoudig gedenkteken voor ge vallenen, wordt gefilosofeerd: „Het Kruis maant tot vrede", maar geen minuut later vertelt dezelfde wijsgeer ons, dat de vrede alleen door afschrikking veilig gesteld kan worden. Tot slot een letterlijke herhaling, mis schien wel de ernstigste ontheiliging van hoge waarden: de mens is begiftigd met hoop en begenadigd met geloof. Even later als de beelden der bedehuizen heb ben plaats gemaakt voor vurige raket ten: Maar wij kunnen de wapens niet neerleggen, zolang verdediging nodig is. Men begrijpe ons goed. Wij weten, dat hier een lastige problematiek schuilt,, misschien de zwaarste onzer dagen. Wij weten ook, dat Japan zogoed als Duits land door plechtige verdragen onze bond genoot is en dat vele bekwame Neder landers op vooraanstaande posten hun levenstaak vinden, maar wy hebben de lezer zal het intussen begrepen heb ben ernstig bezwaar tegen het tradi tionele Japan, maar vooral tegen Duit sers, die ons gewoonweg in onze huiska mers wederom letterlijk komen vertellen, dat die moderne wapens zo amusant zijn. Wij vermoeden, dat deze filmexpeditie vele tienduizenden dollars heeft gekost. Wij weten, dat deze beter besteed hadden kunnen worden, maar we weten ook, dat ze in Bussum zich iets in de maag heb ben laten stoppen, wat ons op hetzelfde lichaamsdeel zwaar, zeer zwaar iigt. Wij zijn ditmaal teleurgesteld in de Nederlandse Televisie Stichting. Advertentie Van Nelle bestellen I Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing van de heer A. Bleker Caar- ten over: „De molen ln het volksleven". 2i uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Ned. Roode Kruis, afd. Leiden. 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (foyer). Jaarvergadering Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. 9.30 uur voorm. „In Gulden Vlies. Feestavond Ver tot bevor dering der Welsprekendheid. 8 uur nam. Stationsplein. Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Zoeterwoude. 3 uur nam. Levendaal 1. Kermis Ver. van Gerepa- trieerden. 8 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan). Contactavond Herv. Jeugdkerk. 7.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam, MAANDAG Stadszaal (foyer). Jaarvergadering Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden. 2.30 uur nam. De Doelen. Ledenvergadering Leldse Smalfilmliga. 8 uur nqm. Titus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nam. DINSDAG Lakenhal. Officiële opening tentoonstel ling Tlnus van Doorn. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J. Veld hoen. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 6 Juli). BIOSCOPEN Casino „Jet Pilot". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „De naakte waarheid". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „April love". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Trianon „De droom van een bakvis". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De vlucht van Kapitein Blood". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u. Donderdagcyclus „High Noon" De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Leiden door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. By geen gehoor bij Uw halsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d B Coi Helsinki zwaar bew. wlnd6til 23 2 Stockholm geh. bew. windstil 22 0 Oslo geh. bew. z 2 17 0 Kopenhagen regen n 8 15 2 Aberdeen zwaar bew. windstil 12 2 Londen mist windstil 18 1 Amsterdam lioht bew. nnw 3 16 0 Brussel mist windstil 17 0.3 Luxemburg half bew. windstil 13 2 Parijs onbewolkt w 2 18 5 Bordeaux onbewolkt windstil 16 11 Grenoble geh. bew. nw 2 15 20 Nice onbewolkt wzw 4 24 0 Berlijn onweer rnno 4 17 34 Frankfurt regen nw 3 19 9 München motregen w 6 20 0.4 Zürlch regen zo 2 20 33 Genève regen wnw 1 17 37 Locarno zwaar bew. windstil 16 99 Wenen zwaar bew. zo 6 32 0 Innsbruck zwaar bew. ozo 2 26 41 Rome geh. bew. wnw 4 32 0 AJaccio onbewolkt windstil 25 O Madrid onbewolkt windstil 19 0 Algiers lioht bew. wtsw 8 24 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2