KW 40 „EVERHARD CHRISTINA" EERSTE KATWUKSE HARINGLOGGER IN IJMUIDEN De prijzen vielen wel wat tegen 50 gulden! Schipper Kloos won prijzen van ons Blad en gemeente Velsen 97«te jaargang Vrijdag 23 mei 1958 Derde blad no. 29447 (Van een onzer redacteuren) Sinds woensdagavond was de spanning er af! De Sch 201 „Sigurda" had de haringrace gewonnen en bovendien was het een logger, zodat er ook niet meer gesproken kon worden van een eerste logger, die moest komen. Vorige jaar had men dit nog wel, toen een treiler als eerste de Hollandse Nieuwe aanvoerde, en men nog wachtte op de eerste vleetvisser, die toch eigenlijk de race zou winnen. Toch was de spanning er nog niet helemaal uit, want het plaatselijk chauvinisme spreekt in de haringrace ook nog een woordje mee. Zodoende wacht ten Katwijk en ook IJmuiden nog op de eerste logger. De Sch 201 was immers direct doorgestoomd naar Scheveningen; de eerste haring moest nog gelost worden in IJmuiden, en de Katwijkers wachtten nog op de eerste schuit van een Katwijkse combinatie. Gistermorgen was er al zekerheid dat de KW 40 „Everhard Christina" 's middags in IJmuiden zou meren, als tweede in de haringrace en als eerste Katwijker en als eerste die de aanvoer in IJmuiden verzorgde. burgemeester van Velsen, wethouder C. P. J. Maas, wethouder A. de Jong en de loco-secretaris van Velsen, de heer W. Chr. Suwerink. Donderdag om 5.05 uur aan de kant Een kleine groep belangstellenden had zich omstreeks 4 uur gistermiddag ver zameld aan de Tegeltjesmarkt te IJmui den om de KW 40 een welkom toe te roepen. Tegen vijf uur verscheen het schip tussen de pieren: de reis, waarin men veel slecht weer had gehad en Prijs van IJmuiden. De heer Maas sprak de schipper har telijk toe. In de eerste plaats wenste hij hem geluk met de behouden thuiskomst. Het gemeentebestuur is er altijd gaarne bij, wanneer de eerste logger de Hol landse Nieuwe aanvoert, waaruit blijkt dat het meeleeft met het wel en wee van de visserij. Moge deze reis het begin zijn van een goede teelt, aldus de wet houder. Volgens een verordening van de gemeente krijgt de schipper van de eerste boot, die in IJmuiden de eerste Hollandse Nieuwe aanvoert een zilveren legpenning met inscriptie en een oor konde, waarin het heugelijk feit is vast gelegd. De inscriptie is natuurlijk nog niet gereed, en daarom wilde de loco- burgemeester beide documenten slechts even laten zien. Op een later tijdstip zal de schipper ze voor goed in ont vangst kunnen nemen. en van Leidsch Dagblad Dit was echter niet de enige prüs, die op schipper Kloos lag te wachten. Aangezien hij de eerste was van de Katwijkse vloot verdiende hij voor De KW 40 Everhard Christina stoomt de haven van I] muiden binnen. (Foto L.D./Van Vliet) zijn rederij, de „Kennemerland", de wisselplaquette van het Leidsch Dag blad en tevens als persoonlijke herin nering een verkleind model van deze plaquette. De bemanning deelt in deze vreugde door de som van f 200. die de directie van ons blad beschik baar heeft gesteld, en die door de schipper naar billijkheid verdeeld moet worden onder de manschappen. Deze prijzen zullen op een later tijdstip officieel worden overhandigd. 3 en 7 kantjes Na deze korte plechtigheid op de brug was er even gelegenheid om schipper Kloos iets te laten vertellen over zijn reis. Hij had gevist op 57.10 graden noorderbreedte. De eerste nacht waren de vangsten op 1.40 graden oosterlengte niet best: 3 kantjes, en daarom pro beerde schipper Kloos het de volgende nacht op 1.20 graden oosterlengte: iets westelijker dus, doch op dezelfde breedte graad. De vangst was iets beter: 7 kantjes, maar ook dit was nog geen bij zonder goed resultaat. De combinatie Rijnstroom-Kennemerland-Parlevliet in haar geheel had het de eerste nacht ook niet best gemaakt. Tien kantjes is voor tien schepen bitter weinig. De tweede nacht was het echter beter, als is een vangst van 54 kantjes nog niet groot. Maar met 64 kantjes kan je in het begin van de race wel gaan stomen,» en dat deed de KW 40 dan ook nadat de vang sten van de andere schepen overgeno men waren. Het weer is in het begin slecht ge weest: windkracht 7. Er stond een hoge zee, die zelfs voor vele ervaren zeelui wel wat bar was. Zelfs de schipper voelde zich niet 100 en zo verging het ook andere bemannings leden. Toen schipper Kloos het sein gaf om naar huis te gaan, wist hij natuurlijk dat de Sigurda hem een eind vooruit was. Hij had dan ook geen hoop meer de haringrace te winnen. Daar was niets meer aan te doen. De Schevenin- gers hadden de eerste nacht beter ge vangen, hoewel ze slechts een tien mijl van de Katwijkers hadden gevist, en daarmee konden zy hun voordeel doen. Grote belangstelling voor de eerste haring (Foto L.D./Jaap van Duyn. Katwijk) Dat wil nu echter ook weer niet zeggen dat schipper Kloos geen haast heeft ge maakt. Integendeel hij heeft er zoveel mogelijk vaart achter gezet om toch maar vooral zo vlug mogelijk in IJmui den te zijn. Ruim negen mijl per uur kan zijn schip stomen en hij heeft er uitgehaald wat er in zit. Eergistermor- gen om 7 uur is hij gaan stomen en het schip heeft dus 34 uur nodig gehad om 315 mijl af te leggen en de haven te be reiken. Vooral het laatste deel van de reis was het goed weer. Tezelfder tijd dat de KW 40 voor IJmuiden was, pas seerden daar ook enkele Scheveningse loggers, die op weg waren naar hun thuishaven. De haring is goed en over het alge meen klein van stuk, zodat er ongeveer 1000 haringen in een kantje gaan. Er is weinig grote haring gevangen. Bemanning De bemanning bestaat uit 16 koppen: 12 Katwijkers, onder wie de schipper en verder 4 Noordwij kers. De gisteren ge- eindigde reis werd echter gemaakt met 17 man, omdat er één passagier was: de heer J. G. Kolkman, hoofd van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, afdeling Vis, Schaal- en Schelpdieren. Hij was een goede passagier, vertelde de schipper, en hij mag best nog eens mee! Schipper Kloos (41 jaar) vaart voor het derde jaar als schipper. Twee seizoenen heeft hij het bevel gevoerd over de KW 39, en dit jaar staat hij voor het eerst op de brug van de KW 40. In Katwijk Tegen vier uur stond op de Tegeltjes- markt reeds een vrachtwagen uit Kat wijk te wachten om de vangst over te nemen. Voorop was een nationale vlag gedrapeerd en kleine vlaggetjes vertel den dat deze auto een feestelijke vracht vervoerde. Zodra de 64 kantjes van boord en op de wagen waren, zette men koers naar Katwijk. Op het Prins Hendrikkanaal had den zich voor de afslag „Vuurbaak" vele belangstellenden verzameld, die een luid hoera lieten weerklinken toen de vrachtauto aankwam. Vooral de handel wilde wel eens zien hoe de Hollandse Nieuwe er uitzag en er be stond dan ook grote belangstelling, toen de vaten werden geopend. Ieder liep druk te noteren om even later bij de afslag het juiste kantje voor de juiste prijs te kopen. Erg veel koop lust bestond er echter niet, want men kwam voor de kleine haring niet verder dan een f300— terwijl de grotere niet meer dan f250.— per kantje opbrach ten. Dit is wel een grote tegenstelling tot de prijzen, die in Scheveningen wer den gemaakt, waar de ongekend hoge prijs van f 1500.— werd betaald voor één kantje. De reden van de lage prijzen in Katwijk moet men waarschijnlijk zoeken in het feit dat de handel gistermorgen eigenlijk te duur heeft gekocht. Boven dien zijn er vandaag in Scheveningen ongeveer 400 kantjes aan de afslag, dus de eerste belangstelling is er wat af. De Uitspraak kort geding „Renate Leonhardt" De president van de Alkmaarse rechtbank, mr. A. D. van Regteren Al- tena, heeft de eis van het thans op tredende bestuur van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leon hardt" (dat in kort geding geëist had, dat de heer Visser, waarvan het be stuur beweert dat hij geen bestuurslid van de vereniging meer is, de beschei den en kasmiddelen van de vereni ging zou overgeven) afgewezen De president was van oordeel, dat de ingewikkelde materie, waarin het hoofdzakelijk ging om de vraag of de heer Visser enerzijds en het bestuur an derzijds al dan niet wettig gekozen is, zich niet leende voor een kort geding. Het staat, aldus de president, allerminst vast, dat de heer Visser dan wel het bestuur wettig zijn gekozen Over de juistheid van de gehouden stemming be staat ernstige twijfel. Onder de gege ven omstandigheden, nu het geheel on zeker is, welke houding de op 27 mei te houden vergadering tegenover de heer Visser zal aannemen, achtte de presi dent geen voldoende grond aanwezig om i eiser tot het bewijs toe te laten. Daar gedaagde zioh op het standpunt I stelt dat hij in deze vergadering perio diek moet aftreden en er geen reden is om aan te nemen, dat hij ingeval hij niet herkozen wordt, ongenegen zou zijn I tot afgifte van hetgeen hij voor de ver- j eniging thans onder zich houdt, meende j de president dat de vordering met voor- j bijgaan van het bewijsaanbo'd zal moe- i ten worden afgewezen. Rechtdoende wees 'hij derhalve de vordering af en veroordeelde eiser tot de kosten van het geding: f87.50. Ambassadeur in Uruguay De Staatscourant bevat het K.b.. waar- bij mr. dr. M. L. Savelberg, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 3de klas se is benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Republiek Uruguay. KONINGIN WOONDE CONCERT BIJ VAN „PHILHARMONICA HUNGARICA" H.M. de Koningin heeft gisteravond het concert van de „Philharmonica Hungarica", een door Hongaarse vluch telingen gevormd orkest, dat dit ensem ble in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage heeft ge geven, bijgewoond. Dit concert, dat het tweede en laatste is van de in Nederland gegeven concer ten tijdens een tournee door West-Euro pa, stond onder leiding van Antal Do- rati. Solist was Yehudi Menuhin, die het vioolconcert van Bela Bartok vertolkte. Onder de aanwezigen bemerkten wij de beschermheer van het orkest, minis ter-president dr. W. Drees en de minis ter van Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. Klompé, alsmede vele leden van het corps diplomatique. Tijdens de pauze werden Antal Dorati, Yehudi Menuhin en dr. G. de. Koos. im presario aan do oKningin voorgesteld. 7? reders hebben dan ook 11 kantjes op gehouden tot vanmorgen, in de hoop dan een iets betere prijs te maken. De 64 kantjes waren afkomstig van de volgende schepen: KW 20-1 kantje; KW 41 - 4; KW 110 - 11; KW 43 - 8; KW 22 - 10; KW 40 - 10; KW 175 - 6; KW 78 - 9 en KW 15-5 kantjes. Enige honderden oplossingen Onze lezers hebben zich niet onbe tuigd gelaten bij de prijsvraag die wij De vrachtauto komt aan op het Prins Hendrikkanaal te Katwijk. (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) voor hen uitschreven: welk Katwijkse schip brengt de eerste haring aan en hoe laat meert het aan de Tegeltjes- markt in IJmuiden? Enige honderden oplossingen bereikten ons, en daarvan waren de meeste ver voor het juiste tijdstip. De overgrote meerderheid van de inzenders meende dat woensdag de eerste haring zou worden aangevoerd, maar men kon dan ook niet weten dat er de eerste nacht zo slecht gevangen zou worden. Hoe bekend onze prijsvraag was blijkt uit het feit dat wij uit Katwijk een brief ontvingen, die alleen maar geadresseerd was met „Haringrace" en verder niets. De posterijen hebben dit echter geen probleem gevonden, want de brief kwam netjes in ons bezit. De tijdstippen liepen zeer uiteen. Enkele inzenders hielden het op dins dag, terwijl er ook enkelen waren die donderdag beter vonden. Ook wat het schip betreft, bestond er veel verschil van mening. Vier deelnemers hadden uitgemaakt dat de KW 40 donderdagmorgen aan de markt zou zijn en daarmede hadden zij het juiste tijdstip dus het dichtst be naderd. Een weergaloze meevaller voor U toen de fabrikant per abuis 900 costuums teveel vervaar digde in één dessin. Hij moest deze overtollige voorraad kwijt tot elke prijs en Coster wist wel raad, want deze costuums komen in zijn ongeëvenaarde koopjes- - Daarom koopt U morgen dit schitterend herencostuum, van 100% zuiver wollen kam ga ren, in het hypermoderne i antracietgrijs. Normaal kost dit costuum 119.-, maar morgen betaalt U de m werkelijk f - jC belachelijke prijs van ~9~ Alleen de pantalon is het waard Haast U, want dit is een verras sing, die nooit meer terugkomt. Zolang de voorraad strekt LEIDEN: Haarl.sfraat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg: W. Kruiskade 35. Deskundigen verpleging van langdurig zieken maakten reis naar Scandinavië Met het oog op de vele plannen, die binnen de federatie van verpleeginrich tingen voor langdurig zieken bestaan voor nieuwbouw hebben enkele Neder landse deskundigen in september van bet vorig jaar een studiereis gemaakt naar de Scandinavische landen. Tijdens deze reis zijn talrijke aspecten naar vo ren gekomen, die kunnen leiden tot ver betering van de techniek van ziekenver pleging in Nederland. Tijdens de jaar vergadering. die vandaag in de Kurzaal te Scheveningen werd gehouden hebben deze deskundigen de leden deelsrenoot gemaakt van hun bevindingen. De heer M. L. Almekinders schonk vooral aan dacht aan de verschillen in economisch beleid. Hij kwam tot de conclusie, dat in het algemeen de stichting van een ver pleeghuis beneden 120 bedden ontraden dient te worden. Uit oogpunt van huise lijkheid en van stafvorming zou hierbij bet vormen van verpleegeenheden tus sen 25 en 40 bedden het gunstigst zijn. De heer H. de Hoop, hoofd architect- afdelingschef bij de gemeentelijke wo- ningdienst te Den Haag sprak over de opvallende functionele architectuur, die in de Scandinavische ziekenhuisbonw gevonden wordt, waarna de heer W H. van Haaften, arts een overzicht gaf van de medische organisatie in de verple- gingscentra in Scandinavië. Hij vond het vooral opvallend, dat het streven daar bestaat om zoveel mogelijk de zorg voor beiaarden en chronisch zieken als geheel te doen verlopen, dit in combi natie van geriatische klinieken en ver pleeginrichtingen. De medische zorg is gericht enerziids on het herstel van de patiënten, anderzijds on de man» h^n- peliike revalidatie. Hiertoe worden fv- sische-. arbeids- en bezigheidstherapie intensief toegepast. WASSENAAR Geslaagd Voor het doctoraal exa men kunstgeschiedenis slaagde aan de Groningse Universiteit de heer J. W. Niemeyer, alhier. Schipper Simon Kloos op de brug. (Foto L.D./Van Vliet) waarin betrekkelijk weinig was gevan gen, liep ten einde. Aan de kop van de haven werden reeds de eerste groeten gewisseld en enkele minuten later, om precies te zijn vijf minuten over vijf drukte de „Everhard Christina" haar neus tegen de Tegeltjesmarkt. Weinige ogenblikken later waren de eerste belangstellenden aan boord en terwijl de 64 kantjes van boord werden gehaald .zochten zij schipper Simon Kloos op de brug op. De stuurhut was bijna te klein om zoveel mensen te ber- gov Oodar beo bevond «M de loco- Uitslag DE EERSTE PRIJS gaat naar de heer L. Harteveld, Cattenstraat 39 te Katwjjk aan Zee, die als tijdstip 9.30 urn- opgaf en daarmede dus f 50.won. DE TWEEDE PRIJS (f25.—) gaat naar de heer G. van Dijk, R. van Lim burgstraat 14, Katwijk aan Zee, die 7.57 uur opgaf. DE DERDE PRIJS van f20.— gaat naar de heer K. Wagter, Pepersteeg 5 te Katwijk aan den Rijn, die 7.30 uur als tijd noemde. De heer W. de Liefde, Vlierstraat 10, Katwijk aan Zee, stelde het tijdstip van aankomst donderdag morgen 6.30 uur en sleepte zo doende een prijs van f 10.in de aanwacht. De overige prijswinnaars, die allen woensdag als dag van aankomst stelden, zijn: Prijzen van f 10. D. Verdoes, Louwstr. 37, Katwijk a/Zee J. van Rijn, Zeehospitium, zaal 72, Hoofdgebouw, Katwijk aan Zee A. v. d. Niet, Kabeljauwsteeg 10, Noord- wijk aan Zee C. van Beelen, Ligusterstraat 37, Kat wijk aan Zee. Prijzen van f 5. Mevr. L. v. Duyn-v. d. Oever, Maleftft- straat 117, Katwijk aan Zee J. de Jong, Meerburgkade 110, Katwijk aan Zee Mej. E. de Grooth, Warmonderweg 24, Oegstgeest Mevr. C. Kuyt-Houwaard, Jan Toorop- straat 49, Katwijk aan Zee C. Guyt, Hessenstr. 29, Katwijk a/Zee K. Ouwehand, Waaigat 9. Katwijk a/Z F. Guyt, Hessenstr. 29, Katwijk a/Zee A. v. Duyvenbode, Malefijtstraat 49, Kat wijk aan Zee C. P. v. d. Schans, Noordwijkerweg 5 b, Katwijk aan den Rijn A. Hoek. Buitensluisstraat 129, Katwijk aan Zee (na loting). De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9