GOEMAAT Pinay polste generaal De Ganlle, geruisloze revolutie van Pflimlin SWAN BADLAKENS WEERBERICHT fd'Orvilfin Italiaans schip - met - wapens bij kust onderschept Incident de Tunesische bij Gafsa Tegen-regering in Algerije? Geheel west-Sumatra thans onder controle der Centrale regering Libanon diende klacht in tegen Arabische Republiek bij de Y.N. 97ste jaargang VRIJDAG 23 MEI 1958 No. 29447 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Twee nieuwe feiten, waarvan de grote bete kenis echter nog niet nauwkeurig kan worden aangegeven, hebben zich gisteren in de Franse binnenlandse politiek voorgedaan: de conserva tieve oud-premier Antoine Pinay heeft met voor kennis, doch niet in officiële opdracht van de regering een bezoek van anderhalf uur gebracht aan generaal De Gaulle, terwijl het kabinet in speciale zitting bijeenkwam om de laatste punten te zetten op de i's van een ingrijpende grondwets herziening, die vandaag al bij het parlement wordt ingediend. Wat het onderhoud met De Gaulle aangaat, dit zou vooral om twee vragen gedraaid De Franse marine heeft gisteren voor de Tunesische kust een Italiaans schip onderschept, dat negen ton wapens en uniformen van Amerikaanse makelij uit Joego-SIavië naar Tunis verscheepte. De lading zou bestemd zijn geweest voor de Algerijnse rebellen. Het schip, dat de naam „Mina" draagt, is naar Philippe- ville in Oost-Algerije gebracht, hangende een beslissing van generaal Salan. Ander niet onbelangrijk nieuws uit de Algerijnse hoek is, dat het Comité van algemeen welzijn voor heel Algerije onder leiding van de Algerijnse oud-onderstaats secretaris dr. Sid Cara nu officieel is opgericht. Het bestaat uit vier Fransen (colons) en vier Algerijnse burgers plus nog vier militairen en kan worden be schouwd als een mogelijke Algerijnse tegenregering, die nu al, alleen reeds door haar bestaan, de politieke druk op Parijs zal kunnen verhogen. Intussen is het troepentransport naar Algerije hervat: gisteravond zijn uit Marseille de eerste troepenschepen naar Algerije vertrokken sinds het begin (op 13 mei) van de gebeurtenissen aldaar. De schepen zijn de Maréchal Joffre met 2300 man aan boord en de Athos-II met 1850 man. Sedert 14 mei zijn in het geheel zestien schepen uit Marseille naar Algerije vertrokken, het merendeel met levensmiddelen en voorraden. Grote spoed niet de nieuwe grondwet Gisteren is de toestand in Noord- Afrika verscherpt door een gevecht tus sen Franse en Tunesische troepen. Het gevecht speelde zich af bij Gafsa in Tunesië, 35 km. van de Algerijnse grens. In de ochtend en avond beschoot men elkaar met mortieren en automatische wapens zonder dat er slachtoffers vielen. De Tunesiërs willen niet. dat de Fransen van hun vliegvelden gebruik maken. De Tunesische ambassadeur te Washington heeft opdracht gekregen de algemene secretaris van de Ver. Naties op de hoogte te stellen van wat genoemd wordt de gevaarlijke ontwikkeling in de toe stand in Zuid-Tunesië. President Bour- guiba verklaarde in een radiotoespraak, dat de Fransen in Tunesië zich mis schien niet aan Parijs zullen storen en de militaire overheid in Algerije zullen gehoorzamen. Dat betekent, dat de Tu- hebben: ten eerste of hij bereid is een oproep tot de generaals in Algerije te richten en in het alge meen als politiek adviseur voor legerzaken op te treden, en ten tweede welke procedure hem voor ogen staat om de macht eventueel over te nemen. Alleen met betrekking tot dit tweede punt zou de zending van Pinay een paar interessante bijzon derheden hebben opgeleverd, waarvan premier Pflimlin gisteravond al op de hoogte werd ge bracht. De Gaulle zou echter geweigerd hebben enige stap te doen binnen het kader van Frank- rijks huidige staatkundig systeem. de huidige omstandigheden wel mee zal moeten gaan. Door weigering zou De Gaulle onmiddellijk aan de macht ko men, en dan ziet het er voor de heren afgevaardigden nóg veel somberder uit. Of de nieuwe grondwetshervorming, waarover nu al jaren alleen maar wordt gepraat, bedoeld is als een kostuum, dat op maat voor De Gaulle gesneden wordt, zoals Pierre Mendès-France zich giste ren heeft uitgedrukt, is een kwestie, waarover verschil van mening mogelijk is. Vermoedelijk probeert de regering de generaal met deze herziening de wind juist uit de zeilen te nemen. Doch in ieder geval wordt met dit revolutionaire plan het einde van de vierde en het begin van de de vijfde republiek inge luid. Een geruisloze revolutie in Parijs, begeleidt nu de meer luidruchtige om wentelingen in Algerije met de uiteinde lijke bedoeling dat de lijnen van beider ontwikkeling elkander spoedig zullen kruisen om op dat snijpunt met of zon der generaal De Gaulle de normale be trekkingen tussen regering en leger te kunnen herstellen Kritiek van Truman „Vijf jaren niets doen in de buitenlandse politiek" Oud-president Harry Truman heeft gisteren in Chicago verklaard, dat de Ver. Staten op de rand van een der grootste rampen op het gebied van de buitenlandse politiek staan. „Het meest beangstigende resultaat van vijf jaren niets doen is. dat de Sovjet- Unie de leiding heeft genomen en dat wij relatief wat sterkte betreft achteruit zfjn gegaan," zo zei hij in een rede op een- bijeenkomst der Democratische Partij. Voorts gaf Truman de regering-Eisen- hower er de schuld van, dat de werk loosheid met meer dan honderd procent is toegenomen, dat de inkomsten der boeren zijn verminderd en de kosten van levensonderhoud een recordhoogte hebben bereikt. Dertien kinderen omgekomen bij brand in Canada In een r.-k. zusterschool voor Indianen te Anahim Lake, in Brits Columbia, ongeveer 400 km. ten noordwesten van Vancouver, zijn dertien kinderen bij een brand om het leven gekomen. Het gehele gebouw werd verwoest. Explosie op basis voor raketten in V.S. Zeven doden, 3 vermisten Een militaire woordvoerder heeft mee gedeeld, dat er op de raketbasis van het Amerikaanse leger te Middletown in New- Jersey zeven raketten van type Nike in een kettingreactie zijn ontploft. Zeker zeven mensen, militairen en burgers zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Drie mensen worden vermist. Vijf stuk ken van een raket zijn op een naburige boerderij terechtgekomen. Een stuk had een grootte van een autowiel. Van de basis heeft men de mensen in de buurt herhaaldelijk verzekerd, dat de Nike-Ajax alleen in tijd van oorlog zou worden afgeschoten en volkomen veiüg was. De legerwoordvoerder zei, dat de raketten geen atoomkoppen hadden en dat er geen gevaar van straling be stond. De ontploffing was op 15 km af stand te horen. Er was een enorme oranjekleurige vuurbol en een padde- stoelvormige rookwolk zichtbaar. In een groot gebied zijn de ruiten ge sprongen. Na de ontploffing was er een dichte rookontwikkeling. De basis ligt 70 km ten zuiden van de stad New York en is er één van de tien in het noorden van New Jersey, die be stemd zijn voor de bescherming van New York. nesiërs voorzorgsmaatregelen moeten nemen, zoals het mobiliseren van de nationale garde en het bewapenen van de bevolking. Volgens Bourguiba hadden Franse toestellen het vliegveld van Gafsa geborbardeerd, hetgeen evenwel door de Franse ambassade in Tunis met klem werd tegengesproken. Tegen de achtergrond van het gevaar van verslechtering van de toestand moet de spoed worden gezien, welke de rege- ring-Pflimlin betracht bij de grond wetsherziening, die vandaag al in de Kamer ter sprake zou komen. Zoals men zich herinnert stond dit punt al in het regeringsprogram van Pflimlin, de wij ziging, die nu uit de bus moet komen, gaat niet alleen veel verder dan aan vankelijk bedoeld was, maar zal boven dien door de premier in sneltreinvaart door de beide Kamers worden gejaagd. Binnen een week moet de herziening al zijn beklonken. De bevoegdheden van het parlement worden radicaal beknot en de regering zal in de toekomst een levensduur van tenminste twee jaar kunnen genieten. Pflimlin is van plan de vertrouwens kwestie aan het project te verbinden en men verwacht dat het parlement onder 100x 150 geheel le -keus. verpakt m cellofaan, strandkleuren. Normale kwaliteit. Vastgestelde verkoopprijs 14.50. NU zolang de voorraad strekt RIJNSBURG Maar opstandelingen blijven zich neren Radio-Djakarta heeft gemeld, dat Pajakoemboeh, de laatste stad die de opstan delingen in West-Sumatra nog in handen hadden, woensdag is gevallen. Onze troepen hebben thans geheel Wcst-Sumatra onder controle, aldus de radio. Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft nogmaals verklaard, dat het Indonesische leger alleen onvoorwaardeiykei -svergave van de strijdkrachten der opstandelingen zal aanvaarden. Verklaring der opstandelingen SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige af en toe krachtige zuidweste lijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 MEI Zon op: 4.35 uur; onder: 20.39 uur. Maan op: 10.10 uur; onder: 0.11 uur; Hoogwater te Katwijk te 6.41 en 19.09 uur. Laag water te 2.23 en 14.46 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Gistermiddag is de KW. 40 ..Ever- hard Christina" als eerste Katwijk- se haringlogger in IJmuiden aan gekomen met 64 kantjes Hollandse Nieuwe. Zodra het schip gemeerd leg. werd de vangst gelost. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over deze feestelijke gebeurtenis. (Foto L.D./Van Vliet) In een legerbericht heeft een zender i van de opstandelingen gezegd, dat I guerilla-bendcn waren doorgedrongen in Boekit Tinggi. In Oost-Indonesië gaan de acties in de lucht voort. Gezegd werd dat de oliehaven Balik- papan was aangevallen, omdat de troe pen van de Centrale regering zich daar verzamelden om gebied van de opstan delingen aan te vallen. Er werd niet ge- zegd wanneer deze aanval geschiedde. De regering had twee schepen in Oost- Indonesie verloren, aldus de radio, en vier waren ernstig beschadigd. Voorts werd gezegd dat boven de ha ven van Ambon actie was ondernomen De vliegtuigen van de opstandelingen hadden successen, zo werd gezegd. Verbeterde betrekkingen Neutrale waarnemers schrijven de ver beterde sfeer tussen Indonesië en de V.S toe aan het staatsmanschap van Soe- bandrio en aan de kundige diplomatie van de Amerikaanse ambassadeur Jones. In het nationalistische partijorgaan „Soeloeh Indonesië" werd de verklaring van Dulles eveneens begroet als een ver betering in de houding van Amerika tegenover Indonesië. Maar het blad sprak de hoop uit. dat de verklaring spoedig door daden gevolgd wordt. „An ders zou zij slechts verwaaien in de wind". Bulgaarse zee-officieren? Het Italiaanse persbureau „Conti nentale", gewoonlijk goed ingelicht be treffende communistische aangelegen heden, heeft bericht dat de Indonesische regering een aantal Bulgaarse zeeoffi cieren gehuurd heeft voor de oorlog voering ter zee tegen de opstandelingen. De komende dagen zouden 30 in Djakar ta aankomen, spoedig gevolgd door meer. Verder berichtte „Continentale", dat het Russische vrachtschip enkele dagen geleden 15 Mig-straaljagers heeft afge leverd in Soerabaja. Sjafroeddin houdt vol Voor het eerst sedert de val van Boe- kit Tinggi is de stem van de premier van de revolutionaire regering, Sja- fraddin Prawiranegara, gehoord Hij sprak voor een onbekend radiostation van de opstandelingen en zei, dat de revolutionaire regering haar strijd zal voortzetten tot de overwinning is be reikt." „Ik vraag alle troepen van de revolu tionaire regering stand te houden. Wij hebben de steun van het grootste deel van het Indonesische volk. dat werd uit gebuit door de Indonesische regering. Soekarno heeft.thans het toppunt van zijn macht bereikt, maar tenslotte zal hij vallen", aldus Sjafroeddin Mr. Kranenburg* „diepgaand beraad" Verzoek om ontslag? Het ..diepgaand beraad", dat de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, de Eerste Kamer heeft toegezegd in antwoord op aandrang dat hij zal aftreden, zal vermoedelijk wel even duren. Van daag komt de ministerraad bijeen, die zich ongetwijfeld met het pro bleem der defensieleiding zal bezig houden. In politieke kringen neemt men echter aan, dat mr. Kranen burg ook met de leiding van zijn partij (P. v. d. A.) overleg zal ple- Wetsonwerp investeringen Het Indonesische Kabinet heeft bij het Parlement een gewijzigd wetsont werp inzake de buitenlandse investe ringen in Indonesië ingediend. Op de lijst van bedrijven, die blijven gereser veerd voor de regering of Indonesisch nationaal kapitaal, komt thans ook de „vitale mijnbouw" voor. In regeringskringen werd er evenwel op gewezen, dat de olieterreinen niet onder de bepalingen van het nieuwe wetsontwerp zullen vallen. Zij deelden mede, dat de regering een nieuwe wet op het mijnbouwwezen in voorbereiding heeft en dat aangelegenheden me; be trekking tot de exploitatie van de In donesische olierijkdommen in een afzon derlijk wetsontwerp zullen worden ge regeld. De bestaande concessies zullen hier- Prins Bernhard in gezelschap van Wiley Buchanan, de chef van het protocol van buitenlandse zaken in Amerika tijdens zijn bezoek aan W ashington Advertentie door niet worden getroffen, doch de zo genaamde „stille concessies" die voor de soevereiniteitsoverdracht door Neder land. nu acht jaar geleden, werden ver leend en waarvan tot dusver nog geen gebruik werd gemaakt, zullen mogelijk worden ingetrokken. De groep van bedrijven, die niet open staat voor buitenlandse investeringen, omvat de nationale scheepvaart, lucht vaart. spoorwegen, openbare nutsbedrij ven. atoomenergie en munitie- en wa penfabrieken. Ook uit kleine industrieën wordt het buitenlands kapitaal geweerd. Minister Landsverdediging afgetreden Dr. Karim Azkoel. Libanons vaste vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, heeft gister avond een officieel verzoek inge diend om een spoedvergadering van de Veiligheidsraad ter behan deling van de klachten van zijn regering over inmenging van de Verenigde Arabische Republiek in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon. De Libanese afgevaardigde drong aan op 'n zo spoedig mogelijk bijeenroepen van de Raad .maar het is niet waar schijnlijk, dat dit voor het begin van de volgende week zal zijn. *n Beiroet werd reeds gezegd, dat indien de Sovjet-Unie bij de stemming over de (Advertentie) IHORLOGES 10 MAAL BETER 10 JAAR GARANTIE «1 Verkrijgbaar bij. P. MAARTENSE, Hoogstraat 6 W. SOMERWIL, Haarlemmerstraat 84 gen alvorens een beslissing te nemen. Intussen wordt er nauwelijks aan ge twijfeld, dat de uitkomst van het „diep gaand beraad" een verzoek om ontslag zal zijn Het probleem is dan ook niet zo zeer wat mr. Kranenburg zal doen. maar wie hem zal opvolgen wanneer hij de regering verlaat Daar niet alleen de ministers, maar ook hun staatssecreta rissen precies over de vier coalitie partijen zijn verdeeld overeenkomstig de „brede basis", zal de nieuwe man wel weer in P v. d. A.-kringen worden ge zocht. De zeer voorlopige gedachten gaan dan onwillekeurig uit naar de militaire specialist van de Tweede Kamer-fractie der P.v. d. A., de heer YV. YY'ierda, die beroepsofficier (kolo nel) bij de Landmacht is geweest. Libanese klacht in de Veiligheidsraad van haar vetorecht gebruik zal ma ken, Libanon de zaak bii de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aanhangig zal maken. De Libanese minister van Landsver dediging. Ras j id Beidoen. is onmiddel lijk na het nemen van het besluit een klacht bij de V.N. in te dienen, afgetre den. Hij had de V.A.R. eerst de gele genheid willen geven om te reageren op het dinsdag door de Libanon gedane beroep. Bovendien zegt de minister in een brief aan premier Sami el Solh. dat „de veiligheid in het la d niet is verzekerd. De troepen hebben zich uit bepaalde gebieden geheel teruggetrok ken. Dit heeft ertoe bijgedragen de per soonlijke tegenstellingen te verscher pen en het heeft het zich voordoen van wanordelijkheden en incidenten be vorderd". Overigens is het ontslag van Beidoen niet aanvaard, aldus zegslie den en er worden pogingen onderno men om hem over te halen aan te blij ven. Volgens berichten uit Beiroet hebben zich gisteren op vele plaatsen in Liba non ongeregeldheden voorgedaan. Een tijdbom ontplofte in Beiroet, waarbij twee personen werden gedood en vier gewond. Premier Solh heeft inmiddels een be roep gedaan op het volk om een einde te maken aan de staking, die de econo mie van het land heeft lam gelegd. Woordvoerders van de oppositie hebben echter gezegd, dat deze algemene sta king zal voortduren zolang president Sjamoen aanblijft. Hij wordt geheel verantwoordelijk gesteld voor de hui dige crisis. De oppositieleider Saeb Sa laam beschuldige Sjamoen ervan de verkiezingsuitslagen te hebben vervalst en de politie te hebben gebruikt voor het bedreigen en arresteren van poli tieke tegenstanders Hij herhaalde nog eens vroegere verklaringen, volgens welke hij en zijn volgelingen met niets minder genoegen zullen nemen dan met „het directe en onvoorwaardelijke ont slag van president Sjamoen". PRINSES BEATRIX OPENT BEJAARDEN-CENTRUM Prinses Beatrix is voornemens het Ned. Herv. Bejaardencentrum „De Schutse" te Coevorden op zaterdag 31 mei a s. officieel te openen. Zij zal dan tevens een bezoek brengen aan het r.-k. bejaardencentrum .St.- Franclscus" aldaar, dat in februari van dit jaar in gebruik genomen werd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1