Amerika heeft een mobiel leger om snel te kunnen ingrijpen R.K. geestelijke helpt verloren zonen van Vreemdelingenlegioen WOENSDAG 21 MEI 1958 „Strac"-keurtroepen in geheim gevormd Het Amerikaanse leger heeft meegedeeld, dat het in het geheim een aeer mobiele strijdmacht van keurtroepen van parachutisten en infanterie gevormd heeft, die klaar staat om ingezet te worden in oorlogen van het Korea-type en op andere plaatsen in de wereld, waar het spant. De strijdmacht draagt de naam van „Strategie Army Corps" of „STRAC". Hij Is samengesteld uit ongeveer 50.000 geoefende manschappen en uitgerust voor snelle verplaatsing in de wildernis, het arctische gebied of andere mogelijke slagvelden. De troep heeft een reserve van aanvullings- en ander soort steun- troepen, waardoor in totaal 125.000 man ter beschikking zijn. Wacht tegen aanvallen van het Korea-type Het leger heeft meegedeeld, dat de „readiness force", die gebaseerd is op de lessen, opgedaan bij de strijd tegen de communisten in Korea, al zonder dat er ophef van werd gemaakt, gedurende twee jaren heeft bestaan. De strijdmacht die uit twee divisies lucht-landingstroepen en twee infante- rie-divisies bestaat, staat onder beved van generaal-majoor Robert Sink, een veteraan bevelhebber van de parachu tisten, aanvoerder van de beroemde 82ste divisie in Fort Bragg (Nd.-Caro lina) Zijn leuze is .geoefend, gehard en alle 24 uren gereed". De verklaring van het leger zegt. dat hij werd ingesteld om op te treden ingeval van „beperkte oor logen en om snel overgebracht te wor den naar gebieden, waar moeilijkheden zijn ontstaan". Het leger heeft ook meegedeeld, dat het van plan is die strijdmacht een aantal manoeuvres in moeilijk terrein te Melbourne Herald: Bedreiging van N.-Guinea De „Melbourne Herald" schrijft van daag, dat de toestand kan ontstaan, waarin de communistische landen tegen Nieuw-Guinea dezelfde tactiek zullen volgen, die tegen Zuid-Korea werd toe gepast. In een commentaar op de jongste rede van Soekarno, merkte het blad op. dat de Indonesische president het vertrou wen toonde van iemand, die zich door machtige landen gesteund weet. Enkele van deze landen - zoals communistisch China - hebben aangeboden een „vrij- willigers"-korps beschikbaar te stellen, als dat nodig is om met de opstand in Indonesië af te rekenen. Doch Indonesië schijnt deze hulp van buiten niet van node te hebben. Toch zou het voor een pro-communis tische regering niet moeilijk zijn een ex cuus te vinden voor het oproepen van „vrijwilligers" en te verklaren, dat de Indonesische opstandelingen hulp krij gen via Ned. Nieuw-Guinea. Dan zou snel een rechtstreekse bedreiging voor de Nederlanders in Nieuw-Guinea ontstaan. Het blad oppert vervolgens de sugges tie, dat Australië en Nederland zouden voorstellen om geheel Nieuw-Guinea, zo wel het Nederlandse als het Australische deel, onder voogdijschap van de VN te plaatsen, met Australië als de voor naamste trustee. Dit zou dan tot uiting brengen, dat „wij de aanspraken van Soekarno afwijzen ten behoeve van de bevolking, die onze bescherming nodig heeft totdat zij in staat zal zijn over eigen toekomst te beslissen", aldus de „Melbourne Herald". Terugtrekking van Fransen uit Oost-Marokko geëist Marokko heeft in een nota. overhan digd aan de Franse ambassadeur te Ra bat, onmiddellijk terugtrekking van de Franse troepen uit Oost-Marokko ge- eist. Met deze nota herhaalt de Marok kaanse regering haar eis tot terugtrek king van de Franse troepen, op 15 maart j.l. gesteld, waarbij als eersten de troe pen langs de grens met Algerije zouden moeten verdwijnen. Daarna heeft men mondeling nog herhaaldelijk bij de Franse ambassadeur op inwilliging van deze eis aangedrongen. De Marokkanen maken zich ongerust over de mogelijkheid dat de Franse troe pen in hun land zich solidair met de troepen in Algerije zullen verklaren. Uit Marokkaanse regeringskringen werd dinsdagavond vernomen, dat de eis voor terugtrekking niet een gehele terugtrek king beoogt, maar slechts uit de ooste lijke gebieden langs de Algerijnse grens. De Marokkaanse regering wil de Franse troepen uit deze gebieden naar het bin nenland van Marokko terug zien trek ken; ze behoeven het land niet te verla ten. aldus de zesglieden. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 mal Groenteveiling: Rabarber 413; prei 1 27—33, idem II 10lö; radijs 5,108,20; bospeen 82; sla 1; selderie 4,20; waspeen A export (per kist» 15, idem A binnen land (per kist) 13,10; uien (per 100 bos) 6,80—6,90. LISSE. 20 mei Groene bloembollen veiling: Onder grote belangstelling werd alhier onder directie van N.V. Holland's Bloembollen Huis een veiling van groen te veld staande bloembollen gehouden. De kooplust was zeer groot en alle par tijen werden tegen hoge prijzen aigeinijnd. Besteed werden voor bedden van 3 R.R. en 1 voet: Tulpen: Topscore f84; Pink Tro phy f 74; Emmy Peeck f 83; Paul Richter f 64; Scarlet Cardinal f 48; Keizerskroon f 54; Aureola f 62; Bruno Walter f 53; Ossl Oswalda f40; Niphetos f41; Prins Car naval f 48; The Bishop f 36; Bellone f 94; K. M. Triumph f 103; Golden Eddy f85; Preludium f 45; Peerless Pink f 83; Carl M. Bellman f 122; Denbola f 54; Pink Glow f 50; Golden Harvest f 90; Wilhelm Kor- des f41; Willemsoord f50; Trlumpharer f 44; Sunburst f 43. Uitslag groen bloembollenveiling, ge houden te Beverwijk. De velling was niet groot en er was veel belangstelling en goede kooplust. De gewassen stonden wat ongelijk. Besteed werden voor bedden van plm. 3 R.R.: Narcissen: Carlton f28; Rijk- bloeiende Poeticus f26; Dubbele Jonqull- len f180; dubbele Oampernellen f60;. Tulpen: Triumph Tulp Torrens f40. Ixia's: Venus f65; Morning Star f35; Rose Queen f45; Ixia Gemengd f25. RIJNSBURG. 20 mei Bloemenveiling Flora: Tulpen: Kleurenpracht 2445; Rijnland 2545; Cordell Huil 2040; Gol den Harvest 20—40; Denbola 1830; Cop- larfd 1835; Carara 2545; Barone 30 60; Scheepers 20—30: Alb. Vogel 4060; Edith Eddy 2030; Argo 2535; Aristo craat 2545; Piccadilly 2235; Ossl Os walda 2550; Ora Favoriet 3050; Mont gomery 3060; Red. Champion 2550; Queen of the Night 3570; Lathyrus, lila 3045, wit 8040. gemengde 3550. zalm 2545. Ixia: Venus 3045 Or. Triumph 35—55: Alb. Vogel 5570. alles per bas. Gladiolen 1215: Damast 1012; Lelie Regale 15—16. wit 25-28; Or. Triumph 28- 34 per stuk. Margrieten wit 175S00; Anemonen 160250; Mimi 95140 per 100. WOERDEN. 21 mei Kaasmarkt: Aan voer 12 partijen. Notering: fl^5f 1,76. Handel matl& laten houden, gedurende de kamende maanden om de strijdbaarheid vol maakt te maken. De manoeuvres zullen in de Ver. Sta ten zelf en verder in Panama, Alaska en in Europa worden gehouden, om de troep voor elke soort oorlogvoering ge schikt te maken. KNVB-Toto (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal de rechtbank te Den Haag op vrijdag 13 juni de zaak behandelen tegen de heer L. Brunt, se cretaris-penningmeester van de KNVB. die beschouwd wordt als de aanlegger van de KNVB-Toto. De kantonrechter te Den Haag ver oordeelde de heer Brunt wegens over treding van de loterijwet tot een boete van f. 11 of 5 dagen hechtenis. 175-jarig bestaan Nut van 't algemeen Ruim 2000 nieuwe leden heeft de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het verslagjaar 1957-1958 kunnen in schrijven, zodat het aantal leden thans 46.157 bedraagt. Het aantal departemen ten is gestegen tot 346. Naar schatting zijn in de afgelopen wintermaanden 1150 nutsavonden gehouden, die door 140.000 personen werden bezocht. De maat schappij zal volgend jaar haar 175-ja- rig bestaan vieren. Men stelt zich voor in een 40-tal plaatsen een Jubileumvoor stelling te geven. Minister Staf: „Ik ben verantwoordelijk" Staatssecretaris van Oorlog: Diep beraad De Eerste Kamer heeft vanochtend de behandeling van de begrotingen van de departementen van Oorlog en van Marine voortgezet. Minister Staf betoogde dat als men in de NAVO-conceptie een oorlog wil voorkomen een sterk militair apparaat nodig is. Met het idee van een Westelijk plan kan spreker instemmen. Inzake het memorandum der 7 kernphysici zegt hij, dat dit geen handleiding voor de regering is. Het biedt geen oplossing en is meer een samenvatting. Het bevat eigenlijk geen nieuws. HU merkt op, dat men altijd meer aanloopt tegen het quasi pacifisme van de Sovjet-Unie. Ten aanzien van de vestiging van raketbases heeft spreker reeds meermalen hef standpunt der regering uiteengezet. De bevolkingsdichtheid speelt z.i. zeker een rol en hij acht het twijfelachtig, dat aan ons land vestiging gevraagd zal worden. Waarom geen uitlaatklep in de NAVO? De vraag is gesteld of onze inspanning voor de defensie wel in de juiste ver houding staat tot die van de andere partners. Dit Is een moeilijk probleem. De vraag is hoe objectieve normen te verkrijgen. Een oplossing daarvan is nog niet bereikt. Spr. betreurt het dat som mige partners hun verplichtingen niet nakomen, vaak zonder voorafgaande kennisgeving. Het is z.i. echter niet juist op grond daarvan onze bijdrage te ver lagen. Want de oorlog moet toch wor den voorkomen. Wanneer men zou komen tot een be roepsleger. dan zou daarmede gepaard moeten gaan een reorganisatie van de Burgerlijke Rijksdienst, waarin kunnen worden opgenomen degenen, die het le ger verlaten. Daaraan zijn de moeilijk heden verbonden. Die heeft men ai on dervonden met de onderofficieren, die een dienstverband van zes jaar hadden. De „Karei Doorman" ach* spr. een waardevolle bijdrage in de NAVO. Met betrekking tot de kwestie van ka pitein Leegsma zegt de minister, dat deze zich in het Duitse kamp zeer on evenwichtig heeft gedragen. Hij is toen opgenomen in een inrichting, daarna ontslagen en weer opgenomen Toen hij andermaal werd ontslagen gaf hij weer tekenen van overspanning. Hij is thans weer onder behandeling van een specia list. Hij wordt als patiënt aangemerkt en spr. wacht het oordeel der medici af. Tot dusver heeft de minister Iedere aanwijzing van onregelmatigheid bü het DML aangegrepen. Het gaat thans over zaken van 4, 5 jaar geleden. Hij merkt op, dat na Indonesië heel nieu we diensten moesten worden opgezet, die natuuurlfjk ook tekortkomingen hadden. Over ernstige wantoestanden kan z.l. niet worden gesproken. Het heeft hem pijnlijk getroffen, dat de heer de Gou heeft gesproken over onregelma tigheden en de heer Van Riel over corruptie. WASSENAAR Forum C.H. en A.R. De Chr. Historische en de Anti-Re volutionaire Kiesverenigingen hielden een forumavond, waarop belangrijke vraagstukken deze gemeente betreffen de aan de orde werden gesteld. Gevraagd werd of het waar is. dat de gemeente onder voogdij van het rijk is gesteld en zo ja. wat er dan nog van haar zelfstandigheid overblijft. Hierop werd uitvoerig geantwoord door mr. dr. W. F. van Gunsteren. Hij wees op de gestadige verschuiving van bevoegdheden naar hogere instanties en de nivellering van de belastingen, waar bij juist uitbreiding van het werk plaats had. Desondanks wist Wassenaar jaren lang overschotten op de begrotingen te kweken, totdat het rijk aan de gemeen te kosten van loonronden enz. oplegde en daarvoor geen vergoeding gaf. Van een gekweekte reserve duikelde de ge meente in een tekort van vier ton. Was senaar is nu een van de 690 gemeenten, welke om aanvulling uit het gemeente fonds heeft gevraagd. Er is geen aardig heid meer aan. maar wij hopen op een terugkeer van de toestand van voorneen. zei spreker. Gevraagd werd naar de besteding van het toegewezen bouwvolume. Mr. dr. J. Hazenberg antwoordde, dat daarvan zijn gebouwd 364 particuliere 318 middenstands- en 332 woningwet woningen, voorts, dat het laten verlopen van bouwcontingenten een fabeltje is. Het Bouwfonds Ned. Gemeenten heeft 60 woningen gebouwd, waarbij de gemeente na doeltreffende informaties de rente en aflossing garandeert van de door het fonds verstrekte hypotheek. Met veel nadruk wees spreker erop. dat particuliere bouw alleen zal worden toe gestaan als deze ten goede komt aan ingezetenen. De heer L. G. Oosterling gaf ant woord op de vraag of beschikbare woon ruimte wel eerlijk wordt toegewezen. Hij verzekerde dat zulks het geval is, waar bij moet worden gelet op uitzonderings gevallen als medische, financiële e.a. De heer Hazenberg kwam weer aan het woord in verband met een vraag over het beslagleggen op Wassenaars terrein door Den Haag. Hij wees op de door genoemde gemeente steeds toege paste politiek van vreedzame penetratie om dan later te komen tot annexatie. Hieraan is nu voor goed een einde ge maakt door de aankoop van de bui tens, waarbij Wassenaar telkens een slag voor was. Er is nu een standpunt van samenwerking ingetreden. Er werden nog meerdere vragen ge steld o.a. over een grote politiemacht voor de Rijksstraatweg ten koste van de bewaking in de gemeente, over beper king van het lawaai op sportterreinen, dit alles echter van minder belang. By Kb. is byzonder verlof ver leend aan de heer C. H. Breuning. al hier. tot 'het aannemen van het Kruis van Verdienste le klasse van de Orde van Verdienste van de Duitse Boods- repiutoliek. De burgers en militairen Is een onver diende blaam opgelegd, waartegen zU zich niet kunnen verweren. Spr. be treurt het, dat een blaam is gewor pen op het wapen der Kon. Mare chaussee. De heer de Gou wil nu de Staatssecretaris verantwoordelijk stel len. De minister merkt daartegen op, dat hijzelf op de eerste plaats verant woordelijk is. Bjj de discussie in de Tweede Kamer heeft spreker geen terughoudendheid betracht; en ook thans /egt hij zich niet aan verantwoordelijkheid te wil len onttrekken. Hij gevoelt deze ver antwoordelijkheid ook jegens do bur gers en militairen van zyn departe ment die zijn aangevallen Hy acht het zijn plicht hun goede naam te herstellen. De Staatssecretaris van oorlog, de heer Kranenburg, zegt dat de eigen ver- antwoordelykheid van de Staatssecre taris in de debatten aan de orde is ge steld. Het is van groot belang dat dit ls gebeurd. De functie van Staatssecre taris ontleent haar waarde niet aan het ambtelijk, maar aan het politiek karak ter daarvan. De Staten-Generaal heb ben de vrije keus hiervoor een eigen standpunt in te nemen. Spr. zegt het recht van de Kamer te onderkennen, uit te maken of het col lege alsnog hem aan zijn veranfwoor- deiykheid wil houden. Het ls niet zijn standpunt, dat zijn verantwoordelijk heid door de minister wordt #gedekt. Het is aan de Kamer hierin te beslis sen. Het zal een onderwerp van diep gaand beraad zijn. De Staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, bespreekt dan de moge lijkheden van modernisering der vloot, ae voor- en nadelen daarvan in het licht stellende. Wanneer straks de „Karei Doorman weer gaat varen heeft men de beschik king over geoefend personeel, dat op vliegkampschepen van de Roval Navy vertrouwd is gemaakt met de nieuwe inrichtingen, welke in die schepen reeds ingebouwd zijn. Wordt Amsterdam in plaats van Marseille NAVO-liaven (Van onze correspondent in Stockholm) De Amerikaanse correspondent van het Zweedse blad „Dagens Nyheter" meldt, dat de Amerikanen de situatie in Frankrijk ook na de rede van De Gaulle zo ernstig vinden, dat het beter wordt geacht naar een nieuwe haven voor het transport van mensen en materiaal naar de Amerikaanse troepen in Europa uit te kijken. AI heeft men dan een miljard dollar gcinvesteerd om Marseille en Le Havre voor een gedeelte tot leger- haven te maken, toch denkt men nu aan Bremerhaven of Amsterdam. Dit dan vooral voor het vervoer van brandstof. Salan nooit ontrouw aan de republiek De Franse Senaat heeft heden met 233 tegen 62 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waarby de speciale vol machten van de regering met betrek king tot Algerije worden verlengd. Premier PfUmlin verklaarde in de Se naat. dat de Franse opperbevelhebber in Algerye, generaal Salan. zich nooit on trouw tegenover de republiek heeft ge toond. De speciale bevoegdheden met betrekking tot Algerije zullen in han den komen van de militaire autoriteiten aldaar. Sinds het begin van de crisis heeft de regering vertrouwen gehad in generaal Salan en zy heeft van dit vertrouwen blijk gegeven door hem de burgerlyke en militaire macht in Algerye te ver lenen, aldus Pflimlin. De Franse premier legde er de nadruk op dat de toenadering tussen de Fran sen en mohammedanen in Algerije „nieuwe vooruitzichten" heeft geopend. Maar wat misschien belangryker is. aldus Pflimlin, is het feit dat de Fran sen in Algerije getoond hebben bclang- ryke hervormingen te aanvaarden. waartegenover zy gisteren nog slechts aarzeling en argwaan toonden. Dit zal ons een belangrijke steun zijn bij de opbouw van een nieuw Algerije, zo vervolgde hij. Pflimlin waarschuwde ei echter voor dat Frankrijk niet in „dromen" moet leven. Laten wy niet in de waan verkeren dat onze moeilijk heden plotseling zullen ophouden, want dit zou ons er toe kunnen brengen de militaire inspanning, die noodzakelijk biyft, voortydig te verminderen, aldus Pflimlin. Brieven en persoonlijke hulp voer teruggekeerden (Van onze oorrespondent in West-Duitsland) Nog altijd is het aantal Duitsers in het befaamde en beruchte Franse Vreemdelingenlegioen zeer groot. En nog altyd zym er Westduitse jongens, die al of niet beladen met een kleine of grote zonde de weg via Marseille naar Noord-Afrika weten te vinden. Maar eens komen zy terug en dan staan zy meestal, zo heeft de ervaring ge leerd, voor de moeilijkste periode van hun leven. In Freiburg, in Zuid-Duits - land, woont een r.-k. geesteiyke, die tracht deze weg voor de ex-legionairs te effenen. Mag men de Süddeutsche Zeitung ge loven, dan schryft deze geestelyike, de 42-jarige rector Knetsch iedere dag twuntig tot dertig brieven aan Duitse legionairs in Afrika en Indo-China, un de woestyn en in de jungle. Hy stookt de jongens bepaald niet op om het „kepi blanc", de witte pet van het legioen, maar weg te smyten en te ontvluchten. Contract is contract, schryft de rector, en daaraan moet je je houden, ook al duurt het vyf jaar lang. Na die vyf jaar is Knetsch gaarne bereid hun op alle mogelyke manieren behulpzaam te zijn. En dat is nodig. Sedert oktober 1955 hebben hy en zijn organisatie niet min der dan 4500 ontslagen Duitse legionairs geholpen. Geen gemakkelijk baantje als men bedenkt, dat velen van deze kna pen tydens en na de oorlog volkomen ontworteld waren, hetzy door hun nazi mentaliteit hetzy door na-oorlogse mis grepen, hetzy doordat zy het gevoel hadden dat het nutteloos is in een ge ordende maatschappy te leven. Tientallen per week Ook vandaag de dag vertrekken no* iedere weektientallen jonge Duitsers naar Noord-Afrika. Volgens rector Knetsch, die de meesten na korte tyd leert kennen uit zyn correspondentie met'hen. zyn zy gegaan omdat ze het thuis niet meer konden uithouden. Ge brek aan aandacht voor hun geestelyke ontwikkeling, vernielde huwehjken der ouders, drankzucht van vader, uithui zigheid van moeder, zyn de gebruike- Ujke achtergronden voor de vlucht van jonge Duitsers naar het Vreemdelingen legioen, waar zy het blykbaar beter dan thuis menen te kunnen uithouden. Het Legioen brengt hen een beetje tucht by, behoedt hen misschien voor een latfgly- den naar de criminaliteit, maar maakt geen beter mens van hen Avonturiers moet men volgens reotor Knetsch een andere uitlaatklep geven dan het iet wat barbaarse Vreemdelingenlegioen. Maak, zei hy tegen de Süddeutsche Zei tung, een internationaal troepenonder deel im de NAVO voor werk in over zeese gebieden, dan wordt er beter werk gedaan en kan er meer van die Jongens worden gemaakt. Dan en dat is voor hem het belangrykste bestaat er ook een betere kans om de ex-legionairs te rug in de maatschappy te brengen. Thans worden zy al te vaak als schip breukelingen beschouwd, die eigeniyk het beste maar weer naar Noord-Afrika konden gaan. Knetsch zelf ontvangt iedere maand 200 ex-legionairs, met wie hy jarenlang gecorrespondeerd heeft. Hy poogt hen in bedryven onder te brengen: als chauffeurs, als mynwerkers, als indu strie-arbeiders. Zo worden de verloren zonen letteriyk teruggebracht, in de hoop dat zy veel geleerd zullen hebben en het gewone leven zullen kunnen aanvaarden. Weer telegrammen Parijs Algiers Van heden te middernacht af mogen er weer telegrammen gewisseld worden tussen Frankrijk en Algerië aldus is officieel ln Parijs meegedeeld. De tele- grammen moeten echter in het Frans zyn gesteld en mogen niet in code zyn. Men mag echter nog geen geld tele grafisch overmaken naar Algerije. Wel zullen telegrafische geMorders uit Alge rije in het moederland verzilverd wor den. zo ls van officiële zyde bekend ge maakt. Koningin Juliana in Schoonhoven H.M. de Koningin brengt vandaag een bezoek aan de Krimpenerwaard, waar zij in de raadzaal van Schoon hoven allereerst luisterde naar een uiteenzetting van de burgemeester van Schoonhoven over „De ontsluiting van de Krimpenerwaard". ïn gezel schap van o.a. de Commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz bezocht zy vervolgens het Edelambachtshuis. Op haar wandeling daarheen werd zij door de bevolking van Schoonhoven luide toeg^uicht. In het Edelambachtshuis. waar een permanente expositie is ondergebracht van produkten welke worden gemaakt door in Schoonhoven gevestigde zilver- fabrieken. leveranciers van grondstoffen en halffabrikaten en van juweliers .wa ren enige leerlingen van de school voor goud- en zilversmeden, juweliers, uur werkmakers en graveurs aan het werk. Tijdens de rondgang die de Koningin over de tentoonstelling maakte, demon streerden een goudsmid, enkele zilver smeden, een graveur, een horlogemaker en een plateelschilder hun technisch en esthetisch kunnen. Tegen kwart voor elf vertrok de Ko ningin uit Schoonhoven. Voor haar ver trek bood de voorzitter van de Nijver heidsvereniging. de heer C. A. H. Dee- renberg. haar een zilveren schaal, ver vaardigd door leraren van de vakschool, aan. Verplaatsing van de NAVO? Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend opperbevelhebber van de NAVO, heeft verklaard, dat het leider schap van het Westen niet bestaat, „zoals de gebeurtenissen in Libanon en elders duidelijk aantonen". Hy zei, dat een burgeroorlog in Frankrijk de NAVO zou kunnen nood zaken haar hoofdkwartier naar elders te verplaatsen maar nooit naar Enge land of Amerika". De veldmaarschalk is van mening, dat. een oorlog onvermydelyk is als het politieke klimaat niet verandert. „Het bestaan van kernwapens heeft in 1947- 194(8 een oorlog verhinderd en is dat biyven doen, maar het zal niet altyd voldoende zyn", aldus Montgomery. Soebandrio voldaan over Dulles De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. Soebandrio, heeft vandaag zyn voldoening uitgesproken over de jongste verklaring van zyn Amerikaanse ambtgenoot Dulles, dat „de burgeroorlog in Indonesië moet worden opgelost zonder Inmenging van bulten". Minister Soebandrio zeide, dat de Indonesische regering hoopt „dat hieraan uitvoering zal worden gege ven. teneinde de onder het Indone sische volk gerezen twijfel over de houding der Amerikaanse regering tegenover de opstandelingen weg te nemen". NOORDWljK Examens v. d. Berghstichting Voor de examens op de Dr. Mr. Wil lem van den Berghstichting slaagden van de 92 eerste jaars kandidaten, de dames: T C. Alberts, J. Barendrecht. A. v. d. Blij.' G Biersteker. F. P. Blok. H. Boer- sma, J. G. Booy, C. van den Bosse, Z. W. Brink L Cuperus, T. Cuperus. J. G. De ijk, R. 'Etten. A. A. de Gast. M. A. E. Goudriaan, H. Gouw L. J. H. de Graaf, L. M. Groenendyk. Th. de Gruiter, A A. van Gyzen, H. A den Haan, D. G. Haspels A. G. H. A. Haverkamp. P. A. K. van Hilten F. Hoekstra, D. Hooge- boom, H. Horayk, A. H. van Hoven, S. de Jong J de Jonge. J. Joosten, G. Keegstra, W. Kleinveld, A. Korver, P. Krott. T. A. van der Leest, D. van der Ley, A. Leyen. M. Maat, J. Mein, A. Meinsma, J W'. van der Mey, G. T. A. van Mourik N. E. Nieboer, P. Ooster man. T. E. M. op den Brouw. J. Ouden- dyk, G. Postma, A A. Prins, J. de Reus, G. van Rooy D. Roskam M. Savert, W. N. Sonnevelt,* G. M. van Staalduinen, F. Troost, G. M. Tuis, G. Udema, J. R. M. van der Veen E. van der Velden. E. Vela, W. J. V'erburg, A. Verschoor. G. Versteeg. J. Verstoep, A. J. D. Vreugden- hil. J. de Vries. A. M. Walinga, G. Was sen, j. Wassen, J. Wessel, G. G. Wyn- horst. H. Pranger, M. J. de Gast en L. Hordyk. Afgewezen werden 16 kandi daten. één deed herexamen. Van de 37 tweede jaars kandidaten slaagden de dames: R. Barendrecht. P. M. van den Berge, A. I. Boerma, F. D. Bolt, T. A. Bos, K. Breukel, J. de Bruin. H. Buys, A M. 't Hart. G. den Hollander, A. H. van Ho ven, *M. A. Kramer, E. van der Leek, M. W. van Lien. A H. Llgthart, E. Maas winkel, A. van der Molen. J. Nymeyer, D. van Oostveen, J. P. van Os, A. Pot, T. Ronner P. A. van Roon, J H. de Rycke N. Schakel, M. T. Ste'gewans, B. Selllnk, H. Schreur. A. H. K. Vernout, P A. Vink J. B. de Vries, T. Wagenaar. Afgewezen werden vier kandidaten, één trok zich terug. Aan het eindexamen namen 24 kandi daten deel. van wie de volgende dames slaagden: J W. Bienefelt, A. Bosscha, A. Bljlsma, M. Duinkerken. E M. van Dyke. G. J. van Gijzen. J Haisma. T. F. Hokkellng, G. den Hollander, J. M. van Loo, E. G. Mol. M. van der Post. M van der Ree, H. de Rooy. J. Timmerman. G. Vene- boer, J C. Volmer, M. Wensveen en G. L van Weyen. Afgewezen werden drie kandidaten, twee kandidaten deden herexamen. Voor het diploma Kinderbescherming meldden zich 20 kandidaten aan. van wie er "twee herexamen deden. Ge- sla ■"■vc' zijn de voleende dames: T. Bakker. B. van de Beek. C. J. den Boer, K. Cordes, J. den Harder, T. Knoop, J. Kramer, H. Kremer, D. M. C. Nieuwstraten G. Ploeger, N. J. Rein- ders, G. Rustenburg, M. Schouten, A. P. Steenstra, C. Veenendaal, A. Volkerink, G. L. van Weyen en C. van der Zee. STADSNIEUWS AANRIJDING Glister a vond omstreek* kwart over zeven had op de Nieuwe Beestenmarkt een aanryding plaats tussen een motor rijwiel en een bromf'ets- De bromfietser, een 48-jarige Leidenaar. liep een her senschudding en een gebroken rechter- sleutelbeen op. De E H D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Zieken huis. De bromfiets werd awaar be schadigd. Vrouw in het ambt Stemming geeft een scheef beeld (Speciale berichtgeving) Honderd van de 250 theologische stu denten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht hebben een adres aan de syno de van de Ned. Herv. Kerk ondertekend, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de gang van zaken betreffende sy nodale voorstellen tct toelating van de vrouw tot de kerkelijke ambten. Nu alle classical? vergaderingen in Nederland zich met een' meerderheid van 33 tegen 20 uitgesproken hebben vóór openstelling van de ambten voor de vrouw, zal de synode in de vergadering van juli de beslissing nemen. Men zegt in het adres aan de synode, dat deze week nog verzonden zal wor den, dat de resultaten in de classicaie vergaderingen een scheef beeld geven: S3 tegen 20 vergaderingen lijkt een grote meerderheid maar. zo wordt gezegd, men dient ook te letten op de stemaan- tallen. Dan blijkt dat 1200 ambtsdragers in de classicaie vergaderingen zich vóór en 1000 zich tegen de voorstellen heb ben verklaard. Wy vememen verder nog. dat er en kele hervormde predikanten zouden zjjn, die uittreding uit de kerk overwegen wanneer de toelating van de vrouw een feit zou worden. Dit was mede een reden tot het opstellen van het adres. BEURSOVERZICHT Kon. Olie willig Amsterdam, 21 mei. Er bestond vanmiddag voor de aan delen Kon. Petroleum een behoorlyke belangstelling. De investeringsaftrek werkte nog wat na. Wallstrct kwam met hogere koersen af en er was het bericht dat Eisenhower wat optimisti scher gestemd is t.a.v. de in Amerika heersende recessie. Aandelen Kon. Olie werden rond de f. 166,30 ex f. 3,50 divi dend verhandeld tegen gisteren f.165- cumdividend. De koerswinst werd hoofd- zakelyk veroorzaakt door aankopen voor Zwitserse en Brusselse rekening. In de Philipshoek werden de stukken voor een speciale rekening uit de markt genomen, terwyi ook het publiek blyk van belangstelling gaf. Aangezien de koers zich direct by opening op 285 stelde (280), bleven de koersfluctuaties binnen nauwe grenzen. Unilevers kon den aan de winst van gisteren opnieuw een 3-tal punten toevoegen. Aku's no teerden circa 166 ex 7% dividend, tegen gisteren 172 cumdividend. K.LM. werd nauwelyks prijshoudend vernomen. Van de Scheepvaartaandelen was we derom Van Ommeren vast. Aan de winst van circa 11 punten van gisteren werd vanmiddag nog eens 6 punten toege voegd. Dit als nawerking op het gun stige jaarverslag. De overige fondsen in deze sector waren wat verdeeld. De cultures bleven vrywel onbewogen en onveranderd. Staatsobligaties waren fr&ctioneel lager. WISSELKOERSEN Amsterdam. 21 mei Londen 10.60% —10.60%, New York 3.79%—3.79%, Mon treal 3 92%—3.92%, Parys 89.75—89.85. Brussel 7.60—7.60%, Frankfurt 90.48— 9053, ZiiriCh 86.60%—86 «5%. Zürlch (vr. fr.) 88.49%—88.54%, Stockholm 73.22%—73.27%, Kopenhagen 54,76 54.81, Oslo 52.96%53.01%, Milaan 60 65%—60.70%, Wenen 14.60%—14 61 Beurs van Amsterdam Woensdag 21 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden q3' 93% 93% Ned. 53 3% oi Grootboek obl. 3% Q11, qls Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% ÏÏ2 Ned. '53 (3%) goJ £2 Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% gJJ Ned. '55 I 3% 90 Ned. '55 II 3% *JJB g Ned. '37 3 ,25» Ned. W.B. lening 6% ij*™ Dollarlng'47 3 f «2 Investeringscert. 3 Jjj» m Ned. 62-64 3 Cert. NWS 6* Indië '37 A3.90% Grootboek 46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 25% 25% Nat. Handelsbank 79 j» Ned. Handelnnl150J4 151 Amst. Rubber 5714 57>4 Dell Mij .en (Ver.l 79% 79% 94% 95% Java Cult.31 |1 Senembah 53 4 Vorstenlanden9% a* Aj£U172% 166exd. Berkei's Patent (v.) 192 192% Calvé Delft cert. 286% 285 Kon. Pap. v. Gelder 162 1» Hoogovens cert. 278 jtu Müller en Co. N.B. 305 300% Ned Kabelfabr237 238 Philips 280 284% Philips pref153% 153% Unilever 325 327 A Wilton Feyenoord 188% 188 Biliton 2de r 166 108 Dordtse Olie gew. 692 715 Kon. Petr (f 20.—) 165 166.70exd. idem (50 f.20.—) 165 05 166.30exd. Holl. Amer. lyn 139 140 Java China Paket 119 119% KLM99 100 Ned. Stoomv My. 129% 129% Kon. Paket My106 106 Stoomvaart My. Ned 133 134 Nievelt Goudr cert. 129% 129% v. Ommeren cert. 214% 224% Kon. Rott Lloyd 110 109% Ned. Scheepv. Unie 108% 107% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93 93 Den Haag 1937 1 3. 86 Lelden 1947 92 %B R'dam '37 I-IH 3% 91% 92 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen 90 99 97% 85% 81% 81% 95% 96% 81% 80% 84 84% 90% 90% 96 90% 90% 90% 90% 91% 91% 211% 212% 184% 185% 177 176% Twentsche Bank 158 157 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 233 231 Borneo Sum. HJHj 38 39 Ned G. en Sp. fabr Kon. Ned. Grofsm 178 179% 97 97 Internatio 67% 67 Va Rott. Droogdok My 459% 464% Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt 65% 65 B Spoorwegen Dell 8poorweg My. 7 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 25% Intern. Nickel 73 Anaconda 44% Bethlehem 8teel40 Cities Service 51 y« General Motors 37% Kennecott 85% Republic Steel 43% Shell Oil 72 Union Pacific 28% Un. States Steel 61% 25H 74 46A 41% 52% 38% 87% 44% 73 20% 63% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 20/5 Edelmet. Kon. AA 43% Pref w.a lderr 57ÜÖ Electrolas B 370Lexd 370exd Holl Constructie exd Ing. bur v Bouwnyv 124% Int. Kunststof f Ind 44% 44 Leidsche Wolspinn 136% 139 Sikkens Lakfab '53 387L 370 Ver Touwf abrieken 159% 162 Wernink's Betonm 78'-exd 79% Van wyk Textiel 61% 60% Zaalberg 114 115

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9