Vluchten naar geblokkeerde stad waren emotionele gebeurtenissen kerko fl3?° De piloot wenste afwezig goede morgen en toen begon spannende wedstrijd - met-de - tijd zenuwpijn 07ste Jaargang Woensdag 21 mei 1958 Tweede blad no. 29445 Voor de Leidse kantonrechler yele botsingen het gevolg van verzuim richting aan te geven Smalle hrug opgeredenterwijl zich daar reeds een andere auto bevond Achteloosheid in het verkeer is een dagelijks voorkomend verschijnsel, waarvan de gevolgen gelukkig veelal meevallen. Op het laatste nippertje kan een botsing vermeden worden. Dat dit lang niet altijd mogelijk is was de ervaring van een Leidse chauffeur, die op 12 maart, komende van de Turfmarkt, zonder op het verkeer te letten of richting aan te geven, de Oude Vest was opgereden, waardoor hij met een bus van de „Citosa" in botsing was gekomen. Schade f27.waar voor deze maatschappij een civiele vordering ingediend had bij de kantonrechter te Leiden, waarvoor deze zaak diende. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, begreep niet hoe verdachte zo onvoorzichtig had kunnen rijden. Hij eiste f40.boete of twintig dagen. De plv. kantonrechter mr. De Clercq veroordeelde verdachte tot f30.boete of tien dagen, met toewijzing van de civiele vorde ring van f 27. Bromfietsers reden met een snelheid van vijftig km. Ook een koopman uit Voorhout had geen richting aangegeven, toen hij op 12 maart, nadat hij had stilgestaan, zijn voertuig weer in beweging had ge bracht. Het gevolg was een botsing met een tegenligger. De officier van justi tie, die het gevaarlijk vond zonder rich ting aan te geven plotseling naar links uit te wijken, eiste f25 boete of tien dagen. Verdachte verzocht clementie, daar hij zelf f200 schade had opgelo pen. Uitspraak conform eis. Een chauffeur uit Hillegom was op dezelfde datum de Haarlemmerstraat in Leiden opgereden, verzuimde voorrang te verlenen en veroorzaakte een botsing met een andere auto. Eis f40 boete of twintig dagen. Daar de schade geheel betaald is, veroordeelde de plv. kanton rechter verdachte tot f 35 of tien dagen. Een chauffeur uit Katwijk stond te- reoht, omdat hij op 8 maart met zijn auto van de Zandlaan komende de smalle brug over het Kanaal was opge reden .terwijl zich daar reeds een Lei- denaar met zijn auto bevond. Het ge volg was een aanrijding tussen deze auto's. De Leidenaar verklaarde als ge tuige dat verdachte met grote snelheid de brug richting Rijnsburg was opgere den. De officier van justitie eiste f30 boete of 10 dagen. Uitspraak conform eis. Nog altijd houden vele weggebruikers te weinig rekening met de gevaren van gladde wegen. Een Hagenaar was op 24 januari, toen het zeer glad was, met een snelheid van 35 km in zijn auto van de Turfmarktbrug de Oude Singel opgere den. Een vijftienjarige jongen kon zich nog juist laten vallen, anders was hij overreden. De officier van Justitie eiste f.40 boete of twintig dagen. De plv. kantonrechter veroordeelde verdachte tot f.25 boete of tien dagen. Ook een chauffeur uit Hillegom had te hard gereden bij zeer glad weer. Dat was op 15 januari, toen hij met zijn vrachtauto op de Rijnsburgerweg te Oegstgeest een auto had gepasseerd en daarmee in botsing was gekomen. Eis f. 35 boete of tien dagen. Uitspraak con form eis. Wegens rijden zonder rijbewijs hoorde een Leidse glasblazer 'tweemaal f.20 boete of tweemaal tien dagen eisen. Hij was met een auto plotseling naar rechts uitgeweken en bij de Turfmarkt tegen een andere auto opgebotst. Uitspraak f. 25 boete of tien dagen wegens het rijden zonder rijbewijs en f.15 boete of vijf dagen wegens de aanrijding. Een Leidenaar had op 12 maart met zijn bromfiets met een snelheid van 50 km. gereden, toen hij zich met dat ver- Eigen haard is wel wat herrie waard DE SLEUTELSPELERS ZORGEN VOOR VROLIJKE EN OOK GOEDE OPVOERING. Dat eigen haard niet alleen goud, doch ook wel wat herrie waard is, bewezen de Sleutelspelers van de S.L.F. gister avond in de Schouwburg met de opvoe ring van het door Philip King en Anth. Armstrong geschreven blijspel, dat dit uit zijn verband gerukt gezegde tot titel droeg. Philip Sanders en zijn vrouw Anne zijn zo juist gearriveerd in hun nieuwe woning, een landhuisje, dat Philips ouders hun kinderen geschonken hebben. Anne kan met haar schoonmoeder niet opschieten. Zij is een zeer zelfstan dige vrouw, die het niet kan hebben, dat haar man door zijn moeder volkomen wordt overheerst. Terwijl zij nog wach ten op de meubels komen Philips ouders, Rev. James Sanders en zijn vrouw Har riet, reeds op bezoek „om te helpen bij het inrichten". Het conflict tussen Anne en haar schoonmoeder laat niet lang op zich wachten, en wordt nog verergerd door de komst van John Brent, een toneelspeler, die samen met Anne op de toneelschool is geweest. Anne merkt namelijk, dat Philip, die zich verbeeldt toneelschrijver te zijn, jaloers is op John Brent. Zij buit deze jaloezie volledig uit om Philip te dwingen zijn houding tegenover zijn moeder te wijzigen. Zij krijgt daar alle tijd toe, want de meu bels laten nogal op zich wachten ia arriveren zelfs nooit in het land huisje. Van dit kostelijk niemendalletje we ten de Sleutelspelers een vrolijke en ook "oede opvoering te geven, met mevr. M. E Staats—Jansen als de bedillerige schoonmoeder in het middelpunt. Mevr. Staats, die reeds vele jaren in dit gezel schap medewerkt, zorgde ook ditmaal dat haar rol goed uit de verf kwam. Zij werd daarbij uitstekend geassisteerd door alle anderen, die ons soms deden vergeten en dit is het beste compli ment. dat wij de Sleutelspelers kunnen maken dat hier amateurs aan het work waren. Het liep alles even vlot. Mpvr. S. CramaLeppers gaf als Phi- l'os' vrouw haar schoonmoeder goed "Ttij, waarbij haar schoonvader (A. van Eamond), die ook al niet veel te vertel len had, zich uitstekend aansloot. Philip Sanders (A. de Vries) toonde zich in dit gezelschap een echt „moederskindje", dat zich maar moeilijk onder haar ban kon loswringen en daarvoor een gevoelig lesje van vrouwlief kreeg te incasseren. Aan decors behoefde deze avond, welke mede werd bijgewoond door de wethou der van de Bedrijven, de heer D. van der Kwaak en de directeur van de S.L.F. ir. Y. Ykema, maar de meest minimale zorg besteed te worden, aangezien het stuk speelde in de ongemeubileerde woonkamer van de familie Sanders jr, dus een leeg toneel, dat echter geen afbreuk deed aan de opvoering, waar mede men zich kostelijk amuseerde. Rond de, ook al, denkbeeldige haard ontstond deze avond heel wat herrie.. voermiddel op de Rijnsburgerweg be vond. Eis en uitspraak f.20 boete of tien dagen. Een stadgenoot reed op 15 maart met dezelfde snelheid op de Lam- menschansweg. Uitspraak f. 25 boete of 10 dagen. Een vertegenwoordiger uit Rotterdam stond terecht omdat hij op 28 februari met zijn auto niet voor de dalende spoor bomen der N.S. te Noordwijkerhout ge stopt had. Ook was verdachte door het rode knipperlicht gereden. De officier van Justitie eiste f.25 boete of 10 d. De plv. kantonrechter, mr. De Koning, veroordeelde verdachte tot f.20 boete of 10 d. Een veehouder uit Oude-Wetering was op 12 maart met zijn tractor met aan hangwagen met grote snelheid naar links afgeslagen en had de doorgang geheel afgesneden. Eis f.45 boete of 20 dagen. Uitspraak f. 50 boete of 25 dagen. Een inwoner uit Noordwijkerhout had op 17 februari met een auto gereden, waarvan hand- en voetrem niet in orde waren. Bij 30 km. snelheid was er 19 meter nodig om tot stilstand te komen. Eis f. 20 en f30 boete of 10 en 10 dagen. Uitspraak f. 15 en f30 boete of 5 en 10 dagen. Advertentie Charles de France ar M/róH Muit/ ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. A. A. v. d. Zwan (Zwollerkerspel); kand. ex. AWN de heer T. Goudriaan (Leiden); en de heer H. W. Capel (Leiden); kand. ex. A' W en N de heer J. Lubbers (Oegst geest) en M. D. Stafleu (Leiden); kand. ex. FW en N de heer J. W. van Zu.vlen (Leiden); kand. ex. K' W en N de heer C. O. Huininga (Leiden); Doet. ex. Wiskunde de heer J. Groenevelt (Haarlem); Doet. ex. Scheikunde de heer R. M. Ulmann (Leiden); Doet. ex. Biologie mej. J. J. M. Hooymans (Voor schoten). Aan de Vrije Universiteit van Am sterdam zijn geslaagd voor het kandi daatsexamen pedagogiek de heren M. v. d. Meulen en R. Kramer (cum laude) alhier. J. van Leeuwen 25 jaar penningmeester Leids Vakantiekinderfeest De afdeling Leiden van de Ned. On derwijzers Vereniging treedt niet dik wijls in het volle licht der openbaar heid. Men zou kunnen zeggen, dat zij haar activiteiten meer „achter de scher men" ontplooit. Gisteravond evenwel kwamen de on derwijzers bijeen om zich te ontspan nen. Tijdens deze feestelijke vergade ring, die in het St. Antonius Clubhuis werd gehouden, werd hulde gebracht aan de heer J. van Leeuwen van de Maresingelschool. De heer van Leeuwen is nl. sedert 1932 penningmeester van de commissie voor het Leids Vakantie Kinderfeest, die behalve uit leden van yde NOV ook uit vertegenwoordigers van het bijzonder onderwijs is samengesteld en die veel goed werk in het belang van de jeugd verricht. Immers ieder jaar worden er in een periode van twee maanden niet minder dan 1100 kinderen uit de hoogste klassen voor enkele da gen uitgezonden naar bos en hei. Deze uitzendingen zijn vooral voor de karak tervorming van de jongens en meisjes van niet te onderschatten betekenis. De voorzitter van de Leidse afdeling der NOV, de heer W. F. van Weizen, c'eed aan het begin van de avond uit naam van duizenden schoolkinderen een dringend beroep op de heer Van Leeuwen om er voorlopig nog niet mee uit te scheiden. Hij sprak voorts zijn eerbied uit voor al hetgeen de heer van Leeuwen, die de roeping van het onder wijzersambt op een te bescheiden wijze naar buiten draagt, in het belang van de opgroeiende jeugd en het onderwij zerkorps totnutoe gedaan heeft. Spreker prees daarbij de zilveren ju bilaris om zijn onbaatzuchtigheid, zijn nauwgezetheid en zijn begrip voor de moeilijkheden van anderen. Als ge schenk, waarvan de waarde volgens de voorzitter lang niet evenredig is aan de verdiensten van de heer van Leeuwen, werd een fraaie schemerlamp aangebo- De man met de fijne neus. Is dol op het parlement en op een goede sigaret: Lexington from America's Best Tobacco s Vridemoflats thans ook te huur Zoals bekend zyn momenteel m aan sluiting op bestaande zestig Vridemo- flats aan de Burggravenlaan, welke in dertijd op initiatief van de afdeling Leiden van de V.V.D. werden gebouwd nog 48 flats in aanbouw in de Scholten- straat en Moddermanstraat. Deze flats zullen omstreeks september voor bewe ning gereed zijn. Hoewel het aanvankelijk in de bedoe ling lag ook deze flats uitsluitend te verkopen, vernemen wij thans van de voorzitter van de Bouwcommissie, de heer D. van Eek dat een aantal van deze flats (36) dank zij een financiële overeenkomst met de N.V. Nationaal Grondbezit te Den Haag. ook verhuurd zal worden. Een en ander houdt verband met het feit. dat de hoge rentestandaard voor verschillende reflectanten op on overkomelijke moeilijkheden stuit. Voor de verhuur zijn beschikbaar drie zeskamer-. 27 vierkamer- en zes drie kamerflats. De huurprijzen variëren van f. 117 (voor een driekamer) tot f. 173 (voor een zeskamerflat), exclusief de servicekosten, welke f. 8 per maand be dragen. Tot goed begrip zij nog vermeld, dat de flats ook voor niet-leden van de V.V.D. beschikbaar zijn. Minister Staf over actie tegen N-Gninea Thans niet te verwachten De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft vanochtend in de Eerste Kamer verklaard, dat hij geen Indo nesische actie tegen Ned. Nieuw-Gui- nea verwacht, zolang de gewapende opstand in Indonesië voortduurt. Wij zijn er echter op bedacht, dat deze situatie geheel kan veranderen, als deze periode is afgesloten, voegde hy hieraan toe. Ir .Staf zeide voorts, dat de moderne bewapening, die aan Indonesië wordt geleverd, een extra bedreiging kan gaan worden. De minister antwoordde op vragen, die hem zijn gesteld tijdens de be handeling van zijn begrotingen in de Eerste Kamer. den. Voor mevrouw van Leeuwen waren er bloemen. Na dit min of meer officiële gedeelte volgde een voorstelling van het hand poppen- en marionettentheater „De Notedop" uit Amsterdam. Het gezel schap van de heer W. Me ij link voerde met veel succes op „Berthe metten breden voeten", een spel voor volwasse nen uit de Karolingische tijd. Op tref fende wijze werd de geschiedenis van Eerthe, de moeder van Karei de Grote, die in de eerste nacht van haar huwe lijk met Pippijn de Korte door een laag complot werd onttroond en in een schamele hut het leven schonk aan haar eerste kind. in beeld gebracht. Het Agfa camera-assortiment is veel groter dan u denkt, zowel in duurdere als in lager geprijsde toestellen. Vraag brochures aan uw fotohandelaar of bij do Agfa Amateur Servicedienst. Postbus 98, Arnhem. Tien jaar geleden: luchtbrug-Berlijn (4) spit of spierpijn AKKERTJE"" helpen direct VOORDRACHT PORTUGEES HOOGLERAAR. In het kader van de uitwisseling van de Portugese Hogeschool met de Leidse Universiteit zal prof. dr. Eduardo Coelho, hoogleraar in de cardiologie te Lissabon, FVPOSTTÏF FT5FV 4 f VF1 TIHOFV °P 28 mei S' te 16 30 UU1" in de COllege" ETSEN A. J. VELDHOEN. zaal yan de Interne Kliniek van het In het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit wordt van 24 mei t m 5 juli een expositie van etsen van A. J. Veld hoen gehouden. dat zij nog goed in de corridor vlogen. Wij moesten dat maar aannemen De sergeant-majoor neuriede een pas sage uit het Warschauconcert en het soldaatje speurde nieuwsgierig naar bui ten. Ik keek naar de gesjorde postzak ken en we strekten allen onze benen er op uit, omdat het langs de vloer zo kwaad tochtte. Ik las de labels aan de zakken: mail tot Berlijn, Boar 2, en mijn schoenen kreukelden misschien een beetje de brief van mrs. So and So uit Londen aan haar echtgenoot in Berlijn of de goede raadgevingen van een moe der van het Engelse platteland aan haar zoon, die in de army ging en zo ver van huis in een geblokkeerde stad zijn plicht moest doen. Hij is nog zo jong. Te vroegte laat Dit alles vloog flight-lieutenant Pitt- man naar Berlijn. En hij had geen tyd zich met zyn passagiers te bemoeien, ook al had hij niet op de bok gezeten. Want de navigator had op zijn radar scherm het baken Frohnau in het noor den van Berlyn gekregen en het werd nu kiekeboe spelen met de tyd. Twintig myl tot Frohnau. Draaien op de reken- schijf. Te vroeg Hy zei het door de boordtelefoon tegen de captain. En die trok de gasmanettes wat dicht. Toen gingen we dalen. Myn ogen en oren vertelden het. Op 3500 voet zwenkten we rond Frohnau en lag de aarde weer onder ons. Op het vliegveld Tegel zag ik machines dalen. Maar wy I gingen op het baken Lancasterhaus aan. De navigator rekendegaf zyn be- i vindingen door naar de captain, die gas i terugnam of gas opentrok. Te vroeg te laat Afscheid dr. P. M. de Planque Dr. P. M. de Planque. sinds 1925 als chirurg in de Sleutelstad gevestigd en vrijwel al die jaren verbonden aan het Diaconessenhuis, zal vrijdag a.s. zyn praktijk neerleggen. Dr. De Planque, die voordien nog as sistent was bij prof. dr. J. H. Zaayer in het Acad. Ziekenhuis en ook in de kring van de Leidse hervormde gemeente een bekende figuur is, zal worden opgevolgd door dr. G. Korthof. Ter gelegenheid van dit vertrek wordt vrijdagochtend om kwart over tien in het Diaconessenhuis een bijeenkomst ge houden, waarin bestuur, directie, zus- Academisch Ziekenhuis een voordracht ters en doktoren van dr. De Planque, houden over „Physiopathological expe- i die zijn gaven van hoofd en hart ruim rimental and clinical studies of Tri- I dertig jaar aan deze inrichting heeft ge- cuspid valvular disease". geven, afscheid zullen nemen. Vaten olie en bergen steenkool V0l|PflJff vprtroilWPIl wachten op het Berlijnse vliegveld vt l 11 OUWeil Tempelhof op de vrachtwagens, die 1 navigator de brandstof naar de distributie- UP Ue IlaV 't-dl01 depots vervoeren. (Van een bijzondere medewerker) „U mag hier niet roken. De riemen eerst tien minuten na de start los- 1 maken. Alvorens ze weer vast te moeten j maken waarschuwt de captain. U vliegt I op 5000 voet hoogte. De vlucht duurt één I uur en twintig minuten tot Gatow. Hebt U nog iets te vragen? Neen? Dan wens ik u goede reis. Uw captain is flight- I lieutenant Pittman." De R.A.F.-korporaal, die mij en mijn twee reisgenoten een bejaarde En gelse sergeant-majoor en een piepjong blozend soldaatje op de linnen klap stoeltjes in de zijde van de grauwe af gejakkerde oorlogs-Dakota had geboeid, verliet het vliegtuig, maar liet de deur open, omdat de captain er nog niet was. Die liep inspecterend rond de Dakota, kwam toen binnen en telde de rode klampen, die de marconist reeds uit de bewegende vleugeldelen had gehaald. De deur klapte dicht, de captain zei „good morning", schopte eens tegen de stapel postzakken, waarmee hét overgrote deel van de Dakota was geladen, en ver dween in de cockpit, waar navigator en marconist reeds op hun plaatsen zaten. Vyf minuten later lag de staTtbaan van Buckeburg onder ons en klommen we in de natte mist naar de 5000 voet. We waren op weg naar Berlijn door de noordwest-corridor. Lange klim naar 5000 voet Het zeventig leden tellende Hon- I harmonica Hungarica' tijdens een in het Concertgebouw te Amster- gaars vluchteUngenorkest Phil-1 repetitie onder leiding van Bocsanci dam. De vorige avond was er iets misge gaan met de passage, die voor my ge reserveerd was. Het avondvliegtuig met passagiers liep vol, soldaten, vrouwen, een baby en enkele burgers, maar vóór mij was er geen plaats meer. „Sorry, maar U kunt morgenochtend vroeg met het postvliegtuig naar Berlijn. Daarin is nog wel plaats voor enkele passa- giers.U kunt er op rekenen." En het klopte. Zo kwam ik in het dagelijks postvliegtuig van luitenant Pittman te land, die overigens geen tijd had om meer gastheer te zijn dan een afwezig „good morning" te mompelen. Want hij was het gevecht met horloge, snelheid en afstand weer aangegaan met een volledig vertrouwen op zijn navigator. Het was een lange klim naar die 5000 voet, tot ineens de zon juichend door de raampjes binnendrong en ik onder me de witte wattenzee zag. Het was werkelijk niet de schuld van de captain, dat de reis ongemakkelijk werd, zoals hij telkens weer moest breken door die wattentorens en we remous-klappen te verwerken kregen, die niet zo misselijk waren. Want we móésten vliegen op 5000 voet hoogte. Voorschrift is voor schrift. En „safety first". Onder ons daverden immers de Skymasters van Celle en Fassberg, alle zwaar geladen op weg naar Berlijn. En die hadden ver moedelijk grondzicht, konden markante punten van het landschap zien en weten Berlijnse kinderen slaan het /os sen van meel gade. dat met een Globemaster naar Tempelhof werd vervoerd. Drommelshet begon nu te span nen. want we naderden Gatow en we moesten op die ene voor ons bestemde minuut landen of anders maar terug vliegen naar Buckeburg, om het later nog eens te. proberen. Lancasterhaus Drie minuten nog. We waren aan de tijd. Dan de verkeerstoren, die de ver lossing brachtU kunt landen. We kwamen aan de grond en rolden uit naar de taxibaan. De volger was al in de landing, toen wij naar het plat form taxiden. Het spijt me, captain, dat ik in die laatste minuten uw gevecht tegen het horloge niet kon volgen. Want onder me lag Berlin, vol geslagen gaten, kapot gesmeten, uitgebrand. Een maan landschap met kraters. Daar moest ik ook naar kijken. Ik heb de volgende da gen Berlijn niet zo kapot gezien als in die laatste minuten van de vlucht in de Dakota met post naar Berlijn. Het werd tyd, dat er een eind aan de vlucht kwam. Want de machine was niet com fortabel en ijskoud. Aan stoten geen gebrek en de Russische Yak, die bij Frohnau nog even in de buurt kwam om vlak voor ons langs te scheren, was nu ook niet direct een opwekkende erva- varing geweest. Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wy U no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur □ju. (Dus niet het ln de telefoongids vermelde nummer van onze auto maat).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3