BURGEROORLOG ES FRANKRIJK SCHIJNT ALTHANS VOORLOPIG TE ZIJN AFGELAST K.V.P. dringt aan op liet ontslag mr. Kranenburg WEERBERICHT Publiek geeft meer aandacht aan opschorting van deviezen voor toeristische doeleinden Overweldigende meerderheid in de Kamer voor premier Pflimlin Vliegveld van Morotai door de regeringstroepen heroverd 97ste Jaargang WOENSDAG 21 MEI 1958 .O. 29443 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.T.60 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Wegens gebrek aan belangstelling in het I Londense busconflict I Bemiddeling slappe (Van onze Parijse correspondent) Frankryks premier Pierre Pflimlin heeft gisteren met een overweldigende meerderheid van 475 tegen 100 stemmen van het parlement een verlenging de* volmachten gekregen voor de uitvoering van zijn politieke programma in Algerije. Niemand, en de minister-president zelf evenmin, weet echter nauwkeurig, wie in feite van die volmachten gebruik zullen maken noch welk deel van het programma voor uitvoering in aanmerking zal kunnen komen. In beginsel zal, zolang de minister van Algerije André Mutter de overtocht naar Algiers nog maar liever niet waagt, de regering haar bevoegdheden overdragen aan generaal Salan, die in naam aan het hoofd staat van het Algerijnse „Comité van welzijn", waarvan de verhoudingen met Parijs zacht gezegd minstens zeer gespannen mogen heten. Niettemin had de premier onder de huidige uitermate verwarde verhoudingen in de bovenomschreven formule nog de beste, of liever gezegd minst slechte oplossing gevonden. ■W7- i» deel zeker aan De Gaulle mas danken 53J.V 1111(112 danser op t zal de premier de eerstvolgende dagen 1 trachten gebruik te maken door een -fco L-rn-wrl fncenn hervormingsplan in te dienen ter uit- JC IVUUIU UI&SCII breiding van de bevoegdheden der uit- ••99 voerende maoht. Van gisteren af werd ranjs en Algerije Inderdaad heeft Pflimlin zich in de Kamer gisteren nogmaals een kundig danser getoond op het slappe koord der diplomatie, dat sinds een paar dagen nu tussen Parijs en Algiers is gespannen. Zijn eigen links-georiënteerde parle mentaire meerderheid heeft hij over het algemeen wel weten te bevredigen door scherpe woorden te richten aan het adres der kwalijke elementen uit de rechtse hoek. die de gerechtvaardigde verontrusting van de Fransen in Alge rije pogen te exploiteren. Een gebaar van verzoening in de Algerijnse richting maakte daarentegen weer de premier, toen hij zekere kritische opmerkingen van generaal De Gaulle als niet geheel ongefundeerd omschreef. En voorts ont zag Pflimlin kennelijk ook de generaals opnieuw, over wier houding hij zijn eind oordeel nog altijd wenst voor te behou den. Pierre Pflimlin verklaarde ook, dat het mogelijk kon zijn, dat door de ver broedering tussen Fransen en moham medanen in Algiers, waarvan de kran tenverslagen nog altijd melding maken, geheel nieuwe perspectieven kunnen worden geopend. Hervorming actueel Van de ruime meerderheid, die de regering in het parlement nu om zich verenigd heeft en die ze voor een goed Prinses Margaret en Townseud dineerden in Clarence House (Van onze correspondent te Londen) Prinses Margaret en kolonel Peter Townsend hebben gisteravond gezamen lijk in Clarence House, de residentie van de Prinses, met de Koningin-moeder ge dineerd. De kolonel arriveerde om zes uur en vertrok even voor middernacht. Het was hun tweede ontmoeting in vijf dagen (op donderdagmiddag j.l. bezocht Townsend de Prinses omstreeks theetijd, eveneens in Clarence House) en de der de sinds Townsends terugkeer van zijn wereldreis op 26 maart. Een woordvoerder van Buckingham Palace verklaarde gisteravond dat het bezoek „een zuiver particulier karakter" droeg. In oktober 1955 legde Prinses Marga- rét haar verklaring af, dat zij niet met Peter Townsend zou trouwen. Townsend zal dit weekeinde Engeland verlaten om naar het vasteland te gaan in Parys de kabinetschef van generaal Salan verwacht, die echter nog steeds niet op het appèl is verschenen. Gene raal Salan heeft gisteren wel voor de zoveelste maal in een rede De Gaulle zyn trouw betuigd. Tijdens een kortstondig debat vond daarentegen gisteren de oud-premier Pierre Mendès-France nog gelegenheid zich officieel van generaal De Gaulle te distanciëren. Hij verweet hem zich jaren op de achtergrond te hebben gehouden om nu de stilte pas te verbreken ten einde de bedreigde politieke positie van de muitende generaals in Algerije te versterken. Ook uit andere uitlatingen werd gisteren wel duidelijk, dat de gene raal in het linkse kamp nu als persona non grata wordt beschouwd. Merkwaardige ontwikkeling Ondanks, of misschien ook wel dank zij de uiterst merkwaardige ontwikkeling op het parlementaire plan, waar gisteren zelfs de communisten de regering hun steun verleenden, die in feite de rebel lerende generaals in Algerije ten goede zal komen lykt het gevaar voor een uit barsting of burgeroorlog nu toch wel zienderogen af te nemen. Het publiek vindt al die berichten over Algerije maar vervelend en storend, terwijl men I van het parlement al lang niets meer I begrijpt. De Fransen vinden het j-immer dat zy by besluit van de minister van Financiën Edgar Faure voor toeristische doeleinden geen deviezen meer zullen krijgen, althans niet meer dan slechts 200 gulden. Maar tussen deze raadselen, verwarringen en tegenslagen en ander zijds een revolutie ligt een stap, die de Fransen voorlopig toch nog maar liever niet willen wagen. Men zou kunnen zeggen, dat de burgeroorlog, die vorige week door Pierre Pflimlin persoonlijk in het parlement werd aangekondigd, tot nader order wegens gebrek aan belang stelling is afgelast. (Van onze correspondent te Londen) Vandaag zou een poging worden ge daan om het Londense busconflict bij te leggen. Beide partijen hebben de uitno diging voor een bespreking met de zes bemiddelaars van het departement van Arbeid aanvaard. Deze eerste stap van regeringszijde kwam als een verrassing enkele uren nadat het personeel van de ondergrondse treinen had ingestemd met een loons verhoging van 3%, overeenkomenae met de verhoging voor het spoorwegperso neel. De busstaking duurt reeds drie en een halve week. Optimisten hopen dat de buskwestie voor Pinksteren zal kun- nen worden opgelost, maar hei is de vraag of de onderhandelingen zo vlot zullen verlopen. Het is duidelijk dat de grondslag voor een regeling dezelfde zal moeten worden als die voor het spoor weg personeel. Een verhoging zal name- Tito wijkt niet voor de druk van Moskou Volgens gewoonlijk welingelichte Joe* goslavische kringen hebben de leiders in Belgrado een antwoord opgesteld op de brief van het centrale comité der Rus sische communistische partij van 10 mei j.l., waarin Joegoslavië met economische sancties werd bedreigd. De Joegoslaven zouden in hun ant woord te kennen geven niet voor dit ultimatum te willen wijken. Zij zouden het Kremlin erop wijzen dat elke druk op Joego-Slavië als gevolg van ideolo gische geschillen ernstig invloed zou kunnen hebben op de buitenlandse poli- bekend wanneer het antwoord aan Mos- tiek van de Sovjet-Unie. Het is nog niet kou gestuurd zal worden. lijk alleen kunnen worden gefinancieerd door aanmerkelijke bezuinigingen in het busbedrijf. Inkrimping van bus- en ondergronds# diensten zal daarom onvermijdelyk zijn. FELLE AANVAL IN EERSTE KAMER Verantwoordelijk ivanbeleid D.M.L.V De K.V.P.-fractie in de Kamer heeft gisteren bij monde van senator mr. dr. L. de Gou een fel beschuldigende vinger gericht op de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, die verant woordelijk wordt gesteld voor het wanbeleid bij het Directoraat Ma terieel Landmacht en dringend wordt verzocht zijn ontslag te nemen. „De gevolgde handelwijze zou ver wacht kunnen worden van een "poli tieke krullenjongenmaar niet van een staatssecretaris. Het vertrouwen van het Nederlandse volk in het le ger moet worden hersteld. Op dit ogenblik kunnen wij op deze post geen staatssecretaris gebruiken, die rustig op zijn stoel blijft zitten". Mr. dr. de Gou vroeg de staatssecreta ris of hij bereid ivas zijn staats rechterlijke positie in nadere over weging te nemen. De katholieke senator had eerder op gemerkt, dat het gebeurde bij het DML verontwaardiging en ergernis heeft op gewekt in het land. Er zal heel wat moe ten gebeuren voor het vertrouwen terug Eerste is- want reeds eerder is het Directoraat Materieel Landmacht in opstraak ge weest. Mr. dr. De Gou was niet de enige, die dit tijdens het debat over de begrotingen van Oorlog en Marine voor 1958 consta teerde. Ook de liberale senator, mr. H. van Riel gaf als zijn mening te kennen, dat het vertrouwen in de opperste lei ding van onze krijgsmacht in sterke mate is geschonden door de zaak van majoor K. en de helmenaffaire. Spreker vroeg of de minister zijn ambtenaren zal gelasten voor de bijzondere com missie uit de Tweede Kamer te ver schijnen. Mr. van Riel betoogde, dat de sfeer voorgoed en grondig bedorven is door de beide bewindslieden. Dit acht hij fataal voor Nederland. Men moest volgens hem een voorbeeld nemen aan het ministe rie van Waterstaat en de Dienst der Rijksbelastingen. Daar hoort men nooit van corruptie. Spreker had nooit ge hoord, dat een belastinginspecteur is omgekocht. Dat is geen kwestie van sa lariëring. maar het is de geest in het korps. Er dient een eigen kader te wor den gevormd met een eigen geest. Volgens mr. Van Rie! liggen de te kortkomingen van de staatssecretaris in het feitelijke vlak, de grootste verant- woordelykheod berustte volgens hem by minister Staf. 0 Slot op pag. 2 SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond. Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Krachtige tot matige wind uit westelijke richtingen. Over het al gemeen weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 MEI Zon op: 4.37 uur; onder: 20 36 uur; Maan op: 7.54 uur; onder. 23 35 uur; Hoogwater te Katwijk te 5.22 en 17.46 uur. Laagwater te 1.09 en 13.28 uur. Dit nummer bestaat olt 14 pagina's. Wanneer we de Russen mogen leeft in Azerbeidzjan en heet Makh- gelovenf en dat laten we helemaal 1 mud Eivazof. We zien hem hier aan U over), dan is dit de oudste1 met zijn achter-achter-kleindochter, man in de wereld. Hij viert binnen-zijn jongste afstammelinge, kort zijn 150ste verjaardag. I Ook Gorontalo weer door hen bezet Volgens Radio-Djakarta heeft de leger» oordvoerder in Djakarta, luitenant kolonel Pirngadie, gisteren bekend gemaakt, dat een afdeling zee- en landstrijd krachten der centrale regering het vliegveld van het eiland Morotai, in de noordelyke Molukken, heeft heroverd. De regeringstroepen moesten enig verzet overwinnen om het vliegveld in handen te krygen. Op weg naar Morotai had de invasie-vloot een Mitchell-bommenwerper van de opstandelingen neergeschoten, aldus Pirngadie. De bommenwerper was in zee gestort. De aanval op Morotai begon met het neerlaten van luchtlandingstroepen, gevolgd door het aan land brengen van mariniers en élite-troepen uit landings vaartuigen van de Indonesische Marine. In een communique werd voorts meegedeeld, dat eenheden van leger en marine op 14 mei Gorontalo veroverden. De invasietroepen bestonden voornamelijk uit „inwoners" van Gorontalo zelf. Even belangrijk als Frankrijk De „Sydney Daily Telegraph" schrijft dat het een fout zou zijn, als gevolg van de Franse crisis zijn aandacht af te laten leiden van Djakarta, 'dat „even belangrijk is voor ons land als wat er in Frankrijk gebeurt". „Wat er in Indonesië gebeurt is van geweldig belang voor Australië en Zuid-Oost Azië", schrijft het blad. Australië, een van de naaste buren van Indonesië, is „ten zeerste bezorgd" over het resultaat van de stryd, zegt de „Telegraph". „Het schijnt duidelijk te zijn, dat de oppositie tegen de Centrale regering veel sterker is dan de buiten wereld veronderstelde. Minister Dulles over „inmenging" Minister Dulles heeft gisteren op zfln persconferentie verklaard, dat de In donesiërs hun problemen zelf moeten oplossen, zonder inmenging van bui ten. H;j zei. dat de V.S., die zelf een bur- •tor'og hchben meegemaakt, sympa thie hebben voor ieder land dat zoiets meemaakt. Dulles sprak de hoop uit, dat vrede en rust spoedig i;i Indonesië zullen weer keren. Dulles gaf dit antwoord op een vraag over de beschuldigingen van communis tisch China dat de V.S. de tegenregering van Indonesië steun verlenen. Hij verweet de Chinese communisten ervan de handel te willen gebruiken als een wapen om zich in de binnenlandse aangelegenheden van Japan te mengen. Een woordvoerder van de Indonesische regering heeft gisteren verklaard, dal in. dien ..buitenlandse avonturiers de op standelingen blijven helpen en het van kwaad tot erger komt", de regering zich gedwongen zal kunnen zien om de hulp van buitenlandse „vrijwilligers" te ac cepteren. Deze waarschuwing werd uitgesproken door Harsono. woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Kolonel Sarbini. commandant van het militaire district Oost-Java. heeft verklaard dat Chinese nationalisten" in Indonesië" zich veelvuldig mengen in di(1 "en dip Jvn niets aangaan" Hij ■'eide dat sommige Chinezen hier voor waren gearresteerd, aldus Antara. Tiger Moth vernield (Speciale berichtgeving) Gisteravond is op het vliegveld Eelde, bij Groningen, een ongeluk gebeurd, waarby een Tiger Moth totaal werd ver nield. By het houden van zweefoefenin- gen gleed de leerling-vlieger Modder in de laatste booht af en het toestel kwam hard op de grond terecht. Het werd ver nield. maar de vlieger kwam er met de schrik af. Indonesiërs in ons land vierden „dag van nationaal ontwaken" „Tot welke partij wy ook behoren, welke ook onze ideologie is, welke godsdienst wij ook belyden en tot welke bevolkingsgroep wy ook mogen behoren, voor alle Indonesiërs, die in het buitenland verblijven, geldt als enige leidraad het hoog houden van de eer van de Republiek Indonesia". Dit zeide gisteren de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag. de heer M. Maramis, op een bijeenkomst in zyn ambtswoning in Wassenaar ter gelegenheid van de „dag van het nationaal ontwaken". In zyn toespraak tot ruim 100 leden vaji de Indonesische gemeenschap in ons land zeide de heer Maramis voorts, dat iedere Indonesiër in het buitenland zich twee dingen moet afvragen: hebben wij in onze arbeid onze taak naar be horen vervuld en hebben wij buiten onze werkkring ons gedragen in de geest van samenwerking en eenheid, zoals onze vrijheidsstrijders het hebben ge wenst en die de basis moet vormen van de Indonesische samenleving? „Indien we deze vragen negatief beantwoorden", aldus de heer Maramis, „dan helpen wij ons volk naar de ondergang. Indien wy positief kunnen antwoorden, dam kun nen wij als zonen van Indonesië in het buitenland zeggen alles te hebben gege ven voor het welzijn van ons land". Koningin Juliana in gesprek met enkele spelers van het Wageningse lustrumspel Gilgamesjtijdens de galauitvoering ter gelegenheid van het zestiende lustrum van het Wa- genings Studenten Corps. Naast H.M. de president van de Senaat, de heer K. van Beek. Rust in Algerije In Algerije is het rustig. Een betoging op het forum in Algiers, waar generaal Salan en de Gaullistische oud-gouver- neur-generaal Soustelle spraken, bracht gisteravond weliswaar nog een dertig duizend mensen op de been. doch dit was minder dan in voorgaande dagen. Het leger schijnt bezig te zijn de toe stand vaster in de hand te krijsen en de invloed van .heethoofden" in de „co- mité's voor openbaar welzijn" te ver minderen. Salan bracht in zijn toespraak hulde aan generaal De Gaulle voor diens be grip van de „nood en het enthousiasme" van het Algerijnse volk. Soustelle wees erop. dat de Europeanen en de mo hammedanen een geintegreerde Franse gemeenschap moeten vormen, met de zelfde rechten en plichten voor allen. De 56-jarige Franse generaal Chassln, die december van het vorig jaar het commando had over de NAVO-lucht- vaart in Midden-Europa, is uit Parijs verdwenen en heeft zyn diensten aan generaal Dc Gaulle aangeboden. Hij zou zich volgens sommigen thans in Zuid-Frankrijk bevinden, waar hR een comité van waakzaamheid zou hebben gevormd naar het model van deze comités in Algerije. Uit een schuilplaats zou hy door middel van pamfletten hebben opgeroepen tot een opstand. Het gezaghebbende Amerikaanse blad New York Times schrijft, dat Pflimlin de eerste ronde heeft gewonnen maar merkt op. dat de regering-Pflimlin tracht te doen alsof er in Algerije niets is gebeurd. Het blad is van oordeel, dat de militaire en burgerlijke leiders in Algerije moeten afzien van hun eisen ten gunste van een regering van De Gaulle. Volgens de New York Herald Tribune zal Frankrijk een grote stap naar na tionale eenheid en een doelmatige rege ring gezet hebben als het plan tot ver sterking van de uitvoerende macht wordt volvoerd. De Romeinse bladen juichen „de vast beradenheid van het parlement en da Franse regering" toe. maar wijzen an derzijds op de tegenstelling die schynt te bestaan tussen de houding van de regering t.a.v. generaal Salar en diens hernieuwde beroep op generaal De Gaul le. Zij vestigen ook de aandacht op de vorming te Algiers van een „werkelijke regering" tegenover het centrale gezag. Boodschap van Russische Kamervoorzitters De voorzitters van de belde Kamers van het Russische parlement hebben de parlementen van Italië, Luxemburg en Nederland verzocht steun te ver lenen aan de „Verenigde pogingen" om te voorkomen, dat het Westduitse leger met atoomwapens wordt uitgerust, zo meldt Radio-Moskou.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1