HET TOPMERK halfzware Met een enkel woord Derde Spoetnik bevestigt de Amerikaanse waarnemingen Agenda I MAANDAG 19 MEI 1958 Woningkwesties Jaarvergadering Staten-Raudsleden V.Y.D. hoopt op 40 zetek winst Diverse problemen uitvoerig behandeld (Van onze Haagse redactie) „In optimistische sfeer houden wü de algemene jaarlijkse vergadering van de Vereniging van Staten- en Raadsleden van de VVD. De Statenverkiezingen zün voor ons buitengewoon gunstig verlopen en als de voortekenen niet bedriegen zullen ook de komende gemeenteraadsverkiezingen voor ons winst opleveren. Wij hopen en ik bljjf dan aan de voorzichtige kant op een winst van 40 zetels over het gehele land". Dit zei zaterdagmiddag de voorzitter dezer vereniging, de heer D. W. Dettmeijer, wethouder van Openbare Werken van Den Haag, bü de opening in het hotel Kurhaus te Scheveningen, van deze zeer druk bezochte vergadering. „Bü de uitvoering van sanerings plannen, die met onteigening gepaard gaan, zullen vele middenstanders, die hun winkels zullen moeten verlaten, betrokken zün. Een schadevergoeding, krachtens een gemeentelüke verorde ning. kan hier nog niet voldoende zyn," zo vervolgde spr., die mededeel de, dat morgen een Staatscommissie zal worden geïnstalleerd, welke is in gesteld door minister Samkalden, in samenwerking met minister Witte en die tot taak zal hebben advies uit te brengen, t.a.v. de bescherming van de belangen van huurders van bedrüfs- panden in geval van uitzetting. Gezondsheidszorg De heer D. A. van Houte. tandarts, lid van de gemeenteraad van Rotterdam, behandelde de taak van een raadslid met betrekking tot de gezondheidszorg. Er dient daarbij op te worden' toege zien. dat de gemeentelijke diensten zo efficiënt mogelijk functioneren en werk zaam zijn in het algemeen belang. Ge waakt moet worden tegen verspilling van overheidsgelden; ook moet erop wor den gelet, dat het afgebakende terrein niet wordt overschreden. Mevrouw J. DoornbosOosting, lid van de gemeenteraad van Uithuizer- meeden (Gr.), sprak over de taak van een raadslid in een plattelandsgemeente en nam stelling tegen de velen, die het standpunt innemen, dat de kleine ge meenten maar moeten uitsterven, temeer omdat de grote gemeenten gemakkelyk met een bromfiets te bereiken zyn. De taak van een gemeenteraadslid in verband met woningproblemen werd onder de loep genomen door mr. D. Schuitemaker, lid van de gemeenteraad van Utrecht. Spr. herinnerde eraan, dat vóór de oorlog de woningbouw praktisch geheel in particuliere handen was en dat hierin na de oorlog een totale verandering is gekomen. Terecht heeft de regering toen hulpmaatregelen getroffen, maar het ging hierbij, volgens spr., die de nadruk legde op de tegenstelling tussen het so cialistisch beleid en degenen, die de par ticuliere bouw voorstaan, niet om de woningnood, maar om een bepaald doel. In dit verband constateerde spr., dat in de loop van de laatste J2 jaren de par ticuliere bouw nooit tot volledige ont plooiing kon komen. Het gehele accent is komen te liggen op de woningwet en de woningwetbouwde bouw van goed kope woningen en de verbetering van het woningpeil voor minder-draagkrach- tigen. Financieel bezien heeft het nooit in de bedoeling gelegen door de Woning wet de positie van de particuliere bouw te verzwakken, maar in de loop der jaren is dat regelmatig wèl geschied cn is de vaststelling van uitbreidings plannen zonder particuliere bouw na de oorlog gemeengoed geworden, het geen vroeger niet het geval is geweest. De heer Schuitemaker was van oor deel. dat de gemeentelüke overheid de V.V.D. heeft dat dan ook in haar programma opgenomen de taak heeft de particuliere bouw te bevorderen en dat de vaststelling van uitbreidings plannen en de aanleg van straten door particulieren goedkoper kunnen ge schieden dan door de gemeenten, die natuurlük toezicht op de outillage die nen uit te oefenen. Vervolgens wees hy op de verandering van de positie der woningbouwvereni gingen, die in wezen verlengstukken zyn geworden van de gemeenten en slechts voor huurders hebben te zorgen. De huren van woningwetwoningen zijn ech ter langzamerhand onbetaalbaar gewor den voor de arbeiders, voor wie de wo ningen in feite bestemd zijn, hetgeen ertoe leidt, dat in de grote steden hier en daar woningwetwoningen leeg staan. Spr. schreef de financiële moeilijkheid bij de bouw dezer woningen toe aan de loon- en pryspoli'tiek der regering, welke z.i. op den duur niet te handhaven is. Middenstandsbelangen De taak van een raadslid ten aanzien van middenstandsaangelegenheden be sprekend, vestigde mr F. Portheine, lid van de gemeenteraad van Leiden, secre taris van de Kon. Ned. Middenstands bond, er de aandacht op, dat bij de ver vulling van die taak in de eerste plaats moet worden uitgegaan van de zelf standigheid van de ondernemer. Op die zelfstandigheid worden allerlei aansla gen gepleegd, óók door bepaalde groepe ringen uit de middenstand zelf en verder van hun economische belangen. .,De solidariteit in de sector van de middenstand moet worden gestimuleerd, waarbij rekening dient te worden ge houden met de opvatting, voortgesproten uit zelfstandige kracht," aldus spr., die van oordeel was, dat de tegenstellingen, welke met betrekking tot de vakantie regeling tussen de belangen van de middenstanders en de consumenten be staan, kunnen worden teruggebracht. Oud-planters kwamen in Amsterdam bijeen Ruim 300 uit Indonesië gerepatrieerde Nederlandse oud-planters zijn zater dagochtend in het Koninklük Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam byeen geweest op een voorlichtings dag. die belegd was door het deze maand opgerichte contactcentrum voor oud-planters. Tot deze oprichting heeft de Federatie van oud-leerlingen verenigingen van hogere agrarische scholen in overleg met de Nederlands- Indische bond van ex-geinterneerdcn en gerepatrieerden (NIBEG) en de be sturen van oudleerlingenverenigingen Van de Land- en tuinbouwscholen te Deventer, Frederiksoord en Boskoop, de stoot gegeven. Op deze eerste bijeenkomst, waarbij de heer H. Calamé. tegenwoordig pro- duktiechef van een filmmaatschappij als voorzitter fungeerde, gaven ettelijke sprekers hun visie op de mogelijkheden, die de gerepatrieerde planters in ons land hebben om weer aan de slag te ko- 200 Ambonezen willen terug De aanhangers van de ongeveer 200 leden tellende Ambonese organisatie „Party Nasional Malakoe Selatan" heb ben ln een brief aan minister-president Djoeanda van Indonesië verzocht als In donesische staatsburgers naar Indonesië te mogen terugkeren. In de brief zegt het bestuur van deze partij, dat de leden „zich geroepen voelen met hun landge noten in Indonesië de elementen te be strijden, die er op uit zijn Indonesië op te offeren aan het kapitalisme en kolo nialisme". men. Over de emigratieaspecten sprak gratie. bovendien mr. ir. B. W. Haveman. Com missaris voor de emigratie. Hy deelde mede, dat bij de emigratiedienst specia le maatregelen zijn getroffen om aan de specifieke wensen van oud-planters zo veel mogelijk tegemoet te komen. Er zijn aparte deskundigen aangewezen, die van de Indonesische toestanden op de hoog te zijn. Met hen kunnen ex-planters be sprekingen voeren over mogelyke emi- Mr. Van Doorn op Gemeentedag Stimulering van liet particulier initiatief taak der overheid Crisis in socialisme ivordt manifester De voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doom. heeft op de in Tilburg gehouden „Gemeentedag" van de KVP, o.a. gezegd dat de socialisten groot zijn gebracht met de gedachte, dat staat, gemeenten cn de burgerlyke overheid al die voorzieningen hebben te treffen, welke onze tijd mogelyk maakt. Teveel is en wordt aangeleund tegen de overheid, alsof zii de enige is die het algemeen belang heeft na te stre ven. Te weinig heeft de overheid be sef, dat stimulering van het particu lier initiatief een van haar eerste taken is. Rijks- en gemeentediensten hebben om zich heen gegrepen. Het had niet Advertentie In 1957 88397 woningen gebouwd Blijkens de driemaandelijkse publika- tie van het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid over de bouw activiteit in 1957 werd in 1957 aan bouw werken f2.595 miljoen verwerkt, onge acht de werken door de Rijkswaterstaat uitgevoerd, de militaire werken, kleine werkjes met een bouwsom van f2.000 en minder, enz. De raming op het bouw programma voor 1957 werd met f303 miljoen, zijnde 13%, overschreden. Uitsluitend aan gebouwen werd f 2.326 miljoen verwerkt. De raming van f2.000 miljoen werd aldus met ruim 16% over schreden. In de woningbouw werd het programma van f 1.100 miljoen met ruim 27% overschreden, doordat er in werkelijkheid voor ruim f300 miljoen meer werd geproduceerd. De produktie in de woningbouw was in het verslagjaar zeer hoog. Het aantal nieuwe bouwvergunningen begon voor al aan het eind van het jaar terug te lopen. Doordat er meer woningen ge reed kwamen dan er nieuw; werden begonnen liep het aantal in uitvoering zijnde woningen geleidelük terug Het aantal woningen dat gereed kwam bedroeg 88.397. niervan werden er 22.509 voor rekening van gemeenten, 23.569 voor rekening van woningbouw corporaties en 39.478 in opdracht van particulieren gebouwd. Sedert de bevrüding werden tot 1 jan. 1958 596.558 woningen gebouwd. Reke ning houdend met 17.148 Duplcxwo- ningen. die hierin begrepen zün, is sedert 5 mei 1945 voor 613.706 gezinnen woonruimte beschikbaar gekomen. Onrust in Lissabon Vyftig mensen zijn zondagavond in Lissabon gewond bij botsingen tussen de politie en een menigte, die betoogde voor generaal Humberto Delgado, een onafhankelijke kandidaat van de oppo sitie voor de presidentsverkiezing op 8 juni. De menigte bekogelde de politie met stenen en de politie maakte van de vuurwapens gebruik. De betoging begon toen de politie een deel van het terrein waar generaal Delgado het woord zou voeren, afsloot. Lichte tanks patrouille ren door de straten in de buurt van de regeringsgebouwen. In zijn rede eiste generaal Delgado het ontslag van de huidige regering en vervanging ervan door een onafhanke lijke regering, die. met steun van de strijdkrachten, „het volk in staat zal stellen zijn keus te doen in een klimaat vrij van terreur en druk". Ook vrijdag avond hebben zich soortgelijke inciden ten voorgedaan. Toen werden twintig personen gewond. BINNENLAND In de zaterdag te Brielle gehouden jaarlijkse vergadering van de Stichting ,.Het Zuid-Hollandse Landschap" heeft de voorzitter, mr. J. W. W. van der Hoeven uit Rotterdam, gezegd, dat de Van de vertegenwoordiging in Ne- Stichting op de bres moet blijven staan derland van de „Republiek der Zuid-Mo- voor het behoud van het Zuidhollandse lukken" is een rondschrijven uitgegaan 1 landschap. De deelnemers werden ont- naar alle Ambonezenkampen in Neder- j vangen door de gemeentebesturen van land. waarin op de bewoners van deze Brielle en Oostvoorne en er werd een kampen een beroep wordt gedaan, zich te houden buiten ongeregeldheden tussen Indische en Nederlandse Jongelui, zoals die de laatste dagen in Den Haag zijn voorgevallen. De 77-Jarlge mevrouw C. V. Tames uit de Tweede Vooruitgangstraat te Haar lem is 's nachts door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Een buur vrouw. die het echtpaar Tames verzorgt vond de vrouw 's morgens dood op bed De 79-Jarlge heer J P. Tames was be wusteloos en is naar het St. Elizabeth- gasthuis overgebracht. De Nederlandse kustvaarder Mus ketier". d:e donderdag bij de Zuidwest kust van Engeland moeilijkheden kreeg doordat de uit steenkolen bestaande la ding ging schuiven, is zaterdagmorgen te Ilfracombe ln het graafschap Devonshire aangekomen. Het schip heeft twee dagen bij stormweer moeten manoeuvreren. Een reddingboot van Padstow in Cornwall bleef gedurende 18 uren in de buurt van het soblp. Op de zaterdagmiddag in Krasna- ipolsky te Amsterdam gehouden jaarver gadering der Nederlands-Zuidafrlkaanse Vereniging, heeft de voorzitter, mr. J. Keuning. de ere-oenning (Jan van Rle- beeck-pennlng) der vereniging aan rnr. W. C. Mees, ere-voorzitter der afdeling Rotterdam uitgereikt. De voorzitter schet ste de veelzijdige activiteiten van de heer Mees op zakelilk. wetenschappelijk, sociaal en cultureel terrein en memoreerde ziin belangstelling en arbeid gedurende meer dan 50 Jaar voor de vereniging. Joh an Brautlgam. lange Jaren lid van de gemeenteraad van Rotterdam voor de SDAP en ook lange tijd wethouder voor het havenbedrijf is zaterdag 80 jaar ge worden. Het gemeentebestuur meende zijn arbeid en zijn persoon te moeten eren door hem in het stadhuis een receptie aan te bieden. Hieraan elng vooraf een huldiging in de burgerzaal. Aan de eerste internationale echoe- nenbeurs, die van 2 t/m 5 juni te Utrecht zal worden gehouden, zullen 180 schoen fabrikanten en -importeurs deelnemen. De geodetische studiedag van de Landmeetkundige Federatie wordt gehou den op vrijdag 23 mei in het laboratorium voor landmeetkunde te Wageningen. Op de algemene vergadering van het C.I.R.M. (Comité International Radio Maritime) te Parijs is tot voorzitter ge kozen lr. W. Stenfert, directeur van Radio Holland N.V. te Amsterdam Het tweede wereldcongres voor we duwen en weduwnaars zal gehouden wor- rondrlt gemaakt over de terreinen van de Stichting op Voorne. BUITENLAND Vice-president Nixon van de Ver. Staten is tot de conclusie gekomen, dat Amerika een krachtiger houding moet aannemen tegenover de dictaturen ln La- tijns-Amerlka. Hij zou op een besloten persconferentie gezegd hebben, voorstan der te zyn van diepgaande wijzigingen in de Amerikaanse politiek ten aanzien van die landen. Moehsen Selim. advocaat van de Bel gische consul-generaal Louis de San. heeft zaterdag te Damascus meegedeeld, dat zijn cliënt, verdacht van wapensmok kelarij van Syrië naar Libanon, niet wist, dat er wapens in zyn auto waren. Dc chauffeur van de auto had de kist met wapens met toestemming van De San in de auto geplaatst na te hebben voorge wend, dat er zich een stuk antiek ln be vond, aldus de advocaat. Amerikaanse en Canadese vliegtuigen en schepen hebben zaterdag gezocht n<tar nlet-ge dentlficeerde duikboten, die ter hoogte van £et noordelijk deel van het eiland Vancouver zouden opereren. De onderzeeboten zijn het laatst gezien door dorpelingen. Zij verklaarden, dat zij zee lieden op het dek van een duikboot had den gezien, die voor de kust kruiste. Bondskanselier Julius Raab van Oos tenrijk is zaterdag in New York aange komen voor een bezoek aan de V.S. Raab zal 19 dagen in de V.S. blijven. Koning Saoed van Saoedi-Arablë ls zaterdag op advies van zijn artsen uit zijn hoofdstad Riad naar het ziekenhuis van de Amerikaanse luchtmacht ln Dah- ran overgebracht. De artsen en de me dici van het ziekenhuis die eveneens ge raadpleegd waren, oordeelden dat de Ko ning voor behandeling van zijn „Lichte aandoening" beter in het zieken/huls op genomen kon worden. Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft premier Kroesjtsjef de Egyp tische president, Nasser, bij diens bezoek aan de Sovjet-Unie een UJoesjin-14 ca deau gedaan. De regering van de Ver enigde Arabische republiek werd met een volledig uitgerust laboratorium voor ka- toenonderzoek bedacht. Britse niet-rokers krijgen bij auto verzekeringen een korting van vijf pro cent op hun premie. Bij verzekeringen tegen ongelukken en ziekte geldt voor niet-rokers een korting van tien pond den op 9, 4, 5 en 6 oktober 1958 te Breda, (ruim honderd gulden) zo ver behoeven te komen, indien men doordrongen ware geweest van het be ginsel. dat het maatschappelijk leven zelf essentiële taken ten algemene nutte heeft te verrichten. „Het geloof in de almacht van de staat hebben wij. katholieken, nooit ge deeld. aldus spreker. En zie ik wel. dan is ook in het socialistische kamp. enige kentering op dit stuk te bespeuren. Maar dan geschiedt dit mede onder in vloed van de katholieke staats- en maatschappijleer en van de kerkelijke en particuliere instellingen, waarin het katholieke volksdeel zijn offerbereid heid van oudsher heeft getoond. Mr. van Doorn herinnerde er voorts aan dat hij tijdens het congres van de KVP van 1957 over een crisis van het socialisme heeft gesproken. „Ik had toen het oog op het Europese socialisme en niet in het büzonder op dat, wat met een groot woord in Nederland voor het socialisme, maar dan voor het socialisme tussen „aanha lingstekens" wordt versleten. Dat ech ter ook de Nederlandse socialistische partij in zekere mate In een crisis geraakt, wordt met de dag mani fester", zo zeide hij. De heer Van Doom herinnerde aan gebeurtenissen uit de laatste maanden, die z.i. deze uitspraak ondersteunden. Voorts besprak hij het meningsverschil Burger-Witte, waarover hy zei. dat „niet Witte is gestruikeld, maar Bur ger". Intussen valt het voor ons land te hopen, dat er van dit alles geen brokken komen. Zo is er enige gezonde politieke span ning in ons goede vaderland. Het lijkt een groot woor dover spanning te spre ken als men naar het arme Frankrijk kijkt. Wie naar het zuiden kijkt zal toegeven, dat ons land er politiek nog niet zo kwaad aan toe is. „Welnu, het lijkt mij verantwoord te veronderstel len .dat het in belangrijke mate aan de katholieke partij in dit land te danken is, dat wij die vergelijking met vele an dere landen glansrijk kunnen door staan", aldus mr. Van Doorn. VOOR HEDENAVOND Hilversum 402 m. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Sport. 18.40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Schoolzang. 19.35 Volk en Staat, caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Muz. vraaggesprek. 20.40 Voltooide symfonie, hoorsp. 21.45 Koperens. 22.00 Boekbespr. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avondo verdenking. 23.00 Nws. en SOS.-ber 23.15 Gram. 23.40—24.00 Evangelisatie-uitz. in de Poolse taal. Hilversum II 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Lichte muz. 19.45 Re geringsuitz.: Uitwissellngsprogr. over Ita lië ,ln samenwerking met radio Nederland WereldomroepSpr.: W. A. Allngs Jr. 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en so liste. 20.45 Etherforum. 21.25 Lichte muz. 21.40 Plantaardig en mineraal. 22.20 Hoe zit een politieke partij ln elkaar? caus. 2.35 Strljkork. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu20.30 Persconferentie, discussie. 20.55 Flknverzoekprogr. 21.20 Geïllustreerd betoog over de danskunst. 21.40 Licht, progr. VOOR DINSDAG 20 MEI Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor- fengebed, en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. .50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst, 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Reportage. 13.00 Nws. 13.15 Week van gebed en offer. caus. 13 20 Gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beyrsber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Mensen van Nieuw-Gulnea. door Pater Ph. Tetterroo. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.; De praktische waarde van de sociologie, door prof. dr. Sj. Groenman. (Ie lezing). 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Jazzmuz. 19.50 Gram. 20.20 Catechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gy zult aanschyn der aarde vernieuwen. 22.05 Koorzang. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyaing. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Romeinse Kunst, door mevr. dr. H. E. s'Jacobs. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubr. De boer van Nooltgedacht. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Metropole ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dans- muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en plano. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Voor de Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18 15 Journ. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kind. 19.05 Kamermuz. 19.35 Carillonspel. 19.45 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Pianospel. 22.40 Ierse volksliederen. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York cal ling. 23.21—24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATEN DRAADOMROEP (over de 4e iyn, van 1820 uur) I. Franz Schubert. Octet in f gr. t. op. 166 voor strijkers, klarinet, fagot en hoorn. Adagia - Allegro, Andante un poco mosso, Scherzo - Allegro vivace, Andante (Varla- tionen-Satz), Menuetto, Andante molto- Allegro. Kamermuziekvereniging van het Berlijns Philharmonisch Orkest. II. Robert Schuman: 1. Symiphonie nr. 3 in es gr. t. op. 97 („Bheinnische") Lebhaft, Scherzo - Sehr maszig, Nicht schnell. Feierllch, Over intensiteit van kosmische straling Officieel is te Moskou medegedeeld dat de raket, welke de derde Russische aard- satéUlct in ziin baan rond de aarde heeft gebracht, thans een andere omloopbaan heeft dan de „Spoetnik III". De draag- raket zal vandaag zeven minuten voor de satelliet nitkomen. cn iedere dag deze tijdwinst vergroten. De baan van de ra ket ligt lager dan die van de satelliet. Congres dierenbescherming te Ziirich geopend Zaterdagmorgen is in het congresge bouw te Zürich het wereldcongres voor dierenbescherming geopend. Na de officiële opening en de begroe tingswoorden van dr. W. Tiegel, voorzit ter van de Zwitserse Vereniging voor Dierenbescherming, was het woord aan dr. mr. W. Hugenhultz uit Leiden, pre sident van de Wereldfederatie tot Be scherming van Dieren. „Het is duidelijk", aldus spreker, „dat de dierenbescherming de nationale periode heeft verlaten om over te gaan en uit te groeien tot de internationale fase en dat de leuze „dierenbeschermers aller landen verenigt U" het verlossende woord betekent voor alle dieren ter wereld. Na een historisch overzicht, zeide spreker: De dierenbescherming is inter nationaal sinds in 1950 de Wereldfede ratie tot Bescherming van Dieren te 's-Gravenhage (Scheveningen) werd opgericht. Als wij de emancipatie der slaven, vreemdelingen, vrouwen, kinderen en arbeiders nagkan is voldoende aange toond hoe uit de historie de tendentie blykt tot bescherming van de zwakke door beknotting van de macht der ster ken. Nu is het dier aan de beurt. Dr. Hugenholtz deelde vervolgens mede dat hü na 8 jaar lang de leiding van de Wereldfederatie te hebben ge had, zich niet meer als president ter beschikking zou stellen, o.a. omdat ook een ander eens de gelegenheid moest hebben om de Federatie met nieuwe ideeën te bevruchten. Spreker hoopte naar bescheiden krachten, iets te hebben bijgedragen tot de vooruitgang van de positie der dieren in de wereld en zeide ervan overtuigd te zijn, dat zijn opvolger, bygestaan door het nieuw te kiezen bestuur bereid en in staat zou zyn om het mooie werk op te stuwen tot nog groter bloei. Het congres, dat tal van vraagstukken op zijn agenda heeft staan, duurt tot donderdag a.s. Lissenaar door trein gedood Gistermorgen werd langs de spoorbaan bij Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim het lichaam gevonden van een 24-jarige jongeman uit Lisse. die door een passe rende trein dodelijk was getroffen. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Het instrumentarium in de satelliet functioneert foutloos en de waameem- stations ontvangen de automatische uit zendingen uitstekend. Professor Tsjebotaref van de Akade- mie van Wetenschappen te Leningrad schrijft in het tijdschrift „Sovjet-Rus land" dat de waarnemingen van Spoet nik III de Amerikaanse waarnemingen hebben bevestigd volgens welke de kos mische straling in de ruimte intensiever is dan tot nog toe werd aangenomen. Daarom zullen de geleerden eerst moe ten zoeken naar metalen die de mens voor de inwerking van die straling kun nen vrijwaren voordat, de mens zich in de ruimte gaat wagen. Ook het probleem van het terugkeren op aarde is nog niet opgelost, aldus de professor. RAKETNEUS TERUG DOOR ATMOSFEER Amerikaanse deskundigen zijn erin ge slaagde een neuskegel van 'n Jupiterra- ket, die de raketlading beschermen moet door de dampkring naar de aarde te la ten terugkeren en uit de Atlantische Oceaan op te vissen. De raket was van het proefterrein van Cape Canaveral in Florida gelanceerd en had de voorgenomen afstand van cir ca 2400 km. afgelegd. De neuskegel was uitgerust met een ballon, die automatisch werd opgeblazen toen de kegel in de oceaan viel. Deze ballon had een doorsnede van 50 meter en was oranje en geel gekleurd om dui delijk zichtbaar tè zijn. Op de ballon brandde een knipperlicht en een radio zender zond seinen uit die het opspo ren vergemakkelijkten. Voorts verspreid de de neuskegel in het water een spe ciale vloeistof die haaien op een af stand hield. Tltus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 8 uur nam. Stadhuisplein. K. en O.-excursie naar Zuidhollandse Eilanden. 7.45 uur voorm. Stadszaal. (foyer). Verkiezlngsbyeen- komst V.V.D. Sprekers J. G. Hagens, mr. J. Dryber, mr. F. Portheine, lr. J. J. G. van Hoek, mevr. mr. J. E. Glastra v. Loon —Boon en dr. J. P. Duyverman. 8 u. nam. Oude Singel 236: Jaarverg. Chr. Bestu renbond. 8 uur nam. DINSDAG St. Antonius Clubhuls: Ned. Onderwy- zensver. Handipoppen- en Marionettenspel „De Notedop". „Berthe motten breaen voeten". 8 uur nam. Schouwburg: „De Sleutelspelers" spelen „Eigen Haard ls wel wat herrie waard". 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal). Leerlingen- uitvoering Balletschool Swlnkels-Hen- drichs. 8 uur nam. Pelikaanstraat. Openluchtsamenkomst Baptistengemeente. 8 uur nam. Lebhaft. Philharmonisch Orkest van Ber lijn o.l.v. Ferdinand Leitner. 2. Concert voor piano en orkest in a kl. t. op. 54 Al legro affettuoso. Intermezzo - AnimatO grazioso. Allegro vivace. Monique Haas. piano. Philharmonisch Orkest van Beriyn o.l.v. Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Anatomische les, documentaire. 20.30 De stuwdam in de Zambesi, film. VPRO: 21.00 Film. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Sport. 12.25 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Sport. 14.00 Voor de scholen. 15.00 Sport. 15.15 Hoorsp. 15 45 Orkestconc. 16.45 Caus. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Alt en plano. 19.00 Orkestconc. 20.00 Re- vue-ork., koor en sol. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Blaas- ens. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 ni. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en voor de arb. 13.00 Spore. 13.34 Nws. 13.35 Gram. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Gram. 15.15 Sport. 15.45 Mil. ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 16.45 Amus. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Gram. 18.15 Sport. 18.34 Nws. en gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en lichte muz. 20.00 Ge var. progr. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Ge var. progr. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws. en amus. muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Walsmuz. 13.00 Nws. 13.15 Opera- conc. 14.00 Gram. 16.00 Filmmuz. 16.00 Ka mermuz. 17.00 Nws. 18.20 Planorecital. 17.45 Populaire muz. 19.00 Nws. 19.30 Schlagers. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.20 Ork conc. 24.00 Nws. 0.10 1.00 Dansmuz. Frankryk, Progr. 3, 280 en 235 m. 12.00 Gram. 14.10 Kamermuz. 14.40 Ge- wyde muz. 16.15 Romantische muz. 17.00 Kamermuz. 20.00 Gram. 20.05 Kamermuz. 23.10 Gram. 23.62—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianomuz. 12.30 Weerber. 12.34 Pianomuz. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16 02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nws. 484 ni. 12 00 Gram. 12.35 Chansons. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.40 Gram. 16.05 Jazzmuz. 16.30 Dans muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Symf. ork. en sol. (In de pauze: 21.00 Gram.). 22.00 Nws. 22.55 Nws. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar de Expo. 9 uur voorm. Zoeterwoude (H. Ryndyk 49) K. en O.-excursle Pottery Zaalberg. 2.30 u. nam. DONDERDAG Hogewoerd 17-5: Bileenikomet Jehova's Getuigen. 7± uur nam. Stadszaal. Voorlichtingsavond bouwma teriaal spaan- en bekledingsplaat .8 uur nam. Kaasmarkt 1. Ledenvergadering Geref. Schoolvereniging. 8 uur nam. Schouwburg. Kinderoperette en ensem bleklasse My. voor Toonkunst. 7.30 uur nam. Stadszaal: Finale „d'Oprechte Amateur". 8 uur nam. Zoeterwoude (H. Rijndijk 49) Excursie Broederschap van oud-padvinders naar Pottery Zaalberg. 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg. K. en O. Rotterdams To neel speelt „Goede Reis". 8 uur nam. Stadhuis. Jaarvergadering Stichting „Fonds tot opsporing tuberculose". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Modeshow VVSL. 3 uur nam. Leiderdorp. Gebouw Eikenlaan N.C.V.B. Spr. ds. K. J. H. Burgy over: Jehova-getuigen. 8 uur nam. ZATERDAG Den Burcht (Jacobazaal). Receptie To neelver. D.O.B. 2.304.30 uur nam. Volkshuis: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Jan Klaassen en de draak". 24 en 4 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare lezing Jeho va's Getuigen. 4 uur nam.; Wachttoren studie Jehova's Getuigen. 5 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling Pleter Ge- raedts (tot 27 mei). (Werkd. 10—5. zon en feestd. 15 uur). BIOSCOPEN Lido: „Sayonara'14 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zondag: 3 en 8 uur. Luxor: ,,'s Nachts in de groene kakatoe". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dageiyks van 102 uur kleurenfilm van het bezoek van het Engelse Koningspaar aan Nederland Casino: „Die Sünderin vom Ferner-Hof". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Elke minuut telt. Itex: „De weg der vergelding". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „Bonjour Trlstesse". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20652 en te Oegstgcset door Apotheek Oegistgeest. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. Bü geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) «5 ft M cs S- C b£ Gei Helsinki half bew. w 6 6 3 Stockholm onbewolkt wnw 6 12 1 Oslo onbewolkt nnw 4 15 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 8 13 4 Aberdeen regen ozo 2 16 3 Londen geh. bew. w 4 18 0 Amsterdam geh. bew. zw 6 14 0.4 Brussel geh. bew. wzw 5 17 0.2 Luxemburg geh. bew. w 1 15 0.3 Parijs geh. bew. w 1 20 0 Bordeaux licht bew. no 4 22 0 Grenoble half bew. windstil 21 0 Nice onbewolkt nw 4 21 0 Berlijn half bew. w 7 16 2 Frankfort geh. bew. w 2 19 0.1 München zwaar bew. w 5 15 0 Zürich onbewolkt zzo 1 19 0 Genève onbewolkt windstil 19 0 Locarno onbewolkt windstil 24 0 Wenen zwaar bew. w 8 20 0 Innsbruck half bew. windstil 21 0 Rome onbewolkt ono 6 22 0 Ajacclo onbewolkt windstil 24 0 Madrid licht bew. n 1 0 Mallorca zwaar bew. windstil 0 Algiers half bew. O 2 25 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2