Sterke troepenconcentratie in Parijs Verenigde Staten zullen Libanon tanks leveren Parlement verleende Pflimlin grote bevoegdheden voor drie maanden WEERBERICHT Huisvrouwen gisteren in de rij voor de kruidenierswinkels DERDE SPOETNIK KEERT NIET NAAR AARDE TERUG 97ste Jaargang ZATERDAG 17 MEI 1958 No. 29442 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week f. 750 Witte Singel 1, Leiden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Het is gisteren in de Franse hoofdstad volko^ men rustig gebleven. Alleen de sterke politie- afdelingen, die op alle strategische punten van Parijs waren opgesteld, betekenden (tezamen met lange hamsterqueues van zenuwachtige huisvrou wen) een verandering in het gewone stadsbeeld en waren een uiting van de bestaande spanning. Behalve de hoofdstedelijke politiemacht van 20.000 man zijn er nog 15.000 leden van het Corps Re- publicain Sureté (half-militaire veiligheidstroepen) en gemotoriseerde Rijkspolitie in het gebied bij Parijs samengetrokken. Ook zijn er eenheden pantserwagens naar de stad gedirigeerd. De rege ring blijkt het politie-apparaat goed in handen te hebben. Nadat zij enige hooggeplaatste militairen had laten arresteren, die ervan verdacht werden gemene zaak met de muiters in Algerije te maken blijkt zij ook te kunnen steunen op (le strijd krachten in het moederland, voor wie intussen de verloven zijn ingetrokken. De sterkte van deze troepen bedraagt een half miljoen man, hetgeen iets meer is dan die van de strijdkrachten in Algerije. Onder de troepen in Europa bevinden zich de eerste pantserdivisie en de eerste gemo toriseerde infanterie-divisie, die thans in Duits land gelegerd zijn en tot de best-opgeleide Franse troepen gerekend worden. De Franse troepen, die in West-Duitsland zijn gelegerd, zijn in verband met de toestand in Frankrijk in de kazernes ge consigneerd. In politieke kringen ontveinst men zich intussen niet. dat de toestand ernstig blijft. De besturen van de vakverenigingen zijn permanent bijeen in de partij bureaus en zij zijn vastbesloten een algemene staking uit te roepen bij het eerste teken, dat erop wijst, dat de republikeinse instellingen bedreigd worden. Hier en daar vormden Parijse huisvrouwen rijen voor de kruidenierswinkels om artikelen in te slaan, die naar haar mening wel eens schaars zouden kunnen worden als de toestand verergert. Vooral suiker, koffie, rijst, zeep en spaghetti bleken in trek. Om de regering te versterken zijn nog drie socialisten tot het bewind-Pflimlin toegetreden. De socialistische vice-premier Guy Mollet, die reeds zitting heeft in het kabinet, heeft gisteren als zijn mening uitgesproken, dat generaal De Gaulle, wiens rol nog onduidelijk is, antwoord zal dienen te geven op de volgende punten: de generaal moet zeggen, dat de huidige regering wettig is; hij moet de militaire leiders, die het bevel van de president niet hebben opgevolgd, veroordelen; hij moet laten uitkomen, dat hij, wanneer de president een beroep op hem doet, voor het parlement zal verschijnen en dat hij zich zal terugtrekken wanneer hij niet de investituur ontvangt. Het is duidelijk, dat men van de generaal op deze vragen nimmer een bevredigend antwoord behoeft te verwachten. W^t hU juist wenst, is het parlement naar huis te zenden. Guy Mollet veroordeelt de „generaal-bevrijder" Dat zijn oproep de onmiddellijke aan leiding vormde tot de afkondiging van deze noodtoestand, waardoor de Fransen (voorlopig?) van hun voornaamste bur gerlijke vrijheden worden beroofd, is bij de debatten over deze maatregel in het parlement gisteren nog wel eens heel duidelijk geworden. Het manifest van de generaal-bevrijder werd van alle kanten bekeken, doorgelicht en gewo- De Gaulle wacht de loop der dingen af Met een grote meerderheid van 461 stemmen, waarbij slechts de rechtse vleugel, die over 114 leden beschikt, zich afzijdig hield, heeft de regering van Pierre Pflimlin gisteren van de Natio nale Vergadering toestemming gekre gen gedurende drie maanden de nood toestand in Frankrijk af te kondigen. Weinige uren later gaf de Senaat even eens zijn goedkeuring aan deze vèrrei- kende maatregel. De premier beschikt nu nagenoeg over alle bevoegdheden, die ook in tijden van oorlog een regering plegen toe te vallen. Er is een verbod van vergaderen en van samenscholen en de censuur kan op de radio, de pers en zelfs het theater en de film worden afgekondigd. Arresta ties kunnen sneller worden uitgevoerd en van die vrijheid heeft de regering gisteren al gebruik gemaakt door een aantal officieren,onder wie enkele ge neraals, die van medeplichtigheid met de Algerijnse junta werden verdacht, in hechtenis te nemen. Een ander slacht offer van de nieuwe maatregel is nie mand minder dan generaal De Gauile in persoon geweest. In het plaatsje Co- lombey-les-deux-Eglises, waar de gene raal een kasteeltje bewoont, floepten 's avonds plotseling alle lichten uit De generaal kon dientengevolge via zijn ra dio de verdere ontwikkeling der gebeur- tenissenook niet zo precies meer volge.i. Niettemin is hij zich van uur tot uur van de situatie op de hoogte blijven houden. gen en hartstochtelijke oratorische zwaargevechten zijn er gevoerd over de termen, komma's, punten en vooral weg latingen van deze tekst van nauwelijks honderd woorden. De algemene conclu sie, die door vice-premier Guy Mollet in patehtische bewoordingen en met grote scherpzinnigheid werd geformu leerd, was wel, dat de generaal zich met zijn oproep buiten, zo niettegenover de republiek heeft geplaatst. Door alle be voegdheden van de republiek op te eisen, stelde hij zich, zo is de slotsom, wel kan didaat voor de dictatuur. De Gaulle schijnt maar rustig verder af te willen wachten, welke consequen ties aan zijn oproep nu verbonden zullen worden. Een eerste gevolg is in elk ge val, dat het hogere militaire kader voor de gewetensvraag is geplaatst te kiezen tussen zijn trouw aan De Gaulle en aan de republiek. De staf-chef van het leger, generaal Ely, zou gisteren zijn afgetre den en ook hij schijnt dus de kant van De Gaulle gekozen te hebben. Maar schalk Alphonse Juin heeft, evenals oud-premier Pierre Mendès-France, zijn opwachting bij het staatshoofd presi dent Coty gemaakt, een bezoek dat even eens in direct verband mét De Gaulle's manifest wordt gebracht. Kabinet-Salan in Algerije Intussen verwachtte men gisteren in Parijs, dat generaal Salan vandaag de vorming van een militair en burgerlijk kabinet in Algerije bekend zou maken van eenzelfde soort als Robert Lacoste als minister met standplaats Algiers on der zich had. Sommige waarnemers zijn van oordeel, dat het legercommando in Algerije wellicht graag zou zien, dat er in Frankrijk een besluit wordt genomen, waardoor het zich op eervolle wijze uit zijn uiterst netelige situatie zou kunnen terugtrekken. Generaal Salan zou zich willen distanciëren van de heethoofden onder de revolutionairen in Algerije. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond: Van de Oceaan nadert een nieuwe depressie. Het centrum van deze sto ring trekt even ten zuiden van IJsland naar het oosten. Het front van de storing zal in de nanacht of morgen ochtend ons land passeren met op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen. Daarna zijn enkele verspreide opklaringen waarschijnlijk. 18 mei Zon op: 4.43 uur; onder: 20.31 uur. Maan op: 4.44 uur; onder: 20.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.06 en 15.26 uur. Laagwater te 11.09 en 23.30 uur. (19/5 hoogwater te 3.39 en 16 02 uur, laagwater te 11.48 uur). Twee beelden van de gebetirtc-i geruchtmakende toespraak hield. ccpn tri 4 Tl i a infn /A - 7- C 1 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel nissen in Algiers. De bovenste foto laat zien hoe generaal Raoul Salan. de Franse opperbevelhebber, een ri-v«v. ytinmai in erewacht inspecteert voor hij zijn nigte op straat Achter Salan met baret generaal Massu. Op de onderste foto zien we de generaal in gesprek met de me- De voorzitter van het „Comité voor Openbaar Welzijn" van Algiers, generaal Massu, heeft gisteravond voor de tweede maal een beroep gedaan op de Moham medaanse bevolking. Het comité heeft met trots vastgesteld, dat de Moham medaanse bevolking zich rondom de plaatselijke comi'té's heeft geschaard, die overal in Algerije spontaan zijn ge vormd. zo zei hij. Generaal Massu drong er bij de Mohammedanen, die vóór de comité's hebben gekozen, op aan door te gaan mensen, die aarzelen voor de co- mité's te winnen. Zij moeten weten.dat Frankrijk hen nooit in de steek zal laten, aldus generaal Massu. Intussen heeft het Comité voor open baar Welzijn in Algiers een telegram aan president Coty en de voorzitter van de Nationale Vergadering gezonden, waarin nogmaals de eis werd gesteld, dat een „regering van openbaar welzijn" on der leiding van generaal Cahrles de Gaulle gevormd zou worden. Wanneer hiertoe niet zou worden overgegaan, al dus het telegram, zou het tot bloedver gieten. ellende en wanhoop komen. Regeringsfunctionarissen te Parijs be schouwden dit als een waarschuwing, dat men niet moet rekenen op eer- geruisloze ineenstorting van de bewe ging in Algerije en dat men de nood- volmach'ten niet tegen de aanhangers van De Gaulle moest gebruiken. De Luxemburgse Prinselijke twee ling is één jaar oud. Prins Henri en Prinses Marie-Charlotte trekken de jarige kleintjes in hun wagen door de tuin van het kasteel van Betz- dorf. Drie boortorens 10.000 mijl vervoerd VEILIGE WLJZE VAN ZEESLEPEN (Speciale berichtgeving) Na een reis van 115 dagen is de zee sleepboot Noord-Holland van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden in Ras Tanura (aan de Perzische Golf) aangekomen. De 2600 pk sterke zeesleepboot onder commando van kapitein Oene Edelen- bosch uit IJmuiden bracht op deze reis een driehoekige drijvende olieboortoren over een afstand van 10.000 mijl van New Orleans naar haar bestemming. Het was de eerste maal dat een trans port meteen dergelijk eiland plaats had. In kringen van assuradeuren, oliemaat schappijen en andere belanghebbenden is deze sleepreis van de Noord-Holland met meer dan gewone belangstelling ge volgd. De „Noord-Holland" vertrok met de boortoren op 15 januari uit New Orleans en sleepte de toren gedurende de gehele reis met het 31 meter vlak naar voren. De andere twee vlakken waren 27 meter breed, de diepgang 3 meter. Deze manier van slepen gaf een gro tere weerstand, maar uit het verloop van de reis is gebleken, dat dit de meest vei lige wijze van zeeslepen was met een driehoekig booreiland. Ook uit deze reis is weer gebleken dat Nederlandse zeesleepboten de meest ge vraagde blijven bij het slepen van kost bare en bijzondere objecten. „Cycloon" brengt enorme zuiger naar Barbados (Speciale berichtgeving) Maandag zal uit IJmuiden de sleep boot „Cycloop" (1200 pk) van Bureau Wijsmuller vertrekken voor een sleep reis naar Barbados, een der Britse Ba- hama-eilanden. Op deze lange reis zal kapitein T. Hoek de bij de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij, te Haarlem, gebouwde nieuwe cutterzuiger voor de Carribean Dredging Company op sleep touw nemen. De 56 meter lange zuiger, die 4 mil joen gulden heeft gekost, zal worden ge bruikt bij de aanleg van een nieuwe ha ven op Barbados en bij verschillende andere werken. De aandrijving van de pomp op het kostbare gevaarte geschiedt door een 2000 pk motor, de aandrijving van de cutter door een 1000 pk motor. De be diening van de cutterzuiger geschiedt volkomen centraal. Het is de eerste cut terzuiger van het Amerikaanse model, die ooit in Europa is gebouwd. Bescheiden program militaire steun In één week: 77 doden en 280gewonden Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gistermiddag te Washington meegedeeld, dat de Verenigde Staten van plan zijn binnenkort tanks naar Libanon te zenden. Deze tanks zullen deel uit maken van een bescheiden pro gramma van militaire steunver lening. De Libanese autoriteiten hadden reeds verscheidene maan den geleden om toezending van de tanks gevraagd en de Amerikaanse regering was bereid aan deze aan vragen te voldoen. Het Libanese parlement heeft gisteren niet kunnen stemmen over een motie van vertrouwen in de regering, daar het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Na een vergadering van twee uur ging het parlement weer uiteen, zonder een tijdstip voor de volgende bijeen komst te hebben vastgesteld. Nog gewelddaden Men had gisteravond in Beiroet de indruk, dat de Libanese autoriteiten de toestand in het noorden en het mid den van het land weer meer meester worden. Wel zijn er nog berichten ont vangen over gevechten in het centrum van Libanon. Jn een bos nabij de hoofdstad zouden twee oproerlingen om het leven zijn gekomen. Ook uit het zuiden worden nieuwe gewelddaden ge meld. Uit het gebied van Bekas werd femeld, dat de Albanese luchtmacht een aravaan van muilezels met munitie en wapens, die uit Syrië kwam, heeft ver- Gelanceerd met conventionele brandstof Noch Spoetnik nummer drie zelf noch de er in aangebrachte instrumenten zullen op aarde terugkomen, aldus heeft professor Feodorof, de leider van het Russ sche .satellietprogramma op een persconferentie te Moskou verklaard. Bij het lanceren heeft zich geen enkele mislukking voorgedaan, zei de professor verder. Alle door de instrumenten van deze kunstmaan opgenomen gegevens zullen per radio naar de aarde worden geseind. Er bevindt zich geen levend wezen in deze Spoetnik, die volgens de professor langer dan de vorige twee in de ruimte zal blijven. De zonnebatterüen in de Spoetnik leveren slechts een gering gedeelte van de benodigde energie voor de wetenschappelijke instrumenten, die langer zullen blijven werken dan die van de vorige Spoetniks. Frofessor Feodorof zei voorts dat voor het lanceren van de Spoetnik „gew< chenvsche brandstoffen" zijn gebruikt en geen atoomenergie. Dr. Joseph Kaplan, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor het Inter nationale Geofysische Jaar, heeft het lanceren van Spoetnik III een „belang rijke schrede" in het reizen naar de maan genoemd. Volgens de Sterrewacht te Utrecht is de derde Russische kunstmaan, even min als zijn raket in Nederland met het blote oog waargenomen. Daarentegen heeft het radio ontvangststation van Nederhorst ten Berg de seinen geregeld opgevangen en heeft hieruit de con clusie getrokken, dat de kunstmaan gis termiddag om 12.22 uur recht over Nederland is gevlogen. Vermoedelijk zal zij hedenavond om 21.24 uur als een zwak sterretje laag in het zuidwesten verschijnen, gaande van west naar zuid, doch ditmaal door de ongunstige omstandigheden nau welijks voor het blote oog zichtbaar. Te Washington is vernomen dat een der zenders van de Amerikaanse kunst maan „Explorer drie" niet meer uit zendt, terwyl de andere onregelmatig werkt. Men acht het mogelijk, dat de zenders door een meteorietenregen zijn beschadigd. Verwacht wordt, dat de „Explorer drie" midden juli a.s. in de dampkring eal terugkeren en verbranden. nietigd. Offioiëel is bekendgemaakt, dat in de afgelopen week naar schatting 77 doden en 280 gewonden zijn gevallen. Radioboodschap De Libanese regering heeft gister avond in een radioboodschap gezegd, dat zij haar heilige taak jegens het land niet zal opgeven. De schuld voor de terreur en de opstand wordt door de regering toegeschreven aan de Verenig de Arabische Republiek. De minister president Sami El Solh drong er bij zijn volk op aan de broederstrijd te staken. „Reeds ongeveer twee jaar Is de grens met Syrië een bron van terro risme en opstand. Aan de bloedige botsingen te Beiroet In mei van het vorig jaar hebben ook Syrische en Egyptische staatsburgers deel geno men" aldus de radioboodschap, waarin ook gewag werd gemaakt van honderd geweren met Egyptische kentekenen* die twee dagen geleden In Beiroet in beslag waren genomen. Enthousiasme in Portugal voor oppositiekandidaat De verkiezingscampagne van de onaf hankelijke oppositiekandidaat in Portu gal, generaal Humberto Delgado. ver loopt rumoerig en er zijn als gevolg van het enthousiasme van zijn aanhangers de afgelopen dagen reeds verscheidene gewonden gevallen. Toen de generaal gisteren na een bezoek aan Oporto in Lissabon terugkeerde, verzamelden dui zenden zich, ondanks een demonstratie verbod, aan het station en langs de rou te, die hij zou volgen. Op het Rossio- plein bestookte een menigte de politie met stenen, toen deze de mensen uiteen wilde jagen. De politiemannen maakten van hun vuurwapens gebruik. Vijftien mensen werden gewond. Er werden voorts enige arrestaties verricht. Bij het bezoek van generaal Delgado aan Oporto is het driemaal tot botsin gen tussen zijn aanhangers en de politie gekomen. Nieuw vervolgverhaal Chinezenwijk** Ons nieuwe feuilleton „Chinezen- wijk" is het verhaal van de beleve nissen, de moeilijkheden en het langzaam verworven succes van een eenvoudig gezin van Chinese immi granten in New York, het gezin van de wasman Tom Fong. Wij zien New York door de ogen van het jongetje Tom en zijn zusje Eva, wij leven mee met het moedige, hard werkende innig verbonden gezin in de Chinezenwijk van de grootste stad van de Verenigde Staten. Wat het meest in dit verhaal treft, zijn de rust en de milde humor. Wij leren Chinese gebruiken kennen, vieren Chinese feesten mee en ondergaan iets van de rust en wijs heid, die van dit volk met zhn eeuwenoude tradities en onsterfe lijke wijsgeren uitgaat. ..Chinezenwijk" speelt in een merkwaardige en voor ons boeiende omgeving en is geschreven met een humoristisch begrip voor de positie van de Chinezen in Amerika.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1