Eeuwfeest Ver. voor Pedagogiek wordt in Leiden gevierd „Komplot tegen Interessante bezoekers op Expo de republiek Nederlands paviljoen profiteert van de- VRIJDAG 16 MEI 1958 Minister J. M. L. Tli. Cals opent in Stadsgehoorzaal nationaal congres Met een groot en druk bezocht nationaal congres, waarvoor ook buitenlandse belangstelling bestaat, wordt het eeuwfeest van de Vereniging voor Pedagogiek in deze dagen in Leiden gevierd. De minister van Onderwijs, mr. J. M. L. Th. Cals, die daarvoor korte tijd de vandaag gehouden vergadering van de Ministerraad had onderbroken, opende hedenochtend dit in de Stadsgehoorzaal belegde con gres, dat door tal van professoren in de pedagogiek prof. V. d'Espalier was er voor uit Leuven gekomen vertegenwoordigers uit de onderwijswereld en van organisaties, die zich met jeugdwerk en kinderbescherming bezig gehouden en van grote bedrijven werd bijgewoond. Van Leidse zijde toonde burgemeester, jhr. mr. F. II. van Kinschot, de heer J. C. van Schaik. wethouder van Onderwijs, de Rijksinspecteur voor het Onderwijs, de heer J. Machielsen, en de gemeentelijk inspecteur, de heer B. Swanenburg, belangstelling voor dit congres. De voorzitter van de ontvangende af deling. de heer H. A. Vriend, heette de genodigden en de congressisten in de Sleutelstad hartelijk welkom en wees er op, dat de Leidse afdeling als gastvrou- we werd aangewezen omdat zij de groot ste afdeling is. In enkele jaren groeide haar ledental van dertig tot ruim 400. uit. Uit erkentelijkheid voor deze hoge eer en mede in verband met het eeuw feest bood spreker de voorzitter van de landelijke vereniging, de heer P. F van Overbeeke. een voorzittershamer, met inscriptie aan. De heer Van Overbeeke, die hierna de leiding van het congres in handen nam, dankte voor dit geschenk, waaraan hij nog een hartelijk woord van welkom vastknoopte. Minister Cals, die vervolgens in de ge legenheid werd gesteld het congres of ficieel te openen, wees in het kort op het grote verschil van de pedagogische situatie bij de oprichting van de vereni ging in 1858 en thans. Terwijl er toen nog geen sprake was van een weten schappelijke ontwikkeling van de peda gogiek, is dit thans wel het geval. Spre ker prees het initiatief, dat indertijd een klein groepje van kostschoolhouders, waaruit de vereniging is voortgekomen, had genomen en waarop de thans jubi lerende vereniging heeft voortgebouwd. Vanuit de praktijk, waar toen nog een gemis aan eenheid in opvoeding en on derwijs viel te bespeuren, is dit kleine groepje tot bezinning gekomen en heeft het nuttige perspectieven geopend. Nadat de minister namens de regering de gelukwensen voor dit eeuwfeest had aangeboden, schonk hij aandacht aan de pedagogiek in de opvoeding van nu. Hoewel de minister ervan overtuigd is, dat ook de overheid op dit terrein een taak heeft, berust deze in eerste instan tie bij de maatschappij zelf. Uit haar zullen de krachten naar voren moeten komen, die dit werk aanpakken en sti- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 mei. Veemarkt. Aange voerd 5 stieren, 100 melkkoeien. 200 vette koeien, 59 vare koeien, 25 pinken, 64 vette kalveren, 240 nuchtere kalveren. 20 vette schapen, 60 fokschapen, 411 vette lamme- men, 765 zuig- en weidelammeren, 38 zeu gen, 297 schrammen, 909 biggen en 23"gei- ten, totaal 3216. Notering: melkkoeien f 800 tot 1025, vet te koelen schoon gewicht f 2.803.35; vare koelen f 600 tot 850; pinken f 275 tot 450; vette kalveren levend gewicht fl.80 tot 2.60; nuchtere kalveren per kg levend ge wicht f 1,20 tot 1.45; nuchtere kalveren levend gewicht per stuk f 40 tot 65; vette lammeren, overhouders f70 tot 90; zuig- lammeren f 55 tot 75; weidelammeren f 40 tot f 55. Handel: voor melkkoeien en vare koelen rustig, vette koeien goed, pinken kalm, vette kalveren matig, nuchtere kalveren redelijk; vette schapen en vette lammeren, overhouders, stug: zuig- en weidelamme ren matig, fokschapen rustig, zeugen, schrammen en biggen goed. LEIDEN. 16 mei. Kaasmarkt. Aange voerd 9 partijen Goudse kaas. notering Goudse eerste kwaliteit fl.61 tot f 1.74; Goudse tweede kwaliteit f 1.501.60. De handel was matig. De kaasmarkt werd vandaag weer voor het eerst op de kaasmarkt gehouden, na dat hij gedurende de wintermaanden in het Waaggebouw is gehouden. BARNEVELD, 14 mei. Coóp. Veluwse Eierveiling Barneveld-Ede. Weekaanvoer ca. 900.000 stuks, handel kalm. Prijzen: eieren van 4245 gram f 8.469.06; 45-50 gram f9.3211.09; 50-54 gram f 11.51— 12.20; 55-60 gram f 12.43—12.91. 60-63 gr f 13.01—13.30; 63-68 gram f 13.3613.94; alles per 100 stuks. Barneveldse Eierveiling SBE Aanvoer 918.560 stuks. Handel kalm. Prijzen: eie ren van 4148 gram 8.4510.10; van 58- 60 gram 12.72—12.83; 60-63 gram f 12 89— 13 04; 63-68 gram f 12.91—13 75; eende eieren 57-67 gram 8.07—9 80; eende-eieren 68-74 gram 10.01-10.20; alles per 100 stuks. Eiermarkt, aanvoer 1.100.000 stuks tel ling. Handel kaim met redelijke afloop: prijzen kippe-eleren 60-64 gram f 13.00— 13.50; algemene prijs: f 13.25 per 100 stuks, kiloprijs f2.14, basis 61.8 gram, henne- eieren f 8.50—12.00. PLUIMVEEMARKT. aanvoer 41.000 st.. prijzen: slachtkippen f2.102.15 per kg; slachtkuikens f 1.95—2 per kg., rode ha nen f 1 85-,— 1.95 per kg Handt, redelijk. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Elerhandelarengrote eieren f 13.00 tot f 13 50. gewicht 62-68 gr klei ne eieren f 12.25—12.75. gewicht 56-61 gr.. henne—elren 17.50—11.00, gewicht 38-48 gram. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot begroet de minister van O. K. en W.. mr. Cals tijdens het hedenmorgen door laatstgenoemde in Leiden geopende congres van de Ver. voor Pedagogiek. (Foto L.D./Van Vliet) muieren. Zij zullen er inhoud aan moe ten geven, hetgeen ook straks het geval zal moeten zijn als het wetsontwerp in zake het structuurplan van het onder wijs, dat dit jaar vermoedelijk nog door het parlement zal worden behandeld, wet is. Het is onmogelijk en ook onge wenst om bij de onderwijswetgeving al les in wettelijke vormen vast te leggen. Dit zou verstarrend werken. In de maat schappij dienen krachten gevonden te worden, die ten dele in staat zijn om aan deze activiteiten vorm te geven. Het Nederlandse volk, aldus eindigde de mi nister, zal zich steeds meer bewust moe ten worden, wat opvoeding en onderwijs betekenen. Na deze officiële opening hield prof. dr. M. J. Langeveld te Utrecht een le zing, waarin hij enkele gezichtspunten besprak, waarvan men uit moet gaan bij de huidige opvoeding. Wij komen daarop morgen terug. Jaarlijkse uitstapje Personeelsvereniging „Leidsch Dagblad" Hemelvaartsdag is ieder jaar de dag, waarop de leden der personeelsvereni ging van het Leidsch Dagblad, hun jaarlijks uitstapje maken. Hoewel het steeds moeilijker wordt een mooie route samen te stellen omdat ons land betrek kelijk klein is. was het bestuur daar toch ook ditmaal uitstekend in geslaagd. Om acht uur werd in autobussen de tocht aanvaard en via Gouda gereden naar Culemborg, waar het kopje koffie al klaar stond. Men had toen reeds een voorproefje gehad van wat de bloeiende vruchtbomen te zien zouden geven. Tij dens de tocht midden door het hartje van de Betuwe, met plaatsen als Beusi- chem, Tiel, Echteld, Ochten, Doodewaard en Eist kwam de glorie der „bloeiende Betuwe" ten volle tot haar recht! Wel zelden zagen wij de schittering der kleurenpracht zó schoon, wel zelden hebben wij daarvan zó intens genoten! De Posbank bij Arnhem, die via Velp bereikt werd, was de volgende pleister plaats. Daar stond de koffietafel gereed, waarna geruime tijd overbleef, om van de prachtige omgeving en de verre uit zichten te genieten, van een natuur in prille voorjaarstooi, met aan alle kanten het jonge groen in velerlei kleur. Vooral voor hen, die gewoon zijn aan het vlak ke land, had dit heuvellandschap een bijzondere bekoring. Een tocht naar Nymegen en Groes- beek. over de Zeven Heuvelenweg naar Berg en Dal en wederom terug naar Nijmegen en Arnhem, ten slotte naar Utrecht, vormde de bekroning van deze dag. die gelukkig 's middags door een zonnetje overstraald werd. Als er één ding als een paal boven water staat, dan is het toch wel aller overtuiging, dat ook het eigen land zijn aparte charme heeft, al lokte het uitzicht over Duitsland naar nóg verder gelegen dreven! In Utrecht heeft men nog kunnen ge nieten van het diner, dat voortreffelijk smaakte en op even voortreffelijke wijze werd opgediend. Toen was helaas het ogenblik van ver trek aangeboden; tegen tien uur arri veerden de talrijke deelnemers en deel neemsters aan deze geanimeerde tocht aan ons Bureau. Ook voor de vele gepensioneerden, die als steeds van de partij waren, is dit jaarlijkse uitstapje weer een glanspunt geweest! Het bestuur van de Personeelsvereni ging heeft met deze zo uitermate ge slaagde reis weer veel eer kunnen in leggen. Het was opnieuw voor allen een bij zondere Hemelvaartsdag! OP HETERDAAD BETRAPT. Toen gistermorgen omstreeks kwart over acht de controleur van de Nacht veiligheidsdienst, de heer G. Kok, zich op pad bevond zag hij op de Stille Rijn een man van middelbare leeftijd, die zijn achterdocht wekte. Hij besloot een oogje in het zeil te houden en zag even later hoe de man een aldaar onbeheerd staand damesrijwiel wegnam en erop weg reed. Hij ging hem achterna en toen hij een hoofdagent van politie 'tegenkwam, stelde hij deze van het ge beurde op de hoogte. Even later bevond de fietsendief zich op zijn gestolen karretje, doch nu in ge zelschap van de politieman, op weg naar het politiebureau. ACADEMISCHE EXAMENS Gepromoveerd tot doctor In de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Kleurverschijnselen bij de alkalizouten van nitrophenolen en van dipikrylami- ne". de heer H. Beijer, geboren te Eind hoven en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Inhibitory effects of azaserine and diaza-oxo-norleucine on the metabolism of photosynthesizing algae", mej. P. Y. F. van der Meulen, geboren te Appin- gedam en thans wonende te Delft. Herdenking gevallenen v.m. 28 R.l. In groten getale waren de oudstrijders van v.m. 28 R.l. te Dordrecht bijeenge komen om de gevallen makkers uit de meidagen van 1940 te herdenken. De grote kantine van de Bentienkazerne was o. i 10.30 uur geheel gevuld. De voorzitter majoor Van Hoek sprak de aanwezigen toe en dankte voor de grote opkomst. Om 11.30 uur werd naar Dub beldam gereden voor een bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk. Als eerste spreker trad de voorzitter naar voren en wees op de goede geest en kameraadschap om ieder jaar in mei hier aanwezig te zijn om de gevallen makkers te herdenken. Het christelijk zangkoor van Dubbeldam zong hierna „Aan de Vrede" van Rom- burg. De oud-legerpredikant ds. Mole naar wees hierna op het atoomgevaar en de strijd welke dreigt los te branden rondom Jeruzalem. Tot slot nam de oud-aalmoezenier pastoor Moeskops het woord. God vraagt offers van het beste zei spreker. Daarom zijn onze kamera den gevallen. Dit moge wij nimmer ver geten. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst ge sloten. Diep onder de indruk werd naar de begraafplaats vertrokken voor de kranslegging bij het monument. Majoor Van Hoek legde de krans en daarop werden 2 minuten stilte in acht geno men. Met een défilé langs de graven was het plechtige gedeelte afgelopen en werd ieder in de gelegenheid gesteld de oude kwartieren op te zoeken. Om 5 uur waren allen weer bijeen om met een gezamenlijke snertmaaltijd de herdenking te besluiten. Sr. kapitein A. de Graaf verlaat Leiden Sr. kapitein A. de Graaf van het Leger des Heils heeft opdracht gekregen een nieuwe aanstelling te aanvaarden en op donderdag 29 mei Leiden te verlaten. De afscheidssamenkomst vindt op zondag 25 mei plaats. Sr. kap. De Graaf is bijna 1% jaar in Leiden werkzaam geweest. De nieuwe bestemming is nog niet be kend. FEESTAVOND PARLEY-WOLSPINNERIJ Woensdag hield de Ontspanningsver eniging van de Parley-Wolspmnerij en de Bonzokousenfabriek in Den Burcht haar jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer Meter, in het bijzonder welkom de beide directeuren, de heren J. A. en J. Parmenteir. Hierna presenteerde net Cab der burg op rei Raaf' welschap „De Witte Raaf", on- ig van de heren Jan Tielen- "ard Boer de revue ..Ga je mee Na het optreden van „De Witte bleef men nog geruime ttjd ge zellig bijeen. LEIDERDORP G. ZEEGERS 25 JAAR IN DIENST BIJ V.T. Woensdag herdacht de heer G. Zee- gers het feit. dat hij 25 jaar in dienst was bij de N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp. Met zijn echtgenote en dochtertje werd hij per auto van huis gehaald, om door de directie te worden gelukge wenst. In tegenwoordigheid van de be drijfsleider de heer I- Vogelenzang, zijn chef, de heer J- Nievaart; zijn baas, de heer D- A. van de Berg en het lid van de O.R., de heer J. Hensing, alsmede van de sociale werkster, mej. mr. H. G. A. Streeder en de heer J. Stouten als vertegenwoordiger van de jubileumcom missie, werd hij allereerst toegesproken door de fabrieksdirecteur, de heer H. B. Haanappel. De heer Hensing, vertegenwoordiger van de O.Rmemoreerde vervolgens ae bescheidenheid van de jubilaris, waar door hij mede zo geliefd was onder zyn collega's en betrok mevrouw Zeegers in het VT.-verband, door eraan te herin neren, dat ook zij enige jaren als spoel- ster in de spinnerij werkzaam was ge weest. Ook andere sprekers boden hun ge lukwensen aan en overhandigden ge schenken. VOORSCHOTEN JEUGDTOERNOOI OM DE RECTOR VESTERBEKER. Gistermiddag zijn op het gemeentelijk Sportpark te Voorschoten de wedstrij den gespeeld om de Rector Vesterbeker. Rector Vester Is de geestelijk adviseur van de N.K.S. afd. Leiden. Dit toernooi dat een traditie was geworden was de laatste jaren een weinig in de ver drukking gekomen, omdat de competitie wedstrijden te laat eindigden. Maar gis termiddag om 12 uur kon de heer A. A. C. Dusee, de voorzitter van de N.K.S. het toernooi openen door het hijsen van de N.K.S.-vlag, waarbij alle deelnemende verenigingen (het waren er 15 in getal) in carré stonden opgesteld. Er werd in 4 poules gespeeld. Uitslagen van de finalepoule: Wete- ringse BoysSt.-Bernardus 01; Lisse- VVSB 0—1; St.-Bernardus—VVSB 1-0; Weteringse BoysLisse 10. 1. St.-Bernardus; 2. VVSB; 3. Wete ringse Boys; 4. Lisse. OUDERAVOND CHR. ULO In het Cultureel Centrum werd een ouderavond voor de Chr. ULO-School gehouden, die geopend werd door de heer G H- van Leeuwen, wegens ziekte van de voorzitter, ds. H. P. Fortgens. Deze wees in zijn openingswoord op de bijzondere voordelen van het chr. onderwijs. Het verdere gedeelte va-n de avond stond onder leiding van het hoofd der school, de heer B. M. Oerlemans. Onder leiding van de heer Wassink hebben leerlingen van verschillende klassen gymnastiekoefeningen gedaan, welke met grote belangstelling gevolgd werden. De heer Oerlemans vertelde in het jaarverslag, dat er in het afgelopen jaar gunstige ligging bij het Alomiuni De Franse premier Pflimlin heeft hedenochtend in de Nationale Vergade ring zyn verzoek om de noodtoestand in het land af te kondigen, vergezeld doen gaan van een korte toespraak. Hy zei, dat er een komplot tegen de repu bliek was gesmeed. Bepaalde leiders uit de burgermaatschappij hadden gepro beerd tezelfdertijd in Parijs en Noord- Afrika een toestand van oproer te ver wekken, maar de regering zou tegen de samenzweerders met de uiterste ge strengheid optreden, enkele organisaties verbieden en bepaalde leden daarvan gerechtelijk vervolgen. Het is Pflimlins bedoeling, dat de noodtoestand drie maanden gehandhaafd wordt. Intussen is er tussen de partijen een gentlemen's agreement tot stand ee komen om de huidige premier te steu nen. Meer dan vierhonderd afgevaar digden hebben zich hierachter geplaatst. Terwijl de toestand in Algerije nogal verward schijnt, leek Parijs hedenoch tend rustig. De bevolking toog als nor maal aan het werk. Een politiemacht van vijfhonderd man bewaakte het pa leis Bourbon, waar de Nationale Verga dering bijeen was. Voorts hadden sterke eenheden rijkspolitie post gevat in het dorpje Colmbey les deux églises in Oost- Frankrijk. waar generaal De Gaulle woont. Alle reizigers, die de omstreken van het dorp bereikten, werden aange houden en moesten zich legitimeren. Hun namen werden op een lijst ge plaatst. Bij de ministeries van Economische Zaken en van Binnenlandse Zaken ziin I twee krachtige plastic bommen ont dekt en onschadelijk gemaakt. In Mar- seille werden twee bommen naar het bureau der communistische party ge- I worpen, waar slechts weinig schade 1 werd aangericht. Voor het zomerverblijf van premier Pflimlin is vannacht een bom ontploft. Deze villa is gelegen in de badplaats Hendaye in het departement Basses Pyrenees, waar Pflimlin slechts in zijn vakanties woont. De bom ontplofte in de kelder en richtte belangrijke schade aan. (Van onze Brusselse correspondent) Toen wij dezer dagen op weg waren naar het ter- tein van de Expo, bleven wij een ogenblik verbaasd staan. Een oude Arabier, in een zijden djelaba of wijden rok, met witte tul band en met een prachtig gouden horloge, inspec teerde zorgvuldig een me nu van een der restau rants. In perfect Frans vertelde deze Marok kaanse zakenman, dat hij voor het eerst in Europa was, en dat een verhaal in zijn Arabische krant hem aangespoord had om met de wagen (later bleek het een enorme Cadillac te zyn) een toer door Europa te maken. In diverse paviljoens hoorden wy daarna, dat er inderdaad op het ogen blik reeds interessant be zoek komt. Zo keek men in het Belgisch elektro nisch paviljoen van Bell Telephone van Antwerpen verwonderd, toen daar de gehele Amerikaanse di rectie van de concurre rende International Bu siness Machines arriveer de. Wij zagen hoe zij byzondere belangstelling toonden voor een grote bankmachine, geheel elek tronisch, welke Bell-Ant- werpen voor een Ameri kaanse bank in New York heeft gebouwd. Het Kon golese paviljoen krygt be zoek uit alle delen van de wereld en dezer dagen arriveerden per speciaal vliegtuig 60 Kongolese no tabelen uit Leopoldstad, hoofdstad van Belgisch Kongo. Sommige stam hoofden hadden hun plui- menbos en uniform mee gebracht, ofschoon zij in de dagelijkse omgang een jasje en broek dragen zo als ieder van ons. In het Nederlands paviljoen is men eveneens zeer tevre den over het bezoek. Bui tenlandse gasten toonden zeer grote belangstelling voor het stamboekvee, ter wijl Engelse, Duitse en Belgische industriëlen meer interesse hebben voor de Nederlandse ma chines. Door zijn prach tige ligging, vlak achter de drukke Benelux-poort, en voor het Atomium, krijgt het Nederlands pa viljoen veel meer bezoek dan normaal kon worden verwacht. Misbruik het materiaal van de Leidse Reddingsbrigade niet. In geval van nood moet het in goede staat beschikbaar zijn. llllillllllllllilllllllllllllllllilllllillllilllllllllllllllllllllllllliliillllliiliiilllliilllliilllililll nogal wt moeilijkheden waren geweest. Deze moeilijkheden bestonden uit tekort aan personeel en ruimte. In ver band met de ruimte worden echter bin nenkort drie nieuwe lokalen gebouwd. Aan het benoemen van een zesde leerkracht wordt hard gewerkt. Na de pauze werden de vragen sohool- zwemmen en huiswerkcursus door een forum behandeld. WARMOND VOETBAL Gisteren speelde Warmunda 1 zijn vierde wedstryd voor de bollencompeti- tie tegen SJC uit Noordwijk. De War- monders verloren de wedstrijd met 63, nadat de rust met 40 was ingegaan. WASSENAAR Raadsvergadering De vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad stond onder leiding van burgemeester S. baron van Wynber- gen, die by de opening enige harte- lyke woord sprak tot wethouder K. Hulbregtse, die de dag tevoren zyn 75ste verjaardag vierde. By de benoeming van een nieuw hoofd voor de openbare school aan de Bloem- camplaan, gaf de burgemeester uiting aan zyn grote waardering voor de wyze, waarop de heer W. F. de Bree, die op 1 oktober a.s. wegens de pensioenge rechtigde leeftijd het onderwys ver laat. zijn taak vervulde. Op diens uit zonderlijke verdiensten voor het onder wijs wilde hy in de openbare vergade ring de nadruk leggen. Met algemene stemmen werd in de vacature voorzien door de benoeming van de heer J. Gorter, onderwijzer- plaatsvervangend hoofd aan deze school. Voor de volledige uitrusting van vijf verkeersbrigadiertjes, enkele jaren ge leden ingesteld bij de Montessorischool nabij de Schouwweg en de Pius X-school aan de Stoeplaan, werd ter meerdere veiligheid van de kinderen een krediet van f 236.25 toegestaan. Aan het bestuur van het Wassenaars Sportcontact werd een subsidie ver leend tot een bedrag, gelijk aan de voor de Sportdag 1958 betaalde vermakelijk heidsbelasting ad. f 185.20. Een verzoek van de Centrale voor Katholieke Militaire Tehuizen, om voor 1958 weer een subsidie toe te kennen, werd afgewezen. GRONDWATER Op de vragen van mr. v. Vuure be treffende de overlast van grondwater In Wassenaar-zuid. werd geantwoord, dat door de hoofden van dienst met een deskundige reeds een onderzoek is inge steld. Nagegaan wordt of de hoge wa terstand een gevolg is van uitzonder- lyke regenval, wellicht ook van het in brengen van het Lekwater in de duinen voor de watervoorziening van Den Haag. Met „Rijnland" werd con tact opgenomen en een paar waterlo pen. welke niet in orde bleken, zullen worden verbeterd. Tuinbouwver. Wassenaar In Het Wapen van Leiden werd gister avond een vergadering gehouden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Om streken, afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. De heer Zegwaard, voorzitter, opende met een kort inleidend woord. By de ingekomen stukken was o.a. de agenda voor de vergadering van voor zitters en secretarissen op 3 juni te Utrecht. Alle aanwezige leden gaven zich op voor de kweek van een Dahlia en een Chrysant Blanche Poitavine in pot. Door de heren Vaandrager en Stam meegebracht interessant materiaal werd getoond en besproken. De datum voor de grote excursie, met het programma als in de vorige verga dering werd besproken, werd vastgesteld op 9 juli. Gegevens voor de avond- en middagexcursie zullen per convocatie worden bekend gemaakt. De vergadering gaf voorzitter en se cretaris mandaat voor het bijwonen van de vergadering te Utrecht. Zondag a.s. nam. 7 uur wordt in het gebouw van de Ned. Protestanten bond aan de Kerkdam een padvinders- wydingsdienst gehouden, welke zal wor den geleid door dr. D. Wielinga, gere formeerd predikant alhier. Jeugdtwisten duren voort (Van onze Haagse redactie) Ook woensdag en gisteren zijn in Den Haag weer verscheidene jongelui aan gehouden, die deelnamen aan de nog altyd voortwoedende strijd tussen jeugdige gerepatrieerden en groepen Haagse jongens. Woensdagavond wer den 7 knapen meegenomen naar de politieposten, gisteren 3. Weer werden op sommige van hen „wapens" gevon den in de vorm van remkabels, fiets- kettingen, plankjes met spijkers, zwe pen en één voorhamersteel. De strijd had in zoverre een ander karakter dan de vorige dagen, dat de gerepatrieerden zich nu minder in grote groepen lieten zien, zodat de vechtlust van de blanke bendes min of meer op loste in het niets. Toch ontstonden er op allerlei plaat sen grotere en kleinere incidenten. Overeenkomst getekend De legerwoordvoerdcr in Djakarta heeft vandaag medegedeeld, dat de ge heime overeenkomst tussen de opstan delingen en de Daroel Islam, waarin beide partyen plechtig verklaarden te zullen samenwerken tot uitroeiing van de communisten in Indonesië en het internationale communisme men zie ook elders die, direct of indirect, president Soekarno c.s. beïnvloeden en gebruiken, op 17 april in Dopoe, in het district Sengkang van het de regering trouw gebleven Zuid-Celebes werd ge tekend. ALKEMADE BOETE VOOR GROENTEN- EXPORTEUR Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een 47-jarige groen tenexpor te ur uit Alkemade tot f. 500 boete of vijf weken, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van drie jaar. Te Voorschoten had ver dachte op 8 januari met zijn auto ge reden terwyl hy onder drankinvloed was. Hy had een bord met een witte pyi omver gereden en was van de weg af met zijn auto tussen de spoorrails geraakt. Het spoorwegverkeer in beide richtingen had hierdoor vertraging on dervonden. De verdachte zei drie k vier glazen jenever te hebben gedronken. „Toen ik ging rijden voelde ik niets", zei de ex porteur. Een wachtmeester van de Rijkspolitie vertelde, dait verdachte niet goed lopen kon en dat hij wartaal sprak. Een overwegwachter had eerst ook gedacht, dat verdachte beschonken was. later had verdachte echter kaars recht gelopen. BEURSOVERZICHT Ver. Deli's willig; Kon. Olies hoger AMSTERDAM, 16 mei De grootste aandacht van de beurs werd vanmiddag opgeëist door de aan delen Verenigde Deli. Er gaan alle mo gelijke geruchten ter beurze over deze maatschappij, o.a. over'de aanstaande verkoop van de 2500 pakken tabak in Milaan voor rekening van de vennoot schap alsmede de vooruitzichten voor de tabakscultuur aldaar. Ook werd er ge fluisterd over een op handen zijnde reorganisatie van de maatschappij i.v.m. haar belangen in Amerika t.o.v. het ver loren terrein in Indonesië. Een en ander was oorzaak, dat de aandelen van alle kanten gevraagd werden, waartegenover vrijwel geen aanbod aanwezig was. Ge opend werd op 80 pet, waarna de koers opliep tot 81 la op welke prijs ongeveer werd gesloten. Reeds op de niet-officiële ochtendbeurs werd er druk in deze aan delen gehandeld en liep de koers op van 76 naar 83. De slotprijs van woensdag was 74 3/4. De overige aandelen in de cultuursector lagen verdeeld. Amsterdam Rubbers konden zich circa 2 punten verbeteren. HVA's liepen terug van 93 tot 91 74, tegen de vorige slotkoers van 93. Aandelen Kon. Olie herstelden zich van het verlies van de laatste dagen tengevolge van de gebeurtenissen in de Libanon. Algerye en Venezuela, en lagen vanmiddag ruim 3 gulden boven woens dag. Gehandeld werd rond de f. 166.20 tegen de vorige slotprijs f. 163. De han del bleef binnen beperkte grenzen. De koersstijging was hoofdzakelijk het ge volg van de vastere olieprijzen waarmee Wallstreet was afgekomen. In sympathie met de vastere tendentie in de oliehoek waren ook de overige internationale waarden in herstel. Aan delen Philips konden zich evenals Uni levers circa 2 punten verbeteren, Aku's konden het hoge niveau op 170' 2 niet handhaven en liepen terug tot 199%, waardoor toch nog een koers winst van één punt werd bereikt. KLM bleef nog enigszins onder druk en was fractioneel lager. Staatsfondsen fractioneel hoger voor de korte sector. WISSELKOERSEN Amsterdam 16 mei Londen 10.60— 10.60'2. New York 3.79Ï7,—3.79H: Mon treal 3 91i'«3.91Parijs 89.75—89 85; Brussel 7.50%7.60%; Frankfurt 90.46 90 51%; Zürich 86.61%—86 66%Zü- rioh (vr. fr.) 88.31%—-88.36%; Stockholm 73.07—73 IC; Kopenhagen 54.75%-54 80% Oslo 52.05%—53.00%: Milaan 60.6774— 1 60.72%: Wenen 14 60%—14.61 Va. Beurs van Amsterdam Vrydag 16 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 91% 93% 931®» 93,»4 87% 88H 88 fi 89% 89 108% 95 94|2 93% 60% 90 Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% 1 Ned '47 3% <3> M» Ned '51 3» 94 Ned 53 c3») 9314 Ned '56 3»A 93 Ned 48 3* 12'; Ned '54 3» 88H Ned '55 I 3% Ned '55 II 3>4 89», B Ned. *37 3 ,88 Ned W-B lening 6% 108» Dollarlng '47 3 95 Investeringscert 3 94% Ned 62-64 3 93% Cert NWS 60% Indië '37 A 3 90 Grootboek '46 3 88 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden AX.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Milller en Co. NB Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) Idem (50 ft f 20.-) Holl Amer iyn Java China Paket KLM Ned Stoomv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) S 91% 92 25% 78 159 159 55% 56% 74% 79% 93 91% 31% 53 53% 9% 9% 168% 169% 193 191 280 162% 158% 276 276 30374 30074 232 235 277% 278% 153% 154 322% 323% 18774 166 165 679% 685 163 166.50 163.05 166.10 136 137 115 116 99 99 50 125% 126% 109% 107% 126 127B 128 125% 201 201 108 10874 106% 107 Den Haag 1937 I 3 Lelden 1947 R'dam *87 I-III 3 85'4 90B 917* Industr Obligaties ■•hilips Dollarlng '51 Premieleningen 96% A'dam '51 274 86% 86 A'dam '56 I 274 81 81% A'dam '56 11 274 94 95% Eindhoven '54 274 80% 80% Enschede '54 274 8374 84 Den Haag '52 I 2% 90% 90% 95% 95% R'dam '52 1 2% 90% 90% 89% 90% Utrecht -52 2% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstelUngen Amst. Bank 211 211% HBU eert 186 185% Rott Bank 176% 176 Twentsche Bank 159 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 233 233 Borneo Sum. HMD 38 39% Ned G. en Sp fabr 183% 177%exd. Kon Ned Grofsm 98% 98 Internatlo 66% 66% Rott. Droogdok Mij 488 485 Tieleman en Dros 8% Ned Mij Walv.vrt. 66 65% Spoorwegen Dell Spoorweg My 6% Amerik tondsen Canadian Pacific R. 25H Intern Nickel 73% Anaconda 45 Bethlehem Steel.... 4074 Cities Service 51% General Motors 37H Kennecott83% Republic Steel 42% Shell Oil 73% Union Pacific 29^ Un States Steel 61 73 44% 40 7 8 51% 37 fè 83% 42% 72% 60% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving 91-", Aandelen V K 14/5 Edeimet Kon AA 4374 44GB Prei w a idem 57GB 390 Holi Constructie 420 420 Ing Din v Bouwnyv 124% Int Kunststoft Lnd 44% 44GB Leidsche Wolspinn 138B 138 Sikkens Lakfab '5;- 401 395L Ver IouwfaoneKei 158% 158% Wernmk's Betonm 84 84% Van Wllk Textiel 62 62 Zaalberg 11474

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9