BOSCH Pan American World Airways heeft al tien Nederlandse stewardessen Hoge salarissen voor hard werk „Nederland wil met Indonesië praten, maar Djakarta niet" Een achtjarig jongetje uit Emmen liet een locomotief ontsporen VRIJDAG 16 MEI 1958 Joyce li hoen en Lettie Knap naar Neiv York (Van een speciale medewerker) Een beetje nerveus liepen twee Nederlandse meisjes over het plat form van Schiphol naar de DC-7C van de Pan American World Airways, die op het punt stond via Londen naar New York te ver trekken. Joyce Rhoen, die in Den Haag is geboren en in Haarlem woont, en Lettie Knap uit Amsterdam, maar in Arnhem haar prille jeugdjaren heeft doorgebracht, zijn de laatste maanden, nadat zij elkaar tijdens de sollicitatie voor stewardess bij de Pan hebben leren kennen, trouwe vriendinnen geworden. Toen zij tezamen als gewone passagiers in de cabine van het toestel verdwenen, wisten zij slechts dat zij een avontuurlijke toekomst tegemoet gingen. Joyce is 21 jaar en is er trots op dat zij precies een dag ouder is dan Lettie. Maar Lettie heeft wat meer levenservaring, heeft een jaar bij Toon Hermans gewerkt en heeft al meer gevlogen. Naar alle grote Europese steden „Jy hebt nog nooit gevlogen, je bent nog zo jong, moet zij stewardess wor den?" hadden zij bij Joyce thuis ge zegd. En het meisje weet, dat vader en moeder in Haarlem wat huiverig staan tegenover het vliegen als beroep voor een romantisch meisje, dat al op negenjarige leeftijd stewardess had willen worden. Joyce en Lettie zijn niet de eerste Nederlandse meisjes, die het vak van stewardess bü de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij hebben gekozen. De Pan American heeft de laatste twee jaren tien stewardessen uit het kleine Nederland meegenomen naar New York. Vandaar vliegen zU uit, naar alle grote steden van Europa, naar Afrika, naar Azië tot Bangkok in de „rond-de- wereld-dienst". En later als zy wat meer ervaring hebben, zullen zy ook dienst doen op de toestellen, die over de Pacific naar Australië vliegen of naar Zuid-Amerika. Het is niet alleen de romantiek, die Joyce Rhoen en Lettie Knap heeft be wogen op zo'n jeugdige leeftijd naar New York te trekken. Zy dorsten naar kennis, zy willen andere landen en vreemde volken leren kennen, de blik verruimen. Strenge selectie Het was allemaal zo vreemd begon nen. Het Amsterdamse kantoor van de Pan American had vele honderden sol licitanten gekregen, toen een adverten tie was geplaatst voor de opleiding van stewardessen voor de Noordatlantische routes. Er waren 200 meisjes opgeroepen en van hen hadden er 20 een eerste „examen" goed doorstaan. De selectie was streng en zonder pardon en de I beide meisjes denken nog met een glim- j laoh aan al die eisen, waaraan zy had- den moeten voldoen, terug. Beiden ble- ken de minimum leeftyd om aangeno- j men te worden te bezitten: 21 jaar. I Joyce is 1.66 meter en Lettie drie cen timeter langer. Dat was voor het Am sterdamse meisje op het nippertje, want de stewardessen mogen niet kleiner zyn dan 1.57 meter en niet langer dan 1.70. De gewichtsgrens ligt tussen 50 en 61 kg. En natuurlijk wogen beide vrien dinnen hetzelfde: 54 kilogrammetjes. Ongetrouwd moesten zy zyn en Joyce had heel ernstig geknikt, toen men haar dat had gevraagd. Opleiding vyf jaar h.b.s. en vloeiend Engels, daar had niets aan ontbroken. En beide meisjes zyn nog met andere talen bezig, Spaans en Italiaans, geen overdaad trouwens, want de Pan American heeft graag, dat haar stewardessen drie talen machtig zyn met een verdere keuze uit Frans, Zweeds, Grieks, staans. Deens, Noors, Fins, Duits, Portugees en Arabisch, Hindoe- jong meisje. Als zy na hun proef tyd van •twee maanden worden aangenomen, vliegen zy gemiddeld 70 uur in de maand, wat wel eens kan oplopen tot 85 uur, waarvoor dan extra wordt be taald. Wordt die extra betaling meegerekend dan komt het jonge stewardessje tot f. 14.000 per jaar, in dollars uit te betalen. Dat lijkt veel, maar het leven is duur in New York en de belastingen zijn hoog. En na 214 jaar vliegen is het salaris gestegen tot f. 18.000 plus vele extraatjes: aan zienlijke reisreductie, tijdens de vlucht alles vrij, een maand vakantie. Een vrouw kan het ook tot purser brengen bij de Pan American World Airways, iets wat by de KLM niet het geval is. Een purser is het hoofd van het cabinepersoneel in het toestel en zyn of haar salaris ligt hoger dan dat van de steward of stewardess. Een pur- sur met 4 jaar dienst brengt het tot f. 24.000 per jaar. in dollars uit te be talen, maar wederom dient men niet te vergeten, dat de Amerikaanse levens standaard nu eenmaal niet vergelijkbaar is met die van Europa, laat staan met die in Nederland. Eis was ook, dat zy bereid waren in New York te wonen, als standplaats en dat zij een visum als ingezetenen zou- i den krijgen. Ook dat was voor elkaar Vod IcSSdl gekomen. De beide meisjes gaan in j New York samen wonen, dat is goed- 1 Onmiddellyk na aankomst in New koper engezelliger. Tijdens een 1 York beginnen Joyce Rhoen en Lettie zware medische keuring bleek de ge- Knap met een opleidingscursus van twee zondheid prima te zijn en brillen dra- maanden. „Service" moeten zy leren, gen zy niet, hetgeen ook niet wordt eerste hulp by ongelukken, de samen- toegestaan. stelling van de maaltyden in de ver- I schillende klassen, het bedryf van de Prettiqe vcrschiininci Imaatschappy. Zij moeten leren omgaan J i w i met hoge autoriteiten, met „very impor- Ha, eis numero 10 van de Pan Ameri- tant persons" (V.I.P.'s, zoals de belang- can was: een goed postuur en een pret tige verschyning. Met vlag en wimpel waren zy daarvoor geslaagd! Veel meer stond er nog op de lijst met voorwaar den. Onbesproken gedrag, plezierige stem, tact, diplomatiek optreden, kortom al die eigenschappen, die er toe leiden, dat de passagiers het gevoel krygen in de cabine een echte gastvrouw te ont- I moeten, waaraan zij goede herinnerin gen bewaren. Maar ook, en dit had als een waarschuwing geklonken, moesten de meisjes bereid zyn hard te werken en niet voor extra karweitjes terug te schrikken. Als wy vragen: zeg eens eerlijk, trok het hoge salaris jullie niet aan? Van zelfsprekend, luidt prompt het antwoord. Dat salaris is ook niet zo gek voor een rijke personen worden aangeduid), met kinderen, maar ook met oude lastige dames en moeilijke mannen, met zieken en met sportmensen. Zij zullen vertrouwd moeten raken met de inrichting van een vliegtuig en begrip krygen van een vliegplan en van navigatiemiddelen. Op de grond, in de cabine van een vluchtnabootser zullen zy maaltijden opdienen. In de handtasjes hebben beide onder nemende Nederlandse meisjes een cheque van driehonderd dollar opge borgen. Voor en aleer zy haar eerste salaris ontvangen, zullen zy immers kosten moeten makenEn het uniform van stewardess is voor het eerste jaar voor eigen rekening. Tweede Kamer over kinderbijslagwet De twee grootste groeperingen in de Tweede Kamer hebben zich akkoord ver klaard met het ingediende ontwerp voor een algemene kinderbyslagververzekering, de ene zonder voorbehoud en de andere onder zekere reserves. Een aantal andere groeperingen heeft zich tegen dit wetsontwerp uitgesproken, o.m. omdat zy het totstandkomen van een weduwen- en wezenverzekering dringender achten. Enkele van deze groeperingen hebben bovendien principiële bezwaren. Dit kan worden geconcludeerd uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp algemene kinderbyslagwet, welk verslag thans is verschenen. Engels onderzoek naar een oplichting van 5 miljoen Stel toch hogere ei se Vergelijking De „New York Times" schrijft: „De heer Kroesjtsjef heeft gesproken over Amerikaanse kunstmanen ter grootte van een sinaasappel, waar aan hij de opmerking vastknoopte, dat er een heel grote mand vol" van nodig zou zijn, om de grootte van de jongste Russische spoetnik te even aren. Doch wij vermoeden dat het Sov- jetrussische volk gaarne genoegen zou nemen met kunstmanen ter grootte van een sinaasappel, indien het daarvoor in de plaats over meer verbruiksgoederen zou kunnen be schikken. De Sovjetrussische economie dient in de eerste plaats ter bevordering van militaire doeleinden. De kunst manen zijn vanzelfsprekend bijpro- dukten van de Sovjetrussische on derzoekingen op het gebied van de vervaardiging van raketten voor mi litaire doeleinden. Doch de Amerikaanse economie had en heeft als eerste taak het Amerikaanse volk in staat te stellen een zo hoog mogelijke levensstan daard te bereiken. De Ver. Staten beschikken niet slechts over kunstmanen ter grootte van een sinaasappel, doch zij bieden hun inwoners tevens een keur van artikelen, waarover de meeste Sov jetrussische burgers nog slechts kun nen dromen. En in de toekomst zullen ook de Verenigde Staten ongetwijfeld over grotere kunstmanen beschikken". De „Neiv York Times" merkt ver der op dat, wanneer men de Sovjet russische berichten voor waar aan neemt, de Sovjet-Unie de Ver. Sta ten op het gebied van het lanceren van kunstmanen inderdaad ver vooruit is. „Doch wanneer de Sovjetrussische premier er klaarblijkelijk zoveel ge noegen in schept Russische presta ties met Amerikaanse te vergelijken, kunnen wij hem daarbij wel een handje helpen, waarbij wij uit zullen gaan van zijn toespraak over de Sov jetrussische scheikundige industrie, ivaarvan de tekst in het afgelopen weekeinde werd gepubliceerd. Hier uit blijkt dan, dat de Ver. Staten de Sovjet-Unie ver vooruit zijn bij de vervaardiging van plastieke en syn thetische artikelen, als schoenen, kleren en andere verbruikersgoede- ren", aides de Jf.efa Yo&k Times. overtuig U in de Showrooms van "THE INDIANA" dat het betere niet altijd duurder behoeft te zijn. Naast hogere kwaliteit, deugdelijker constructie en degelijker afwerking, 30 tot 40 pet besparing door directe levering af fabriek. Ongeëvenaard» collectie. Tenten- en Parasolfabrieken Hoofdkantoor voor Nodorland HAARLEM - Zljlwag 111 - Tol.) 17877 Doolori ovor do gohola worold - GoYII.catalogus gratis op aanvraag Scotland Yard is een uitgebreid on derzoek begonnen naar een oplichtings zaak. die men op het spoor zou zijn ge komen en waarmee een bedrag van on geveer vyf miljoen gulden gemoeid zou zyn. Het onderzoek zal gericht zyn op de activiteit van een veertigtal onderne mingen met in totaal een kapitaal van ruim dertig miljoen gulden. Deze on- I dernemingen zyn geassocieerd aan een groep van zes maatschappijen, waarvan I de noteringen op de beurs zyn stopge- I zet op order van de raad van de effec- I tenbeurs. Men meent dat het onderzoek zich zal uitstrekken tot Nederland, Zwitserland en Zuld-Amerika. Het onderzoek zou op gang gebracht zyn door een klacht vanwege de maat- schappy „United Panati" over het ver dwijnen van fondsen van die maat- schappy tot een bedrag van ongeveer drie miljoen gulden. Advertentie ruim te-koel kas ten Minister Luns verklaart: Felle aanvallen op P. v. <1. A. fractie inzake liaar houding Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) Tegenover het verwyt van minister Luns aan de PvdA-fractie in de Eerste Kamer, dat zy wel kritiek heeft op het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea, maar er geen ander beleid tegenover stelt, zei de heer De Niet (PvdA) woensdagmiddag by de reprieken over de begroting van Buitenlandse Zaken, dat hy en zyn fractie genoten alleen maar vragen de bereidheid tot een open gesprek met Indonesië, zodra dit mogelyk is. Tot een gesprek, antwoordde minister Luns, is de regering nog steeds bereid. Zelfs na de acties, die Indonesië heeft ontketend tegen de Nederlanders op Java en elders, heeft de regering, die door vertegenwoordigers van bevriende landen was benaderd omtrent een ontmoeting tussen minister Luns en de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken of een ander, zich tot een dergelijke ontmoeting bereid verklaard, niet alleen in Den Haag, maar ook elders. Maar steeds is van Indonesi sche zyde na enige tyd aan de bevriende mogendheid meegedeeld, dat Indonesië van een ontmoeting afzag. Gemis drang nationaal zelfbehoud I Met klem ontkende minister Luns dat en als een ongewilde bevestiging van jzijn bewering, verklaarde hy. dat na de j publicaties van prof. Röling over Nieuw- Guinea, waarmede hij de regeringspoli- tiek doorkruist, deze hoogleraar thans i minder geschikt is om op te treden als adviseur van de Nederlandse delegatie by de V.N., opdat elk misverstand om trent het regeringsbeleid ten aanzien van Nieuw-Guinea wordt uitgesloten. Als diepere achtergrond van de ge- dachtenlijn in de P. v. d. A.-fractie over Indonesië en Nieuw-Guinea. zag de heer Van Riel (VVD) een volstrek te sympathie van deze socialisten met de Aziatische (en Afrikaanse) volke ren, óók wanneer het streven van die volkeren in botsing komt met de be langen van het Westen. Die gedachte kan men als mens wel begrypen, maar wanneer de drang naar nationaal zelf behoud by een Kamerlid ontbreekt, dan is in het Parlement de gemeen- schappeiyke basis voor discussie ver dwenen. Daaruit zal men de politieke consequenties hebben te trekken, aldus de woordvoerder van de VVD. „Welk Nederlands belang is er mede gediend", vroeg de heer Van Riel, „van de regering de erkenning te verlangen, zoals de P. v. d. A-fractie doet, van medeverantwoordelijkheid voor de ge beurtenissen in Indonesië? Welk Neder lands belang is er mede gediend als de regering essentiële morele tekortkomin gen zou toegeven?" Nu Indonesië steeds verder in het moeras zinkt, kreeg de heer Reyers (CHU) steeds meer waardering voor de welvaart, orde en rust, die de Ne derlanders in Indonesië hadden ge vestigd. Van alle kanten kreeg de P. v. d. A.- fractie felle aanvallen te verduren over haar houding inzake Nieuw-Guinea, maar de heer De Niet fP. v. d. A.) ver klaarde verheugd te zijn. dat hem uit de rede van minister Luns was gebleken, dat het standpunt van de regering iets in richting van de P. v. d. A.-fractie veê 'verschoven. De heer Algera (AR) herinnerde er aan, dat op 20 december 1948 minis ter-president dr. Drees in de Tweede Kamer een verklaring aflegde over de noodzaak van de tweede politionele actie in Indonesië omdat anders in Indonesië 'n chaotische toestand zou ontstaan, die vermoedelijk zou uitlo pen op een dictatuur. Voor die verkla ring was als lid van het kabinet mede verantwoordelijk de heer In 't Veld, die thans zitting heeft in de Eerste Kamer als lid van de P. v. d. A.-frac tie. Dan moet men niet anderen mede- j schuld voor de gebeurtenissen in Indonesië verwijten, maar zich bepa len tot zich zelf. Die methode van debatteren vond de heer In 't Veld „unfair", maar na pro test van de heer Algra nam hij op verzoek van de voorzitter dit woord terug. De begroting van Buitenlandse Zaken werd zonder hoofdelyke stemming aan- genomen. j Ook de heren De Niet en In 't Veld I drukten minister Luns de hand om hem daarmede te feliciteren. Tafelmodel f 710.- links- of rechtsdraaiende deur Alleenvert voor Nederland: N.V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475. AMSTERDAM. TEL. 85211 (7 1 ij n n TELEX 12282 Omvangrijke immigratie van Bantoes naar Zuid-Afrika Volgens een verklaring van de Zuid- afrikaanse minister van Naturellenzaken zijn er op het ogenblik achthonderddui zend inboorlingen van andere Afrikaan se gebieden in de Unie van Zuid-Afrika. Dit betekent, aldus een artikel in „Ban toe" van het departement van Naturel lenzaken, dat ongeveer acht procent van de Bantoebevolking in Zuid-Afrika van elders afkomstig is. In 1946 waren er 539.000 inboorlingen van elders in de Unie, dus de jaarlykse immigratie be droeg in de afgelopen tien jaar gemid deld een 26.000 Bantoes. De immigran ten komen voornamelyk uit Basoetoland. Portugees Oost-Afrika. Nyassaland, Rhodesia. Beetsjoeanaland. Swaziland en Angola. Ook zyn er Immigranten ge komen uit Belgisch Kongo. Tanganjikae en Nigeria. In de Unie van Zuid-Afrika zyn de lonen veel hoger dan in de noordelyke gebieden. Congres Nat. Fed. Raad voormalig verzet De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland houdt op 6 en 7 juni a.s. te Amsterdam een congres. Er is een erecomité gevormd, waarin een vyftlgtal vooraanstaande personen zitting hebben genomen. Ere voorzitter is de minister-president dr. Drees. Voorts maken er om. deel van uit de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. Prinsen, en de bur gemeester van Amsterdam, mr. Van Hall. Op het congres zal o.a. aan de orde komen een voorstel van de afdeling Amsterdam, beogende middelen te bera men om de Jeugd geesteiyk weerbaar te maken. Hieronder dient volgens het voorstel ook te worden verstaan dat de jeugd behoort te worden ingelicht waar om in de Jaren 19401945 verzet werd geboden. Ook ligt in het voorstel beslo ten de wens het gehele Nederlandse volk aat te doen zyn tegen Iedere dicta- De kwestie Algerije houdt de ge moederen in Parijs sterk bezig. Een herdenking van drie militairen, die door rebellen om het leven zijn ge bracht. leidde tot een grote demon stratie. De Parijse politie moest handelend optreden. Advertentie pari tuu nr. J. KRACHMALNICK CONCERTMEESTER CONCERTGEBOUWORKEST Naar het bestuur van het Concert gebouworkest meedeelt, is voor het sei zoen 19581959 de heer J. Krachmalnlck tot eerste concertmeester van het Con certgebouworkest benoemd. Onderhan deling over verlenging van zyn ver bintenis na 1 september 1959 zyn nog gaande. De heer Krachmalnlck werd in 1922 in Rusland geboren. De familie emi greerde in hetzelfde jaar naar Amerika en vestigde zich te St. Louis. Krachmal- nick voltooide zyn studies in 1942.. Daarna diende hy tot 1946 by de Amerikaanse luchtmacht. Van 1946 tot 1951 was hy tweede concertmeester van het Cleveland Orchestra onder Georg Szel'l, daarna eerste concertmeester van het Philadelphia Orchestra onder Eugè- ne Ormandy, dat thans zyn tweede Europese tournee maakt. Geen beslissing over zetel van Europese instellingen Het Europese parlement in Straats burg heeft met 41 tegen 36 stemmen by drie onthoudingen besloten de voortzet ting van het debat over de plaats van de zetel der Europese instellingen uit te stellen tot de zitting welke van 23 tot 28 Juni zal worden gehouden. Voorzitter Robert Schuman verklaarde in een pers conferentie na afloop van de slotzitting, dat er „alleszins aanleiding bestond geen overhaaste beslissing te nemen". Deze kwestie is nog niet geheel ryp. Van Italiaanse en Luxemburgse zyde zyn be zwaren gemaakt tegen vestiging van de Europese Instellingen ln een en dezelfde stad. Vermeden moet worden, zei laatst genoemde afgevaardigde, dat een ..ghetto van Europese functionarissen in het le ven wordt geroepen of wel een paradys, waar slechts de bevoorrrechten elkaar ontmoeten. Het beginsel van de een heidszetel moet vervangen worden door regionale concentratie, waarin de Euro pese instellingen zich op slechts op en kele uren afstand van elkaar zouden bevinden. Hiermee kan worden voorko men, dat de in sommige steden verkre gen rechten worden verontachtzaamd. Lange lijst inbraken en diefstallen Zware straffen geëist tegen de overvallers van benzinestations De Haarlemse rechtbank heeft woensdagmiddag overvallen op benzinetankstations in Amsterdam- Zuid en Utrecht en inbraken in diverse steden van ons land be handeld. De officier van Justitie heeft tegen een 48-jarige koopman, zonder vaste woon- en verblijf plaats, een gevangenisstraf van 12 jaar en tegen een 20-jarige tim merman uit Bennebroek een straf van 9 jaar geëist. Aan de koopman was o.m. ten laste gelegd medeplichtigheid aan diefstal van 3 schilderyen en 2 zilveren kan delabers ter waarde van f17.000.uit een hotel te Santpoort, diefstal van 23 Te Emmen heeft een achtjarig jon getje een zware dieselelektrische loco motief van de Nederlandse Spoorwegen doen ontsporen, doordat hy de beveili- gingsblokken van een zijspoor via een hefboom op de rails deed neerkomen. De locomotief, welke een gewicQit. heeft van 60 ton, kwam met de wielen buiten de rails, doch kantelde gelukkig niet. De schalie is vrij aanzienlijk en wordt ge schat op duizenden guldens. De locomoteif haalde vanaf het fa brieksterrein van de Enkalon enige wagens, waartoe hy vanaf het hoofd spoor Emmen-Coevorden op een zijspoor mloe>st ryden. Voordat men echter op het zijspoor kan komen, dteccm de voor be veiliging aangebrachte blokken met een hefboom te worden opgelicht. Na terug komst worden deze blokken weer op het zijspoor aangebracht. Het achtjarig knaapje heeft kans gezien de hefboom van de blokken over te halen met het gevolg dat by terug komst de locomotief met negen wagens op deze blokken reed. De ongevallen- groep van de inspectie Hengelo werd direct opgeroepen. De mannen van deze groep hebben de hele nacht moeten doorwerken om de locomotief weer op de rails te krygen. Het treinverkeer op het baanvak Em men—Zwolle ondervond geen vertaging. I daar de treinen nog net konden pas seren. bontmantels ter waarde van f38.000. uit een winkel te Bllthoven, diefstal van sieraden en jnwelen ter waarde van f 55.000.uit een juwelierszaak te Zeist en roofovervallen op pomp stations by Amsterdam-Zuid en Utrecht, waarby de buit f128.— was. Aan de timmerman was ten laste ge legd medeplichtigheid aan de inbraak te Santpoort en de roofovervallen te Amsterdam en Utrecht. De president herinnerde er aan, dat deze verdachte ook betrokken is geweest by diefstallen in Hoorn, Rotterdam, Amsterdam «dief stal van 90 grammofoonplaten», te Haarlem diefstal van Juwelen en een poging tot overval op een benzinesta tion te Woubrugge. Voorts was de Bennebroeker in het bezit geweest van een sleutel van een kluis van het belastingkantoor in Am sterdam. Hy had zich laten insluiten, maar toen hy de kluis opende bleek die leeg te zyn. De verdedigers, mr. J. G. Bettink en mr. J. W. Rutgers, pleitten clementie. Tegen een 25-jarige Haagse metselaar, die ook betrokken was geweest by de beide roofovervallen op benzine-tank- stations, eiste de officier van Justitie acht jaar gevangenisstraf. Verdachte bekende, dat hy ook had meegedaan aan twee inbraken te Hoorn, een in een villa te Zeist, aan een poging tot roofoverval op een pompstation te Woubrugge en aan heling van 90 gram mofoonplaten. By de roofoverval on het pompstation te Utrecht had hy met een geladen pistool gedreigd. Voor zyn mede werking kreeg hy f 2000.—. Ook zyn verdediger, mr. B. W. Stomps vroeg clementie Tot slot eiste de officier tegen een 30-jarige los-werkman uit Hillegom wegens heling drie maanden gevange nisstraf. HU zou inlichtingen hebben gegeven over de situatie van het pompstation by Amsterdam-Zuid en daarvoor f200.— hebben ontvangen. Uitspraak in alle Baken B7 mei.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7