Medeleven met jubilerende Leidse Chr. Kweekschool groot en hartelijk sor\ V.L.O.K. en V.L.A.K. zorgden voor een uitstekend programma Yerkieziiigvergadering P.v.tl.A. 97ste Jaargang Vrijdag 16 mei 1958 Derde blad no. 29441 Er is een hartelijk meeleven met de Chr. Kweekschool in Leiden. Dit bleek o.a. wel op de receptie, welke woensdagmiddag ter gelegenheid van het gouden jubileumfeest van de school in twee zalen van „Het Gulden Vlies" gehouden werd. Zowel de bestuursleden van de „Kweek", bestaande uit dr. K. Dronkert en de heren W. C. van Zwieten en J. W. H. Rotteveel, als de directeur, mr. dr. K. de Vries, hadden op deze middag heel wat gelukwensen in ontvangst te nemen. Aan veen '"'rike woorden, bloemen en geschenken heeft het evenmin ontbroken. Druk bezochte receptie De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, gaf mede namens het Leidse gemeentebestuur van zijn belang stelling blijk. In een korte toespraak herinnerde hij aan enkele jaartallen uit de gescheidenis van de jubilerende school ,n.l. het oprichtingsjaar 1908, het zilveren jubileumjaar 1933 en het jaar waarin wij thans leven. De wethouder schetste daarbij de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden en wees vervolgens op de aanpassing van het huidige kweekschoolonderwys aan mo dernere begrippen. Dat de taak van de onderwijzer in de wereld van vandaag nog te laag wordt aangeslagen betreurde de heer Van Schaik ten zeerste. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de onderwijzer in iedere gemeenschap een belangrijk persoon is en wenste de Chr. Kweekschool daarom nog vele jaren van voorspoed toe. Als voorzitter van het schoolbestuur dankte dr. Dronkert on middellijk hierna voor de prettige ver standhouding met het gemeentebestuur. Dr. G. Kalsbeek, hoofdinspecteur van de onderwijzersopleiding, feliciteerde mede namens de minister van O. K. en W. Hij prees de trouw en de geloofs moed van de oprichters der school en vroeg aandacht voor de vele honderden onderwijzers, die op een bescheiden wijze, dikwijls zelfs ongezien en onge hoord, hun verantwoordelijke taak heb ben verricht. De hoofdinspecteur dankte het bestuur voor de opleiding van al deze mensen. De heer F. J. van Dam gaf als direc teur van de Chr. Kweekschool in Den Haag uitdrukking aan de gevoelens van nabuurschap, daarbij wijzend op de ver bondenheid tussen de Leidse en Haagse school, welke in de oorlogsjaren is ont staan en dankte als secretaris van de hoofdcommissie van de Vereniging Chr. Nat. Onderwijs voor het vele werk, dat in de Sleutelstad is verricht tot heil van velen. Namens het Chr. Pedagogisch Studie centrum en dan als afgevaardigde van; de Raad van Beheer sprak dr. H. Schilp een woord van gelukwens. Dr. Schilp hoopte, dat in de komende jaren de curvenrijke lijn, zoals die te bespeuren valt in de ter gelegenheid van het ju bileum uitgegeven kroniek, zal verande ren in een rechte stijgende lijn even redig aan de toename van de christe lijke bevolking in dat deel van ons land waaruit de Leidse Kweekschool haar leerlingen trekt. Volgende spreker was ds. D. J. Vossers. Deze vestigde er o.m. de aandacht op, dat de samenwerking tussen de Ver. voor Chr. Ondenvijs en de Kweekschool vooral de laatste jaren van de meest genoeglijke aard is ge weest. Spreker verheugde zich over het feit, dat de school op het ogenblik 236 leerlingen en 23 leraren telt en hoopte dat deze bloei gecontinueerd zal worden. De heer J. A. van Bennekom felici teerde o.m. namens de Vereniging van Chr. Kweekschoolleraren. Als vertegen woordiger van het bestuur van de Chr. Kweekschool in Middelburg, die in 1960 een halve eeuw zal bestaan, gewaagde ook hij van de persoonlijke vriend schapsbanden met directeur en leraren van de school in Leiden. De oudste nog in leven zijnde leraar van de Kweekschool, die ook bij de op richting een rol heeft gespeeld, de 83- jarige heer A. de Jong Ezn. te Voor burg, kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Zijn woord werd evenwel via een bandrecorder beluisterd. De Vereniging van Leidse Oud-Kwe kelingen (VLOK) was op de receptie vertegenwoordigd in de persoon van de heer G. Verkerk uit Haarlem, die be halve zijn gelukwensen ook woorden van dank en waardering tot het school bestuur richtte. Niet alleen namens de Vereniging van Actieve Kwekelingen (VLAK), maar ook namens alle leerlingen dankte de heer Joh. Vodegel voor al hetgeen school bestuur en leraren in het belang v&n,de kwekelingen hebben gedaan. Hij x" De heer B. de Kier, concierge van de Chr. Kweekschool, feliciteert het jubilerende schoolbestuur. (Foto L.D./Van Vliet) van de gelegenheid gebruik om zijn erkentelijkheid uit te spreken voor de jaarlijkse subsidies, welke de schoolver eniging mag ontvangen. De heer D. Streefkerk wenste namens de leerscholen van de Chr. Kweekschool geluk en bood een theeservies voor de inventaris der school aan. Als afgevaar digde van het schoolkoor overhandigde de heer G. N. Minnaard een geschenk. Onder de vele bezoekers merkten wij o.a. nog op wethouder D. v. d. Kwaak, de Rijksinspecteur voor het onderwijs, de heer J. Machielsen, de gem. inspec teur van het onderwijs, de heer B. Swa- nenburg, de rector van het Gymnasium, dr. W. Wiersma, de rector van het Rembrandtlyceum, dr. J. D. A. Boks, de directrice van de Meisjes H.B.S., mej. H. v. d. Vliet, de rector van het R.-K. Lyceum en voorts hoofden van verschil lende scholen. Feest in Stadsgehoorzaal De voorzitter van VLOK, de heer G. Verkerk en de voorzitter van VLAK, Johan Vodegel, konden woens dagavond in een stampvolle Stadsge hoorzaal de docenten, bestuursleden, oud-leden en praktisch alle leerlingen van de Chr. Kweekschool in Leiden een hartelijk welkom toeroepen. In alle streken van ons land hadden oud-leerlingen uitnodigingen ontvan gen voor deze grote jubileum-feest avond. Het aantal aanwezige oud leerlingen was ongeveer vijfhonderd, en het is dus begrijpelijk dat dit voor velen een hartelijk weerzien beteken de. Uitroepen van vreugde en herken ning waren dan ook niet van de lucht. Naast deze oud-leerlingen waren tal rijke ouders met hun kinderen, leerlin gen van de kweekschool meegekomen. Toen ds. K. Dronkert deze avond opende, was de Stadsgehoorzaal tot op de laatste plaat-s bezet. Spreker was verheugd dat jong en oud op deze fees telijke avond verenigd waren. Hoewel het leeuwendeel van deze feestavond in handen van VLAK (Vereniging van Leidse Actieve Kwekelingen was, geloofde ds. Dronkert toch wel, dat men van de nog „groene" kwekelingen een leuk programma kon verwachten. En de voorzitter van het bestuur oer Chr. Kweekschool heeft gelijk gekregen! Het begon al met een geestige samen spraak van de voorzitters van VLOK (Vereniging van Leidse Oud-Kweke lingen) en van VLAK. Er werden oude en nieuwe herinne ringen opgehaald en vele gedachten uit gewisseld over het vaktekenen. De voor zitter van VLOK. de heer G. Verkerk, meende datde leerlingen op de kweek school het nu heel wat gemakkelijker hadden in verband met de, zoals hij het noemde „kloddertechniek" en „spetter- werk". Johan Vodegel kon dit alleen maar beamen en belichte op humoris tische wijze nog enkele andere facetten van het onderwijs. Hierna volgden de programmapunten elkaar in een vlot tempo op. Het gebo- dene stond op een goed peil, zodat alle aanwezigen zich uitstekend vermaakt hebben. Het programma, dat pas om kwart voor één afgelopen was, vertoonde on getwijfeld enkele hoogtepunten. Aller eerst wilden wij noemen de declamatie van Annie van Gaaien, met „Huilen" van Julia Frank. Ook het cabaret „Three men school" en een interconti nentale song-potpourri van Koos Schip per vielen zeer in de smaak. De vele deelnemers mochten allen een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Het programma dat de vereniging VLOK bracht was wel van een geheel ander genre dan de overige nummers Een zevental oud-leerlingen vertelden een aantal belevenissen uit vroeger schooljaren, waarbij ter illustraties enige dia's vertoond werden. Veel hilariteit verwekte de muziek lessen, die er vroeger op de Kweek ge geven werden. De huidige blokfluitles- sen zijn heel wat aangenamer dan het vioolspelen dat vroeger op het program ma stond! Op voorstel van de voorzitter van VLOK, zongen de oud-leerlingen staan de nog eenmaal hun oude clublied, dat verhaalde van de kweekschool aan de Stille Rijn. Een ander hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het aanbieden van erjige geschenken. Uit handen van enkele VLOK-leden ontving de directeur van de Chr. Kweek- i school, mr. dr. K. de Vries een verplaats- I bare pick-up met versterker-installatie. De directeur zei in zijn dankwoord, dat dit geschenk zeer nodig was in verband met bet moderne taalonderwijs en sprak namens de leerlingen zijn oprechte dank uit. De leerlingpn van de kweekschjol i boden een koffiezetmachine aan, die j onder daverend applaus aan de con- clerge, de heer B. de Kier, overhandigd werd. Uit deze geschenken bleek wel de grote liefde en sympathie, die men voor de kweekschool koestert! Na de pauze werd op zeer verdienste- lyke wijze de klucht: „Het Huwelijks- aanzoek" voor het voetlicht gebracht. Dp ree'e had de hppr J. C Bartelsman, die wel gezorgd heeft dat het stuk met vaa'-t werd gebracht Na een filosofietje in een praatje en een liedje door enkele spoedcursisr.cn '55'56, werd de avond besloten met het spelen van de Prelude Opus 3 nr. 2 van I Rachmaninoff, door Willy van Schaik op de piano. Mr dr. K de Vries sloot zich bij dit laatste programmapunt aan door de hoop uit te spreken dat deze prelude ook een voorspel zal zijn van een gezegende toekomst voor de kweekschool. Daar het inmiddels zeer laat was ge worden, had men bussen gehuurd, die de aanwezigen, voor zover zij in de om trek woonden, naar huis brachten. De overigen hadden logies in de stad en zijn gistermorgen weer huiswaarts getogen. Zo is er na drie dagen feest een einde gekomen aan de gouden jubileumvie ring van de Chr. Kweekschool. Expogé hield jaarvergadering Onder grote belangstelling hield het district Leiden van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd in „Central" woensdagavond zijn jaarvergadering. In zijn inleidend woord bracht de voorzitter, de heer L. Questroo, in her innering, dat het deze dag juist achttien jaar geleden was. dat ons land moest capituleren. Een capitulatie, die echter maar betrekkelijk was, want buiten ons land werd de strijd voortgezet, terwijl ook in eigen land de strijd illegaal voortduurde. Duidelijk is toen gebleken, dat men de geestelijke weerbaarheid van ons volk niet kapot kon krijgen. Al of niet gewapend vocht men door. Uit de hierna uitgebrachte jaarver slagen bleek o.m., dat het district thans 117 leden en 22 donateurs telt en dat er in de kas een batig saldo is van ruim f. 225. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter, de secretaris, de heer W. M. v. d. Burg en de penningmeesteresse, mevr. C. H. HendriksenSnel bij accla matie herkozen, terwijl in de vacature van wijlen de heer M. I. Smit de heer F. Voorzaat werd gekozen. In de ballotage commissie werden de heren E. Beens, A. H. Hartman en A. Plekkeringa herbe noemd; idem in de kascommissie de heer J. J. L. Temminck, tot nieuwe leden van deze commissie werden aan gewezen de heren Moeliker en Bol. Als gedelegeerden voor het in Breda te hou den bondscongres zullen optreden de heren v. d. Burg en Temminck. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken werden de congresvoorstellen onder de loep genomen. C. M. Ruigrok in het zilver De heer C. M. Ruigrok, chauffeur bij de N.Z.H.V.M. te Leiden herdacht gis teren dat hij 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst 'trad. Ten huize van de jubilaris in Noordwijk-Binnen, had een hartelijke huldiging plaats. De chef van de Vervoersdienst, de heer Th. Hetem, die vergezeld was van de heer Th. Thomas, chef vervoerdienst Leiden, liet zich waarderend uit over de wijze, waar op de jubilaris zich van zijn taak heeft gekweten. Hij overhandigde de gebrui kelijke enveloppe met inhoud en oor konde. Names de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel bood de heer Hétem de zilveren medaille en de zil veren draagmedaille en oorkonde van N.Z.H. aan. Voor mevrouw Ruigrok was er een mooi bloemstuk. Van het Jubileumfonds ontving de jubilaris ook een oorkonde en geschenk onder couvert en mevr. Ruigrok bloemen. Collega's en besturen van verenigingen hadden gezorgd voor meer bloemen en geschenken. LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN De Leidse Aquariumvrienden hielden een ledenbijeenkomst in de recreatiezaal der H.C.W. Tijdens deze goed bezochte avond werden o.a. de door de leden in gezonden ontwerp-omslagen voor het nieuwe maandblad van de vereniging getoond. Met grote meerderheid van stemmen werd de inzending van de heer Koeleman hiervoor uitgekozen; de ont werper ontving een waardebon. De avond werd verder geheel gevuld met het vertonen van dia's waarop vis sen uit het Amazonegebied voorkwamen. Hierbij maakte de heer Laman op pret tige wfjze duidelijk hoe men deze vissen het best kan houden en verzorgen. Ook werd verteld hoe men de vissen op de beste manier tot voortplanting kan brengen. Verschillende problemen, welke bij het kweken van vissen voorkomen, werden tevens besproken. Ook vond nog een zeer geanimeerde wedstrijd plaats. Van vele vissen werden n.l. de namen niet genoemd. Bij deze vry moeilijke wedstrijd kwam de heer Vliegenthart als eerste uit de bus, zodat hij de hiervoor uitgeloofde waardebon in ontvangst kon nemen. Na de pauze volgde de vertoning van een serie dia's van prachtig gekleurde cichliden, eveneens toegelicht door de heer Laman. FEEST VOOR LEIDSE JEUGD IN SOCIËTEIT MINERVA Zoals in de laatste jaren reeds tot een traditie is uitgegroeid, werd ook dit jaar ter gelegenheid van de verjaardag van H.M de Koningin aan de leerlingen van het vierde leerjaar een feest in de Sociëteit Minerva aangeboden. Studen ten treden dan als gastheer op. Precies om twee uur betraden woensdagmiddag circa 200 leerlingen, met kloppende hartjes, het van buiten zo bekende ge bouw aan ce Breestraat. Wat zouden ze daarbinnen wel beleven? Direct bij hun binnenkomst werden ztf ln groepjes ver- Autobussen op het Schuttersveld, de Postharmonie met een witgepluimde tambour maitre ervóór, een grote drukte voor het station: zie, dat waren zo enige tekenen, dat er woensdagavond tegen half acht iets bijzonders aan de hand was. Zo was 't ook: niet minder dan 800 Italianen, op zoek naar de schoonheid van ons land, waren op komst. Leiden vormde even een tussen station tussen Den Haag en Noordwijk en in een flits hebben al deze Italianen en Italiaansen, ambtenaren van hoog tot laag van de Italiaanse P.T.T. iets van Leiden in zich opgenomen, d.w.z. een kijkje genomen op het Stations plein, in het ogenblik dat zij van trein in bus zouden overstappen. Daar kwamen ze in een lange ry aan, om hun plaatsje in de bus op te zoeken. En aan hun donker uiterlijk, aan de puntige Italiaanse schoenen en aan nog I wel enkele andere uiterlijke kentekenen. I was het te zien, dat we hier met échte Italianen te doen hadden! Ze zullen zich in het voor mei zo, kille Leiden wel niet helemaal prettig gevoeld hebben, hoewel I daarvan niets te merken was. Ze profi- teerden van het korte ogenblik, om een I plaatje te maken van de vrolijk blazende Postharmonie, met die witgepluimde j tambour Maitre in het eerste gelid, ze luisteren als muzikale Italianen natuur lijk naar de muziek en de trommelaars, I die op deze bijzondere avond hun warm- blo^di"" collega's uit het zuiden hartelijk I verwelkomden. I Wij hebben met belangstelling kennis genomen van de enorme organisatie,, die aan zo'n reis ten grondslag ligt en ge zien. hoe keurig alles van stapel liep. Tot de bussen gevuld waren en we de honderden Italianen nawuifden op hun weg naar „de zee en het strand", wat voor hen een geweld lr*e b^lev^nis moet ziin geweest, want de zee bij Noordwijk is toch weer iets anders dan de zee bij Napels! Hebben de Italiaanse P.T T.ers giste ren een tocht naar de Afsluitdijk ge maakt, vandaag werden Den Haag en Delft bezocht. Vanavond wordt voor de Italianen een folkloristisch programma in de zaal van de bloembollenveiling te Hillegom gegeven. Morgenavond wordt de terugreis aanvaard. Lijstaanvoerder Van Schaik aan het woord In het kader van de verkiezingsactie voor de Gemeenteraad hield de afdeling Leiden Zuid West van de Partij van de Arbeid woensdagavond een openbare vergadering in het Speeltuingebouw ln FIRMA EDITH SPIEKERMAN 75 JAAR 14 mei j.l. herdacht de heer F. I. Spiekerman ln bescheiden kring het feit, dat 75 jaar geleden de ouders van de hiuidige eigenaar de speciaalzaak in parapluis in de Haarlemmerstraat t.o. de Donkersteeg, uit Franse handen over namen. Tot heden is, ondanks inwendige restauratie, het karakter van deze zaak, zoals vele Leidenaars haar kunnen, bewaard gebleven. De heer Spiekerman ontwerpt veelal zijn eigen modellen, welke daarna in de eigen fabriek in de Kraaierstraat wor den uitgevoerd. Van geboorte Leidenaar is de heer Spiekerman in Den Haag woonachtig, waar hij een tweede zaak exploiteert. NIEUWE STRAATNAMEN HOUTKWARTIER B. en W. hebben aan een zestal stra ten in het Houtkwartier de volgende namen gegeven: Faljerllstraat, Dieper- poellaan, Kagerstraat, Zweilandlaan, Groene Maredijk, Eymerspoelstraat. Advertentie eens kijken naar onze uitge breide sortering vlotte SPORT HEMDEN, ELMIOR TOPLIN is er ook by, niet-strljken, heerlijk zo'n hemd KOM 'EPENMODES GANGETJE 6 LEIDEN De gezellige zaak met de grote sortering! GESLAAGDEN „ENDEGEEST". Onderstaande zusters en broeders van de Psychiatrische Inrichtingen „Ende geest" c.a. te Oegstgeest zijn geslaagd voor resp. het eerste gedeelte van het eerste overgangsexamen en het 1ste en 2de overgangsexamen voor de opleiding voor het diploma ziekenverpleging B: eerste gedeelte van het eerste over gangsexamen mei 1958: Zr. P. M. J. A. Dekkers, zr. H. J. Donker,, zr. D. G. Kremer, W. Lodder zr. L. de Meul- meester, zr. C. M. de Poorter, zr. E. E. Sinnecker, zr. E. A. v. d. Zeeuw; ge slaagden eerste overgangsexamen mei 1958: Zr. A. J. Bakker, zr. A. M. L. Bol- d^rdyk; zr. V. L. P. Brückner, zr. K. H. M. Bürcke, zr. G. Bijl, zr. J. M. M. Damhuis, zr. M. Dekker, zr. F. Fridrichs, zr. J. E. Huwaë, zr. G. M. de Jager, zr. M. J. de Jager, zr. J. Kroon, zr. I. A. Laninga, zr. A. v. d. Luit, zr. A. C. Mon- tanus, zr. W. C. Müller, zr. H. H. Oos- terveer, zr. S. Schaper, zr. A. Schaul, zr. F. Sleebos, zr. J. Tauran, zr. J. M. Vis- male, zr. A.C. v. d. Zeeuw; br. W. F. Angel, br. J. Bekkering, br. E. H. de Brum; br. M. G. van Genderen; ge slaagden tweede overgangsexamen mei 1958: zr. A. J. Beyersbergen, zr. T. Bleeker, zr. D. ten Bos, zr. G. F. ten Bos, zr. M. C. Broersen, zr. C. J. Em mers, zr. S. M. Esser, zr. J. de Graaf, zr. A. Groen, zr. M. Hanouwer, zr. R. Hartog, zr. M. J. H. Hoek, zr. S. Huis man, zr. J. E. de Jonge, zr. M. van Leeuwen, zr. G. L. Poldervaart, zr. G. Pongers en br. K. S. M. Kaizer. deeld en door het gebouw verspreid, waar ze werden bezig gehouden met film, poppenkast, "oocheltoeren, touw trekken, zaklopen etc. Wat hebben de kinderen, die ook royaal werden getrak teerd, genoten, wat al vreugde beleefden aan de diverse spelletjes. de Ten Katestraat. De lystaanvoerder der party, de heer J. C. van Schaik, trad hier als spreker op. Op dit ogenblik, aldus de heer Van Schaik, vragen gebeurtenissen op inter nationaal terrein, in Algerië, Libanon en Indonesië, in het byzonder de aan dacht van het publiek. Daarbij verge leken lijkt de gemeentepolitiek onbe- langryk en weinig interessant. Niette min heeft de bevolking er elke dag mee te maken, mede door de uitgebreidheid van het complex der gemeentelijke be moeiingen. Zou men zich afvragen wat er in de komende vier jaren tot stand zou moeten komen, dan zouden o.m. ver nieuwing van de Stadsgehoorzaal, de bouw van een schouwburg, verbetering van de marktaccommodatie, een sport hal en een open- en overdekt zwembad .urgent zyn. Dit zou echter vele miljoe nen kosten, zelfs alleen de rentelast daaraan verbonden, zou al in de papie ren lopen. Omdat alles niet ineens ge realiseerd kan worden, zou er een plan moeten komen, een program. De Party van de Arbeid heeft dat, evenals in 1953, toen zij haar plan in de vorm van de studie „Vormende kracht" het licht deed zien. De heer Van Schaik schetste in de loop van zyn betoog de toestand van Leiden en zijn bevolking enige eeuwen terug, toen er binnen de singels reeds 85.000 mensen als haringen in een ton woonden. Enige tijd later teisterden armoe en werkloosheid de bevolking, die inmiddels gedaald was tot 36 000, waar van bijna de helft „bedeeld" werd. Eerst tegen het begin van 1900 kwam er verandering ep wel met de opkomst van de socialistische beweging, die de ln doffe berusting levende massa be geesterde en tot actie wist te wekken. De resultaten daarvan werden omstreeks 1920 zichtbaar. Leiden kreeg als het ware een ander gezicht; nieuwe, frisse woonwijken ontstonden en de lonen en arbeidsvoorwaarden werden verbeterd. Er ontstond daardoor ook een veel koopkrachtiger publiek. Ook op het gebied van het onderwys veranderde veel ten goede. b.v. het aan tal leerlingen van de lagere technische scholen in het Leidse rayon liep in ae laatste tien ja#r op van 600 tot 2400. Ook de andere onderwysinstellingen kwamen tot grotere ontplooiing. De plannen voor een middelbaar-technische school zuljen, zo hoopt spreker, in en kele jaren gerealiseerd kunnen worden. De plannen staan er gunstig voor. Het is onze plicht, te z.orgen dat de bevol king op een hoger ontwikkelingspeil komt. anders ontstaat er achterstand ten opzichte van andere landen. Het geld. daaraan besteed, is een goede be legging en een „bezitsvorming" van de eerste orde. Goede hersens zijn er ge noeg in Leiden. De nazaten van de vroe gere. onontwikkelde textielarbeiders zijn nu ontwikkelde vakarbeiders geworden, dank zij de verbetering van het vak onderwijs en de wekroep van het socia lisme. Het aantal studenten en hoog leraren steeg sterk en spreker juicht dit toe. Echter moet ook de begaafde ar beidersjongen een kans krijgen om rich verder te ontwikkelen. Daarvoor zal de Party van de Arbeid vechten. De heer Van Schaik schetste daarna de betekenis van Leiden als centrum van Rijnland, waarbij hy wees op de verbetering van de winkelstand. Op ve lerlei gebied zitten wij met de erfenis van vroegere, conservatieve gemeente besturen, aldus spreker. Wat de woning positie betreft, is een saneringsplan in voorbereiding In dit verband juichte hij de voorstellen, door P. v. d. A -afge vaardigden in het parlement verdedigd, om 10 000 woningwetwoningen extra te bouwen, ten zeerste toe. Gedreven door ons socialistisch sen timent streven wy naar verbeteringen, als hier ontwikkeld zijn. Wy doen dit, zo zei de heer Van Söhaik tenslotte, in eendrachtige samenwerking met onze protestantse, katholieke en humanisti sche medestryders in de party, tot ver heffing van de gehele bevolking. Na een korte ^auze werd er een ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Met een opwekkend woord, de actie van de P. v. d A. te steunen en een dankwoord aan de heer Van Schaik. sloot de voorzitter, de heer H. van Woudenberg, de goed bezoóhte byeen- komsb. Afscheid bij Amsterdamsche Bank Van de heer H. v. d. Werf Woensdag j.l. nam de heer H. v. d. Werf officieel afscheid van zijn werk kring by de Amsterdamsche Bank NV Kantoor Leiden, waar hij bijna 45 jaar in dienst is geweest. Nadat hij met echtgenote en dochter door de directie was ontvangen, waarby aan mevrouw Van der Werf bloemen werden aangeboden, werd tussen half- vier en vijf uur een receptie gehouden in het kantoor, om cliënten en andere relaties in de gelegenheid te stellen af scheid te nemen van de heer Van der Werf. Velen hebben hiervan gebruikgemaakt; er werden woorden van dank en waar dering gesproken en stoffelijke blijken hiervan bleven niet achterwege. Om half zes vond de bij dergelijke ge legenheden gebruikelijke bijeenkomst met directie en personeel plaats. Eén der directeuren, de heer E. H. Moens, dankte de heer Van der Werf voor het vele belangrijke werk. dat hij speciaal in de effectenafdeling voor de bank heeft gedaan en voor de aangena me samenwerking, die er bestond. De heer Moens vond het eigenlijk jammer, dat nu reeds het tydstip was aangebro ken, dat door het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, een einde aan deze samenwerking was gekomen. Dit geldt echter alleen voor zover het zijn functie bij de bank betreft, want als boekhouder van het Heilige Geest Wees huis, een functie, welke de heer Van der Werf reeds meer dan 37 jaar vervult, zal het contact blijven bestaan. De heer Moens verklaarde altijd grote waardering voor de scheidende func tionaris te hebben gehad en vooral ook voor de wijze, waarop hij zijn taak heeft verricht. De heer H. Zaalberg sprak namens procuratiehouders, beambten en ook na mens vele oud-collega's en gepensioneer den, waarvan er velen aanwezig waren. Hij haalde enkele herinneringen op en dankte de heer Van der Werf voor de aangename samenwerking in de afde ling. Hij roemde de grote werklust, de rust en regelmaat in zijn werk en meen de, dat de opvatting van de heer Van der Werf van wat plicht is, voor allen een prima voorbeeld is geweest. Een enveloppe met inhoud vergezelde de beste wensen voor de toekomst. Een uitgebreid dankwoord van de heer Van der Werf, waarin vele namen werden genoemd en verscheidene "aanwezigen persoonlijk werden betrokken, besloot het officiële gedeelte van dit afscheid. Snelle vlucht van Prins Bernhard Prins Bernhard heeft op hemelvaarts dag van het Amerikaanse militaire vlieg veld Palmdale af, op ruim 100 km. van Los Angelos gelegen, in een F 104-b Lockheed-starfighter een uur lang met een snelheid van ruim tweemaal het geluid gevlogen. Zijn medepiloot was de Amerikaan Ed. Brow n. Voordien was de Prins als tweede piloot met de Ameri kaanse vlieger Herman Salmon in een Lockheed Electra van Burbank by Los Angeles naar Palnidale gevlogen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gertrude, dr van A. P. van Boekelen en G. J. Wiegersma; Cornells Petrus Johan nes. zn van J. van der Werf en J. G. Bos; Wllhelmina Agatha, dr van P. van Nieuw koop en M. Quartel; Johannes Hendrikus. zn van J. H. Vlieland en M. Hartman; Louise Petronella, dr van M. Plug en A. M. Oosterbroek; Mary, dr. van E. R. Welsmil- ler en F. Power; Johanna Cornelia, dr van C. van den Berg en N. Wolthaus. GETROUWD A. Zantman en T. M. Nievaart. OVERLEDEN E. E. Rosin. 59 Jaar. man: A .de Water. 73 Jaar. man: J. Kramers. 77 Jaar. echtgen. van C. Glasbergen; H W. J. Enserlnk, 42 Jaar. man; C .J. van Veen. 83 Jaar. wedu we van A van der Putten; M. Müller. 73 Jaar, weduwe van W. L. E. A. Leuchten; W. M. de Kan, 24 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5