Moet en mag Westen bij verdediging gebruik maken van de atoomwapens? Beziimingsavond belegd door studenten van Tlieol. faculteit Leiden dient voor studenten huisvesting te zorgen Leids hoogleraar bestudeerde seete Russische oud-gelovigen 97ste jaargang Dinsdag 13 mei 1958 Derde blad no. 29439 Op uitnodiging van de Theologische Faculteit der Leidse Studenten spraken gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal de luit.- generaal M. E. E. H. Mathon, directeur van het defensiestudiecentrum en dr. J. J. Buskes, lid van het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" over het vraagstuk van de atoombewapening. Er bestond voor deze bijeenkomst zo grote belangstelling dat de Kleine Zaal van de Stads gehoorzaal te klein bleek en men verhuisde dan ook naar de Foyer, die nauwelijks groot genoeg was. Beide inleiders hebben in korte toespraken hun standpunt uiteengezet, waarna er ruim gelegenheid tot discussie was. Nadat de heren Mathon en Buskes hadden geantwoord, gaf prof. dr. W. Banning een korte slotbeschouwing. OP GODS WEG Ik weet geen oplossing, aldus spr. We rullen verder moeten gaan van stap tot stap. De kerk levert religieuse kritiek, dat er een grens is. De politieke partijen moeten er vorm aan geven. Van onderop moet de drang komen t«t het vinden van een oplossing buiten de atoombom om. Wij moeten als kerk van Christus zeg gen. dat wjj liever op de weg van God onder de Russen komen, dan in het vrije Westen blijven, buiten de weg van God om. Nadat verscheidene vragen waren ge steld en de beide inleiders hierop had den gereageerd, sprak prof. Banning een slotwoord. Mej. Barnard dankte daarop de sprekers en bood hun een blijvend aandenken aan. De praeses van de faculteit, mej. Th. Barnard, opende de bijeenkomst met een welkom toe te roepen aan de vele autoriteiten uit universitaire en kerke lijke kring, de vertegenwoordigers van het Leidse gemeentebestuur, alsmede de garnizoenscommandant van 's-Graven- hage. Wij zijn er van overtuigd, aldus spr.. dat wij vanavond geen oplossing vinden voor dit probleem, doch wij kunnen wel ons bezinnen en onze ver ontrusting uitspreken. Bij de angst, die velen bekruipt, komt bij velen de ge dachte aan een hogere macht op. Staat God als laatste redmiddel aan het eind of staat Hij aan het begin? Hierna gaf zij de leiding over aan prof. Banning, die allereerst het woord gaf aan generaal Mathon. DEFENSIEF KARAKTER Generaal Mathon zag enkele punten van overeenstemming tussen hem en ds. Buskes. n.l. de afkeer van oorlog, in het bijzonder van die met kernwapens; de afkeer van onderdrukking en onrecht, hetgeen bleek uit de actieve deelname van ds. Buskes aan het verzet en de eer bied voor eikaars mening. Allereerst be naderde spreker het probleem van de politieke kant. De materialistische pseudo-religie van het communisme is gebaseerd op strijd, een strijd met alle middelen. De mensen tellen in dit systeem niet. zij zijn slechts mest op de velden der toekomst. De Na- vo is opgericht - nadat het Westen di- recht na de oorlog had gedemobiliseerd in tegenstelling tot Rusland - voor de zelfverdediging van het Westen. Het defensieve karakter van het Wes ten is duidelijk, omdat Amerika toen het nog de alleenheerschappij had op het gebied van atoombommen geen gebruik daarvan heeft gemaakt, hoewel er wel aanleiding toe gevonden zou kunnen worden. OOK KLEINE BOMMEN Militair gezien zijn de atoomwapens er om de oorlog te voorkomen. Het schild van de Navo is er om dat zwaard te be schermen, opdat het niet gebruikt be hoeft te worden. Vervolgens wees spr. erop dat de atomaire wapens veel zwaar der zijn geworden sinds de aanval op Japan; er zijn echter ook kleine atoom wapens, die uitsluitend gebruikt kunnen worden voor de verdediging. De oorlog is gericht op het bereiken van een poli tiek doel en niet op het vernietigen van zo groot mogelijke gebieden. Om de te genstander weerloos te maken is een kleine bom vaak groot genoeg. Er zul len veel slachtoffers vallen, ook in latere geslachten, doch dat is niets nieuws. Het is echter ook niet waar dat alles getrof fen wordt en dat overal treffers vallen. De communistische propaganda richt zich tegen de atoomwapens, terwijl de Russen zelf voortgaan met proenfemin- gen. De voorstellen van het Westen om stopzetting van de produktie en de con trole op de naleving daarvan zijn alle door de Russen verworpen. Het gaat niet om de vernietiging van de wapens doch om het element van de verrassing weg te nemen. Ondanks alles gaat de Sovjet-Unie voort met haar strijd, op geestelijk, economisch en mo reel gebied. En dit alles onder voortdu rende dreiging met de ergste wapens. Veiligheid en vernietiging staan vlak naast elkaar. Wij hebben vrede dankzij de atoombom, maar als ze gebruikt moeten worden komen er grote vernieti gingen. Er is geen pacifistische oplossing mo gelijk, want er is geen vrede, zolang er nog onrecht is. Angst en kennis kunnen ons niet helpen. Hier blijft alleen de overtuiging maar mogelijk dat wij in Gods hand zijn, en daarom aldus spr. ben ik van mening dat God ons het middel van de atoombom heeft gegeven, dank zij welk middel wij geen oorlog hebben tot op dit ogenblik. Ds. Buskes wees er allereerst op dat het gaat om een levenspraktijk - ook een politieke. Hierin hebben wij een grote verantwoordelijkheid. Het commu nisme is levensgevaarlijk, doch ds. Bus kes wilde dit toch ook wel relatief zien en niet in de scherpe zwart-wit teke ning. De vrienden van vandaag zijn de vijanden van morgen. MAG DIT? De oorlog is er om een politiek doel te dienen, maar sinds enkele jaren be schikken wij over wapenen, die niet ge schikt zijn voor dit doel. Wij hebben wapens die we niet kunnen missen, maar die we evenmin kunnen gebruiken. Zij vervullen alleen hun doel, als ze niet worden gebruikt. Maar anderzijds heeft de dreiging met atoombommen alleen maar zin als de bommen - zo nodig - ook gebruikt worden. Ik zou. aldus spreker, niet op willen roepen tot ontwapening, in eens en ge heel. want dit zou volkomen irreëel zijn. Wij moeten ons echter steeds de vraag stellen ..Mag dit?" Er moet voor ons Christenen een aanvaardbare relatie bestaan tussen middel en doel. Is er een grens of is er geen grens? Mag men een bepaald doel trachten te bereiken met elk middel? Het kwantitatieve verschil kan wanneer de vernietiging zo groot wordt als bij de atoombom, ook een kwalitatief verschil worden. Het gebruik van de atoombom betekent massale moord en zelfmoord. Heeft iemand die in Christus gelooft het recht dergelijke middelen uit te vinden en zich beschik baar te stellen voor deze vernietiging? Als je in Gods hand bent, mag je dan verder gaan? INBRAAK In de gebouwen van de Gom. Werk plaats aan de Groenesteeg is in de pe riode van 10 tot 12 mei ingebroken. De ongenode gasten wsiiten door een tui melraam aan de achterzijde nar binnen te komen. Zij braken enkele schrijfbu reaus open en verdwenen daarna met een buit van f. 143. OVER EIGEN BELANG EN EIGENBELANG. Leidse dame nam blikjes ananas weg. Een 50-jarige Leidse dame was het eigenlijk helemaal niet eens met de tenlastelegging, die haar voor de Haag se politierechter had gebracht. Welis waar gaf ze toe dat ze op 22 november 1957 twee blikjes ananas had weggeno men in een groot warenhuis, maar ze wilde dit toch geen diefstal noemen, omdat ze niet de bedoeling had gehad zich te verrijken. Ze was in die zaak gekomen voor iets anders, maar onder weg zag ze de twee blikjes ananas. Er was geen verkoopster bij die toonbank. Ze had de blikjes in de hand genomen, had een poosje gewacht, had bij een andere toonbank koekjes gekocht, nog ergens anders snoep en nog steeds was die juffrouw van de ananas er niet. „Op het laatst dacht ik; ik wacht niet lan ger hoor, dan moet die juffrouw maar komen". Toen had ze de blikjes in de tas gestopt. „En dat noemen wij hier diefstal", zei de politierechter. „Ja, ik had ze natuur lijk terug moeten leggen", gaf de ver- d5-"hte toe. Diverse keren was het Leger des Heils sindsdien bij haar geweest om een rap port te kunnen uitbrengen. De ver dachte had echter elk contact gewei gerd. Ze argument-eerde dit als volgt: „Die man zei, dat hij voor mijn eigen belang kwam, maar toen zei ik dat hij dan wel aan een heel verkeerd adres was. want dat eigenbelang het laatste was waar ik aan dacht". De politierech ter ging hier maar niet verder op in en gaf het woord aan de officier van Ju stitie, die f 10.— boete of twee dagen vorderde. De rechter vond dit te weinig en maakte er van: f25,boete of vijf dagen en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. ACADEMISCHE EXAMENS Gslaagd voor het kand.ex. Sociologie, mej. E. Vonk (Wassenaar). Vargas: „Ernstige beschuldiging" De Philippijnse minister van Defen sie, Vargas, heeft de Indonesische rege ring gevraagd te bewezen, dat 2500 Phi- i lippijnse en Chinese militairen uit For mosa de opstandige beweging in Noord- Celebes steunen. De minister doelde op berichten uit Djakarta, dat hij persoon lijk Philippijnse en Chinese militairen zou hebben geinspecteerd. voordat deze uit de Philippijnen naar Indonesië zou- j den zijn vertrokken. Vargas noemde dit I een ..ernstige besehuldiging" (men zie ook pagina 1 Naar aanleiding van berichten uit Djakarta, dat de Indonesische centrale regering hem had verzocht naar Indo nesië te komen om zelf te kunnen vast stellen. of Russische technici zich bij de Indonesische strijdkrachten bevinden zeide de minister; „Het is niet nodig te achten naar Indonesië te gaan". Hij had het te druk met binnenlandse aangele genheden. zeide hij. „doch ik blijf bij elke verklaring, die ik heb afgelegd ten aanzien van Russische steun aan de centrale regering, omdat deze steunde op de feiten, verzameld door agenten van de Philippijnse inlichtingendienst". Raarl geeft grond in erfpacht voor bouw studentenflat nabij Churchilllaan Kon de Leidse raad gisteren vrijwel zonder discussie met alle voorstellen wfj hebben ze reeds gepubliceerd akkoord gaan. het voorstel om aan de „Stichting Leidse Studentenhuisvesting" een perceel bouwterrein, gelegen op de hoek van de Haagweg en de Churchilllaan, In erfpacht uit te geven ten behoeve van de bouw van een studentenflat, ontmoette van de zijde van de heer F. C. de Hosson (KVP) nog wel enige kritiek. Deze kritiek was niet zo zeer gericht tegen het doel - de huisvesting van 222 studenten - dat voor ogen stond, als wel tegen de consequenties, welke aan dit voorstel verbonden zijn. GEEN PRECEDENT SCHEPPEN De heer De Hosson was van mening, dat waar de raad in feite aan deze Stichting nu vijftig jaar lang een jaar lijkse subsidie van circa f. 11.000 gaat verlenen, dit in de toekomst een prece dent kan scheppen bij de beoordeling van aanvragen van eveneens nuttige in stellingen. In dit verband wees spreker op het nuttige werk van bijv. kruisver enigingen en bejaardencentra of het ge ven van een huurbijslag aan grote ge zinnen. waar zijn fractievoorzitter reeds enkele jaren op aandringt. Voorts vroeg hij zich af of de toekomstige huur van deze flats - f. 30 tot f. 35 per maand - wel juist is getaxeerd. Tientallen jaren geleden, zo was hem bekend, betaalde een student zeker reeds f. 40 per maand kamerhuur. Schuilt hier bovendien niet een concurrentiefactor voor de kamer verhuurders in? B. EN W. GEVEN ONS EEN KANS... De heer Questroo (Prot. Chr.) zag hier, in tegenstelling met de heer De Hosson, juist een reëel voorstel in. Met dit voorstel geven B. en W. ons juist een kans om in de toekomst - spreker dacht aan de stichting van bejaardencentra - ook eens iets te doen voor andere nutti ge objecten. Wij kunnen dan altijd aan dit voorstel refereren. De heer Hagens (VVD), die niet wilde ontkennen, dat in dit voorstel wel een precedent kan schuilen, maakte zich daarover niet zo ongerust. Elk voorstel wordt immers op zijn eigen merites be keken. Spreker, die nog eens wees op het belang van Leiden als universiteitsstad, was van oordeel, dat Leiden voor de bouw van deze studentenflat zeker een steentje moest bijdragen. De heer Zunderman (PvdA), die zeer verheugd was over deze fraaie oplossing, was in hoge mate verwonderd, dat hij in de motivering van de heer De Hosson niets gehoord had over waardering van de universiteit. In de toekomst zal ook zijn fractie ieder object, waarvoor subsi die wordt aangevraagd, afzonderlijk be oordelen. T.a.v. de huurwaarde is het spreker bekend, dat in sommige geval- BURGERLIJKE STANP VAN LEIDEN GEBOREN Cornells, zn van J. Zwart en N. van He- mert; Christina Apolonla. dr van G. J. de Rover en C. J. Biijleven; Jacobus Cornells, zn van A. van der Meer en C. J. Touw; Mirjam Geertje, dr van H. A. Markus en G. A. de Raadt; Iefke Marlëtte Everdine. dr. van K. Bakker en M. A. Duijser; Harmpje Adriana Johanna, dr van H. A. J Tjepkema en G. Bouthoorn; Willem, zn v. W. de Haas en S E. Oosterom; Dirk Anton zn van A. M H. Rooijackers en J. M. van Seters: Johannes Maarten, zn van L. F. Beeloo en J. Zomerveld: Alida. dr van J Mark en H. Herxier. Johanna Elisabeth Maria, dr van A. Wernars en L. van Leeu wen; Christina Jacoba. dr van J. N. Rooij- akkers en C. Kuicker; Christina Apolonia Maria, dr van A. Bernard en K. Mulder; Pleternella, dr van M. C. van der Male en J W. Bazen; Maartje Cornelia, dr van B. Plesman en C. Hoogervorst; Hendricus Jo hannes. zn van H. J. van Munsteren en J. P Aben; Alphonsus Phillip Edwin, zn van A. Jansen en T. Kenter: Gerrit, zn van J. Harland en H C Blok: Hans Herman, zn van T. Snik en G. M. Gort. GETROUWD T P J Ober en H. C. Swets; N. van Loef en M. A. de Bruyn; W. Burgstede en D. H. Schalk. OVERLEDEN W. Gras, 63 Jaar, mam O. van der Prof. dr. P. Hendrix uit Moskou terug „Tijdens mijn verblijf in Moskou is mij de wereld van het Russische secte- wezen opengegaan, die zowel uit historisch als uit godsdienstfenomenologisch oogpunt uiterst interessant en merkwaardig is". Met deze woorden ving prof. dr. P. Hendrix. die dezer dagen uit de Russische hoofdstad naar Nederland is terug- keerd, het interview aan, dat wij met hem hadden. Prof. Hendrix, die aan de Leidse Universiteit oud-christelUke letterkunde alsmede de culterele geschiedenis van de Byzantijnse en latere tijd doceert, heeft ruim een maand in Moskou vertoefd om daar de secte der zogenaamde oud-gelovigen te bestuderen. Voor deze reis had de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek de hoogleraar een subsidie verleend. Nadat prof. Hendrix in Moskou was aangekomen, kreeg hij na veel moeite contact met de secte der oud-gelovigen, waarvan de aanhangers in de periferie der hoofdstad wonen. Eén van de ka rakteristieke trekken dezer secte is, dat zij het priesterschap verwerpt. De oud gelovigen kennen alleen maar voorgan gers of „starets", welk woord „oudste" betekent. Deze starets zijn „voorbid ders", die met de gelovigen de kerkelijke gens deze mensen alleen de hemelse kerk de mysteriën viert, duiden zij de plaats hunner godsdienstige samen komst aan met het woord: gebedshuis. In dit gebedshuis gebruiken zij liturgie boeken. die vaak nog met de hand ge schreven zjjn. Voorts is het gebedshuis rijk aan ikonen. waarvan de meesten dateren uit de tijd vóór Peter de Grote en die zij sacramenteel geladen achten Prof Hendrix heeft niet alleen vele gesprekken met deze oud-gelovigen ge voerd. doch ook menigmaal hun dien sten bijgewoond. PREEK VAN JOHANNES DAMASCENUS wige liturgie zal gaan vieren. In hun ogen is de officiële kerk evenals de staat de personificatie van de satan. De secte bestaat uit oudere mensen en zal daar door over enige tientallen jaren uitge storven zijn. Aan het eind van het on derhoud vestigde prof. Hendrix er de aandacht op. dat hij zich bij zijn ver blijf in Moskou slechts een voorlopige indruk over het Russische sectewezen eigen had kunnen maken omdat een uren de horen houden. Daar vol-^ dieper inzicht in dit godsdienstig ver- Merkwaardig was het te vernemen, dat de preken, die men in het godshuis beluisteren kan en die op een reci terende toon worden voorgedragen altijd sermoenen zijn van de oude kerk vaders. Zo kreeg de hoogleraar tijdens één van de diensten een preek van Jo hannes Damascenus te horen, die in de negende eeuw leefde. De oud-gelovigen zjjn sterk anti-werelds en a-cultureel. Sterk eschatologisch georiënteerd, ver- Lelie '67 Taar.' mam}."8.' «Mmlo. wachten zij zeer spoedig de wederkomst U jU S r rV-ftlt jdf tam. ven Christus, die den met hen «e eeu- schijnsel een nader contact vereist. Te zijner tijd zal de hoogleraar zijn bevindingen publiceren. CONTACT MET RUSSISCH- ORTHODOXE KERK Niet onvermeld blijve. dat prof Hen drix dit verblfjf in Moskou ook gebruikt heeft om zijn contacten met de Rus- sisch-orthodoxe kerk te verlevendigen. Op de patriarchie werd hij allerharte lijkst ontvangen door mgr. Nikolaas, metropoliet van Krutickij en Kolo- menskij. Door diens vriendelijkheid was het de hoogleraar mogelijk de lange en plechtige diensten in de overvolle ka thedraal in de heilige week mede te vieren, welke diensten werd gecelebreerd door patriarch Alexis Ook in verschil lende andere kerken, welker pastoren prof Hendrix kende, vierde hij de dien sten mede. Meer dan ooit. aldus de hoogleraar, merkt men in de paastfjd welke een gewichtige rol het kerkelijk leven weer vervult voor een gedeelte der bevolking van de reusachtige Russische metro pool. len wel eens overvraagd wordt. Bijv. f. 50 tot f. 70 voor een zolderkamertje, met weinig comfort. Ook de heer Van Weizen (CPN) juich te dit voorstel toe; talloze studenten hebben met kam er problemen te kampen. De heer Van Dijk <KVP) is van me ning. dat dit voorstel weinig zal bijdra gen tot de oplossing van het woningpro bleem, aangezien van het flatgebouw straks ook vele spoorstudenten zullen profiteren. De heer Schliller (PvdA), eveneens een voorstander van het voorstel, bracht in herinnering hoe Leiden in 1575 aan zijn Universiteit was gekomen. Laat de Leidse vroedschap van anno 1958 dit duidelijk voor ogen houden! Tenslotte vroeg de heer Kortmann (KVP) zich af of het in een tijd, dat de gemeenten van hogerhand op hun vingers worden getikt van het doen van te hoge uitgaven - spreker beriep zich hierbij op het verslag van de directeur van de Nederlandsche Bank - wel ver antwoord is deze jaarlijkse uitgave te doen. HUISVESTINGSPROBLEEM DOMINEERDE Wethouder Jongeleen, die in zijn ver dediging van het voorstel toegaf, dat het voor het College, met het oog op de consequenties, welke daaraan vast zitten, moeilijk is geweest met dit voorstel te komen, zeide, dat B. en W. het studentenhuisvestingsprobleem hebben laten domineren. Rijk en particulier initiatief zijn bo vendien reeds voorgegaan. Het College kan en wil zich nu eenmaal niet los maken van het belang der Universiteit. Leiden, aldus de wethouder, zou onder de maat blijven indien dit voorstel niet was Ingediend en wordt aangeno men. Zoals in het verleden, zal ook in de toekomst iedere subsidieaanvrage op haar noodzakelijkheid bekeken worden. LEIDEN UNIVERSITEITSSTAD De burgemeester, die zich tenslotte ook nog even in de discussie mengde, zeide. dat men in feite dit voorstel niet los kan zien zonder 1574-1575. Ook toen heeft men reeds offers gebracht. Wij hebben plichten op ons genomen, welke wij nu eenmaal moeten vervullen. Daaronder behoort ook het huisvestingsprobleem van de studenten. Het bordje ..Cubicula locanda" komt men in Leiden niet meer tegen. Wij kunnen en mogen ons niet losmaken van het feit, dat Leiden een universiteitsstad is. Na deze verdediging en repliek van de raad. waarbij de heer De Hosson op merkte. dat het hem alleen ging om het scheppen van een precedent te voorko men. werd het voorstel, zoals in het kort reeds gemeld, z.h.s. aangenomen. Agent nog in de cel Maar opneming in inrichting is nodig (Van onze Haagse redactie) De Haagse politieagent, die op 2 fe bruari 1957 in de Puttensestraat te Scheveningen met zijn dienstrevolver zijn vrouw doodschoot, zit nog steeds, hoewel hij geestesziek ls, in het Huis van Bewaring aan de Casuariestraat. Zoals men zich zal herinneren, werd de agent veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest van elf maanden. Hij zou moeten wor den opgenomen in een psychiatrische inrichting. Dit vonnis werd uitgesproken in december j.l. De advocaat van de agent. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, kreeg toen reeds te horen, dat het nog enige tijd zou duren vóór de opneming een feit zou zijn, omdat er eerst nog admini stratieve maatregelen getroffen moesten worden, en er voorts een wachtlijst van patiënten, die moeten worden opgeno men. bestaat. Dit verschijnsel van een wachtlijst, zo deelde men op het de partement mede. is niets bijzonders. Het aantal dossiers is zelfs op het ogenblik talrijker, omdat er tijdens de terug lopende conjunctuur steeds meer ge vallen ter behandeling komen. Men heeft blijkbaar niet de maatregel geno men enkele ambtenaren méér aan het werk te zetten, om zich door de groeiende stapel heen te werken. Al met al zit de agent nu al 5 maan den te wachten op zijn opneming in een inrichting, waaraan hij dringend be hoefte heeft. Het is in zijn geval niet zó, dat er geen plaats voor hem ls, want de directeur van de inrichting „Hulp en Heil" te Leidschendam, dr. J. H. Plokker, heeft direct aangeboden de agent op te nemen en nog steeds is dit aanbod van kracht: er staat een bed voor hem klaar. Tegen de bedoeling van de president van het Gerechtshof in (zo spoedig mogelijke opneming in een in richting) wordt de voormalige agent in de cel gevangen gehouden en voorrang bij de behandeling van zijn geval ls niet mogelijk Cassatieberoep moord te Heer verworpen In de nacht van 25 op 26 augustus 1956 werd te Heer (Limburg) door twee Jon gemannen M. H. J. Mohnen vermoord. De echtgenote van het slachtoffer werd wegens uitlokking van dit misdrijf door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld en in hoger beroep door het Gerechtshof aldaar tot 12 jaar. Tegen het arrest kwam de veroordeelde in cassatie, doch de Hoge Raad verwierp dit beroep. Slager mag geen beter of margarine verkopen De Hoge Raad heeft het beroep ver worpen van een mevrouw te 's-Graven- hage. die een slagerij heeft en door de economische politierechter tot f. 25 boete is veroordeeld wegens het verkopen van margarine. De basis van deze veroor deling was een vestlgingsregeling. ge maakt op basis van het organisatie- besluit voedselvoorziening 1941. De requirante meende, dat nu de wet organisatie bedrijven in werking is ge treden, bedoelde vestigingsregeling niet meer verbindend is. De Hoge Raad heeft nu dus anders bepaald. Overigen® is deze kwestie in hoofdzaak van princi pieel belang, aangezien art. 147 van de wet op de bedrijfsorganisatie bepaalt, dat alle oude vestigingsregels ingaande 1 januari 1959 vervallen. BURGEMEESTER VAN VOORBURG MET PENSIOEN. De burgemeester van Voorburg (Z-H), dr. J. W. Noteboom, zal met 1 november 1958 zijn ambt neerleggen wegens het bereikt hebben van de pensioengerech tigde leeftijd. Verontwaardiging ever film „De gebroeders Karamozof" De versie van Hollywood van Dosto- jefski's beroemde ,De Gebroeders Kara mozof". de tweede Amerikaanse inzen ding op het filmfestival van Cannes, is met gejoel en kreten van afkeuring ont vangen. In het bijzonder richtte de ver ontwaardiging van het publiek zich tegen de .happy ending". Voor de aanvang van de voorstelling waren de hoofdrol spelers, Jul Brynner en de Engelse actrice Clair Bloom hartelijk toege juicht. Toen de lichten opgingen en het tweetal in hun loge opstond, wendden de twaalfhonderd genodigden zich de monstratief van hen af. Velen klommen op de stoelen, schudden hun vuisten of gaven op andere wijze hun afkeuring te kennen. Kreten als „belachelijk „absurd" en „schandelijk" waren dui delijk hoorbaar. De meerderheid der aanwezigen beperkten zich tot een afwij zend gemompel, slechts een enkeling ap plaudisseerde. maar dit applaus ging verloren in de kreten en het gejoel. Het was dit jaar de eerste maal. dat een inzending op dergelijke wijze werd ontvangen. AANNEMERS- EN PATROONSBOND AANVAARDT C.A.O. De Ned. Aannemersbond en Pa troonsbond voor de bouwnijverheid in Nederland heeft zich op zijn te Arnhem in ..Musis Sacrum" gehouden besloten jaarvergadering bij acclamatie uitge- spj-oken voor de wenselijkheid van de C.A.O. voor het bouwbedrijf, zoals die er thans ligt. De N.A.P.N. was de laatste organisatie die zich nog over de wenselijkheid moest uitspreken. LEIDERDORP P.V. „HET OOSTEN" De P.V. Het Oosten hield een wed vlucht vanaf Mons. De duiven werden gelost om 12.15 uur. Aankomst eerste duif 14.33.44 uur (snelheid 1386.93 me ter). laatste duif 14 47.1 (snelheid 1273.69 meter). De uitslag luidt: H. van der Vegt 1, 4; D. Sonnega 2. 6, 8, 10; A. ter Haar 3; C. H. Seller 5; J. v. Weezei 7; J. Hoest 9. VOORSCHOTEN DAMVERENIGING D.E.S. S. v. d. Mey heeft het damkampioen schap van Voorschoten behaald. Nadat uit de drie groepen S. v. d. Meij. J. van Bemmelen en B. van Bem- melen als eersten geëindigd waren, werd S. v. d. Mey in de finale-driekamp ongeslagen kampioen. WASSENAAR DE GEVLEUGELDE VRIENDEN De Postduivenvereniging De Gevleu gelde Vrienden hield zondag een wed vlucht met oude duiven vanuit Mons. afstand 180 km. Om 10 uur werden 157 vogels gelost en de eerste vogel kwam aan om 11.13.15 uur. De uitslag was' J. C B Brederode 1; W. C. van Eek 2; W. v. d. Zwaan 3. 10; J. Parlevliet 4; J. H. Groeneveld 5. 7. 8. 9; J. M. Brede rode 6. Beëdigd De heren J. van Eesteren, B. B. Feitsma en R. O. van Gennep, allen alhier, zijn gisteren op de vlieg basis Ypenburg, samen met 18 anderen, beëdigd tot tweede luitenant. Arm gebroken De 14-jarige G. Gooyer uit Rotterdam kwam in de dui nen aan het Wassenaarse Slag zo on fortuinlijk te vallen, dat hij zyn rechter arm brak Nadat hem de eerste hulp was verleend is de knaap op eigen ge legenheid vertrokken naar zijn woon plaats. waar hij zich onder medische behandeling zou stellen. BEURSOVERZICHT Markt lager op de Libanon AMSTERDAM. 13 mei Tengevolge van de ongeregeldheden in de Libanon waren aandelen Kon. Olie vanmiddag aan de flauwe kant en de overige markt eerder lager. Niet al leen de Amerikanen, maar ook de Kon. Petroleum Mij. heeft belangen bij de oliepijpleidingen die (door de Libanon lopen. Het was hoofdzakelijk het buiten land (Zwitserland), dat met de aande len aan de markt was. Kooporders ston den hier bijna niet tegenover. Slechts op een prijs van f. 168.70, tegen gisteren f. 172.10. die bijna f. 2 onder pariteit New York lag, werden kopers bereid gevon den het aanbod op te nemen. De handel bleef rustig. Ook de lager afkomende koersen uit Wallstreet oefenden een ongunstige invloed op de koersen uit. Toch lagen de overige internationale waarden in verhouding zeker niet slecht in de markt. Aandelen Unilever bijv. vonden een goede koper en liepen zelfs op van 325 naar 3261l-, tegen gisteren als slotkoers 3254. Philips was wat in reactie op de vaste koers van de laatste dagen en verloor circa 2%, Aku's hielden zich heel rustig en waren fractioneel lager. Aandelen KLM ondervonden de nawerking van de ongunstige eerste- kwartaalcijfers en voegden vandaag aan het forse verlies van gisteren nog eens circa f. 4 toe op een prijs van f 97.30. Ook hier bleek de handel beperkt. De afdeling Scheepvaartwaarden viel mee. Aandelen K.J.C.P.L. werden vrijwel onveranderd ten opzichte van gisteren vernomen. Het dividend van 11% in contanten werd ter beurze gunstig ont vangen. maar kwam in een markt met een daiende tendentie. Van Nievelt en KPM één punt lager. Van de cultures waren Ver. Deli's in reactie en leden een koersverlies van circa 3 punten. De overige markt in deze sector deed heel weinig. Staatsfondsen kalm voor de Staffellening, doch goed prijshoudend, terwijl de korte sector iets hoger no teerde. WISSELKOERSEN Amsterdam. 13 mei Londen 10.594 —10.00; New York 3.784—3 78s',; Mon treal 341 A—3.91 A.' Parys 89.75—89.85; Brussel 7-59%7.604Frankfurt 90 44— 9049; Ztirich 86.59486.644; Zurich (vr. fr.) 8831488364Stockholm 73.0173.06; Kopenhagen 54.7554.80; Oslo 52.934—52.984; Milaan 60 654— 80 704; Wenen 14.59%—1460%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 13 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige 81otkoers koers v. heden Ned. '53 3% j$;£ Grootboek obl. 314 Ned. '47 3'4 (3) gtt Ned. '51 314 Sta Ned. 'S3 (314)Sri Ned.'66 314 Ned. '48 311 I™B ^7 Ned. '54 3Ü sa4 Ned. '5513iin* 55,? Ned. '55 n 3ü 89'» 5a Ned. '37 3 Ned. VJB. lening 6% 108 108 Dollarlng '47 3 95 Investeringscert. 3 94 ft Ned. 62-64 3 ?3,« 93ft Cert. NWS 604 Indië *37 A 3 90% 904 Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 254 254 Nat. Handelsbank 80 794 Ned. Handelmij. 1594 1594 Amst. Rubber 564 5gA Deli Mij .en (Ver.) 78 76 H.VA944 94% Java Cult31 314 Senembah 54 534 Vorstenlanden9% 9% A.K.U 171% 1704 Berkel's Patent (v.) 196 198 Calvé Delft cert. 282 2844 Kon. Pap. v Gelder 166 1 634 Hoogovens cert2974 279 Müller en Co. N.B 305 305% Ned. Kabelfabr283% 235 Philips 283% 281% Philips pref 154% 153% Unilever 3254 325% Wilton Feyenoord 1874 187% Blliton 2de r 167 166 4 Dordtse Olie gew 7144 6994' Kon Petr (f 20.— 172.50 168.80 idem (50 a f 20.— 172 05 168 50 Holl Amer lyn 13g 137% Java China Paket 1154 K-L-M. 101.60exd98.50 Ned. Stoomv Mij 12714, 126% Kon Paket My m 100% Stoomvaart My Ned 130 127 Nievelt Goudr cert 130i£ 129% v Ommeren cert 304 202 Kon Rott Lloyd Jgg jgg Ned Scheepv Unie 10g l<n%. NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem leningen A'dam 47 (34) 3 92 Den Haag 1937 1 3.. 86 Leiden 1947 90B R'dara '37 I-m 34 92 Indastr. Obligaties 'hilips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 97% 97B 86% 86% A'dam '56 I 24 80% 80% A'dam '56 H 24 95% 954 Eindhoven '54 24 81 81 Enschede '54 24 834B 84 Den Haag *52 I 24 90% 90% Idem H 24 95% 954 R'dam '52 I 24 91 90 Vs Idem H 24 904 90 Utrecht '52 24 90 914 NIET-ACT1EVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 210 211 H.B.U. cert1874 1874 Rott. Bank 1764 1764 Twentsche Bank 160 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn213 235B Borneo Sum. HMy 40 40L Ned. G. en Sp. fabr 185 183% Kon. Ned. Grofsm 98% 98% Internatio 67 67 Rott. Droogdok My. 486 488 Tieleman en Dros 84 Ned. My. Walv.vrt. 654 66 Spoorwegen Deli Spoorweg My Amerik fondsen Canadian Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel.... Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 7% 26A 73 45% 404 524 38% 85 434 754 29A 614 264 734 45% 404 52 37% 84% 424 74% 29 A 61% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VIL 15/5 Edelmet Kon AA 43 Prei wa Idem 57GB Electrolas B 390B 390 Hol) Constructie 430GB Lng oui v Bouwnyv 124 4 Int Kunststofl Ina 44 444 Leidsche Wolspinn 138 138B Sikkens Lakfab "63 385GB 405 Ver Touwfabrleken 159 159 Wemlnk's Betonm 84% 844 Van wyk Textiel 004 61GB Zaalberg 11 TL 11S

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5