president Sjamoen en Amerikanen Ongeregeldheden in Libanon tegen WEERBERICHT Agitatie van de radiozenders in Syrië en Egypte hitste op Djakarta kweekt opnieuw een anti-Nederlandse stemming 97ste jaargang DINSDAG 13 MEI 1958 No. 29439 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Herin? DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WIMe Slngel Leldcn Glr0 n Hoofdredacteur: J. Brouwerf"50^eV Ja""l5-2 55 per o?lnd; f.o" per wee*Telefoon Directie en Administratie: 25041; Reductie 21507 In de Libanon was de toestand gisteren dermate gespannen, dat infanterie en gemotoriseerde eenheden stellingen op de voornaamste punten van Beiroet moes ten innemen om de situatie meester te blijven. De trams reden niet meer en in de volkswijken waren de straten door opstandige elementen gebarricadeerd. In Tripoli heeft het leger de macht overgenomen. Bevoegde waarnemers beschouwen de hudige onrust, die gericht is tegen de Westersgezinde president Sjamoen, als een door Egypte en Syrië geïnspireerde rel. Boten van de Libenese kustwacht hebben ter hoogte van Damoer, 16 km. zuidelijk van Beiroet, een vaartuig aan gehouden met wapens, munitie en een grote som Egyptisch geld, alles afkomstig uit Gaza. De twaalf opvarenden werden in hechtenis genomen. Bij ongeregeldheden, welke zich gisteren in de hoofdstad Beiroet voordeden, is de boekhandel van de Amerikaanse voorlichtingsdienst ih brand gestoken. In totaal werden gisteren negen personen gedood. De oppositie, van mening, dat de regering te veel op het Westen is ingesteld, had gisteren tot een algemene staking opgeroepen. Er waren barricaden opgericht ën vaten olie in brand gestoken. Zowel in Beiroet als in de havenstad Tripoli is een uitgaansverbod van zonsonder- tot zonsopgang afgekondigd. Oliebuisleiding van Irak beschadigd Officieel is meegedeeld, dat de olie buisleiding van de Iraakse Petroleum- maatschappij, die door Libanon loopt, is beschadigd. De maatschappij laat de olie nu via Banias in Syrië lopen. De tank- boten gaan daarheen in plaats van naar Tripoli. De schade aan de leiding wordt aanzienlijk genoemd en moeilijk te her stellen. De zenders van Syrië en Egyp te ageren voortdurend tegen de rege- ring-Sjamoen. Volgens Radio-Damascus heeft de plaatsvervangende voorzitter van het parlement, Firizli, gezegd, dat president Sjamoen met het oog op de huidige ern stige toestand in Libanon verplicht is af te treden. Radio-Cairo meent te kun nen melden, dat de oppositie de regering een ultimatum heeft gesteld, waarin haar aftreden wordt geëist. Libanese ambtenaren zouden echter hebben ge weigerd het ultimatum door te geven aan president Sjamoen. De Westers-gezinde Radio-Bagdad (Irak) heeft gisteren gezegd, dat de moeilijkheden in de Libanon te wijten zijn aan de „tirannen" van de Verenigde Arabische Republiek. „Arabieren doden hun broeders en er vloeit bloed. Wat Nasser hoopte, dat in Irak zou gebeuren, gebeurt thans in de Libanon". De radio zei, dat de pers en radio van Nasser zich verheugen over de gebeurte nissen in de Libanon, welke te danken zijn aan de tirannen in Cairo en Da mascus, die verraders gebruiken, broe ders tegen broeders ophitsen en grote sommen uitgeven voor moorden. „Is dit de vrede waarvoor Nasser pleit?", aldus Radio-Bagdad. De „New York World Telegram and Sun" schreef gisteren over de ongere geldheden, dat er vóór de verkiezingen nog wel meer zullen komen. „Deze ge welddadigheden zijn niet afkomstig van de Libanese regering of het volk", schrijft het blad, „zij maken deel uit van een weloverwogen campagne van ondermijnennde activiteit en oorlogs dreiging met het doel de vrijheden die de wereld nog overgebleven zijn, weg te nemen". De Libanese regering overweegt een formele aanklacht tegen Syrië in de Vei ligheidsraad van de V.N. in te dienen op basis van bewijzen van Syrische ac tiviteiten bij de ongeregeldheden. Aan genomen wordt dat de regering voorlo pig zal wachten met het indienen van een klacht tot er meer bewijzen voor handen zjjn van Syrië's medeplichtig heid. Belgische consul-generaal smokkelde wapens Radio-Beiroet meldde gisteravond in een uitzending in het Arabisch, dat de Belgische consul-generaal in Damascus, die vroeger gevolmachtigd minister van België in Syrië is geweest, zondagmid dag aan de Lilbnese grens is gearres teerd, omdat de Libanese douane wa pens in zijin auto heeft gevonden. In de auto werden, aldus een bekendmaking van het Libanese ministerie van Buiten landse Zaken, 33 machinepistolen, 28 re volvers, 14.650 patronen voor deze wa pens, onderdelen van wapens en een tijdbom gevonden. De auto. die het ken teken CD (Corps Diplomatique) droeg, werd in beslag genomen, toen de wapens waren gevonden. In de bekendmaking zegt het ministe rie van Buitenlandse Zaken, dat het haar spijt, dat dit een ambtenaar van een land moest overkomen dat vriend schappelijke betrekkingen met Libanon onderhoudt. Zeven douaniers vermoord In de afgelopen nacht hebben onbe- kenden de Libanese grenspost bij El Masna, het belangrijkste douanebureau op de weg van Beiroet naar Damascus, j aangevallen en in brand gestoken. Bij- j zonderheden omtrent het lot van de j douaniers ontbreken nog. Naar verluidt zouden zeven beambten zyn vermoord, j Bjj deze grenspost was kort tevoren de Belgische diplomaat aangehouden wegens verboden wapeninvoer in Li- banon. Bij de stad Saida is vanochtend een brug opgeblazen, als gevolg waarvan de verbindingen met het zuiden van Libanon nagenoeg verbroken zijn. Herdenking op Margraten BLOEMENHULDE OP 8300 GRAVEN De jaarlijkse herdenking van de Ame rikaanse gesneuvelden op het oorlogs kerkhof van Margraten in Limburg, zal ook dit jaar gehouden worden op 30 mei. Hieraan zullen deelnemen de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, de heer Philip Young en de Commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. P. Houben, die toespraken zullen houden en voorts burgerlijke geestelijke en mi litaire autoriteiten. Diverse hoge func tionarissen onder wie vertegenwoordi gers van het Koninklijk huis en van de Nederlandse regering zullen kransen leggen. Aan de bloemenhulde op de 8300 graven zullen dit jaar ook schoolkinde ren uit Merkelbeek, Wijlre, Cadier en Keer, Margraten en Jabeek en Bingel- rade deelnemen. De plechtigheid zal worden opgeluis terd door een militaire kapel van de Amerikaanse divisie in Duitsland en Öoor het muziekkorps van de Limburgse Jagers. Droeve balans in Algerije Te Algiers is medegedeeld, dat er se dert de opstand in Algerije in november 1954 begon. 112.000 opstandelingen zijn gesneuveld en 6400 Franse soldaten, 750 vermisten niet meegerekend. Voorts lieten 1322 burgers van Europese af komst en 8355 mohammedaanse burgers het leven. Prinses Beatrix heeft gisteren in gezelschap van haar secretaresse mej. mr. M. Meurs een bezoek ge bracht aan het miniatuur stad je Ma- durodam om de nieuwe aanwinsten te bewonderen. Zij onderhield zich voorts met een aantal Belgische en Luxemburgse oud-strijders, die Ma- durodam bezochten tijdens hun rondreis door Nederland. De foto toont het voorstellen van enkele oud-strijders aan de Prinses. Prins Bernhard in Amerika Prins Bernhard is gisteravond in San Francisco aangekomen, waar hij een be zoek aan het Nederlands Gezelschap voor Weldadigheid in Californië brengt. Hedenmorgen bezichtigde de Prins het stralingslaboratorium van de Californi- sche Universiteit. Hij gebruikte de lunch bij de Nederlandse consul-gene raal, waarna de Prins een ontmoeting met leden van de Amerikaanse com missie en bestuursleden van het gezel schap zal hebben. Vanavond vliegt de Prins naar Los Angeles. Verklaring der opstandelingen Om falen in Oost-Indonesië te maskeren (Van onzé reisredacteur) Singapore, 12 mei. De vertegenwoordigers der opstandelingen in Singapore ontkennen met klem dat zij Nederlandse schepen gebruiken voor hun activiteiten. Wij varen zeggen zij onder vele vlaggen maar niet onder de Nederlandse. Djakarta's beschuldiging is volgens hen kennelijk bedoeld om de anti-Nederlandse gevoelens nieuw leven in te blazen. Djakarta aldus hun verweer moet iets zeggen om het falen in Oost-Indonesië te maskeren of om het eigen gebruik van communistische steun goed te praten. Djakarta's woordvoerders maken inderdaad een nerveuze indruk. Hun met veel ophef aangekondigde invasie op Halmaheira is volgens de opstandelingen onwaar. Het zou hier slechts gaan om enig verzet van achtergebleven troepen der centrale regering tegen Soemoeals strijdkrachten. Tot zover onze reisredacteur. Nachtvorst' De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen, in de nacht hier en daar mist en op vele plaatsen nachtvorst. Aanvankelijk wei nig wind later zwakke tot matige wind tussen zuid en oost en hogere middag- temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 MEI Zon op: 4.49 uur: onder: 20.24 uur. Maan op: 3.01 uur; onder: 16.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.18 en 12.47 u. Laagwater te 8.11 en 20.54 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Intussen werd in een radiobericht van de zijde der opstandelingen in In donesië, waarvan de plaats van uit zending onbekend is, gisteravond medegedeeld, dat de troepen der op standelingen in de Noordelijke Moluk- ken een aanval door troepen van de regering hebben afgeslagen en som mige landingsdetachementen naar hun boten hadden teruggedreven. Deze landingen begonnen zondag met een aanval op Halmaheira. Volgens dezelfde radio hebben in de afgelopen dagen eenheden der opstan delingen, in burgerkleding, aanvallen uitgevoerd op Boekit Tinggi, waarbij aan de zijde der regeringstroepen vele doden en gewonden zouden zijn gevallen. Ook op Pematang Siantar was een overval gepleegd, aldus de radioberichten der opstandelingen. De premier van de tegenregering, Sja- froeddin, verklaarde voor dezelfde radio, dat de successen der regeringstroepen in Sumatra te danken zijn geweest aan de acties van door communisten bemande vliegtuigen. Hadden de bemanningen dezer vliegtuigen uitsluitend uit Indo nesiërs bestaan, aldus Sjafroeddin, dan zouden deze successen zijn uitgebleven. Hij verklaarde verder, dat de bezetting van de verschillende belangrijke plaat sen in Midden-Sumatra niet het gevolg is van een ontbinding onder de strijd krachten der opstandelingen. Tegenspraak van Formosa Van officiële zijde is tegengesproken dat vrijwilligei-s van Formosa aan de kant der opstandelingen in Indonesië strijden. Toen hem om commentaar werd ge vraagd op een bericht van een Indone sische krant dat ongeveer 2500 man van Formosa en de Philippijnen als „vrijwil ligers" aan de zijde der opstandelingen strijden, zeide een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Nationalistisch China: „Hiervan is ons niets, maar dan ook niets bekend". J.l. zaterdag heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken reeds een door de Amerikaanse ambassade overgèbrachte Indonesische klacht verworpen dat de regering van Formosa wapens en vlieg tuigen naar de opstandelingen stuurt. Dr. Drees: „Oostenrijk voorpost van het Westen" „Oostenrijk is de voorpost van de vrij heid in Europa - en gelukkig geen ver loren post. Oostenrijk is een neutraal land, maar de Oostenrijkers zijn in de geest verbonden met het vrije Westen", aldus heeft minister-president dr. W. Drees gisteravond op de buitengewone bijeenkomst van de Oostenrijkse so cialistische partij verklaard. Dr. Drees woont - gelijk gemeld - het congres bij als vertegenwoordiger van de Partij van de Arbeid. Samenwerking „Het nieuwe programma der Oosten rijkse socialistische partij heeft de be langstelling opgewekt van de Neder landse arbeiders, daar hierin de conclu sies. worden getrokken, die voortvloeien uit de ontwikkeling van de internationa le toestand en der socialistische bewe ging na de tweede wereldoorlog", aldus verklaarde dr. Drees in een onderhoud met een vertegenwoordiger van de pers dienst der Oostenrijkse socialistische partij. In een uiteenzetting over de ontwikke ling der socialistische beweging In Ne- Uitbreiding raadhuis te Groningen (Speciale berichtgeving) Gisteravond heeft burgemeester J. Tuin de Groninger raad verrast met de mededeling, dat thans goedkeuring is ontvangen om over te gaan tot de bouw van de uitbreiding van het stad huis op de Grote Markt te Groningen. Deze uitbreidingsplannen dateren reeds van 1949 en sinds 1951 ligt het plan hiervoor gereed. Dit werd gemaakt door ir. Vegter te Leeuwarden, die thans Rijksbouwmeester is. Het oude raadhuis zal door een luchtbrug met de uitbrei ding worden verbonden. De kosten be dragen 5% millioen gulden en naar men verwacht, zal deze uitbreiding na an derhalf twee jaar in gebruik genomen kunnen worden. derland legde de premier er de nadruk op dat de arbeiderspartij in Nederland - dat, evenals Oostenrijk, door een coali tieregering wordt bestuurd - „bestaat uit leden van.de vroegere sociaaldemocrati sche partij en uit katholieken en protes tanten, die nauw samenwerken", waar aan hij toevoegde: „Het korps der (r.-k) bisschoppen heeft toestemming voor deze samenwerking verleend". Lenteweelde Amsterdam. het hartje van Paul Robeson terug Paul Robeson heeft met veel succes zijn rentree gemaakt in de Ameri kaanse amusementswereld. De neger zanger, die na een grote carrière in 1947 zo goed als uit de openbare zangerswe reld verdween, heeft zijn plaats in de grote concertzalen van de Verenigde Sta ten weer ingenomen. Na grote successen te hebben geboekt in San Francisco en Chicago, is hij, na elf jaar ook weer verschenen in de Carnegie-Hall te New York, waar hij niet alleen het publiek veroverde, maar ook de muziek-critici. Alle recensenten waren het er na het optreden van de 60-jarige negerzanger over eens, dat Robeson nog niets van zijn aantrekkingskracht heeft verloren, ook al heeft zijn stem aan kracht inge boet. (Bij zijn optreden in New York bijvoorbeeld gebruikte de zanger een microfoon, een instrument dat hij vele jaren heeft vervloekt en verre van zich heeft gehouden). Het succes in New York was zo groot, dat reeds een tweede optreden is aan gekondigd op 23 mei. Naar verluidt zijn de kaarten voor deze voorstelling al zo goed als uitverkocht. Nog geen beslissing inzake K.L.M. conflict i De bemiddelingscommissie inzake het j geschil tussen de KLM en de Vereniging j van Vliegers heeft van gistermiddag 4 uur tot vannacht kwart over twee in het gebouw van de Katholieke Arbeiders bond te Utrecht opnieuw met partijen vergaderd. Hoewel het aanvankelijk de bedoeling was op deze bijeenkomst de overeen komst inzake het bindend advies te on dertekenen is de bemiddelingscommissie gebleken, dat voortzetting van haar be middeling mogelijk en gewenst is. Het overleg heeft nog niet tot een de finitief resultaat geleid. Een beslissing kan binnen enkele dagen worden ver wacht. Gezant en ambassadeur in Saoedi-Arabië en Nicaragua Bij K.b. is in Saoedi-Arabië een ge zantschap der Nederlanden, met zetel te Bagdad, opgericht-en is gelijktijdig de heer C. Vreede. Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bagdad, tevens benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Saoedi-Arabische hof. Bij K b. is Hr. Ms. gezantschap in de Republiek Nicaragua, met zetel te San José (Costa Rica), verheven tot de rang van ambassade en is ir P. H. Zijdervel' Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te San José. tevens, onder intrekking van zijn benoeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in de Republiek Nicaragua, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in genoemde Republiek. DE NOORD MOLUKKEN r' CE R AM ZEE - J De gevechtshandelingen in Indonesië concentreren zich thans in de noorde- lijke Molukken die zo ongeveer 250ü km. van Djakarta verwijderd liggen, hetgeen op de kaart van Europa ongeveer de I afstand is tussen Nederland en Turkije. Vooral de «ölanden Morotai en Halma heira schijnen het centrum van gevech ten te zijn. Ook waren er berichten over een bombardement van het vliegveld van Ceram. Anti-TVesterse agitatie in Midden-Oosten

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1