Wederom opheldering gevraagd over de jongste verklaring van Dulles WEERBERICHT Ernstige gevolgen? Landingen op West-Java? Minister Von Brentano krijgt geen onderstaatssecretarissen Fa. D KRET Zn. JD 97ste jaargang ZATERDAG 10 MEI 1958 No. 29437 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t.T.50 per kwartaali f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redaotie 21507 Minister Soebandrio heeft gistermorgen opnieuw aan de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta opheldering gevraagd over de jongste ver klaring van minister Dulles, dat elke aanval tegen Westelijk-Nieuw- Guinea ernstige gevolgen zal hebben, niet alleen in Zuid-Oost-Azië, maar ook in de gehele Westelijke wereld meldt Antara. Na afloop deelde minister Soebandrio aan persvertegenwoordigers mede, dat hij liever de officiële tekst der verklaring van minister Dulles wil afwachten, dan commentaar te leveren op een telegram met een „interpretatief" karakter. Na afloop van het gesprek bracht de minister een bezoek aan president Soekarno. Tussen Anjer en Laboejas op Java zouden landingspogingen gedaan zijn aldus Antara. maar de aanvallers werden gedwongen zich. na grote ver liezen geleden te hebben, terug te trekken. Ook zouden er niet-geïdentificeerde duikboten voor de westkust van Java zijn waargenomen. De Indonesische admiraliteit heeft de plaatselijke be volking verzocht de aanwezigheid van elk verdacht voorkomend vaartuig te melden. Warouw oneervol ontslagen De militaire attaché in Peking, kolo nel Joop Warouw. is oneervol uit het leger ontslagen .zo heeft het hoofdkwar tier van het leger gisteravond medege deeld. Eerder deze week werd Warouw ge schorst na berichten uit Menado dat hij wnd.-premier van de tegenregering was. President Soekarno heeft op 6 mei het ontslag getekend. „Sarboepri" wil onder nemingen overnemen De ..Sarboepri", de communistische vakbond van personeel van cultuur- ondernemingen, heeft vandaag be kendgemaakt klaar te staan om de Amerikaanse en nationalistisch-Chi- nese cultuur-ondernemingen in Indo nesië over te nemen, als de V.S en Taiwan geen einde maken aan hun interventie in Indonesische binnen landse aangelegenheden. In de bekendmaking wordt medege deeld, dat de vakbond een instructie van de regering om deze bedrijven over te nemen, afwacht. De Amerikaanse cultuurondernemin gen in Indonesië beslaan tezamen een oppervlakte van ongeveer 50.000 ha. en die van Chinezen, wier nationaliteit twijfelachtig is, 200.000 ha. Arrestaties op Portugees Timor De Portugese overheid op Timor heeft 14 Indonesische soldaten laten arreste ren. die er van verdacht worden zich aan de kant van de opstandelingen te hebben geschaard. Volgens een Indonesisch parlements lid die onlangs op Portugees Timor is geweest, zoekt de Portugese overheid een Nederlandse geestelijke die uit In donesië verdwenen is en verdacht wordt van hulpverlening aan de opstandelin gen. Engeland wordt niet beschuldigd Minister Soebandrio heeft aan de Britse ambassadeur in Djakarta. Der mot Macdermot medegedeeld, dat de beschuldigingen door Indonesië over buitenlandse inmenging in de strijd tussen de regering en de opstandelin gen. niet zijn gericht tegen Engeland. Minister Soebandrio heeft niet om een bepaalde definitie van de houding van Engeland tegenover de beide par tijen gevraagd. Correspondenten vragen waarborgen De vereniging van buitenlandse correspondenten in Indonesië heeft gisteren de Indonesische regering ge vraagd waarborgen te geven dat haar leden hun taak zonder onnodige in menging zouden kunnen voortzetten. SOLEX bromiietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Veranderlijk De P-'H verwadht tot morgenavond: Tijdens het passeren van storingen zullen flinke opklaringen voartoomen. De algemene luchtdrukverdeling wijzigt zich maar uiterst langzaam zodat ver wacht mag worden, dat gedurende het weekeinde het veranderlijke weer voort duurt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 MEI Zon op: 4.54 uur; onder: 20.20 uur. Maan op: 1.54 uur; onder: 12.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.26 uur en 22.03 uur. Laagwater te 4.47 uur en 17.24 uur. (12/5: hoogwater te 10.36 en 23.11 uur, laagwater te 5.49 en 18.39 uur) In een brief aan het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de voorzitter. J. W. M. Martinot, herinnerd aan de aanhouding van Berhard Kalb, corres pondent van de ..New York Times". In de brief werd gezegd, dat van Kalb vingerafdrukken werden genomen en dat hij als misdadiger behandeld werd op het aanhoudingscentrum van de militaire politie en na meer dan ander half uur zonder uitleg of verontschul diging mocht vertrekken. Geen enkele keer werd hem de reden voor zijn aanhouding medegedeeld. In de brief wordt gezegd: „Zijn be handeling als geaccrediteerd corres pondent wordt door de leden van de vereniging beschouwd als poging tot intimidatie van Kalb niet alleen maar van alle correspondenten van onze groep". Gevraagd werd de buitenlandse cor respondenten in Indonesië dezelfde rechten te verlenen als de Indonesische correspondenten in het buitenland heb ben. Ook werd geprotesteerd tegen „ge heime censuur, die blijkbaar werd in gesteld op uitgaande perstelegrammen", waarbij voorbeelden werden gegeven dat perstelegrammen „gewoon verdwe nen". Zowel politieke als financiële bezwaren Lieden met nazi-verleden nog altijd op goede posten (Van onze correspondent in West-Duitsland) De begrotingscommissie van de West- duitse Bondsdag heeft de gelden, die uit getrokken zijn voor twee onderstaatsse cretarissen van Buitenlandse Zaken, als mede de toelagen voor dergelijke func tionarissen niet willen verlenen. Giste ren verwierp de commissie een desbe treffend voorstel van de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. Het gaat hier om plannen van Von Brentano om de diplomaten Dittmann en Knappstein tot onder staatssecretaris te benoemen. Zowel in oppositiekringen als in de CDU stuitten deze plannen op tegenstand uit finan ciële en uit politieke overwegingen. Financieel vreest men, dat de instel ling van onderstaatssecretariaten zal leiden tot eeen sneeuwbalproces, waarbij ook andere departementen in de verlei ding zullen komen dergelijke functiona rissen aan te stellen: politiek bestaat er bepaald geen sympathie voor Dittmann. die niet alleen lid is geweest van de vroegere nazi-partij, maar ook daad werkelijk en overtuigd nationnaal-so cialist is geweest! Dittmann werd zeven jaar geleden als carrière-diplomaat des ondanks hoofd van de afdeling perso neelszaken van het ministerie van Bui functie. Dittmann werd tenslotte deson danks consul-generaal te Hongkong, in welke positie hij opmerkelijke rapporten over Communistisch-China zou hebben geschreven. Desondanks vergat men zijn nazi-verleden niet; de afwijzing van de begrotingscommissie komt mede voort uit de vrees dat. omdat naast Dittmann meer lieden uit de voormalige nazi-sfeer op belangrijke posten zijn geplaatst, de oude geest van het vroegere ministerie van Buitenlandse Zaken uit de Wil li elms trasse te Berlijn zal herrijzen. In CDU-kringen eist men nog altijd democratisering van de buitenlandse dienst en een zoveel als mogelijk is op- zijschuiven van mensen afkomsiig uit de oude Wilhhelmstrasse, die zoals in het geval Dittmann. dan toeh maar weer een sleutelpositie in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn konden krijgen. Dittmann en Knappstein wa ren reeds enige tijd met hun nieuwe werk te Bonn bezig en zullen vermoe delijk gehandhaafd blijven in de hoge ambtelijke rang van „Ministerial-direk- tor". Nieuw tentoonstellingsgebouw in Amsterdam Artsenstaking in Wenen duurt voort De inwonende artsen van de zieken huizen in Wenen, die op 29 april in staking gingen teneinde kracht bij te zetten aan hun eis tot verhoging van bepaalde toelagen, hebben een com promisvoorstel van de Oostenrijkse regering afgewezen, waardoor zij een verhoging van 50 procent dezer toe lagen zouden hebben gekregen. De artsen eisten naast een loonsver hoging van 200 schilling (ca. f30.—) per maand op hun salarissen van 1600 schil ling. verhoging van de extra toelage voor zondags- en nachtdiensten, toen de artsen de loonsverhoging afgewezen en de premieverhoging gedeeltelijk aan vaard zagen, verklaarden zij „nog an dere maatregelen" te zullen nemen. In totaal zijn 1600 artsen in alle Ween- se ziekenhuizen en klinieken, die van overheidswege gefinancierd worden, bij oe actie betrokken. Zij weigeren over- lijdenscertificaten te tekenen en hebben enkele dagen geleden alle minder ern stige zieken naar huis gestuurd. Op het ogenblik overwegen de artsen him actie uit te breiden tot een lande lijke artsenstaking, en ook beraden zij zich op tegenvoorstellen aan de Oosten rijkse regering. Advertentie Verschenen is een voorstel van B. en W. van Amsterdam tot wijziging van de op 6 juni 1955 genomen besluiten om een nieuw RAI-gebouw te doen verrijzen aan en nabij het Westerscheldeplein. tenlandse Zaken te Bonn. Reeds toen I Het voorstel houdt o.m. in: een der beschuldigde men hem wegens zijn nazi- destijds beschikbaar gestelde kredieten verleden. De parlementaire commissie I ad f 1.385.000 aan te wenden voor achtte hem dan ook ongeschikt voor zijn het gereedmaken van het terrein. LOODGIETERSBEDKIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Huge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Bit nummer bestaat uit 12 pag. en een Bijvoegsel. Eredoctoraat voor Prins Bernhard in Vancouver (Canada) Prins Bernhard heeft tijdens een rede in „The Men's Canadian Club" te Van couver een rede gehouden, waarin hij een vergelijk trok tussen Canada, het onmetelijke land. waar men kilometers kan reizen zonder iemand tegen te ko men en het overbevolkte Nederland. Overbevolking is echter niet hetzelfde als saamhorigheid. De Nederlanders vor men een grote verzameling individualis ten op een klein plekje van de aarde. Op grond van deze stelling weidde de Prins uit over wat Canadezen en Ne derlanders gemeen hebben. Nederland zowel als Canada zijn door hun ligging op historisch, cultureel en politiek ge bied door andere langen beinvloed en zij hebben hiervan geprofiteerd door het beste van andere volken ten eigen bate te gebruiken. Nadat de Prins een eredoctoraat in de rechtswetenschappen van de universi teit van Brits Columbia had ontvangen, zei hij ook gisteren, dat in tegenstelling tot vele delen, van Europa Canada nog In Den Haag vergaderde gisteren het Kanaal-comité van de NAVO. De voorzitter bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten vice- admiraal H. H. L. Pröpper rechts) in gesprek met de Britse vertegen woordiger admiraal graaf Mount- batten van Burma. een fascinerende toekomst voor zich heeft van expansie en ontwikkeling bin nen zijn eigen grenzen. „In de tegenwoordige tijd lijken Uw politieke instellingen en die van ons veel op elkaar. Wij delen dezelfde bescha ving. dezelfde culturele achtergronden, dezelfde morele waarden, dezelfde le vensopvatting. Maar er is één groot verschil, aldus de Prins. De Westeuropese landen hebben ieder voor zich en elk op zijn eigen wijze in grote mate de vervulling van hun meegekregen materiële en geestelijke activa bereikt. Voor Europa is een tijd van coördinatie van de ontwikkeling op lange termijn begonnen, maar Canada zal nog lange tijd binnen de eigen gren zen de mogelijkheid hebben om aan alle vormen van ondernemingsgeest te vol doen'. Eind aan holerstrooni (Speciale berichtgeving) De boterstroom naar Duitsland is met ingang van heden aanzienlijk be perkt. Tot grote blijdschap van de Duitse winkeliers heeft de Duitse douane besloten, dat er met ingang van vandaag per persoon slechts 1 kilogram roomboter mag worden mee genomen. Voor vele Nederlandse win keliers zal dit een ernstige strop betekenen, maar aan de andere kant is een kilogram boter per persoon toch nog wel attractief, omdat er, na be taling van de invoerrechten, circa 2,60 mark aan wordt verdiend. Het verschijnsel, dat er autobussen terug keerden met 200 kilogram boter be hoort met ingang van vandaag tot het verleden. Verwacht wordt, dat als gevolg van deze maatregel de Duitsers die het verst van de grens wonen het inkopen in Nederland het eerst zullen stopzetten. Voor hen die dicht bij de grens wonen en die dus betrekkelijk weinig reis kosten behoeven te maken, zal een tochtje byv. naar Enschede altijd nog wel enige winst blijven opleveren en een dagje uit naar een ander land betekent voor velen nog een attractie, vooral wanneer op zaterdagmiddag de win kels in het Duitse grensgebied reeds om twee uur zijn gesloten. Betere aanduiding van bebouwde kom In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt minister Algera over de maximumsnelheid het volgende. Nu inderdaad is gebleken, dat na de invoe ring van de maximumsnelheid het aan tal ernstige verkeersongevallen binnen bebouwde kommen aanzienlijk is afge nomen en tevens moest worden gecon stateerd. dat van de zijde van de be stuurders van motorrijtuigen vrij alge meen wordt aangedrongen op een dui delijker aanduiding van het begin en het einde van de maximumsnelheid, heeft de minister besloten een wijziging van het wegenverkeersreglement te bevorderen, waarbij verplicht wordt voorgeschreven de plaatsing van een 50 km.-bord op de grens van de bebouwde kom c.q. bij de overgang van een 70 km.-zone naar de 50 km.-zone. Voorts bevat dit ontwerp de bepaling dat een bord overeenkomstig model 8a van de bijlage van het wegen verkeersreglement moet worden her haald bij iedere verharde zijweg en dat het einde van een bebouwde kom mede moet worden aangegeven door het inter nationaal aanvaarde bord voor het aan geven van het einde van een snelheids beperking. Het ontwerp van deze wijzi ging is toegezonden aan de Colleges van Ged. Staten met het verzoek daarom trent spoedig advies uit te brengen. 1 Resoluties congres Christen-Democraten Op de gistermiddag gehouden slotzit ting heeft het congres van de Interna tionale Unie van Christen-Democraten een resolutie goedgekeurd, waarin o.a. wordt verklaard, dat de Christen-Demo craten zich solidair verklaren met de defensieve actie, die door de vrije we reld wordt gevoerd en waarvan het enige doel is de vrede in de wereld te bewa ren en de weg te openen naar een vrede lievende oplossing van de problemen onzer dagen. De resolutie werd met algemene stem men aangenomen, slechts het Belgische katholieke Kamerlid Raymond Schey- ven verklaarde zich van stemming te onthouden. Hij was teleurgesteld, dat slechts over een strijd tegen het commu nisme met militaire middelen werd ge sproken en niet over een strijd met andere middelen. In een tweede resolutie verklaart het congres, dat iedere politiek in dienst van de menselijke persoon dient te staan. Het veroordeelt daarom elk systeem.dat de mens als object beschouwt, evenals iedere vorm van collectivisme en indi vidualisme op economisch gebied. Vrijlating van Duitse en Japanse oorlogsmisdadigers De laatste vier in West-Duitsland ge vangen gehouden Duitse oorlogsmisda- I digers zijn gisteren vrijgelaten. Zij waren gedetineerd in de onder Amerikaans beheer staande gevangenis te Landsberg in Beieren. Eén van de vrijgelatenen was bewaker in een concentratiekamp geweest, de andere drie maakten deel uit van uitroeiingseenheden. Een gemengde raad van zes leden, in het leven geroepen krachtens een in 1955 te Bonn tussen de Duitse Bonds republiek en de drie Westelijke grote mogendheden gesloten conventie had aanbevolen de mannen, die tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld waren, op vrije voeten te stellen. De Verenigde Staten heeft ingestemd met de vrijlating op erewoord van zes Japanse oorlogsmisdadigers, onder wie admiraal Itsjioka, aldus is gisteren te Tokio meegedeeld. Er verblijven na hun vrijlating nog achttien Japanse oorlogs misdadigers in de Soegamo-gevangenis te Tokio. Gomoelka erg „neutraal" bij bezoek aan Hongarije Een Poolse afvaardiging onder leiding van de eerste secretaris van de Poolse communistische partij. Gomoelka, is gis teren in Boedapest aangekomen, aldus heeft de Hongaarse radio gemeld. De af vaardiging heeft reeds een bezoek ge bracht aan Bulgarije. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Boedapest hield Gomoelka. een onge woon neutraal getinte" toespraak toe spraak waarin hij „de strijd van het Hongaarse volk" roemde, weinig over het huidige Hongaarse bewind sprak en de Sovjet-Unie in het geheel niet noem de. In tegenstelling tot Gomoelka sprak Kadar in zijn welkomstwoord over de „behoefte aan vriendschap en eenheid tussen de landen uit het socialistische kamp onder leiding van de grote Sovjet- Unie". Nog geen overeenstemming over Duitse invoer van de Nederlandse goedkope kaas Van de ztfde van de Nederlandse ambassade te Bonn wordt vernomen, dat West-Duitsland en Nederland het nog niet eens zijn geworden over de invoer van goedkope Nederlandse kaas in West-Duitsland. West-Duitsland bestu deert nog steeds de resultaten van be sprekingen. die een delegatie van het Westduitse ministerie van Landbouw in het begin van deze week op het Neder landse ministerie van Landbouw heeft gevoerd. Ontsnapte meldde zich (Speciale berichtgeving) De Utrechtse politie bladerde gisteren even in zijn archief van vermiste per sonen, toen een 31-jarige man om een oefenvergunning voor een motor kwam vragen aan het hoofdbureau van politie. Het resultaat voor hem was. géén ver gunning maar wel een reisje naar Den Haag. want hij bleek daar vorig jaar bij het ruilen van schoenen in de psv chiatrische kliniek, waar hij was opge nomen, de benen te hebben genomen. Verder heeft hij nog vier maanden wegens diefstal te goed en 270 dagei voor schaking. De man was juist van plan volgende week met een Utrechts meisje in het huwelijk te treden. I Op de laatste dag van de viering van het 150-jarig bestaan ran de Kon. Ned. Akademie van Weten schappen heeft Koningin Juliana de ochtendzitting van de herdenkings vergadering in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam bij gewoond. De Koningin wordbin nengeleid door prof. dr. F. A. Vening Meinesz en prof. jhr. mr, W. J. M. van Eysinga. voorafge gaan (geheel links) door de alge meen voorzitter prof. dr. B. A. van Groningen. Morgen: Moederdag! Moederdagis dat nu eigenlijk niet een beetje gek? Moeder is toch móéder. Van hóar hou je. 's spreekt vanzelf. 1 Waarom nu éénmaal op een jaar 1 haar dat speciaal tonen?" Die rede- 1 natie hóór je en toch is ze fout. i Er zijn duizend-en-één redenen, i waarom Moeder 't prettig vindt eens extra in 't zonnetje gezet te worden. Heus: je kunt wel véél van Moeder houden, maar wie loopt daarmee nu dag-in-dag-uit te koop? Vader heeft 't druk. de kinderen I hebben 't druk. moeder heeft 't in j 't huishouden misschien nog wel 't I drukst van allemaal! Voor dagelijk- se omhelzingen is absoluut geen tijd AAROM is 't zo goed. wanneer Moeder één keer op een jaar merkt, dat 't hele gezin toch wel erg op haar gesteld is en haar een complimentje maakt over al het gedraaf, gekook en geredder. I 't Liefst natuurlijk met een eigen I gemaakt presentje, maar als *t niet anders kan. dan met een cadeautje uit de winkel. Er zijn duizenden dingen, die iedere Moeder graag hebben wil en waar- 1 mee ze dus verrast kan worden. Anderen nemen Moeder op Moeder- dag al het werk uit handen, zodat zij nu eens rustig kan uitblazen, j (als ze er tenminste toe in staat is!) t C* TRAKS gaat ze weer met dub- jt /-"n bele vaart aan de gang! a Maar op deze éne „Moe- J derdag" in het jaar krijgt ze haar bloemetje, haar cadeautje, waar ze al zo lang op zat te vlassen, mis schien wel haar lievelingskostje, waar ze nu niet zélf voor in de keu ken hoeft te staan en is ze omringd door alle hartelijkheid, waar 't op andere dagen wel eens spaak mee loopt. Moeder nog in het gezin te hebben ach, dat weten zij 't beste, die zélf geen moeder meer hebben en voor wie dus de kans verkeken is. Moe der te tonen wat zij voor het héle gezin betekent. Oók wanneer zij al eens mag foe teren. omdat het heus niet zo ge makkelijk is een huishouding te „besturen" Moeder is immers óók een ..mens"' En een mens zonder gebreken is geen mens J Dèt is nog nooit vertoond FANTASIO- Verlies K.L.M. bijna zeven miljoen (eerste kwartaal) Vertrouwen ongeschokt Aan het overzicht betreffende het eerste kwartaal 1958 ontlenen wij. dat de K.L.M. een verlies heeft opgele verd van f. 6.8 miljoen, tegen een ver lies van f.0.1 miljoen in 1957. Ter jaarvergadering werd medege deeld, dat dit verlies een gevolg is van de invloed der economische teruggang, van het verlies der landingsrechten te Djakarta en van de recente staking der K.L.M.-vliegers. Het directe verlies als gevolg van deze staking wordt geraamd op f. 5 miljoen Voor de toekomst is het vertrouwen van de K.L.M.-directie ongeschokt, want er is geen vervoermiddel aan te wijzen met zulke expansiemogelijkhe den als het vliegtuig. Ook de KXJO. zal daarvan profiteren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1