Feest van Leidse Ambachtsschool MORGEN RIJDT HET CORSO Labour boekt winst U/V.V.-dames hielden in Alphen haar „Provinciale dag 1958" 97ste jaargang Vrijdag 9 mei 1958 Derde blad no. 29436 Vijf-en-twintig jaar in vogelvlucht In de Stadsgehoorzaal, waar de Vola voor een bescheiden, doch uiterst smaak volle zaalversiering had gezorgd, is gisteravond het feest van de Leidse Ambachts school voortgezet. Met bestuur en leraren hebben de honderden leerlingen hier vrolijk feest gevierd. Hadden de leerlingen met hun werkstukken reeds een respectabele prestatie geleverd de jubileumtentoonstelling in de school bewijst dit deze avond deden velen hunner dit in „plankcnland". Onder leiding van •de leraren was in de afgelopen maanden een programma ingestudeerd, dat, gevarieerd in samenstelling, klonk als een klok. Alvorens deze klok „afliep" sprak de voorzitter van de Vereniging „De Am bachtsschool". ir. J. J. G. van Hoek. een kort inleidend woord, waarin hij nog eens wees op de grote betekenis van een grondige opleiding tot goed vakman. Spreker, die zeer veel bewondering had voor de ingerichte expositie, dankte de leerlingen voor het belangrijke aandeel, dat zij daarin hebben gehad. TELEGRAM AAN KONINGIN Op voorstel van het bestuur werd deze avond het volgende telegram aan H. M. Koningin Juliana, beschermvrouwe der school, gezonden: Majesteit, Het bestuur, leraren en leerlingen van de Ver. „De Ambachtsschool" te Leiden in een feestavond in de Stadsgehoorzaal te Leiden verenigd ter herdenking van het 75-jarig bestaan van de Leidse Am bachtsschool, betuigen aan Uwe Majes teit, beschermvrouwe van onze school, hun voortdurende aanhankelijkheid. w.g. ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter, mr. W. de Clercq, secretaris. Dat er onder de leerlingen niet alleen veel werklust schuilt, doch ook veel mu ziek. trad deze avond in meer dan één onderdeel van het programma duidelijk aan het licht. Een uit leerlingen samen gesteld accordeonorkest zorgde voor een pittige en klankrijke opening, waarop de drie in één show prachtig aansloot. De adspirant metaal- en houtbewerkers en de toekomstige schilders gaven bij deze show in een vrolijk lied tot uitdrukking, dat zij jongens van 't metaal, bewerkers van het hout en ridders van de kwast zijn. Groot succes hadden deze avond ook de „Lesbrekers". Een gezelschap, waar muziek in zit en dat met zijn calypso's het enthousiasme ten top deed stijgen. In een aantal vrije oefeningen en bok springen werd hierna een duidelijke de monstratie gegeven, dat men ook op dit terrein in de school wel iets presteert. Na de pauze werd het leven en wer ken in de school op uitstekende wijze naar voren gebracht. Een gezellig bab beltje tussen een leraar en leerlingen leidde een in afwerking en samenstelling fraai verzorgd tableau in, waarin alle vakken werden uitgebeeld. Een bijzonder aardige vondst, welke een goede indruk gaf over de vele mogelijkheden van de school. Groots van opzet was tenslotte de fi nale. waarin het schoolleven in vogel vlucht de revue passeerde. Rond de voor de schoolgemeenschap belangrijke data en het Leidse wapen waren de wapens van de 24 buitengemeenten, waaruit de leerlingen afkomstig zijn, gegroepeerd. Een finale, waarin tevens een indruk- Opdracht van f. 100 miljoen Naar de directie van de Amster- damsche Ballast Maatschappij meedeelt, heeft een combinatie van zes toonaan gevende bouwondernemingen de officiële opdracht gekregen voor het in uitzicht gestelde grote werk t.w. de bouw van een spuisluis aan het Haringvliet als onder deel van de deltawerken. De opdracht is uitgegaan van het bureau „Sluizen en stuwen' 'van de Rijkswaterstaat in Utrecht. De com binatie, die verenigd is in de N.V. Sluis- en Tunnelbouwmaatschappij, omvat de volgende ondernemingen: Amsterdamse Ballast Maatschappij te Amsterdam, Hollandsche Betonmaatschappij te 's Gravenhage. Van Hattem en Blanke voort te Beverwijk, Internationale Ge- wapendbetonbouw te Breda. Christian! en Nielsen te 's Gravenhage en Neder landse Betonmaatschappij Bato even eens te 's Gravenhage. Deze zes ondernemingen zullen ge meenschappelijk het werk uitvoeren, dat zich zal uitstrekken over een periode van 5jaar, en waarmee een bedrag gemoeid is van ca. f. 100 miljoen. wekkend beeld werd gegeven van de groei en bloei van de school. Geraldini. zelf een oud-leerling van de school, vulde dit aantrekkelijke pro gramma met zijn muzikale keuken- en goochelshow nog wat aan en had ook daarmede een groot succes. Aan het einde van de avond sprak de directeur, de heer C. Brilman een kort dankwoord. Hij had daarin volkomen gelijk toen hij zeide, dat er ook op dit terrein grote mogelijkheden in „zijn" jongens schuilen. Het was - en daar voor zorgden ook de fraaie decors - tot in de puntjes verzorgd. Een jubileumviering, waarbij leraren en leerlingen elkander hadden gevonden en die uitliep op een der hoogtepunten in het schoolleven anno 1958. De grote finale, waarin een in drukwekkend beeld werd gegeven voor de grote groei van de Leidse Ambachtsschool. (Foto LD./Van Vliet) DE WAARHEID OMTRENT NO-IRON Lang niet alle overhemden, die no-iron heten, kunnen zonder strijken volstaan. Kerko Espres soshirts, de nieuwe, sneeuw witte little or no-iron poplin over hemden zijn echter volkómen no-ironZe hoeven inderddad niet te worden gestreken. Wilt u ze echter nóg beter dan best hebben - strijkt u ze dan heel even, heel licht, heel gemakkelijk. Een werkje, dat u doet voor uw plezier Kerko Espressoshirts: slechts f 13.50. Tal van verkeersmaatregelen in verband niet te verwachte grote belangstelling Morgen is het de grote dag van de Bloembollenstreek: dan zal het corso, dat steeds tienduizenden bezoekers trekt, van Sassenheim naar Bennebroek trekken en via dezelfde route weer terug. Het corso ver trekt om 11 uur van de Warmonderdam te Sassenheim in noordelijke richting, om 1.45 uur nam. hoopt men dan in Bennebroek te zijn. De terugreis wordt aanvaard om 3 uur, waarna men om 6 uur weer op de Warmonderdam hoopt terug te zijn. In verband met de grote drukte heeft de Rijkspolitie weer een aantal maatregelen getroffen, om zodoende op de vlotste wijze het verkeer te kunnen verwerken en om ieder in de gelegenheid te stellen het corso te zien. De taak van de politie zal aanmerkelijk verlicht worden wanneer ieder zich aan de aanwijzingen van de politie houdt. Heden bezichtiging corso-wagens Het vertrek is dus bepaald om 11 uur in Sassenheim-zuid: te 11.45 uur arri veert men in Lisse op de Hereweghoek Catharijnelaan. Hillegom bereikt men om 12.38 uur Leidsestraathoek Hya- cinthenlaan) terwyl men te 13.37 uur Bennebroek binnenrijdt (Bennebroeker- dreef). Het eindpunt ligt ook op de Ben- nebroekerdreef (13.45 uur). De rust duurt tot 3 uur. Op de terugweg bereikt men Hillegom (Oosteinderbrug) te 3.13 uur; om 4.19 uur hoopt men op de Heereweg- hoek Zwartelaan te Lisse te zijn. terwijl men om 5.20 uur Sassenheim binnen- 6 uur. Gerepatrieerden of verplaatste personen Voor de leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers was gisteren in het paviljoen Avifauna te Alphen aan den Rijn de „Pro vinciale Dag 1958" uitgeschreven, waarbij de afdeling Alphen en de correspondentschappen Aarlanderveen en \Voubruqqe als qastvrouwen optraden. De vergadering mocht zich in een flinke belangstelling verheugen, ook van officiële zijde. Zo werd de middagvergadering bijgewoond door de echtgenote van de Commissaris van de Koningin in de provincie, mevrouw Klaasesz, terwijl de morgenvergadering werd bijgewoond door de burgemeesters van Alphen de heer Z. Bruins Slot en van Woubrugge de heer J. C. van Wageningen. De president, mevr. E. A. Lieuwens- Rutgers, kon een 200 dames begroeten, waarbij zij tevens bijzonder welkom heette de vertegenwoordigsters van het hoofdbestuur, mevr. D. Weijers-Noort uit Den Haag en mevr. dr. W. H. Lub uit Amsterdam, namens de provinciale federatie mevr. A. M. C. Verwey-Van Alkemade uit Dordrecht en de lande lijke presidente mevr. J. B. Ch. 's-Jacob uit Rotterdam en de presidente van de afdelingen Alphen mevr. J. J. Bruins Slot-Padding en van Woubrugge mevr. Van Wageningen. WELKOMSTWOORD DOOR BURGEMEESTER Burgemeester Z. Bruins Slot sprak vervolgens namens het gemeentebestuur van Alphen een kort welkomstwoord, waarbij hy erop wees, dat hij zelf in de oorlogsjaren in Nijkerk zo'n prachtige steun en hulp had ontvangen van de dames van de UW. Vervolgens gaf hij een historisch overzicht van het ont staan van de gemeente Alphen. Hy zei voorts verheugd te zijn, dat de dames Alphen gekozen hadden voor deze Pro vinciale dag. Alphens eerste burger wenste de dames een prettige dag in deze schone omgeving toe. HULP AAN GEREPATRIEERDEN Mej. C. Y. V. Rudolphi, maatschap pelijk werkster, sprak vervolgens over „Te verlenen hulp aan gerepatrieer den". Uitvoerig behandelde spreekster daarbij de vraag wie „gerepatrieerde" is. Zij wees er daarbij op, dat de naar ons land komende Indonesiërs feite lijk onder de „verplaatste personen" behoren. Hierbij kan men zich de vraag stellen, waarom deze mensen naar ons land ge haald worden, waar de werkgelegenheid toch al sterk is ingekrompen. Met na druk wees zjj er daarbij op, dat het hier Nederlanders betreft. De Ambonnezen, aldus spreekster, kunnen zeker niet als Nederlanders worden beschouwd, vandaar ook hun onderbrenging in de diverse kampen, terwijl de Nederlandse Indonesiërs zo spoedig mogelyk in de maatschappij worden opgenomen. Hun komst naar ons land was een bittere noodzaak. Vervolgens besprak mej. Rudolphi de gang van zaken op de boten en na aankomst in ons land, waarbij zy een dringend beroep deed op alle dames deze landgenoten met een open hart tegemoet te treden en hen bij alles behulpzaam te zyn. De Indo nesiërs zijn gemeenschapsmensen, aldus mej. Rudolphi, met een sterke onder linge band. Emigratie naar Nieuw- Guinea is niet mogelijk, terwijl ook de Zuid-Amerikaanse landen voor hen praktisch niet geschikt zijn Uitvoerig behandelde zij de wijze, waarop hulp verleend kan worden. Spreekster deelde voorts mee, dat er een regeling op komst is met de mogelijkheid de UVV-dames in te schakelen bij het maatschappelijk werk voor de repatriërenden. UVV-WERK De middagbijeenkomst werd geopend met een praatje door mevr. Lieuwens- Rutgers over de organieke samenstel ling van de UW, die thans ongeveer twintig jaar in ons land bestaat. Ook de talrijke activiteiten van de UW in de diverse provincies en gemeenten wer den uitvoerig ter sprake gebracht. Hier uit bleek, dat de hulp en bijstand ver leend door de UW-dames, veelzijdig is. dames. Mevr. L. J. Boddaert-Mouton uit vijf minuten toespraken door een vijftal dames. Mevr. L. J. Boddart-Monton uit Delft sprak over de samenwerking met het Rode Kruis, mevr. H. J. van Hete- ren-Turk uit Wassenaar over „Hulp verleend aan het kinderopvangcentrum „De Haven", mevr. W. G. Keulen-Russel uit Rotterdam over „Het UVV-werk in de Delta-Kliniek", mevr. M. v. d. Sluis- Kuselbos uit Den Haag over „Werk onder eenzame bejaarden", terwyl tot slot mevr. De Kanter uit Rotterdam sprak over „Boodschappendienst in het Havenziekenhuis". Hierna volgde de sluiting waarby de presidente dank bracht voor de geno ten gastvrijheid en tevens ook de verzorging van de lunchpakketten door de meisjes van de gemeentelijke Nijverheidsschool prees. Burgemeester Z. Bruins Slot spreekt de U.V.V.-dames toe. Achter de tafel van links naar iechts mevrouw Bruins Slot. mevr Van Wageningen. mevr. Van He- teren, mevr. Rupolphi en mevr. De Ruiter. rijdt op de Hoofdstraat—kruising Pro vinciale weg 3. Het eindpunt (Warmon derdam te Sassenheim) bereikt men om VERKEER De Rijkspolitie heeft de volgende ver keersmaatregelen getroffen. Voor het verkeer dat van de noordzijde de corso route nadert: Van 12.00 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (Haarlem—Sassen heim) gestremd in zuidelijke richting. Dit zal ongeveer duren tot 15.30 uur, de tijd waarop het corso op de terugweg Hillegom weer heeft verlaten. Van 10.00 uur af wordt te Heemstede het doorgaand verkeer via de van Merle- laan geleid naar Rijksweg 4 (Amster dam's-Gravenhage). Het corso-ver keer wordt aldaar via de Zandvoortse- laan doorgelaten in zuidelijke richting langs de Leidsche Vaart. Van 12.00 uur af wordt voor verkeer dat wil rijden van Nieuw-Vennep naar Hillegom, de weg tussen deze twee plaat sen gestremd. Het personenauto-verkeer, bestemd voor het corso, kan te Nieuw- Vennep kiezen tussen de richting Lisse en Bennebroek. Het autobusverkeer wordt van Nieuw-Vennep van 12.00 uur af geleid naar Rijksweg 4 in de richting Sassenheim. Voor het verkeer dat de corso-route van de zuidzyde nadert: Van 10.00 uur af zal het doorgaand verkeer, dat komt uit de richting van 's-Gravenhage en zich begeeft in de richting Haarlem, worden geleid via de Rijksweg 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofddorp de richting Haarlem kan kiezen. Het corso is overigens volgens de be staande wegen normaal te bereiken. Het verdient echter wel aanbeveling tijdig aanwezig te zyn, daar men rekening moet houden met het feit dat men niet zo hard kan rijden als gewoonlijk. Het gedeelte van rijksweg no. 8 gelegen tus sen de splitsing rijksweg 4rijksweg 8 en de splitsing rijksweg 8Warmonder dam is voor verkeer over de rijbaan niet toegankelijk van 7.3011.45 uur v.m. en van 4 uur tot 7.30 uur nam. Het snel verkeer AmsterdamLeidenDen Haag Rotterdam v.v. wordt aangeraden ge bruik te maken van rijksweg 4A en niet van rijksweg 4. PARKEERPLAATSEN In de verschillende gemeenten zijn parkeerplaatsen aangewezen. In Sassen heim het gedeelte van de kom van het dorp ten oosten van rijksweg 8 (Park laan en omgeving). In Lisse kan men autobussen parkeren in het gemeentelijk sportpark en de autobusparkeerplaatsen van Keukenhof; personenauto's kunnen geplaatst worden op de parkeerplaatsen van Keukenhof en in alle zijstraten in de bebouwde kom ten oosten van de corso-route, benevens op alle particu liere terreinen, die aangegeven zijn met een blauwe P. In Hillegom is parkeer gelegenheid rond Treslong en in de nieuwe woonwyk nabij het restaurant. Bennebroek en Heemstede hebben par keerruimte bij de Linnaeushof. BEZICHTIGING CORSOWAGENS Vandaag kan men In de H.B.G.-hal- len te Lisse een kykje nemen by het ge reed maken van de corso-wagens. Het insteken van de bloemen dient altyd op het laatste ogenblik te geschieden en daarom wordt er vannacht doorgewerkt. Tot 12 uur vanavond kan men de wa gens van dichtbij gaan bekijken. EXTRA TREINEN Morgen en zondag zullen de Neder landse Spoorwegen ten behoeve van be zoekers van het corso en van de bollen velden extra stoptreinen laten rijden tussen Amsterdam en Den Haag. De treinen zullen stoppen te Haarlem, Heemstede—Aerdenhout, Hillegom, Lisse en Leiden. in gemeenteraden Bij gemeenteraadsverkiezingen, dia gisteren in Engeland en Wales zijn ge houden. zijn de socialisten erin geslaagd veel winst te boeken. Er werd in totaal in 373 gemeenten gestemd, waaronder ia grote steden als Manchester en Liver pool. De netto winst voor Labour blijkt driehonderd zetels te bedragen. De con servatieven verloren er ongeveer een ge lijk aantal. De liberalen gingen on ge vee* er vijftig zetels op vooruit, de onafhan kelij ken verloren er tennaastenbij even veel. In de grote steden Liverpool, Man chester en Birmingham, heeft de La- bourpartij haar meerderheid kunnen vergroten. In twaalf steden veroverde Labour de absolute meerderheid op de conservatieven, in vier gemeenteraden raakte de partij echter haar meerder heid kwijt. De voornaamste punten waar op Labour de verkiezingscampagne heeft gevoerd, waren de gestegen kosten van levensonderhoud en de huurverho ging. Vooral deze laatste kwestie schijnt de conservatieven geen goed te hebben gedaan. m. 35-40 1 5.95 Een verrassing voor uio dochtertje - modieus, ele*\ gant en Italiaans van stijl o.a. uit llaliaprent in een. combinatie van beige ent wit. Op 24 mei gaan circa 2200 leden van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale (VCJC) naar Ommen, om daar op de Besthmenerberg die dag en de volgende twee dagen „Pinkster 58" te vieren, met als evenementen een kerkdienst in het grote amphitheater, een openluchtspel. K.L.M. ontslaat 20 Austr. piloten (Van onze Haagse redactie) De K.L.M. is voornemens 20 Austra lische vliegers, die voor de Indonesische luchtvaartmaatschappij „Garoeda" heb ben gevlogen te ontslaan. De piloten waren indertijd speciaal voor de ter beschikking stelling aan de „Garoeda" in dienst genomen. Hun afvloeiing is het gevolg van het beëindigde contract tussen de KLM en de Indonesische maatschappij. De vlie gers zyn inmiddels naar Australië te ruggekeerd. De betrokken piloten heb ben nimmer op de KLM lijnen dienst gedaan. Er is voor het ontslag van de vliegen een afvloeiingsregeling getroffen. I»e kwestie wordt inmiddels nog besproken met de vliegersvereniging. Voor dit ontslag heeft de KLM de toestemming van het Gewestelijk Ar beidsbureau niet nodig. Op 21 en 22 mei worden respectie velijk in de Keukenhof en in her Carl ton Hotel te Amsterdam, shows gehou den van de modellen, ontworpen door leerlingen van Oostenrijkse. Zwitsers», Duitse, Belgische en Nederlandse scho len voor kleding-ontwerpers. Voor en door leerlingen Ook geen atletiek op T.V.-scherm De besprekingen over directe tv- en radio-uitzendingen betreffende de Euro pese atletiek-kampioenschappen 1958 zijn op dood spoor geraakt en wórden voor onbepaalde tijd gestaakt, zo heeft het organisatie-comité van deze kampioenschappen bekend gemaakt. In een communique deelde dit comité mede: „Helaas ontbreken momenteel de voorwaarden voor een bevredigende overeenkomst met de Zweedse radio maatschappij over radio- en tv-uitzen- dingen. Het comité is niet voornemens het initiatief te nemen voor hervatting van de besprekingen met de radio-maat schappij". De secretaris van het comité, Sigge Bergman, lichtte mondeling toe dat het bedrag dat door de radio-maatschappij geboden is voor directe radio- en tv- rechten. ver onder de maat is. Bergman wilde niet vertellen hoeveel gevraagd en hoeveel geboden is. Van betrouwbare zijde wordt echter vernomen dat de or ganisatoren een bedrag van een half miljoen Zweedse kronen eisen. N.S.-DAGTOCHTENPROGRAMMA VOOR 1958 Het dagtochtenprogramma, dat de N.S. voor 1958 hebben vastgesteld en waarover een dezer dagen verschenen folder uitvoerige bijzonderheden geeft, biedt 26 ideeën voor ééndaagse uitstap jes in eigen land, hetgeen 4 méér is dan het dagtochtenprogramma van het af gelopen jaar. Nieuw zijn de tochten Enkhuizen-Urk, Utrecht-Doom. de Af sluitdijk. Ouwchands Dierenpark en Zuid-Limburg, terwijl de programma's van een aantal andere tochten zijn uit gebreid. waardoor deze aan waarde heb ben gewonnen Advertentie NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom av wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inbond I Alléén MARGRIET kan zóveel bieden.want—MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9