Clir. Grafische Bedrijfsbond Leiden vierde gouden feest Hoofdbestuur prijst activiteit van afdeling VRIJDAG 9 MEI 1958 Voorzittershamer aangeboden Heeft de afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond woensdag ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan gerecipieerd in het Gebouw voor Chr. Sociale Be langen, gisteravond werden de feeste lijkheden voortgezet met een gezellige bijeenkomst in de grote zaal van „Den Burcht". De voorzitter van de jubilerende af deling, de heer F. Arnoldus, opende de avond met schriftlezing en gebed, pij toonde zich verheugd over het feit. dat zo velen bijeen waren gekomen om' het gouden jubileum van de afdeling te vieren en heette daarna in het bijzonder welkom de afgevaardigden van de Leid- se Chr. Besturenbond en de daarbij aan gesloten vakorganisaties. Ook richtte de voorzitter zich met enkele vriendelijke woorden tot de gepensioneerden. In zyn inleidende toespraak memo reerde hij de geschiedenis van de bond waaruit vooral de jongeren heel wat kunnen leren. Nadat de heer Arnoldus verklaard had, dat de jubilerende afde ling met vertrouwen de toekomst tege moet gaat gaf hy het woord aan de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer A. Conjong uit Amsterdam. Deze ver telde o.m. dat het hoofdbestuur steeds op de meest aangename wyze met de afdeling Leiden en haar leden heeft samengewerkt en prees de afdeling om al haar ontplooide activiteiten. Geza menlijk heeft men moeten strijden om de christelijk sociale gedachte in het bedrijfsleven ingang te doen vinden. In dit verband herinnerde hij aan de vruchtbare arbeid van de pioniers.. Wan neer straks het feest voorbij is, zo ver volgde spreker, dan moeten allen de schouders er weer onder zetten, want er is nog veel te doen. Het gaat immers niet alleen om het materiële, maar ook om het zoeken naar de waarde van de mens bij zyn arbeid en wel aan de hand van het Evangelie, zo vervolgde hij. Spreker toonde zich dankbaar voor al hetgeen onder Gods zegen tot stand is gekomen en wenste de Leidse afdeling van de Grafische Bond nog vele goede jaren toe alsmede veel activiteit, vooral ook op het gebied van de propaganda. Na afloop van deze feestrede werden zij die 12% jaar of langer deel van het afdelingsbestuur uitmaken op het po dium, waarvoor een schat van bloemen prijkte, geroepen om een attentie in ontvangst te nemen.. De dames werden evenmin vergeten. De heer G. Schellingerhout sprak namens de jeugdclubs woorden van waardering aan het adres van de be stuursleden en bood daarna een fraaie voorzittershamer aan. VERON KWAM BIJEEN Gisteravond hield de VERON haar maandelijkse bijeenkomst in Rehoboth. Om Donk uit Hilversum sprak deze avond over transistoren. Er zijn nog niet veel radio-amateurs, aldus spreker die met transistoren werken en wel om tweeërlei redenen; onbekendheid met deze materie en de hoge aanschaffingS' prijs. Na deze inleiding ging spreker over tot de atomaire opbouw. Een transistor bestaat uit twee stukjes germanium n.l. een positief en een ne gatief. De grote moeilijkheid is dat men: 1. een zuiver kristalrooster, 2. de ge wenste hoeveelheid verontreiniging en 3. een juiste overgang moet zien te krijgen Deze veelheid van eisen veroorzaakt een grote uitval bij de produktie, met als gevolg dat de transistoren duur zijn, Hierna werden de OA9, OA31 en de OC-16 getoond, welke deze avond be handeld waren. Na de pauze werden een transistor versterker en een transistor testappa raat onder de loep genomem OEGSTGEEST HERDENKING GEVALLENEN A.s. zaterdag herdenkt de schooljeugd de gevallenen in de meidagen van 1940 door bloemen te leggen op de graven van Hollandse en geallieerde militairen op het oorlogskerkhof nabij de Groene- of Willibordkerk. In deze kerk vindt a.s. zondagmiddag om half drie een herdenkingsbijeen komst plaats voor nabestaanden en andere belangstellenden. Toegangskaar ten zijn kosteloos verkrijgbaar: Nassau - laan 35. In deze samenkomst zal het woord worden gevoerd door prof. dr. G. P. van Itterzon te 's-Gravenhage. Namens het Nederlands Oorlogsgra- vencomité afd. Oegstgeest, zal de krans- legging geschieden door mrs. Freeman uit Vancouver. Zij zal voor de eerste maal het graf van haar zoon op het oorlogskerkhof bezoeken. MARKTBERICHTEN. LEIDEN 9 mei Veemarkt: Er zijn aangevoerd: 3 stieren, 00 melkkoeien, 200 vette koeien, 163 vare koeien, 25 pinken, 70 vette kalveren, 266 nuchtere kalveren 35 vette schapen. 100 fokschapen, 491 vette lamineren, 331 zuig- en weidelam- meren, 39 varkens (zeugen), 243 schram men, 881 biggen, 15 gelten, totaal 2262. Notering: melkkoeien 80b—1075; vette koeien schoongewicht 2.70 tot 3.30; vare koeien 600 tot 850; pinken 275 tot 450; vette kalveren levend gewicht 1.80 tot 2.60 nuchtere kalveren per kg. levend gewicht 1.20 tot 1.40; nuchtere kalveren levend gewicht per stuk 40 tot 55; vette schapen 65 tot 85; fokschapen met twee lamme ren 140 tot 175; vette lammeren (over- houders) 75 tot 95; zulglammeren 55 tot 70; drachtige zeugen 225 tot 300; schram men 80 tot 120; blgg; 48 tot 55. De han del voor melkkoeien rustig, vette koeien stug, duur, vare koeien kalm, pinken kalm, vette lamineren matig, nuchtere kalveren redelijk, vette schapen en vette lampiereen. overhouders stug, fokschapen stil, zulglammeren vlug, zeugen, schram men en biggen goed. LEIDEN, 9 mei Kaasmarkt: Aange voerd 14 partijen Goudse kaas. Notering: Goudse eerste kwaliteit fl.61 tot fl.70; Goudse tweede kwaliteit fl.50 tot fl.60. Handel kalm. ALKMAAR. 9 mei Kaasmarkt: Aan voer 20 stapels, zijnde 2900 kg. Notering: f 1.47f 1,48. Handel goed. BARNEVELD, 8 mei Coöperatieve Veluwse Eierveillng Barneveld-Ede: week- aanvoer oirca 900.000. Handel in kleine eieren vlug, in grotere kalm. Notering: Eieren van 42/46 g. f 9.32 tot f 10.27; eie ren van 46/50 g. f 10.6111.74; eieren van 50/55 g. f 12.1012.83; eieren van 57/60 g f 13,02—13,22; eieren van 60/63 g. f 13.64 —13,84; eieren van 62/68 g. f 13.90—14.22; eendeeieren van 56/61 g. f 9,9010,30, alles per 100 stuks. Elerveiling SBE: Aanvoer 956.138 stuks. Handel kalm. Notering: Eieren van 40'47 g. f8,3510,47; eieren van 60/63 g. f 13.56 —13,76; eieren van 63/68 g. f 13.81—14.40; eendeeieren van 61/67 g. f8.809,82; eendeeieren van 67/71 g. f9.7010.14: eendeeieren van 71/75 g. f 10.1710.38. alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.250.000 (telling). Handel redelijk. Notering: Eieren van 60/ 65 g. f 13,7514,30; algemene prijs f 14,05 Sr honderd st/uks, kiloprijs i2,26, basis g.; Henneeleren f9—12. Na dit min of meer officiële gedeelte van de avond werd begonnen met de afwerking van het cabaretprogramma onder leiding van Jan Tielenburg en Nard Boer. Onder het motto „Ga je met ons mee op reis" werden enkele schetsjes opgevoerd speelden de Vinjé's (vader en zoon) populaire melodietjes op de accordeon en verrichtte Anverdi een aantal goocheltrucs. Het feest werd laat op de avond in Weense styl besloten. Aan de piano zat Cees Toets. Raad van Advies Ned. Cultureel Contact De voorzitter van het Ned. Cultureel Contact, dr. j. A. de Jong heeft gisteren te Amsterdam de thans voor het eerst uit leidende persoonlijkheden uit het cultuurleven samengestelde raad van advies geïnstalleerd. Deze raad wordt gevormd door; D. Th. F. d'Angremond; prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs; prof. dr. P. J. Bouman; K. van Dijk; prof. dr. H. M. M. Fortmann; prof. mr. W. F. de Gaay Fortman; prof. dr. Ph. J. Iden- burg; D. de Loor; H. D. Louwes; J. G. van der Ploeg; prof. dr. F. L. Polak; prof dr. J. L. de Quay; mr. A. de Roos; J. de Ruiter; mej. mr. M. Tjêenk Wil link; mr. J. in 't Veld; prof mr. G. J. Wiarda: mr. dr. P. J. Witteman; jkvr. mr. C. W. Wttewaal van Stoetwegen en A. H. M. Wijffels. R.k. gemeente-ambtenaren vergaderden „Wij naderen het punt, waarop een gesprek met regering zinloos is" „Het kost de regering niet de minste moeite, telkens een vertekend beeld te geven van de 6ituatie en deze met op portunistische redeneringen te ver klaren, of beter gezegd: te verduisteren. Wanneer overleg met de regering wil zeggen, dat er voor de organisaties slechts op onderdelen enige guldens per maand zyn te verdienen, terwijl op de kwesties ten principale bij voorbaat geen overeenstemming mogelijk is, dan nade ren wij hoe langer hoe meer het punt waarop een gesprek zinloos is geworden. In deze situatie, die bedenkelijk op een impasse gaat lijken, menen wij dat het Centraal Orgaan voor Gemeentelijke Personeelsaangelegenheden een wat duidelijker en principiëler standpunt gaat innemen ten aanzien van ver scheidene problemen, waardoor althans geaccentueerd wordt dat er geen tegen stellingen bestaan tussen dit orgaan en de daarbij aangesloten gemeenten". Dit zei de heer J. J. Loerakker voor zitter van de landelijke hoofdgroep ge meenteambtenaren van de A.R.K.A., gisteravond tijdens de 33e algemene jaarvergadering van deze hoofdgroep in Den Haag. De heer Loerakker stelde in zijn ope ningsrede, dat het uitzicht op een hoop volle toekomst voor de ambtenaren lich telijk is verduisterd, daar sociaal-eco nomische motieven de overheid ervan schijnen te weerhouden, met name de Salariëring van de middelbare ambte naren in overeenstemming te brengen met de vooroorlogse verhoudingen, in reëel en nominaal opzicht. Hij herinner de er onder meer aan, dat enkele jaren geleden in verscheidene gemeenten een progressieve kindertoelage tot stand is gekomen, waartegen de regering thans bezwaar maakt. „Vandaag constateren we. na enige voorpostengevechten, de officiële aantasting van de progressieve regeling, een aantasting, die klaarblij kelijk door het hele kabinet wordt ge steund. Ook dus door de katholieke ministers, ofschoon de KVP de progres sieve kindertoelageregeling in haar ge meenteprogram heeft opgenomen. Wij zijn overigens nieuwsgierig hoe deze KVP denkt te reageren op een wel niet te miskennen ontkenning van dit prin cipiële punt", aldus spreker. De heer Loerakker verklaarde, dat zyn organisatie nog steeds de nood zakelijkheid ontkent om het algemene loonbeleid van de regering aan te voe ren als argument om de eenmaal toe gestane afwyking van de gemeentelijke progressieve kindertoelageregeling om hals te brengen. Speciaal nummer van ARKA-orgaan gewijd aan Nieuw-Guinea LEIDERDORP Jaarvergadering A.R. Met een kort welkomstwoord opende de voorzitter der A.R. Kiesvereniging, de heer C. Hobo, de jaarvergadering, spe ciaal aandacht vragende voor de komen de verkiezingen. Allereerst werd het huishoudelijk ge deelte der agenda afgewerkt. Bij monde van de secretaris, de heer De Haas. kwam in het jaarverslag de combinatie A.R. S.G.P. naar voren, terwijl hij tevens de voorzitter dank bracht voor de prettige wijze van sa menwerking, en de manier waarop hij de vergaderingen geleid heeft. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer C. Los. bleek, dat de financien der kiesvereniging met f 107,07 vermeerderd waren. Na verslag van de kascommissie door de heer T. van Ingen Schenau. werd de penningmeester décharge verleend. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heren A. P. Bos en W. v. d. Wijngaard A.Jzn. Daarop volgde de bestuursverkiezing, waarbij alleen ae heer Hobo zich her kiesbaar stelde. Deze werd met alge mene stemmen weer tot voorzitter ge kozen. De heer Hobo dankte de vergade ring voor dit vertrouwen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren G. C. van Houwelingen en W. Spek. De heer Hobo, dankte de afgetreden bestuursleden, de heren Bulem en Ver woerd. voor de door hen voor de kies vereniging verrichte arbeid. Hierna was het woord aan de heer G. Los. die in een korte inleiding, een terugblik gaf op de verkiezingen. Uit de vergelijking van de stemmings uitslagen van de jaren '54 en '56 blijkt toch wel terdege de achteruitgang der A.R. partij. Spreker concludeerde, dat ook onder de a.r. leden het materia lisme hand over hand toeneemt. De volgende korte inleiding was van de heer Hobo met als onderwerp: „de komende verkiezingen en wat daaruit voortvloeit". De heer Hobo zette allereerst uiteen, wat te verstaan onder de zedelijke band die bestaat tussen kiezer en gekozenen zoals deze in ons staatsbestel thans al gemeen wordt aanvaard. Men moet van een kandidaat van te voren weten „hoe zijn houding zal zijn ten opzichte van bepaalde principiële zaken. Verder wees de inleider op de nood zakelijke samenwerking in fractiever- band. De heer Hobo vroeg zich af, of men ln het verleden er wel voldoende aandacht aan heeft geschonken, dat elke raads vergadering openbaar is, dat een publie ke zaak ook publiek behandeld moet worden. Na de komende gemeenteraadsverkie zingen zullen er wethouders gekozen moeten worden, door de leden van de raad. Spreker was voorstander van een samenstelling van het college van B. en W„ op zo breed mogelijke basis, mits daardoor de bestuurskracht van het col lege niet wordt ondermijnd. Na enige bespreking van beide onder werpen, volgde nog een korte bespreking over de te voeren verkiezingscampagne. Ds. J. J. Dijk sloot deze zeer interes sante en goed bezochte vergadering VOORSCHOTEN Tram reed trekker omver Vanmorgen omstreeks kiwart voor acht vond bij de ingang van de I.K.I. een aanrijding plaats tussen de Blauwe Tram en een trekker met oplegger De tram, die in de richting Leiden reed, greep de oplegger toen deze achteruit rijdende de Rouwkooplaan afkwam. Hoewel de botsing vrij hevig was de trekker met- oplegger werd geheel op zyn linkerzijde geworpen waren er geen gewonden. Het tramverkeer onder vond gedurende veertig minuten enige stagnatie. - De loco-burgemeester, wethouder G. Schrama, houdt op woensdag 14 mei a.s. van 19—11 uur spreekuur in het gemeentehuis. BILJARTEN Districtskampioenschappen In hotel-rest. Royal" te Noordwijk werden wedstrijden gehouden om het districtskampioenschap hoofdklasse li- bre klein biljart van de Kon. Ned. Bil jartbond. Hieraan namen deel: Schou ten, Goudkuil, en Van Roon van de Bil jartvereniging „De Kroon" te Alphen aan den Rijn, H. C. Polm jr en P. van Leeuwen van Royal Sport" te Noord- wijk en A. Rodenburg van „O.S.L." te Leiden. Laatstgenoemde won de kamp met 10 matchpunten en werd ongesla gen kampioen. Hij zal het district Lei den vertegenwoordigen in de gewestelij ke kampioenschappen, die binnenkort gehouden zullen worden. Door hun gemiddelde promoveerden Rodenburg, Goudkuil en Polm naar de 3e klasse Kader. RAADSAGENDA Woensdagavond 14 mei komt de ge meenteraad in vergadering bijeen voor afhandeling van de navolgende agenda. Wijziging Algemene Salarisverordening 1954 «diplomatoeslagen), dito (voor sala risregeling marktmeester). Wijziging rechtspositieregelingen «van de ambte naren). Subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds m.i.v. 1958. Aanvrage art. 50 Kleuteronderwijswet Nutsschool Wasse naar (betr. meubelen, schoolbehoeften enz.). Aanvraag art. 50 Kleuteronder wijswet R.-K. Montessorischool St.- Anna «betreft verwarming, waarop af wijzend advies). Subsidie opleiding kleu terleidsters over 1957 (i.v.m. leerlingen uit Wassenaar). Verkoop van grond aan Vijverweg. Borgtocht hypothecaire geld lening bouwkaswoning. Uitrusting jeugd- verkeersbrigades «voor hun veiligheid). Straatnamen (in plan Zijlwatering) Benoeming hoofd o.l. school no. 2 (we gens pensioen de heer De Bree). Sub sidie Centrale van Kath. Militaire Tehui zen (afwijzend advies). Subsidie Wasse naars Sportcontact (vrijstelling verma kelijkheidsbelasting sportdag 1958). Vragen van het raadslid mr. v. Vuure betreffende de grondwaterstand Wasse naar-Zuid (onder waterlopende kelders). AANRIJDING Op het rijwielpad langs de Rijks straatweg veranderde de 15-jarige wiel rijder H. S. Leenstra alhier zonder daar van enig teken te geven van richting en botste tegen de bromfietser J. van Wil ligen uit Den Haag. Beiden kwamen te vallen, waarbij de jongen een diepe wond aan zijn kin op liep en de Hage naar een verwonding boven zijn linker oog. Zij werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht, ZOETERWOUDE De bejaarden gingen naar de bollen Het was een gelukkige gedachte van het Comité om. in afwijking met de ge woonte, de bejaarden-tocht nu eens in ce eerste dagen van mei en dan langs de bollenvelden te doen houden. Bijna 100 bejaarden waren om 1.30 uur op de aangegeven punten startklaar en begonnen in twee grote bussen en de grote auto. onder de goede zorgen van het Comité met de hulp van Zuster Ger- mana en Zr. De Geus de tocht langs de mooie bollenvelden en prachtige mo- zaieken. Langs Warmond, Sassenheim. Lisse en Hillegom ging het naar Heemstede. In at grote zaal van het Café „Groenen- daal" werd de thee geserveerd met de daarbij behorende bonbons voor de da mes en een rokertje voor de heren Vandaar ging het via Haarlem. Sant poort naar de Velsertunnel. Langs de mooiste wegen, met tal van mozaïeken, waarbij de toelichtingen en aanwijzin gen reed men naar het openluchtbad „Velserend". Via Bloemendaal, Aarden hout. Vogelenzang en Noordwijkeihout voerde de tocht naar het eindpunt Café Ti/ a ccc-ai a a f i I vueroe ae tocni naar net einapunt oaie W AooLIMAAH „Het Witte Huis" aan de Hoge Rijndijk DE HORSTEN GEOPEND Op Hemelvaartsdag (15 mei), zondag 18 mei en de pinksterdagen (25 en 26 mei), zyn de Koninklijke landgoederen De Horsten voor het publiek geopend tegen geringe betaling. De ingang is uitsluitend aan de Papeweg. De opbrengst van de aJhier gehou wen Emmabloemcollecte is f. 1554.36. In de feestelijke zaal stonden de ge dekte tafels gereed en mevr. v. d. (ïeer verwachten allen op een heerlijke maal tijd, welke als slot van deze middag werd aangeboden. De voorzitter de heer v. d. Krol dank te allen die hadden medegewerkt om deze tocht zo goed te doen slagen en in het bijzonder kapelaan Keesen en ds Dijk die de tocht hadden medegemaakt. Burgemeester Smeets had bericht ge- In een speciaal nummer van het week blad van de Algemene Rooms Katho lieke Ambtenarenvereniging (A.R.K.A.), dat deze week is verschenen, wordt aan dacht gewijd aan het Nederlands Nieuw Guinea en wel in het bijzonder aan de wensen en verlangens van de ambtena ren in dit rijksdeel. In zijn bijdrage aan dit nummer stelt de minister vaui Za ken Overzee, mr. G. Ph. Helders, dat het ambtelijk apparaat in Nieuw Guinea nog jong is, maar een bijzonder belang rijke taak heeft te vervullen: ..Ik zou willen spreken van een opdracht, die kan worden verwezenlijkt tot zegen van land en volk". Voorts werden er bijdra gen geleverd door dr. P. J. Platteel, gis terochtend door H.M. beëdigd als gou verneur van Ned. Nieuw Guinea, de heer A. M. Kottier, directeur Ned. Nieuw Guinea bij het ministerie van Zaken Overzee, mr. J. H. G. Boekraad, voorzit ter van de regionale afdeling Ned. Nieuw Guinea van de A.R.K.A. en dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea. Mr. G. A. A .M. Boot uit Overveen voorzitter van de A.R.K.A., die onlangs een werkbezoek van enige weken aan Ned. Nieuw Guinea heeft gebracht, gaf gisteren tijdens een persconferentie eni ge toelichting op dit speciale nummer Tijdens zijn verblijf in de tropen, heeft mr. Boot verklaard, dat het in Neder lands Nieuw Guinea onder de ambtena ren niet gaat om op zichzelf staande verlangens (zoals de status, de ziekte kostenverzekering, de huisvesting), maar dat het meer is een conglomeraat van desiderata, dat rechtsonzekerheid, rech teloosheid en willekeur moet opheffen. Mr. Boekraad, die 'dit schrijft in het genoemd weekblad, voegt er aan toe: „Voor hen. die hier leven en werken, en vooral voor hen, die dagelijks met de problemen der ambtenaren worden ge confronteerd. is het duidelijk, dat mr. Boot hiermede bewezen heeft in de war winkel van incidentele grieven en ver langens de essentie te hebben ontdekt." Geen meningsverschil in Kabinet over woningbouw Er bestaat ten aanzien van de gesub sidieerde woningbouw geen menings- verschil in het Kabinet, zo heeft de mi- I nister-president meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer de Vos van Steenwyk. De minister-pesident stelt in zyn antwoord voorop, dat het het standpunt van het Kabinet is, dat het totale gesubsidieerde wonmgbouwpro- gram voor 1958 woningwetwoningen en premiewoningen niet boven de 80.000 woningen kan gaan. Volgens de aantekeningen, die minis ter Hofstra bij zijn uitlating in een ver gadering van de P.v.d.A. gebruikte, heeft hij gezegd, dat een voorstel om woning bouw in zekere mate te verschuiven van premiebouw naar de bouw van woning wetwoningen en eigen woningen hem in deze vorm tot dusverre niet is gedaan. Minister Witte heeft telefonisch ver klaard, dat, indien de particuliere bouw ondanks een eventuele verbetering van de financiële situatie meer ruimte op de kapitaalmarkt niet voldoende toe nam binnen het kader van de financiële mogelijkheden het aantal te bouwen woningwetwoningen zou kunnen worden opgevoerd. Deze uitlatingen van beide ministers hadden betrekking op een zekere ver schuiving van premiebouw naar woning- wetbouw onder bepaalde voorwaarden en omstandigheden. In de Eerste Kamer antwoordde de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid op de vraag om de bouw van 10.000 extra- woningwetwoningen mogelijk te maken Tussen deze uitingen bestaat naar de mening van de minister geen tegenstrij digheid. De minister-president is overigens van oordeel, dat leden van het Kabinet zich ook over vraagstukken als de wo ningbouw in vergaderingen of in de pers moeten kunnen uiten. Uiteraard is het wenselijk, dat daarbij voorzich tigheid wordt betracht, geen blijk wordt gegeven van eventuele menings verschillen in het Kabinet en misver standen worden voorkomen. Het ging ten aanzien van de woningbouw niet om een meningsverschil in het Kabi net, zo zegt de minister-president. Directeur N.V. „Starlif*" krijgt 1 jaar (Van onze Haagsè redactie) De verdachte in de „Starlift"-zaak. de 58-jarige directeur-eigenaar van de N.V Starlift en „Hydraulic Holland", is van morgen door de Haagse rechtbank over eenkomstig de eis van de officier van Justitie G. J de Lint, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar met af trek. De rechtbank achtte bewezen, dat ver dachte zich gedurende de jaren 1955 en 1956 heeft schuldig gemaakt aan op lichting ten nadele van de Fokker vlieg tuigfabriek te Dordrecht en aan meer malen gepleegde uitlokking van valsheid in geschrifte door drie zijner employés. WARMOND PROPAGANDA-AVOND KONINGIN WILHELMINAFONDS In 't Trefpunt werd een propaganda- avond belegd door het Koningin Wilhel- mina Fonds. De opkomst voor deze bij eenkomst was zeer bevredigend en de gemeentesecretaris, de heer M. Pietersen sprak in zijn openingswoord hier dan ook zijn waardering over uit. Hierna werd het woord gevoerd door de burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. Hij haakte in op de woorden van de heer Pietersen en zei ervan overtuigd te zijn dat in Warmond de naastenliefde groot is. Dokter Walenkamp vertelde iets over kanker, als toelichting op de film die hierna werd vertoond en die in het bij zonder handelde over het ziektebeeld en de bestrijding van de kanker. De heer Van Wijk van het hoofdbe stuur sprak hierna een propagandistisch woord en kwam zo tot het doel van de avond, het opwekken der aanwezigen zich bereid te verklaren een wijk te ne men en donateurs en leden te winnen in Warmond. Beschikbaar gesteld door de Britse Am bassade werd hierna een film vertoond over Engelse kastelen. Tenslotte dankte de heer Pietersen alle aanwezigen voor hun opkomst en medewerking. Koningin bij Akademie Wetenschappen Koningin Juliana heeft vanochtend op de laatste dag van de viering van het 150-jarig bestaan der Konink lijke Nederlandse Akademie van We tenschappen in het Kon. Instituut voor de tropen de ochtendzitting bij gewoond. Ook de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner, waren aanwezig. Hare Majesteit nam op de voorste rij van de grote zaal plaats tussen twee vooraanstaande leden van de Akademie in: prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz en prof. mr. jhr. J. M. van Eijsinga. In de pauze begaf Hare Majesteit zich naar de ontvangstzaal van het Tropen instituut, waar zij 26 buitenlandse gasten van de Akademie, allen vertegenwoor digers van buitenlandse akademies en universiteiten, aan zich liet voorstellen. De voorzitter van de Kon. Nederl. Akademie van Wetenschappen, prof. dr. B. A. van Groningen, overhandig de haar hier de door de Amsterdamse beeldhouwster, mevrouw L. Wezelaar- Dobbelman, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan ontworpen herden kingspenning in zilver. Onze landsvrouwe volgde na de pauze ook het derde en laatste referaat, dat door prof. dr. H. C. Rümke. hoogleraar aan de universiteit te Utrecht, werd ge houden, met grote belangstelling. Tegen 1 uur keerde zij per auto terug naar het paleis Soestdijk. Dagblad voor Rijn en Gouwe in het gelijk gesteld IN KORT GEDING OVER AUTEURSWET De president van de Haagse Recht bank, mr. G. Witsen Elias, heeft heden uitspraak gedaan in het kort geding, aanhangig gemaakt door het Dagblad voor Rijn en Gouwe te Alphen aan den Rijn, een kopblad van het Algemeen Dagblad en waarbij het Leidsch Dag blad er van werd beschuldigd inbreuk te hebben gepleegd op de Auteurswet door de overname zonder bronver melding van het verslag van een te Alphen gehouden jaarvergadering van de Confessionele Vereniging. Eiseres vorderde van het Leidsch Dagblad zich in de toekomst van derge lijke handelingen te onthouden op straffe van de betaling van een dwang som van f 1000.voor elke geconsta teerde overtreding. De president, uitspraak doende, heeft hedenmorgen de eiseres in het gelijk ge steld, daarbij o.a. overwegende dat de door hem als getuige opgeroepen voor zitter van de desbetreffende vereniging geen enkel belang heeft bij de uitspraak van dit kort geding en de door hem eveneens als getuige gehoorde corres pondent van ons blad wel. Naschrift van de Hoofdredactie: Zoals gemeld, heeft onze correspon dent zowel tegen ons als voor de Recht bank herhaaldelijk verklaard zijn gege vens niet te hebben ontleend aan het Dagblad voor Rijn en Gouwe, maar aan de voorzitter der betrokken vereniging, de heer Koren. Als bewijsstuk over legde hij daarbij een velletje papier, waarop hij tijdens het telefoongesprek met de heer Koren zijn aantekeningen over deze vergadering had gemaakt. Blijkbaar heeft de president van de Rechtbank dit kladje niet overtuigend gevonden en eiseres in het gelijk gesteld. Onzerzijds bestaat er geen reden om de woorden van onze medewerker in twijfel te trekken, maar dat is uit de aard der zaak iets anders dan een juri dische uitspraak, ook in eerste instantie. Het is al onze medewerkers van hoog tot laag nadrukkelijk verboden berich ten of verslagen zonder bronvermelding uit andere bladen over te nemen en er heeft nooit aanleiding bestaan om on zerzijds te betwijfelen of deze gulden journalistieke regel wel door allen in acht werd genomen. „Verfloos perspectief" Voor het departement Apeldoorn van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft ir. H. I. Keus gistermiddag een inleiding gehouden, ge titeld „Verfloos perspectief'. „Wij staan nu voor een kapitaal- schaarstecrisis". zo zei ir. Keus. die reeds zonder bestedingsbeperking voor het be drijfsleven tot een investerings- en af- zetcrisis moest leiden. Dank zij ingehou den winsten beschikt het bedrijfsleven over een betere liquiditeit dan de staat. Maar ook in het bedrijfsleven klemt het kapitaalgebrek, waarvoor onze eigen ka pitaalmarkt geen soulaas meer biedt. Zolang het besef ontbreekt, dat alleen het bedrijfsleven de werkloosheid kan beperken en uiteindelijk opheffen, zal onze welvaart illusoir blijken te zijn. al dus spreker. BEURSOVERZICHT Aandelen K.P.M. zeer vasf AMSTERDAM. 9 mei Na een onveranderde opening op 109% vergeleken bij gisteren, trokken vanmid dag aandelen van de Koninklijke Neder landsche Paketvaartmaatschappij plot seling de aandacht. Er was een bericht, dat het in de bedoeling ligt van de directie van deze maatschappij om 18 verouderde schepen van haar vooroor logse vloot te verkopen. Hieronder be vindt zich het passagiersschip Plancius groot 5000 ton. Alle schepen liggen in Singapore. Deze verkopen zullen, aldus de beurs, geld in het laadje brengen en hierdoor steeg de koers van de aande len snel tot 116% tegen gisteren 109% slotkoers. De hoge koers kon echter niet behouden blijven en tegen het slot van de beurs gingen de aandelen in andere handen over op circa 113 pet. Ook aan delen Scheepvaartunies profiteerden van de stijging van de KPM-aandelen en boekten een koerswinst van ruim 3 pet. De overige aandelen in deze sector on dergingen weinig verandering bij de vorige slotkoersen. Cultures verwaar loosd en hoegenaamd onveranderd. Op de markt van de internationale aandelen was de animo niet veel groter dan gisteren, terwijl de marktstemming hier verdeeld was. Aandelen Kon. Olie, rond de f. 173 verbeterden circa een halve gulden, doch lagen toch nog een paar dubbeltjes onder pariteit New York. Philips verheugde zich in wat be langstelling, waardoor de aandelen circa 2 punten hoger noteerden. Unilevers daarentegen werden op kleine schaal voor Londense rekening aangeboden en verloren op 327 bijna 2 punten. Aku's kalm en een punt lager. KLM een paar dubbeltjes beneden de vorige slotprijs. De Staffellening lag vandaag by de opening van de markt aan de vaste kant, hoofdzakelijk tengevolge van de verplichte f. 200.000 vraag in een dunne markt. In de overige staatsobligaties was het wederom zeer stil. De handel in deze sector is de laatste tijd zeer inge krompen en heeft zich verplaatst naar de sector van de obligaties van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Het laatste jaar zijn ten laste van deze bank honderden miljoenen guldens gemit- teerd, terwijl sinds circa half 1956 in de hoek van de staatsobligaties geen emis sie meer heeft plaatsgevonden. Verder werden nog vernomen aande len Verenigde Machinefabrieken op 130 a 131 tegen gisteren 134 3/4 op het be richt over ontslag van 4 a 500 man bij Werkspoor te Amsterdam en Utrecht. Aandelen Amsterdamsche Bal- lastmaatschappij werden 3 punten ho ger op 200 geadviseerd ingevolge de order in verband met het Deltaplan. Prolongatie 4 pet. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 mei - Londen 10.587'8— 10 59%; New Yoric 3 78%—3.78%; Mon treal 390%—3-91%: Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.59%—'7-60%Frankfurt 90.42% —90.47%; Zurich 86.58—86.63: Zürich (vr. fr.) 8831%—88 36%: Stockholm 73 03—73.08; Kopenhagen 54.70%-54.75% Oslo 6291—52 96: Milaan 60.66%-60.71% Wenen 14.59*1—14 60%. L Beurs van Amsterdam Vrijdag 9 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v heden zonden tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn. Traditie getrouw dankte de 86-jarige heer van Beveren namens allen het comhé voor de mooie tocht. Na het zingen van het „Wilhelmus" gingen allen voldaan huiswaarts. Ned. *53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. *51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned '54 3% Ned. '55 I 3% Ned '55 II 3V* Ned. *37 3 Ned. WB. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië *37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NB Ned. Kabelfabr 93 %B 79% 91 94H 93,V 92U 87% 93% 91% 94% 93% 93 A 87% Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) idem (50 a f 20. Holl Amer lijn Java China Paket KLM108.70 Ned. Stoomv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert. Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 92 Den Haag 1937 13.. 86 Leiden 1947 90B R'dam "37 I-m 3% 89 92% 88% 88% 90 89% 88% 87% 108% 108% 94% 94 Vb 94% 93% 93% 60% 60% 90% 90% 88% LNDELEN 26 26% 81% 80% 159 158 57% 57 76% 76 94% 94% 30% 31% 55% 54% 9% 9% 173% 171% 194 194% 282 280% 166 167% 290 295 304% 307 235 235 278% 280% 153% 153% 328% 326% 190% 188 166 166 719% 725 172.90 172.20 17245 173 135% 135% 119% 118 108.70 108 50 128% 128% 109% 112% 131% 131% 138% 135% 205% 205 108% 108% 107 110% 98 98L 97 86% 86% 80% 81 95 94% 80% 80% 83% 83 90% 90 96 96 91% 91 89% 90% 91% 90 Industr. Obligaties 3hilips Dollarlng '51 98 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam *51 2% 86% A'dam '56 I 2% A'dam "66 n 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Utrecht '52 2% NÏET-ACT1EVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 208% 209 HJ3.U eert187% 187% Rott. Bank 177% 176 Twentsche Bank 161 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn232B 230B Borneo Sum. H-MiJ 40 40 Ned. G. en Sp. fabr 182% 183% Kon Ned. Orofsm 99% 98% Internatio 65% 67 Rott. Droogdok Mij 484 Tieleman en Dros 8% Ned. Mij. Walv.vrt 67 67 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% Intern. Nickel 74% Anaconda 45% Bethlehem Steel.... 40A Cities Service 51% General Motors 38% Kennecott85% Republic Steel 43% Shell OU 73% Union Pacific 29% Un. States Steel 61% 26% 74% 45% 40* 52 38* 85% 43 75 30 61% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK 8/5 Edelmet. Kon AA 43% 43 Pref wa idem 57UB 380GB 390B HoU Constructie 405 415B :ng bur v BouwniJv 124% Int Kunststof! Ind 45GB 43GB Leidsche Wolsplnn 139% 138 Sikkens Lakfab '53 375B 385GB Ver Touwfabrlekei 158% 158% Wernink's Betonm 84 B 84 Van Wijk Textiel 63% 63L Zaalberg 118% 118L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7