EEN TIP MOEDERDAG! JAN PIERROT Nixon door studenten met stenen bekogeld JLeids diamanten huwelijksfeest Weer breuk van Moskou met Tito K e r k e 1 ij k L 97ste jaargang Vrijdag 9 mei 1958 Tweede blad no. 29436 In de Joegoslavische hoofdstad Bel grado verwachtte men gisteren de me dedeling uit Moskou, dat president Worosjilof zal afzien van het bezoek, dat hy van plan is zondag a.s. aan het land van Tito te brengen. Dit is het gevolg van een scherpe aanval, welke gisteren gepubliceerd is op het nieuwe Joego- j Slavische partijprogram in het officiële I Sovjet-blad „Prawda". Genoemd pro- j I gram is gericht „op verzwakking van de socialistische (bedoeld wordt: com Prins Bernhard in Canada reikte zes „wings" uit Prins Bernhard is gisteren met een Cornet-straalvliegtuig van de Cana dese luchtmacht van Toronto naar Gimli in Manitoba gevlogen, waar hy aan een aantal jonge vliegers, o.w. zes Nederlanders, insignes uitreikte. Daar na heeft hij de reis voortgezet naar Vancouver. Op het laatste gedeelte van de vlucht van Toronto naar Gimli werd het toe- munistische) eenheid". Voorts moet Tito stel van de Prins begeleid door zes het ontgelden, omdat hij onlangs gezegd heeft, dat „de politiek van de grote straaljagers van de Canadese lucht macht. Toen de Prins na aankomst een mogendheden na de tweede wereldoorlog erewacht van honderd man inspecteerde. gebaseerd is geweest op het beginsel van kracht en niet op het recht van alle j landen om hun eigen toekomst te be- palen". Tito zinspeelde toen kennelijk I op de jaren van Stalins druk op Joego slavië. Het Joegoslavische tijdschrift voor partijtheorie „Communist" heeft intus sen gereageerd op beschuldigingen van het Chinese partij-orgaan, dat met kritiek op Joego-Slavië is begonnen. „Communist" verwijt de Chinezen, dat de kritiek is geschreven zonder serieuze argumentatie. „Communist" waarschuwt dan, dat verscheidene ondertekenaars van de Anti-Joegoslavische Kominform-resolu- een torte toespraak, dat het voor leer' tie van 1948, waarbij Joego-Slavie uit die i üngpiloten een prachtige kans is, dat zi nic u'Arrt crpstnlpn Pon Iracisrh j. i_ die op de basis stond aangetreden, vloog een aantal jagers laag over het veld. Dit gebeurde ook toen de Prins daarna „wings" op de borst van de jonge vlie gers speldde, die hierdoor officieel straaljagerpiloten werden. De zes Nederlanders, die uit handen van de Prins hun insigne ontvingen, waren Ben Kleyn uit Stolkwijk, L. G. Schuckman uit Amsterdam, Herman Wilbrink uit Venlo, Theo Verhoeven uit Maasbracht, Jick van der Struif uit Delft en Wim van Oosten uit Ens (N.O.-polder). De Prins, die by deze gelegenheid ge kleed was in generaalsuniform van de Nederlandse luchtmacht, verklaarde in r Maandag a.s. vieren de 84-jarige heer A. de Groot en de 86-jarige mevrouw G. de Groot-Huisman hun zestigste hu welijksverjaardag. Reeds in de afgelo pen weken hebben zij over belangstel ling niet te klagen gehad, maar maan dag vreest men, dat de woning aan de Roomburgerweg 6 te klein is. Daarom wordt een zaaltje gehuurd. Daar zullen de nog vitale bruid en bruidegom door hun beide zoons, de acht kleinkinderen en zeven achter-kleinkinderen in de bloemetjes worden gezet en zullen onge- ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht de heer A. J. E. Havermans te Valkenburg (L.) DIAMANTEN DOCTORAAT Morgen is het zestig jaar geleden, dat dr. M. M. de Monchy, geboren te Rot terdam en thans wonende te Den Haag. aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. LEIDSE UNIVERSITEIT Dinsdagmiddag om vier uur zal dr. A. A. H. Kassenaar, benoemd tot lector in de Faculteit der Geneeskunde aan de Leidse Universiteit, zijn ambt aanvaar den door het uitspreken van een open bare les in het Groot Auditorium der Universiteit. Lezers schrijven Bevrijdingsdag II Ieder jaar verschijnen er in diverse kranten na de viering van de 4e en 5e mei stukjes van lezers, die min of meer pijnlijk filosoferen over de lauwheid van ons Hollanders wat betreft hun ma nier van gedenken, herdenken of feest vieren van deze dagen. Zij zoeken dit meest in uiterlijke dingen, en raken toch de kern niet. Als U het gesprek door de radio van het jeugdforum hebt beluisterd op 5 mei 19.00 uur tussen enkele verzetsstrij ders en jongeren van nü. waarbij een pater uit Limburg opmerkte, dat er op 4 mei j.l. in Haarlem bijv. honderden jongeren zichtbaar ontroerd méé naar de erevelden trokken, dan ben ik het met met de heer Kwik eens (zie LD 7/5) dat het met die lauwheid nog weieens mee kon vallen. Ik geloof met het forum, dat er geen betere viering van de 5e mei is, dan de „avond van stilte" ervóór ,die ons geen misplaatst schuldgevoel geeft, maar ons op die dag dankbaar doet zijn, dat we onze doden wéér voor hun offer hebben kunnen en mogen danken. Zo wordt je werk een plicht op die dag, die je in hun geest voortzet - met of zonder idealen - Mijnheer Kwik: We moeten op 5 mei geen 3 oktoberfeest willen vieren in de tqekomst. wél kan Leiden het voorbeeld door de 3 oktoberviering blijven geven door steeds te wijzen op de „ondefinieer bare geest" van dit feest, waardoor iede re Leidenaar weer zo raar onrustig in z(jn benen wordt tegen 3 oktober aan m.a.w.: dat er óók voor deze atoomwe reld met zijn angsten plotseling een redding uit hoogste nood kan blijven bestaan, zoals dat in 1574 gebeurde. Waarom moet je alleen paraat wezen voor een nu gelijke ondergang, zoals ve len alweer trachten te suggereren? Dat hebben onze doden met hun offers toch niet bedoeld? Laat de 4e mei voor Holland altijd blijven betekenen, wat de taptoe is van de Leidenaren op 2 oktober: ondanks de duisternis veel licht in de harten! Een lezeres. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nlenke. dr. van D. W. van Bekkum en A. R. E. Kylstra; Ingeborg Wilhelmma. ar. van A. W. Lam boo en W. Lepelaar; Ca- tharlna Alida. dr. van A. Duivenvoorden en A. M. Borat; Johanna Gerarda Maria, dr. van T. C. Grimbergen en W. P. M. Wltsenburg; Martin Hendrik, zn. van H. Haasnoot en L. van der Bent; Gerard Cornells, zn. van H. Haasnoot en L. van der Bent; Johanna Maria, dr. van J. van Duljn en G. J. de Mooi); Henricus Anto- üius Leonardos, zn. van L. T. Righart van Gelder en J. C. Klein; Johanna Adrlana Catharina, dr. van K. J. Warmenhoven en M. J. P. van Bohemen; Margaretha Bertha, dir. van R. Zwennls en G. van Brederode; Catharina Wilhelmina Anna, dr. van C. B. Zandbergen en H. J. Homan; Sara Anna, dr van J. P. van de Geer en H A. Rademaker; Katrlna Francisca Maria, dr. van J. W. A. van Belkum en J- van der Zon; Aibertus. zn. van A. van de Mey en E. van Hal. GETROUWD B. C. M. de Ruijte en I. M. T. Stikkel- toan; C. de Haas en C. Stokkel; J. W. Barendse en A. W. van der Lans; J. Koppe en G. Ahrens; S. L. Klaassen en C. M. van den Elshout- B. Vogelenzang en C. Keizer J- L. Hees en E. T. M. Wtldeveld; J. Zoon en H. R. Meiier; C. Meiiers en M. Pont; J Groenen berg en A. E Pama; J. Goud kuil en L. Klein; B. Devilee en I van der Maas; J. S. Hulstra en N. E Eikelenboom; P- H. Rechsteiner en A. M. Bousle. OVERLEDEN H. Velds. 83 Jr.( weduwe van M. Joustra W. Pieterse, 81 Jr., man. (Foto LD/Van Vliet) twijfeld vele herinneringen worden op gehaald. Zoals uit de tijd, toen de brui degom nog varensgezel was. Eerst heeft hij voor verschillende maatschappijen gevaren, maar in 1910 begon hij voor eigen rekening. Dat duurde ongeveer 10 jaar, toen is de heer De Groot een brandstoffenhandel begonnen aan de Oude Vest. Het is nu alweer 28 jaar ge leden, dat dit bedrijf door één van zijn zoons is overgenomen. Ook zijn tweede zoon is in de brandstoffenhandel terecht gekomen. Trouwens ook enkele klein kinderen hebben het in die richting ge zocht, maar anderen hebben zich tot de eerste liefde van grootvader: de scheep vaart aangetrokken gevoeld. organisatie werd gestoten, een tragisch en roemloos einde hebben gevonden. De Bulgaar Kostof werd ter dood veroor deeld, Tsjerwenkof afgezet als premier I van Bulgarije. Anna Pauker is uit de Roemeense communistische partij ge stoten, de Roemeen Luca werd veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, Rakosi leeft in ballingschap nadat hy Hongarye naar de afgrond had geleid, Farkas ondergaat gevangenisstraf we- wens misdaden tegen zyn Hongaarse communistische kameraden, Gerö is met Rakosi in ballingschap, Berman is in Polen aan de kaak gesteld wegens machtsmisbruik, Malenkof in de Sovjet- Unie is weggezuiverd, de Tsjech Slanski werd opgehangen. Elke poging om druk uit te oefenen kan alleen maar stuiten op resoluut verzet van de Joegoslavische commu nisten, aldus het tijdschrift „Commu nist". Na de communistische partijen van communistisch-China, Noord-Vietnam en andere communistische landen heeft nu ook de communistische partij van Tsjecho-Slowakije een felle aanval op Tito en zijn partij gedaan. In het par tijblad „Rude Pravo" worden de Joego slavische communisten ervan beschul digd, dat zij bij hun beoordeling van de Sovjet-politiek zich bedienen van „het arsenaal van anti-communistische laster van de reactie". Ook wordt het de Joe- goslaven kwalijk genomen, dat zij „een milde en niet-communistische houding tegenover de reactionaire en tegen- revolutionaire politiek van de Amerika nen" aannemen. BREESTRAAT 17$ LEIDEN De Leidse luistervinken van de AVRO zullen zaterdag 17 mei een be zoek aan de radiostad brengen, waar zij een opname zullen bijwonen van de laatste uitzending in dit seizoen van „Hoteldoradio". ALLIANCE ZENDINGSDAG IN „LOMMERRIJK" Het Alliance-Zendings-Centrum „Pa- rousia" te Wassenaar, houdt haar jaar lijkse zendingsdag op Hemelvaartsdag in ..Lomerrijk" te Hillegersberg, Rotterdam Noord. De Stichting Alliance-Zendings-Cen- trum „Parousia" is de Nederlandse af deling van de Christian and Missionary Alliance, die destijds de Baliemvallei in Centraal Nieuw-Guinea met een eigen zendings-vliegtuig heeft opengelegd voor het Evangelie en waar nu vier zendings- posten zijn! DE VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE JURIST In Kasteel „Oud-Poelgeest" te Oegst- geest belegt de Stichting „Oud Poel geest" op 30 eri 31 mei de zevende Oecu menische Juristen-Conferentie. Het onderwerp is ditmaal: „De ver antwoordelijkheid van de jurist in een veranderende democratie". Prof. dr. W. Banning zal spreken over: „Persoonlijke verantwoordelijkheid in een veranderende democratie" en prof. dr. A. M. Donner over: „Staatrechterlijke verantwoordelijkheid". Incidenten in Peruaanse hoofdstad Ondanks waarschuwingen begaf Amerikaanse vice-president zich tussen demonstranten in Canada een opleiding kunnen volgen. Hij noemde dit tevens een prachtig staaltje van NAVO-samenwerking. De Prins dankte de Canadese luchtmacht voor alles wat zij voor de jonge Neder landse vliegers had gedaan en hij wenste de Nederlandse piloten veel geluk. Na deze plechtigheid was er een korte ontvangst van piloten en hun echtge noten vóór de Prins naar Vancouver doorreisde. RADIOTOESPRAAK Prins Bernhard heeft deze week voorts een radiotoespraak tot de Nederlanders in Canada gehouden, die door zeventien Canadese zenders werd uitgezonden. De Prins zei o.m.: „Nederland is er trots op dat het, door uw aanwezigheid hier, tot de grootse ontwikkeling van dit land een bijdrage levert, een bijdrage die in uw ogen wel licht bescheiden lijkt, en die ook nauwe lijks tijd heeft gehad om tot volle ont wikkeling te komen. Zij bestaat in uw arbeid, van welke aard die ook moge zijn, zfj bestaat in het hoog-gewaardeer- de aandeel van het Nederlandse element in Canada's steeds groeiende bevolking. Namens de Koningin, namens onze In Leiden is het eeuwenoude am-1 molen ,,De herder' van de firma Mulder aan de Haarlemmerweg Mmbacht der rietdekkers nog in ere. "cnm~uh^hhttNewfeT«t De L P Obdam en zijn knechtl welke molen onlangs een eeuw te- uit uw oude vaderland, vergezeld van twee leden van de nog slechts klei- stond. De wetkzaamheden zullen 5 een welgemeende bede dat Gods zegen nro.n hendenaren van het moge rusten op de Nederlands-Cana- e ?roeP Molenaren van het dese toekomst van u en uw kinderen, tot heil van onze beide nauwverbonden lan- Adveirtentie VOOR ALLE VADERS Zondag I I mei is het Een dag dus om een (w)aardig persoonlijk geschenk te geven. U vindt beslist iets in onze rijk gevariëerde collecties. HORLOGES - HORLOGE, BANDEN - GOUDEN- en ZILVEREN RINGEN - ARM BANDEN - REISWEKKERTJES in etui, enz. Cadeaus, waarvoor iedere moeder dankbaar zal zijn, heeft Horloger - Juwelier MAARSMANSSTEEG 21 6 weken in beslag nemen. De wel geheel in onbruik geraakte am-foto toont de heer Obdam r.) en bacht rietdekken. zijn op het ogen- j zijn knecht aan het werk op de kap blik bezig met het herstel van de van de molen, rieten bekleding van de houtzaag- Tijdens een bezoek, dat hij bracht aan de San Marcosuniversiteit te Limade hoofdstad van Peru, is de Amerikaanse vice-president Richard Nixon het middelpunt geweest van een anti-Amerikaanse betoging. Hoewél men hem nadrukkelijk ge waarschuwd had, dat er relletjes konden ontstaan met de communis- tisch-denkende studenten, ivaagde Nixon zich in een groep van twee duizend demonstranten, die spreek koren aanhieven, met leuzen en vlaggen zwaaiden en tenslotte zelfs met stenen begonnen te gooien. Ni xon werd daarbij in de nek geraakt. Jack Sherwood, zijn assistent, werd in het gezicht getroffen. In totaal werden er zo'n twaalf stenen gesme ten. Richard Nixon maakt dezer dagen een reis door Zuid-Amerika. Bij zijn bezoek aan de universiteit te Lima besloot hy de demonstrerende studenten tegemoet te treden. Er werd geapplaudiseerd, maar ook gejoeld toen hij in zijn auto naar de betogers reed en bij hen uit stapte. „Maak dat je weg komt, Nixon, haai" en „Ga naar huis" gaven de meegevoer de spandoeken te lezen. Nixon trok zich van deze adviezen niets aan en stapte de mannen tegemoet. „GA NAAR HUIS" „Laat mij eens praten met jullie lei der". zo stelde Nixon voor. die handen schudde, terwijl hij door de roerige me nigte wandelde. „Ga naar huis", schreeuwden enkele studenten. ,,Dat komt in orde. maar zal ik eerst niet wat zeggen?" was het Amerikaanse commen taar. De Amerikaanse geheime dienst, die voor een lijfwacht gezorgd had. was bassade, schreeuwden de politiemensen toen de stenen door de lucht begonnen te suizen. Nixon en zijn assistent, als mede een tolk van de Amerikaanse am bassade, schreeuwen de politiemensen toe de menigte niet uit elkaar te jagen. Nixon hield nog even stand, toén de stenenregen voorbij was. toen trok hij zich terug. BESPUWD Maar terwijl hij naar het hotel terug wandelde, werd hij door de betogers op gewacht. Zij smeten koolstronken naar hem en drongen massai^ op hem in. Verscheidene mannen en vrouwen be spuwden hem. De betogers scheurden ook een Amerikaanse vlag van de krans, die Nixon had neergelegd aan de voet van het monument van de Zuidameri- kaanse bevrijder, generaal José San Martin, aan stukken. Naderhand gaf Nixon als zijn mening te kennen, dat hij juist gehandeld had door de tevoren gegeven waarschuwin gen in de wind te slaan. „Zij, die de zaak van de vrijheid steunen in de we reld van heden moeten geen lafheid to nnen. Trouwens, ik wens er de nadruk op te leggen, dat het geen persoonlijke belediging van mij was. toen een beto ger mij in het gezicht spuwde. Hij spuwde op de goede naam van Peru, hij spuwde op de universiteit van San Marcos en hij spuwde op de goede namen van mannen en vrouwen, die se dert jaren voor de vrijheid hebben ge streden. De communisten, die deze beto gingen hebben geinspireerd, zijn geen Peruvianen, omdat zij allemaal trouw zweren aan de internationale samen werking van het communisme en dus niet trouw kunnen zijn aan hun land. Daarom is het wat mij betreft niet no dig. dat mij verontschuldigingen worden aangeboden". Aldus Nixon, die echter wel liet blijken, dat hij van mening was, i dat de autoriteiten die uitbarsting had- den kunnen en moeten voorkomen. „Bintang Timoer" over beschukligHig aan onze marine De beschuldiging van de woordvoerder van het Indonesische leger, dat de Nederlandse Marine steun verleent aan de opstandelingen in Noord- Celebes, werd door de pers in Djakar ta onder grote koppen op de voor pagina's gepubliceerd. Het linkse dag blad „Bintang Timoer" was echter de enige, die een hoofdartikel aan deze beschuldiging heeft gewijd. Nederlandse regering houdt vast aan 3-mijlszone „De Nederlandse regering houdt vast aan de driemijlszone en zal unilaterale maatregelen tot verbreding van de ter ritoriale zee niet erkennen", zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken geantwoord op een door een journalist gestelde vraag in hoeverre het falen van de zeerechtcon- I ferentie in het vaststellen van een uni- I forme regeling voor de breedte van de I territoriale zee van invloed zal zijn op de Nederlandse positie. De woordvoerder zeide in antwoord op deze vraag: „De Nederlandse delegatie heeft er ter conferentie herhaalde malen op gewe- I zen, dat volgens geldend volkenrecht de breedte van de territoriale zee 3 mijl be draagt. Toen voorstellen om de territo riale breedte internationaal vast te stel len op 12 mijl kans op aanvaarding maakten, heeft de Nederlandse delegatie, om erger te voorkomen, haar steun toe gezegd aan het Amerikaanse compromis voorstel dat een bredere territoriale zee (6 mijl) beoogde. De Nederlandse dele gatie heeft daarbij verklaard, dat dit voorstel een afwijking van het bestaan de volkenrecht betekende en dat de Ne derlandse regering als haar standpunt handhaafde, dat unilaterale maatrege len tot verbreding van de territoriale zee boven de drie mijl ongeoorloofd zijn. Nu de conferentie er niet in is ge slaagd een andere regeling vast te stel len, blijft de situatie dus gelijk aan die van voor 24 februari. De Nederlandse regering houdt vast aan de drie-mijl zone en zal unilaterale maatregelen tot verbreding van de territoriale zee niet erkennen. Blykens verklaringen van hun gedele geerden naar de zeerechtconferentie staan Frankrijk, Engeland en de V.S. op hetzelfde standpunt. even NED. HEKV. KEKK Beroepen te Dussen (N-Br.) K. Schip perde Waspik; te Markelo E. J. Rietveld te Ophemert; te Zuidbroek (toez.j Bender te Marssum (Fr.); door de pro- Het blad onderschrijft de beschuldi- I Jf™ Ck;1.?"lllIia ein<7 vart hpf leper die door Tien TToacr loor de evangelisatie te Barne\eld A. de flo „^1 lil leger, cue door uen «aag Bruijn te eWrkendam. te Woudrichem als olslagen onzin werd gekwalifl- i (toez.i L. Emmerzaal te Zwijndrecht; te ceerd, en levert voorts commentaar op I Boven-Hardinxveld A Klein Kranenburg de verklaring van minister Dulles in te Hilversum. Aangenomen naar Broek in Kopenhagen, dat een aanval van Indo nesië op Westelijk Nieuw-Guinea tot de ernstigste gevolgen zou leiden. De „Bintang Timoer" merkt op, dat „het thans duidelijk is. dat buitenlandse mogendheden het Indonesische leger willen verzwakken voordat het zyn sterkte in de omgeving van West-Irian kan consolideren". Het blad betoogt verder, dat de op stand in Indonesië kan worden gezien als een poging van buitenlandse mo gendheden om de koloniale heerschappij over dit gebied te behouden. De bondgenoten van Nederland heb ben klaarblijkelijk de militaire aspecten van het geschil tussen Nederland en Indonesië over West-Irian na het in zetten van de anti-Nederlandse cam pagne door de Indonesische regering in december j.l., aan een beschouwing onderworpen, aldus de „Bintang Ti moer". De nationalistische „Merdeka" stelde in een hoofdartikel de vraag, of de verklaring van minister Dulles moet IIU1I131CI nuilCb 11IUCI worden uitgelegd als een „overwinning gestegen. Waterland H. van Coeverden te Utrecht, voorheen secr Oecumenische Jeugdraad in Nederland. Aangekomen de benoeming tot vicaris te Lisse J. M. Snijders, kand. te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Benoemd tot leraar godsdienstonder wijs aan de 1ste en 2de chr. hbs te Gro ningen D. Visch te Emmen. Beroepen te Delft (vac. E. de Vries) P. Heinen te Noord wi,1 k-Blnnen REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Groningen A. M. von Peskl te Friedrichsadt, Sleeswijk Holstein (D.). BEJAARDENCENTRUM UNIE VAN BAPTISTENGEMEENTEN? In de te Groningen gehouden jaar lijkse algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten in Neder land werden als nieuwe gemeenten in de Unie opgenomen Alblasserdam. Steenwijk en Zutphen, waardoor het aantal aangesloten gemeenten tot 57 is voor de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Luns. die in een geheime zitting van de NAVO-eonfe- rentie verslag heeft uitgebracht over de tegenwoordige situatie in Indonesië. Voorstellen uit gemeenten leidden tot de benoeming van een commissie tot onderzoek naar de mogelijkheden van een bejaardencentrum. Tevens werd een studiecommissie voor de predikan- RECHTZAKEN Acht jaar wegens poging tot moord Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend een 49-jarige timmer man uit Middenmeer. die in eerste instantie wegens poging tot moord door de rechtbank te Alkmaar tot 10 jaar was veroordeeld, een gevange nisstraf van 8 jaar met aftrek der preventieve hechtenis opgelegd. Dit arrest is overeenkomstig de eis van de Procureur-Generaal. De man had in september 1956 op de verjaardag van een zijner drie kin deren een dosis (in de landbouw ge bruikelijk) vergif in een beslag ge mengd. waarvan hij voor het gehele ge zin oliebollen ging bakken. Al eerder had. de timmerman vergif gemengd door een portie rode kool, doch toen had zijn vrouw het wegge gooid wegens de vreemde geur en de afschuwelijke smaak. Stak agent accordeon in brand? De Arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen een 32-jarige agent van de Haagse gemeentepolitie die ervan wordt verdacht in mei van het vorig jaar opzettelijk zijn kostbare ac cordeon in brand te hebben gestoken, om de verzekeringspenningen, een bedrag van f. 511 te innen. Op 13 februari eiste de officier van Justitie vier maanden gevangenisstraf tegen de agent, die ter terechtzitting alle schuld ontkende, doch eerder tegenover de recherche een volledige bekentenis had afgelegd. Verdachte zei ter zitting dit gedaan te hebben om uit te lokken, dat een ano nieme briefschrijver, die de zaak aan het rollen had gebracht, zich bekend zou maken. Op 27 februari besliste de rechtbank dat over de verdachte een psychiatrisch rapport moest worden uitgebracht. Hier in stond, dat de verdachte volledig toe rekeningsvatbaar geacht moet worden.' De officier van Justitie, mr. J. Kem per, persisteerde daarom bij zijn eerder gedane eis. De verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk vroeg weer vrijspraak. Hij wees er op. dat de psychiater in zijn rapport stelt, dat het evengoed mogelijk is. dat verdachte werkelijk een gefingeerde be kentenis heeft afgelegd. Uitspraak 22 mei. BEVESTIGING VAN VONNIS TEGEN EX-BURGEMEESTER GEVORDERD De Procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Arnhem, mr. G. W. C. Bij voet, heeft in hoger beroep bevestiging van het vonnis van twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek ge vorderd tegen de 57-jarige ex-burge meester van Urk, wegens het voortgezet misdrijf van verduistering en meer malen gepleegde valsheid in geschrifte ten tijde, dat hij burgemeester was. De rechtbank te Zwolle had hem tot de genoemde straf veroordeeld. Uitspraak over 14 dagen. tensalarissen ingesteld; in afwachting va nhet resultaat van de studie advi seerde de vergadering het minimum salaris met f 500 te verhogen. De vergadering besloot voorts ds. en mevr. G. van 't Wout te Daarlerveen als zendelingen uit te zenden naar de Belgische Kongo. De Unie-commissit in nieuwe samenstelling heeft in de plaats van de afgetreden voorzitter ds. F. E. Huizinga te Hengelo gekozen ds. H. van der Werf te Emmen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3