Idenauer heeft, bij alle welvaart, reel zorg om buitenlandse politiek Doodse stilte viel over ons land: Nederland herdacht de gevallenen ,Boze jonge mannen(pro of contra de NAVO) zetten de boel in Bonn op stelten lou oppositie anders koersen? TONICUM „KATWIJK" Tonicum „KATWIJK" Mozaieken geven extra fleur aan bollenstreek fc H.M. Koningin legde krans bij nationaal monument op de Dam fite Jaargang Maandag 5 mei 1958 Vierde blad no. 29432 Moment-opname van West-Duitsland (III, slot) (Van onze correspondent in West-Duitsland) )e Poolse Landdag leek er kinderspel by: als venijnige wilde kerels vlogen de ren Bondsdagafgevaardigden de Tweede Kamerleden te Bonn elkaar met rde woorden enkele weken geleden in de haren. Waar de socialist prof. Carlo jnnid en de christen-democraat minister Von Brentano als uitzonderingen (aar nog even te lijf konden gaan met een intellectueel woordenspel als ware J een schermpartij, daar dreunden anderen tegen elkaar alsof men schedels |t knuppels in wilde slaan. En ook prof. Schmid ging overstag, toen hij een jarmige ex-oorlogspiloot Schneider, die hem op absurde wijze had gekapitteld, jr een duel uitdaagde....! Waarop Schneider terugkaatste: „Kom maar op!" Vat is het, dat de Westduitse oppositie ertoe heeft gebracht de mogelijke lombewapening van het nieuwe Duitse leger met veel verontwaardiging voor stellen als de voorlaatste stap naar de totale ondergang? Waarom gooide men aar de scherpste apocalyptische vergelijkingen naar het hoofd? Het antwoord even ingewikkeld als de vragen zelf zijn. Een mengsel van berekende binnen- idse politiek en groeiend zelfvertrouwen, van echte angst, gebrek aan zenuwen wanbegrip voor democratische parlementaire verhoudingen, was de oorzaak jde uitspattingen in de Bondsdag te Bonn. vraag: „Ik ben in Leipzig geboren, zou XI bereid zijn met tactische atoomwa pens op Leipzig te schieten?". Waarop Jager antwoordde: „Gelooft U niet, dat Duitse officieren beter dan andere NAVO-militairen weten, dat Leipzig een Duitse stad is?" Zo is het doorgegaan: no. 6, de een armige Schneider, pakte tenslotte prof. Schmidt aan en wilde in zijn opge wondenheid „op het mes" Een opmerkelijke paradox positie van West-Duitsland in de ïld op economisch en diplomatiek ein is bepaald niet ongunstig. Het ek van minister van Economische m Erhard aan Amerika stelde een tduits dagblad dezer dagen in een gvan spot en zelfverheerlijking voor dat van een medische specialist aan ziekbed van de door de conjunctuur ir geteisterde en verzwakte Uncle In het Verre Oosten (Indone- geflirt met Hamburg), in de Arabi- staten, in Zuid- en Noord-Amerika, zien de Duitsers eigenlijk geen i deuren en waar hebben ze geen treffelijke luisterposten op handels- ed? in positie in West-Europa is zelfs machtig, voor wie kijkt naar de aanstaande lieden, die de diverse >pese gemeenschappen leiden. Zelf- ouwen en de gedachte, dat de tijd üijk eerst recht voor Bonn begint te en - spreekt dit alles niet evenzeer iet Nederlands-Duitse overleg, dat et kader van het huidige voorstel- >el nog wel veertig jaar kan duren? Blanke bolster, ruwe pit t is de rooskleurige buitenkant van -Duitslands buitenlandse politiek, iel en met veel vat op de realiteit, ig en als het moet óók onbuigzaam 600 miljoen mark voor de Britse len in West-Duitsland). Maar daar de kern van de Westduitse buiten- se politiek - de verhouding tot -Duitsland, dus tot het communisti- wordt benaderd, ontmoet men arring. Bonn is de bolster blank van wei- even diplomatie, maar de pit is ruw. Westduitse paradox zou men als kunnen omschrijven: de eeonoml- positie van het land staat het toe n groot deel van de wereld een zelf- kerde houding aan te nemen en sympathie te verwerven. ,ar Bonn ontkomt niet aan de ma rsziekte, volgens welke men er van o voortreffelijk kan uitzien, maar bjj het hart, de kern, ziekelijk eert op alle uiterlijke welvaart en niet opwekkende symptomen de mwereld tenslotte tóch meedeelt. Harde leuzen or de regering-Adenauer speelt dit leem. als men haar mag geloven, naai niet. De koers is uitgezet: ing NAVO, richting atoombewape- als het niet anders kan. ór een topconferentie, maar met als dapunt het Duitse probleem van de liging. Tegen een vredesverdrag Oost- en West-Duitsland afzonder - tegen overleg met communistisch -Duitsland; tegen een confedera- j iet Oost-Duitsland, rd en bijna onverzoenlijk klinken voor het Westen bevredigende I lleuzen. waarvan wij weten dat zij :h zijn, dat zij beantwoorden aan eitelijke machtsverhouding in de ld en dat zij onontbeerlijk zijn voor die van de NAVO verwachten, dat le Westelijke wereld met hand en zal verdedigen, op straffe van on- ang. Adenauer zei het onlangs zo reffelijk: ..Wij hebben in de eerste de verplichting te zorgen voor de (held en vrijheid van de 52 miljoen sers in de Bondsrepubliek. Want n dan. wanneer het ons gelukt de eid en veiligheid van de Bondsre- lek te behouden, kunnen wij met cht op succes het vraagstuk van de leid aanpakken en de 17 miljoen sen in de Oostzone de vrijheid hei- geven". Zesmaal boes fe „boze jonge mannen" hebben het pleem waarover thans nog zoveel te Ms - de atoombewapening van de ke „Bundeswehr" - uitermate scherp fed. De 43-jarige minister-van De- tle Franz Josef Strauss, een man met enorme energie en dynamiek, poogde pantser van vrees voor totale ver jaging in de oppositie, te doorbreken logica. Er is een Russisch gevaar en tegenover dat gevaar zich niet ver- teen wil met dezelfde wapens als de len hebben, die pleegt zelfmoord. In laden van de befaamde jonge. Ham fee uitgever Axel Springer, die het peke pad evenzeer bewandelt en een piew met Kroesjtsjef heeft gehad, fijt men Strauss, dat hij met zijn •en logica de toehoorder een rilling f de rug laat lopen fee Springer is au fond „een boze fe man"! Geen tegen-argumenten Zo is er in de Bondsdag gevochten. Zonder elegantie, zonder gevoel voor de argumenten van de tegenstander. Elkaar soms aan het eigen nazi-verleden herin nerend. Elkaar voor oorlogsmisdadigers uitmakend. Elkaar beschuldigend van „Duits-nationalistische grootheidswaan". Tegen de harde en logische argumen ten der règering-Adenauer kwam de op positie van socialisten en liberalen even wel slechts aandragen met boekdelen vol gevoelvolle zinnen, maar met geen enkel redelijk alternatief. Zij wil geen atoom bewapening. zij wil evenmin Oost-Duits- land accepteren, zij wil echter uit één zin. één woord van een Russische diplo maat de complete Duitse eenheid destil leren. zij wil ook het plan-Rapacki. maar toch ook geen neutraal Duitsland. De oppositie wil veelmaar zij zou als zjj aan de macht was te Bonn, waar schijnlijk (wat de hoofdlijnen aangaat) geen andere politiek voeren dan de 82- jarige Adenauer, omdat aan de andere zijde van de grens nu eenmaal 63 rode divisies staan en aan deze kant hoog stens 24 NAVO-divisies. En omdat ie dereen nu wel weet, dat men te Moskou de Duitse deling als een feit beschouwt, evenals de Oostduitse regering. Overdreven reactie Dwars door de politiek te Bonn loopt deze scheur. De „boze jonge mannen" hebben haar door hun grof geschut en onconventionele stijl verbreed, evenals Adenauer met zijn drang om toch over de eenheid en atoombewapening te de batteren. Daarbij ontziet niemand zich. met een scheel oog naar de naderende verkiezingen in de lander te kijken. Maar Herr Bundesbürger, ook al zal hij misschien straks eens een keer braaf op vakbondsbevel staken tegen atoombewa pening. Herr Bundesbürger loopt er Motorrijder reed zich dood tegen sneltrein De 39-jarige glazenwasser I. van Leeuwen uit Amsterdam is met zyn mo tor op de onbewaakte spoorwegovergang in de Overdiemerweg te Diemen tegen de sneltrein Groningen-Amsterdam ge reden. De man was op slag dood. Op de duo zat een 17-jarig kennisje van hem. dat de trein wel zag naderen. Omdat zij in de z.g. amazone-zit zat kon zy zich ijlings van de duo laten glij den; daaraan dankt zij haar leven. Zij liep slechte enkele schaafwonden op. Het treinverkeer had een half uur ver traging. Het meisje mocht een ritje met de heer van Leeuwen maken waarom zy al een paar keer gevraagd had. De spoor weg overgang op dit drukke baanvak AmsterdamAmersfoort is alleen be veiligd met waarschuwingsborden. Mr. C. van Rij overleden Vannacht is te zijnen huize te Am sterdam op 62-jarige leeftijd volkomen onverwacht overleden mr. C. van Rij, lid van de Amsterdamse gemeenteraad en advocaat en procureur. Mr. Van Rij bekleedde voorts de vol gende functies: lid van het hoofdbestuur van de Expoge, de vereniging van ex- politieke gevangenen, voorzitter van het Nationaal Comité ter Bestrijding van het Concentratiekampsysteem en lid van het overeenkomstige internationale bureau. A KATWIJK is een smakelyk preparaat dat o.a. Vitamine C bevat. TONICUM „KATWIJK" helpt o.a. by voorjaarsmoeheid, verminderde energie en gebrek aan eetlust. Na enige tyd geeft een blijvende verbetering. echt niet zo heel warm voor. Hij heeft angst voor de atoomrommel. zoals ie dereen. Maar ook voor de Russen, zoals iedereen. Hoogstwaarschijnlijk impo neert hem de Poolse landdag-sfeer van Bonn maar weinig, houdt hij het op Strauss' logica en gelooft hij dat je over problemen als Duitse eenheid en ontwa pening toch eigenlijk het beste kan praten in een diplomatenkamertje. waar geen publieke tribunes aanwezig zijn. Het getob te Bonn over dit alles, dat op vele niet-Duitsers een provinciale in druk maakt, is dan ook ten onrechte voorgesteld als een debat, waardoor het Duitse volk werd gegrepen, verscheurd en gepijnigd. 'V "!V s v In het afgelopen weekeinde had de keuring plaats van de mozaieken in de bollenstreek. Wat de grote mozaieken betreft viel de eerste prijs ten deel aan M. Veldhuijzen van Zanten, Merenburgh. De twee de prijs was voor C. Colijn en Zo nen N.V. te Voorhout en de derde voor de L.T.J. te Hillegom, die haar mozaiek heeft liggen bij de R.-K. Kerk in de Zilk. De uitslag voor wat de kleine mozaieken betreft luidt als volgt: 1. J. H. Clement. Lisse. 2. C. M. Jonkman. Sassen- heim. 3. H. Weijers (14 jaar) Hil legom. De medaille van de V.V.V. Zuid-Holland ging naar de heer J. Roozen te Hillegom en wel voor Een aardig mozaiek. dat de lente tot onderwerp heeft en dat te vin den is in Sassenheim. (Foto LD./Van Vliet) zijn gevelversiering naar een schil derij van Picasso gemaakt van hya cinten. Indonesische „sloep" gezonken? De Indonesische „sloep" „Hang Toeah", op twee na de grootste van de Indo nesische Marine, is door de lucht macht van de opstandelingen voor Balikpapan (Oost-Borneo) tot zinken gebracht. Daarbij zijn, naar men vermoedt, vele mensenlevens verloren gegaan. Aldus werd vanmorgen uit particuliere bron te Singapore vernomen. De „Hang Toeah" werd maandag J.l. door hetzelfde vliegtuig aangevallen, dat de tanker „San Falviano" vernie tigde en deed zinken. Het is bekend, dat de „Hang Toeah". een schip van 800 ton ongeveer 100 man aan boord had. Overlevenden van de „San Falviano" zeggen, dat, voorzover men weet, slechts 22 leden van de be manning de kust hebben bereikt. Als minstens 70 man bij dit bom bardement zyn omgekomen, dan zal dit het grootste verlies aan mensen levens zijn, dat totnutoe in de bur geroorlog van twee en een halve maand, is geleden. Het zou ook als het grootste succes van de opstandelingen beschouwd kun nen worden. Waar zijn de leiders Men veronderstelt, dat na de bezet ting van Boekit Tinggi de regering der opstandelingen zich heeft teruggetrok ken in de driehoek, gevormd door de plaatsen Batoe Sangkar, Singkarak en Pajakoemboe. ten oosten van de Iyn PadangBoekit Tinggi. Het leger hoofdkwartier heeft nog geen positieve inlichtingen gekregen over de ver blijfplaats van premier Sjafroeddin en de andere leiders. Ook kon de woord voerder niet mededelen of een van de leiders was gevangengenomen. Het gebied van de driehoek, dat nog steeds in handen der opstandelingen is, heeft een oppervlakte van ongeveer 1000 vierkante mijl. Voorts hebben de opstan delingen nog Painan, een stad 50 kilo meter 'ten Zuiden van Padang, in han den. Bereid tot onderhandelen Tijdens een toespraak, die hij bij de opening van een recreatiecentrum te Bandoeng zaterdag hield, heeft pre mier Djoeanda verklaard, dat de Indo nesische regering bereid is in onder- nandeling te treden over vergroting van de autonomie voor de Buitenge westen. Maar de regering zal zich daartoe niet laten dwingen door het gebruik van geweld. „De regering erkent de verlangens naar zelfstandigheid en acht ze gerecht vaardigd, aldus Djoeanda. Hij verklaarde nogmaals dat buiten landse interventie gepleegd wordt in Indonesië en knoopte daaraan de op merking: „Ik zie nog geen enkel teken, dat de buitenlandse avonturiers hun terroristische activiteiten zullen beëin digen." Na Djoeanda sprak Hatta. die ech ter geen enkel politiek probleem ook maar vanuit de verte benaderde. En Soekarno, die de rtf van sprekers had geopend, had slechts de politie van Bandoeng een beetje in zijn toespraak geplaagd. »n die rilling had de 40-jarige Ham fee socialist Helmuth Schmidt geen De tweemaal zo oud als hij zijnde feauer is in zijn ogen „een primitie- pollticus". En Strauss werd door Biidt gekarakteriseerd als een man, geleld wordt door „een gevoel voor ttiacht, een gevaarlijk man. een van Kt bezeten opvolger van Adenauer". t r Strauss, tegen Schmidt, stond Zaterdagavond 20.00 uur HM. de Koningin heeft zaterdagochtend om half twaalf een.grote j -Waaien «min* jevanen krans van witte tulpen, met twee linten in de nationale Kleuren met naar de erebegraafplaats. In daarop de gekroonde initialen J en B, aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam gelegd. De vorstin was vergezeld van Prinses Beatrix. Namens de Raad van Ministers legden de minister-president, dr. W. Drees, en de minister van Defensie, ir. C. Staf, een krans van lila tulpen en aronskelken aan de voet van de pyloon neder. Een paar honderd Amsterdammers stonden rond het monument opgesteld waar omheen de elf provincievlaggen en de drie nationale vlaggen aan de masten halfstok waren gehesen. Massale krans van aronskelken versierd met een lint in de Nederlandse driekleur naar het monument, waarna zij zich voegde bij de familieleden van de gevallen slachtoffers en met hen de twee minu ten stilte in acht nam. In Overveen trokken in de stille tocht ongeveer 2500 personen onder wie vele herdenking Ondanks de milde zonnestralen was het nog tamelijk guur door de schrale wind in dit morgenuur van de natio nale rouwdag. Op de rijweg voor het Monument stonden een compagnie van het regiment intendancetroepen uit Amsterdam en het trompetterkorps der Cavalerie aangetreden. Tegen half twaalf zwenkten de hof- auto's de Dam op, waar het verkeer stil was gelegd. De vorstin, gekleed in een zwarte japon met bijpassend hoedje met zwarte rand en witte bol en de Prinses, die een parelgrijs mantelpakje droeg, werden bij het Monument begroet door de Commissaris dej- Koningin in de pro vincie Noord-Holland, mr. Van Hall en de ministers Drees en Staf. De vorstin en de Kroonprinses werden vergezeld door een klein gevolg. Het werd stil op het grote Damplein fe jonge man no. 4": de 44-jarige toen de landsvrouwe en haar dochter Ü-er Jager, fel als een jachthond: onder de tonen van het „Wilt heden nu 0 leven naast de atoombommen! Wij treden" naar de pyloon schreden, ge iten daaraan wennen!" volgd door de beide ministers. Koningin 'aar no. 5. de 39-jarige liberaal Dö- I Juliana legde de grote krans, waarvan I, poogde Jager te vernietigen mat de de witte tulpen afkomstig waren uit de tuin van paleis Soestdijk. aan de voet van de pyloon neer. Daarna traden dr. Drees en ir. Staf naar voren om de krans van de ministerraad er naast te plaatsen. Een korte wijle stonden Vorstin, Prin ses Beatrix en de autoriteiten roerloos bij het Monument voor hen, die hun leven gaven voor het vaderland. Enkele ogenblikken later zette de kapel het volkslied in, waarmede deze korte plech tigheid werd afgesloten. Koningin Juliana en Prinses Beatrix begaven zich voor een korte informele ontvangst naar de ambtswoning van de burgemeester aan de Herengracht, waar zij door de heer en mevrouw Van Hall werden ont vangen. Deze nationale plechtigheid was de inleiding tot een massale herdenking van de gevallenen. In bijna alle plaatsen werden herdenkingsbijeenkomsten of stille tochten gehouden. De dodenherdenking, die 's avonds by het monument der gevallenen op het Stationsplein te Baarn werd gehouden, werd bijgewoond door H.M. de Koningin en de Prinsessen Margriet en Marijke. Hare Majesteit, die in een zwarte bont een lange stoet begaf men zich via de Zeeweg naar het erekerkhof waar zoals overal om acht uur twee minu ten stilte werd gehouden. Talloze bloe men werden op en bij de graven van de omgekomen verzetsstrijders gelegd. Te voren was in een der gebouwen van Publieke Werken te Overveen een her denkingsbijeenkomst gehouden, die werd ingeleid door mej. dr. M. E. Nolte, wet houder van de gemeente Bloemendaal. Er werd gesproken door ds. D. Solinger, evangelisch Luthers predikant en pastoor Th. L. ten Velthuis. Een slanke figuur in een grijs kostuum en blootshoofd stond met een hand steunend op een afzettingshek in de rü der deelnemers aan het défilé langs het Nationaal Monument op de Dam. Slechts enkelen hadden in het vallen van de avond deze figuur opgemerkt. Het was de vader van Anne Frank, de heer Otto Frank. Hy was een van de velen, die luisterden naar de woorden van burgemeester mr. Van Hall en de verzetsgedichten, die door Loudi Ny- hoff werden gedeclameerd. Later op de avond werd in de Stadsschouwburg een bijzondere bijeenkomst gehouden. Militaire herdenkingen Op de Grebbeberg bij Rhenen werd zaterdagochtend om 11.00 uur de cen trale herdenking gehouden van de Koninklijke Landmacht en het voorma lig Koninklijk Nederlands-Indisch Leger. Hierbij werd het woord gevoerd door de hoofdlegeraalmoezenier, kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen. De hoofdlegerpredikant, kolonel A. mantel waa gekleed bracht een grote Th. W. de Kluis, sprak een gebed uit. Er werden vele kransen en bloemen ge legd op het monument aan de ingang van de militaire begraafplaats, onder meer door de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Lefèvre de Montigny. De Koninklijke Militaire Kapel speel de treurmuziek en besloot de plechtig heid na twee minuten stilte met het Wilhelmus. De Kon. Marine en de Koopvaardij herdacht haar doden op hetzelfde mo ment te Den Helder. De vlootaalmoeze- nier B. J. Wilnink hield een toespraak. Vlootpredikant Fr. Colenbrander ging voor in gebed. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper legde een krans namens de Nederlandse strijdkrachten: de direc teur-generaal voor de Scheepvaart, de heer W. L. de Vries, deed dit namens de Nederlandse Koopvaardij. Prinses Wilhelmina Ook in Apeldoorn werden 's avonds de doden uit de jongste wereldoorlog herdacht met een stille tocht vanaf de gedenknaald naar het tijdelijk verzets- monument in de Loolaan. Nadat er twee minuten stilte in acht genomen waren hebben mevrouw H. J. de Savornin Lohmanvan Hasselt, dame du palals, en mej. J. G. E. E. Geldens, particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina, namens de Prinses aan de voet van het verzetsmonument een krans gelegd. De Prinses keek vanuit haar auto toe. Dit jaar hebben in Den Haag eveneens weer vele duizenden levenden by de doden uit de oorlog getoefd. Zwijgend is men naar de drie herdenkingsplaatsen, de Waalsdorpervlakte, de begraafplaats Westduin en de Parallelweg getrokken om dank voor de vrijheid en eerbetoon aan de gevallen stryders te brengen. Huiverend in de kille wind trokken de mensen onder klokgebeier naar de herdenkingsplaatsen. Het grootste aan tal. twee- tot drieduizend, ging naar de Waalsdorpervlakte, waar zovelen het leven voor vuurpelotons lieten. Tegen achten flitsten de Haagse en Scheveningse openbare verlichtingen aan. Het verkeer stond stil. De levenden verstrakten tot roerloosheid, honderd en-twintig seconden lang. Op Waalsdorp staarde men zwijgend over het dorre zand of naar de lucht, waarlangs grauwe regenwolken joeg.n. En overal In ons land is men later teruggekeerd naar het leven van alle dag. waarin slechts de halfstok ge hesen dundoeken tot aan het invallen van de duisternis herinnerden aan hen, die het leven gaven om de leven den in vrijheid te doen ademen. Minister Klompé over de noden van de moderne mens Ontworteling en eenzaamheid De minister van Maatschappelijk Werk. mej. dr. Klompé heeft vanoch tend in het Kurhaus te Scheveningen het tiende congres van de „Union In ternationale des jeunes democrates- chrétiens" geopend. De veranderende wereld roept geheel nieuwe menselijke noden op, zo zeide mej. Klompé. In dit opzicht noemde zij het besef van ongeborgenheid, de tot probleem ge worden vrijheid van de moderne mens en zijn eenzaamheid. De moderne tech niek brengt door Spoetniks de hemel lichamen dichter bij elkaar, maar de afstand tussen de mensen wordt groter. „Tot onze schaamte moeten wij nede rig erkennen dat de kerken niet de eer ste zjjn geweest om deze toestand te on derkennen en er een antwoord op te vinden. Het waren allerlei geestelijke en politieke bewegingen, staande buiten de kerkelijke kring, die zich er het eerst mee hebben bezig gehouden. In de mo derne wereld, die de mens dreigt te re duceren tot een functie en hem zijn persoonlijke verantwoordelijkheid af neemt, moeten wij de waarde van de mens veel sterker tot gelding brengen, ook in onze economische, sociale en po litieke activiteiten. De migratie is een duidelijk voorbeeld van de ontworteling en eenzaamheid, die het moderne leven met zich mee brengt. Een goed leven en sociale zekerheid zijn niet voldoende. De ontvangende landen zullen de migranten behulpzaam moe ten zijn bij het vinden van een weg in de nieuwe wereld en hen daarbij in hun „anderszijn" moeten aanvaarden en sa men met hen een nieuwe gemeenschap moeten bouwen. De migranten moeten zich thuis kunnen voelen. Minister Klompé ziet als bijzondere verantwoordelijkheid voor Europa aan de wereld te tonen op welke wijze de technische verworvenheden in dienst kunnen worden gesteld van het welzijn van de mens. Zij riep de christen-demo cratische jongeren op om, gedreven door die liefde tot de medemens die vinding rijk maakt, te strijden voor een Euro pese gemeenschap waarin de menselijke waarden hooggehouden worden en het leven veilig en gelukkig is. Prijs van f 30.000 In de 539e staatsloterij, tweede klasse ls een prijs van f. 30.000 gevallen op no. 9702. in de zomerdienst der N.S. De belangrijkste verbeteringen die de op zondag 1 juni in te voeren zomer dienstregeling in de treinenloop brengt, zijn voor het binnenland de doorgaande elektrische treinen tussen Amsterdam en Haarlem enerzijds en Den Helder an derzijds en voorts een uitbreiding van het aantal te Heemstede-Aerdenhout stoppende treinen. In het internationale verkeer komen er verbeterde verbindingen door de voortschrijdende elektrificatie in Duits land. door vermindering van rangeerbe wegingen onderweg, door vereenvoudi ging en versnelling van douane- en pas- sencontrole en door uitbreiding van het aantal ligrij tuigen. Verder komen er nieuwe treinen tussen Amsterdam en Rome. tussen Groningen en Bremen en tussen Rotterdam en het Roergebied. Onderwijzer verwondde jongen op school Ernstig overspannen (Speciale berichtgeving) In de vierde klas van een lagere school in Rotterdam-zuid heeft zaterdag een grote consternatie geheersf. Een 11-ja- rige jongen die zat te praten, kreeg van de onderwijzer zo'n klap, dat hij tegen een tafel rolde. Daarbij werd het glas van de bril van de knaap vernield. De jongen liep een bloedende wond on, die in het ziekenhuis moest worden behan deld. Het hoofd van de school heeft de onderwijzer, die totaal overstuur was, onmiddellijk naar huis gezonden. Een gedeelte van de leerlingen is in paniek naar buiten gestoven. Reeds eerder waren er ernstige klach ten over de onderwijzer, die de klap heeft toegediend. Verscheidene malen is er geklaagd over de hardhandigheid. waarmee deze man. die sinds kort aan de betreffende school is verbonden, op treedt. Bovendien gebruikt hij de gehele dag krachttermen. Het hoofd van de school heeft de ouders de verzekering gegeven, dat de onderwijzer, die kenne lijk ernstig overspannen is. niet voor de klas zal terugkeren. Er zal een rapport aan de wethouder van Onderwijs wor den uitgebracht. Ontvluchte student als inbreker (Speciale berichtgeving) Men vermoedt, dat de student die uit de gevangenis in Den Haag is ontvlucht 's nachts twee inbraken heeft gepleegd in Soest. Hij geniet namelijk de faam een geroutineerd klimmer te zijn, en kwam in beide inbraken volgens zijn geijkte klimmethode binnen. Bij een van de inbraken in Soest, in het kledingma gazijn Middelman, heeft hy het sport- kostuum, waarin hij ontvlucht is, ver wisseld voor een gewoon kostuum. Zowel in het kledingmagazijn als In de groen tezaak van de fa. Rehorst waar niets vermist wordt, klom hy door een tui melraam naar binnen. Fransman maakte amok Franse politie heeft zaterdag met steun van tanks een café by Rheims belegerd, waarin een 27-jarige barkeeper zich had verschanst na vier mensen gedood en verscheidene gewond te hebben. De man had zaterdag amok gemaakt en zyn slachtoffers op verschillende plaatsen vermoord. Toen de politie onder dekking van een patton-tank. die zy van het leger had geleend, tenslotte het vernielde café binnendrong, vofad zy de man dood op de grond liggen met een kogelwond io zyn borst.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7