TURKEN VERSLAAN ORANJETEAM MET 2-1 Lusteloos voetbal van Nederlands elftal, vooral in eerste helft Schaduw van halve maan over Van der Hart's jubileum Opbouw zwak en tempo laag irilE" li in rffo ELEK SCHWARTZ: „DE GEHELE PLOEG HAD EEN OFF-DAY" 97ste jaargang Maandag 5 mei 1958 Derde blad no. 29432 (Van onze sportredacteur) Over Cor van der Harts zilveren interland jubileum is de schaduw van een halve maan gevallen. Twee maal moest de geroemde stopper van het Oranjeteam gistermiddag in het Olympisch Sta dion lijdelijk toezien hoe de Turkse midvoor Oktay als een schicht door zijn totaal ontredderde defensie vloog en in een tijdsbestek van nauwe lijks twee minuten een 1—0 Nederlandse voor sprong in de eerste helft verkregen uit een wat bedenkelijke penalty omboog naar een 1 2 Turkse. Twee treffers, in de elfde en twaalfde minuut na de hervatting, twee kundige zwaaien met het kromzwaard, die twee briljante doelpunten ople verden, waarvan het laatste een weergaloos handige solorush van Oktay door de gehele Oranjeverdediging niet alleen het met span doeken en vlaggen gewapende „speldeprikje" Turkse supporters op de tribune in wilde vervoe ring bracht, maar aan het gehele stadion een spontaan gejuich van pure bewondering ontlokte. Cor van der Hart wilde zijn 25ste interland wedstrijd niet verliezen. Tien minuten voor het einde liet hij de leiding van de defensie over aan Jan Klaassens en trok hij verbeten mee ten aanval. Wat echter een Wilkes, een Moulijn, een Lenstra, een Van der Kuil en een Schuurman niet was ge lukt, daarin slaagde ook Van der Hart niet: de ijzersterke barrière, die de knappe spil Erdem en zijn mannen voor het doel van Seren hadden op getrokken, was voor Oranje onneembaar. En het waren de Turken, die elkaar na het laatste sig naal van arbiter Leafe klapzoenend om de hals vielen en die in triomf hun aanvoerder, de atle tische doelman Seren, op de schouders namen. Deze kennismaking met het Turkse voetbal - het was de eerste officiële inter landwedstrijd tussen beide landen - is de Oranjeploeg dus wat rauw op het lQf gevallen. Het was een onplezierige verrassing, deze eerste nederlaag, vrijwel aan het slot van een seizoen vol voortreffelijke prestaties Het was een beetje triest in het zonnige Olympisch Stadion, triest voor het verwachtingsvolle legioen, dat om kwart over vier het sfeerloze duel welhaast apatisch de rug toekeerde, triest ook voor de Oranje-elf, die veel van de herwon nen reputatie verspeelde, en triest vooral voor EIek Schwartz, de begeesterende bondscoach, die machteloos en met een steeds groter wordende ergenis de luste loosheid van zijn „garde" moest aanzien. Een slechte wedstrijd kan veel kwaad doen. zelfs voor een goede trainer Scheidsrechter Leafe zei het na afloop zeer vriendelijk: „Ik heb het Nederlands elftal wel »ens beter zien spelen, wilskrachtiger ookHij raakte daarmee de kern van de zaak. Zonder iets aan de kwaliteiten van de vaak knap spelende Turkse ploeg af te doen, moet worden vastgesteld dat de Oranje-ploeg een vol komen „off-day" had. Een „off-day" door een foutieve mentale instelling van de spelers. Geen moment was in dit Nederlandse elftal de ploeg te herkennen, die Oostenrijk goede tegenstand had geboden en de Belgische nationale formatie twee maal achtereen op superieure wijze naar een forse nederlaag had gedreven. De opbouw was zwak, het tempo laag en de spelers liepen ongeïnspireerd rond. combinaties met Coen Moulijn en de harde schuiver, die de ADO'er in de twaalfde minuut, na één van deze in sa menwerking met de Fevenoord-links- buiten opgezette aanvallen, van zijn schoen liet vertrekken, was her waard om opgetekend te worden. Doelman Se ren. de snel reagerende atleet, tikte het leer echter fraai uit de hoek. Het enige Nederlandse doelpunt, gescoord door Faas Wilkes uit een penalty. slordig, maar in de tweede helft won nen die aan zuiverheid en groeide „Lange Jan" uit tot de beste speler van de Nederlandse ploeg. Jan Noter- mans (geen bal kwam er goed van de schoen van de kleine Fortunees» kon nog niet in de schaduw staan van Klaassens. Met een te trage Lenstra en een op nieuw teleurstellende Piet van der Kuil moest de dreiging van het Nederlandse aanvalsspel van linksbuiten Moulijn ko- J8JP Stemmen uit de kleedkamers In de kleedkamer der Turken werd na afloop veel en vaak hartstochtelijk gezoend. Tientallen leden van de Turkse kolonie in Nederland, die hun favorieten tijdens het duel op meeslepende wijze hadden aangemoedigd, drongen ongeïn viteerd en schor sprekend naar binnen, kennelijk met slechts een doel: het gelaat van aanvoerder Turkay Seren, getooid met een fraai snorretje, tegen hun opge wonden gezichten te drukken. Officials en spelers kwamen in de snel benauwd wordende kleine ruimte handen en gezichten te kort om de felicitaties radde, onverstaanbare klanken in ontvangst te nemen. Maar desondanks was Turkay Seren nog zo vriendelijk om voor een tekenaar te poseren en ons te vertellen, wat hij van de wedstrijd dacht. Reactie Een reactie op de reeks goede re sultaten? Of toerden de gevolgen van een zwaar seizoen merkbaar? Dit laatste zal ongetwijfeld het dichtste bij de waarheid zijn. Er xoordt ken nelijk teveel van de topspelers gevergd, in interlandwedstrijden, oefenduels, een slopende competitie, bekerwedstrijden, vriendschappelijke ontmoetingen en bovendien in het steeds groter wordende aantal trai ningen voor vereniging en nationale ploeg. Sommige spelers moesten in de laatste weken vrijwel dagelijks hun voetbalkleding aantrekken, en kelen waren drie dagen geleden nog betrokken bij competitie- of beker wedstrijden en dit alles leidt tot een geestelijke „moeheid"waarvan de gevolgen nu aanwijsbaar worden. Men moet oppassen, dat de „kip met de gouden eieren" niet iqordt ge slacht Tempo-arm In de eerste helft vooral ging er van het Nederlandse spel weinig uit. Het was lusteloos en tempo-arm voetbal. Welis waar probeerde in het begin Faas Wil kes er met zijn befaamde dribbles wat vaart in te brengen, maar zijn passes misten ditmaal de nodige zuiverheid en bovendien gaven de snelle, trapvaste Turkse verdedigers de Nederlandse aan val weinig gelegenheid haar vertrouwde spelletje te ontplooien. De nieuwe aanvalsleider Carol Schuur man deed het aanvankelijk niet slecht De ADO'er is technisch begaafder dan Fons van Wissen, maar hij mist het ro buuste doorzettingsvermogen van de ge blesseerde Maastrichtenaar en een speer punt had de Oranjeploeg tegen deze be gaafde Turkse defensie bijzonder goed kunnen gebruiken. Niettemin kwam Schuurman meerdere malen tot aardige Slecht getroffen Schuurman had het overigens slecht getroffen met zijn debuut. Hij miste volkomen de steun van Wilkes en Len stra. die slechts bij vlagen hun grote klasse toonden en voor de rest zonder opmerkelijke interesse zonder de wils kracht om een persoonlijk duel aan te gaan rondliepen. De binnenspelers inspireerden ditmaal hun mede-spelers biet en de voorhoede bleef dan ook ver onder het normale niveau De aan vallen misten veelal een geraffineerde opbouw, misten ook doortastendheid, en de uitstekende Turkse doelman Turkay Seren heeft het dan ook over het alge meen niet opmerkelijk moeilijk gehad. Afwachtende houding Aan de andere kant kwamen de Tur ken tot enkele aardige combinaties en linksbinnen Aytac en midvoor Oktay lieten in de eerste minuten al zien hoe goed zij met het leer op de vierkante meter konden goochelen. De Turken na men in de eerste helft echter een wat afwachtende houding aan Kennelijk verontrust door de vijftien doelpunten welke de Oranjeploeg in haar twee laat ste wedstrijden had gescoord, wilden zij eerst eens de kat uit de boom kijken. Hun binnenspelers speelden in ver te ruggetrokken positie, soms tot diep in de verdediging en ever de bezetting van het middenveld bekommerden zij zich geen moment. Dal lieten zij rustig aan de Oranje ploeg over en de als altijd hard wer kende Jan Klaassens werd in die vrije ruimt de dominerende figuur. Aan vankelijk waien zijn passes nog wat „Uw ploeg is te oudzei hij be dachtzaam, „maar zij heeft enkele zeer goede spelers. Die Wilkes bijvoorbeeld en Lenstra" het gesprek werd even afgebroken voor een accolade „wat zei ik ook weer?oh ja, Wilkes en Lenstra zijn goede voetballers, maar zij en de anderen waren toch te traag voor onze ploeg. Alleen die MoulijnEn weer werd de sympathieke doelman weggetrokken. Zijn gedachten over de kleine linksbuiten bleven daarom vaag. Rechtsachter Tasengin gaf ons geen kans om een duidelijker beeld te krij gen, want met een teleurgesteld gebaar gaf hij te kennen slechts Turks te spre ken verdween daarop onmiddellijk onder de douches. Op een bank lag een bos tulpen, byeen gehouden door een rood-wit-blauw lint, te verwelken. Scheidsrechter Leafe worstelde ook al met taalmoeilijkheden, toen wij bij hem binnen stapten. Hij werd geïn terviewd door een Turkse verslag gever, die van alle aanwezigen hulp nodig had om het gesprek op gang te houden. Toch begreep hij. dat de heer Leafe veel waardering had voor het spel van de Turkse vier mans-voor- hoede en dat de Brit de zege der Turken volkomen verdiend vond. „Bij vlagen was het Turkse spel zelfs zeer goed", zei Leafe en na deze waar derende opmerking verliet de journa list bijna juichend het vertrek. TE VEEL WEDSTRIJDEN „Ik weet echt niet hoe het komt", was het schaarse commentaar van Abe Lenstra. Toen draaide de Fries zich om en het werd stil, heel stil in de Neder landse kleedkamer, totdat wij Elek Schwartz naar zijn mening vroegen: .De gehele ploeg had een off-day", klonk de harde stem van de bonds coach, „alleen in de laatste twintig minuten is er goed gevoetbald. En nu wil ik helemaal niet zeggen dat wij on verdiend verloren hebben, maar die twee doelpunten waren niet nodig geweest. Maar .ja, wat wil je. Drie dagen voor een interland moeten nog competitie wedstrijden worden gespeeld. Enkele spelers hadden deze week zelfs al twee maal gespeeld. Dat is voor elke voetbal Ier te veel, zeker aan het einde van het seizoen. Dat gaat ten koste van de voor bereidingen en zoiets maakt de spelers nerveusDaarna werd het weer stil, heel stil. WILKES: ZWARE STRAF „Je hebt het zelf wel gezien", zei Faas Wilkes, „ze lieten ons met spelen. De Turken hebben een goede ploeg en je speelt nu eenmaal nooit beter dan je tegenstander dat toelaat En wat die strafschop betreft, ik vond het ook wel een beetje zware straf. Laat ik zeggen als ik zo'n penalty tegen kryg, dan zou ik daar zeker tegen protesteren. Overi gens hadden wij beslist een strafschop, verdiend toen die Turk mij in de tweede helft van de bal zette. Als je het zo be kijkt staan we dus quitte Roel Wiersma had enkel woorden vanl lof voor zijn tegenstanders. „Het inzicht] is hier beslissend geweest. Die Turken trokken zich met zeven of acht terug in de verdediging en als de aanval dan was afgeslagen gingen ze weer met zes man j naar voren. Door hun goede conditie konden ze dat twee maal drie kwartier volhouden. Positioneel vond ik ze zeer goed spelen". Oktay. de Turkse midvoor. ver slaat De Munck voor de tweede maal. Ned. zwemploeg voor Blackpool De sportcommissie van de KNZB heeft voor de interland zwemontmoetinc Groot BrittanniëNederland, welke op 16 en 17 mei in Blackpool wordt gehouden, de volgende ploeg samengesteld Dames: 100 m. vrije slag: Cockie Gastelaars (SZC) en Greet je Kraan (Robben». 400 m. vrije slag: Mary Kok (Robben) en Judith de Nijs (Robben». 100 m. rugslag: Ria van Velzen (Zian) en Jopie van Alphen <RDZ>. 100 m. vlinderslag: Atie Voorbij (Rob ben) en Jopie Troost (HDZ> 200 m. schoolslag: Ada den Haan (PSV) en Lenie Sybrands (Shell). 4 x 100 m. vrije slag estafette: Cockie Gastelaars. Greetje Kraan, Jopie Troost en Mary Kok. 4 x 100 m. wisselslag estafette: Ria v. Velzen, Ada den Haan, Atle Voorbij ew Cockie Gastelaars. Heren 100 m vrye slag: Theo Hoogveld (Nept. Aft) en Jan Osinga (LZO). 400 m. vrije slag: Jaap de Jong en Coos de Jong (beiden LZO). 100 m. rugslag: Jaap de Jong en Fran* van Enst (AZC). 200 m. vlinderslag: Bert Sitters (Yï en Iman Smaling (RZC). 200 m. schoolslag: Wieger Mensonides (Zian) en Ab Kroonenburg (Y). 4 x 200 m. vrije slag estafette: Theo Hoogveld. Jan Osinga, Jaap de Jong en Leo Verburgt (PSV». 4 x 100 m wisselslag estafette: Frans van Enst. Wieger, Mensonides. Bert Sitters en Theo Hoogveld De ploeg staat onder leiding van mevr. Iet Koster-Van Feggelen en de heer J. Buiskool. Na afloop kregen de geamuseer de toeschouwers uitvoerige zoen- partijen te zien. Op de foto nemen de Turkse supporters linksbuiten Bartu onder handen. men. De kleine Feyenoorder was dan ook inderdaad een van de weinige Ne derlandse aanvallers, die zich in snel heid en behendigheid met. de Turken kon meten. Erdem c.s. onderkenden dit gevaar al heel snel en rechtsbinnen Ku- cukan-Donyadis was dan ook meer in zijn defensie te vinden dan in zijn voor hoede. Penalty In de 32ste minuut trachtte Moulijn langs de Turkse rechtsbinnen te draai en. maar deze zette de kleine Feyenoor der vrij stevig van de bal. De heer Leafe bestrafte deze overtreding met een pe nalty. voor ons gevoel een te zware straf. En terwijl Coen Moulijn achter het Turkse doel zijn schoen zat aan te trek ken (verloren bij het duel met Kucukan- Donyadis) en nadat arbiter Leafe de emotionele protesten van de Turken re soluut terzijde had geschoven, joeg Faas Wilkes het leer hard langs Seren: 1—0. Kort daarvoor had de Britse arbiter een doelpunt van Kucukan-Donvadis af gekeurd wegens buitenspel staan van midvoor Oktay. En dit waren eigenlijk de hoogtepun ten van deze kleurloze eerste hélft. Anders Het zou na de hervatting anders wor den In het Turkse team. dat voor de tweede helft binnen de lijnen kwam. j 71, opnieuw "het accent op de verdedi was een wijziging gekomen. Rechtsbui- I gjng Weliswaar kwam Oktay nogmaals oog-in-oog met De Munck. maar nu kon de Oranje-doelman, uitlopend, de Turk se midvoor afstoppen. Vóór Cor van der Hart zijn defensie weer onder controle had, spoot links buiten Bartu al weer langs do lijn en na zijn pass vloog Oktay met de bal aan zijn voeten langs een, twee, drie Oranje-verdedigers en opnieuw boorde het leer zich hoog in de Nederlandse touwen: 12. Bijna was het ook nog 13 geworden, want twee minuten later brak Bartu opnieuw door de Oranje-verdediging, maar ditmaal behoedde de paal het Nederlands elftal voor een nog grotere achterstand. Daarna lieten de Turken hun offen sieve houding weer wat varen en legden ten Götzepen was uitgevallen (waarom werd niet medegedeeld», linksbuiten Ki- remitci ging op de vacante plaats spe len en Bartu kwam de ploeg complete ren. Deze Bartu. de eigenlijke linksbuiten van het Turkse elftal, die op het laatste moment uit de ploeg was gelaten, bleek een bijzonder begaafd speler. Met zijn grote balvaardigheid, zijn gemakkelijk passeren van tegenspelers bracht hij vaart in het Turkse aanvalsspel En na dat in eerste-instantie de Oranje voor hoede (nu wat feller) aan het woord was geweest Seren had opnieuw op zeer fraaie wijze een kogel van Schuurman uit de hoek geranseld kwamen de Turkse doelpunten. In dc elfde minuut, na een mislukte pass van Cor van der Hart, rukte meesterlijk aanvalsspel van de Turkse voorhoede de Nederlandse defensie to taal uit positie en midvoor Oktav rondde deze prachtige aanval af met een voor De Munek onhoudbaar schot 1—1. Druk Naar mate de tijd verstreek werd de druk van Nederland op de Turkse ver dediging zwaarder, maar de mannen met "de halve maan op hun witte shirt hielden hun barrière voor Seren's veste op een bijzond'-r bekwame wijze geslo ten. In het bijzonder stopper Erdem de monstreerde zijn niet geringe klasse breedvoerig Lenstra kreeg nog twee redelijke kan sen uit combinatie tussen Schuurman en Moulijn en Klaassens-Wilkes. maar in beide gevallen schoot de Fries, die in ceze wedstrijd geen voet aan de grond kreeg, het leer over de lat. Schoten van Klaassens en Van der Hart troffen een zelfde lot. In de laatste minuut kwam de Oranjeploeg toch nog bijna aan een Goedkope kaartjes Honderden Amsterdammers heb ben zondag geprofiteerd van de voordelige aanbiedingen van toe gangskaarten voor Nederland-Tur kije. Zondagmorgen was het al begon nen. Toen Immers was bekend ge worden. dat de KNVB definitief toestemming had verleend voor het uitzenden van de wedstrijd via de televisie. De directe reactie op dit besluit was 's ochtends op het Rem- brandtplein al te merken. Bezitters van kaarten, die in de café's in deze omgeving anders vaak goede prijzen maken, boden nu zitplaatsen voor de helft van de gewone prijs aan. En ook on de Amstelveense Weg en het Stadionplein zelf werd later op de dag ,.en baisse" gehandeld. Vooral staanplaatsen maar ook zit plaatsen op de onoverdekte tribunes werden alom aangeboden. Naar mate het aanvangsuur naderde daalden de prijzen en vlak na het begin van de match moet het zelfs zijn voorgekomen, dat bezitters van extra kaarten de anders zo fel be geerde plaatsbeu ijzen aan jongetjes hebben weggegevenvoor niets! op zijn schoen en rakelings vloog het langs de verkeerde kant van de Turkse paal Het had voor hetzelfde geld wél raak kunnen zijn. Overigens was de Turkse zege verdiend. De Turken brach ten een zeer goede ploeg in het veld met snelle, technisch bekwame speler:-, die duidelijk aantoonden, dat de juich tonen over het spel van de O'anje- ploeg na de grote overwinningen op Bel- trelijk spel. uit een voorzet van Moulijn j gie en Curasao op zijn minst voorbarig nam Piet van der Kuil het leer in eens zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5