Indrukwekkende dodenherdenking in Leidse Stadsgehoorzaal Oxfordse hockeyteams zegevierden in steden ontmoetingen tegen Leiden Zevenduizend ..geijkte" Tsjechen naar Brusselse tentoonstelling Britse wielrenners in element op grasbaan op L.F.C.-terrein B7»te jaargang Maandag 5 mei 1958 Tweede blad no. 29432 VOORJAAR Opdat wij niet souden vergeten Stille tocht langs bevrijdingsmomiment Zaterdagavond - dodenherdenking. Evenals op zovele plaatsen in ons land hield ook Leiden deze avond „de adem in". Omstreeks zes uur, het tijdstip, dat van openbare gebouwen, tal van particuliere woningen en een groot aantal winkels de Nederlandse vlag halfstok werd gehesen, werd het alles anders dan anders. Alle luidruchtigheid verdween.Het was alsof reeds de half uitgestoken vlag opriep tot een stille ingetogenheid, welke naar mate het later werd en ook de kerkklokken en de bourdon van het Stadhuis hun bronzen stem over de stad deden horen, nog indrukwekkender werd. Leiden bereidde zich voor op de dodenherdenking.Bij vernieuwing werden de gedachten teruggeleid naar het offer, dat veler onze landgenoten brachten in de strijd voor vrijheid en recht. Een appèl aan het geweten. Met dit doel voor ogen werd ook nu weer door de Stichting „Dodenherden king" een plechtige bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal waar op het podium een stijlvolle bloemversiering was aan gebracht. gehouden. Ter weerszijden van het podium hing de Nederlandse vlag halfstok, terwijl voor het spreekgestoel te, waaromheen de nationale driekleur was gedrapeerd, een vaas met aronskel ken was geplaatst. Gelet op de zinvolle betekenis van deze plechtigheid, valt het te betreuren, dat de belangstelling voor deze samenkomst ieder jaar geringer wordt. Slechts ruim driehonderd ingeze tenen, onder wie nog altijd zeer vele vertegenwoordigers van gemeentelijke lichamen en verenigingen, gaven door hun aanwezigheid blijk „nog niet te zijn vergeten." Mr. A. W. Kist, directeur van de Stich ting Oud-Poelgeest, die dit jaar een her denkingswoord uitsprak, begon met erop te wijzen, dat vermoedelijk de meeste aanwezigen hier niet op hun gemak bij een zijn. Een dodenherdenking is zo maar niet een programmapunt waar te leggen en eet men maar eens naar toe gaat. Wij zijn oaenblik in rekpr nm rip rinripn Stille tocht Na afloop van de herdenking in de Stadsgehoorzaal begaven velen zich naar de molen „De Valk" in de omge ving waarvan de opstelling plaats vond voor de Stille Tocht langs het bevrij dingsmonument, dat juist een jaar ge leden op plechtige wijze werd onthuld. Even voor halfnegen zette de stoet, Voor het eerst trokken zaterdagochtend vele honderden schoolkinderen naar het bevrijdings- monument bij d molen De Valk om daar bloemer die ditmaal niet zo bijzonder lang was, zich in beweging. Burgemeester mr. F. H. van Kinschot, die met enkele wet houders en de gemeentesecretaris voor op liep, legde als eerste een grote krans aan de voet van het monument, dat voor deze gelegenheid baadde in een zee van licht. Verder werden namens ver schillende plaatselijke verenigingen, waaronder de Bond van Militaire Oor logsslachtoffers, de 3 Octobervereeniging de Vereniging Koninginnedag en de Expogé kransen en bloemen gelegd. Pad vinders, studenten en politiemannen namen met nog vele andere burgers van allerlei rang en stand deel aan deze tocht om stilzwijgend hulde te brengen aan hen. die vielen voor vrijheid en recht. Aan weerszijden van het beeld stonden enkele verzetsstrijders stram in de houding, terwijl zeeverkenners op deze koude voorjaarsavond eveneens de wacht hielden. De vlaggen rimpelden halfstok langs de masten en werden na afloop van de plechtigheid gestreken. Om negen uur was de laatste deelnemer het monument gepasseerd en konden de politieagenten, die voor de afzetting zorgden, inrukken. Een schat van geurende bloemen her innerde toen nog slechts aan deze Stille Tocht. voor haar met een mantel of mantelkostuum uit onze rijk gevariëerde en gedistingeerde lente-collectie Moskou maakt propaganda om Oostenrijkers reis naar Sovjet-Unie te laten maken BREESTRAAT 173 Zaterdagochtend is te Orry la Ville, bij Senhs (Oise), een Nederlandse ere begraafplaats officieel ingewijd. Op de begraafplaats rusten 99 Nederlandse slachtoffers van de tweede wereldoor log De Nederlandse ambassadeur, mr. J. W. Beyen, nam 'bij de plechtigheid van zaterdagochtend officieel bezit van deze begraafplaats, die door de Franse republiek aan Nederland is geschonken. Ouders van de hier toegraven Neder landse militairen waren per auto uit Nederland gekomen. (Van onze We ens e correspondent De belangstelling voor de wereldtentoonstelling in Brussel is ook in Tsje- cho-Slowakije zeer groot, doch slechts een klein aantal mensen krijgt de kans om daar een kijkje te gaan nemen. Het reis bureau „Cedok" heeft me degedeeld. dat 7000 Tsje- choslowaken de reis kun nen maken. Deze uitver korenen worden over de verschillende ministeries verdeeld. Men moet een verzoekschrift indienen bij de leiding van het bedrijf, waar men werkt, waarna het bedrijfscomité de de finitieve keuze doet. Het is duidelijk, dat op deze manier alleen „geijkte" en „betrouwbare" communis tische burgers naar Brus sel kunnen gaan. Boven dien is de prijs zó gesteld, dat alleen goed betaalde partijfunctionarissen, in genieurs, artsen, kunste naars en andere bevoor rechten zich die luxe kun nen veroorloven, want een reis van tien dagen met een zevendaags oponthoud in Brussel en een reis per trein» kost 3300 kronen. Bij gebruikmaking van een vliegtuig is de prijs 3700, dat is ongeveer 400 gulden, ofwel meer dan een dubel maandloon van een goede arbeider. Daartegenover maakt de Sovjet-Unie veel propa ganda om Oostenrijkers in de gelegenheid te stel len de Sovjet-Unie te be zoeken. Tegen alle ver wachting in is de bere kende prijs betrekkelijk laag. Een bezoek van twee weken per trein (natuur lijk onder „betrouwbare" leiding) kost 400 gulden. Er is een dubbel arrange ment mogelijk: of een be zoek aan Moskou, Lenin grad en hun omgeving en de industrie-centra, of een vakantieverblijf op de Krim. In Oostenrijk is de belangstelling hiervoor buitengewoon groot, maar de Russische deskundigen, die hierover in Wenen on derhandelen, hebben als voorwaarde gesteld, dat Sovjetrussische staatsbur gers op basis van evenre digheid eveneens in de gelegenheid moeten wor den gesteld om Oostenrijk te bezoeken. Op een vraag van Oos tenrijkse zijde wat de Russische toeristen het liefst willen zien, werd ge antwoord: „Fabrieken, waterwerken en grote elektrische installatiewer- ken (Foto LD. 'V-m Vliet) hier samen, aldus spreker, om de doden te herdenken. Een herdenking van die man en die vrouw, die van het leven hielden. In feite zijn wij hier bijeen met de doden. Beseffen wij wel voldoende wat aan hen is overkomen? Laten wij een ieder kan dit voor zichzelf doen op dit moment eens denken aan twee of drie. die wij persoonlijk gekend hebben en die niet meer bij ons zijn. In ons land zijn dat er duizenden en in de we reld miljoenen Mr. Kist. die deze avond ook verzets poëzie. o.a. van Muus Jacobse citeerde, tracht hierna de boodschap in herinne ring. welke in 1945 van alle kerken is uitgegaan en waarin gesproken werd over het onherstelbaar verlies, dat velen in de oorlogsjaren heeft getroffen en van de hoge prijs, welke onze dierbare doden hebben betaald opdat wij in vrij heid zouden leven. Met hun dood, aldus spreker, hebben zij ons een inzicht gegeven van de le vensvormen en levenswaarde van een volk. Zo dienen de doden ons nu nog. Zij zijn het geweten van onze vrede. Voor vanavond roepen wij hen even terug van achter de muur van de onherroepe lijke dood. Zij verscherpen ons inzicht, dat het onder ons en hierbij hebben wij internationaal te denken zo scherp toegaat. Hoevele doden zijn er na 5 mei 1945 weer niet gevallen In Indonesië, in Hongarije, in Korea. Pakistan en Algiers Het zijn even zovele grove mislukkingen, waaraan de volkeren zich na de les van 1940—1945 hebben bezondigd. in gedachten stil te staan bij hen die het leven lieten om ons thans in de gelegenheid te te stellen ons telkens weer van de vrijheid bewust te worden waarin wij ondanks alle teleurstellingen mogen leven. Deze kinderen hebben de bezettingsjaren zelf niet meegemaakt, maar die jaren liggen toch nog zo goed in het geheugen van ons gehele volk, dat zij de betekenis van zulk een diy^^d^oorTogs^aren^e^en^in00^^ I kunnen bevatten. Na jaren zal een I de vrijheid en het recht zijn, thans is I voeld worden door de levende ge dood ons een levenshouding tonen. Op- j herdenking als deze „slechts" dat wij in vrijheid zouden leven, zijn zij gevallen In dit verband wees spreker op Christus, die leefde en stierf voor de ander. Hij deed dit voor ons. doch ook voor de doden, die wij deze avond herdenken. Door Zijn opstanding zijn de doden de levenden geworden. Met 'hen worden wij opgeroepen mee te gaan in de geschiedenis, welke God met de volkeren gaat. Door die geschiedenis trekt God een lijn, die uitloopt op Zijn j rijk van gerechtigheid en vrede. In de I waanzin van deze tijd moet het ons een blijde zekerheid geven, dat God met de J volkeren op weg is naar Zijn Rijk. Even voor acht beëindigde mr. Kist zijn tot diep nadenken uitgesproken woord, waarop het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus de twee mi nuten stilte in leidde. Een indrukwek kend moment, waarin iedereen met zijn gedachten alleen werd gelaten en dat nog werd geaccentueerd door het lang zaam „doven" der zaallichten Slechts het podium, waarop een kruis domi- nieerde, bleef verlicht. Dit ogenblik van inkeer werd afgeslo ten met het zingen van het zesde cou plet van ons volkslied „Mijn schilt ende betrouwen". Plechtig en stijlvol waren onze doden herdacht Een indrukwekkend sa menzijn, dat werd omlijst door koorzang van „Ex Animo" en orgelspel van Bram Martijn en dat tevens een appèl op het geweten inhield: opdat wij niet zouden vergeten BEJAARDEN NAAR DE BLOEMBOLLENPRACHT Zaterdagmiddag werd de jaarlijkse bloembollentociht met de inwoners van het Herv. Tehuis voor bejaarden aan de Kaarsemakersstraat gehouden. Dankzij de spontane medewerking van een 25-tal automobilisten is deze tocht een groot succes geworden. Het zonnige weer en het gunstige tijdstip van de bloei waren mede oorzaak, dat de bejaarden van dit uitstapje zo bijzonder genoten. De mede werking van de Motor Tourclub Lelden droeg er toe bij, dat de tocht een vlot verloop had. BLEEKNEUSJES NAAR BIO-VAKANTIE-OORD Donderdag a.s. vertrekt wederom een transport van 19 kinderen, waarvan 9 uit Leiden en 10 uit de omliggende ge meenten, voor een verblijf van zes we ken naar het bekende Bio-vakantie-oord te Bergen aan Zee. waar zij zullen ge nieten van de heerlijke omgeving en een voortreffelijke verzorging Zoals bekend worden deze uitzendingen o.a. moge lijk gemaakt door de opbrengst van de collectes, welke een of tweemaal per jaar in alle Nederlandse bioscoopthea ters worden gehouden. het nog een reeel herdenken, zolang neratie. bezinning op offerbereidheid voor de offers voor de vrijheid nog ge- j De rzichtsfoto werd gemaakt van de omloop van de Molen De Valk af op het moment van het halfstok hijsen der v' MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 5 mei Aanvoer ln to taal 1992; vette koelen 1165; varkens 827. Notering: Vette koelen le kw. 300340. 2e kw. 280300. 3e kw. 260—260 per kg.; varkens 180, 178, 175 per kg. Captain Dotld-beker naar Engeland Wanneer de Oxfordse gasten morgenavond na ruim een week in de Sleutelstad te hebben doorgebracht afscheid nemen van hun Leidse gastvrouwen en gastheren, nemen de hockeyers onder hen ook de Captain Dodd-beker mee naar Engeland. Zij hebben deze trofee her overd in de officiële stedenontmoetingen, die zaterdagmiddag op Roomburg gespeeld werden. Het Britse succes was in hoofdzaak te danken aan de dames. Zij versloegen haar Leidse tegenstandsters met niet minder dan 61. De heren uit de Sleutelstad mochten dan al met 30 een revanche nemen voor deze nederlaag, met 6 4 sloeg de balans toch door in het voordeel van de Engelsen. man Bowen bereikte als snelste gast de derde plaats. De adspirantenrit over 17 kilometer werd gewonnen door B Zoet. Tennisfeest De Oxfordse tennissers hadden giste ren een vrije dag. Zaterdag waren zij nog de gehele dag in touw op de gezel lige banen van de Leidse Hout. Er wer den in totaal vijftien wedstrijden ge speeld, waarvan er twaalf door de Britse gasten werden gewonnen. Maar wij hebben het reeds meer gezegd deze uitslag doet eigenlijk weinig terzake. Het ging in hoofdzaak om de gezelligheid en wat dat betreft was de dag bijzonder geslaagd, mede door het heerlijke weer De spelers en speelsters, waarover de Leidse Hout kon beschikken, werden in de gelegenheid gesteld een partij tc spe len. In de ochtenduren waren er zelfs Kinderteke n weds tri jd trok grote belangstelling (Van onze Haagse redactie) Mitsuko Higashimura is de naam van een 12-jarig Japans meisje, dat van- i morgen te Den Haag onbevangen de vragen van tal van nieuwgierige jour- j nalisten beantwoordde. Zij woont aan de 1 zuidelijkste punt van Japan. Kyushu Island, en zij is een van de winnaressen I van de kindertekenwedstrijd, die vorig jaar door de KLM werd georganiseerd onder het motto „Dit is mijn land". Haar tekening was een van de 3600, die uit Japan binnenkwamen. Evenals de tien andere prijswinnaars uit Suriname, Duitsland, Italië, Zuid- Afnka, Australië. India, Brazilië, Dene marken, de V.S. en Mexico, logeert Mit suko in het jeugdhotel te Den Haag. vanwaar de kinderen trips maken naar Inval in speelhol (Speciale berichtgeving). De politie heeft vannacht een inval gedaan in een woning aan de Blokland straat te Rotterdam, waar gelegenheid tot het beoefenen van hazardspel werd gegeven. De bewoner, een 29-jarige koopman speelde met zijn „gasten" het dobbelspel ..seven or erleven" (zeven of elf). Hij is in het hoofdbureau van poli tie opgesloten Zeven spelers moesten ook mee naar het bureau Na het op maken van proces-verbaal zijn zij heen gezonden. Het is gebleken dat in het pand reeds maandenlang grof werd gespeeld. Ver scheidene arbeiders kwamen in de ver leiding er eens een gokje te wagen, het geen er meestal toe leidde dat zij hun gehele loon verspeelden! De politie heeft een bedrag van ruim f 1000 en een stel dobbelstenen inbeslag- genomen. Chinees met vier kg. opium aangehouden (Speciale beriohtgeving) De politie heeft in de buurt van Ka- tendrecht te Rotterdam een 46-jarige Chinees uit Calcutta, fitter aan boord van een Brits schip, aangehouden. De man vervoerde vier pond ruwe opium, die in een stuk papier was gewikkeld. Toen hij zich ontdekt za«g, gooide hij de opium weg en zete het op een lopen Hij kwam echter niet ver en weldra zat hij in het hoofdbureau van politie. Caritaspool: ontslag van rechtsvervolging De kantonrechter te Heerlen, mr. F. G. van der Kroon, heeft vonnis gewe zen in de zaak van de Caritas-pool, waarin de officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh twee maal f 6.boete of een dag hechtenis heeft geëist wegens overtreding van de loterijwet. De kan tonrechter heeft de poolhouder van rechtsvervolging ontslagen. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis, dat bij de nationale vereniging Caritas b.i. sprake is van een besloten ledenkring en dat er op basis van de doelstelling van Caritas een ideeële band bestaat tussen de leden onderling en ten opzichte van de poolhouder. Op deze gronden concludeerde mr. Van der Kroon, dat de ten laste gelegde overtre ding van de loterijwet weliswaar vast stond, maar dat de aan de dag getreden feiten, gezien de omstandigheden, niet strafbaar waren; hij ontsloeg de pool houder van rechtsvervolging. Mr. Rosingh, de officier van Justitie, had bij zijn eis verklaard, dat hij per soonlijk eveneens geen strafbare feiten aanwezig achtte, maar dat hij ambts halve tot een straf wilde requireren, om deze zaak rpincipieel door hogere rechts instanties te doen beslissen. De kanton rechter deelde dan ook mede, dat de poolhouder er rekening mee diende te houden, dat deze zaak aan hoger beroep onderworpen zal worden. Rotterdam, Schiphol, Amsterdam, de „fteling" in Kaatsheuvel en de Keuken hof. De Nederlandse winnaar, de 16- jarige Goof Grosfeld uit Bergen op Zoom, heeft zijn prijs al te pakken. Hij maakte enkele weken geleden een reis naar Rome, waar hij een week lang een prettige vakantie heeft doorgebracht. De kindertekeningen zullen gedurende vier weken in Den Haag geëxposeerd blijven. praktisch geen heren beschikbaar. Men kan dus moeilijk van een echte kracht meting spreken. Desondanks, de Leidse Hout heeft het er niet zo slecht afge bracht als de cijfers zouden doen ver moeden. Verschillende partijen werden eerst na drie spannende sets beslist. Maar ook dit tennisfeest was zeer ge zellig en daar ging het toch om. De jeugdige Leidse damesploeg was samengesteld uit speelsters van LMHC Siseo en Zuidwijck. Reeds direct na het begin was te zien, dat de jeugdige, stad genoten niet opgewassen waren te gen de grotere routine van haar tegen standsters. Vooral het trio. Alison en Jo Cook en mrs. A. Coombess maakte het de Leidse defensie herhaaldelijk zeei moeilijk. Nadat de Britse gasten de lei ding hadden genomen, kon Wil Pleij nog gelijk maken, maar reeds voor de rust drukten de Oxfordse dames haar over wicht met een 41 voorsprong uit en na de thee maakten zij het halve dozijn vol. De Leidse heren kwamen beter vooi de dag. Zij domineerden in vrijwel de gehele ontmoeting, legden een grotere balcontrole aan de dag en wisten vooral beter gebruik te maken van verkregen kansen. De doelpunten werden gescoord door O. Post. Doove en Hilbrands Het was in hoofdzaak aan de Engelse goalie Hudson te danken, dat de score zo laag bleef, maar ook zijn Leidse collega Kist beeft voldoende gelegenheid gekregen om te bewijzen uit voortreffelijk kee pershout gesneden te zijn. Mixed-hockeytoernooi Ook de zondag brachten de Oxfordse hockeyers op Roomburg door. Zij namen er deel aan een groo' mxed-toernooi, dat werd georganiseerd .ioor Siseo en Zuidwijck. In totaal ''f.i n er acht ver enigingen deel: Siseo. Oxford. Zuidwijck Leiden. RMHC. Delftse Studenten. HDM en HGC. met twaalf elftallen. Na de be- einbully. die werd gemaakt door burge- gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en captain Dodd, ontwikkelde zich op vele fronten een felle strijd. Het werd een bijzonder prettig hockeyfeest, te meer daar ook de weergoden zich op nieuw van hun beste zijde lieten zien. In de finale won Leiden a met 19 van Oxford a. dat zich in korte tijd dus wel vertrouwd had gemaakt met dit voor de Engelsen totaal onbekende soort: niixed- hockev. Tijdens een gezellig avondje in Café „Zomerzorg" werden de prijzen door de \oorzitter van Siseo, de heer J. van Dijk uitgereikt. En element Hadden de Britse hockeyers dus een druk weekeinde, de wielrenners uit Ox ford hebben ook heel wat te doen ge had. Het begon zaterdagmiddag op het LFC-terein aan de Boshuizerkade. waar grasbaanwedstrijden werden verreden. De Engelsen waren hier zichtbaar in hun element, hetgeen ook in de resul taten sterk tot uiting kwam: in alle nummers legden zij beslag op de eerste prijs. Er werd een sprint wedstrijd over twee ronden verreden, een ploeg achter volging over max. tien ronden en een pelotonrace over veertig ronden. Na dit grote machtsvertoon werd verwacht dat oe Britten ook de ereplaatsen zouden bezetten in de gisteren verreden tijdrit over een een afstand van 35 kilometer Daar hebben de enthousiaste Leidenaars echter een stokje voor gestoken. Wil Vreeswijk was met 47.20 de snelste. Plas- meijer werd nummer twee, de Engels- Imponerend maar niet overweldi gend was gisteren weer de bollen- drukte. Alles was er dan ook: mooi weer, een vrije dag. kraampjes met bloemen, slingers en stromen auto s en fietsers. Deze foto werd bij Hil- 'legom gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3