Eisenhower en McElroy: sterk duo dat de strijdmacht wil hervormen Russen maakten zich belachelijk door belangrijke zet te verliezen Nieuwe minister van Defensie (grijzend maar jeugdig) maakte een voortreffelijke indruk Ex-fabrikant leidt het enorme „bedrijf" van liet Pentagon Indrukwekkende prestatie van de Westelijke luchtmachten voorzagen Berlijn van voedsel Moskou vergiste zicli lelijk Belastingdruk in Nederland zou van heel Europa het hoogst zijn VRIJDAG 2 MEI 1958 President kreeg een kleur van opwinding (Van onze Amerikaanse correspondent) Nooit heeft president Eisenhower zo fel gereageerd als toen er op een zijner persconferenties een toespeling gemaakt werd op het verzet in het Congres tegen zijn reorganisatieplan voor de strijdmacht. De president kreeg een kleur van opwinding. HU verklaarde, dat niemand meer verstand heeft van geünificeerde strijdkrachten dan hyzelf en dat hU het gevecht voor zyn hervormingsplannen zou voeren met alle kracht die in hem is. Alle beschikbare middelen zal hij gebruiken en hü zal de oppositie in het Congres bestrijden, hoe groot die ook is en uit welke hoek die ook komt. Eisenhower heeft in deze strUd een medestander van groot formaat, namelyk McElroy, Amerika's nieuwe minister van Defensie. Tijdens een lunch van Washingtons persclub heeft deze minister een indrukwekkende rede gehouden en werd het de journalisten duidelyk, dat het hervormingsplan van de president een kans maakt, ook al is er in het Congres en onder de militairen veel verzet. Dit was McEIroy's eerste rede sedert hij minister geworden is en hy heeft by deze gelegenheid een uitstekende indruk gemaakt. Deze lange, grijzende maar jeugdige figuur, weet wat hy wil en hy weet het te zeggen ook. Eisenhower en McElroy tezamen kunnen een formidabele actie voeren. Druk op Congres De president, die zyn hervormings- boodsohap aan het Congres voor een groot deel zelf geschreven heeft, zal via radio en televisie thans het Amerikaanse volk gaan bewerken. Donderdag 17 april a.s. houdt Eisenhower zijn eerste rede over dit onderwerp. Het is een rede aan een lunch voor het Internationaal pers instituut, dat te Washington bijeen komt, maar radio en t.v. zullen aan het betoog van de president wijdere bekend heid geven, ook nog in de avonduren. Misschien zouden de buitenlandse jour nalisten, die op de lunch zijn uitgeno digd, liever gelijk oorspronkelijK het plan was een rede over de interna tionale politiek hebben aangehoord, maar de president heeft aan dit mili taire onderwerp voorrang gegeven. Dit bewijst wel, hoezeer de zaak hem ter harte gaat. Binnenkort moet het Con gres zich met deze aangelegenheid gaan bezig houden en Eisenhower doet alles om pressie op het Congres uit te oefe nen. Krachtige figuur Ongetwijfeld zal McElroi] de her vormingsvoorstellen moeten verdedigen voor een commissie van het Congres. En hoe formidabel de oppositie ook zal zijn, McElroy heeft toch wel een kans. Hij is een man, die het „doet" in Amerika, een dominerende, krachtige figuur, die zijn antwoorden goed weet te formuleren, die vlot en duidelijk spreekt, gevoel heeft voor een grapje, maar daarom nooit de ernst van de zaak uit het oog verliest. Voordat hy minister werd, was McElroy een groot zeep-fabrikant! Nu staat hij aan het hoofd van een nog veel gro ter „bedrijf": het Pentagon. (Ameri kaans ministerie van Defensie, met tsaar of dictator te willen worden en het systeem, dat hij en Eisenhower voor staan, wordt vergeleken met de generale staf zoals men die in Duitsland heeft gekend. Rechtstreekse bevelen De gevechtskracht van het Ameri kaanse militaire apparaat ligt tegen woordig in feite in de „geüniformeerde commando's" (unified commands), zo als byv. het commando voor het Mid dellandse Zeegebied. Het is niet alleen een deel van de Amerikaanse vloot, dat daar opereert, maar ook delen van lucht macht en leger behoren tot dat com mando. Al deze strijdkrachten staan onder één bevelhebber. Het is daarom logisch, dat deze bevelhebber ook zijn bevelen krijgt van een instantie, die boven de onderverdeling uitrijst. Welnu, de bevelvoering, zoals Eisenhower en McElroy die thans wensen, zou recht streeks gaan van de minister van De fensie naar de geünificeerde comman do's. De minister van Defensie staat onder de president (die opperbevelheb ber is) en hij wordt bijgestaan en van advies gediend door de gezamenlijke hoofden van staf (joint chiefs of staff). Totnutoe is de bevelvoering veel min der rechtstreeks, veel omslachtiger en zulks zou in een eventuele oorlog met ra ketten fataal kunnen worden. De groter directheid van bevelvoering geeft de minister van Defensie in feite groter macht en van militaire zijde heeft men hiertegen nogal bezwaren. Redelijke voorstellen Het Congres had aanvankelijk de in druk, dat in de toekomst als de plan nen doorgingen de minister van De fensie naar willekeur zou kunnen be schikken over het totale bedrag, dat jaarlijks voor de defensie ter beschikking werd gesteld. Naar zóveel macht streeft McElroy beslist niet. Hij wil alleen de bevoegdheid hebben om, zo nodig, gel den, die voor een bepaald project zijn uitgetrokken, over te hevelen naar een project, dat meer urgent is. Hij gaf het voorbeeld, dat het voor zou kunnen ko men, dat men plotseling op een bepaald gebied grote wetenschappelijke vorde ringen maakte (denk bijvoorbeeld aan de „anti-raket-raket"). McElroy wenst in zo'n geval niet te zeer gebonden te zijn en hij wil de bevoegdheid hebben een Portiekdief gestraft (Van onze Haagse redactie) Conform de eis van de officier van Justitie heeft de Haagse rechtbank een 50-jarige voormalige incasseerder-amb tenaar bij Sociale Zaken in Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 2 maanden voor waardelijk, met gedurende de 3 jaar lange proeftijd onder toezichtstelling van de reclassering. De man had maan denlang dagelijks diefstallen gepleegd uit de portieken van flatgebouwen. In totaal pleegde hij tussen de 100 en 200 diefstallen. Zijn buit, bestaande uit was goed, levensmiddelen en fietsen, verte genwoordigde een waarde van f 5000. Spoorwegen staan twee minuten stil Op de nationale herdenkingsavond op zaterdag 3 mei a.s. zullen de Neder landse Spoorwegen hun bedrijf van 20.00 uur tot 20.02 volkomen stil leggen. Alle treinen zullen gedurende deze twee mi nuten stil staan. Op dezelfde avond zal om 18.00 bij het monument voor het hoofdgebouw van de Spoorwegen te Utrecht door de di rectie en de personeelsraad een krans worden gelegd. f 175.000 verduisterd (Speciale berichtgeving) Een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek van voorarrest (van ruim een jaar) heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo geëist tegen een 40-jarige assura deur uit Beverwijk, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in de periode tussen november 1956 en februari 1957 te Vel- sen ten nadele van een Haagse financie ringsmaatschappij ruim f. 175.000 heeft verduister. Door allerlei knoeierijen zoals het zet ten van valse handtekeningen, het op maken van gefingeerde rekeningen e.d. had de verdachte enorme bedragen ten eigen bate aangewend. Uitspraak 14 mei. STERKE KOSMISCHE STRALEN Dr. Alan Waterman, directeur van het Amerikaanse Genootschap van Weten schappen, heeft verklaard, dat de jongste kunstmaan van het type „Explorer" zo krachtige „lagen" van kosmische stralen heeft ontmoet, dat haar instrumenten het niet kunnen verwerken. Sommige stralen waren afkomstig van de zon en andere „van elders in de ruimte". Luchtbrug naar Berlijn (II) 30.000 ambtenaren in Washington). Wat willen Eisenhower en McElroy in dat kolossale defensiebedrijf verande ren? Totnutoe zijn de hervormingen alleen nog maar in algemene termen aangekondigd. Het specifieke wetsvoor stel, dat binnenkort naar het Congres gaat, is nog niet gereed. Maar uit Eisenhowers boodschap en uit wat Mc Elroy gezegd heeft, kan men opmaken, dat men niet slechts een voorjaars schoonmaak beoogt, doch een hele ver bouwing. Twee dingen moeten er volgens Eisen hower en McElroy in elk geval veran deren in Amerika's militaire apparaat: a. de bevelvoering moet direct worden gemaakt in plaats van omslachtig; b. de minister van Defensie moet de bevoegd heid krijgen een deel van de toegestane geldmiddelen van het ene project over te hevelen naar het andere. Dat alles klinkt niet zo sensationeel, maar een storm van verontwaardiging is niettemin opgegaan toen deze en an dere hervormingsplannen bekend wer den. Het Congres is beducht in de toekomst de koorden van de beurs minder stevig in handen te kunnen houden en aldus invloed te verliezen op het militaire be leid. De militairen, behorende tot leger, vloot, luchtmacht of mariniers, maken zich bezorgd, dat de specifieke belangen van hun onderdeel opgeofferd zullen worden. McElroy wordt ervan beeohuldigd een (Van een bijzondere medewerker) Tenminste vijfduizend ton levensmiddelen, brandstof en medica menten zou men per dag in het geblokkeerde Berlijn via de lucht- corridors, die de Russen nog openlieten, moeten brengen, wilde men met enige kans op succes een behoorlijke tegenzet kunnen doen tegen de scherpe zet, die Rusland op het schaakbord van de koude oorlog deed. Vijfduizend ton levensmiddelen en brandstof betekende voor een bevolking van 2^ miljoen minimale rantsoenen en voor de onmisbare industrie, om die op gang te houden, schaarse brandstof. Berlijn zou vier uren per dag elektriciteit en gas kunnen betrekken. Voor het overige moest men het maar zonder doen. En als deze ravitaillering eens de winter dóór zou moeten duren dan zouden de Berlijners in de kou moeten zitten. Want meer dan 25 kilogram steenkool en honderd kilogram hout voor het hele stookseizoen zou men niet kunnen ver strekken. Met deze sombere vooruitzichten maar met de tanden op elkaar geklemd begonnen de Grote Drie aan de opbouw van de lucht brug en de Berlijners stelden zich in op een leven, dat nagenoeg uit zichtloos was, gespeend zelfs van voldoende voedsel, maar met een kans om onder de Russische laars uit te blijven als beloning. aantal viermotorige vliegtuigen bijeen brengen om tenminste vijfduizend ton vracht per dag naar de geblokkeerde stad te vliegen, maar zij moesten ook beschikken over voldoende vliegvelden van waaruit zij hun vluchten konden beginnen. Die vliegvelden werden letter lijk uit de grond gestampt. Kleine, onbelangryke luchthaventjes in "de Britse zone vanwaar in oorlogs tijd de Duitse jachtvliegers opstegen bij Geallieerde luchtaanvallen op Duitsland, werden met grote voortvarendheid uit gebreid of geheel nieuw aangelegd. En intussen beeonnen de grote machines al op Berlijn te vliegen, want de stad was er in die eerste weken slecht aan toe. De levensmiddelenrantsoenen waren sterk verminderd. Er dreigde grauwe hon gersnood. Zo ontstonden in de Britse zone vliegvelden van behoorlijke afme tingen o.a. te Fassberg, Celle, Wuns- torf en Bückeburg, Om een voorbeeld van een grandioos snelle opbouw te noemen: toen op 28 juni de luchtbrug startte, was het vlieg veld Celle niet meer dan 'een klein gras veldje met een startbaan, slechts ge schikt voor kleine jachtvliegtuigen. Drie worden getrokken. In die tijd had men een klinkerstartbaan van 1800 yards ge bouwd, spoorlijnen voor de aanvoer aan gelegd en een kamp opgetrokken dat op een kleine stad geleek. Binnen zeven weken was het vliegveld bruikbaar en in oktober leefden, w oonden en werkten er 4000 Engelsen en Amerikanen en 1200 Duitsers, terwijl er 1500 Duitsers werk ten die buiten het kamp woonden. Een bezwaar was, dat het veld maar één startbaan kon hebben, zodat bij zeer sterke zijwind de grote Skymasters die er gestationeerd werden, een zware han dicap ondervonden. Tot de grens van het roekeloze gingen de vluchten echter door. Celle werd vliegveld voor steen kool de gehele dag door stoomden trei nen met het zwarte goud uit het Roer gebied binnen om direot te worden gelost en te worden overgeladen in de gereed staande vliegtuigen. Per dag werden „slechts" 150 ton levensmiddelen van dit vliegveld verzonden. Bittere noodzaak In de loop van de zomer en de herfst ontwikkelde dit massale luchtvervoer zich op wonderbaarlijke wijze. De rant soenen in Berlijn konden geleidelijk aan weer worden verhoogd. Er kon w at meer gas en elektriciteit worden afgeleverd, zodat tenslotte eerst 's avonds om 11 uur in Berlijn de lichten uitflapten en men in het donker zat. Bij goed weer waren zowel de Britten als de Amerika nen erop uit om records in het vervoer te vestigen, minder om sportieve rede nen dan uit bittere noodzaak. Berlijn zou voor de winter een ijzeren voorraad moeten hebben, wilde men niet bij het annuleren van vluchten wegens slecht Prachtige eenheid De luchtbrug ken niet door een man worden verwezenlijkt. Daarvoor was dit grootste luchttransport aller tijden te geweldig van omvang. Kopstukken op het gebied van luchttransport kwamen bijeen en formeerden een basis voor de opbouw van een luchtverbinding tussen de drie bezettingszones in West-Duits- land en Berlijn. Men had de beschikking over drie luchtcorridors: een noordwes telijke die van Berlijn uit naar de grens van de Britse zone liep. een westelijke, die in de richtin? oost-west liep en eveneen? in de B-:t'2 zone uitkwam en een zuidwestelijke die naar de Ameri kaanse bezettingszone voerde naar Wies- baden en Frankfurt. Een onafgebroken massavervoer vereiste bijzondere veilig heidsvoorschriften, wilde men cata strofen voorkomen. Bepaald werd, dat een éénrichtinigverkeer zou worden inge steld en dat de diverse golven vliegtuigen met geen kleinere tussenruimte dan drie minuten zouden starten in de West- duitse zones en dat zij „in lagen" op een voorgeschreven hoogte zouden vliegen. De Britten zouden van verscheidene vliegvelden in hun zone opereren via de noordwest-corridor die bij Lübeck be gint en landen op de vliegvelden Tegel in de Franse sector van Berlijn en Gatow i in de Britse sector. De Amerikanen zou- den van Frankfurt en Wiesbaden uit, gebruik maken van de zuidwest-corri- dor en in Berlijn op het vliegveld Tem- j pelhof landen. Alle leeg van Berlyn weer vertrekkende vliegtuigen zouden echter van de west-corridor gebruik moeten maken en, eenmaal de grens tus sen de Sovjetrussische zone en West- Duitsland gepasseerd zijnde, naar noord en zuid afbuigen om het vliegveld van vertrek weer te bereiken. Op die manier was een uitermate veilig eenrichting verkeer geschapen. De corridors hadden een bij het verdrag van Potsdam vast gestelde breedte van 20 mijl, maar daarin bevonden zich geen bakens om de koers te kunnen controleren Er zou dus het uiterste van de navigatiekunst van de piloten worden gevergd, wilden zy niet buiten de corridors afdwalen en de Russen een reden geven in te grypen. Snelle opbouw Dc Britten en Amerikanen konden op Amerikaanse vliegtuigen tijdens, andere roomden op het Be'lijnse betrekkelijk korte termijn een voldoend I het uitladen van levensmiddelen en\ vliegveld Tempelhof Een afbeelding van het gegra veerde glasraam, dat door de Stich ting Eilandgemeenschap Schouwen- Duiveland aan het Zweedse Rode Kruis zal worden aangeboden als blijk van dankbaarheid voor de Zweedse hulp na de watersnood, welke hulp o.m. bestond uit de bouw van een nieuw ziekenhuis. Het ontwerp is van W. Heesen, de uitvoering werd verzorgd door de Kon. Glasfabriek Leerdam. Vergelijkingen niet altijd gemakkelijk (Van onze Brusselse correspondent) Een jong Belgisch econoom, drs. Roland op de Beeck, heeft in het tijdschrift van de Ignatius Handelshogeschool van Antwerpen een vergelijkende Europeso belastingstudie gepubliceerd. Volgens zyn conclusies is, van alle Europese landen, ln Nederland de belastingdruk sedert de jaren 1936'38 het meest toegenomen. Die druk bedroeg in 1951'55 32 pet. van het Nederlands nationaal inkomen, dat is een styging van 68 pet. ten opzichte van de vooroorlogse situatie. Nederland komt daarmee, fiscaal bekeken, in Europa op de weinig benijdenswaardige tweede plaats, na Engeland (33 pet.). In Engeland is de druk van de belastingen echter slechts 30 pet. hoger dan voor de oorlog. De heer Op de Beeck publiceert in zyn studie een tabel van de toeneming van de directe belastingen. Ook hier prijkt Nederland veruit op de eerste plaats met een toeneming van 65 pet. In België zyn de directe belastingen 27 pet. hoger dan voor de oorlog en in Duitsland 17 pet. lager, in Frankrijk zelfs 40 pet. lager. Leerrijke tabellen Leerrijk is de tabel, waarin drs. Op de Beeca de belastingpercentages vergelijkt, welke worden geheven op een door een onderneming uitgekeerd salaris. Hy maakt daarbij onderscheid tussen de be lastingen, betaald door ongehuwde en door een gehuwde met twee kinderen. De ongehuwde Nederlander betaalt op een jaarinkomen van 100.000 franken (7.600 gulden) 22 pet. aan belastingen, de gehuwde 8.6 pet. In België betaalt de ongehuwde 8 pet. en de gehuwde 6 pet. In Engeland zijn de percentages resp 20 pet. en 8,5 pet. Iemand met één mil joen franken (76.000 gulden) inkomen moet hiervan in Nederland 61,2 pet. aan de fiscus afstaan, wanneer hij ongehuwd is. en 51,5 wanneer hij gehuwd is én twee kinderen heeft. In België zyn die per centages resp. 34 33 pet., in Duitsland resp. 36 en 34 en in Engeland resp. 52 weer zo achterop raken dat gebrek wel licht zou dwingen Berlyn op te geven. De Russen hebben zich in hun bere keningen vergist. De luchtbrug kon Ber lijn in leven houden en de nadelen die Oost-Berlyn en Oost-Duitsland van deze blokkade ook ondervonden, waren zo groot dat na een goed jaar de Russen hun zet op het bord als verloren gingen beschouwen en de status quo herstelden. Toegegeven moet worden dat de winter 1948/49 niet streng was en dus een minimum aan moeilijkheden voor het vliegen opleverde. Maar zelfs als sneeuw, vorst en mist hadden tegen gewerkt dan nog zou deze strijd zijn ge wonnen. De gunstige omstandigheden maakten echter, dat men de Berlijners meer kon geven dan men ooit had kun nen hopen. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Paul J. W. J., zn van J. H. A. Hendrlksen en B. C. H. M. Braham; Jeanet te J., dr van P. C. Woudenberg en J. J. Schut: Cornelia J.. dr van C. L. KUJn en J. Lubach; Maria B. C.. dr van P. M. Per- 3uln en M. P. J. Slierlngs: Maria, dr van Rijsdam en F. Veloo; Ingrid Th J. M., dr. van L. G. M. Hartman en M. A. Bor- chert. Getrouwd: G. A. Brandt, 25 Jaar en A. M E. Nagtegaal, 24 Jaar; W. R. Oudshoorn 23 Jaar en P. Onvlee, 22 Jaar. Overleden: A. M. Kuick, e.v. J. v.d. Hei de. 79 Jaar; D. Buitenom, e.v. G. Abblnk. 68 Jaar. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren; Johny, zn van C. van Leeuwen en J. P. Bontenbal; Johanna E.. dr van W. A Mol en E. A Los; Fran^oise, dr. van M. Hofman en F. A L. Labenne; Cornelia J. A. M„ dr van C. M. Waaijer en C. A. C. v Leeuwen; Ingrid K„ dr. van A. G. L. Cra mer en A. E .M. Huyssoon. René, zn van A. A. P. Oosterman en E. R. van de Graaf Ondertrouwd: A M. van Akkeren en A H. A. Tol; D. den Hollander en A. M Ver- rlps. Getrouwd: P van der Niet. 25 laar en J Th Ruijtenbeek. 22 jaar. Overleden: L Bravenboer. 74 Jaar wed. van J. van den Eykel. M. Laurier. 71 jaar. echtgen. van A. Zwaan; J. Broeren, 62 Jr echtgen. van H. J. Koetsier. en 50 pet. Uit de meeste vergelijkingen komt naar voren dat het Nederlandse belastingsysteem veel meer lijkt op het Engelse dan op het continentale. Dit is in het raam van de Europese Economi sche Gemeenschap een nadeel. Immers, in het systeem van de gemeenschap pelijke markt zullen een vrije kapitaal markt en een vrye transfer van inko mens mogelijk worden. Van die vrije markt zullen de Nederlanders en de andere Europeanen gebruik kunnen maken om hun in Europa verdiende in komens niet te repatriëren, maar in de partnerlanden te investeren. De hogere directe belastingen, welke in Nederland op de inkomens worden geheven, geven intussen geen volkomen zuiver beeld van de toestand, want in landen als België, zijn in de regel de indirecte belastingen vel hoger dan in Nederland. Volgens de gegevens van de heer Op de Beeck zou de totale belas tingdruk op het nationaal inkomen in Nederland echter 32 pet. bedragen en in België slechts 23 pet. Hier moet. volgens Nederlandse deskundigen, een correctie worden gemaakt. Met name is de bere kening van het nationale inkomen in de beide landen niet gelyk. Inmiddels geeft het grote verschil van 10 punten wel stof tot nadenken. Men kan aannemen dat de Nederlandse bur ger (op fiscaal gebied meer gediscipli neerd is dan de Belg. ofschoon de Bel gische fiscus veel strenger optreedt dan voor de oorlog) meer van zijn inkomen aan de Staat moet afstaan dan de zui derbuur. en zelfs dan de andere Euro pese burgers. Commissie werkelijke dienstplicht De minister voor Defensie heeft luite nant-generaal b.d. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Raad van State, bereid gevonden, het voorzitter schap op zich te nemen van een com missie, genaamd ..Commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen", aan welke als taak is gegeven: „Het opstellen van een rapport om trent de door haar noodzakelijk geachte duur van de werkelijke dienst der dienstplichtigen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Kon. Lucht macht. daarbij rekening houdende met de eisen van de eerste oefening der ver schillende wapens, korpsen en dienst vakken. en met de eisen van paraatheid, mede in verhand met de verplichtingen, welke het lidmaatschap van de NAVO oplegt. Bij deze beschouwingen dient in over weging te worden genomen de invloed, welke de duur van de werkelijke dienst, zowel van de eerste oefening, als van de herhalingsoefeningen heeft op het maat schappelijk bestel en de particuliere om standigheden van de dienstplichtigen en de van hen afhankelijke personen Aan de commissie zullen enige deskun dige adviseurs kunnen worden toege voegd. onder wie drie, aan te wijzen door de ministers onderscheidenlijk \::n Economische Zaken. Sociale Zaken e.n Volksgezondheid, en Maatschappen* Werk.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9