lit moet u eens lezen! waar gaat liet met de sigaar naartoe? S5H Wetenschappelijke expeditie naar Nieuw Guinea in 1959? (luurtetoeslag Vijftien jaar geëist tegen een koopman, die zijn vrouw doodde Dochter kon ternauwernood ontkomen Het orakel van Delplii garandeert voor 1958 èn 1959: zakdoeken 97ste jaargang Vrijdag 2 mei 1958 Derde blad no. 29430 (xiiiSLfts. ftvxv» (7-gAtTl &L\ Loonbelasting op de Cj Het gaat om de laatste loodjes De voorbereiding van de weten schappelijke expeditie naar het Ster rengebergte in Nieuw-Guinea was reeds in een vergevorderd stadium toen de bestedingsbeperking en de minder gunstig wordende conjunctuur oorzaak waren van financiële moei lijkheden, die ertoe leidden de aan vankelijk vastgestelde begindatum te verschuiven. Men hoopt thans dat haar expeditie de geschiedenis zal ingaan als „expeditie 1959", aldus bet bestuur van de Stichting Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea. De stichting heeft goede gronden om aan te nemen dat dit zal gelukken. In de eerste plaats weet zij zich ver zekerd van de steun van regering en gouvernement, die die steun zeker in geld zullen aanvullen, zodra 's lands financiën dit gedogen. Daarnaast moet vermeld worden dat volgens de laatste becijfering op een totale begroting van rond fl. 1.000.000,- reeds fl. 600.000.- is ontvangen of toegezegd. Hieronder be vindt zich een bedrag van fl. 225.000,- van particuliere ondernemingen en personen. Het gaat thans om de laatste lood jes, die, naar ook hier blijkt, het zwaarste wegen. Er is een speciale medewerker aange worven. die in eerste aanleg belast is met het bezoeken van bedrijven en per sonen. van wie belangstelling voor de expeditie kan worden venvacht. Voorts heeft het bestuur der stichting besloten, in een vorm die spoedig zal blijken, een beroep te doen op dat gedeelte van ons volk, te wier opzichte dezelfde verwach tingen kunnen worden gekoesterd. Slagen deze pogingen in voldoende mate dan mag worden gehoopt dat de rege ring na wat zij reeds deed, o.a. door het terbeschikkingstellen van kredieten, ma teriaal en personeel, het dan nog ont brekende zal willen aanvullen. Er is by bezoeken aan het bedryfs- leven naast begrip en medewerking, ook teleurstelling ondervonden. Er zyn nog altyd mensen die zeggen: „U hoeft ons over Nieuw-Guinea niets te vertellen. Hoe eerder wij dat land afstoten, hoe beter". Of in mildere vorm: „Wij voelen wel voor Uw expeditie, maar de toe komst van dat land staat te zeer op losse schroeven, dan dat wy ons daar financieel voor willen interesseren". Het De status van de Nationale Reserve De landelijke contact-commissie der Nationale Reserve, die voortgekomen is uit de vrywilligers, heeft op een te U'treohit gehouden bijeenkomst de sta tus van de Nationa/le Reserve bespro ken naar aanleiding van besprekingen, die in de Tweede Kamer zyn gevoerd en de stukken, die tussen de minister van Oorlog en de leden der Tweede Ka- mar zijn gewisseld. Hieruit blijkt, dat er mobilisatippelo- tons zullen worden gevormd, die zowel in vredes- als in oorlogstijd recht streeks ressorteren onder de territoriale commandanten. De zaak is afhankelijk van de geoefendheid. Het kunnen bewa kingsdiensten zyn, dooh ook kunnen mobiele pelotons gevormd worden. Er kunnen pelotons specialisten ontstaan. De mogelijkheid tot vorming van pelo tons voor taken der Reserve Marechaus see zou hierdoor ook gerealiseerd kun nen worden. De contaot-comimissie der Nationale Reserve is van oordeel, dat, ondanks het feit, dat er nog wensen blijven op basis van de thans bekend zijnde rege lingen, het voortbestaan en de opbouw van de Nationale Reserve kans van sla gen kan hebben. Daarom adviseert de commissie alle vrywilligers der Natio nale Reserve, geen ontslag te nemen, maar de schouders onder het werk te zetten. Hun die reeds ontslag hebben aangevraagd zal worden verzocht deze ontslagaanvrage zo spoedig mogelyk ongedaan te maken. De procureur-generaal bü het Ge rechtshof te Arnhem mr. A. W. Holsteyn, heeft gisteren vijftien jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen een 55- jarige koopman uit Deventer, die ervan wordt verdacht op 26 oktober 1956 zijn 54-jarige echtgenote om het leven te heb ben gebracht en te hebben gepoogd zün 21-jarige dochter eveneens van het le ven te beroven. De rechtbank te Zutphen, die deze zaak destyds met gesloten deuren be handelde, veroordeelde de koopman tot 12 jaar gevangenisstraf, nadat de officier vijftien jaar had geëist De president van het Gerechtshof mi-. G. J. Kronen berg vond geen termen aanwezig in te gaan op het verzoek van de raadsman, mr. A. E. Kaufmann, ook in hoger be roep de deuren te sluiten. Wel werd de zaal tijdelijk gesloten voor de toelich ting op het psychiatrisch rapport dooi de desbetreffende getuige-deskundige. Ook verdachte mocht daarby niet aan wezig zijn. Verdachte bekende, een nylonkous om de hals van zijn vrouw te hebben geslagen doch niet met het oogmerk om haar te doden, doch om haar na een woordenwisseling het zwij gen op te leggen. Wat daarna was ge beurd stond hem niet meer helder voor de geest. Hij kon niet verklaren, waarom hij daarna tot twee keer toe had gepro beerd. zyn later thuiskomende dochter eveneens te doden, eerst met een nylon kous en na een korte tusrenpoos met het koord van een huisjas. B?ide keren had het meisje zich kunnen bevrijden. Uit het verhoor bleek, dat de man zakelijk aan de grond zat. wat hem niet belette in Duitsland betrekkingen aan te knopen met een jonge vrouw. Zijn vrouw kwam hiervan op de hoogte, toen zy een brief open maakte, die van de vrouwelijke re latie afkomstig was. Hierover is later de woordenwisseling ontstaan die aan de noodlottige daad voorafging. Volgens de psychiater was er sprake van een sche mertoestand, toen verdachte zijn vrouw- het zwijgen probeerde op te leggen, en van een voortgezette schemertoestand toen hy daarna zijn dochter naar het leven stond. De procureur-generaal was het met de conclusie van de psychiater niet eens. Verminderde toerekeningsvatbaarheid van verdachte was volgens mr. Hol steyn onaanvaardbaar. Hij schetste verdachte als iemand die knoeiend door het leven is gegaan, le vend in de sfeer van bedrog en zelf bedrog. In alle opzichten is hij als mis dadiger verantwoordelijk voor de ge- pleegde feiten, aldus de procureur-ge- j neraal. Vyftien jaar gevangenisstraf was vol gens de raadsman, mr. Kaufmann, te zwaar, vijf a zes jaar zou volgens hem, gezien de omstandigheden, gerechtvaar digd zijn. Uitspraak over veertien dagen. Tijdperk van atoomschepen breekt over twee jaar aan De Britse vertegenwoordiger Douglas Tennant heeft gisteren op de maritieme conferentie van de ILO te Geneve aan gedrongen op het treffen van veilig heidsregelingen vóór het tijdperk van atoomschepen aanbreekt, hetgeen vol gens hem binnen twee of drie jaar het geval zou kunnen zijn. Hij achtte bestu dering van de uitwerking van straling, per ongeluk - door een stranding of de fect aan een machine - ontstaan, nood zakelijk. Hij keerde zich voorts tegen „het euvel van de goedkope vlaggen Hij noemde het ..belachelijk" dat de Panlib- honco-landen (Panama. Liberia. Hon duras en Costarica) tezamen voor ruim vijftien miljoen ton scheepsruimte staan ingeschreven en daarmee de derde of vierde plaats in de wei'eldtonnage inne men. Prof. dr. H. Brunsting hield in het Rijksmuseum van Oudheden een lezing over het orakel van Delphi. ..Als Croesus de Halys overtrekt, zal ny een groot rijk te gronde richten", verkondigde het orakel van Delphi: Croesus dacht het a." gewonnen te hebben, hy trok de grensrivier over om te vechten tegen het grote rijk van Per- zie. en vernietigde toen zijn eigen rijk, Lydië .omdat hij de nederlaag leed. De geschiedenis is overbekend, maar geeft toch niet. aldus spreker, ten volle de werkwijze van de Delphische priesters weer. Meestal was de uitspraak niet zo dubbelzinnig en by vragen van parti culieren ook niet zo belangryk. Apollo raadde veelal aan. het maar bij het oude te laten, was dus aan de conserva tieve kant. Er kwamen vragen of men zou huwen, op reis gaan en dergelyke, maar ook of. en zo ja, waar men een nieuwe. Griekse kolonie zou stichten, of men een oorlog zou voeren, enz. Zo doende is het orakel eeuwenlang van grote invloed geweest op het politieke leven van geheel Griekenland. De ora keldienares, de Pythia, verkondigde de godsspraak, gezeten op een drievoet, in het binnenste heiligdom, met vaak on verstaanbare woorden, in trance ge bracht. De priesters legden ze uit en brach ten ze gewoonlyk in dichtmaat over. Het verhaal, dat bedwelmende dampen, die uit een spleet in de aarde opstegen, de Pythia in geestvervoering brachten, is onjuist gebleken: er Is zeker nooit een rotsspleet onder de tempel geweest en bedwelmende gassen komen in het gehele landschap niet voor. Wel stroom de er een bron onder de tempel door en aan die bron had Apollo de draak Pytho verslagen. Deze localiteiten, die door Pausanias plm. 150 na Chr. nog werden gezien en beschreven, kan men ook thans weer bezoeken na de opgravingen door de Fransen sedert 1892, die daar voor een heel dorp moesten afbreken. Veel beeldhouwwerk en andere kunst schatten alsmede ontelbare inscripties kwamen daarbij voor de dag. Al deze vondsten werden op de plaats zelf in een museum ondergebracht. Verschil lende daarvan werden door middel van lantaarnplaatjes vertoond, daaronder de beroemde wagenmenner en de Delphi sche tweelingen, Kleotis en Biton. Croesus vernam dit verhaal van de wijze Athener Solon, toen hy deze vroeg wie wel de gelukkigste mens op aarde was. Solon noemde de beide ge broeders, die hun moeder in een wagen bergopwaarts naar de tempel trokken, waar zij priesteres was. De runderen voor de wagen waren nl. niet aangeko men. De trotse moeder vroeg aan de goden voor haar zonen het gelukkigste lot. Zij vielen .in slaap en ontwaakten niet meer. Niemand is nl. voor zyn dood gelukkig", zei de wyze Solon. Gistermiddag /c :n Oostelijk Fle voland in de buurt vem de weg naar Kampen een begin gemaakt met het planten van jonge boompjes welke deel uitmaken van een geschenk van de Ontario Horticultural Or ganization aan Koningin Juliana. Zij zullen mettertijd het Ontario- bos vormen. Tal van Nederlandse en Canadese autoriteiten woonden het begin van de planting bij en namen actief aan het werk deel. VRIJSPRAAK VOOR LONGARTS Het Gerechtshof te Arnhem neeft een 44-jarige longarts uit Zwollerkarspel van al het hem ten laste gelegde vrygespro- ken. De arts stond terecht voor onregelma tigheden. die hy volgens de tenlasteleg ging in het door hem beheerde sanato rium „Zandhove" in de jaren 1952 tot 1954 zou hebben begaan. De- procureur-generaal had tegen de arts 4 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van 3 jaar en f. 500 boete geëist. De rechtbank te Zwolle had hem tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Prins Bernhard vanavond naar Canada Vanavond om 22.55. -.al Prins Bern hard per KLM-vliegtuig van Schiphol naar Canada vertrekken, vergezeld door de ambassadeur van Canada te 's-Gra- venhage, de heer Thomas A. Stone. Voorts zullen zyn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff. en hoofdcommissaris C. Sesink de reis meemaken. De Prins zal negen dagen in Canada verbly ven en daar de gast zijn van gouverneur-gene raal Vincent Massey. In diens residentie „Rideau Hall" is hetzelfde appartement voor hem ingericht, waar in de vorige herfst het Britse koningspaar verblijf heeft gehouden. De Prins zal gelegenheid hebben de Canadese eerste minister, John Diefen- baker, te ontmoeten. Hij zal aan de uni versiteiten van Montreal en Vancouver eredoctoraten antvangen. In Vancou ver zal de Prins de viering van het eeuwfeest van de staat Brits-Columbia by wonen. Naby deze stad zal hy ook een Nederlandse nederzetting bezoeken. Voorts ligt het in de bedoeling van de Prins om de kanalisatie-werkzaamheden van de St. Laurentrivier in ogenschouw te nemen. Doel van deze kanalisatie is het gebied der grote meren bereikbaar te maken voor zeeschepen. Op 11 mei zal Prins Bernhard naar de V. S. saan. Hij zal in San Francisco een bijeenkomst van de ..Netherlands bene volent society of California" bijwonen. RECHTZAKEN Vier jaar m.a. voor daders moord Anjum De Rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren een 20-jarige landarbeider te Anjum wegens doodslag van de slikwer- ker Pieter Steegstra, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar met terbe schikkingstelling van de regering. Zyn mededader, een 26-jarige timmerman, eveneens te Anjum, werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. Van beide straffen wordt de tyd in voorlopige hechtenis doorgebracht (byna 20 maan den» afgetrokken. De officier had tegen deze verdachten resp. 7 en 5 jaar met aftrek en terbe schikkingstelling geëist. De 38-jarige moeder van een hunner werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar m.a. van eveneens 20 maanden preven tief. Tegen haar had de officier 5 jaar m.a. geëist. De vader, tegen wie in laat ste instantie 2% Jaar m.a. was geëist, werd vrijgesproken. bestuur van de stichting wil het vol gende antwoorden: Onze expeditie, hoe wel uiteraard niet blind voor economisch belangrijke uitkomsten, is in de eerste plaats bestemd voor zuiver wetenschap pelijke exploratie, zonder enige politieke bijgedachte of bedoeling. Wat ook de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea moge zyn, de resultaten der expeditie zullen voor de gehele wereld van blij vende waarde zijn en zij zullen op het credit van de Nederlandse wetenschap worden bijgeschreven. Uit dien hoofde moest eigenlijk iedere Nederlander zich voor haar interesseren, al is het begrij- pelyk dat zekere sentimenten nog een rol spelen, omdat het hier gaat om Nieuw-Guinea. Voor anderen echter zal het juist weer een argument ten gunste zijn dat Nederlands Nieuw-Guinea in ieder geval thans aan Nederland is toe vertrouwd en dat er hoegenaamd niets in te laken valt. als Nederlanders dat gebied wetenschappelijk exploreren. In tegendeel, dat is een Nederlandse plicht. In antwoord op vragen van. het Twee de Kamerlid, de heer De Kort. heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat er wel loonbelasting zal worden In gehouden op de uitkeringen, die krach tens de wet Duurtetoeslag 1958. Dit zal geschieden onder toepassing van het tarief voor bijzondere belonin gen. Dat houdt ook in. aldus de minister, dat de belasting volgens dit tarief ook geheven wordt, indien het totale fiscale loon beneden het belastingvrije mini mum van de gewone tabellen blijft. Hier uit volgt echter ook, dat voor degenen, die een hoger loon dan f. 60 per week genieten, het voordeel groter is dan voor hen, wier loon beneden dat bedrag blijft. De minister is evenwel van mening, dat de geldende heffingspercentages in het. proportionele tarief zeer laag zijn en er bestaat volgens hem niet voldoende grond noch in het algemeen, noch in het onderwerpelijke geval, de totstandko ming te bevorderen van een bijzondere maatregel. Koker, N. V. V.-voorsitter Loonpolitiek onder spanning Bezorgdheid over enige achterstanden Er wordt hier en daar gefluisterd, dat de beroemde tabakken uit Sumatra en Java schaars worden. Is dat waar? Is er werkelijk reden tot ongerustheid? Zal Uw geurige sigaar straks inderdaad minder van kwaliteit worden? Néén! Dat hoeft niet te gebeuren! In elk geval niet, als U die goede, geurige en betrouwbare Senator rookt. Want - let nu op! „Door de economische omstandighe den, waarin ons land verkeert, is de loonpolitiek onder spanningen komen te staan. Wy zullen deze spanningen gezamenlijk de baas moeten blijven. Wanneer wij niet oppassen dan zou uit die spanningen een vertrouwens crisis kunnen ontstaan tussen regering en vakbeweginng, waaruit slechts nood lottige gevolgen voor ons volk kunnen voortvloeien. Het is de taak van allen, die verantwoordelijkheid dragen om dit te voorkomen." zo zei de heer C. W. van Wingerden, voorzitter van het N.V.V. vanmorgen op de vergadering kleding „De Eendracht" in „Bellevue" te Amsterdam. de in de na-oorlogse jaren gevoerde po litiek voort 'te zetten, ieder zich bewust dient te zijn van de verantwoordelyk- heid, die hij draagt met het recht om voor zyn eigen belangen op te komen in het kader van he't algemeen belang. Het N.V.V. staat op het standpunt, dat de economische ontwikkeling niet mag worden geschaad, dat het loonbeleid gebaseerd moet zijn op fundamentele economische factoren: dus coördinatie in het beleid. Hierbij verwees spreker naar een uitspraak van minister Suur- hoff van enkele jaren geleden, waarin deze zei, dat de Rijksoverheid een laatste verantwoordelykheid behoudt voor de ontwikkeling van het totale loonpeil. 2 Dit geldt voor Senator grandioos en Sena tor regent die U nü in de winkel koopt, dit geldt dus óók voor de Senators, die over 'n maajid, die over 6 maanden, ...die het vol gend jaar in onze fabriek worden, gemaakt. 3 Want een ervaren en vooruitziend inkoop- beleid, fcritische tabakskennis en een ÏOO- jarige ervaring in het vak van sigarenmaken staan daar onverzwakt borg voor. De met zoveel zorg èn vakmanschap opgebouwde reputatie van Senator zal niet worden aan getast. De heer Van Wingerden zei voorts, dat wanneer men in staat wil zyn om Over de grondslagen van de loonpo litiek merkte de heer Van Wingerden op, dat als het N.V.V. in het najaar van 1957 een algemene loonorde aan de orde had gesteld, de werkgelegen heid nog slechter zou zijn dan zy thans reeds is. Hij wees op de voor waarden, die het N.V.V. bij haar be reidheid om mede te werken aan de bestedingsbeperking had gesteld, ni. eventuele looneisen bij het stijgen van de kosten van levensonderhoud tot een bepaald punt en de ruimte, die er zou moeten blijven om bepaalde ach terstanden in te halen. Wanneer wy vaststellen, dat er, gezien in het licht van de coördinatie bepaalde achter standen zijn moet er voor de be treffende bedrijfstakken het recht en de mogelijkheid zijn om te trachten die achterstand in te halen. Om nooit te vergeten Als wij dan de praktyk van de af gelopen tyd bezien, dan is er geloof ik toch wel aanleiding tot bezorgdheid zo merkte spreker op. Naar aanleiding hiervan gaf hij een beschouwing van de loonsituaties en de onderhandelingen bij de spoorwegen, de mynindustrie en het bouwbedrijf. Ook over de praktijk en de uitvoering van de loonpolitiek maken wy ons on gerust. zo zei de heer Van Wingerden. Een algemeeen gehoorde klacht is „het duurt allemaal veel te lang". Er gaan soms maanden overheen voordat eer een beslissing wordt genomen en dat werkt verlammend op een actie naar het re sultaat waarvan zovelen met belang stelling uitzien. Wij zijn er niet van overtuigd, dat het altijd zo lang moet duren. Ik moet er mijn twijfel over uit spreken of de regering bij het uit oefenen van de laatste verantwoorde lykheid bij de ontwikkeling van het loonpeil wel altijd die hoofdgedachte van de loonpolitiek namelijk de coördinatie voldoende in acht heeft gehouden aldus de N.V.V.-voor- zitter. 1 Senator grandioos (20 ct) en Senator re gent (22 ct) zijn vervaardigd van de best denkbare soorten Sumatra- en Java- tabak. Hoewel niemand vèr vooruit kan kijken, kunnen wij het bovenstaande met beslist heid garanderen - zowel voor het jaar 1958 als "Voor het jaar 1959. Zij, die Senator GRANDIOOS of Senator REGENT roken, verklaren unaniem, dat deze in hun prijsklasse aan de top staan wat betreft model, brand en kwaliteit. RE8ENT 22 ct. GRANDIOOS 20 ct.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5