Enig zegZo gracieus en sportief. Leidse Ambachtsschool bestaat thans vijf-en-zeveiitig jaar Scooter Coats Peek&Cloppenburg School leverde circa 10.000 leerlingen aan bedrijfsleven af 97ste Jaargang Vrijdag 2 mei 1958 Tweede blad no. 29430 Uit particulier initiatief geboren Aan opleiding en vorming van leerling wordt grote aandacht besteed De Leidse Ambachtsschool, een school, welke niet alleen in de Sleutelstad, doch ook ver daarbuiten om haar gevarieerde doch tevens deskundige opleiding zeer hoog staat aangeschreven en in de kring van het nijverheidsonderwijs een goede klank heeft, gaat jubileren. Volgende week zal het 75-jarig bestaan van de school, eens uit par ticulier initiatief geboren, worden herdacht. In de loop van deze vijf- en-zeventig jaar vonden circa tienduizend leerlingen, die aan deze school hun technische opleiding en ook vorming ontvingen, een plaats- veelal een goede in het Nederlandse bedrijfsleven. Aanvankelijk zeer eenvoudig gehuisvest in een gebouw aan de Sion- steeg en bezocht door 34 leerlingen, is de school thans uitgegroeid tot een moderne inrichting van nijverheidsonderwijs, waar dagelijks ruim 900 leerlingen worden voorbereid op hun taak, hun levensvulling, in de maatschappij. Daarnaast ontvangen via deze jubilerende school nog maals circa 900 jongeren aanvullend avondonderwijs. Voor dag- en avondschool een respectabel aantal, een voor Leiden nog steeds onge broken record! Dank zij het goede samenspel van opeenvolgende besturen, een bekwame directie, een staf van deskundige leerkrachten en van leerlingen, die zich op de school thuis voelen, kon een dergelijk resul taat worden bereikt. Doen wij in dit jubileum jaar een greep uit de interessante geschiedenis van deze school, welke steeds onder een Koninklijke bescherming heeft gestaan, dan blijkt, dat het initiatief tot deze Leidse schoolstiohting is uitgegaan van de particuliere werkbazen-organisatie „Bouwkunst en Vriendschap", welke in januari 1881 uit haar leden een com missie benoemde teneinde de statuten en een bouwplan voor te bereiden. Deze C. BRILMAN Een-en-veertig jaar aan de school en sinds 1951 directeur. (Foto LJD./Van Vliet) commissie bestond indertijd uit de heren W. A. van Lith, voorzitter, P. J. Groen, G. H. Bertrand.'J. Filippo, H. J. Giezen, L. Maas, P. Marks, J. C. Timmermans, Adr. Verhoog en R. de Wilde Rzn. Hoe het begon Dank zy het ijverig werken van deze commissie kon op 18 april 1882 de Vereniging „De Practische Ambachts school" worden opgericht, nadat uit giften een bedrag van f. 3000 was sa mengebracht en circa 150 ingezetenen als lid waren toegetreden. De departe menten Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en van de Maat schappij ter Bevordering van Nijverheid zegden hun blijvende medewerking en steun toe. In het eerste bestuur, dat zich tot taak gesteld zag aan de plannen concrete inhoud te geven, werden gekozen de heren: prof. dr. J. M. van Bemmelen, voorzitter; W. A. van Lith, onder-voor- zitter; A. L. de Sturler, secretaris; J. Filippo, penningmeester; prof. dr. M. J. de Goeje. L. Maas. P. Marks, H. W. F. i Bakker en J. C. Timmermans, terwijl j Z.K.H. Prins Alexander bereid werd ge- vonden het Beschermheerschap der vereniging te aanvaarden. De grootste moeilijkheid vormde voor het bestuur het vinden van een passend gebouw, i aangezien de financiën niet toelieten een nieuw, aan alle eisen beantwoordend j gebouw in te richten. De gemeenteraad vond hiervoor een oplossing door een gedeelte van het voormalige Caecilia-gasthuis in de Sionsteeg beschikbaar te stellen, zomede een bedrag van f. 1800 voor dè inrich ting en een jaarlijkse toelage van f. 2500. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen schonk bovendien een bedrag van f. 1.000. Dank zij deze i giften kon op 1 mei 1883 de inrichting, zij het ook nog op bescheiden leest ge schoeid, worden geopend. Als directeur was inmiddels benoemd j de heer Adr. J. van Achterberg en als leraren de heren J. W. Verstraaten en J. C. T. Wildenburg, resp. in het tim- meren en smeden. Het eerste jaar begon met 34 leerlin- gen: 28 timmerlieden en 6 smeden. Verschillende omstandigheden waren I oorzaak, dat de officiële opening eerst op maandag 2 juli 1883 plaats vond. De voorzitter, prof. dr. J. M. van Bemmelen hield bij deze gelegenheid een uitvoerige rede, waarin hij een overzicht gaf van de motieven, welke leidden tot de stichting der school. De toenmalige burgemeester van Lei den. de heer L. M. de Laat de Kanter. beantwoordde deze toespraak en gaf de verzekering van de blijvende sympathie van het gemeentebestuur. Mr. W. DE CLERCQ Al 43 jaar belast met het secretariaat (Foto L.D./Van Vliet) Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". In het tweede leerjaar verloor de school haar Koninklijke Bescherm heer door het overlijden van Z.K.H. Prins Alexander van Oranje. Onder hoge bescherming Vrijwel al deze 75 jaar heeft de school onder hoge bescherming gestaan. Was het eerst Koningin Emma destijds nog Koningin-regentes die bereid werd gevonden het beschermvrouw schap te aanvaarden, in later jaren was dit Koningin Wilhelmina, terwijl de school thans staat onder de Koninklijke bescherming van Konin gin Juliana. Onthulling standbeeld Van der Werf Als een aardige bijzonderheid zij ge memoreerd, dat de leerlingen indertijd met het vaandel, hun geschonken door de heren De Fremery en De Sturler, medewerking verleenden bij de plechtige onthulling van het standbeeld van Pieter Adriaanszoon van der Werf. Bij die gelegenheid werd de historische op- tocht, welke de ontwikkeling en de bloei van Leiden in verschillende tijdperken aanschouwelijk voorstelde, besloten door een versierde wagen van de Ambachts school, waarop door zes jongens werd getimmerd, gesmeerd en geschilderd. Op 1 oktober 1885 werd voor de eerste maal het getuigschrift uitgereikt, dat de gehele cursus met vrucht was gevolgd. Het viel ten deel aan de timmerleerlin- Deze uitbreiding, welke bU de aanvang nieuwbouw eerst in 1943 in gebruik kon worden genomen, werd bij de viering van het 50-jarig bestaan der school in mei 1933 officieel geopend. Het aantal leerlingen van de dag school was intussen tot 480 gestegen, terwijl de avondcursussen door 457 leer lingen werden bezocht. Deze uitbreiding was voor de Leidse Ambachtsschool een grote aanwinst. Toch bleek al spoedig, dat meer ruimte en een betere huisvesting noodzakelijk was. Reeds in 1936 diende het bestuur plan nen in om het oude gebouw te vergroten. Na vele besprekingen en gewijzigde plannen werd op 23 januari 1939 de goedkeuring ontvangen de plannen te doen uitwerken. Op 15 maart 1939 vond de aanbesteding van de nieuwbouw plaats. Zij omvatte om. de bouw van elf leslokalen, een auto-werkplaats, een gymnastieklokaal en een kamer voor de directeur en de administratie. Oorlogs omstandigheden waren oorzaak, dat deze nieuwbouw eerst in 1943 in geheel kon worden genomen. Slechts drie directeuren In deze 75-jarige periode hebben slechts drie directeuren leiding en rich ting aan het onderwijs gegeven, waaruit mag worden afgeleid, dat de binding met Leiden hecht en de sfeer en geest in de schoolgemeenschap steeds goed zijn geweest. Bekleedde de bij de op richting van de school benoemde heer A. J. van Achterberg niet minder dan 42 jaar het directoraat, zijn in juni 1925 benoemde opvolger, de heer G. E. E. Kuijntjes, stond tot aan zijn overlijden in 1951 aan het hoofd van de school. Het was onder zijn leiding, dat in 1938 werd begonnen met de leerlingopleiding in het bedrijf en dat reeds werd gezocht naar een symbiose tussen het V.G.L.O. en de Ambachtsschool, een samenwer king, welke reeds kort na zijn verschei den tot zulke gunstige resultaten leidde. De huidige directeur, de heer C. Bril man, die ook reeds ruim veertig jaar in de school „meeloopt" en in 1931 als adjunct-directeur werd benoemd, ont- i ving op 3 oktober 1951 zijn officiële De eerste jaren Al spoedig bleek, dat er grote behoefte bestond aan een tweede leraar voor het timmeren, terwijl ook voor het huissohil- deren zich een groot aantal leerlingen aanmeldde. De middelen lieten evenwel niet toe tot aanstelling van twee leer krachten over te gaan. In de najaars- j zitting van 1883 besloten Provinciale Staten van Zuid-Holland tot het verle nen van een jaarlijkse toelage van f. 1.000. hetgeen de benoeming van een onderwijzer in het huisschilderen mo gelijk maakte. Het theoretische onderwijs in het tim meren en smeden, het onderwijs in het handtekenen en voortgezet bouwkundig onderwijs werd in de eerste jaren ver strekt in de avondlessen van het Kon. In opleiding. Met veel ambitie wordt het onderwijs in auto-tech niek gevolgd. Ir. J. J. G. VAN HOEK Voorzitter en reeds 28 jaar in het bestuur (Foto L.D./Van Vliet) gen I. L. Th. van Oosten en J. Verpoor ten en de smidsleerlingen W. N Cunaeus en A. Verpoorten. Zij konden direct eên werkkring vinden op een loonbasis van 9—12 cent per uur(!). School exposeert in Parijs Dat de school reeds in haar begin jaren ook buiten Leiden goede naam genoot, moge blyken uit het feit, dat de commissie voor de Nederlandse afdeling Onderwijs op de Wereldten toonstelling te Parijs in 1888 meende de Leidse Ambachtsschool als voor beeld voor het nijverheidsonderwijs te moeten kiezen. Er werd een aantal door leerlingen vervaardigde werk stukken ingezonden, dat met een diploma werd beloond. Deze expositie was tevens aanleiding, dat diverse directeuren van buitenlandse ambachtsscholen zich tot het bestuur- wendden om inlichtingen aangaande de in Leiden gevolgde methode van nijver heidsonderwijs. School steeds weer te klein De uiterst deskundige aanpak van dit onderwijs, waarby tevens aandacht werd besteed aan de vorming van de leerling, was aanleiding, dat het gebouw aan de j Sionsteeg al spoedig te klein bleek te j I zyn. Het zou echter nog tot juli 1893 duren voor dat een nieuw gebouw aan i de Haagweg 4 betrokken kon worden. De school telde toen 140 leerlingen, j Precies dertig jaar later er waren 1 toen reeds ruim 300 leerlingen kOn aan dit gebouw een nieuwe vleugel wor den toegevoegd. In 1933 was de school al weer te klein. Nadat pogingen hadden I gefaald om een aangrenzend terrein aan te kopen, besloot het bestuur aan de overzyde, recht tegenover de school, een I stuk grond aan to kopen, I H. KORS WAGEN Penningmeester en reeds 30 jaar in het bestuur (Foto L.D./Van Vliet) aanstelling als directeur. Is dit drie manschap er in de loop van deze 75 jaar in geslaagd de school zowel in als bui ten Leiden een gunstige reputatie te geven, het is aan de nieuw benoemde directeur, de heer Hartog aan het einde van de lopende cursus gaat de heer Brilman met pensioen hun arbeid te consolideren, resp. uit te bou wen. Hij weet zich daarbij verzekerd van het technisch inzicht van niet min der dan 80 leerkrachten. Eeuw in hef besfuur Waren de directeuren „schoolvast", ook op eenvolgende besturen legden grote aanhankelijkheid aan de school gemeenschap aan de dag. Menige zil veren jubilaris telt of telde het be stuur in deze drie kwart eeuw in zijn midden. Van hen spant de huidige secretaris, mr. W. de Clerq, de kroon. Op 8 april 1915 in deze functie geko zen, neemt hij nu al ruim 43 jaar met grote toewijding het secretariaat waar. Ook de huidige penningmeester, de heer H. Korswagen, heeft een uitne mende staat van dienst. In 1928 tot bestuurslid benoemd, strekt zijn toe zicht zich sinds 1946 over de finan ciën der school uit. Tenslotte heeft ook de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek het „zilver" reeds drie jaar achter de rug. Sinds 1930 in het bestuur, volgde hij in oktober 1936 ir. J. M. Radema ker als voorzitter op. Met elkaar heeft dit driemanschap er reeds een eeuw van trouw aan en liefde voor de school opzitten. Het gezegde „Trou moet blycken" is door hen wel in praktijk gebracht! Herdenking 75-jarig bestaan De herdenking van dit 75-jarig be staan, dat gelijk valt met de viering van I het zesde lustrum van de Vereniging van oud-leerlingen van de Ambachtsschool (Vola), vangt a.s. woensdagmiddag aan met een officiële opening van een in de school ingerichte expositie van door leerlineen "prvaardisde werkstukken. Advertentie inaaa Zo nieuw, zo vlot, zo charmant! Speciool ontworpen voor moderne jonge vrouwen - een schot van een jasje, van poplin met nylon met een flatteuze ronde Icraag die met verborgen rits zó om getoverd kan worden tot capuchon. Keus uit vele water- en wmddichte modellen lafwas- baarl in heel originele kleur contrasten Mode in Regenmantels Sinds Parijs zich met de regenmante's „bemoeit'' ziin deze van oorsprong procfische kledingstukken wel héél modieus geworden. In onze rijke Pinkster- collectie mode-regenmantels - o.a. flatteuze streepies en moderne ruiten I Speciale aanbieding Model Sissy Model Romy Model Desirée Uéle&faodeoiea&a) - ViG tcfgAeJtati&s Een tentoonstelling, welke donderdag d.a.v. is geopend van 912 en 24 uur, vrijdag van 912 uur en zaterdags we derom van 912 en 2—4 uur. Donderdagavond 8 mei hebben de leerlingen feest, waarna het bestuur vrijdagmiddag in de school recipieert. De feestelijkheden worden zaterdag in alle zalen van de Stadsgehoorzaal be sloten met een cabaretavond, welke ech ter valt in het kader van de Vola-feest- viering. ALG. NED. INVALIDENBOND De voorzitter van de Leidse afdeling van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, de heer H. P. Pannekoek, opende in Den Burcht de jaarlijkse feestavond voor leden, donateurs en belangstellen den met een hartelijk woord van wel kom. Het verheugde hem onder zyn toe hoorders ook de directeur en de adjunct directeur van de Gemeentelyke Werk plaats aan te treffen, alsmede leden van het hoofdbestuur, vertegenwoordigers van zusterverenigingen, de afdeling Bol lenstreek en van het Ned. Roode Kruis. Spreker herinnerde aan enkele reizen die de afdeling op het programma heeft lo.a. één naar Heidelberg en besloot zijn toespraak met te wyzen op het edele doel van de ANIB Vervolgens stelde het cabaretgezel schap, dat de verdere avond zou vullen, zich voor. Zonder twijfel zijn zij er in geslaagd het publiek aangenaam bezig te houden en in een feestelijke stem ming te brengen. Jan Tielenburg stak met kop en schouders boven het gezelschap uit. Tij dens het samenspel met Nard Boer gaf Andries veertig jaar in „De Turk" De heer A. Delmeer onder zyn col lega's Andries herdacht gisteren het feit, dat hij voor veertig jaar als dienst knecht in dienst trad bij café-restaurant „In den Vergulden Turk". Ter gelegenheid van dit jubileum vond 's ochtends temidden van het personeel een hartelijke huldiging plaats. De directeur, de heer W. J J. A. Couwen- berg, die grote waardering had voor de door Andries in deze functie aan de dag gelegde eigenschappen, bood hem een enveloppe met inhoud aan en de gouden medaille met oorkonde van de Horecaf. Oberkelner A. Janssen, die vervolgens namens het personeel het woord voerde, zeide, dat de jubilaris goed past in het rader van het uurwerk, dat „Turk" heet. Andries zorgt er voor, aldus spreker, dat dit uurwerk nimmer van slag is en maakt zijn optreden dienstbaar aan het geheel van handelingen in een Horeca bedrijf. Namens het personeel werd een geschenk aangeboden, terwyl mevr. Del- meer met bloemstukken van directie en collega's werd verrast. Een feest dronk bezegelde deze hartelyke hul diging. hij uitstekend werk te zien Voor de no dige aanvulling zorgden de twee dames Joke en Lies. Cees Toets speelde piano en dat was hem wel toevertrouwd. Zijn potpourri succesnummers kwam beter tot zijn recht dan de operettemelodietjes. De twee Vinjé's bespeelden ieder een accor deon. Hoe het begon. Het gebouw in de Sionsteeg. waar de ambachtsschool het eerst gevestigd was. (Foto LD./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3