Dr. A. Schaberg Leids hoogleraar ziektekundige ontleedkund e I J Forse Groenlandse haai ongewoon uitstapje in eindigde Leiden P. Stol 40 jaar aan Anorganisch Chemisch Laboratorium werkzaam Centrale Stierenkeuriiig te Leiden VAST TAPIJT BULTHUIS SPORTSHIRTS IWüJvl\6$&l Explosie in huis te Noordwijk 97ste jaargang Vrijdag 2 mei 1958 Vijfde blad no. 29430 „Het is alsof ze je na een lang en gelukkig huwelijk vragen: vertel nu eens iets van je vrouwDan weet je eigenlijk ook niet wat je zeggen moetMet deze woorden gaf prof. dr. A. E. van Arkel, hoogleraar en oud-directeur van het Laboratorium voor Anorganische en Fysische Che mie een scherpe schets van de figuur van de jubilerende concierge, de heer P. Stol. Gedurende veertig jaar heeft de heer Stol zijn krachten aan het La boratorium gegeven. Onopvallend, maar altijd opgewekt en tot helpen be reid heeft hij zijn werk verricht en is hij in de loop der jaren schier on misbaar geworden. Daarom werd hem gisteren in het gebouw aan de Hugo de Grootstraat een grootse hulde be reid. En men verheugde zich algemeen in de eer, die hem dezer dagen te beurt was gevallen toen hij door H.M. de Koningin werd onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De leiding van de huldigingsbijeen komst in de collegezaal berustte in han den van de hoofd-assistent, de heer A. P. Zuur, die zich gelukkig prees mede namens de feestcommissie de eerste te kunen zijn, die de jubilaris geluk wenste. Vervolgens gaf hij het woord aan de hoogleraar-directeur, prof. dr. A. J. Staverman, die van oordeel was, dat hij daar hij nog zo kort geleden in deze functie was benoebd niet zo veel recht van spreken had. Maar des ondanks, ook hij kende reeds de bereid heid. van de jubilaris om iedereen te helpen. Prof. Van Arkel kon meer her inneringen ophalen, maar het waren allemaal prettige. Hij betrok mevrouw 5tol in de huldiging, ook al geen onbe kende op het Laboratorium, daar zij de werkers lange jaren met koffie had ge laafd. De conservator, dr. A. B. Ruigrok wist naar al te goed, wat hij aan de heer Stol had. Kortgeleden was deze ernstig siek geweest en toen stond men voor het jrobleem een vervanger te vinden. Ver- ichillende collegae namen een deel van Sijn taak over, maar met alle waarde- •ing voor hun werk, zij konden de jubi- aris niet doen vergeten en iedereen was >lij, toen hij weer hersteld terugkeerde. Ifet angst en vreze zag dr. Ruigrok de lag tegemoet, dat de heer Stol van een Jubileum W. C. van der Heijden VEERTIG JAAR ACHTER DE TOONBANK. Gisteren was het veertig jaar geleden, lat de heer W. C. van der Heijden als winkelbediende zijn intrede deed in de tantoorboekhandel van de firma L. F. Servaas en Zn. aan de Hogewoerd, waar hij thans al weer vele jaren als winkelchef een vertrouwenspositie in- leemt. W. C. P. d. HEIJDEN Ter gelegenheid van dit jubileum is Ie heer Van der Heijden ook diens ichtgenote deelde in de hulde gis- eren een hartelijke huldiging ten deel [evallen. De heer L. K. Servaas, die temidden 'an de personeelskring als eerste spre ker het woord voerde, schetste in vogel- llucht de mooie carrière, welke de jubi- aris in het bedrijf heeft gemaakt en iood hem een enveloppe met inhoud ian. De heer H. N. van Weizen, die namens let personeel veel woorden van waar- lering en lof sprak, wees o.m. op de lartelijke collegialiteit van de jubilaris, tiens opgewekt humeur op allen aan- tekelijk werkt. De heer Van Meijgaar- en, die in dienstjaren maar één jaar p de jubilaris achter ligt, deed deze 'oorden van gelukwens gepaard gaan xet de aanbieding van een fraaie inge- Ijste foto van de heer Van der Heijden. Na deze huldiging verplaatste de ïestvreugde zich naar de woning van e jubilaris in de Van 't Hoffstraat, 'aar zeer velen in de loop van de dag un felicitaties aanboden. Een groot antal geschenken en bloemstukken nderstreepte deze dag de waardering, 'elke men in zo ruime kring de jubi- iris toedraagt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Gerarda Maria, dr van A. A. pping en P. C. Huisman; Martinus Cor dis, zn van H. W. Loef en W. S. Varke- Isser; Riwka, dr van A. J. C. Kok en A. leesbeen; Catharina Jacoba Maria, dr van P. van Kempen en E. C. Frankhuizen; hristina Henrica Maria, dr van N. C. op en C. C. B. Compeer; Charlotte Ca- larina, dr van L. S. Verwoerd en T. van er Neut; Nlcolaas, zn van H, J. de Mooij a A. C. Nederveen; Reginald, zn van J. en Boeft en M. L. Haakmeester; Petrus ornelis Maria, zn van A. T. Waaijer en G. H. van Haaster; Frederlcus Franciscus ptonius, zn van F. H. Bekken en J. M. evilee; Cornelis zn van W. J. M. Rijs- ergen en T. C. Jonker; Petronella Johan- a Maria, dr van P. C. van der Sleet en P. M. Flarnan; André, zn van F. A. Verkerk 1 G. J. M. van Roouen; Maria Catharina [ilhelmina, dr van C. J. J. Vermeulen en K. Polderman; Jolanda Albertina Jaco- a, dr van A. J. de Koning en J .Imthorn; icoba, dr van J. Varkevisser en W. Ouwe and; Petrus Wilhelmus, zn van P. C. De- lee en C. van der Burg; Alexandra Jan- Ita Christina, dr van J. Frankrhuizen en Vlasveld; Pieter Pepijn Everard, zn van J. C. van Scherpenberg en M. F. Böck- ög. GETROUWD C. J. van Velzen en W. P. C. Schutte; A. Goutier en G. S. Beuk; D. Zwanziger 1 T. Hartevelt; J. G. Luyten en G. H. M. i Wilde; D. C. Zandstra en H. J. Bave- ar; F. Hermans en C. J. Bossaert; D. G. pringer en R. Hermans; G. J. Keijzer en Mulder. welverdiende pensioen zal gaan genieten. Hij prees de plichtsbetrachting, de ac curatesse en de energie van de jubilaris en het verheugde hem bijzonder namens het Rijk het echtpaar Stol een grati ficatie te kunnen overhandigen. Het commissielid, de heer W. F. Tege laar, sprak namens personeel en staf een geestig speechje, of beter hield een korte voordracht, waarin weer nieuwe goede eigenschappen van de heer Stol naar voren werden gehaald. Ook hij kwam met een enveloppe met inhoud op de proppen, maar deze was wat „aange kleed". Voor mevrouw Stol had hij bloe men. Voorts werd nog het woord ge voerd door de heer Neuteboom, hoofd van de afdeling personeelszaken der Rijksuniversiteit, de heer W. Duk, voor zitter van de Bond van Hoger Onder wijs Personeel en tenslotte door de heer R. Blackstone, praeses van het Chemisch Dispuut, die de jubilaris een groote doos sigaren en mevrouw Stol bloemen over handigde. Na deze officiële plechtigheid had in de benedenzaal een receptie plaats, waarbij iedereen de gelegenheid kreeg de jubilaris en zijn familie persoonlijk geluk te wensen. Van deze kans maakten o.a. gebruik prof. dr. L. J. Oosterhoff van Theoretische Organische Chemie, prof. dr. E. Havinga van Organische Chemie, J. G. van Ginkel. directeur van het Zuivelstation en dr. C. A. F. Tuijn- man, vertegenwoordiger der Staatsmij nen. Eervol ontslag voor prof. v. tl. Klaauw Met ingang van 1 januari a.s. Met ingang van 1 januari a.s. is op zijn verzoek aan prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoogleraar in de alge mene zoölogie aan de Leidse Univer siteit, eervol ontslag als zodanig ver leend met dankbetuiging voor de be langrijke In deze betrekking bewezen diensten. Prof. Van der Klaauw, die in mei 1934 tot hoogleraar werd benoemd, na voor dien sinds 1931 een lectoraat aan de Leidse Universiteit te hebben bekleed, werd in november 1893 geboren. Hij heeft de wens te kennen gegeven na het bereiken van de 65-jarige pensioenge rechtigde leeftijd zijn hoogleraarsfunctie neer te leggen en geen gebruik te ma ken van de gelegenheid, die er voor ge wone hoogleraren bestaat om hun func tie te blijven uitoefenen tot de 70- jarige pensioenverplichte leeftijd. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Over de betekenis van de reactie van Paul en Brunnell voor de diagnose monocucleosis infectiosa" de heer L. C. Klijn, geboren en wonende te Raamsdonk (N.-Br.). Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld Het patroon van de oude Cu- ragaose samenleving" de heer H. Hoe- tink, geboren te Groningen en wonende te Willemstad (Curacao). Uitstekende kwaliteit (Van een deskundige medewerker) Na de voorafgegane locale keuringen is donderdag te Leiden de centrale keu ring van blaarkopstieren gehouden van wege de provinciale commissie ter be vordering van de rundveefokkerij in Zuid-Holland. Dat de Zuidhollandse blaarkop-fokstieren 'n goede naam heb ben bleek wel uit de goede belangstel ling: er waren verscheidene Groningse fokkers, die de grote reis naar de Sleu telstad hadden ondernomen - uiteraard ook om de Groningse fokprodukten hier weer eens te zien. Over het geheel waren het ook de in Groningen gefokte stieren, die het mees te succes behaalden - veelal dan opge fokt in de Rijnstreek - doch verschillen de eigengefokte dieren lieten zich toch ook heel goed zien. De meeste stieren, we kunnen wel zeg gen alle, zijn van behoorlijk goede pro- duk tie - afs tammin g. De vierjarige en oudere stieren vorm den wel de meest opvallende, zeer goede rubriek. Hier mankeerde voor het eerst de thans 12-jarige beroemde beste Gus- taaf van k.i. „Vita Nova" te Leiden, ge fokt door F. J. Schuiringa te Oldehove. Een telg uit dezelfde stal echter hield zijn reputatie hoog; de zeldzaam beste vijfj. Berend, V. Knaap (Achilles 2 pref.), van de k.i. „Gouda en Omstre ken", een excellente stier; de heupen (Advertentie! „BONITA", de nieuwe vloerbedekking. 100 cm. breed 11.90 SUPER HAARBOUCLÉ in de kleuren beige - grijs - antr. en blauw 15.75 BOTERMARKT 23 AFSCHEID D. VAN DER KWAAK. In de dinsdag 13 mei te houden jaar vergadering' van de Vereniging tot Be vordering van het Vreemdelingenver keer zal afscheid worden genomen van de heer D. van der Kwaak, die geduren de vijf jaar het voorzitterschap van deze vereniging heeft bekleed. schijnen er haast iets uit te willen ko men. 1 B werd de niet zo heel veel min der goede vijfj. Emiel, V. Maarten-Mar tinus (vader v. Gustaaf), van „Vita No va"; best behangen malse stier ,die iets sterker kon zijn. Maar ook 1 C, de vierj. Gijsbrecht, V. Knaap - Achilles 2 -, van A. Roest jr. te Leiderdorp, is een zeer goede rechte sterke stier met beste bo venbouw. Beide zijn in Groningen ge fokt, evenals de béide tweeden. De driejarige stieren vormden ook een goede klasse met 4 eersten, 3 tweeden en 2 derden. Hier werd 1 A Marinus, via Karei v. Asinga kleinzoon van Achilles 2 eig. J. J. Verhaar te Ter Aar, beste ede le, rechte en sterke zware stier. Ook de Knaap, zoon Arie, van A. H. Rotteveel te Oude-Wetering is een edele 1 B. 1 C werd de haast iets minder rechte Anno, V. Roland v. Alma, van W. Hoogendoom te ZQeterwoude, terwijl 1 D werd de goe de, haast wat grote Reina's Johan v. Ba rend van „Vita Nova". Alle vier zijn in Groningen gefokt. I A der tweeden Bas- tiaan, V. Berend, is te Bodegraven ge fokt door gebr. Zwanenburg: kan iets edeler en is dan minstens zo goed als die boven hem stond. Ook 2 C en 3 B zijn in de Rijnstreek gefokt. De oudere twenterstieren vormden een wat gewone collectie met twee eersten, beide in de streek gefokt. 1 A werd de door W. Hoogendoorn te Zoetenvoude gefokte Max, v. Bernard, eig. A. C. Rö- ling te Ter Aar: goed gezonken en ro buust, kan iets edeler. 1 B werd Con- stantijn, v. Gustaaf, van L. v. Gaaien te Alphen a. d. Rijn, gefokt door H. Roest te Zoeterwoude. Beide kregen op de voorkeuring een 2de premie, evenals de thans 2 A geplaatste Bernard-zoon Mar kus van A~. P. v. d. Zon te Barwouts- waarder, gefokt door Hoogendoorn ind. Twee Groningsen kregen resp. een 2de en een 3de premie. De jongere twenterstieren zagen drie hunner met een le pr. bekroond; alle drie in Groningen gefokt. 1 A werd Bodo van C. Duivenvoorde te Rijpwetering, uit dezelfde stal en van dezelfde moeder als Berend echter van Reina's Zoon; een bestsoortige jonge stier, die in zijn gang vóór wat correcter kon zijn. Twee Amuto-zonen werden 1 B en 1 C: Noor man van L. Eikelenboom te Rijnsater- woude, iets arm gespierd boven en Trio de Achilles 2 (inteelt op deze) van C. v. Zwieten te Alphen a. d. Rijn. Wij zou den deze laatste liever op 1 B gezien hebben: goed evenredig en soortig. Twee Groningsen kregen een 2de pr., een Groningse en een Zuidhollandse kregen ieder een derde premie. De oudere enterstieren telden twee goede eersten; twee Zuidhollandsen een Noordhollandse en een Groningse kregen alle een derde premie. Thans wetenschappelijk hoofdambtenaar bij cüologie en experimentele histologie Bij Koninklijk besluit van 22 april is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt aanvaarden zal, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit dr. A. Schaberg om onderwijs te geven in de algemene en bijzondere ziektekundige ontleedkunde. Dr. Schaberg, die op 23 juni 1918 te Hoogvliet geboren is, vervult thans de functie van wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de afdeling cytodiagnostiek van het Laboratorium voor Cytologie en Experimen tele Histologie der Leidse Universiteit. De leerstoel van prof. Schaberg is een van de twee, waarin de leerstoel van prof. Lignac werd gesplitst na diens overlijden bij de ramp met de Triton in Ierland. De andere leerstoel, die van de algemene ziektekunde, wordt bezet door prof. dr. Th. G. van Rijssel. De heer Schaberg studeerde medicij nen te Leiden en te Groningen. In 1946 werd hij assistent op het Centraal Pa thologisch Anatomisch Laboratorium voor de Gemeenteziekenhuizen te Rot terdam. In december 1950 werd hij in het specialistenregister ingeschreven als la boratoriumarts, met aantekening „Pa thologische Anatomie". Hij promoveerde in februari 1951 te Leiden bij prof. dr. P. J. Gaillard op een proefschrift geti teld: „Bijnierschors en Ziekte". Van 1 maart 1951 tot 1 september 1952 heeft hij de waarneming op zich geno men voor een collega patholoog-anatoom te Canada, dr. O. C. Trainor, clinical pathologist aan het Misericordia Hos pital te Winnipeg. In juni 1952 slaagde hij voor het Dominion Council examen, hetwelk de mogelijkheid schept praktijk in Canada uit te oefenen. In het najaar van 1952 nam hij het aanbod aan van de Univer sity of Manitoba om als assistent-pro fessor in het Department of Medical Research een weefselkweek laboratorium te organiseren voor het poliomyelitis onderzoek. In de zomers van 1952 en 1950 heerste een hevige kinderverlam mingsepidemie in het midden-westen van Canada en de Verenigde Staten. Daarnaast had dr. Schaberg de super visie over het laboratorium van het ge- DIEFSTAL VAN f700. In de nacht van woensdag op donder dag hebben onbekenden zich toegang weten t.e verschaffen vermoedelijk met een valse sleutel tot een instru- mentenhandel in "de Breestraat. Uit de kassa werd een bedrag van f 700 ont vreemd. Advertentie open en gesloten te dragen, ook in NO-IRON en TERLENKA. De meest betrouwbare soorten KERKO - FABLO - DENO, enz. meente-ziekenhuis, dat ten nauwste ver bonden is met laatstgenoemde univer siteit. In oktober 1954 keerde dr. Schaberg terug in Nederland. Sinsdien is hij als wetenschappelijk hoofdambtenaar ver bonden aan het laboratorium van prof. dr. P. J. Gaillard. Dr. Schaberg heeft 22 publikaties het licht doen zien, terwijl 2 publikaties nog ter perse zijn. Een achttal publikaties handelt over de bijnier bij ziekten en hongertoestanden en over de lever bij ondervoeding. In Canada publiceerde hij twee artikelen t.w. over candidiasis en over poliomyelitis. Voorts schreef hij het hoofdstuk JPathologie van de cel" in het leerboek „Algemene celleer" van prof. Gaillard. HOGEWOERD 10b KOREVAARSTRAAT 5 Geen 2de pr. Allereerste werd Nico, v. Bernard, f.e. W. Hoogendoorn te Zoe terwoude: 1 B werd de Groningse Ho- gelandster, v. Omuto, van dezelfde. De jongeren telden drie eersten, twee tweeden en twee derden. Redelijke groep met als eerste de edele Groningse Dianus, v. Omuto, van Wed. M. J. M. Straathof te Rijpwetering; 1 B de Gro ningse Mars, v. Alfons, van Gebr. Groen te Hazerswoude en 1 C Berend 2, v. Be rend, f.e. Gebr. Zwanenburg te Bodegra ven. 2 A werd Apollo, v. Robert, f.e. L. Eikelenboom te Rijnsaterwoude. Kampioen werd zonder marcheren de beste Berend; reserve werd Emiel, ter wijl Marinus een sterke derde was. Lustrum van Verenigde Faculteiten te Leiden Op 9 en 10 mei vieren studenten en reünisten van de Verenigde Faculteiten der Rechtsgeleerdheid en der Letteren en Wijsbegeerte van Leidse Studenten hun zesde lustrum en herdenken zij tevens het feit, dat tien jaar geleden de eerste leerstoel in de sociologie aan de Leidse Universiteit werd ingesteld. Tijdens dit lustrum worden onder de titel „Harmonie en dissonant in het concert der naties" enkele lezingen ge houden, die als centraal thema hebben de internationale betrekkingen in de we reld van vandaag. Het hoogtepunt van dit lustrum is de plechtige bijeenkomst in het Groot Auditorium der Leidse Academie op za terdagmiddag 10 mei, waarbij prof. dr. P. de Bie, hoogleraar in de sociologie aan de Universiteit van Leuven, zal spreken over de „sociologische facetten der internationale samenwerking". De decaan der Verenigde Faculteiten, prof. dr. F. van Heek, zal een terugblik geven op tien jaar studie in de sociale weten schappen aan de Leidse Universiteit. Voorts zullen op vrijdagmiddag dr. W. A. 't Hart, directeur van het Grotius Seminarium voor internationale samen werking en lid van de Nederlandse Unesco-commissie, en drs. A. A. J. War- menhoven, hoofd van het bureau voor technische hulp van het ministerie van l Buitenlandse .Zaken, voor de deelnemers aan dit lustrum spreken. De onderwer pen van deze dag zijn resp.; „Volken - psychologie als sociaal-wetenschappelijke mogelijkheid" en „Internationaal contact bij technische en economische hulp". De Verenigde Faculteiten besluiten hun tweevoudig lustrum met een galabal in het Paleis Noordeinde de zetel van het Institute of Social Studies te Den Haag. Prof. dr. A. SCHABERG (Foto L D /Van Vliet) Oxford gisteren op bezoek op Roomburg De Oxfordse tennissers hebben ook gisteren op Roomburg een bijzonder prettige dag beleefd. Stralend weer, een zeer gezellige sfeer en goede sport, al deze factoren werkten mede om de reeds bestaande vriendschapsbanden nog eens extra te verstevigen. Het ging niét om de knikkers, louter en alleen om het spel. Spelers, die wellicht in echte wedstrij den niet aan bod gekomen zouden zijn, kregen nu ook de gelegenheid om een partij te spelen. Onder deze omstandig heden, waarbij de nadruk zo sterk lag op de gezelligheid, deed het weinig ter zake. dat de Britse gasten tien partijen wonnen en de Leidenaars slechts zeven. Het was een geslaagde sportdag geweest en daar ging het maar om. En datzelfde kon men gisteravond be merken in het clubhuis Roomburg. Daar waren de Oxfordse en Leidse wielrenners in de beste stemming bijeen. Er werd wat gegeten en wat gedronken, ervarin gen werden uitgewisseld en voor de ge zelligheid werden de home-trainers ook nog even voor de dag gehaald. De Brit ten stonden er wat vreemd tegenover. Zij kenden deze toestellen niet, zodat het begrijpelijk was, dat zij over het algemeen niet tot daverende prestaties kwamen. De Voorhouter Plasmeijer - geen Oxfordse wielrenner zal hem ver geten, nadat hij vorig jaar tijdens een rit in de Britse universiteitsstad een botsing had met een koe - toonde zich de snelste. Hij had 20.4 sec. nodig om de vijfhonderd meter op de rollen weg te trappen. Vertegaal werd tweede in 20.8 sec., de Brit Upton plaatste zich derde in precies 22 sec. Een uitstekende pres tatie van deze Engelsman. Tenslotte werd bekendgemaakt, dat de grasbaan race morgenmiddag op het voetbalveld van LFC niet om drie uur, maar om half drie begint en dat de tijdrace zon dag a.s. in Stompwijk om één uur een aanvang neemt. Een Groenlandse haai van forse af metingen heeft een ongebruikelijk, uit stapje gemaakt. Deze diersoort, niet ge vaarlijk voor mensen en vooral levend van haringen, is in de wateren rond Groenland en IJsland niet zeldzaam, maar in de Noordzee voor onze kust is het. een uiterst ongewone verschijning. In de avond van Koninginnedag kreeg het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie te Leiden een melding van de heer Walrecht te Biezelinge (Zeeland) dat een haai van deze soort op een schor voor de kust bij Ellewoutsdijk op Zuid- Beveland was aangespoeld. Onmiddellijk trok men er van Leiden uit op af, en thans is het dier in genoemd museum gearriveerd. Het is een zeer groot exem plaar van 4.10 meter lang en naar schat ting 1200 kg. zwaar. Tot dusver waren er slechts drie aanspoelingen van deze diersoort op onze kusten bekend, en dat betrof exemplaren van 2 tot 2/2 meter. Het thans aangespoelde exemplaar was nog niet in staat van ontbinding, zodat aangenomen moet worden dat het dier in de Noordzee heeft rondgezwom men. Het is de eerste keer dat het mu seum over een geheel gaaf exemplaar, een wiifjet. beschikt. Na ontleding zou men van het dier enkele stukken bewa ren. Een geheel gaaf skelet kan moeilijk bewaard worden omdat dit van kraak been is en derhalve in conserveringsmid delen bewaard zou moeten worden! Maar de tanden en kaken vormen een belang rijke aanwinst voor het museum, evenals nog enkele onderdelen van het dier, dat ook wellicht voor het Laboratorium voor Zoölogie nog aanwinsten zal opleveren. Bijgaande foto geeft een beeld van dit vervaarlijke dier, dat dank zij veler me dewerking vrijwel ongeschonden Leiden heeft bereikt. Foto LD/Vaa Vliet Bejaarde dame kreeg ernstige brandwonden Bewoners van de Pickéweg en om geving te Noordwijk hoorden gister avond tegen half zeven een harde knal en glasgerinkel. Er bleek zich een hevige explosie te hebben voorgedaan in de woning van de hoogbejaarde mevr. Leuchten ach ter het Astrid Hotel. De ontploffing ging vergezeld van een felle steekvlam, die de vertrekken van het huisje in brand stak. In vlammen gehuld kwam de bewoon ster naar buiten. Toegesnelde Duitse rallyerijders, die van het 'terras van hotel „Zeezicht" het geheurde waarna men, rukten de vrouw de brandende kleren van het lijf en doofden het vuur door haar over de grond te rollen. Een der gasten kreeg hierbij brandwonden aan de handen. Anderen gingen, ge assisteerd door de heer Van der Zalm jr het vuur 'te lijf met snelblussers uit hun wagens en een brandblusapparaat uit het hotel. Politie en brandweer arriveerden even eens snel ter plaatse en door krachtig ingrijpen kon men voorkomen, dat de woning uitbrandde. De explosie heeft een enorme ravage in het huis aangericht. Ruiten zijn uit de sponningen geslagen, gordijnen en dergelijk materiaal verkoolden, de verf blakerde van deuren en kozijnen, terwijl Koningin Elizabeth naar Ghana uitgenodigd (Van onze Londense correspondent) Ghana, Engelands eerste Afrikaanse dominion, heeft Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh voor een be zoek uitgenodigd, dat eind volgend jaar zou moeten plaats vinden. Het laatste bezoek van het Britse koninklijk paar aan West-Afrika was in 1956, toen Ni geria werd bezocht. Ghana, de voor malige Goudkust, werd vorig jaar onaf hankelijk binnen het Gemenebest. Sa menvallend met de bekendmaking van de uitnodiging aan de koninklijke fa milie door Ghana's premier, dr. Nkroe- mah, werd in Accra de staat van beleg afgekondigd na demonstraties tegen het ongedaan maken van de gemeente raadsverkiezingen. Ghana heeft sinds de geboorte van de nieuwe natie aller lei moeilijkheden moeten overwinnen en kampt nog met vele problemen. In En geland menen sommigen dat Ghana's zelfstandigheid te vroeg gekomen is. Ghana tracht thans het centrum te worden van een collectieve Afrikaanse buitenlandse politiek Het is een gunstige omstandigheid, dat dr. Nkroemah de zijde van het Westen heeft gekozen. Daarom beschouwt Londen de uitno diging aan het Engelse koninklijk paar als het bewijs van politieke verantwoor delijkheid van Ghana's leiders. het interieur van het keukentje geheel vernield werd. Vermoedelijk heeft zich buta-gas in de woning verspreid, dat tot ontbran ding kwam toen mevr. Leuchten de brandende kachel opendeed. De brandweer en de politie stelden een onderzoek in naar de oorzaak van de gasvex-spreiding. Het slachtoffer, dat vooral aan de benen exx het gelaat ernstige brandwon den opliep, is op advies van dokter Mulder, die geneeskundige hulp ver leende, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ovex-gebx-acht. Naar aanleiding van dit ongeval wijst de brandweer nog eens op het grote belang, dat slangen van gasleidingen aan de uiteinden worden vastgezet met klemmen, daar ook in dit geval de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat de slang van het gas'toestel is losgeraakt. Advertentie Verpakking roti 454 gram i I 1.20 AUBASTINE HOLLAND N.T. IflDSfGAACH! t - AMJTUOA* Dodelijk ongeval in Katwijk aan den Rijn De 57-jarige mevrouw S. van Tol—De Groot ,die zich gistermorgen per rijwiel vanuit de Rijnstraat te Katwijk aan den Rijn .naar haar woning aan de Valken- burgseweg begaf, reed op de hoek Val- kenburgseweg-Molentuinweg tegen de aanhangwagen van een vrachtauto op, die vanaf de Molentuinweg linksaf de Rijnstraat wilde inrijden. Zij kwam daarbij te vallen. Hoewel de fiets totaal werd vernield, scheen het aanvankelijk, dat het slachtoffer slechts een lichte hersenschudding en enige onbeteke nende schaafwonden had opgelopen. Zij begaf zich te voet naar de woning van dokter J. Bergman ,die haar, na behan deling, per auto naar haar woning ver voerde. In de loop van de middag is zij echter, geheel onverwacht, aan de ge volgen van haar val overleden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15