JANV0NX Voor BEHANG! Boter en bollen lokten vele Duitse toeristen Parkeerprobleem 155 EXTRA TREINEN NAAR EXPO Meer straling en luclit dan men dacht op grote hoogte Kostbare correspondentie van Marie Louise niet onder hamer VLIELAND'S Zaadhandet Kerkelijk Leven Noordpoolvluchten der K.L.M. naar Tokio en Ned. Nieuw Guinea 97ste Jaargang Vrijdag 2 mei 1958 Vierde blad no. 29430 Invasie in Limburg i Ook enorme drukte in de bollenstreek Het stralende voorjaarsweer, de vrije dag vanwege de eerste mei dag van de arbeid in Duits land en wellicht ook de verlaagde boterprijzen hebben een vreedzame Duitse invasie in ons land en spe ciaal in Limburg ontketend. Aan de grenzen moesten maatregelen genomen worden om de drukte te kunnen verwerken. In de Limburgse steden had de po litie de handen vol om het verkeer te kunnen regelen. In Venlo leek het wel carnaval. Alle parkeerplaatsen waren al vroeg bezet. In Roermond was het al niet anders, er was geen gaatje meer te vinden om een auto of mo torfiets neer te zetten. Het verkeer kwam slechts stapvoets vooruit. De kopers hadden het vooral begrepen op de goedkope koelhuisboter, die spoe dig uitverkocht was. Maar ook de na tuurboter ging vlot van de hand, evenals sigaren, sigaretten, chocolade, lederwaren en andere artikelen, voor al levensmiddelen. Ook in Maastricht waren de café terrasjes vol en bezorgden duizenden en duizenden voortschuifelende Belgen en Duitsers de Maastrichtse winkelstad een topdag. In de binnenstad konden de nauwe straten en de Maasbruggen de drukte niet aan. Er waren soms opstop pingen van kilometers lengte. Geen boter meer „Arnhem leek wel één groot Duits parkeerpark", zo zei de V.V.V. in de Gel derse hoofdstad. Op doorreis naar het westen werd deze plaats door vele Duit sers als pleisterplaats gekozen. Het ge- Noordwijkse Golfclub Voor de dames handicap competitie van het Nederlands Golf Comité speelde Noordwijk tegen Kennemer. De Noord- wijkse dames verloren met IVi6%. 9. L. Helfrich overleden Te Voorburg is dinsdag op 97-jarige leeftjjd overleden de heer O. L. Helfrich oud-gouverneur van Curasao en oud resident in het voormalige Neder- lands-Indië. Zjjn stoffelijk overschot is inmiddels in alle stilte te ruste ge legd. Oscar Louis Helfrich werd op 6 ok tober 1860 te Serang op Java geboren. Hij volgde de HBS te Leiden, de land bouwschool te Buitenzorg en doorliep daarna de verschillende subalterne ran gen van het burgerlijke bestuur in de gewesten Besoeki, Bengkoelen, Atjeh, Sumatra's westkust en Palembang. In 1901 werd hij assistent-resident te Djam- bi, waar hij in 1906 resident werd. Drie jaar later werd hij in dezelfde functie overgeplaatst naar Bengkoelen. In 1912 werd de heer Helfrich gepensioneerd. Van 1919 tot 1921 was hij echter nog gouverneur van Curacao. De overledene wasere-voorzitter van de Adatcommissie, erelid van het Kon. Instituut van Land-, Taal- en Volkenkunde en corresponde rend lid van het Kon. Bat. Genootschap van K. en W. Nieuwe vliegmaatschappij in oprichting Toeristische chartervluchten Speciale berichtgeving) Op Nederlands initiatief is binnen kort de officiële oprichting te ver wachten van International Charter Aviation Company. Deze maatschappij is een uitvloeisel van Nederlandse, Engelse en Duitse samenwerking. Een groot deel van het kapitaal verwacht wordt 60% zal komen van Duitse bankiers, en 40% van het in te brengen kapitaal van Nederlandse zjjde en van Engelse vliegtuigmakelaarsbedrijven. De bedoeling van de nieuwe op te richten luchtvaartmaatschappij, die met een aantal Viscount Viking vliegtuigen zou gaan opereren, is het maken van toeristische chartervluchten. volg was, dat een Arnhemse groothan delaar 's middags om één uur tot de ont dekking kwam, dat ook in deze stad geen pondje boter meer te koop was. In de bekende Arnhemse attracties voor toeristen was het een stroom van Duit sers, die zich voor de loketten verdron gen. Al waren er ook Amerikanen, Bel gen en Fransen, de toeristische voertaal in Arnhem gisteren was Duits. Recorddag Keukenhof Maar vele van onze oosterburen stop ten niet in Arnhem. Zij wilden deze Duitse nationale feestdag benutten om de bloembollenvelden te zien en hebben de resterende dagen van de week be stemd voor de Expo in Brussel. Zo kwam onder andere een gezelschap van 800 personen per autobus de grens over voor een bollentocht. De nacht zou in Middelburg en omgeving worden door gebracht en vandaar gaat de rit verder naar de Belgische hoofdstad. Het was in Keukenhof gisteren dan ook ongewoon druk voor een „door-de-weekse-dag". Het was voor de eerste maal in de geschiedenis van de nationale bloe mententoonstelling, dat op een normale dag in de week 30.000 bezoekers de hekken passeerden. Vooral gistermid dag was het zeer druk in de bollen streek. Het verkeer moest stapvoets rjjden. Men schatte het aantal Duit sers onder de bezoekers op veertig procent, het aantal Nederlanders op 35%(!) en 25 procent Belgen en Fransen. Op het parkeerterrein van Keukenhof stonden ongeveer 250 bui tenlandse autobussen. De ervaring met no-iron shirts heeft vele huisvrou wen skeptisch gestemd. Bij de nieuwe Kerko „Espresso" shirts kan men echter wér kelijk volstaan met weinig of niet strijken. Deze sneeuw witte poplin shirts kosten slechts f 13.50, dank zij zeer rationele produktiemethoden Evert Vermeer zegt: Groeiend conservatisme Over de meileuze der P. v. d. A.: „Voor werk en welvaart in een wereld van vrijheid en vrede" heeft de partij voorzitter, de heer Evert Vermeer gister avond gesproken op een meibijeenkomst in de Apollohal te A'dam. Sprekende over werk en welvaart zei de heer Ver meer. dat ons land de laatste maanden geteisterd wordt door bijzondere econo mische moeilijkheden. De P. v. d. A. en de vakbeweging schuwen het niet om verantwoordelijkheid te dragen als het niet voor de wind gaat. In ons land hebben wij met een groeiend conservatisme te maken zo vervolgde spreker, dat onverhuld en duidelijk naar voren is getreden en In het bijzonder werkzaam in de confes sionele partijen. Wij hebben niet het vertrouwen dat men in de confessio nele partijen het conservatisme de baas is. Men heeft te vroeg gejuicht bij de nederlaag der P. v. d. A. bij de laatste verkiezingen. De uitslag is ook voor ons zelf, zo zei de heer Vermeer, een waarschuwing. Bjj het dragen van verantwoordelijk heid wensen wij mede de inrichting te bepalen, of men het met ons of zonder ons wil'moet men in het Parlement en niet op een convent of een partijverga dering zeggen, zo betoogde de partij voorzitter. Strijden voor socialisme is vechten voor een betere wereld waarbij het uiteindelijk gaat om de mens en in de eerste plaats om die mensen die in onvrijheid leven, aldus de heer Vermeer. Speciale plaatskaerten geven recht opi retour trein, 2e klasse 2 tram- of busritten In Brussel toegang tot do Expo Prl|s b.v. van Lelden ff 13.70 eerstvolgende trein zondag 4 mei Folder verkrijgbaar aan de stations en de erkende reisbureaus. r i gg m a aTi^iiB m m mm m m ■ïïpïi Bloesems in Zeeland In Zeeland heeft de lente haar in trede gedaan! Voor het a.s. weekeinde wordt voor de Zeeuwse fruitgebieden het volgende verwacht: pruimen volle bloei: kersen volle bloei; peren volle bloei; appelen rose-knop-stadium. De bloeiende boomgaarden treft voornamelijk in de Westhoek van Schouwen (waar ook bloembollenvelden zijn) en in de fruitteeltgebieden van Zuid-Beveland. Het koolzaad begint eveneens te bloeien. Er zijn uitgestrekte velden met intens-gele bloemen. Dit jaar is er in Zeeland 2000 H A. koolzaad te zien. Hèt gebied hiervoor is Zeeuw-Vlaanderen. Ook de Betuwe is thans omgeto verd in een fleurige bloesemgaard. Kunstmanen vertellen Mens kan 13 maal de zwaartekracht verdragen De Amerikaanse wetenschappelijke academie heeft ontdekkingen gepubli ceerd die men tot heden door middel van de drie Amerikaanse kunstmanen heeft gedaan. Verscheidene ontdekkin gen zijn zeer belangrijk, zoals het be- ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heer R. R. van den Berge (Voorburg) kand.ex. Ned. Recht de dames A. Kap- peyne van de Coppello (Loenen a/d Vecht) en M. E. Zimmer (Hilversum) en de heren G. M. G. L. J. Kats (Maas tricht). W. F. L. Verstraten (Amster dam), E. M. A. A. Schreurs (Haarlem), G. J. Bouquet (Den Haag). R. F P. J. Dahmen (Breda), H. Bakker (Assen), S H. Bloembergen (Bloemendaal), J. de Visser (Arnhem) en J. H. Smits (Haar lem). CORRESPONDENTIE C. S. C. te Leiden Leiden, Alphen, Woerden, IJsselstein, Vreeswijk, Wijk bij Duurstede, Eist, Wageningen, Door- werth. Vraag: Mag op een rijbaan van een weg, bestaande uit 2 of meer van elkaar gescheiden gelijkwaardige rijbanen aan de linkerzijde worden stilgestaan? Antwoord: Neen, dit is juridisch ver boden De rijbanen vormen n.l. tezamen „de weg" en deze weg mag in beide richtin gen worden bereden. Volgens de ANWB verdient een der gelijke handelwijze ook verkeerstech nisch geen aanbeveling omdat men: a. zich vanaf de linkerzijde in de ver keersstroom bij het wegrijden moet voegen. b. bij het wegrijden het uitzicht op het aan de rechterzijde achteropkomend verkeer veel moeilijker te verkrijgen is dan vanuit de parkeerstand aan de rechterzijde van de rijbaan. c. de rijbaan bij het verlaten van of het gaan naar de geparkeerde auto moet worden gekruist. Hoe kwamen die brieven in München? Antiquariaat vreesde hoge douanekosten (Van onze Weense correspondent) Een collectie van niet minder dan 8000 brieven aan Marie Louise, de dochter van de Oosten rijkse keizer Frans I en de tweede echtgenote van Napoleon, zouden op 29 en 30 april in München onder de hamer zijn ge komen. Het antiquariaat Karl en Faber had een prachtige catalogus van 300 bladzijden gepubli ceerd. waaruit bleek, dat hier documenten van de grootste historische waar de werden aangeboden. Onder deze brieven be vinden er zich 119 van Napoleons zoon (ook „L'Aiglon" genoemd) aan zijn moeder en verder 840 van Oostenrijkse hove lingen, die het „Adelaars jong" hebben opgevoed en die Marie Louise in lichtten over de gezond heidstoestand. de geeste lijke ontwikkeling en het karakter van haar zoon. De verkoping beloofde een sensatie te worden, omdat archieven en we tenschappelijke institu ten in Frankrijk en Oos tenrijk graag in het bezit wilden komen vain dit buitengewoon waardevolle materiaal. Deze verko ping is echter niet door gajan. De bedoelde brieven waren oorspronkelijk in het bezit van de Oosten rijkse grafelijke familie Montenuovo. Zij werden tn 1945 met toestemming van Russische soldaten uit het Weense paleis van de familie ont vreemd. Het is niet dui delijk hoe de tegenwoor dige eigenaars in het be zit zijn gekomen van dit waardevolle materiaal, dat zij onder de hamer wilden brengen. Dat de verkoping werd afgezegd schijnt vooral het gevolg te zijn van een actie van Monumentenzorg in Oos- verkoop hoge export- en importbedragen moesten worden betaald! Daar mee is de vraag over het rechtmatige eigendom weliswaar niet opgelost, maar alleen al uit vrees voor de dreigende beta lingen heeft het antiqua riaat in München de zaak afgelast. Daardoor krijgt Oostenrijk de kans om bij een andere gelegenheid weer in het bezit van deze waardevolle brieven te komen. Voorlopig blijft de collectie intact. Oos tenrijk heeft hiervoor de grootste belangstelling, omdat er zich brieven ondei bevinden van vrij wel alle leden van de keizerlijke familie aan Marie-Louise, bv. 64 van tenrijk, dat tegen het feit aartshertog Johann, brie- protesteerde, dat dit waardevolle historische materiaal uit Oostenrijk was gesmokkeld en in het buitenland zou worden verkocht. Bovendien heeft zowel de Oostenrijkse als de Duitse douane ver klaard, dat de uitvoer uit Oostenrijk en de invoer naar Duitsland op ille gale wijze moeten heb ben plaats gehad en dat er dus bij een eventuele ven ,die provinciale sta ten van Stiermarken graag zouden willen aan kopen, omdat deze aarts hertog een grote rol heeft gespeeld in die pro vincie Onder zijn cor respondentie bevinden zich tevens brieven, waar in hij de vroegere echt genote van Napoleon in licht over zijn reizen in Engeland, Schotland en ook in ons Hand. Prins Charles en Prinses Anne van Engeland brachten dezer dagen een bezoek aan een Londense TV- studio. De kinderen bewonderen een papegaai, die een rol vervulde in het programma waarvoor zij de opnamen bijwoonden. Advertentie GRASMACHINES v.a. f 35.75 GRASHARK f 1.45 GRASZAAD voor een mooi gazon. NIEUWE RIJN 50 - bij 't Gangetje Ds. J. H. GUNNING E.Bzn 90 JAAR. Ds. J. H. Gunning E.Bzn van Zc'.i, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt maandag negentig jaar te worden. Ds. Gunning werd op 5 mei 1868 in de hervormde pastorie van Leiderdorp geboren, bezocht de gymnasia te Dor drecht, Zetten en te Kampen en stu deerde verder nog aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Nadat ds. Gunning in 1893 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. werd hij op 1 mei van datzelfde jaar door zijn vader te Leersum in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubi laris verder nog te Capelle aan den IJssel, Numansdorp, Rijssen, Oud Beijer- land, Schoonrewoerd, Hoogeveen, Vuur- sche, Schoonhoven en tenslotte nog drie jaar te Kesteren, waar hem met ingang van 1 november 1938, na 45 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Op één dag naar andere kant der aarde Nieuwe lijn zal 2500 km korter zijn Reeds vele maanden zijn verscheidene K.L.M.-instanties bezig voorbereidende maatregelen te treffen voor de nieuwe fijn van de maatschappij, welke op 1 november van dit jaar zal worden geopend, van Amsterdam naar Tokio en Biak via de Noordpool. En bij deze voorbereiding is men reeds vele ervaringen rijker geworden. Bij bezoeken aan Alaska en de gebieden rond de Noordpool is gebleken dat het vliegweer in die streken gewoonlijk voortreffelijk is, beter dan in Europa. Bij de voorbereiding van de Noord- pool-route is men tot de conclusie ge komen, dat in vele gevallen het traject AnchorageAmsterdam, dus van Tokio komend, zonder tussenlanding kan wor den afgelegd. In de andere richting zal de etappe AmsterdamAnchorage in 40 van de gevallen nonstop kunnen worden gevlogen, hetgeen natuurlijk af hankelijk is van de heersende winden op de vlieghoogte. De K.L.M. is thans beizg bezoeken te brengen aan die vliegvelden, welke voor tussenlandingen in aanmerking komen. De nieuwe lijn naar Tokio heeft een lengte van 13.500 km., terwjjl de be- I staande KLM-route naar Japan via Pakistan en Siam, die na 1 november vanzelfsprekend gehandhaafd blijft, 2500 km. langer is. Het aantal tussen landingen om de „zuid" is uit de aard der zaak aanzienlijk in vergelijking met de vlucht over Anchorage, zodat het logische gevolg is, dat de route via de Noordpool veel tijd bespaart als men eindbestemming Tokio heeft. Naar de Japanse hoofdstad zal de passagier in de toekomst 32 uur vliegen nodig hebben en via Karachi en Bang kok zal het 48 uur zijn, een verschil van 16 uur. Naar Biak is de route over Alaska echter 2000 km. langer, maar niettemin zal de luchtreiziger met eind bestemming Biak er toch nog vijf uur korter over doen via AnchorageTokio dan via de thans en ook in de toekomst gebruikelijke lijn via Manilla. Interessant is nog het overvliegen van de internationale datumlyn. Daardoor lijkt het of de vlucht naar Amsterdam sneller wordt uitgevoerd dan die van Amsterdam naar Biak. Immers bij een vertrek om 7 uur des morgens plaatse lijke tijd van Ned. Nieuw-Guinea arri veert de passagier de volgende dag om 14 uur plaatselijke tijd op Schiphol. Wanneer in 1960 de DC-8 straal- verkeersvliegtuigen ook op de route over de Noordpool worden ingezet, zal het waarschijnlijk zo worden: de luchtreiziger, die 's morgens om 7 uur van Biak vertrekt, is dezelfde dag in de avonduren, ongeveer een uur voor middernacht, op de Amsterdamse luchthaven, dus aan de andere kant van de andere. staan van nog niet geïdentificeerde stra ling in de ionosfeer. Behalve deze tot heden onbekende straling, die dodelijk is voor mensen als zij er onbeschermd eniee uren aan bloot staan, en die zich voordoet op een hoog te variërend van enige honderden tot enige duizenden kilometers boven de aarde, heeft men o.a. ook ontdekt, dat de temperatuur binnen de Amerikaanse kunstmanen varieert van nul tot 40 gra den Celsius. De uitwendige temperatuur schommelt tussen 25 graden onder nul en 75 graden Celsius. Deskundigen die deze kwestie hebben bestudeerd geloven, dat het vrij gemakkelijk zal zijn om de temperatuur in een grotere kunstmaan of een ruim teschip te regelen. Voorts is bekend geworden, dat de kans dat een ruimteschip door kleine meteoorstenen wordt getroffen, uiterst klein is. Het rapport merkt hierbij even wel op, dat de Amerikaanse kunstmanen nog niet door zwermen meteoorstenen, zoals die in de maanden augustus en november bestaan, is gevlogen. Er zijn slechts acht botsingen met microme teoren geregistreerd. Tenslotte werd nog vermeld, dat de luchtdichtheid op grote hoogte veel gro ter is dan men tot nu toe dacht. Op 370 km. hoogte is de luchtdichtheid bijvoor beeld veertien maal zo groot als men aannam; het gewicht van de lucht bij deze dichtheid is 27 gram per kubieke kilometer. Dit kan van groot belang zijn voor toekomstige ruimtevaart. Proeven op het vliegveld Dayton in de Amerikaanse staat Ohio hebben aan getoond. dat de mens de versnelling bij een start in de ruimte en de vertraging bij terugkeer in de dampkring beter kan verdragen als hij zich geheel en al in water bevindt. Bjj proeven werden vrijwilligers, voor zien van zuurstofmaskers, in een met water gevulde ruimte geplaatst, waarin zjj werden blootgesteld aan een middel puntvliedende kracht van dertien maal de zwaartekracht. Deze sterke kracht, die onder normale omstandigheden gevaarlijk voor de mens wordt geacht, kon door de vrijwilligers gemakkelijk vier minuten worden ver dragen. dan natuurlijk naar grootste keus, laagste prijs. BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ HAARLEMMERSTRAAT 81 TELEFOON 22580 GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN Samenspreking met bezwaarden. De generale synode der Geref. Kerken heeft in haar donderdagavond te Assen gehouden zitting behandeld het rapport van deputaten voor samenwerking met bezwaarden in de eigen kring. Aan de discussie namen 15 sprekers deel. Ds. Vogel uit Geleen diende een voorstel in, dat de synode de bekende vervangingsformule, daterende uit de kerkstrijd rond 1945 zou terugnemen. Na brede discussie werd dit voorstel met op één na algemene stemmen verworpen en sprak de synode uit. dat zij van oordeel is, dat in het huidige stadium de samen spreking met de bezwaarden niet be ëindigd moet worden. Zjj besloot opnieuw zeven deputaten met een paar secundi te benoemen met de opdracht deze samenspreking voort te zetten en de mogelijkheid te onder zoeken, de ingebrachte bezwaren weg te nemen, of wel tot een overeenstemming te komen, die naar het oordeel van de deputaten een eind aan de bestaande controverse zou kunnen maken. NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde (Geld.) Vroeglndewey te Gameren; Beroepen Ouddorp J. van der Haar te Waddlnxveen Aangenomen naar Bakkum A. Stegenga, kand. te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Andljk J. van Dalen te Nleuw-Loosdrecht. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Enumatll (2de be roep) E. Koop te Zaandam: Bedankt voor Armadale (Australië) (Free Ref. Church) J. M. Zinkstok te Meppel. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Barneveld M. Blok te Rfjs- sen en P. van der Bfjl te Rhenen. Geen scheuring in de Evangelische kerk Beroep op grote'landen om kernproeven stop te zetten Ondanks heftige druk van de zjjde der communisten, die aanstuurden op een scheuring in de Duits-Evange- lische kerk, is de kerk „ongeschonden" uit de synodale zitting in Oost- en West_ Berljjn te voorschijn getreden. zij blijft de laatste organisatie, die ge héél Duitsland omvat. Op de synode, die vijf dagen heeft geduurd, is vooral de houding van de Evangelische kerk tegenover de atoombewapening in het algemeen en de uitrusting van de Westduitse strijd krachten met kernwapens in het bij zonder een bron van polemiek geweest. Met slechts vier onthoudingen werd tenslotte een slotverklaring aanvaard, waarin een beroep wordt gedaan op de grote mogendheden de kernwapen proeven stop te zetten en op de rege ringen van de beide Duitslanden om de vrijheid van geweten en geloof te waarborgen en alles te doen om te voorkomen dat hun strijdkrachten met kernwapens worden uitgerust. Maar men kwam niet tot overeen stemming over de vraag of de kerk het hebben of gebruiken van welke massale vernietigingswapens dan ook moet ver oordelen als een zonde. Een aantal Westduitse kerken, die verbonden zijn met de Duits-Evangelische kerk, had deze vraag aan de synode voorgelegd. Bisschop Hans Lilje verklaarde, dat de overeenkomst inzake Evangelische veldpredikers in het Westduitse leger, gesloten tussen de Bondsrepubliek en de Duits-Evangelische kerk, van geen be lang is voor de kerken in Oost-Duits- land. Als de Westduitse strijdkrachten zouden worden uitgerust met kern wapens, zouden de Evangelische kerken in West-Duitsland deze kwestie echter opnieuw moeten bezien, aldus bisschop Lilje. In de slotverklaring wordt gezegd, dat de synode de totale oorlog met massale vernietigingswapens verwerpt als zijnde in strijd met het menselijk geweten. De synode vraagt de politici alles te doen wat kan leiden tot een algemene ontwapening. Hierbij gaat het niet al leen om atoomwapens, maar ook om de zogenaamde klassieke wapens, aldus de synode.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13