STADSNIEUWS De Amerikaanse Senaat levert best geklede „vuilnisman 11611" ter wereld Niet minder dan 86 partijen in de Italiaanse verkiezingsstrijd Leidse-Jeugd-Tour Wat wenst U? Het Turkse elftal Democraten slaan politieke munt uit een Republikeinse instelling Officiële publikaties Viering 1 mei Oud-burgemeester van Napels Lauro zorgt voor carnavalssfeer met rondtrekkende karavaan Harde strij d tussen de grote partijen VARIA Beurs van Amsterdam tadu,tr 0bUeitl" VRIJDAG 2 MEI 1958 Het heeft in de vijfde ronde van de Leidse-Jeugd-Tour niet aan spanning ontbroken. In vele partijen viel felle strijd te zien. De uitslagen waren: Rijpwetering— Maredijk c 6—1. Rijpwetering—Oranje- ploeg 0—0, Leidse BoysSt.-Beniardus 15. DOS aSophiastraat 14. DOS b Maredijk a 2—4. LeerlooiersSt.- Bernardus 4—1 en Oranjeploeg—Leidse Boys 32. De stand na de vijfde ronde is: Leerlooiers 6 gesp.. 10 pnt., doelcij- fers 258. Sophiastraat 5 9 145, Oran jeploeg 5 9 102. Maredijk a 5 6 2010 Rijpwetering 5 6 104. Maredijk b 4 5 810. St.-Bërnardus 5 5 109, DOS c 4 4 9—10. DOS a 5 4 16—11. Leidse Boys 6 2 5—25. DOS b 5 0 6—19. Mare- aijk c 5 0 324. Leerlooiers. Sophiastraat en Oranje- ploeg hebben zich reeds geplaatst voor de finale. Om de vierde finaleplaats wordt dus nog gevochten door vijf kans hebbers .Hierover beslist de zesde ronde op woensdagavond as. Bij gelijk eindigen moet een extra wedstrijd de beslissing brengen. Gouden bruiloft Het is 14 mei precies vijftig jaar gele den. dat de heer J. Ent en mej. A. Druif in de Noordhollandse gemeente Opmeer met elkander in het huwelijk traden. Het echtpaar woont thans in de Aloë- laan 32. De bruidegom, die 74 jaar is, heeft ruim een halve eeuw bij de Touw- fabrieken gewerkt, tot 1934 in zijn ge boorteplaats Edam en na de grote brand aldaar in Leiderdorp. Op 12-Jarige leef tijd als draaijongen begonnen wist hij zich op te werken tot bedrijfsleider. De heer Ent is Ridder in de Orde van Oranje Nassau en was in 1939 raadslid te Leiderdorp. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd leg de de bruidegom - hij was toen maga zijnmeester - in 1949 zijn functie neer. Hij is nog steeds commissaris van de Coöp. Uitvaartvereniging. De 76-jarige bruid, die in Heilo is ge boren, geniet op het ogenblik evenals haar echtgenoot een goede gezondheid. Uit het huwelijk zijn zes kinderen gebo ren, van wie er vijf nog in leven zijn. Verder heeft het gouden bruidspaar ne gen kleinkinderen. OEGSTGEEST Vrouwengroep V.V.D. Gisteren heeft in café Knynenburg te Oegstgeest mr. W. J. Geertsema uit Den Haag voor de vrouwengroep van de VVD een spreekbeurt gehouden over „Sparen en bezitsvorming", een onderwerp, dat welhaast iedereen bijzonder ter harte gaat. Ook uit Sassenheim, Voorschoten en Leiden waren leden gekomen. Op uitstekende wijze wist de spreker deze moeilijke stof van alle kanten te belich ten. De verschillende standpunten in de regering werden uiteengezet en partij belangen en landsbelang duidelyk uit elkaar gehouden. Bijna alle dames lieten in de nabesprekingen dan ook van haar belangstelling blijken. De voorzitster liet in haar dankwoord by het overhandigen van een attentie, ook mevrouw Geert sema delen: zij zal als goede huisvrouw en dus belangrijkste „spaarster", in het gezin het toezicht hierover krijgen. VOORSCHOTEN DODENHERDENKING Evenals vorige Jaren zal ook dit Jaar weer op de avond van de 3de mei in Voorschoten de herdenking plaats vin den van de tijdens de oorlog gevallenen. Aan de inwoners wordt verzocht mede te werken door om 6 uur 's avonds de vlag halfstok te hijsen en om 8 uur twee minuten stilte in acht te nemen. Om 7.40 uur zal de klok van de ge meentetoren gaan luiden. Een detache ment van het Verband Voorschoten der Nationale Reserve zal de erewacht be trekken bij het plaatselijk monument. De Harmonievereniging „Benvenuto" speelt van 10 voor 8 tot 8 uur toepasse lijke muziek bij het monument. Trompetsignalen zullen aanvang en einde van de stilte aangeven. Daarna kranslegging en tenslotte het Wilhel mus. In de Hervormde Kerk wordt om 8.15 uur, dus na beëindiging van de plech tigheden by het monument, een extra dienst gehouden ter herdenking van de gevallenen, waarin ds. M. den Boer zal voorgaan. Alle vlaggen behoren vóór het inval len der duisternis weer te worden in gehaald. WASSENAAR „De dochters van de baas" Drie avonden achtereen heeft de to neelgroep uit de leden van de Buurt vereniging Kerkehout en Omgeving voor een volle zaal van Zuiderhout gespeeld en wegens dit succes werd besloten er nog een avond aan vast te knopen op 6 mei. De eerste avond was voor de ouden van dagen, die om de toen in de zaal aanwezige tafeltjes gezellige krin gen konden vormen. Op de eerste openbare avond sprak de voorzitter van de buurtvereniging, de heer H. W. Geerligs, een kort inleidend woord, waarin hy speciaal de vertegen woordigers van andere verenigingen, waaronder ook van de Oranjevereniging „Koningin Wilhel'mina", welkom heette. Hij wenste allen veel genoegen. Aan plezier heeft het zeker niet ont broken, want „De dochters van de baas" is een aardig stuk, dat onder regie van de heer J. L. W. Elligens goed werd ge speeld. Het verhaalt van een rijk ge worden aannemer wiens wederhelft het heel hoog in haar hoofd heeft gekregen. Er zijn drie dochters, van wie er één is verloofd met een Joniker. en het is de innige wens van mama. dat ook dc beide andere vrouwelijke nakomelingen een huwelijk naar haar smaak zullen aangaan. De dochters zyn daarvan niet gediend. Pa zit tussen twee vuren, met het verloofde stel is het ook al niet best waaruit allerlei lachwekkende situaties voorkomen. HERDENKING GEVALLENEN Evenals vorige jaren zullen op de avond van 3 mei de in de oorlog geval lenen worden herdacht met een gang langs de oorlogsbegraafplaats Het Lange Duin aan de Schouwweg. Pacifistische Soc. Partij 1 MEI-VIERING Gisteravond hielden de afdelingen Den Haag en Leiden van de Pacifistisch Socialistische Party - die bij de laatste verkiezingen in Noord-Holland 35.000 stemmen kreeg - hun 1 mei-bijeenkomst. Als spreker voerde het woord dr. O. Noordenbos uit Amsterdam. Spreker zette uiteen dat het in het huidig tyds- gewricht gaat om een nieuw politiek denken. Politiek bedrijven mag in een tijd van kernwapens, die voor ieder een bedreiging vormen, niet langer een zaak zijn voor enkelen, die deskundig zouden zyn. Spreker lichtte enkele passages uit het boek van een oud-ambassadeur van de USA in Moskou, getiteld: „Rusland, het atoom en het Westen". Hierin wordt gesproken van een ob- cessie. die het Westen beheerst, als zou Rusland op sprong staan Europa te be stormen. Het is niet zo. dat de bewape ningswedloop Europa voor het commu nisme behoedt, doch haar er in tegendeel naar toedrijft. Er is maar één uitweg, aldus spreker, en dat is de taak. die ons door de ge schiedenis wordt opgelegd, te zien en tot een nieuwe wijze van denken en doen te komen. De poging om de gevallenen voor de bevrijding èn de slachtoffers gedurende de politionele actie onder één noemer te brengen is voor de Pacifistisch Socialis tische Partij en voor vele anderen, aldus spreker, een klap in het. gezicht. De avond, welke een feestelijk karak ter droeg, werd o.m. gevuld door decla matie van de heer J. van Oosterom. die „De zachte krachten zullen zeker win nen" van Henriëtte Roland Holst voor droeg. 'n Vlot en zeer modern SPORTHEMD of 'n TOPLIN OVERHEMD, dat U ,niet behoeft te strijken? Houdt U het toch liever bij een gewoon overhemd met vaste boord of losse boorden? Wij heb ben ze voor U te kust en te keur in allerlei prijzen en soorten. Kom eens kijken by Het Turkse elftal, dat zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam speelt tegen het Nederlandse team, is als volgt samengesteld: doel: Turgay; achter: Saim en Ismail; midden: Kos- kun, Naci en Ahmet; voor: Kaya, Letter (of Hilmi), Metin, Kadri en Can. Reserves: Ozcan (doelman). Ali, Kah- raman (achter- en middenspelers), Gönen en Hilmi (voorhoedespelers). De wedstrijd wordt geleid door de be kende Engelse scheidsrechter R. J. Leafe, zyn landgenoten D. Marten en T. H. Mendez fungeren als grensrechter. L. Brunt in hoger beroep In de zaak tegen de KNVB-toto heeft de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, na over leg met zijn raadsman R. C. R. Wyckerheld Bisdom besloten hoger beroep aan te tekenen tegen het von nis van de Kantonrechter te Den Haag, waarbij hy werd veroordeeld tot een boete van elf gulden subs vyf da gen hechtenis wegens overtreding van de loterywet. Overste Barlian naar Palembang De militaire woordvoerder van het district Zuid-Sumatra heeft medege deeld, dat luitenant-kolonel Barlian uit Palembang per trein naar het plaatsje Lahat, ongeveer 150 km ten zuidwesten van Palembang, is vertrokken. Nadat hy van de chef-staf, generaal- majoor Nasoetion, verlof had gekregen, verliet hy Palembang, vergezeld door een peloton militairen. Antwoord aan Dulles Majoor Nawawi ontslagen De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag verklaard bereid te zyn aan de Amerikaanse ambassadeur vertrou- weiyke informaties over te leggen over het deelnemen van Amerikaanse on derdanen aan de opstand in Indone sië. Soebandrio gaf uiting aan zyn erkenteiykheid voor de bereidwilligheid van minister Dulles om aan de inter ventie door Amerikaanse avonturiers een einde te maken. Hy legde er de nadruk op, dat het deelnemen door buitenlandse vliegtuigen en buitenlandse vliegers aan de opstand in Indonesië door de Indonesische rege ring als een „zeer ernstige kwestie" wordt beschouwd. Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft bekendgemaakt, dat majoor Na wawi, de waarnemend chef-staf van het militaire commando van Zuid-Sumatra, oneervol is ontslagen. Nawawi nam en kele dagen geleden de vlucht. Ook majoor Zakaria Kamidan van Zuid-Sumatra werd uit de dienst ont slagen. In Midden-Sumatra hebben de troe pen der Centrale regering het plaatsje Moearah Laboeh, 100 km ten zuidoosten van Padang, bezet. Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wy U no. 8 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van onze auto maat). Leden van de onderzoekcommissies (Van onze Amerikaanse correspondent) Richard A. Mack, een hoog Ameri kaans ambtenaar, is tot aftreden ge noopt omdat een onderzoekscommis sie van de Amerikaanse Senaat hem niet onkreukbaar bevonden heeft. Toen de Republikeinen in 1952 aan het bewind wilden komen, be loofden zij de kiezers telkens weer, dat zij de „vuilnis" op zouden rui men, die Washington ontsierde ten gevolge van een Democratisch re gime van 20 jaren. Inderdaad waren er gedurende het bewind der Democraten een aantal gevallen van vriendjespolitiek en corruptie aan het licht gekomen en de Republikeinen beloofden nu dat hun regime zuiver als goud zou zijn. Zes jaren zyn inmiddels verlopen. De regering zal in elk geval nog tot 1960 Republikeins zyn, maar de meer derheid van het Congres is Democra tisch geworden. Dat laatste betekent dat de Democraten de meerderheid hebben in alle Congrescommissies, dus ook in de onderzoekscommis sies Dat geeft de Democraten een mooie kans om na te gaan of er thans geen Republikeins „vuilnis" te Washington te ontdekken is. Het kan voor de Democraten natuur lijk politieke winst opleveren, wanneer zij omkoopbaar of andere kwade prak- tyken ontdekken by lieden, die door de Republikeinse regering zyn benoemd. Een der Senaatcommissies heeft thans een onderzoek ingesteld naar de zoge naamde „regulerende commissies" en de eerste fase daarvan is juist afgesloten met bovenvermeld afscheid van de ont troonde Mack. Miljoenen op spel Die „regulerende commissies" (Mack was lid van de commissie voor radio en televisie) hebben een grote verant- woordeiykheid. Er staan soms miljoenen dollars op het spel. wanneer zulk een commissie een beslissing moet treffen De commissie, waar Mack toe behoorde, besliste byvoorbeeld over de toewyzlng van televisie-kanalen. Een andere com missie (de Civil Aeronautics Board) kent o.a. landingsrechten toe aan lucht- vaartmaatschappyen. Het past geheel in het Amerikaanse systeem, dat bedryven, wier belangen op het spel staan, een felle campagne voeren om invloed te verwerven. „Ver werven" is soms nog een te net woord en „invloed-kópen" is nu en dan een juister uitdrukking. Niet voor niets Washington vol met officiële en semi- officiële „lobbyists", lieden, die op zyn mooist door overreding de pers, de Congresleden en de regeringsambte naren gunstig trachten te stemmen voor het bedryf, dat zy vertegenwoordigen. Op de persclub te Washington wemelt het van zulke figuren. Juist omdat de leden van genoemde regulerende commissies beslissingen moeten treffen, waarby miljoenen op het spel staan, zullen sommige „lobby ists" byzondere aandacht aan hen be steden. Een figuur als Mack is echter byna in de positie van een rechter en van zulk een man moet men absolute betrouwbaarheid kunnen verwachten. Wat conclusie Absoluut was de onkreukbaarheid in Macks geval zeker niet: een bevriend advocaat uit Miami leende hem by voorbeeld 2650 dollar en bepleitte by hem tevens de toewijzing van een t.v.- kanaal aan een onderafdeling van National Airlines. Macks stem in de commissie gaf precies de doorslag ten gunste van National Airlines. „Dit stinkt", riep een Sanator ver bolgen uit. Mack was na een verhoor van twee weken op van de zenuwen en nam ten einde raad ontslag. Wat moet de conclusie zyn van dit verhaal? Ongetwyfeld deze: dat er heus wel een luchtje zat aan Macks praktijken en dat men er daarom niet te veel medelyden mee moet hebben, dat hy zyn post van 20.000 dollar per jaar kwyt is geraakt. Maar ook, dat er het nodige toneelspel beoefend werd, toen sommige Senatoren zo verbolgen deden. Het kwam de Demo craten maar al te goed van pas Repu blikeinse vuilnis te ontdekken. MUZIEK De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 3 mei a.s tussen 19.00 en 22.00 uur verboden is in het openbaar of op voor het publiek toe gankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toeganke lijke vergunnings- en verlofslokaliteiten gelegenheid tot dansen te geven. Een comité samengesteld uit leden van de afdelingen van het NVV, de P. v. d.A. en de Vara belegde voor 1 mei een bijeenkomst in het Dorpscentrum met als spreker mr. H. B. Engelsman, voorzitter van de Federatie van de Partij van de Arbeid voor Zuid-Holland. De heer D. Bloemendal, voorzitter van het comité, deelde mede, dat de leuze voor de meiviering was vryheid, welva rendheid. werk en vrede en dat de rede van de heer Engelsman daarop geba seerd zyn. Hij besprak voorts het pro gramma. Mr. Engelsman betrok de meiviering in de gevoelssfeer van de broederschap. Hij wees erop. dat het daarmee in de wereld ongunstig is gesteld door het communisme, dat wil overheersen. Ge dacht was, dat collectieve veiligheid zou worden bereikt door de Verenigde Naties, maar men heeft het moeten zoeken in het Atlantisch Pact en atoombommen. Wy zyn daar allen teggen. maar ande ren willen aan controle niet meewer ken, waardoor de vrede wordt bedreigt. Spreker wees op de opdracht om aan de mensen achter het ijzeren gordyn te tonen wat vryheid is, om de mensen in de onontwikkelde gebieden te overtui gen van de wil tot broederschap, om mee te werken aan de Europese federa tie ten einde een gebied te vormen waar men zich vry voelt. Hij besprak de noodzaak van de bestedingsbeperking en de daaruit voortgekomen werkloos heid, op de bestrijding waarvan moet worden gehamerd. Hy herinnerde in verband met het laatste aan het uit zijn party voortgekomen voorstel om 10.000 woningwetwoningen te bouwen, wat de minister van Wederopbouw niet wilde in verband met de financiën, waarbij in de ministerraad bleek, dat minister Hof- stra van het voorstel niets afwist. Spre ker eindigde met de aanmoediging om steeds strijdbaar te zijn. Behalve muziek was er die avond ook toneel. ZANG EN SPORT OP 5 MEI Op maandag 5 mei. bevrijdingsdag, worden door de Wassenaarse Oranjever eniging voor de leerlingen van de lagere scholen sportwedstrijden gehouden op het veld aan de Prinsenweg. aanvang 9 uur Voor het raadhuis zal een zang- hulde door \eerlingen van de 5e en 6e klassen van de lagere scholen plaats hebben, waarvan de aanvang ook is ge steld op 9 uur. De Buurtvereniging Nieuw Wasse naar hield op Koninginnedag een mo- zaiekwedstrijd, waaraan 65 bewoners van de buurtschap deelnamen De eer ste prys werd toegekend aan mej. H. Visser, die van d'e hyacintennagels een bijzonder fraaie vlindér had gelegd. De jury kende voorts vyf gelijke prijzen toe aan de Openbare School en aan de families W J Rozendaal. J. M J. Smul ders. A J. Bikkers en J. Steennuis- In het tijdvak van 7 mei tot 1 sep tember °nt men zuinig te zyn met leidinger. Zo is o.m. het besproeien van tuinen met een automatische sproeier verboden. (Van onze Romeinse correspondent) Nu de Italiaanse verkiezingsstryd officieel begonnen is, kunnen wy ons reeds een denkbeeld vormen van wat ons te wachten staat. Niet van de uitslag natuurlijk. Daarvan kan voorlopig alleen gezegd worden, dat de christen-demo craten wel weer als verreweg de sterkste party uit het strydperk zullen treden. En de communisten als nummer twee. In zoverre geen veranderingenmaarer zyn 86 partyen, waarvan er een flinke zestig in de laatste weken in alleryi werden gevormd. Ze hebben natuurlyk geen schyn van kans om ook maar één mannetje naar Montecitorio, laat staan naar de Senaat, te sturen, maar ze dienen om verwarring te stichten. Het is kenmerkend, dat de nieuwelingen voor het overgrote deel tot de rechtervleugel gerekend moeten worden. De minister van Binnenlandse Zaken mer byna de helft van alle zetels zou heeft enige tyd geleden verklaard, dat bezorgen. het wel nuttig zou zyn indien de verkie zingen voor beide Kamers tegeiyk kon den worden gehouden (hetgeen nu ook gaat gebeuren), omdat dit de kosten wat lager houdt. Verkiezingen kosten de Staat onge veer twaalf miljard lire (72 miljtjen gul den), terwijl de partijen gezamenlyk on geveer 38 miljard uitgeven. De minister was beslist optimistisch. Er is nadien van verschillende kanten geprobeerd eens na te gaan wat in Italië verkiezin gen kosten en de laatste schattingen komen op ten minste 16 miljard (hon derd miljoen gulden) voor de Staat en 50 tot 100 voor de partyen. Natuurlyk zijn het alleen de zeer ryke partijen, die zich de weelde kunnen veroorloven van een groots opgezette verkiezingscam pagne, zoals de christen-democraten, de communisten, de monarchisten van Lauro en, als er industriëlen zijn die er wat geld in willen steken: de fascisten. De anderen moeten het hebben van gevestigde overtuigingen en niet van propaganda. Het oprichten van een dag blad (er komen er iedere dag een paar bij en we weten nu al dat zy na 25 mei zullen ophouden te bestaan!) is al een dure liefhebberij, maar een werkelijk groot opgezette verkiezingstournee is in dit land nog heel wat anders. Huisbezoek De christendemocraten hebben met de eigenlijke voorbereidingen de groepslei ders in alle dorpen en stadswyken be last. Dat zijn er in totaal 50.000. Deze heren moeten zich laten bystaan door een vrouwelijke kracht en iemand van de jeugdactie- Hun eerste taak is de vol ledige kiezerslyst van hun district uit te pluizen. Wie heeft vroeger al chris- tendemocatisch gestemd en kan ver wacht worden dit weer te doen? Wie heeft zich van stemming onthouden? Wie heeft voor een andere partij gestemd, maar mag als voor overreding vatbaar worden beschouwd? Het parool is dat elke groepsleider, door samenkomsten, huisbezoek en dergelyke, moet bereiken dat voor elke tien christendemocratische stemmen in zyn district in 1953 uitge bracht er nu twaalf moeten komen. Op die wijze zou het aantal stemmen voor de_party van Fanfani met 20 pro cent toenemen en dan ongeveer 13 mil joen bedragen, hetgeen hem in de Ka- Voor het kandidaatsexamen rechts geleerdheid 6laagde te Utrecht de heer P. H. Elnthoven, alhier. De communisten werken op ongeveer dezelfde wyze. Ook zy venvachten veel van huisbezoek en van besprekingen in fabrieken en werkplaatsen. Een half miljoen min of meer geschoolde propa gandisten is aan het werk! De andere partyen beschikken niet over het vereiste apparaat om een zo grootscheepse actie te beginnen. Maar zy hebben andere middelen. Indrukwekkende methode van Achille Lauro De ex-burgemeester van Napels, Achille Lauro. doet de zaken eveneens in het groot. Zyn methoden zyn in ieder geval pittoresk, en hy gooit er een slordige vier miljard lire (24 miljoen gulden!) tegen aan. Hy trekt heel Zuid-Italië rond met de ..auto-inform", een kara vaan van vyftien motorfietsen (open knalpot natuurlyk), elf vrachtauto's, waarin o.a. een volledige drukkery is ge ïnstalleerd voor het aan de lopende band drukken van manifesten, strooi biljetten en „muurcouranten", een radio centrale. een fotografisch atelier en projectielantaarns voor het vertonen van films, die aan de burgers en buitenlui zullen laten zien, welke wonderwerken „Don Achille" in Napels heeft tot stand gebracht (in de eerste plaats de wolken krabber van 107 meter hoog, die de prachtige aanblik welke de Golf van Napels eenmaal bood. totaal heeft ver knoeid De karavaan wordt besloten door de luxe reiswagen van de „commandante", voorzien van slaapkamer, bad. salon, keuken, en uitklapbare spreektribune. Twee helikopters, bestemd om strooi biljetten over de volksmenigte uit te werpen, begeleiden de Lauro-karavaan op zyn reis door het schiereiland. Op deze wijze kan Lauro ieder dag in vijf, zes of meer plaatsen toespraken houden en films vertonen. De plaatselijke ver tegenwoordigers van zyn partij hebben reeds de nodige vooraden voetzoekers, zevenklappers, gillende keukenmeiden en ander geruchtmakend tuig ontvangen om de karavaan by aankomst te begroe ten en daarna weer uitgeleide te doen. Een speciaal muziekkorps maakt de reis mee. Aan- de kiezers zullen behalve de ge bruikelijke geschenken (pakken macca- roni, tomatenpuree, linkerschoenen („de rechter af te halen wanneer de plaat selijke kandidaat gekozen wordt kleine radio-apparaten, wekkers, huis- schorten. zakdoeken, ballpoints, sleutel ringen, en dergelyke worden uitgedeeld. Op al deze fraaie voorwerpen (er zyn er enige tientallen miljoenen besteld) staat de-spreuk: „Gebruik hem goed (je stem) Stem PMP". In het zuiden is de partij van Lauro, al heeft ze praktisch geen programma, stellig een gevaarlijk concurrent voor de christen-democraten, misschien even ge vaarlijk als de communisten. De overige rechtse partyen (monarchistische bewe ging, fascisten, rechts-liberalen en een eindeloos aantal snipperpartytjes) heb ben tegenover Lauro niet veel kans. De slotconclusie moet wel zijn, dat het systeem van lobbyists met enkele goede en vry veel bedenkelyke kanten zich weet te handhaven onder elk politiek regime. In een elegante Londense wijk Knightsbridge vergaapte een grote menigte zich een dezer dagen aan een ooievaar, die op het dak van een huis een nest had gebouwd iets wat in Engeland sedert mensenheu genis niet meer was gebeurd tot men tot de ontdekking kwam dat het een stenen ooievaar was, die daar al jaren zat. doch die men nooit eer der had opgemerkt. Dat kwam voor- nameiyk doordat de bewoner van het huis het ooievaarsnest met wat tak ken had versierd, om het effect te verhogen. Hy heeft die takken echter weer weggehaald, omdat hy het moe werd om steeds maar weer antwoord te moeten geven aan „Neem-mij-niet- kwaiyk-maar-er-zit-een-ooievaar-op uw-dak"-mensen. BEURSOVERZICHT Markt in reactie AMSTERDAM, 2 mei Het bleek spoedig, dat gisteren de verwachtingen op het Damrak, t.a.v. de koersvorming te hoog waren geweest. Kon. Olies ondergingen een reactie en werden rond de f. 173.20 verh#ideld. tegen gisteren als slotprys f. 175.80. 's Morgens was als hoogste prys nog f. 174.30 betaald, terwyl in de niet- officiële avondhandel van gisteren een prys van f. 178 tot stand kwam. Het fonds lag byna f. 2.onder pariteit New York. De sty ging zette in New York niet door. hetgeen voor de Euro pese beurzen een teleurstelling was. Philips kwam op 278, min 1 punt, Uni levers ruim 2 punten lager, terwijl het gepubliceerde jaarverslag van de Aku in een markt viel met een lagere tenden tie, tengevolge waarvan de kunstzijde aandelen een puntje lager t.o.v. gisteren waren. De berichten over grotere con currentie van de KLM, betekenden voor de aandelen een verlies van circa f. 1.40. In de scheepvaarthoek was het aan vankelijk kalm en bewogen de koersen zich iets beneden de vorige slotprijs. In het laatste beurshalfuur kwam er plot seling wat aanbod in aandelen Van Nievelt op het gerucht over een ongun stig dividendvoorstel. waardoor de aan delen na een opening op 144 daalden tot 139, tegenover 145% de vorige slotprys. Scheepvaart Unies verloren ruim 4 pun ten. Het verlies voor de overige fondsen in deze sector bepaalde zich van 1 tot 2%. Van de cultures trokken HVA's alle aandacht door het dividendvoorstel van 6% (v. j. 8 De aandelen werden op 92, min 2 punten verhandeld. Aandelen Amsterdam Rubber waren gevraagd en boekten een koerswinst van één punt. Staatsfondsen iets in reactie op de vaste pryzen van de laatste dagen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 mei - Londen 10 59% 1059%. New York 3 78%—3.78%. Mon treal 3.90%—3.90%. Parijs 89.80—89 90, Brussel 7.59%7.60. Frankfurt 90.39% 90.44%, Zürioh 86 49%—8654%, Zürich (vr. fr 8831—88 36. Stockholm 73.04% 73.09%, Kopenhagen 54.72%54.77%, Oslo 5232%—62.97%. Milaan 60.65%— 60.70%, Wenen 14.59%—14.60%. 3hilips Dollarlng '61 Vrydag 2 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. 37 3 Ned. WB. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden AJC.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NJ3 Ned. Kabelfabr Philips 93% 79% 92% 95% 93% 93 V4 87% 89% 93% 92 95 93% 93% 87 89 V* Wilton Feyenoord Biliton 2de r 166% Dordtse Olie gew. Kon Petr (120.—) idem (50 A t 20.—) Holl Amer lyn Java China Paket K.LM Ned. Stoomv My. Kon. Paket My Stoomvaart My. Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 92 92% 89% 89% 90 90% 87% 87% 108 V4 108% 94% 94% 94 93 f| 93ft 93 H 60 60% 90% 90% 88% INDELEN 25% 24% 76 79% 160 160 55% 56% 79% 77% 94% 92% 30 30 55 9% 9% 175 174% 194% 194% 286% 283 166% 170 290 290 304 308 226 228% 279 277% 154 332% 330% 187% 166% 165% 730 716% 175 172.40 175.65 173.25 135% 134% 122 107.90 106 131% 130% 109% 108 137 136% 145% 137% 205% 205% 109% 108% 109% 108% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 U 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem H 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 97 97% 95 86% 86% 80% 80% 95% 95% 81 81% 82% 82% 90% 90% 85% 90% 89% 90% 90% 207 207% 188 188 178 178 Twentsche Bank 157 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 224B 228B Borneo Sum. H.My 39% 39% Ned. G. en Sp. fabr Kon. Ned. Grofsm 176% 176% 102B 96Bexd. Internatlo 63 63 Rott. Droogdok My 480 483 Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 67% 67% Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerlk. fondsen Canadian Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 24 H 72% 46% 39% 49% 37A 86 42% 71 28% 60% 24% 72% 46% 39% 49% 37A 86% 41% 71% 28% 60 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam 37 I-Hl 3% 94 90 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. wa. Idem Electrolas B Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststoff Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab "53 Ver Touwf a b rieken Wernlnk's Betonm Van wyk Textiel Zaalberg VK 1/5 43GL 43%GB 57GB 374 374 398 398 124% 41% 42 GB 138L 431 350Eexd. 160 159 83L 83 62L 60 113% 115

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11