E23 Herenmode Tip Sportmiddag in Leidse Hout werd een grandioos succes No-iron Sportshirt' Vele prominenten aan start van atletiek wedstr ij den Circus Strassburger brengt een prachtig programma Voorjaarsvreugde! DONDERDAG 1 MEI 1958 Leids KNVB-elftal won met 3 0 (Van onze sportredacteur) De jaarlijkse sportmiddag op 30 april in de Leidse Hout is opnieuw een grandioos succes geworden. Niet minder dan 6000 toeschouwers waren in de zonovergoten Hout getuigen van een sportprogramma van allure, waarvan om half twee de spits werd afgebeten door de kranige tamboers en pijpers van Kunst en Genoegen en dat om ver over zesscn(!) werd afgesloten met een machtige spurt van de jeugdige Swift-renner Reinier Riethoven, waarin hij zijn internationaal gerou tineerde clubgenoot Van Houwelingen naar een tweede plaats in de kl^ssementsrace drong. De sportgerechten, die daartussen met veel variatie werden opgediend, klonken als een klok: een fraaie turn- demonstratie, een aantrekkelijke wedstrijd tussen het Leids KNVB- elftal en een militaire ploeg en nationale atletiekwedstrijden, waarin een verrassend groot aantal prominente Nederlandse atleten aan de start verscheen. De Vereniging „Koninginnedag" in het bijzonder ceremonie meester J. C. F. Coers mag op deze „Olympische Dag" met grote voldoening terugzien Bondsoefening Ter wille van de overzichtelijkheid zul len we elke 'tak van sport in zijn geheel behandelen. Te beginnen dus met de gymnastiek, waarmee, na de vrolijke rondwandeling van Kunst en Genoegen het valt toch iedere keer weer op wat een prachtig korps dit is de middag begon. Na de opmars, het spelen van het KNGV-bondslied en de vaandelgroet, ga ven damesturnsters van Brunhilde, Nieuw Brunhilde, Concordia, Olympia Oegst- geest en Rondom de Maredijk (Marelita) vast 'n voorproefje van de Bondsoefening, welke op tweede pinksterdag op Sons- beek in Arnhem ter gelegenheid van het Bondsfeest van het KNGV massaal zal worden uitgevoerd. De bondsoefening een gecombineerde oefening met knotsen en linten is ontworpen door Rosine van Praag en wordt uitgevoerd op muziek van Robert Schumann en Beethoven. De ongeveer 300 Leidse turn sters gestoken in sneeuwwitte toilet jes brachten de - efening gracieus en oogstten zeer veel succes. Na het eerste deel van de atletiekwedstrijden liet de Turnkring Leiden en Omstreken nóg meer zien. De heren van Excelsior ga ven op het middenveld een spectaculaire demonstratie op de lange mat. waarbij zij aan de ene kant geflankeerd werden door enkele leden van de junioren- dameskeurploeg, die zeer goed op de evenwichtsbalk werkte en aan de andere kant door de dameskeurploeg, die oefe ningen uitvoerde op de brug. Met dit succesvolle optreden heeft de Turnkring een prettig visitekaartje afgegeven! Het atletiekgedeelte nam een zeer groot deel van de middag in beslag en geen wonder ook, want een opvallend groot aantal en beslist niet de eerste de besten atleten had voor deze natio nale wedstrijden ingeschreven. Verschillende races waren knap spec taculair en er kwamen voor het begin van het seizoen enkele voortreffelijke tijden uit de bus. Er werd zelfs een nieuw Nederlands record gevestigd. In de finale 100 meter meisjes A liet het Meeuwen meisje. I. Vrijburg de chronometers stil staan op 12.9 sec en daarmee kwam zij beneden de door de KNAU vastgestelde limiet voor het record op deze afstand, dat nog niet op de lijsten voorkwam. Ook een Leids record moest er aan ge loven. Op de 600 meter jongens B kwam de veelbelovende Holland-atleet Hans Peen tot een prachtige tijd van 1.25.5 en daarmee onttroonde hij Van Wanrooy als Leids recordhouder op deze afstand. Peen heeft overigens een harde strijd in dit nummer moeten leveren met de Maastrichtse atleet Smits, die onze stad genoot tweemaal fel aanviel en beide malen zeer fraai werd opgevangen. Holland bezit nóg een atleet van wie de oranjebroeken in de toekomst zeer veel mogen verwachten: Kees Smit. Deze oranjeman won in fraaie stijl de 300 meter jongens A in de eveneens knappe tijd van 36,7 sec. Een derde Leids succes kwam op naam van de Bataven-atleet Fasel, die op de 800 meter C als enige van de 29 deelnemers beneden de 2 mi- nutengrens kwam, n.l. 1.59.7. Dit is het tweede doelpunt van de Leidse KNVB-ploeg in de wed strijd tegen het militair elftal. Een van de militaire verdedigers tracht de door Filippo ingeschoten bal nog van de doellijn weg te halen, maar zijn poging zou vruchteloos blijken. Rechts op de foto Aat Heymans. (Foto L.D./Van Vliet) De Bataven schijnen het wel op deze middenafstand te zoeken, want op de 800 meter dames een nummer, dat voor het eerst in onze stad werd gelopen won ook al een Bataven-atlete, nl. Gerda Kraan, die nog opmerkelijk fit in 2.19.7 door de finish ging. Op de laatste 100 meter ving zij een aanval van Oor Beentjes van DEM gemakkelijk op. Het meest spectaculaire en sterkst bezette nummer van het atletiekprogramma was de 800 meter heren A. Hierin verscheen aan de start de Nederlandse record houder Meindert Blankenstein (Trek vogels) en de bekende PSV-atleet Haus. Blankenstein, die in derde positie uit de laatste bocht kwam, kon in de ener verende eindsprint van deze titanenkamp nog wel voorbij de PSV'er Van Dorst komen, maar Haus was toch onbereik baar voor hem. Er kwamen voor zo vroeg in het seizoen knappe tijden op de hor loges: Haus 1.52.6, Blankenstein 1.53.2 en Van Dorst 1.54.5. Het Nederlands record staat op 1.50.7. En hier zijn dan de uitslagen van deze wedstrijden, waaraan door ruim 240 at leten werd deelgenomen: Heren: 110 meter horden A: 1. Neder- hand (ALO) 14.9; 2 Boere (Minerva) 15.-; 3. Smits (Metro) 15.6. 800 meter heren C: 1. Fasel (Bataven 1.59.7; 2. Van Dijen (GAC) 2.02.6; 3. Wagenvoort (FIT) 2.02.7. 300 meter jongens A: 1. K. Smit (Hol land 36.7; 2. v. d. Vuurt (SIOS) 37,4; 3. Konings (Zaanland) 37.6. 400 meter heren B: 1. Waterreus (DOS) 51.2; 2. Kingma (Holland) 51.7; 3. Rennert (Metro) 51.8. 200 meter heren A: 1. Moerman <PP) 22.1; 2. Bos (V. en L.) 22.2; 3. Vos (PSV) 22.4. 800 meter heren B: 1. Bijlaard (GAC) 1.57.8; 2. Sjerp (V en L) 1.58.4; 3. Kop pelaar (Sliedrecht) 1.58.9. 15O0 meter jongens A: 1. Spaan (Mi nerva) 4.13; 2. Kools (Lycurgus) 4.14; 3. Riemsdijk (AV '23) 4.15.8. 800 meter heren A: 1. Haus (PSV) 1.52.6; 2. Blankenstein (Trekv.) 1.53.2; 3. Van Dorst (PSV) 1.54.4. 600 meter jongens B: 1. Hans Peen (Holland Leiden) 1.25.5; 2. Smits (Kim- bria) 1.25.6; 3. Stove (AAC) 1.29.7. Dames: 100 meter meisjes A: 1. I. Vrijburg (Meeuwen) 12.9; 2. M. Chris- tiaans (Meeuwen) 13.-; 3. D. Willemse (ESCA) 13.-. 100 meter dames B: 1. F. v. d. Haar (FIT) 13.1; 2. J. Leenhart (Meeuwen) 13.1; T. v. d. Weyden (Celebes) 13.3. 800 meter dames; 1. G. Kraan (Ba taven) 2.19.7; 2. C Beentjes (DEM) 2.19.9; 3. T. Lammertink (GAC) 2.22,8. Hoofdschotel De hoofdschotel van deze sportmid dag was uiteraard de voetbalwedstrijd tussen het Leids KNVB-elftal en een mi litaire ploeg, weke laatste door ver schillende omstandigheden compe titie- en bekerwedstrijden niet zo sterk was als waarop men gehoopt had. Niettemin is het een aantrekkelijke wed strijd geworden, al bleef het spelpeil dan ook op het middelmatige vlak. In het Leidse elftal (voor het grootste deel UVS'ers) pasten de LFC'ers Henk en Aat Heymans en vooral de listige Wim van Kampen zich goed bij de blauw-wi't- ten aan, maar in de defensie wilde het aanvankelijk met stopper Tjamme Hoek stra (Lugdunum) niet zo best lukken. Niettemin bracht dit geen ernstige ge volgen met zich mee, want de militairen schoten bar slecht. In de eerste helft, waarin het krachtsverschil niet groot was. bracht bijvoorbeeld linksbinnen v. d. Bosch van DFC twee maal een ju weeltje van een kans om zeep. Kort na dat Filippo op een inworp van Henk Heymans fraai de score had geopend in de vijfde minuut kwam v. d Bosch via een handige schijnbeweging vrij voor Van Putten's heiligdom. De Dordtenaar knalde het leer evenwel hoog over. In de 35ste minuut kwam hij wéér in vrije positie, maar ditmaal wilde hij het te mooi doen en raakte bij een poging om ook Van Putten te omspelen tussen haakjes de UVS-doelman deed in deze ontmoeting knap werk het leer aan de Leidse goalie kwijt. Kort voor rust haalde Van Putten een scherpe schuiver van rechtsbuiten Weber op een zeer fraaie wijze uit de hoek. Na de hervatting bleek in het Leidse team Frans v. d. Zeeuw te zijn vervangen door Weerlee van Roodenburg. De pit tiger spelende Leidse roodwitten ver grootten in de 20e min. hun voorsprong, toen Filippo een door Aat Heymans inge schoten en half door doelman v. d. Voort (RCH) onderschepte bal opving en kort daarop werd het 30 door een fraaie schuiver van Aat Heymans In de resterende tijd kregen we nog goede schoten te zien van Rijshouwer, die zich vrij passief op het middenveld ophield, Van Kampen, Filippo en nog maals van Kampen. Tegen het einde, toen men het in de Leidse gelederen kennelijk wel geloofde, probeerden de militairen nog de eer te redden, maar Van Putten wist toch nog even zijn hand tegen de bal te plaatsen en zo ging een prima schot van linksbuiten Bons (Amsterdam) via de deklat corner. Van Putten moest ook nog een redding ple- Jeanne Kats van Brunhilde op de evenwichtsbalk tijdens de sport middag in de Leidse Hout. Gemeenteraadsverkiezing NUMMERING DER LIJSTEN De nummering van de lijsten voor de in Leiden te houden gemeenteraadsver kiezing is als volgt: 1. Partij van de Arbeid 2. Protestants Christelijke Partij, 3. Katholieke Volks Partij. 4. Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, 5. Communistische Partij Nederland, 6. Lijst Jongeleen (Staatk. Ger. Partij) 7. Lijst Boter (Totale Eensgezinde Radicale Actie; studenten partij EENHEIDSDIPLOMA E.H.B.O De cursus tot opleiding voor het Een heidsdiploma E.H.B.O., welke werd ge geven onder auspiciën van de Ver. E.H.B.O.-dienst en onder leiding stond van dokter H. J. Keegstra is wederom een groot succes geworden: alle cur sisten legden met goed gevolg het examen af. Het zijn de dames L. Deve- lingBonte, C. Kraaijv. Ingen Sche- nau, Th. KraaijDonkers, W. Leune—v. d. Neut, A. Pretman, I. W. Blauw, l! Bruinenberg, C. Vernes, L. Ladan en de heren J. Diepenbach, C. J. Rosbergen, P. J. Langezaal, W. Hartevelt, D. Krom wijk, A. v. d. Burg. M. C. Gijzenij, J. Castel, J. v. d. Keur, W. J. Smits, J. Mie- remet, N. H. Koning, A. P. de Gouw. Dr. ir. A. M. van Deventer en dr. A. J. Koster, beiden alhier en dr. W. A. M. Burgers te Wassenaar zijn benoemd tot leden van de commissie, welke in 1958 belast is met het afnemen der eind- en staatsexamens gymnasium (art. 12 H.O.- wet) Onze oud-stadgenoot, de heer F. Bonten, hoofdcommies A bij het mi nisterie van Zaken Overzee, thans wo nende te Wassenaar, werden onderschei den met de ridderorde van Oranje Exclusief voor P A C. Vervaardigd door de fabri kant van een vooraanstaand Nederlands merlcoverhemd. „Sunshine" sportshirts zijn van de fijnste kwaliteit mat glanzende no-iron poplin en in zomerse kleuren. Open en gesloten te dragen. Niet-strijken-luxe voor 'n „onweerstaanbare" prijs. Naast het paard de nodige variatie Strassburgerhet is een naam in de circuswereld, die klinkt als een klok! Feitelijk al daterend uit de tijd, dat het circus nog geheel en al een „paarden spul" was. Die periode is echter reeds lang voorbü, al is de paardendressuur in enkele landen en daaronder neemt ons eigen landje een vooraanstaande plaats in nog altijd een integrerend deel van het programma. En dat is te begrijpen, want blijft het paard niet een edel dier en bovendien een vriend van de mens? Maar ja, de tijden veranderen en wy met hen. Het paard wordt steeds meer ver drongen door de mechanische machine, zelfs in de landbouw cn zo ontgroeien de jongere generaties meer en meer het tijdperk van het paard. Hoe ver weg, of misschien hoe dicht bij, ligt het tijdstip, dat van het paard geen gebruik meer zal worden gemaakt? Te verwonderen is het daarom niet, dat men naast het gevleugelde woord „de mens kan bij brood alleen niet leven" voor het circus kan stellen „het circus kan bij liet paaid alleen niet leven". En toch blijft het circus Strassburger het paard getrouw voor zover dit in de huidige omstandigheden verantwoord mag heten. Wij voor ons hopen, dat dit nog lang gehandhaafd zal kunnen wor den. want, ook al biedt de dressuur dan weinig of geen gelegenheid meer tot iets geheel nieuws, het blijft een lust om dit levend materiaal in de piste zich te zien bewegen naar des mensen wil, bijkans opgelegd door vertrouwen, niet door ge- gen, toen Hoekstra een tikje (nou tik je?) te hard op hem terugspeelde. De elftallen waren als volgt samen gesteld Militairen: V. d. Voort (RCH). Ver- plancken (PSV) Pesman (Zwartemeerj. Van Elderen (Feyenoord), Slaats (Eind hoven), De Jong (DOS), Weber (Excel sior), Renders (PSV), v. Doorneveld (DWS), v. d. Bosch (DFC), Bons (Am sterdam). Leiden: Van Putten (UVS). De Wolff (UVS), Van Leeuwen (UVS), v. d. Zeeuw (UVS), Hoekstra (Lugdunum), Verkuy- len (UVS), A. Heymans (LFC>, Van Kampen LFC)Rijshouwer (UVS). Fi lippo (UVS), H. Heymans (LFC). Slot Het programma werd besloten met wielerwedstrijden tussen renners van Swift (Leiden) en Oxford. Eerst een af valrace, waarin de renner, die na elke twee ronden op de laatste plaats lag, de strijd moest staken. Tot er vier over wa ren. Winnaar werd Zoet (Swift), gevolgd door zijn clubgenoten Kooien en Kas teel. Tenslotte een klassementsrace over 40 ronden. Winnaar van deze wedstrijd werd Reinier Riethoven, die, zoals ge zegd, in een lange eindsprint zijn club genoot Van Houwelingen versloeg. Bei den hadden overigens in de klassemen ten 23 punten vergaard. Op de derde plaats eindigde van Gent met 11 punten. Adolphe Strassburger met zijn Arabische hengsten Bedrijfssociologische studiedagen Het Nederlands Instituut voor Effi ciency (N.I.V.E.) organiseert, in samen werking met het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit, op 2 en 3 mei in de Sleutelstad bedrijfssociologi sche studiedagen.'Aan deze bijeenkom sten neemt een veertigtal personeels chefs. sociologen en opleidingsfunctio narissen uit het Nederlandse bedrijfs leven deel. Zij zullen worden gecon fronteerd met de economische en orga nisatorische aspecten van een onderne ming ter verdieping van hun inzicht in plaats en taak van de bedrijfssociologie Prof. dr F. van Heek zal de studieda gen openen. Dr. D. Horringa uit Den Haag. de heer Th. J. IJzerman uit Lei den, prof. dr. P. Kuin en de heer H. P. weid of directe dwang. Speciaal, wan- jneer dit materiaal uit elite bestaat! En daarvoor staat de naam Strassburger wel bijkans garant. Het is een collectie edele dieren, die werden voorgevoerd in vrije dressuur door diverse leden van de Strassburger-familie, mevr. Elly Belli Strassburger en Adolphe. Neem o.v. Hollands trotst, de Friese hengsten, paarden van het edelste ras. Twaalf in getal, alle even zwart en glanzend als [ebbehout! Nog zes van de oorspronke lijke twaalf zijn er over, maar het dozijn is prachtig aangevuld. Het is paarden dressuur van het hpogste kaliber, dat iedere bewonderaar van deze viervoeter in bewondering moet brengen. Welk een geduld is daarvoor nodig geweest! De onmisbare klassieke hogeschool wordt ditmaal vertegenwoordigd door mr. Jo Spruyt en zijn zwarte rossinant doet het prachtig; Regina Strassburger ontbrak ditmaal. Dat het een afscheid is, we geloven er niet aan. Naast het paard zien we in het uitge lezen programma, dat het circus Strass burger thans biedt en dat is niet te veel gezegd! vier olifanten, door Adolphe Strassburger tot in de perfectie gedresseerd. Het is groots, wat met deze goedwillende kolossen, lobbessen als het ware, is bereikt. Verder een aantal in telligente doeshonden, door Vera Strass burger voorgesteld en een aantrekkelijke apendressuur van het paar Pilade Cristiani. En dan is er nog een beren nummer, dat door een klein ongeval een voetverstuiking van de leidster de eerste avond helaas niet kon doorgaan. Daarnaast staat dan de aanvulling! Of, beter gezegd, aanvullingen. Alle, zonder uitzondering, nummers van for maat, waardoor een prachtig geheel is verkregen, een circusprogram van prima gehalte. Op het gebied der acrobatiek zien we de drie Bèthlems. die even gemakkelijk een hoogstandje op eikaars hoofd ma ken als wij een diepe kniebuiging misschien zelfs voor velen van ons ge makkelijkerRaymond en Alex doen er al niet voor onder en de Bedini's tonen zich uitmuntende antipodisten. Er worden krachttoeren ten beste gegeven, die zonder enig vertoon als voorbij gly- M. Muller, beiden uit Amsterdam en ir. D. A .C. Zoethout uit Eindhoven zullen de discussies inleiden. COMMISSIEWERK PROF. HULSEWE. Prof. dr. A. F. Hulsewé, hoogleraar in de Chinese taal en letterkunde aan de Leidse Universiteit; is met andere buitenlandse geleerden uitgenodigd zit ting te nemen in een te Singapore in gestelde commissie welke moet uitma ken, of het peil van de nieuwe Chinese universiteit Nanyang in Singapore vol doende is voor erkenning van haar gra den. Bevredigende gang van zaken Sikkens De cijfers over het eerste kwartaal van 1958 hebben nog enige stijging vertoond vergeleken bij de zeer goede van de overeenkomstige periode van 1957. On voorziene omstandigheden voorbehouden verwacht de directie, dat de resultaten over 1958 niet ongunstig zullen afste ken bij die van het vorige jaar, aldus werd aandeelhouders medegedeeld in de dinsdag te Sassenheim gehouden alge mene vergadering van Sikkens Lakfa brieken N.V. Op vragen van aandeelhouders of het bestuur in 1958 nog een beroep op de kapitaalmarkt zal doen, wilde de voor zitter geen positief antwoord geven. De bouw van een nieuw laboratorium zal ongeveer 7 a 8 ton vergen, misschien met dc totale inrichting mcc meer dan 1 miljoen. Het bestuur was van mening, dat er eventueel wel mogelijkheden zul len zijn om geld aan te trekken als dit nodig is. 1 Wat de komende Euromarkt betreft, 1 acht men meer goede kansen aanwezig dan slechte. De grens voor de invoer van verf uit het buitenland is vrijwel steeds open geweest Er is dan ook geen reden 1 voor een sterker worden van de buiten- 1 landse concurrentie. Misschien dat hier j en daar wat grotere activiteit bespeurd j zal worden, Omgekeerd is de export naar i de Euromark tl and en gebonden aan ïn- voerrechten. Mogelijk dat door het ope nen van de grenzen de kansen voor Sik kens gunstiger worden. Men heeft al in Frankrijk in snel tempo een markt op gebouwd met verrassend goede resulta ten. Mochten de kwantitatieve beperkin gen hier opgeheven worden, dan heeft I men voor deze markt goede verwach- tingen. Dit geldt ook voor Italië. Het be- I stuur overweegt voorts het aantal vesti- I gingen in het buitenland te verhogen, j Ongeveer 20 van de totale produktie wordt geëxporteerd. Dit percentage is nog voor aanzienlijke uitbreiding vat baar. Desgevraagd deelde de directie nog mede, dat 90 van de produktie be staat uit synthetische verven. De Sikkensgroep bezit meer dan 50% van de aandelen van een Belgische fa briek, in bedrijven in enkele andere lan den is de omvang van de deelnemingen wat kleiner. Grote bedragen worden ge reserveerd in de dochterondernemingen doordat men de winsten in deze bedrij ven laat. Doordat door twee achtereenvolgende gedeeltelijke dividenduitkeringen in aan delen uit de agioreserve deze reserve aanzienlijk geslonken is, werd door aan deelhouders gevraagd, of het bestuur geen lagere dividenduitkeringen in de toekomst verwacht. Hierop werd geant woord, dat, ook al mocht de onderne ming in de toekomst de wind eens te gen hebben, de eigenlijke dividenduitke ring niet radicaal naar beneden zal gaan. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 10 in con tanten en 20 in aandelen uit de agio reserve. De heren J. Wilkens en J. E. Duintjes werden bij acclamatie als commissaris herkozen. Niet alleen het huis schoon, maar ook de handen gaaf en nog mooier dan ze al waren, dankzij: Hamea«Gelei.Tube95c den men denke aan het met iemand in hoogstand opbrengen van een trap en toch stuk voor stuk juweeltjes zijn van kunnen. Een nummer, dat bijzondere furore maakt, is ongetwijfeld dat van Marco. Wat deze op het terrein van de balan- ceerkunst verricht met presenteerbladen met glazen en flessen grenst aan het wonderbaarlijke. En ook het nummer koordlopen van de Bob Gerry Troupe stijgt uit boven het normale. Zij vormen zelfs een piramide in drie geledingen op dit dunne koord! Ook de clownnummers, van twee De nen en drie landgenoten, komen boven het gewone uit. Speciaal dat van onze landgenoten, alle chauvinisme uitgeslo ten. Vooral musicaal is het bijzonder Parades openen en besluiten dit cir cus-festijn! Deze zo bij uitstek geslaagde gala voorstelling van het driedaags bezoek van het circus Strassburger stond overi gens in het teken van de verjaardag van onze geliefde Koningin. De vereniging Koninginnedag was erbij betrokken, ge opend werd met het Wilhelmus en de studenten waren o.m. vertegenwoordigd door het collegium in karos, die de piste binnen reed. Het pijperskorps „Kunst en Genoegen" marcheerde als eerste door de piste. Het talrijke publiek de geheel op gefriste tent was uitstekend bezet deed het aan uiting van waardering niets mankeren! M.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9