Het rommelt in Adenauers partij "p Geval van kinderroof en -moord in Stuttgart nog onopgehelderd is uw kennismaking met de filtersigaret die smaakt! Een verrassend en georganiseerd initiatief bij de opstandelingen 97ste jaargang Donderdag 1 mei 1958 Derde blad no. 29429 Oud-ambassadeur in Londen publiceerde een scherpe brief aan de Bondskanselier Protest tegen verraad van Duitslands hereniging (Van onze correspondent in West-Duitsland) In de CDU, de partij van Bondskan- kanselier Adenauer, rommelt het enigs zins. In een heden in het Hamburgse blad „Die Welt" gepubliceerde open brief heeft de voormalige Westduitse ambassadeur te Londen. Schlange Schöningen, een bal aan het rollen ge bracht. waarvan men nog lang niet weet waar hij terecht zal komen. Schlange-Schöningen wijst Adenauer op twee voor de partij pijnlijke gevallen en verzoekt de bondskanselier in te grijpen. Ten eerste het geval Hageman. Deze hoogleraar uit Munster is als CDU- lid geroyeerd, omdat hij zich onlangs had geuit tegen de atoombewapening van het nieuwe Westduitse leger. „Toen 1 wij tien jaar geleden,,, aldus de voor malige ambassadeur, „de CDU opricht ten. lag de atoomkwestie nog ver achter de horizon. Men heeft prof. Hagemann uit de partij gegooid, hoewel hij de moed had in een democratische staat over een nog lang niet opgelost probleem zijn mening te geven. Waarom grijpt U niet in?" vraagt Schlange-Schöningen aan Adenauer. Ten tweede het geval-Wenger. Deze redacteur van het CDU-blad „Rheini- sche Merkur" heeft onlangs op een CDU-vergadering zich in feite uitge sproken tegen de hereniging van Duits land en wel op een partijdag van de CDU. waarbij hij door enige honderden CDU-leden en -leiders werd toegejuicht. Schlange-Schöningen noemt dit „ver raad van Wenger aan de idee van de Duitse eenheid, het heiligste principe van de Duitse politiek," aldus de ex- ambassadeur, die zich afvraagt, wat de miljoenen vluchtelingen wel van Wen- gers woorden moeten denken en die er zeker van is, dat de communistische Oostdui'tse leider Ulbricht zich zeer ver heugd heeft over Wengers speech. Tenslotte vraagt Schlange-Schöningen ietwat sarcastisch: „Ik zal mij met alle middelen tegen het vergif van Wenger verzetten, wat er ook uit de CDU zal worden. Er is een grens aan de partij politiek. Of. mijnheer de Bondskanse lier, wilt U mij nu misschien uit de partij zetten? Doet wat U goeddunkt!" kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Brielle (toez.) L. P. W. Groenveld te Sluis te Haarlem (toez.) dr. S. Spanjaard te Baarn. Aangenomen naar Brltswerd-Wieuwerd P. A. We6thoff te Mldsland op Terschelling. Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs tevens pas toraal verzorger der leerlingen aan het Chr. Lyceum te Alkmaar ds J. J. van Ra- venswaaij te Veendam. die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Eder- veen Jac. van Dijk te Garderen te Rijs- sen K. van de Pol te Veenendaal. Aan genomen naar Bellingwolde (toez.) A. J. Roodzant te Gasselte naar Tzumma- rum-Firdgum (toez.) G. H. Plantinga. kand. te Driebergen Benoemd tot vi caris te Llsse J. M. Snijders, kand te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten (3de pred. pl.) H. E. WJjnJa te Godlinze te Oosterend (Fr.) P. Hulsman, kand. te Utrecht te Veenwoudsterwal G. M. W. Steen Marknesse (N.O.P.) te Emmercompas cuum A. Segger. kand. te Gölenkamp (Kreis Bentheim. Duitsland) te Hille- gersberg-Terbregge H. D. Bakker te Tho- len Bedankt voor Delft (vac. E. de Vries) H. D. Bruggeman te Schlebroek- Hillegersberg. Beroepen te Aduard S. S. van Dijk te Wltmarsum te Schoone- beek G. Hengeveld te Woubrugge. Be dankt voor Maassluis T. J. Hagen te De venter voor Murmerwoude W. Okkema te Nijeveen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sassenhelm L. S. den Boer te 's-Gravenhage-West. Tweetal te Aalsmeer B. Bijleveld te Noordeloos en M. W. Nleuwenhuijze te Amsterdam-West. Beroepen te Does burg A. H. Schipers te Hlllegom te Ro zenburg B van Smeden te Rotterdam-Z - Bedankt voor Llsse D. Blesma te Utrecht Pleidooien voor invoering van doodstraf (Van onze correspondent in West-Duitsland) Nog altijd is er geen spoor gevonden inzake een moord, welke een kidnapper op een zevenjarige Stuttgarter jongetje, Joachim Göhner, heeft gepleegd. Een in verband met deze moord gearresteerde zwei-ver. Kroneis, die men verdacht, is ChSS?A~H SchippTr, Hl?Cmdam" eer; vrjlgelaten.'volgens de politie ken mark zou betalen. Men slaagde erin enige bondopnamen van de stem van de moordenaar te maken. Een vriendin van Kroneis beweerde daarop, dat de stem op deze bandopname dezelfde was als die van haar geliefde. Het bleek even wel. dat zij nog nooit met Kroneis ge telefoneerd had en derhalve zijn tele foonstem niet kende. Ook klopten de voetstappen, die men bij het lijkje had i hij de kidnapper beslist niet zijn. Het gevonden, niet met die van de beschul- GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.o.) jongetje werd onlangs vermoord, nadar i digde. die voorts volgens de politie niet Beroepen te Deventer J. Mulder te Gees de kidnapper diverse malen telefonisch hp - 1 van de vader geëist had. dat deze 15.000 deze ingewikkelde kidnap-affaire te be- (Dr.). Mink Premier Neliroe wil enige tijd rusten Premier Nehroe van India heeft dins dag op een bijeenkomst van zijn Con grespartij bekendgemaakt, dat hij aan president Prasad voorgesteld heeft als minister-president af te treden. Nehroe verzocht zijn partij om advies voor een definitieve beslissing. De Congrespartij zal een aparte zitting houden om Nehroes voorstel te overwegen. Nehroe is premier van India sedert de verdeling van Voor-Indië in Pakistan en India in 1947. Hij werd in 1889 geboren. Nehroe verklaarde te verlangen naar een ogen blik. waarop hij zich van „deze dagelijk se last kan bevrijden" en ook aan zich zelf kan denken als burger van India. Waarnemers in Nieuw-Dehli beschouwen de verklaring van Nehroe als een verzoek zich tijdelijk te mogen terugtrekken. In parlementaire kringen verwacht men. dat hij premier zal blijven, doch twee of drie maanden rust zal nemen. Vermoe delijk zal de fractie hem vragen enige tijd met vakantie te gaan inplaats van af te treden. Nehroe verklaarde, dat hij al enige weken geleden gezegd had, dat hij zich tamelijk vermoeid voelde en graag ver andering zou willen. „Ik voel mij echter lichamelijk fit en ik geloof, dat ik nog enkele jaren nuttig werk in openbare dienst kan doen. Waarom zou ik dan een tijd rust willen hebben?" zo vroeg hij. „Het werk van een minister-president gunt een mens geen respijt. Het laat nooit af en gaat ononderbroken voort. Een groot deel is routinewerk, maar er is ook veel bij, dat belangrijke besluiten vereist. Er blijft geen tijd over voor rustige overweging", aldus Nehroe. Hij vervolgde: „Er is veel waarover men kan nadenken. Ik ben zeer veront rust over de internationale toestand, die als het ware wankelt op de rand van de afgrond. Ik geloof niet. dat wij veel kun nen doen. maar zelfs een beetje kan soms helpen en in elk geval moeten wij helder denken". Nehroe wees ook op de vraagstukken van India zelf, die voortdurende aan dacht en een frisse benadering van de problemen vereist. „Ik verlang er naar mijzelf klaar te maken voor de grote taken, die ons wachten en ik voel, dat het mij zou kunnen helpen als ik ver weg ben van het centrum van activiteit en verant woordelijkheid", aldus Nehroe. Doodgewaande Fransman blijkt springlevend Vorig jaar juli vond de politie aan de oever van het meer Genève de kleren van de 25-jarige student Bernard Koh ier, zoon van een Franse fabrikant. La ter vond men zijn lijk in het meer. Het stoffelijk overschot werd toen in aanwe zigheid van treurende familieleden en verloofde plechtig ter aarde besteld. Achteraf is nu gebleken, dat het begra ven lijk niet Bernard Kohier was. De jongeman is springlevend en woont op Martinique, waar hij onderwijzer is op een school voor wezen Tegenover een correspondent van „France Soir", die hem heeft opgespoord verklaarde Bernard, dat hij een nieuw leven was begonnen en al het oude wilde vergeten. Hij had vorig jaar in Bretagne een zes meter lange zeilboot gekocht, waarmee hij via de Kanarische eilanden naar Martinique was gezeild. De vraag is nu alleen nog maai*: van wie was het lijk dat vorig jaar op het juiste moment in het meer van Genève opdook? „Misdaad: gevolg van storing in de persoonlijkheid" De Nederlandse zenuwarts prof. mr. dr. P. A. H. Baan heeft in een lezing voor een internationaal congres over re classering. dat te Kopenhagen wordt ge houden .gepleit voor „een meer onbe vooroordeelde benadering" van misdadi gers. ,.Wij moeten verder gaan dan onze huidige methoden van het geven van etiketten aan delinquenten en trachten eik geval zonder vooroordeel te bekij ken". aldus prof. Baan. Hij acht de structuur van het merendeel van de mis dadigers te gecompliceerd dan dat men hen zou kunnen indelen in categorieën zoals psychopaten en hen die aan schi zofrenie lijden. Ook wordt het steeds duidelijker, dat de misdaad, vooral in dien zij herhaaldelijk wordt gepleegd, niet het gevolg van erfelijkheid is maar van storingen in de persoonlijkheid. „Een onjuiste behandeling van misdadi gers doet hun toestand verergeren, op dezelfde wijze als een onjuiste behande ling van lichamelijke kwalen de toe stand van de patiënt doet verergeren". Volkomen ongeneeslijkheid noemde prof. Baan een uitzondering. Het congres, dat georganiseerd is dooi de W ereldgezondheidsorganisaüe WHO is maandag begonnen en het duurt tot 9 mei. Het wordt bijgewoond door zes tig afgevaardigden uit vijftien landen, waaronder de Sovjet-Unie, Joego-Slavië en Polen. Wat een ervaring! Volmaakte filterwerking en toch blijft u onverminderd de zuivere Amerikaanse tabakken proeven. Geen vleugje aroma gaat verloren. En dank zij het beschermende etui-pakje blijft Mink steeds gaaf en aantrekkelijk. Geniet nog heden van Mink, de filtersigaret die smaakt! denken. Tenslotte bleek Kroneis' alibi waterdicht te zijn. Men zoekt nu naar een vijftigjarige man uit de Stuttgarter onderwereld met een auto. die volgens de politie niet al leen bijzonder brutaal, maar ook geraf fineerd, gevaarlijk en intelligent moet zijn. Deze moord op een kind heeft in ge heel West-Duitsland grote verontwaar diging gewekt en het aantal stemmen, dat de doodstraf eist voor zeer ernstige misdaden doen toenemen. De vader van het vermoorde jongetje heeft zich in deze geest uitgelaten. Binnenkort ook verkrijgbaar zonder filter 20 stuks /!•- Russische raketbases in Oosteuropese staten Westerse inlichtingendiensten in We nen hebben inlichtingen ontvangen, waaruit zou blijken, dat de Russen ra ketbases hebben gevestigd van de Bal- tische Zee tot de Zwarte Zee Volgens deze gegevens zijn er ook raketbases in Polen. Tsjecho-Slowakije. Hongarije, Bulgarije en Oost-Duitsland. Het Rus sische persbureau Tass heeft gisteren echter een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de geruchten over vestiging van raketbases in Oost europese staten op verzinsels berusten. Tass zei gemachtigd te zijn. dat de mededeling hieromtrent van het begin tot het eind verzonnen is en slechts verbazing kan wekken. Ook het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel ontkend, dat Russische raket- bases op Pools grondgebied zouden zijn gevestigd. Zoals bekend had de Noorse minister Halvar Lange eveneens melding ge maakt van Russische raketbases in de „zone-Rapacki". Hij zei over militaire inlichtingen te beschikken. EISENHOWER OVER KERNPROEVEN President Eisenhower heeft op zijn persconferentie gezegd, dat het voor naamste doel van zeker 40 procent der komende Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan zal zijn de ontwikke ling van „schonere" wapens. De gehele politiek van Amerika is. al tjus de president, schonere kernwapens te krijgen waarvan de werking meer plaatselijk ia. Belgische minister sprak Engels in Straatsburg Tot bevreemding van vele buitenland se afgevaardigden en tot ergenis van verscheidene Belgische vertegenwoordi gers heeft de Belgische minister van Buitenlandse Handel. Henri Fayat. zich dinsdag ïn een rede voor de Raadgeven de Vergadering van de Raad van Euro pa van de Engelse taal bediend. De of ficiële talen zijn Frans en Engels. Er wordt over gedacht om aan het Duits, Nederlandse en Italiaans eenzelfde po sitie toe te kennen. Het was de eerste maal dat een Belg zich van het Engels bediende. De Belgi sche voorzitter van de vergadering, Fer- nand Dehousse kon niet nalaten over dit uitvloeisel van de taalstrijd in Bel gië een ironische opmerking te maken. Geen grensoverschrijding meer uit Tunesië Generaal Salan. de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Algerije, heeft bekendgemaakt dat niet één Alge rijnse opstandeling in de afgelopen tien dagen de Tunesische grens heeft kunnen overschrijden. Een grensoverschrijding van Marokko uit is de laatste dagen niet geconstateerd. De Franse minister voor Algerije, Lacoste, heeft Salem gelukge wenst .gnet deze prestatie, die degenen, in het ongelijk stellen die ons uit Alge rije willen verdrijven". Driehonderd Mohammedaanse vrijwil ligers, die sinds een half jaar aan de zijde van Franse militairen Algerijnse opstandelingen in het gebied van Or- leansville hebben bestreden, zijn verdwe nen nadat zij hun chef hadden ver moord. Desertie van een andere groep kon voorkomen worden. Kaliivarang verstaat geen scherts meer (Van onze resiredacteur) Singapore. De goed gecoördineerde luchtaanvallen op Borneo, Celebes, Hal- maheira en Ambon en de bezetting van Morotai onder het persoonlijk commando van Ventje Soenioeal hebben het moreel der Indonesische opstandelingen zozeer opgekrikt, dat hun woordvoerders in Singapore, ietwat optimistisch, reeds van „operatie Djakarta" spreken. Gezien de bittere ervaringen met de vechtlucht van de Sumatraanse opstandelingen lijkt scepticisme voorhands gepast, maar zeker hebben de opstandelingen thans een verrassend en georganiseerd initiatief ge toond. Vooral de verovering van Morotai is belangrijk, want de opstandelingen Dode en twee gewonden Bij ontploffing te Pernis (Speciale berichtgeving) By een ontploffing op het BPM- terrein te Pernis ztfn dinsdagmorgen drie stellingbouwers door een steek vlam getroffen. Eén van hen, de 26- jarige D. B. Visser uit Stad aan 't Haringvliet, is in de nacht van dins dag op woensdag in het Havenzieken huis aan de opgelopen brandwonden overleden. o-v-, Het ongeluk ontstond door onbekende bezitten daar nu een tweede vliegveld, zodat hun luchtmacht minder kwetsbaaroorzaak bij het openen van de aftap- is bij een eventuele aanval op de basis by Menado. Deze luchtstrijdkrachten, die j de laatste weken verdacht snel zijn uitgegroeid, omvatten thans 12 jagers en bommenwerpers. Aangezien slechts twee Indonesische piloten onder de opstandelingen voor handen zijn. lijkt de veronderstelling lo gisch, dat hierbij buitenlandse vrijwilli gers zijn betrokken. En Djoeanda heeft dan ook eindelijk de door mij voorspelde beschuldiging gelanceerd, dat van Ame rikaanse hulp sprake zou zijn. Hoewel de opstandelingen-claim op luchtsuperioriteit in Oost-Indonesië nog voorbarig is, worden Djakarta's plannen voor een invasie op Celebes zeker zwaar gehandicapt door de bombardementen op haar uitvalsbases, waaronder de troepen der centrale regering al even paniekerig wegrennen als de opstandelingen op Sumatra enige weken terug. Overste Andy Matalatta, die in Makassar een tweede Barlian-rol poogt te spelen, is inmiddels gewaarschuwd voor een bom bardement op zijn stad. wanneer Dja karta het vliegveld bij Makassar zal ge bruiken. Soemoeal en Kawiiaring verstaan geen scherts meer. Hun taktick is hans: voortdurende luchtaanvallen op Djakarta's scheepvaartlijnen en uit valsbases in Oost-Indonesié, de bezet ting van eilanden, waaronder Halma- heira en mogelijk de Molukken, als mede het winnen van politieke steun in geheel Oost-Indonesië. Zij hopen, dat de Sumatraanse guerilla's Nasoe- tions handen wat zullen binden. Na- soetion zou reeds zijn voelhorens voor een compromis hebben uitgestoken. De opstandelingen menen, dat by '•nkele maanden standhouden een eco nomische ineenstorting van Djakarta onvermijdelijk zal zyn. De sluiting van het gehele Shellbedrijf op Borneo betekent inderdaad een harde finan ciële klap voor de centrale regering. Anderzijds 1MM het aannemelijk, dat bussen en Chinezen van de door hen I ten opgesteld stond. De drie arbeiders, die in dienst waren van een Hoogvliets 1 bedrijf, werkten in de buurt van het fornuis. Zij werden getroffen door een steekvlam, waarbij hun kleren vlam I vatten. De heer Visser was er het ergst aan toe. Ernstige, maar niet levensgevaar lijke brandwonden liep de heer J. Bou- man (43 jaar) van de Ritzedijk in Rot terdam op. Minder ernstig gewond werd de 52-jarige J. Weijnen uit de Laven delstraat in Rotterdam. Ze zijn beiden in het Havenziekenhuis opgenomen. doelbewust gestimuleerde moeilijkheden zullen profiteren door Djakarta via hulpverlening aan zich te verplichten. Naar ik verneem, heeft juist deze overweging Sjahrir tot diepe wanhoop gebracht. Hij ziet geen uitweg meer. Een Britse relatie, die dezer dagen Soekarno onder vier ogen sprak, kreeg de indruk van uiterste onzekerheid bij de presi dent. „Dag van de wet" President Eisenhower heeft de Ame rikaanse bevolking verzocht 1 mei te vieren als „dag van de wet". De wereld moet de wet kiezen boven het geweld, als men wil dat de beschaving stand houdt, zo verklaarde hij woensdag. („Labor day" wordt in Amerika op 1 september gevierd). Hitlers Colosseum in Neurenberg wordt voltooid Hitlers colosseum in Neurenberg zal worden afgebouwd, zo heeft de gemeen- teraad van de stad na dertien jaren be raad besloten. Sedert de oorlogsjaren lag dit grootste bouwwerk, dat door de na tionaal-socialisten in Duitsland was on dernomen. als een ruïne op voltooiing dan wel afbraak te wachten. Hitler had bevel tot de bouw ervan gegeven om de honderdduizenden, die jaarlijks naar zijn partijdag in Neurenberg kwamen, daar onder één dak in een enorme ver gaderhal te kunnen verenigen. In de oorlog moest de bouw van de „congres- hal" worden stil gezet. Na de val van het nationaal-socialistische regime over heerste aanvankelijk de neiging de ruïne metde grond gelijk te maken, maar men huiverde ervoor dit werk aan te pak ken daar de hoefijzervormige wanden van de hal uit metersdikke muren be stonden. Thans heeft men na jaren lange discussies besloten de kolos af te bouwen, wat op zestien miljoen mark is begroot. Men is het er nog niet defini tief over eens of men er een open sport- arena van zal maken, dan wel of men zal terugkeren tot Hitlers plan er een kap met een overspanning van enkele honderden meters op te zetten. In het voorlopig geraamde bedrag zijn echter de kosten van overkapping niet opgeno men en men neemt aan. dat de vroede vaderen der stad het erbij zullen laten de erfenis van Hitler in te richten tot een stadion, dat negentigduizend toe schouwers zal kunnen bevatten. Een klein miljoen voor een Poolse vrouw in Engeland Een huishoudster van Poolse afkomst heeft dinsdag een prijs in de Engelse voetbalpool gewonnen ten bedrage van f-45.980 gulden. De gelukkige is mevr. Mieclystawa Sowinski. die het voetbal poolformulier verleden week op haar 46ste verjaardag invulde met een inzet van zes pence (een kwartje!). Bij het vernemen van 't overweldigende nieuws zei zij dat het eerste wat zij gaat doen. een reis naar de Verenigde Staten is. Ton in dertien jaar verduisterd Een 50-jarige procuratiehouder van het Roosendaalse filiaal van de Rot- terdamsche Bank. te Roosendaal heeft zich bij de politie gemeld en bekend in de afgelopen 13 jaren f 100.000 ver duisterd te hebben ten nadele van de bank. waarvan hii procuratiehouder was. nu deed deze aangifte, nadat een controleur van het hoofdkantoor van de bank in Rotterdam de fraude had ontdekt. Om zijn oorlogsschade te boven te komen was hii in 1945 begonnen met het verkopen van obligaties van cliën ten. Door speculatie* trachtte de procu ratiehouder zijn schuld af te lossen, maar veelal waren zijn speculaties onge lukkig waardoor ziin schuld in 13 iaar opliep tot een ton. Hii wist steeds de rente aan obligatie-houders uit te be talen. maar kwam een cliënt om ziin obligatie, dan kocht de procuratiehouder een nieuwe. Een en ander gebeurde vaak met koersverlies, zodat de schuld steeds hoeer steeg. Bii de controle bleken de nummers van de obligaties niet te kloppen, waar door de man door de mand viel. Nadat hii zichzelf had aangegeven bii de po litie. werd hii in hechtenis genomen. Van het geld is niets meer over. De man heeft een vrouw en drie kinderen. In het Roosendaalse gemeenschans- en verenigingsleven was hii een zeer ge ziene figuur.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5