Vrolijke dag vol zon, sport en spel Tweeduizend schoolkinderen Koninginnefeest in Leiden brengen B. en W. een aubade Koninginnedag op vrolijke wijze gevierd in de burgemeesterswijk 97ste Jaargang Donderdag 1 mei 1958 Tweede blad no. 29429 Militaire mars en défilé Advertentie Dienst van dankbaarheid Het Koninginnefeest in Leiden is gisteren uitgegroeid tot een vrolijke dag vol zon, sport en spel. Kwam vooral de jeugd deze dag goed aan haar trek duizenden kinderen werden in de Stadsgehoorzaal en op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel enthousiast beziggehouden ook de ouderen kregen in de middaguren in de Leidse Hout een aantrekkelijk en gevarieerd sportprogramma voorgezet. Bovendien was er ook grote animo voor de Oranje-wandeltocht en gaven muzikale 10anken in de ochtend, middag en avond een feestelijke omlijsting aan d-te dag. Vele autoriteiten en „gewone" Lei- denaars hadden zich gistermorgen tegen half tien op de Breestraat bij het Stad huis verzameld om het défilé door on derdelen van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht in ogen schouw te nemen. Vooraf hadden de mi litairen een mars gemaakt door een deel van de stad. Precies om half tien meldde de pa rade-commandant, de luitenant ter zee I vlieger G. H. Greve zich bij de parade inspecteur, de kolonel der Grenadiers G. J. Wulfhorst, territoriaal commandant van Zuid-Holland. Daarop nam het de- filé een aanvang. Voorop marcheerde de kapel van de Marine Luchtvaart Dienst, die linksom zwenkte en zich tegenover de trap van het Stadhuis op stelde om gedurende het voorbij trekken der troepen marsmuziek ten gehore te brengen. De stoet werd gevormd door twee peletons van de studentenvereni ging „Pro Patria", vier compagnieën van de Marine Luchtvaart Dienst, drie com pagnieën van de Koksschool en één pe- leton van de 4de compagnie regiment Van Heutz. Het was dus een betrekkelijk kleine groep, die aan deze mars deel nam, en uitsluitend troepen te voet. Bijzonder spectaculair was dit onderdeel van het feestprogramma dan ook niét, hetgeen niet wegneemt dat men met ge noegen heeft gekeken naar het voorbij trekken. Verheugend was het, dat erover hét algemeen goed gelopen werd. Gevarieerd programma De „ouverture" van deze feestdag, ook nu weer van vroeg tot laat ver zorgd door de Vereniging Koningin nedag, was in handen van de jeugd. Reeds om zeven uur trokken vier hands door de stad om het de bur gerij te laten weten: het is feest vandaag! Een muzikale inzet van een blijde dag. Op het Stadhuisplein brachten 's mor gens om half negen niet minder dan ongeveer tweeduizend schoolkinderen een aubade aan B. en W. van Leiden. Onder de kundige leiding van Henk Franke zong de jeugd het Wilhelmus en nog drie andere liederen. Het Leids Politie Muziekgezelschap zorgde voor de muzikale begeleiding. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot sprak de kinderen op deze morgen toe. Hij herinnerde er aan, dat nog maar enkele weken geleden Koningin Juliana samen met de Engelse Vorstin op Leids grondgebied is geweest. Dank zij het Britse Koninklijke bezoek zijn de per soonlijke vriendschapsbanden, die er tussen de vorstenhuizen van Nederland en Engeland reeds bestonden, nauwer aangehaald. In dit verband wees de burgemeester op het nut om in het al gemeen de bestaande contacten met het buitenland zoveel mogelijk uit te brei den. Het verheugde hem dan ook ten zeerste, dat een aantal gasten uit Oxford een echt Oranjefeest, en dan nog wel in Leiden, mee kan maken. De burgemees ter stelde na afloop van zijn korte rede voor een driewerf hoera uit te brengen op Koningin Juliana. Aan dit verzoek werd uiteraard met veel enthousiasme voldaan. Met muziek voorop marcheer den de jongelui vervolgens naar de Stadsgehoorzaal, waar om negen uur het kinderfeest zou beginnen. Een zeer gevarieerd programma werd in alle zalen afgewerkt. Geen wonder, dat de vele honderden jongens en meis jes hun ogen en oren goed de kost gaven. Er werd in de grote zaal althans een toneelstuk opgevoerd. Verder werd er naar hartelust ge zongen en er werd vanzelfsprekend rijkelijk getrakteerd. In de kleine zaal en in de foyer, die beide ook stampvol waren, traden o.m. op Herman Teunis- sen met zijn elektronisch orgel, Dave Parker, een komisch jongleur, de imita tor Klaas Koomen, Lerangini een goochelaar, de clown Henk Bosma, die goed kon sneltekenen en niet te verge ten de twee Butherfly's! Wat had Neer- lands jongste zangduo weer een succes! De andere artiesten hadden trouwens ook niet te klagen over gebrek aan be langstelling. Kortom het was zoals en kele kinderen zeiden een reuze feest. Zij nog vermeld, dat namens alle leerlingen uit de zesde klassen een felicitatiebrief naar de jarige Vorstin is verzonden. Vrolijk spel op sportterrein Terwijl een deel van de schooljeugd in de Stadsgehoorzaal vrolijk feest vier de, amuseerden weer anderen zich op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel met tal van aardige wedstrij den. Ruim duizend schoolkinderen tussen negen en twaalf jaar zijn hier ruim twee uur druk en enthousiast bezig geweest elkaar op allerlei gebied te bekampen. De mogelijkheden waren zeer groot. Zo was er blokjesrapen, zaklopen, hardlopen, kinderraces, kruip door sluip door, eierloop, baldrijven, behen digheidsraces en ringsteken. Vele ouders waren met hun kinderen meegekomen en volgden langs het lijntje vol spanning de prestaties van hun kroost. ,,Op de lijn staan, jij, klaar voor de 5- - rtè.fschreeuwden de meneer, ri.B op een grote lijst ijverig de resulta ten van zijn wedstrijdgroep noteerde. „Kijk moeder, dat is nou onze meester!" riep een klein ventje, terwijl hij enthou siast naar zjjn meester wees, die met vaste hand het „kruip door sluip door" leidde. Ook vele andere leerkrachten zorgden dat het geheel een zeer vlot verloop had. Alle hulde voor de regelingscommissie, bestaande uit de heren S. de Vries. J. Berkenbosch, N. L. van Dalsen, A. J. J. Duindam en L. Questroo. Het was een zeer feestelijk gezicht om al deze kin deren in hun fleurige kleding op het veld te zien spelen, daarbij komt nog, dat het weer hier uitermate gunstig vor was. De burgemeester, wethouder J. C. van Schaik. de Rijksinspecteur voor het onderwijs, de heer J. Machielsen, gemeentelijke inspecteur 6f> heer 55* De vice-voorzitter van ..Konin ginnedag", de heer L. Questroo, maakte gisterochtend in de Doelen kazerne zijn opwachting bij de luit. kolonel der Intendance H. G. de Leeuw. (Foto L D /Van Vliet) Swanenburg en de chef-afdeling onder wijs dr. J. M. Rooseschoon, die ook een bezoek aan dit speelterrein brachten, zullen zeker genoten hebben. Ongeveer om elf uur kwamen de uit slagen binnen: Groep 1 (jongens): la. Rob den Ouden, lb. Jan v. d. Boog. 2. Paul v. d. Kraan, 3. Matti Bouman, 4. Piet van Daalen: Groep 2 (meisjes): 1. Marja de In de Pieterskerk werd in de och tenduren een plechtige herdenkings dienst gehouden. Ds. H. J. van Ach terberg, hervormd predikant, die in deze dienst van dankbaarheid dank voor wat ons God in het Oranjehuis heeft geschonken voorging, had tot tekst van zijn overdenkingswoord ge kozen Spreuken 21: 1 „Het hart van een koning is in de hand des Heren als waterbeken. Hij leidt het overal heen, waar het Hem behaagt." Bij de ontvouwing van dit Spreuken woord wees ds. Van Achterberg er o.m. op, dat ook koningen en overheden zijn als een instrument in de hand des He- ren. Hij maakt hen dienstbaar aan dei uitvoering van zijn plannen; Hij kana liseert hun gedachten, zodat deze in zijn plannen passen. Voorts wees spreker er op, dat een be grijpend medeleven, een luisteren met bereidwilligheid, een trouw aan de ker kelijke gemeenschap en het solidair-zijn met de ander een bijzondere glans aan het koningschap geven. Als volk van Nederland, aldus spreker, mogen wij God dankbaar zijn, dat Hij ons in ons Vor stenhuis in verleden en heden zo veel geschonken heeft. Wij houden van onze landsmoeder omdat Zij in haar manier van optreden ons een lichtend voorbeeld is. Om haar eenvoud, eerlijkheid en grote zorgen en haar optreden als resp. voorzitter en secretaris van de 3 Octobervereeniging, een deputatie van de Leidse Chr. Oranjevereniging, de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslacht offers, het Comité Doodenherdenking en de afdeling Leiden van Expogé, de Com missaris van Politie, de heer J. Dreeuws, de commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, het Collegium van het L.S.C., het bestuur van de V.V.S.L. en „Pro Patria", de heer B. S. A. Klop, hoofdinspecteur der Rijksbelas tingen te Leiden (lste inspectie), dr. K. Reitsma en voorts talrijke officieren. Oranje-wandeltocht Aan de in de middaguren gehouden Oranjewandeltocht namen ongeveer 675 personen, voornamelijk kinderen, deel. De Vereniging Koninginnedag had deze tocht georganiseerd in samenwerking met de Gemeentelijke Schoolsportcom missie. De af te leggen afstand bedroeg vijftien kilometer. De route was met zorg uitgestippeld en liep door vrijwel alle delen van de stad. Onder de wan delaars, die om twee uur bij Oud-Hor- tuszicht startten en daar drie uur later ook weer aankwamen, bevonden zich de 82-jarige Opa Beekman uit de 2de Vos, 2. Rieneke Starrenburg. 3. Willie Kijk in de Verte, 4. Joke Schrier, 5. Marijke Hensen, 6. Doortje Lagerberg; Groep 3 (meisjes): 1. Myonne Rietker ken, 2. Corrie Libochant. 3 Cora v. d. Berg, 4. Anja Meys, 5. Gerda Holswilder, 6. Agnes Leeflang; Groep 4 (meisjes): 1. Ria Haarland. 2. Sari Botermans, 3. Tineke de Bok, 4. Corry de Vink, 5. Marry Middelkoop, 6. Cora Steiger; Groep 5 (jongens): 1. Leo v. d. Tuin, 2. Dik Windhorst, -3. Ton Cornelis, 4. Johnny Roest; Groep 6 (jongens): 1. Gerh. J. Lagas, 2. Jan Meyer, 3. Cockie Hofkens. 4. Wim Timmers, 5. Han Fluit, 6. Henk Brederode, 7. Harry Zuidema; Groep 7 (meisjes)1. Anneke Rietkerk, 2. Monika Ritsema, 3. Janny Bredeveld, 4. Liesje Flippo, 5. Nelly Burger, 6. Mieke de Mey, 7. Ineke van Vliet; Groep 8 (meisjes): 1. Anja Machielsen, 2. Ria Langerak, 3. Gerbrig Ouwehand, 4. Carola Stiefelhagen, 5. Joke Daleman, Lenie v. d. Haven, 7. Marian Ver- planke; Groep 9 (meisjes): 1. Geeske Basscher, 2. Joke Rijnsburgers, 3. Sylvia v. d. Vliét, 4. Manie Wallaart, 5. Saskia de Boer. 6. Vonnie Stolwijk, 7. Elsje Bekkering; Groep 10 (jongens): 1. Wil lem Ouwehand. 2. Bart Honsbeek, 3. Wim Moenen. 4. Willy Benning, 5. Piet Bril, 6. Chris Bierman; Groep 11 (jonge—s): 1. Freddie Piket, 2. Johan Schouten, 3. Sjonnie Bolet, 4. Max Tophoven, 5. Wim Dool. 6. Karei v. Kralingen; Groep 12 (meisjes)1. Ineke Servaas, 2. Antoinet te Martijn, 3. Liesbeth v. Wingerden, 4. Hanneke Werda, 5. Maryke Zimmerman, 6. Leny Aarts; Groep 13 (meisjes): 1. Monica Kienjet, 2. Marijke Kiel, 3. Joke Overdijk, 4. Lenie Bekema. 5. Saartje Slagwijn, 6. Nettie Vavier; Groep 14 (meisjes): 1. Nelleke den Prie, 2. Marian v. Kan. 3. Lidy Piquet, 4. Rieke Pauw, 5. Antoinette Heemskerk, 6. Anneke van Leeuwen; Groep 15 (jongens): 1. Jos ter Haar, 2. Jan van Bentum, 3. Kees Haverkamp, 4. Clemens Stolwijk, 5. Sjonny de Rijk, 6. Simon Brandt; Groep 16 (jongens): 1. Willem Bekooy, 2. Jopie Prins, 3. Ton Klein, 4. Cisco Spedon, 5. Mennie Brands, 6. Kees Vermond en Groep 17 (meisjes): 1. Jet Kengen, 2. Cisca Rijsbergen, 3. Elly Voskuil. 4. Ineke v. d. Klugt, 5. Yvonne Nieuwkerk, 6. Rita v. Vliet, 7. Joke v d. Voord. Na afloop van de spelen ging men groepsgewijs naar de tafels, waarop be kers vol limonade de inmiddels dorstige kelen weer laafden. Na nog een traktatie gekregen te heb ben ging nvn opgetogen huiswaarts. V Wat r-n J' nd! vrouw en moeder houden wij van haar. Laten wij, aldus ds. Van Achterberg, Haar echter niet alleen zien als hoogste dienaresse van de Staat, doch vooral ook als mens. die in de gecompliceerdheid van dit leven een veelal bovenmense lijke taak heeft te vervullen. Moge Zij zichzelf steeds bewust zijn, dat God Haar wil leiden daar waar het Hem behaagt. Ons gebed zij voortdurend voor Haar, voor Haar Huis en Haar Ko ninklijke Moeder. Na afloop van deze dienst, welke met zang van het Gemengd Dubbelkwartet Musica en het Meisjeskoor van Ex Animo werd omlijst, werd besloten met het zingen van het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus. Terwijl het carillon zijn feestelijke bronzen klanken over de stad deed ho ren en fonteinen aan Steenschuur, Plantsoen en Vismarkt hun „spel" van lijnen en water de lucht inspoten, gin gen enkele bestuursleden van „Konin ginnedag" in de Sleutelstad rond op zoek naar Oranje-dragende kinderen. Het waren er velen. Soms op de on verwachtste momenten kregen zij een reep chocolade in de hand gedrukt. Dronk op welzijn van Koningin Juliana Zeer vele militaire en burgerlijke autoriteiten hebben deze dag ook een dronk uitgebracht op het welzijn van H.M. Koningin Juliana. Zij werden hiertoe in de kantine van de Koks- school uitgenodigd door de luit.-kolonel der Intendance H. G. J. de Leeuw, die, nu Leiden geen garnizoensplaats ineer is, hier namens de garnizoenscom mandant van Den Haag, luit.-kolonel der cavalerie G. V. Th. Cohen Stuart recipieerde. Onder de velen, die hier geanimeerd bijeen waren, merkten wij o.m. op de kolonel der Grenadiers G. J. Wulfhorst, de luit. ter zee lste klasse J. Marga- dant, burgemeester jhr. mr. F. H van Kinschot, prof. dr. H. J. Lam, secretaris van de Acad. Senaat, mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Rijnland, het dagelijks be stuur van de Ver. Koninginnedag de heer L. Questroo nam deze dag de plaats in van de voorzitter, dr. ir. P. C. Lin- denbergh, die om gezondheidsredenen in het buitenland vertoeft mr. Ph. J. de Ruyter de wikt* en mr, J. Drijber, Een beeld uit de bonte stoet, die 's ochtends door de omgeving van de burgemeesterswijk trok. Voorop het leuke groepje ..De Jaargetijden" dat terecht in de hoge prijzen viel. (Foto L.D./Van Vliet) Looierstraat 88 en de heer J. Rigteren van het Oudeliedenhuis aan de Heren gracht. Op de Hoge Rijndijk sloten de deel nemers aan deze wandeltocht zich aan bij het Chr. Tarmboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen" en „Jong K. en G", die een muzikale rondgang maakten. Burgemeester van Kinschot sloeg het voorbijtrekken van de lange Voor de elfde maal Bijna 400 deelnemers aan kinderspelen Officiële publicities OI'E N BA A KM A KING K A NI) ID AT EN LI J ST De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de van nummers voorziene lijsten van kandidaten voor de op 28 mei as. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeente raad, voor een ieder, ter gemeentesecreta rie van Lelden, afd. Bevolking c.a., ter in zage zijn neergelegd. Lelden, 1 mei 1958. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Een bonte stoet van de uitzonder- lijkste individuen trok gisterochtend door de straten van de z.g. burge meesterswijk. Lieflijke elfjes naast vervaarlijke zeeschuimers, statige ko ningen achter haveloze landlopers, vreemdsoortige circusartiesten voor een charmant juffertje in het groen, griezelige Chinezen, stoere matrozen, kostelijke kabouters, ja zelfs kleur rijke bloemen en uit de kluiten ge wassen paddestoelen wandelden achter het fleurige Jong K. en G. of achter de padvindersband N.P.G. Maar het stoet voor het Stadhuis samen met zijn echtgenote gade. Wat de groepen betreft was de eerste prijs voor de Zuidsingel - school (44 kinderen), de tweede voor de 3 Octoberstraatschool (41 kinderen), de derde voor de school aan de Storm Buijsingstraat (20 kinderen), de vierde voor de Durieuxstraatschool (38 kinde ren) en de vijfde voor de Montessori school aan de Roodenburgerstraat (19 kinderen). Bovendien ontvingen alle deelnemers na de tocht te hebben vol bracht een herinneringsmedaille met lint of cijfer. Ook in de avonduren klonken muzi kale klanken in de Sleutelstad. Terwijl „Nieuw Leven" in het Van der Werf- park een concert verzorgde, maakte de R.-K. Harmoniekapel een rondwande ling door de stad. Jeugdfeest in het Centrum In het gebouw het Centrum aan de Hooglandse Kerkgracht had gistermid dag om half vier en 's avonds om half acht een feestelijke samenkomst plaats om de jeugd van 6 tot 13 jaar enige leuke uurtjes te bezorgen. De beide bij eenkomsten stonden onder leiding van de heer J. Boogaarts, die de algemene leiding van het jongenswerk in deze wijk heeft. De kinderen werden bezig gehouden met spannende geschiedenissen van Jan Klaassen en Katrein, terwijl een mond orgelclubje voor een gezellige omlijsting zorgde. Al met al, twee geslaagde sa menkomsten. TELEGRAM AAN DE KONINGIN Namens de Ver. „Koninginnedag" is gisteren het volgende telegram naar Koningin Juliana verzonden: Majesteit. Bestuur en leden van de Vereniging Koninginnedag-Leiden, trouw en stand vastigheid betuigend ten aanzien van het doorluchtige Huis van Oranje, bie den Uwe Majesteit en Haar gezin, op Uw verjaardag, eerbiedig hun geluk wensen aan. W.g. L. Questroo, 2de voor zitter en J. C. J. Lambermont, secre taris. leek vaak dreigender dan het was. Deze vrolijke kinderoptocht was een zeer geslaagd onderdeel van de langzamerhand traditioneel geworden grootse Koninginnedagviering in deze wijk. Zoals overal is ook in deze buurt gis teren dankbaar geprofiteerd van de uit stekende bui, die de weergoden er op na hielden. Maanden tevoren is het par ticuliere vijfmanschap, dat onder lei ding van de heer Taselaar, met behulp van talrijke assistenten, de organisatie van dit wijkevenement op zich heeft ge nomen, in de weer geweest om alle on derdelen van het vrolijke programma in elkaar te draaien. Het heeft plezier aan zijn werk beleefd. Niet alleen die kin deroptocht was een succes, 's middags namen niet minder dan zo'n kleine vier honderd kinderen aan de spelen deel, die op het plein Cobet-straat—De Laat de Kanterstraat werden gehouden. Geen van hen ging zonder prijsje naar huis. Of het kind vierde of veertigste was, een prijs was er beschikbaar. En daarnaast voor iedere deelnemer een zestal trak taties. En dat alles is mogelijk door de opbrengst van een collecte, die tevoren wordt gehouden. Dat ieder jaar weer vol doende gegeven wordt om deze festivi teiten mogelijk te maken, bewijst wel, dat het werk van de organisatoren wordt gewaardeerd. Het was zelfs nog moge lijk gebleken, de heer Crama uit Haar lem te engageren, die de jeugd en ook talrijke ouderen verblufte met vele staaltjes van zijn goochelkunst. Ook de Electro Boys verbluften de kij kers, maar dit zevental deed dat door de wonderlijke acrobatische toeren. Al les bij elkaar was het een feestdag voor de jeugd, die klonk als een klok. Niet minder geslaagd was het avondprogram ma. Op het reeds genoemde plein strooide een eigen grammofooninstalla tie een weelde van vrolijke en pittige klanken uit over de aanwezigen, waar van velen deze uitnodiging niet konden weerstaan en deelnamen aan wat op het programma was aangegeven als „dansen en hossen". De algemene vrolijkheid werd nog verhoogd door een rad van avontuur, dat lustig draaide, de koek- hapwedstrijd, die voor de dames werd gehouden en de kelnerrace, waarin de heren zich stortten. De jeugdige prijswinnaars waren: Optocht, grote groepen: le Expo; 2e Jaargetijden; 3e Lodewjjkers; 4e Circus; 5e Chinezen; 6e Steps met bogen. Kleine groepen: 1. Juffertje in groen; 2. Paddestoel; 3. Narcissen, 4. Kon. Marine; 5. Huifkar; 6. Marja Narreman (individuele prijs). Driewielerwedstrijd 4 j.: le pr. Hans v. Noord; 2e pr. Gerrie Jaspers; 3e pr. Josje Valk. De jeugd in actie. Tijdens het ringsteken op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel. (Foto L.D./Van Vliet) Meisjes 5 en 6 j. mutsenrace: le pr Berry Dingjan; 2e pr. Heding Verduin; 3e pr. Annelies Pleyter. Jongens 5 en 6 j. ballenrace: le pr. Bert Jan Rooseschoon; 2e pr. Wim v. d. Veld; 3e pr. Martien Sloos. Meisjes 7 en 8 j. balvangspel: le pr. Ineke Lens; 2e pr. Dodi Apeldoorn; 3e pr. Liesbeth v. d. Hoeven. Jongens 7 en 8 j. Steprace: le pr. Piet v. Zwienen; 2e pr. Piet v. Vliet; 3e pr. Pim de Boer. —Meisjes 9 en 10 j. Aankleedrace: lepr. Liesbeth Kuiper; 2e pr. Irma Leeman; 3e pr. Josje Penseel. Jongens 9 en 10 j. Kelnerrace: le pr. Leo Montanus; 2e pr. Vincent Bus; 3e pr. Frits Bloemink. Meisjes 11 en 12 j. Evenwichtlopen: le pr. Leni Duyverman; 2e pr. Ria Velt- man; 3e pr. Corry v. d. Linden. —Jongens 11 en 12 j. Dribbelen met de bal: le prijs Jos v. Schaik; 2e pr. Her man Huyding; 3e pr. Hans v. d. Krogt. Meisjes 13 en 14 j. Langzaam fietsen: le pr. Marijke de Boer; 2e pr. Ineke v. d. Stok; 3e pr. Judith Verstegen. Jongens 13 en 14 jaar. Kussengevecht: le pr. Herman Gorter: 2e pr. Dingeman Jansen; 3e pr. Gé v. Zwieten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3