PA mgtoamM BANISH BANISH Minister Vondeling voelt niet voor verhoging vetgehalte Met een enkel woord Agenda verdrijft roos MAX FACTOR'S DONDERDAG 1 MEI 1958 De te kleine afzet zou nog verminderen (Van onze parlementaire redacteur) De afzet van melk, boter en kaas is een zorgwekkend probleem ge worden. De overschotten groeien onrustbarend! In de Eerste Kamer is er daarom sterk op aangedrongen het vetgehalte van alle melk te verhogen van 2.5 tot 3 In de huidige omstandigheden voelt minister Vondeling daar niets voor, verklaarde hij dinsdag, want dan zou de prijs moeten stijgen, waardoor de toch al te kleine afzet nog zou ver minderen, terwijl de consumptie juist zou moeten worden bevorderd. Toch wilde de minister niet zeggen, dat dit nooit zal gebeuren. Hij zou er geen bezwaar tegen hebben als de subsidie kon worden ver hoogd en de consumptieprijs dus gelijk zou blijven, maar van verhoging van de subsidie kan thans geen sprake zijn. De vooruitzichten voor de afzet van boter zyn slecht. In Engeland is room boter goedkoper dan de duurste marga rine, maar een derde deel van de bevol king geeft toch de voorkeur aan mar garine. Het zuivelprobleem is alleen internationaal op te lossen, maar zelfs in dat kader verwacht minister Vonde ling geen wonderen. Daarom zal voor de afzet van onze zuivelprodukten meer aandacht worden geschonken aan marktonderzoek. Het aantal personen.dat op dit gebied erva ring heeft, is echter klein en voor zover zij gevonden worden, zijn ze peperduur. Toch geloofde de minister, dat de afzet in het binnenland kan worden vergroot, omdat melk veruit het goedkoopste kan voorzien in de behoefte aan dierlijk eiwit. In dat opzicht is melk veel goed koper dan eieren of vlees. De garantieprijs voor melk zal geen prikkel mogen bevatten tot vergroting van de produktie. In verschillende lan den zijn bovendien reeds maatregelen getroffen om de produktie te beperken. België b.v. geeft sinds 1 maart een premie voor afslachting van drachtige vaarzen By de afzet van zuivelprodukten zal men zich ook meer moeten richten naar de wensen van de consument. Daarom zal de minister binnenkort de belemmering opheffen voor de export van vierkante kaas naar Duitsland, waar daaraan behoefte is in de win kels met verpakte levensmiddelen. Het streven naar een onafhankelijke boerenstand vond minister Vondeling een mooie gedachte, maar hij oordeelde die onafhankelijke positie van de boer niet noodzakelijk voor de vervulling van de taak van de landbouw. Ook buiten de landbouw worden niet altijd zaken gedaan met eigen financiële middelen en toch hebben deze mensen niet het gevoel geen vrije ondernemers te zyn Dat een afhankelijke financiering in de landlxmw socialisatie zou betekenen, daar geloofde minister Vondeling niets van. Advertentie Van Nelle bestellen Sjeik Abdoellah (Kasjmir) opnieuw in arrest gesteld Sjeik Abdoellah, de voormalige pre mier van Kasjmir, die pas kortgeleden uit gevangenschap is ontslagen door de huidige regering van Kasjmir, is weer gearresteerd. De arrestatie geschiedde op grond van de wet op de preventieve hechtenis wegens „activiteit die scha delijk is voor de openbare orde en staats veiligheid". aldus heeft een woordvoer der van de regering bekendgemaakt. Sjeik Abdoellah werd in januari op vrije voeten gesteld nadat hij bijna vier en een half jaar gevangen gehouden was. Hij was door de huidige premier. Ghoelam Mohammed, in 1953 afgezet en in hechtenis genomen, maar er wer den toen officieel geen beschuldigingen tegen hem ingediend. Sjeik Abdoellah zei enkele dagen na zijn vrijlating, dat hij niet bereid was zijn opvattingen over de constitutionele toekomst van Kasjmir te wijzingen en legde er de nadruk op dat het gehele probleem van Djammoe en Kasjmir aan het volk zelf ter oplossing overgelaten dient te worden. Sjeik Abdoellah is voorstander van onafhankelijkheid voor Kasjmir. Hij eist een volksstemming en acht het be sluit van de grondwetgevende vergade ring van Kasjmir tot aansluiting van Kasjmir bij India niet geldig. Sinds zijn vrijlating had hij hevig gefulmineerd tegen de regering van Kasjmir en de centrale regering van India. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Abdoellah ditmaal terecht zal staan. Advertentie Van Nelle bestellen Niet alleen de landbouw wordt ge steund, zei hij, maar ook tal van andere bedrijfstakken krijgen in de een of an dere vorm steun. Doel van alle produk tie moet echter de consumptie zijn en niet het belang van de producent. Reeds vele malen en jarenlang is er in het parlement voor gepleit de in komstenbelasting van de boeren niet van jaar tot jaar te heffen over een bepaald jaar, maar van het gemid delde inkomen over een aantal jaren, omdat de oogsten wisselvallig zijn. Het is een moeilijk probleem, dat de minis ter van Financiën moet oplossen, maar minister Vondeling verklaarde dins dag, dat hij niet zonder hoop is, dat de Kamer nog eens haar zin krijgt. Advertentie Van Nelle bestellen Amerika deblokkeert Egyptische activa Na akkoord van Cairo met Suezkanaal-maatschappij Het Amerikaanse departement van Financiën heeft ter waarde van onge veer 26 miljoen dollar aan Egyptische activa in de V.S. gedeblokkeerd. Dit be drag was na de Suezcrisis bevroren. De deblokkering is geschied, nadat Amerika er kennis van had genomen, dat de Ver enigde Arabische Republiek (Egypte, Syrië en Jemen) en de oude Suezkanaal- maatschappij een overeenkomst hadden getekend tot regeling van de schade loosstelling wegens de nationalisering van het kanaal. De voornaamste reden voor de blokkering van de Egyptische activa in Amerika was destijds de be scherming van de Amerikaanse reders, namelijk tegen het risico, dat zij twee maal tolgelden moesten betalen en wel aan Egypte en aan de Suezkanaal-maat schappij. Egypte zal aan de aandeelhouders der Suezkanaal-maatschappij wegens de na tionalisatie van het Suezkanaal, die in 1956 geschiedde, een schadeloosstelling betalen van 28.3 miljoen Egyptische ponden (ongeveer 45 miljoen gulden) groot zjjn. Dit bedrag vertegenwoordigt de doorgangsrechten voor het Suezka naal, die sedert 26 juli 1956, toen Egypte het kanaal nationaliseerde, te Parijs en Londen zijn betaald. Egypte heeft af stand gedaan van zijn rechten op deze gelden. De overeenkomst zal tijdens een bijeenkomst, die op 17 mei in Egypte zal worden gehouden, zijn definitieve vorm krijgen. Advertentie Van Nelle bestellen Uraniumreserve onvoldoende? Gezien de te verwachten behoeften aan uranium op lange termijn zullen de thans bekende economisch-ontginbare uraniumreserves waarschijnlijk niet toe reikend zijn om in de vraag te voor zien. zo heeft de president van de Rio Tinto Mening Campany of Canada, Robert Winters, medegedeeld in de jaar vergadering van zijn maatschappij. Vergelijktmen de bekende reserves in de vrije wereld met de bestaande en ge projecteerde verwerkingscapaciteiten, dan blijkt, dat de reserves in 25 jaar zullen worden uitgeput. De uitputting der reserves zal in het ene land vlugger gaan dan in het an dere. In Canada, waar de reserves ver moedelijk de grootste ter wereld zijn, zullen zij naar alle waarschijnlijkheid eerst in het begin van de volgende eeuw uitgeput zyn. Daarentegen zullen de Verenigde Staten reeds over tien jaar geen uraniumreserves meer hebben. Loonconflict K.L.M. Geen overeenkomst tot bindend advies Vliegers verschenen niet De K.LJVI.-vliegers zijn dinsdagmid dag niet verschenen op de bijeen komst, die maandagmiddag was be legd in de kantoren van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond en van het Verbond van de Nederlandse Werkgevers aan de Kneuterdijk in Den Haag ter tekening van de over eenkomst, waarbij het K.L.M.-conflict aan een bindend advies zal worden onderworpen. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, was om precies vijf uur present, evenals mr. J. van der Wiel, directeur, en de heer E. van Vol- lenhove, hoofd afdeling personeelszaken. Ook alle leden van de bemiddelings commissie bevonden zich op dat tijd stip in het gebouw. Op één na, dit lid kwam eerst tegen kwart voor zes. De bijeenkomst was omstreeks kwart voor zeven ten einde, maar waarnemers hadden tot dat moment geen delegatie van de Vereniging van K.L.M.-vliegers in het gebouw kunnen ontdekken. In een uitgegeven communique werd ge steld, dat de ondertekening van de over eenkomst „op verzoek van de Vereniging van K.L.M.-vliegers" was uitgesteld. Wel had de bemiddelingscommissie de stand van zaken met de directie besproken. „Ter opheldering en ter vermijding van enig misverstand betreffende het niet verschijnen op de door de Stichting van de Arbeid belegde vergadering" deelde de Vereniging van K.L.M.-vlie gers later mede, dat het bestuur van de vereniging eerst woensdagochtend het contract gezamenlijk kon bestuderen, daar het document zeer laat ter hand was gesteld. Het was onmogelijk op zo korte termijn een contract met zulke verstrekkende gevolgen grondig te be studeren. Derhalve werd de Stichting van de Arbeid omstreeks twaalf uur dinsdagmiddag ervan op de hoogte ge steld, dat de Vereniging van K.L.M.- vliegers niet op de belegde bijeenkomst zou verschijnen, daar men niet voldoen de voorbereid was. Advertentie Van Nelle bestellen Malversaties in kazernes op de Yeluwe OFFICIEREN EN ONDEROFFICIEREN NAMEN GIFTEN AAN Op schriftelijke vragen van" het Twee de Kamerlid, de heer Bakker, in ver band met het aannemen van steekpen ningen door enige officieren voor leveranties aan bepaalde kazernes op de Veluwe, heeft de heer Staf, minister van Oorlog geantwoord, dat 4 officieren gif ten hebben aangenomen. Tegen een 7-tal onderofficieren is proces-verbaal opgemaakt wegens het aannemen van steekpenningen, c.q. giften, dan wel wegens het plegen van valsheid in ge schrifte c.q. oplichting. Een hoofdofficier en enige onderofficieren zijn geschorst in hun functie. Bij deze malversaties is één firma be trokken, welke bereids van verdere leveranties is uitgesloten. De minister beschikt niet over de ge gevens van de tegen de betrokkenen geopende of te openen instructies. Deze leveranties behoorden niet tot de bemoeiingen van de directeur Materieel Landmacht. Advertentie Van Nelle bestellen KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND Woensdag 7 mei komt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland ditmaal in de Keukenhof te Lisse bijeen. Nadat de heer J. W. Heringa als lid der Kamer is geïnstalleerd, zal o.a. gesproken worden over de bedrijfsruimte in Leiden en de exportbevordering van kleinere bedrijven. Na afhandeling van de agenda zal de Kamer de burgemeesters uit haar dis trict ontvangen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. klassieke taal- en letterkunde de heer A. H. G. Demes (Leiden); kand.ex. F' mej. W. J. T. Alkemade (Leiden)kand.ex. F de heren J. N. C. Labaar en G. L. F. van Kinschot (Leiden); voor het kand.ex. A de heer M. A. Kaashoek (Leiden)kand. ex. D'de heer S. Wittekoek (Den Haag); doct.ex. geologie de heer Tan Tek Hong j (Leiden). VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.) NCRV: 18.10 Hulsmuz. 18.30 Verz. progr 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr. i 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgelconc. 22.30 Gram. 22.45 Avond- I overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsport- I ultsl. 23.2024.00 Gram. i Hilversum II (298 m.) VARA: 18.00 Nws. en comm. op het nws. 18.20 Dansmuz. 18.50 V .d. kind. 19.00 Radio Philh.-ork. 19.50 Stad aan de Maas, klankb. 20.00 Nws. 20.05 1 mei-bijeen komst. 21.15 Dit is uw leven. 22.10 Intern. 1 mei-progr. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.20 1 mei-toespraak. 20.30 De werkende mens en zijn vrije tijd. 21.00 De opgaande zon, t.v.-6pel. VOOR VRIJDAG 2 MEI Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en Ut. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40School radio. 10.05 Gram. 10.35 Symf. muz. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Kamerork. en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en piano. 16.00 V.d. zieken. KRO: 18.05 Liohte muz. 18.20 Caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Laat Je wijzen, hoe te reizen. 19.00 Nws. 10.10 Comm. 19.15 Regeringsultz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D pol. caus. 19.35 Verz.progr. v. d. mil. 20.15 Act. 20.30 Politiek forum. 21.00 Lichte muz. 21.25 Idem. 22.05 Ma- rlaliederen. 22.30 Omr. ork. en solist. 22.50 Priester, leek en huwelijk, oaus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. Hilversum II (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. zieken. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Cello en piano. 11.45 Orgelspel. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.20 Regerings ultz.: Landbouwrubriek1. Landbouw kundig weeroverz. 2. 25 Jaar landbouwtel ling. 12.30 Meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metrop.-ork. en solist. 13.55 Beursber,. 14.00 Plano, viool en cello. 14.30 Herdènkingsprogr. 14.50 Gram. 15.10 Ge- var. prog. VARA: 16.00 Amus. muz. 16.30 Advertentie Van Nelle bestellen Gevallenenmonument wordt in Vught onthuld Zondagmiddag a.s. zal in Vught een epitaaf worden onthuld, dat herinnert aan de gevallenen in de meidagen van 1940. Dit gedenkteken is geplaatst in de Vughtse toren, die onlangs ge heel werd gerestaureerd. De onthulling zal geschieden door de drie dochters van de eerste gevallen militair C. van den Tillaart. Daarna zal de burgemeester van j Vught. jhr. mr. F. van Rijckevorsel, een krans leggen. Burgemeester Van Rijcke vorsel zal hierna een glas-in-lood raam onthullen, dat eveneens in de toren is geplaatst en dat herinnert aan de bevrij ding van de gemeente. In Vught zal dit jaar geen officiële herdenking worden gehouden op de fusilladeplaats nabij het voormalige concentratiekamp. Dit heeft het comité i besloten, nadat vorig jaar de herden- I king voor de tiende maal was gehouden. Wel verwacht men, dat vele nabestaan den van gefusilleerden naar Vught zul len komen op 3 mei tussen 1.30 uur en 4.30 uur. Zij zullen dan gezamenlijk naar het monument optrekken. Advertentie Van Nelle bestellen BINNENLAND Mevrouw Marie Meunier, actrice bij de Haagse Comedie, is gisteravond in het gemeentelijk ziekenhuis van 's-Graven'hage aan de Zuidwal opge nomen. De Nederlandse vereniging van Rönt- genlaboranten zal de achtste jaarlijkse al gemene vergadering houden op 9 en 10 mei a.s. In de Dierentuin te Den Haag. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. "Yapeyu" 8 mei; Aus tralië: ss. „Orontes" 8 mei; Brazilië: s.s. „Alphard" 6 mei; Canada: m.s. „Noordam" 8 mei; Chili: via New York 8 mei; Indo nesië: s.s. "Cyclops" 7 mei; m.s. „Poelau Laut" 8 mei; Ned. Antillen: m.s. .Prins der Nederlanden6 mei; Ned. Nw. Guinea „Peleus" 10 mei; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. ..Pretoria Castle" 10 mei; Brits-Oost-Afrika; s.s. "Jean Laborde" 10 mei. Aan de Coóp. Groentenvelling Pijn- acker en Omstreken werden door de kwe ker N. Hulsman, aldaar, de eerste perziken van dit seizoen aangevoerd. Zij brachten 74 cent per stuk op. - Tot hoofdbestuurslid en voorzitter van Horecaf is tijdens de algemene ver gadering te Den Haag bij acclamatie her kozen de heer J. G. Meijer, directeur van hotel Wittebrug te Den Haag. De neer J van Tongeren, directeur van het Utrechtse Jaarbeursrestaurant (aftr.) werd als be stuurslid herkozen. In de vacature L van Sterkenburg werd de heer H. B. Althoff. directeur van hotel Stad Loghem gekozen. De 22-jarlge Th. Eemons, die op een bouwwerk aan de Slotermeerlaan te Am sterdam op de zesde etage bezig was met het klaarleggen van steigerhout. ts naar beneden gevallen Hij kwam op de begane grond terecht en is kort daarna overleden. Volgens bij de Fokkerfabrieken op Schiphol binnengekomen berichten heeft de tweemotorige PH-NVF „Friendship" die met Hugo Burgerhout en Ronald Walker als vliegers, Harry Welschen als navigator en Lambertus Hokker als boordwerktuig kundige op voortreffelijke wijze de oceaan- vlucht van Dakar West-Afrlka) naar Re cife (Brazilië), een afstand van ruim 3200 km. volbracht. Het toestel was op weg naar Brazilië en Bolivia voor het geven van demonstratievluchten. Het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft op zijn elfde openbare vergadering een bedrag van ruim f 150.000,uitge trokken voor subsidie aan het produktlvi- teltscentrum voor het midden- en klein bedrijf. Dinsdagavond -is ln een speeltuin te Deventer het 14-jarige meisje A. Suerink die daar met een leeftijdgenoot aan het schommelen was. van de schommel geval len. Zij richtte zich na de val op en kreeg de nog in volle vaart zijnde schommel te gen het hoofd. In bewusteloze toestand werd het meisje naar het St.-Jozefzieken huis getransporteerd, waar zij na enkele uren overleed. BUITENLAND Een Westdultse fabrieksarbeider ls door een rechtbank te Essen tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij vorige zomer een Jood heeft beledigd. Hij zou tegen de nlet- Joodse echtgenote van een Jood hebben gezegd, dat de nazi's alle Joden hadden moeten vergassen. De rechtbank volstona met een voorwaardelijke gevangenisstraf omdat de fabrieksarbeider zijn wensen had geuit tegen een nlet-jood en omdat hij ln hetzelfde huis woont als de vrouw tot wie hij de woorden sprak. Dr. L. I. Schlff van de universiteit van Stanford ls het niet eens met Ein- stelns theorie over de zwaartekracht. Vol gens Schiff is de zwaartekracht mogelijk een gevolg van voortdurende wisselwerking tussen uiterst kleine neutronen. Einstein verklaarde inderdtljd, dat de zwaarte kracht grotendeels een gevolg ls van de geometrische afmetingen van de ruimte. I waarin kleine bewegende lichamen door grotere worden aangetrokken. I De Verenigde Arabische Republiek (Egypte, Syrië en Jemen) heeft bekend gemaakt, dat alle Soedanezen, die een be zoek aan Egypte willen brengen, een pas poort en een visum moeten kunnen over leggen. Tot dusverre konden Soedanezen vrijelijk Egypte binnenkomen, doch niet- Soedanezen hadden voor de Soedan een visum nodig. Bij de toepassing van twee insekten- dodende middelen zijn ln de afgelopen maanden in Syrië 93 personen door vergif tiging omgekomen, aldus heeft het Sy rische ministerie van Volksgezondheid be kendgemaakt. De bevolking ls tot groter voorzichtigheid gemaand. De V.S. zijn van plan volgend jaar uit bezuinigingsoverwegingen twee bases in het Zuidpoolgebied te ontruimen. Aus tralië en Argentinië zijn uitgenodigd, de bases te verzorgen. Het gaat resp. om de Wilkesbasls en de Ellsworthbasis. Prof. Norman Dhyrenfurth van de universiteit van Californië zou, naar in Katmandoe verluidt, een grotwoning heb- ben gevonden van de „afschuwelijke I sneeuwman", ook wel „jeti" genaamd. Hl) ontdekte de grotwoning in het stroom gebied van de rivier de Aroen in het oos ten van Nepal. In de grot zou men hare van de sneeuwman hebben gevonden. Men ontdekte voorts voetafdrukken, die lijken j op die welke aan de sneeuwman worden toegeschreven. Prof. Dhyrenfurth maakt deel uit van een Amerikaanse expeditie. Koning Idriss van Libië ls geschei den van zijn tweede vrouw. Alcya. een Egyptische, met wie hij in 1955 ln'hct hu welijk trad in de hoop een opvolger voor de Libische troon te krijgen. Er is echter geen kind uit dit huwelijk voortgekomen. De 70-jarlge koning deelde zijn schelding I mee ln een officieel communiqué, waarin hij verklaarde, dat het besluit was geno men ln overeenstemming met de wens van Koningin Aleya. Zij keerde 17 maan- den na het huwelijk, dat in Cairo voltrok ken was. naar Egypte terug en vestigde zich daar „om gezondheidsredenen" De staking van circa 1.500 artsen van ziekenhuizen in Wenen, die betere beta ling van hun overuren eisen, heeft zich uitgebreid tot de provincie. Ook in zie kenhuizen In Graz en Innsbruck wordt i gestaakt. i Sir Charles Wheeler, president van de Royal Academy te Londen, heeft jp het jaarlijkse diner van de Academie het schll- j derij van Picasso in het hoofdkantoor van de Unesco te Parijs, „800 vlerkante meter absurditeit" genoemd „Deze beroemde kunstenaar heeft veel mooie dingen ge maakt, maar dit is er niet een van", al dus Sir Charles. Het Cubaanse leger meldt, dat bij een gevecht ten noorden van San Juany Mar tinez dertien opstandelingen gevangen zijn genomen. De opstandelingen in dit gebied zouden zich ln de heuvels terugtrekken achtervolgd door militaire eenheden. Bij grondwerkzaamheden nabij de Ka thedraal van Nocera in Campania (Italië) is de begraafplaats ontdekt van het oude Nuceria Alfaterna. dat in de tweede eeuw voor onze Jaartelling de hoofdstad was van het verbond van steden in de Cam- pagnla (Nuceri, Herculanum, Pompei en Stables). Er is een aantal goed bewaard gebleven skeletten en geldstukken uit de tijd van Keizer Trajanus gevonden. De laatste weken lijdt Londen onder een andere actie, waarover merkwaardig genoeg in de Engelse bladen nauwelijks wordt gerept. Een deel van het Londense postpersoneel, dat volgens ü- wet niet mag staken, ls namelijk een „langzaam- aan"-actie begonnen, omdat het zich niet wenst neer te leggen bij een reeds door de vakbond aanvaarde nieuwe loonregeling, aldus meldt onze Londense correspondent Deze wilde actie schijnt moedwillig de binnenkomende post uit het buitenland te treffen, welke in sommige Londense dis tricten vaak met niet minder dan acht da gen vertraging wordt ontvangen! De ver eniging van buitenlandse dagbladcorres pondenten ln Londen heeft bij de autori teiten krachtig geprotesteerd tegen dez" •ng van zaken. Te Calcutta zijn de vorige week 31- mensen aan cholera overleden, het hoog ste aantal ln één week sedert het begin van de epidemie ln het begin van april. I Premier Macmillan en de raad, die het landgoed Chequers, het traditionele i buitenverblijf van de Britse premiers, be- i heert, hebben maatregelen besproken, wel ke nodig zijn om gedeelten van het land- goed te verkopen. Inkrimping van de be- zitting zal de belastingbetalers een steeds I groeiende last van de schouders nemen. Dit jaar heeft het onderhoud van Chequers de regering 24.000 pond gekost, (byna een kwart miljoen gulden). Waar schijnlijk zal een deel van de grond, die het landhuis omgeeft, onder de hamer komen. Chequers, dat 25 mijl ten westen van Londen ligt, ls in 1917 door Lord Fareham aan de natie geschonken. Sedert dien hebben er staatslieden van vele lan den gelogeerd als gast van de Britse re gering. Voor het tweede achtereenvolgende jaar zendt het Amerikaanse ministerie van Handel een handelsdelegatie naar Po len met het doel het handelsverkeer tus- j sen de V.S. en Polen te intensiveren. De delegatie bestaat uit drie Amerikaanse in dustriëlen en een regeringsfunctionaris. Dr. E. N. van Kleffens zal op 1 mei zijn nieuwe functie van hoofd van de af vaardiging der K.S.G. (Europese Kolen- en Staalgemeenschap) ln Londen aanvaarden. Hij volgt als zodanig jhr. Van Vreden- burch op. die de KSG van april 1956 tot januari 1958 bij de Britse regering heeft ertegenwoordigd. De einduitslag van de zondag in Frans Togoland gehouden verkiezingen voor een nieuwe Kamer van afgevaardigden, die 46 zetels telt. luidt als volgt: Verenigde par tij (voorstandster van onmiddellijke vol ledige onafhankelijkheid van Frankrijk): 20 zetels, dus de absolute meerderheid. Vooruitstrevende partij (voorstandster van handhaving van de huidige toestand, d.w.z. onafhankelijkheid binnen de Franse I Unie): 3 zetels. Unie van hoofden en be- I volklngsgroepen van het noorden (verbon den met de vooruitstrevende partij): 10 1 zetels: onafhankelijken: 4 zetels. De gouverneur van Malta. Sir Robert Laycock, heeft de noodtoestand op het eiland afgekondigd. Hij bestuurt het el- land sinds het aftreden van premier Dom j Mlntoff op 24 dezer. Er zijn de laatste dagen gewelddaden gepleegd tijdens een 1 algemene staking als potest tegen het j Britse beleid. De Argentijnse Journalisten zijn voor onbepaalde tijd ln staking gegaan om aan salariseisen kracht bij te zetten. Algemeen wordt aangenomen dat de kwestie spoedig zal worden geregeld door de nieuwe pre sident, Arturo Frondizi. die zojuist zijn ambt heeft aanvaard. Een autobus met een twintigtal In zittenden ls in de Columbiaanse provincie Santander in een ravijn gereden, waardoor vijftien personen de dood vonden. Koning Boudewijn van België heeft dinsdagavond een decreet uitgevaardigd, waarbij beide Kamers van het Belgische parlement worden ontbonden en de datum voor de algemene verkiezingen wordt vast gesteld op 1 juni. De conferentie te Tanger. waaraan ls deelgenomen door afgevaardigden van de Marokkaanse Istiqlalpartij, de Tunesische Neo-Destourpartij en het Algerijnse Bevrij dingsfront FLNheeft besloten de vor ming van een onafhankelijke regering van Algerije aan te bevelen. Deze regering zou tot stand moeten komen binnen het raam van de Noordafrikaanse eenheid en in vol ledige overeenstemming met Marokko en Tunesië gevormd moeten worden door het Algerijnse Bevrijdingsfront. Arturo Frondizi. die vandaag zijn ambt van president van Argentinië aan vaardde, heeft drie ministers voor de strijdkrachten benoemd: generaal Solanas Pachego voor het leger, schout-blj-nacht Etevez voor de Marine en commodore Huerta voor de luchtmacht. Met de v()f burgerlijke ministers, die al eerder waren aangewezen, bestaat het kabinet nu uit acht leden, zoals de grondwet dat vereist. Drie „contra-revolutionairen" zijn volgens „Het Pekingse Dagblad" terecht gesteld. Zij zouden met meer dan twintig handlangers een samenzwering in Peking se parken beraamd hebben om Peking ln handen te krijgen „als eerste stap ln de herovering van het Chinese vasteland door de nationalisten". DONDERDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jenova's Getuigen. 7.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Bijeenkomst P. v d. A. Spr. de heer H. Peschar. 8 uur n.m. Schuttersveld: Circus Strassburger. 8 u. nam. Oegstgeest Café Knijnenburg. Ver. voor vrouwen in de V.V.D. Spr mr. W. J. Geertsema. Onderwerp ..Sparen en bezitsvorming". 10.30 uur voorm. VRIJDAG Academiegebouw: Inauguratie prof. dr. C. Visser. 4 uur nam. Schuttersveld: Circus Strassburger. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.50 uur nam. Gebouw GGD (Nwe Mare 13a)In schrijving Cabaretmiddag Ouden van Da gen. 24 uur nam. Schouwburg. Jubileumvoorstelling Fie Carelsen „Toontje heeft een paard gete kend". 8 uur nam. ZATEHDAG Stadszaal (grote zaal): Dodenherden king. Spr. mr. A. W. Kist. 7.15 uur nam. Bevrijdingsmonument: Stille Tocht Do denherdenking. 8.30 uur nam. Halte Posthof Wandeling Ned. Chr. Reisver. Wassenaar-Schevenlngen. 1.55 uur nam. Gebouw GGD (Nwe Mare 13a): In schrijving Cabaretmiddag Ouden van Da- i gen. 24 uur nam. Stationsplein; Excursie Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde, Tuinbouw- studieclubs en D.E.V. naar Koudekerk, j 2.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho- va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Pieterskerkhof. Start fietsspeurtocht. 2.303 uur nam. Speelweide Leidse Hout. Vliegerwedstrijd 2.30 uur nam. Professorenwljk. Wielerwedstrijd 6.30 uur nam. Stadhuisplein. Reünie muzikale ster- tocht. Pl.m. 9 uur nam. Pieterskerk. Herdenkingsdienst Bevrij ding. 7.15 uur nam. DINSDAG Gulden Vlies. Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Lezing J .H. Smit over kamerplanten. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling Pieter Ge- raedts (tot 27 mei). (Werkd. 105. zon en feestd. 15 uur). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Litho's door V. H. Ellenbaas tot 18 mei). Werkd. 25 uur nam. Universiteitsbibliotheek. Tentoonstelling van klassieke handschriften uit Leids be zit. Werkdagen 9.30 uur voorm. tot 5.30 u. nam. (tot en met 8 mei). BIOSCOPEN Casino: „Gejaagd door de wind". 14 Jaar. Dagelijks 2 en 7.30 uur. Luxor: „Slssl, keizerin en moeder". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: en Koninginnedag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Getuige ét charge". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. In Neurenberg is gisteren een proces begonnen tegen een gevangenisarts, vier bewakers, twee gevangenen en de vrouw van een van belde. Volgens de tenlaste legging hebben de dokter en de bewakers steekpenningen van de gevangenen ont vangen ln ruil waarvoor zij hun allerlei faciliteiten toestonden. ZIJ lieten een ge vangene ontsnappen, deden boodschappen voor de gevangenen, stonden oogluikend toe dat de veroordeelden een verjaarspar- tytje ln de gevangenis arrangeerden en lieten meer bezoekers toe dan de regle menten bepaalden. Vier vooraanstaande leden van de se dert 1956 verboden Westdultse communis tische partij zijn gisteren te Paderborn tot gevangenisstraffen van zes tot veertien maanden veroordeeld wegens misdrijven tegen de staat. Muz. caus. 17.10 V. d. Jeugd. 17.40 Ham mond-orgelspel. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Ritm. muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d jeugd. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 „Het platteland nu", gesprek. 19.45 Unesco ln Nederland. 19.50 Een nationale zaak. caus. 19.55 VPRO-ber. 20.00 Nws. 20.05 Op het eerste gezicht, caus. 20.15 Chansons. 20.30 Regeringsultz.: De Ver enigde Naties in de afgelopen wreken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands per manent vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties. 20.40 Het Atoom, caus. VARA: 21.00 Politiek cabaret. 21.30Ether- forum. 22.10 Amus. nruz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schots ork. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 The brains trust. 13.55 Inter mezzo. 14.00 V. d. soholen. 15.00 Oogge- tulgeversl. 15.30 Caus. 16.00 Gram. 16.30 Vragenbeantw. 17.00 V .d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 19.00 Koorzang. 19.30 Klank beeld. 20.00 Ork.cone. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Viool en piano. 22 45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.11 Koersen. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en ge var. muz. 13.00 Sport. 13.35 Onbekend. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Sport. 15.45 Ork. conc. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16 45 Orgelspel. 17.15 Onbekend. (Om 17.30 Nws.). 18 00 Onbekend. 18.30 Nws. Daarna: Onbekend. 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en hoorspel met muz. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en discussie. 2J.15 Lichte muz. (Om 21.30 Nws.). 22.30 Nws. 22.40 Oude dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk 30.9 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Symf. ork. en sol. 16.00 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.40 Gevar. liederen. 18.10 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. progr. 20.20 Symf. ork. 20.30 Hoorsp. 21.45 Nws. 23.30 Hon gaarse muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3 (Nat. Progr.) 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Ork. conc. 14.00 Gevar. muz. 19.03 Zangrecital. 20.10 Gram. 20.15 La Basoche, opera. 23.5224.00 Nws. Brussel 324 en 484 ni. 324 ni. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.15 Omr. ork. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de sold. 19 00 Nws. 19.30 Wereldten toonstelling te Brussel. 20.00 Muziek en Poezie. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Symf. conc. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 48 4m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Omr. ork. 14.00 Symf. ork. en solist. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.40 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Kamerork. en sol. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.40 Gram. 22.55 Nws. NIEUWE WETENSCHAPPELIJKE FORMULE REKENT AF MET ROOS EN H00FDJEUKI Roos? Hoofdjeuk? Voor u geen probleem meer! Banish verdrijft beide snel en voorgoed. VVèg, die hinderlijke schilfertjes! Banish reinigt en verkwikt de hoofdhuid - maakt de poriën vrij geeft uw haar levenskrachtige soepelheid. Banish irriteert de huid niet BANISH had succes in 97.3°lo van ernstige proef- gevallen. anti-roos preparaat van max Factor hollvwood Imp. Marfac N.V., Huddestr.5, A dam Lldo: „Hotel onder verdenking". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag en Koninginnedag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Frankenstein". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden wordt tot zaterdagmor gen 3 mei 8 uur waargenomen door de Haven-Apotheek. Haven 18, tel. 20085 en de Douza-Apotheek, Douzastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: door Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bfj Uw halsarts ol specialist hel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van heden morgen 7 uur) a u f neer&l. 24 uur 1 S p a to Helsinki zwaar bew. wzw 3 5 6 Stockholm onbewolkt wnw 3 16 0 Oslo zwaar bew. windstil 15 0 Kopenhagen licht bew. wnw 7 16 0 Aberdeen regen windstil 18 0.1 Londen onbewolkt no 1 23 0 Amsterdam onbewolkt O 1 18 0 Brussel onbewolkt O 2 20 0 Luxemburg onbewolkt no 6 18 0 Parijs Bordeaux onbewolkt no 2 20 0 onbewolkt O 2 24 0 Grenoble onbewolkt windstil 22 0 Nice onbewolkt n 6 18 0 Berlijn licht bew. nw 3 17 0 Frankfurt onbewolkt ono 1 17 0 Mlinchen onbewolkt windstil 12 0 Zürich onbewolkt nno 2 16 0 Genève onbewolkt nnw 2 17 0 Locarno onbewolkt windstil 21 0 Wenen zwaar bew. n 4 15 0 Innsbruck onbewolkt w 1 17 0 Rome onbewolkt no 4 21 0 Alaccio onbewolkt no 2 20 0 Madrid licht bew. windstil 28 0 Mallorca onbewolkt nnw 2 25 0 Algiers onbewolkt O 3 21 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2