Vervroegde uitbetaling van de geblokkeerde toeslag op melk DONDERDAG 1 MEI 1958 Vijftig miljoen met een geschiedenis (Van onze parlementaire redacteur) Minister Vondeling heeft in de Eer ste Kamer het vertrouwen uitgespro. ken dat binnen veertien dagen „de geblokkeerde melkccnt" aan de vee houders kan worden uitbetaald nu de kaspositie van het Rijk iets is verbe terd. Aanvankelijk is het de bedoeling geweest dat de geblokkeerde melktoe- slag, in totaal 50 miljoen gulden, in januari 1959 zou worden uitgekeerd. In 1956 heeft de regering besloten per jaar 200 miljoen gulden extra steun te verlenen aan de landbouw voor de ge stegen lasten voor onderhoud of vernieu wing van bedrijfsgebouwen. Om finan ciële redenen (de krappe kaspositie) zou daarvan 50 miljoen gulden worden ge blokkeerd. Technisch bleek die blokke ring niet mogelyk en in plaats daarvan zou dan 50 miljoen gulden van de melk- toeslag aan de veehouders „vertraagd" worden uitbetaald door van de uit te keren melktoeslag een cent per honderd liter te blokkeren. In december j.l. rees in de Tweede Kamer sterk verzet tegen deze vertraag de uitkering. Het was ir. Droesen, van de K.V.P., die bij de behandeling van de begroting van landbouw een amende ment indiende met de strekking de vol ledige melktoeslag direct uit te betalen door op de begroting van 1958 vijftig miljoen gulden meer uit te trekken. Al leen de P. v. d. A. onthield haar steun aan het amendement, dat bij stemming dus met grote meerderheid zou zijn aan genomen. Minister Mansholt noemde het toen een lichtpunt dat de melkveehouders tenminste er zeker van konden zijn dat de 50 miljoen begin 1959 zouden worden uitbetaald, terwijl oorspronkelijk by de gedeeltelijke blokkering van de extra steun aan de landbouw, het tijdstip van uitbetaling volkomen onzeker was. De financiële omstandigheden, zei minister Mansholt in december 1957, maakten het echter onmogelijk reeds in 1958 de 50 miljoen gulden uit te keren en daarom verklaarde hij het amendement" voor de gering onaanvaardbaar". fc».*ils men na het dreigement van de regering met aftreden had verwacht, trok ir. Droesen toen onder gelach het „dappere" amendement in omdat de K.V.P. geen kabinetscrisis wenste. Er is dus veel deining geweest over de vertraagde uitbetaling. Zanger k.o.. De 21-jarige Britse rock'an' roll- zanger Tommy Steele is woensdag avond te Dundee zo enthousiast door Schotse bewonderaarsters be dankt. dat hij bewusteloos naarzyn kleedkamer moest worden gedra gen. Zyn rechterschouder was ont wricht, zyn overhemd vernield en de dames hadden hem enige pluk ken haar van het hoofd gerukt. Vragen aan minister over lonen spoorwegpersoneel Het Eerste Kamerlid, de heer Mole naar heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken by de vaststelling, van de spoorwegionen. Hij verzoekt de minister opening van zijn zaken te geven. Tenslotte vraagt hy: „Is de minister niet van oordeel, dat voor bedrijfstakken, waarin het bedrijfsorga nisatorische overleg op een hoge trap van ontwikkeling is gekomen, het stre ven naar een coördinatie van alle lonen in ons land zowel het bedrijfsorganisa torisch overleg als de goede geest onder het personeel moet schaden". Nu heeft minister Vondeling in de Eerste Kamer meegedeeld dat hy ver trouwt dat de melkgelden reeds bin nen 14 dagen zullen worden uitge keerd. Dat zal de melkveehouders mee vallen. De vervroegde uitbetaling, die de minister binnen 14 dagen heeft aangekondigd, betreft de geblokkeerde gelden van het melkjaar 1956novem ber 1957. Britse compagnie ontzet fort in Aden Een compagnie Arabieren van het Britse leger onder bevel van de Britse majoor Boucher Myers is er gisteravond in geslaagd het door opstandelingen be legerde fort in het gebied van Aden nabij de Jemenitische grens te ontzetten. Het garnizoen en de Britse bestuurs ambtenaar Somerset werden uit de om singeling bevrijd, nadat de compagnie van majoor Boucher Myers drie kilo meter was opgerukt onder het vuur van de opstandelingen. Deze opmars begon van een plateau, dat gisteren in de loop van de dag was bezet. Bij de gevechten werden twaalf soldaten van de Britse strijdkracht, onder wie vyf Britten, ge wond. Overal vierden Nederlanders feest Voor het eerst sinds december klonk Wilhelmus in Djakarta Ook op de Expo een korte plechtigheid Overal in ons land en ook ver bui ten de grenzen, waar zich Nederlan ders bevonden, is gisteren de verjaar dag van H.M. de Koningin gevierd. Binnen onze landsgrenzen droeg vooral een heerlijk warm zonnetje een grote steen bij tot de algehele feest vreugde. In Amsterdam was het een enor me drukte. In de binnenstad perste men zich door de vrolijk met vlaggen ge tooide straten Iedereen werd in staat gesteld aan de talrijke festiviteiten deel te nemen. Diverse oranjecomité's en wijkcentra organiseerden o.m. brand weerdemonstraties, een fietsenpuzzelrit, feestvoorstellingen voor bejaarden, straatfeesten, vliegerfeesten, sporttoer nooien en muzikale rondwandelingen. Het slot was een daverend vuurwerk in het Oosterdok. In Rotterdam was het al niet an ders. Het leek wel carnaval. Feestneuzen te kust en te keur. papieren mutsen in de gekste kleurcombinaties, tentjes, potsenmakers, standwerkers en patat kraampjes waren als uit de grond ver rezen. Alle café-terrasjes en dat zijn er langzamerhand nog al wat tot de laatste plaats bezet. En ook hier allerlei festiviteiten, 's Avonds de Marinierskapel in vol ornaat met een taptoe op de Coolsingel. En ook hier werd de feest dag met vuurwerk uitgeblazen. Feest ook in Den Haag. Een van de hoogtepunten: een parade van zeer oude klassieke auto's door de binnen stad, daarna op het Stadhuisplein een behendigheidswedstrijd en een Concours d'Elegance. Het was vaak imponerend te zien. wat deze oude karretjes nog presteerden. Een Koninginnedag met festiviteiten overal en tot besluit feest verlichting. muzikale marsen, bals champêtrë op Voorhout en pleinen en het traditionele grote vuurwerk op het Malieveld. In Den Helder zorgde de Koninkrijke Marine voor een grote parade, die werd afgenomen door de chef-staf van de Commandant Zeemacht Nederland, commandeur B. Poortman. Voor de parade voerden 34 vliegtuigen van de M.L.D. een „fly-past" boven eht parade terrein uit en reikte commandeur Poortman aan 13 leden van de Kon. Marine de aan hen verleende onder scheidingen uit. In Brussel was er feest in het Nederlandse paviljoen op de Wereld tentoonstelling. Terwijl de beiaard zich liet horen, stelde zich een honderdtal leerlingen van de Ned. Chr. School te Brussel voor het paviljoen op. Zij zon gen het Wilhelmus en overhandigden bloemen aan de Nederlandse ambassa deur .jhr. mr. P. D .E. Teixeira de Mat- tos. Talrijke Nederlandse bezoekers, van wie enkele in nationale kleder dracht. hadden zich bij de kinderen ge voegd. Na afloop van deze korte ma"r ontroerende manifestatie bezochten de kinderen het met vlaggen versierde pa viljoen. In Djakarta is voor de eerste maal sedert het begin van de anti- Nederlandse campagne van de Indo nesische regering in december van het vorig jaar, het Wilhelmus gezongen. Zevenhonderd leden van de steeds dunner wordende Nederlandse ge meenschap kwamen op de vooravond van Koninginnedag in de tuin van de residentie van het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging, de heer A. H. Hasselman, bijeen. Velen van de aanwezigen kon den niet uit volle borst zingen door de ontroering, die zich van hen meester maakte. Dit zingen van het Wilhelmus was hoe simpel op zichzelf ook ongetwij feld het hoogtepunt van het feest. Na het zingen werd op voorstel van de heer Hasselman een driewerf hoera aange heven ter ere van de Koningin. De resi dentie van de heer Hasselman was het enige gebouw, waar de Nederlandse vlag was gehesen. Tijdens de bijzonder kameraadschap pelijke bijeenkomst hield de heer Has selman een korte toespraak, waarin hij zeide, dat buitenlandse waarnemers hem in de afgelopen maanden herhaaldelijk hebben gecomplimenteerd over de waardige en moedige houding van de Nederlandse gemeenschap in Indone sië. „U en degenen, die vertrokken zijn, hebben bij allen eerbied afgedwongen". In een telegram aan de Koningin heeft de Nederlandse gemeenschap te Djakarta haar dankbaarheid tot uit drukking gebracht voor het medeleven, dat de Koningin heeft getoond. De waarnemende secretaris van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. Soedjarwo, was onder de autoriteiten, die de receptie van de heer Hasselman hebben bezocht. De minister van Buitenlandse Zaken. Soe- Onder grote belangstelling en bij hoorngeschal komende van de in de haven liggende jachten en zeilboten werd gistermorgen de aluminium zeilboot „De metalen Vogel" aan haar element, voorlopig zijndu het water van de Nieuwkoopse Plassen, toevertrouwd Deze tewaterlating vormde de kroon op het noeste werk van de heer EHammes, die gedurende 4 maanden langavond aan avond bezig is geweest aan de bouw, van het door hem zelf ont worpen en geheel uit aluminium vervaardigde zeiljacht. Het is be grijpelijk dat de eerste rondvaart die over de Noordense plas werd gemaakt een feest voor de bouwer is geweest en dat het aan qeen twijfel onderhevig zal zijn of .De metalen Vogel" zoals hij hel ah re volutionair in de jachtbouw be schouwde jacht noemde, zeker gro te belangstelling zal trekken in het a.s. seizoen. Nasser sprak uren met Kroesjtsjef De president van de Verenigde Ara bische Republiek. Gamal Abdel Nasser, heeft gisterochtend een ontmoeting ge had met Russische leiders in het Krem lin. onder wie premier Nikita Kroesj tsjef. De besprekingen, waaraan o.a. pre sident Worosjilof, de eerste plv. premier Anastas Mikojan en Andrei Gromyko, de minister van Buitenlandse Zaken, deel namen, verliepen in een „vriendschap- pelyke atmosfeer", zoals een correspon dent van Tass het noemde. Op het diner, dat dinsdagavond in het Kremlin werd gegeven, zeide presi dent Worosjilof, een toost uitbrengend op de hoge gast, dat het Russische volk achter Egypte stond ten tijd van „de gewapende agressie van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egypte". „Onze Arabische vrienden hoeven er niet aan te twyfelen, dat de Sovjet- Unie op elke wijze zal blyven strijden voor de consolidatie van de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten". Nasser antwoordde met dank te betui gen voor de Russische steun aan de Arabische staten, „die hun vrijheid en onafhankelijkheid verdedigden". De besprekingen tussen Nasser en Kroesjtsjef in het Kremlin duurden bijna drie uur. De V.A.R'. was vertegen woordigd door Ali Sabri, minister van Staat voor presidentiële aangelegen heden, Ahmed abd Al-Karim, minister van Gemeentelijke en Provinciale Zaken in de Syrische provincie, en Mohammed Ali-Kouni, ambassadeur in Moskou. Kroesjtsjef werd bijgestaan door Miko jan en Gromyko. Over de agenda werd niets medegedeeld. Deskundigen van beide partijen namen aan de besprekin gen deel. Moord op Mary Kriek is nog steeds niet opgehelderd Het hoofd van de recherche van het graafschap Essex heeft, mede op grond van de brieven, die het op 5 januari bij Colchester vermoorde Nederlandse meisje Mary Kriek aan huis zond, een „dag boek" samengesteld van de laatste maand van haar leven. Winkeliers, tand artsen, dokters en iedereen in de omge ving, in totaal 20.000 personen!, zyn on dervraagd. Er werden door de politie 4000 huizen bezocht. Maar helaas blijft het verhaal onvolledig, omdat het tra gische slot nog steeds ontbreekt. Wat er het laatste uur gebeurd is, weet men niet. By het hernieuwde onderzoek, dat dinsdag in het dorpsgebouw van West- Bergholt geschiedde, kwam de jury tot de slotsom dat Mary Kriek door een onbekend persoon of onbekende perso nen is vermoord. Het politieonderzoek was uiterst gron dig, elke mogelijkheid om inlichtingen te krijgen, werd gebruikt, maar aanwij zingen, die tot de dader zouden kunnen leiden, bleven achterwege. Elke weg en elk pad in de nabijheid van het mis drijf, werd met mijndetectors en 200 politieagenten afgezocht in de hoop de vermiste handtas van het meisje te vin den en net wapen waarmee ze werd aangevallen. Vijfduizend voertuigen en hun be stuurders werden gecontroleerd en hon derden verklaringen afgenomen. De Amerikaanse luchtmacht gebruikte zyn elektronisch archiefsysteem om de gangen van duizenden militairen na te gaan. Maar het raadsel bleef onpogelost. „De Suiker" trok 50.000 bezoekers De 4de internationale tentoonstelling „De Suiker", die van 22 t.m. 30 april j.l. is gehouden in het RAI-gebouw te Amsterdam, heeft ruim 50.000 bezoe kers getrokken. Het aantal buitenlandse bezoekers was groot, ook van buiten Europa. Secretaris B. H. Wellmann deelde mede, dat de exposanten over het algemeen zeer te vreden zijn en goede exportcontacten hebben gelegd. De geref. kerken en het oorlogsvraagstuk Verantwoordelijkheid uitermate zwaar De generale synode der Geref. Ker ken heeft dinsdagmorgen een aanvang gemaakt met haar derde vergaderweek. Uitvoerige discussie ontlokte het rap port van commissie 2 over de plaats van de diakenen op de meerdere vergaderin gen. Met 26 tegen 25 stemmen sprak de synode uit, dat in de meerdere vergade ringen de diakenen niet alleen in de aangelegenheden van de dienst der barmhartigheid maar ook in andere za ken. behalve die betrekking hebben op het toezicht, de tucht, de belijdenis en de woorddienst mede zullen beraadsla gen en beslissen. Tijdens de zitting van gisteren zette de synode zich aan de behandeling van een van de grootste zaken van haar agenda, het rapport van deputaten voor onderzoek naar de taak der kerken ten aanzien van het oorlogsvraagstuk. Na een uitvoerige gëdachtenwisseling heeft de synode in deze aangelegenheid de volgende besluiten genomen: P. C. Hooftprijs 1957 voor prof. dr. P. C. A. Geyl De Staatssecetaris van O. K. en W. heeft, overeenkomstig het voorstel van de jury, de staatsprijs Letterkunde (P.C. Hooftprijs) 1957 toegekend aan prof. dr. P. C. A. Geyl te Utrecht. Uit het eenstemmig uitgebrachte oordeel van deze jury bestaande uit Adr. van der Veen, voorzitter, dr. L. Brummele, P. H. Dubois, dr. H. L. C. Jaffé en pof. dr. L. J. Ro gier, leden en H. J. Michaël, secretaris, blijkt dat zij prof. Geyl niet voor gedra gen heeft voor een bepaald werk, doch voor zyn gehele oeuvre. Dit oeuvre, in een periode van 45 jaar tot stand ge komen. bevat een reeks geschriften, die waardering vonden in de Nederlanden en niet zelden ook ver daarbuiten..De jury is er zich dan ook van bewust, dat zij op letterkundige gronden een levens werk ter bekroning heeft voorgedragen, waarvan de wetenschappelijke waarde in Nederland algemeen erkend wordt en dat daarenboven aan de Nederlandse geschiedschrijving in het buitenland, vooral in België, bijzondere erkenning verschaft. De uitreiking van de pry's zal geschie den in het Muiderslot op woensdag 21 a) deputaten voor onderzoek naar de taak der kerken ten aanzien van het oorlogsvraagstuk hartelijk dank te zeg gen voor hun belangrijke arbeid: (b) de kerken en haar leden op te wekken tot voortdurend gebed voor de overheid om wijsheid in het bijzonder in verband met haar grote verantwoordelijkheid ten opzichte van het oorlogsvraagstuk; 2. tot een positieve houding ten opzichte van verantwoorde pogingen die de vre delievende verstandhouding onder de volkeren op grondslag van recht en ge rechtigheid bevorderen: 3. tot het leg gen en versterken van contacten tussen christenen uit verschillende volkeren: 4. tot het medewerken aan de hulpverle ning aan vluchtelingen en aan zoge naamde minder ontwikkelde gebieden. De generale synode nam deze besluiten na de volgende overwegingen: de over heid heeft haar eigen taak en verant woordelijkheid in gebondenheid aan Gods wet, maar dit neemt niet weg dat de kerk in verband met de haar toever trouwde taak. om het woord Gods te prediken, mede aan overheid en aan volk, geroepen kan zijn zich uit te spre ken over aspecten van vraagstukken Leden van de Koninklijke Mare chaussee dragen na de dienst in de Nieuwe Kerk te Delft de kist met het stoffelijk overschot van Prins Willem V in de Koninklijke graf kelder. Op de voorste rij der aan wezigen bij deze plechtigheid op dinsdagmiddag Koningin Juliana. Prins Bernhard en minister-presi dent dr. WDrees. Actie van politie tegen Westduits Comité tegen kernbewapening De Westdultse politie heeft gisteren de kantoren doorzocht van een organi satie tegen kernbewapening en de wo ningen van twee vooraanstaande func tionarissen van de organisatie. Ook de bankrekening van de beweging is ge blokkeerd. De actie van de politie geschiedde op last van een rechtbank te München omdat het vermoeden bestond, dat de beweging, die bekend is als het Comité tegen Kernbewapening, geld heeft in gezameld zonder hiervoor vergunning te hebben. De Duitse Bondskanselier dr. Adenauer en de Russische onder- premier Mikojan drukten elkaar vriendelijk lachend de hand na af loop van hun besprekingen te Bonn. welke liggen op een terrein waar in eerste instantie de overheid haar taak heeft. Weliswaar kan met recht gezegd worden, dat het vraagstuk voor zover in bepaalde omstandigheden het gebruik van wapengeweld door de overheid en daarmee het opofferen van het leven van de naar Gods beeld geschapen mens ter handhaving van de gerechtigheid geoorloofd is, in wezen hetzelfde is ge bleven, maar toch moet dit vraagstuk tegenwoordig, door de ontwikkeling der moderne bewapening en de ontwikkeling van de internationaal politieke verhou dingen met aangrypende ernst aan de orde worden gesteld. DESNOODS WAPENGEWELD Het blijft de roeping van de overheid desnoods met wapengeweld het recht e verdedigen en de verantwoordelijkheid ten aanzien van het gebruik van de thans ter beschikking staande oorlogs middelen, is een uitermate zware gewor den, waarom een voortdurend gebed van de kerken voor haar in deze tijd in het bijzonder geboden is. De synode ziet geen aanleiding zich te richten tot de Nederlandse regering met een uitspraak, die een oordeel zou in houden over het gebruik van de thans ter beschikking staande strijdmiddelen: er werd reeds besloten het vraagstuk van de moderne oorlogvoering voor te leggen aan de Gereformeerde Oecumenische Synode. De kerk heeft, zo mogelijk in samenwerking met andere kerken, de taak, door haar getuigenis en haar da den datgene te bevorderen, wat de vrede tussen de volkeren op grondslag van recht en gerechtigheid kan dienen. De kerk heeft in de pastorale leiding van haar leden, in het bijzonder van hen die in militaire dienst zijn of gaan, volle aandacht te besteden aan de geloofs- en gewetensmoeilijkheden waarmee kan ge worsteld worden in verband met de hui dige oorlogsproblematiek. Geen kansen meer voor Nederlanders in Indonesië Iets meer dan 1200 Nederlanders, die in Indonesië hun kostwinning hadden zullen na 1 juli a.s. nog in Indonesië over zijn. aldus is de uitkomst van zeer betrouwbare schattingen, die heden bekend zijn gemaakt. In deze cijfers komt de catastrofale vermindering tot uiting die de Neder landse belangen in Indonesië te zien hebben gegeven sedert in december 1957 een begin is gemaakt met de anti-Nederlandse campagne. Zij wijzrn uit, dat 95 pet van de Nederlandse „verdienende groep" op 1 juli Indone sië zal hebben verlaten. Deze groep telde, toen de campagne tegen de Nederlanders begon, inclusief de gezinsleden, ongeveer 25.000 perso nen. De Nederlanders die in dienst ziin van de drie internationale oliemaat schappijen in Indonesië, zijn niet inbe grepen in het genoemde totaal van 1200. Hun aantal wordt geschat op 3500, met inbegrip van de gezinsleden. Deze cijfers zijn zelfs nog erger dan de leiders van Nederlandse ondernemin gen in Indonesië hadden verwacht, al waren zij ook nog zo pessimistisch op het stuk van de toekomst van de Neder landse belangen in Indonesië, sedert een half jaar geleden de eerste Nederlandse zaken door de Indonesische autoriteiten waren „overgenomen". Zy gaven als hun mening te kennen, dat het thans duidelijk is, dat de mo gelijkheid voor Nederlanders om in Indonesië een verdienste te vinden, vrijwel is verdwenen. Kantonrechter echt KNVS-toto overtreding van Loterijwet L. BRUNT TOT F. 11.— BOETE OF 5 DAGEN VEROORDEELD. (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen heeft de Haagse kanton rechter uitspraak gedaan in de /:.ak tegen de heer L. Brunt, organisator van de ...N.V.B.-toto. De sub titi'Ut-officier van Justitie had vorige week een boete van f.25 of 1 dag gevang' Dc heer Brunt werd veroordeeld tot een boete vaD f.11 of 5 dagen hechtenis. In zyn vonnis overweegt de kanton rechter. mr. G J. M. van -'en Dungen, dat het raden vin voetbal-uitslag: r\ geen speciale deskundieheid vereist, om dat deze niet mrt een redelijke ate van waarsch::nlli' riin voo: speFcn en omdat, ze bemvloc' n door tal van f "toren die niet te e- kenen zyn en niet naar waarde te schatten, zodat op het winnen van een prijs geen overwegende invloed kan wor den uitgeoefend. Het is zeer waarschynhjk, dat de heer Brunt van dit vonnis in hoger beroep zal gaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 19