Zigeuners beweenden in Lendinara (Italië) hun gestorven Koningin Haar opvolging komt ivaarschijnlijk op grote markt in Gonzaga (in september) aan cle orde Marika (gehuwd) maakt een kans Leiding N.V. Commereiële Bank gaf schuld debacle aan employé Djoeanda beschuldigt kra htig Werkloosheid in Amerika is voor het eerst wat gedaald 97ste jaargang Donderdag 1 mei 1958 Vierde blad no. 29429 (Van onze Romeinse correspondent) In het dorpje Lendinara, niet ver van Rovigo in de Podelta, is een koningin gestorven, Mimi Rossetto, Koningin der zigeuners. Het.is eigenaardig, dat Italië, hoewel het weinig zigeuners huisvest, een zo grote rol speelt in de geschiedenis van het zwervende volk. Ieder jaar in september wordt te Gonzaga, niet ver van Mantua, de grote jaarmarkt gehouden, waar zigeuners uit alle landen, ook van achter het ijzeren gordijn, elkaar ontmoeten. De markt van Gonzaga is een oeroude instelling. Ze wordt al vermeld door kro niekschrijvers uit de elfde eeuw! Het is heel moeilijk betrouwbare berichten te geven over doen en laten der zigeuners en daarom is het op dit ogenblik niet mogelijk om te zeggen wanneer de opvolger van Koningin Mimi zal worden ge kozen. Naar het schijnt heeft de stervende Koningin ook geen aanwijzingen ge- gegeven over de opvolging, zodat ditmaal de keuze een echte verkiezing zal zijn en niet, zoals gewoonlijk, een soort rite, die alleen ten doel heeft het besluit van de overleden heerser te bevestigen. De tent waarin zij gestorven is, is plech tig verbrand. Aanvankelijk was die tent vol bloemen. Zelfs werd een grote bos rode anjelieren uit een vliegtuig op de tent geworpen. De Koningin lag toen J opgebaard tussen vier zilveren kande- I laars. Zij droeg een geel zijden kleed Doodsstrijd duurde langer dan verwacht Mimi (65 jaar oud en ongehuwd) was eigenlijk geen echte Koningin, maar droeg in feite de titel van „regentes". Een niet getrouwde vruuw kan name lijk geen Koningin zijn van het noma denvolk. Geboren te Bilbao heeft Mimi eerst in de woonwagen, later in een personenauto, heel West-Europa, de Sovjet-Unie, het grootste deel van Azië en Noord-Afrika bereisd. Ettelijke hon derdduizenden kilometers had zij al fge- legd, toen zij vijf jaar geleden tot regen tes werd gekozen, een regentes, die men overigens toch steeds „Koningin" noem de. Juist haar rijke ervaring was naast haar volstrekte eerlijkheid de reden tot haar keuze. Als Koningin trok zij 'van land tot land, bezocht haar overal ver spreide „onderdanen", regelde geschil len en sprak recht. Spectaculair heengaan Haar dood is meer dan spectaculair geweest. Ruim een maand geleden was zij met haar auto in botsing geraakt met een vrachtauto. Met een gebroken been werd zij in het ziekenhuis van Lendi nara opgenomen. Haar wonden genazen slecht. Het bleek, da,t haar bloedsomloop niet in orde was en haar lichaam werd met de dag meer bedekt met open won den. Kort geleden weigerden ook de nie ren dienst. De artsen gaven haar op. Maar juist op het ogenblik, waar op de wetenschap verklaarde, dat zij hoogstens nog enkele uren te leven had. werd zij het middelpunt van aller aandacht.. Zij wenste het ziekenhuis te verlaten en gaf bevel, dat haar tent zou worden opge richt op het grasveld voor de kerk van Sint Franciscus. De zusters lieten een ledikant uit het ziekenhuis brengen, maar Mimi eiste, dat haar matras zou worden neergelegdop de naakte grond. De zigeuner sterft onder de tent en in contact met de aarde en het gras. Tegen alle verwachting duurde haar doodstijd niet enkele uren, maar vier volle dagen! Uit alle richtingen, maar vooral uit Frankrijk en Joego-Slavië, kwamen de zigeuners naar Lendinara, bij duizenden. Maar de Italiaanse politie liet alleen diegenen door, die een paspoort konden tonen, een kleine minderheid. Toch zijn enkele honderden, levend onder de ten ten van een uitgestrekt kamp, getuigen geweest van het einde der wegens haar wijsheid vermaarde Koningin. Trots op grote belangstelling Mimi's „raad van ouden", vier man nen en twee vrouwen, was steeds in de koninklijke tent aanwezig. Men hoopte, dat zij aanwijzingen zou geven over „de koningssohat", die ergens verborgen moet zijn en over de opvolging. Of dit gebeurd is, zal een niet-zigeuner wel nooit te weten komen. Kreunend van pijn rookte zij verder onafgebroken haar pijp en dronk ongehoorde hoeveelheden ijskoud bier. Zij vond de kracht of voor de fotografen en de televisie te glim lachen. Naar het schijnt bepaalde zij zelf het tarief voor de foto's. Ook haar dood moest haar, doorgaans verre van arme, onderdanen ten goede komen. Een foto van een paar huilende zigeuner vrouwen kostte 5000 lire (dertig gulden), een opname van de koningin zelf op haar sterfbed 15.000 als de fotograaf een Italiaan, en 25.000 als hij een niet- Italiaan'was. En Mimi was buitengewoon trots op de grote toeloop van fotografen en journalisten. Het feit, dat geïllus treerde bladen overal in de wereld haar beeltenis zouden verspreiden, scheen haar de kracht te geven om weerstand te bieden aan alle aanvallen van haar ziekte. Wie volgt haar op De zigeunerpastoor, Don Dino Torri- giani, wiens „parochie" geheel Italië omvat en die steeds op reis is om zigeu nerkinderen te dopen (af en toe in de leeuwenkooi van een circus), huwelijken te sluiten of de dodenmis op te dragen, had haar kort geleden de laatste sacra menten toegediend. Het gebruik wil, dat op haar graf (op het kerkhof van Len dinara) een kerseboom wordt geplant. Ex-Koning Faroek is geen Egyptisch burger meer Het Egyptische ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft ex-Koning Faroek en 58 andere leden van de voor malige koninklijke familie dinsdag de Egyptische nationaliteit ontnomen, op grond van het feit, dat zij meer dan zes maanden buiten het land zjjn en niet het voornemen hebben terug te keren. Op de lyst komen o.a. voor Faroeks zoon Ahmed, de Prinsessen Ferial, Faw- zia en Fedeya en Koningin-moeder Wazli. Voedselvergiftiging eist 74 levens in India Nabij Quilon in Zuid-India zijn dins dag 74 mensen gestorven aan voedsel vergiftiging. In een kamp van militaire vrijwilligers, dat ongeveer 25 km. van Quilon ligt, overleden 64 personen; 170 personen waren na het ontbijt ziek ge worden. De overige tien slachtoffers vie len in Karamana, een voorstad van Tdvandroem. met rode bloemen, op haar voorhoofd niet de diadeem met briljanten, die zij droeg wanneer zij de zittingen van de „raad der ouden" voorzat, maar een bloemenkrans, teken van haar onge huwde staat. De zigeuners te Lendinara mochten zich drie dagen lang niet was sen en moeten zes maanden hun baard laten staan. De vrouwen droegen rouw kleding, wat hierop neerkomt, dat zij geen sieraden aan hals, armen of benen droegen en zich konden kleden in alle kleuren met uitzondering van rood. De gestorvene daarentegen was in geel en rood gekleed en droeg al haar juwelen, waaronder verscheidene oude en zeld zame stukken. Die sieraden, die haar persoonlijk eigendom zijn, werden met haar begraven. Over de opvolging is, zoals gezegd, niets bekend. Dindo, Pepi, Janko, Duio (vier mannen) en twee bejaarde vrou wen, Sirma en Marika, komen naar het heet in aanmerking. Marika schijnt de meeste kans te hebben en daar zjj ge trouwd is, zou zjj een echte „Koningin" worden. Maar voorlopig schijnt het aantal zigeuners, dat te Lendinara aan wezig is, te klein voor een het gehele zigeunervolk bindende verkiezing. De markt van 9 september te Gonzaga zal waarschijnlijk heel wat meer „Roemi" verenigen. Vreemde toestanden Een speculerende en onbekwame directie (Van onze Haagse redactie) Toen in 1951 het financiële debacle over de N.V. Commericiele Bank te Den Haag losbarstte, hebben de directeur en de gedelegeerd commissaris geprobeerd alle schuld af te schuiven op hun procuratiehouder, omdat deze zich inderdaad had schuldig gemaakt aan onregelmatigheden. Deze man was aan de knoeierijen in de leiding echter onschuldig. In de nazomer van 1951 bleek het aandelen kapitaal weg te zijn, terwijl de crediteuren voor een half miljoen te kort gedaan waren. De procuratiehouder kreeg de schuld, doch later moesten de directeur en de gedelegeerd commissaris hun beschuldigingen terugnemen. doen nadat het collegium van het Leidse Studenten Corps een oor- konde met gelukwensen van de Leidse studenten had overhandigd aan de jarige Koningin daverde een [ormatie van 96 vliegtuigen over het Paleis Soestdijk. Aldus verklaarde de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank, mr. dr. J. C. Maris, tijdens de behandeling van de strafzaak tegen de voormalige procu ratiehouder en de ex-kassier van de sinds 1952 geliquideerde N.V. Commerciële Bank. De 37-jarige procuratiehouder en de 39-jarige kassier stonden terecht, omdat zij in 1948 de in opdracht van hun direc teur gedane uitgaaf van f. 4.785.voor Padvinders en kabouters bieden de jarige Koningin bloemen aan. „Avonturiers helpen de opstandelingen" De Indonesische minister-president, ir. Djoeanda, heeft gisteren verxlaard, dat Amerikaanse en nationalistische Chinese avonturiers" de Indonesische opstandelingen hielpen. Hij zei dat gevechtsvliegtuigen en automatische wapens uit Formosa naar het door de opstandelingen beheerste gebied van Noord-Celebes ïvaren „gesmokkeld". Djoeanda, die in de tien weken van de opstand thans de sterkste bewoordingen gebruikte, zei dat Indonesië een beroep op de wereld in het algemeen en op de Aziatische en Afrikaanse landen in het bijzonder deed om deze buitenlandse interventie te veroordelen. Hjj zei dat de toestand elementen inhoudt, „die de vrede in Azië en de wereld als geheel in gevaar brengen". Deze verklaring werd uitgegeven nadat vliegtuigen van de opstandelingen ver scheidene bases in Oost-Indonesië aan vielen en bombardeerden en de opstan delingen ervan verdacht worden de aan vallers te zijn van twee Britse schepen in Balikpapan Ir. Djoeanda zei, dat de regering vol doende bewijs had, dat „buitenlandse hulp" achter deze aanvallen stond. Djoeanda waarschuwde, dat buiten landse inmenging ver-reikende gevolgen in de internationale betrekkingen zou den hebben, niet alleen in die tussen Indonesië en de buitenwereld, maar ook in het kader van de koude oorlog. V.S. BLIJVEN ONZIJDIG Op zijn persconferentie is aan presi dent Eisenhower de vraag gesteld welke houding de V.S. zullen aannemen naar aanleiding van een beroep, dat premier Djoeanda van Indonesië op de V.S. heeft gedaan om te verhinderen, dat ingezete nen van de V.S. de opstandige beweging in Indonesië helpen. De president antwoordde, dat zulk een beroep niet op hem is gedaan, doch dat hij gistermorgen deze zaak met zijn ad viseurs heeft besproken. Als, aldus de president, ergens ter wereld in een land binnenlandse moeilijkheden voorkomen, is de politiek van de V.S. er een van zorgvuldig betrachte onzijdigheid en van de door omstandigheden geboden ge dragslijn, opdat er geen partij zal wor den gekozen in zaken, waar de V.S. bui ten staan. ONDERHOUD SOEBANDRIO—JONES De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft gister middag de Amerikaanse ambassadeur te Djakarta, Howard Jones ontvangen. Na het onderhoud zei hij, dat gesproken is over de problemen die zijn aangesneden in een verklaring van minister-presi dent Djoeanda over de „hulp uit het buitenland voor de opstandelingen". Toen men Soebandrio vragen stelde over de aanval op koopvaardijschepen door vliegtuigen van onbekende nationaliteit in de ha\'en van Balikpapan antwoordde de minister, dat hij daarover niets kon meedelen, maar dat de minister-presi dent binnenkort een verklaring over deze kwestie zal afleggen. NIEUWE UITGAVEN Atletiek, door Jan Blankers; Ontwikke len, afdrukken eu vergroten, door W. C. van Dijk; liet zelf bereiden van verschil lende soorten gebak, door M. J. Krabbe. Deze deeltjes verschenen in herdruk in de reeks „Weten en Kunnen" bij N.V. Uitge vers Mij Kosmos, Amsterdam. De geschiedenis van Woutertje Pleterse (deel I en II) door Multatuli. 2e druk A.- B C.-reeks. Uitg.De Arbeiderspers, Am sterdam. Het ontslag, door P. J. Stolk; De Oost- ganger, korte verhalen van Ab Visser; De ene dag en de andere, korte verhalen van L .A. Koelewijn; Aan de voet van 't Gra vensteen, gedichten van Prosper de Smet. Verschenen in „De Boekvink" bij Uitg. Mij De Arbeiderspers. Amsterdam. Volg uw kind in zijn ontwikkeling van baby tot zevenjarige, door Pasch. van Marvilde. Paed. M.O. Uitg.; Foreholte, Voorhout. Egypte, wonderen en geheimen van een grote oude cultuur, door Kurt Lange. Leven en kunst In de Ijstijd, door Prof. dr. Herbert Kühn. Zo zyn onze atomen, door dr. M. Bo- gaardt. De wonderwereld van de Termietenstaat, door Eugéne N. Marais. .Mijn jeugd in New Orleans, door Louis Armstrong. Telepathie en helderziendheid, door prof dr. W. H. C. Tenhaeff. Psychologie in theorie en praktfjk, door H. van Praag. De Grieske beschaving, door prof. dr. H. D F. Kltto. Deze deeltjes verschenen in de PVinpni v-r»nrlrp+..rf>f>lrs" hit TTl+rr Mtl W Voorzieningen aan Hemonycarillons In Wester-, Munt- en Zuiderkerktoren (Speciale berichtgeving) De Amsterdamse gemeenteraad heeft een voordracht van het college van B. en W. ontvangen ter verlening van een krediet van f. 155.000 voor het treffen van voorzieningen aan de bekende Am sterdamse carillons, t.w. die. in de Wes tertoren, Munttoren en Zuiderkerktoren. De betrokken carillons zijn alle van de gebroeders Hemony. de beroemdste klokkengieters in de wereld in de gou den eeuw, van wie de klokken alom als kunstschatten worden gewaardeerd. Het opmerkelijke met de klokken in Amsterdam is echter, dat deze carillons, die volgens de Hemony-traditie uit drie volledige octaven bestaan, niet zuiver zijn. Vooral het spel aan de Westerto ren biedt de moderne beiaardier de grootste moeilijkheden omdat in de bo venste octaven de klokken totaal geen zuiverheid meer bezitten. Er is een stu die :rmmisfie samengesteld bestaande uit een groot aantal bekende Nederland se beiaardiers en technici van de ge meentelijke dienst van Publieke Werken, die de klokken in de drie genoemde to rens hebben bekeken. Men is tot de conclusie gekomen, dat behalve het aanbrengen van een vierde octaaf moderne klokken, gelijk ook in Delft. Groningen en Utrecht is geschied met de Hemony-carillons. het dringend nodig is een aantal van de oude exem plaren te vervangen door moderne, die een zuiverder geluid hebben. Dit zal vooral plaats vinden met het spel van de Wester toren, waar slechts een octaaf klokken, namelijk de laagste, gehand haafd blijft. De rest zal worden uitge schakeld en vervangen, indien de raad het vereiste krediet verleent. De Hemo- ny-klokken zal men wel in de toren be waren, maar zij zullen, indien genoem de commissie haar zin krijgt, niet meer luiden. een partij „zwarte" Amerikaanse dollars, die later vals bleken te zijn, valselijk hadden geboekt onder de post „onder houd gebouw en kluis". Tevens hadden zij zich te verantwoorden terzake van verduistering, omdat zij op eigen houtje geld hadden uitgeleend van de bank, met de bedoeling de winst in de wacht te slepen, welk geld echter nooit werd terugbetaald. Al staat deze zaak dan feitelijk los van het financiële schandaal met de Commerciële Bank, in een ander op zicht is zij er nauw mee verwant. Im mers de beide verdachten, en vooral de procuratiehouder, die er al sinds zijn 15e jaar in dienst was, hebben zeer lange tijd geAverkt onder een on bekwame directie en een bestuur dat zich te buiten ging aan speculaties, zonder onderscheid te maken tussen het mijn en dijn der cliënten. De ver dachten vonden in die sfeer hun leer school, aldus de Officier, die daarom tegen beiden een geheel voorAvaarde- lijke gevangenisstraf eiste, te weten een jaar tegen de procuratiehouder en 4 maanden tegen de kassier, beide voor waardelijke straffen met een proeftijd van 3 jaar. De Officier nam hierbij ook in aanmerking dat het vooronder zoek buiten de schuld van deze twee verdachten zeer lang heeft geduurd. Een van de twee verdedigers, mr. Ph. van der Ven, wees er o.m. op, dat hem bij de buiten vervolgstelling van de lei ders der Commerciële Bank van de zijde van het O.M. te verstaan was gegeven, dat ook deze beide verdachten niet ver der vervolgd zouden worden. Het was dan ook een grote teleurstelling voor hen, toen zij, tien jaar nadat zij de feiten gepleegd hadden, toch nog een dagvaar ding kregen, ondanks de gedane toezeg ging. Mr. Van der Ven voerde verder een juridisch verweer tegen de tenlaste legging, die hij nietig achtte. De andere verdediger, mr. W. C. van den Brink, ging diep in op de zeer vreemde toestan den, waaronder de verdachten bij de j N.V. Commerciële Bank jarenlang ge- I werkt hebben. Uitspraak 13 mei. Koningin Juliana, Prins Bern'nard. Prinses Beatrix en Prinses Marijke gefotografeerd tijdens het défilé voor het Paleis Soestdijk. Seizoenactiviteit in de landbouw geeft een gunstige invloed te zien v.Het Amerikaanse departement van Handel heeft bekend gemaakt, dat het aantal Averklozen in de Verenigde Staten tussen 15 maart en 15 april met 78.000 is gedaald tot 5.120.000. Dit is voor het eerst sedert het begin van de recessie, dat de werkloosheid achteruit is gegaan. Het departement deelde voorts mede, dat het aantal van werk voorziene personen in dezelfde periode met 600.000 is ge stegen tot 62.907.000. Dit is het resultaat van de in deze tijd van het jaar gebruikelijke hervatting van Averkzaamheden in de open lucht, voornamelijk in de landbouw. Dieptepunt' gepasseerd Deze cijfers vormen, in zekere zin een verrassing, daar men op grond van mededelingen uit goede bron. gepubli ceerd in de Amerikaanse pers. had ver wacht, dat de statistieken een stijging van het aantal werklozen met minstens 100.000 te zien zouden geven. Verder is men verrast door het feit, dat de statis tieken reeds thans zijn gepubliceerd; ge woonlijk worden zij niet voor de twaafde van deze maand gepubliceerd. Ook valt het op, dat de statistieken dit keer alleen door het Departement van Handel zijn gepubliceerd en niet door de departementen van Handel en Arbeid samen, zoals gewoonlijk geschiedde. Hoe het ook zij, uit de daling van het aantal werklozen met 78.000 in de pe riode tussen 15 maart en 15 april, kan nog niet met zekerheid worden gecon cludeerd, dat de recessie in de Ver. Sta ten haar dieptepunt is gepasseerd. Ge woonlijk geeft het aantal werklozen in dit tijdvak een daling van ongeveer 10 procent te zien, zo wordt van bevoegde zijde opgemerkt. De voorzitter van het vakverbond AFL-CIO, George Meany. heeft naai" aanleiding van deze werkloosheidssta tistieken verklaard, dat hieruit alleen maar blijkt, dat de economische terug gang nog steeds sterker wordt, daar de daling van de werkloosheid bijna uit sluitend aan normale seizoensfactoren is toe te schrijven. Houdt men rekening met deze factoren, dan komt men tot de slotsom, dat het aantal werklozen in verhouding tot de beroepsbevolking is gestegen van 7 procent in maart tot IV2 procent in april. Hij sprak zich daarom uit voor onmiddellijke maatregelen tot verbetering en uitbreiding van de werk loosheidsuitkeringen en tot verlaging van de belastingen voor personen met lage en middelgrote inkomens. VARIA Bert Haanstra maakt speelfilm: „Fanfare" Direct na Pinksteren zal er weer een nieuwe Nederlandse speelfilm op stapel worden gezet In Giethoorn wordt dan een begin gemaakt met de opnamen van „Fanfare". Het verhaal speelt zich af in en rond een dorpsfanfare. Op dit mo ment is Bert Haanstra nog bezig aan het draaiboek van deze, zijn eerste speelfilm. Reeds heeft deze cineast met een aantal voortreffelijke documentai res bekendheid verworven. Langdurig heeft hij met Jan Blokker gewerkt aan het scenario, dat thans filmrijp is. On der zijn regie worden de hoofdrollen vertolkt door Andrea Domburg, Ineke Brinkman, Hans Kaart, Bernard Droog, Wim van den Heuvel, Herbert Joeks, Johan Valk. Henk vn Buren, Riek Scha- gen en anderen. Het opvallende in deze rolbezetting is, dat twee veelbelovende jongeren, Ineke Brinkman en Wim v. d. Heuvel, hun filmdebuut maken. De opnamen zuil envoor een groot deel worden gemaakt in Giethoorn. Zij zul len ongeveer bwee maanden in beslag nemen. De muziek voor de film wordt gecomponeerd door Jan Mul, het came rawerk staat onder leiding van E van den Enden, terwijl de leiding van de produktie berust bij P. J. van Moock. De film wordt geproduceerd door de N.V. Sapphire Filmproduktie, onder leiding van Rudolf Meyer. Het Tu- schinski-concern hoopt dit nieuwe Ne derlandse filmische produkt in het na jaar uit te brengen. „Sissi 3" vestigt record Het bijkans astronomisch aantal be zoekers. dat de beide films „Sissi" en „Sissi. de jonge keizerin" in de Neder landse bioscooptheaters zracht, wordt reeds nu overtroffen door de derde film van de „Sissi-cyclus": „Sissi. keizerin en moeder". In de eerste acht weken, dat de film in ons land werd vertoond, steeg het bezoekers tal al tot 696.400. En nog steeds 'trekt de film volle zalen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13