Demonstratief bezoek van Mikojan aan de rode Oostduitse regering WEERBERICHT Moskou onderstreept scheiding in twee staten Verzachting van druk op Evangelische kerk Britse H-bom beproefd Bezetting van Boekit Tinggi wordt elk ogenblik verwacht tlUn' Uitbetaling geblokkeerde gelden aan veehouders 1 jaar vroeger B7ste Jaargang DINSDAG 29 APRIL 1958 No. 29428 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte 61ngel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T CJ (Van onze correspondent in West-Duitsland) Tot grote verrassing van Bonn is de plaatsvervangende minister-president van de Sovjet-Unie Anastas Mikojan gisteravond niet van Frankfort naar Moskou maar naar Oost-Berlijn gevlogen. Algemeen is men van mening, dat het hier om een Russische demonstratie gaat, waaruit moet blijken, dat de Sovjet-Unie West en Oost-Duitsland als gelijkwaardig beschouwt! Dat blijkt ook uit het feit, dat Mikojan vandaag met de communistische Oostduitse regering een goederenover eenkomst geljjk aan het vorig week getekende Westduits-Russische handels verdrag zal bekrachtigen. Men neemt te Bonn aan, dat de Oostduitse regering een dringend beroep op Mikojan heeft gedaan om direct na zijn Westduitse reis naar Oost-Berlijn te komen, opdat men hier uit de eerste hand op de hoogte gesteld zal worden, van wat tussen de tweede man van de Sovjet-Unie en de Westduitse leiders is besproken. Resultaat van het bezoek aan Bonn was teleurstellend Gisteren had Mikojan reeds een on derhoud met de Oostduitse minister president Grotewohl en de communis tische secretaris-generaal Ulbricht. Te Bonn hoopt men overigens dat Mikojan zijn belofte aan de Westduitse minister van Economische Zaken Erhard gestand zal doen. Tijdens een zondag j.l. gehou den gesprek zei de Russische minister tegen Erhard, dat de kerkelijke bindin gen in Duitsland niet vernietigd moeten worden. Men vat het algemeen op als een toezegging, dat Mikojan tijdens zijn bezoek aan Oost-Duitsland tussenbeide zal komen ten gunste van een verzach ting van de communistische druk op de Evangelisch-Lutherse Kerk in het oos ten. Met ronde woorden, maar ook ietwat versluierd soms is in de hoogste Westduitse regeringskringen gezegd, dat het bezoek van Mikojan aan Bonn in feite teleurstellend is geweest. Van Rus sische tegemoetkomendheid is niets ge bleken. Het bezoek aan Oost-Berlijn on derstreept nog eens, dat Moskou de hele wereld wil duidelijk maken, dat het haars inziens bij twee Duitse staten moet blijven en dat handhaving van de bestaande toestand beter is dan het streven naar Duitse eenheid. Verbazing over eigen huis,. Mikojan heeft gistermorgen de Daim ler Benz automobielfabrieken nabij Stuttgart bezocht. Daarbij toonde hij be halve voor autobussen weinig technische belangstelling, maar des te meer ging zijn interesse uit naar de sociale ver houdingen in dit grote bedrijf, waar de bekende Mercedes auto's worden ver vaardigd. Lonen en verhoudingen in het gezin, de rol van de bedrijfsraad, de kantine, het menu, wasgelegenheden en dergelijke problemen daarover sprak de Russische minister bij voorkeur met vele arbeiders in deze fabriek. De bege leidende Russische journalisten kregen enige malen een voor hen kennelijk zeer vreemd antwoord op hun vraag in wat voor fabriekswoningen de arbeiders toch wel huisden. „We wonen helemaal niet in fabriekswoningen", zeiden verschei dene jonge arbeiders, „wij hebben ons eigen huis Bij Christmas Eiland De Britse minister van Bevoorra ding heeft gisteravond meegedeeld, dat er een Brits kernwapen in het midden van de Stille Oceaan op gro te hoogte tot ontploffing is gebracht. „Blijkens de eerste aanwijzingen is de radioactieve neerslag wederom te verwaarlozenaldus het van Christ mas Eiland ontvangen bericht. Het ministerie wilde echter niet be vestigen dat het een bom van de mega- tonklasse was, maar waarnemers zijn echter van mening dat hierover geen twijfel kan bestaan. Als dit zo is. is dit de vijfde water stofbom die de Britten in circa 12 maanden in het gebied van Christmas Eiland tot ontploffing hebben gebracht. Dit is het huis van mevr. L de Monchy aan het Lepelenburg te Utrecht, waarin Prinses Irene haar intrek zal nemen gedurende haar StBcIll terecht studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. B.P.M.-bedrijf te Balikpapan geslotei Voorlopige sluiting Staatsgreep in Atjeli verijdeld Naar te Djakarta verluidt, heeft de militaire bevelhebber van Atjeh een po ging tot een staatsgreep van een groep militaire leiders in de kiem gesmoord, ses Irene zich bij haar studie in de eer- Radio-Kotaradja heeft bekendgemaakt ste plaats toeleggen op de inleiding in de dat een aantal officieren en avonturiers j staats- en rechtswetenschappen en eco- van plan waren om Atjeh aan de zijde nomie. van de opstandelingen-regering van Midden-Sumatra te laten deelnemen aan de strijd tegen Djakarta. Aan deze actie zou een staatsgreep tegen de militaire bevelhebber en de burgerlijke autoritei ten van Atjeh vooraf hebben moeten gaan, aldus Radio-Kotaradja. Het radiostation meldt dat de mili taire bevelhebber van Atjeh, luitenant- kolonel Sjamaoen Gaharoe, zondag nacht „maatregelen" heeft genomen tegen de in verzet gekomen militaire leiders en avonturiers. De namen van de officieren en burgers, die bij de mis lukte staatsgreep waren betrokken, zijn niet bekendgemaakt. Voorts meldde Radio-Djakarta, dat gelijk gemeld het gehele district Ta- panoeli thans in handen -an het cen trale leger is. De opstandt .ingen zouden alleen nog een klein deel van de om geving van Boekit Tinggi in handen hebben. In Tapanoeli zouden de troepen der opstandelingen bij de nadering van het centrale leger naar de heuvels zijn gevlucht, doch hun schuilplaatsen zijn bekend, en zij zullen nu door de lucht macht worden aangevallen. Volgens een mededeling van Radio- Djakarta is thans het voormalige radio station van de opstandelingen te Padang weer in de lucht als een „regerings station" Hoewel Radio-Padang thans in handen van de regering is, seint een radiopost van de opstandelingen nog Daarnaast zal de studie van Prinses j nieuwsberichten naar Singapore uit in Irene zich richten op de Spaanse taal- morsetekens. Volgens een mededeling en letterkunde. van het ontvangstation te Singapore Prinses Irene zal haar intrek nemen zijn er van de zijde der opstandelingen ten huize van mevrouw L. de Monch.v de afgelopen drie dagen geen gesproken aan het Lepelenburg te Utrecht. uitzendingen meer geweest. Prinses Irene zal in Utrecht studeren De waarnemend particulier secreta resse van Prinses Irene deelt mede: Prinses Irene zal in september aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gaan stu deren. Evenals Prinses Beatrix zal Prin Inwijding Nederlands ere-kerkhof in Frankrijk (Van onze Parijse correspondent) Op zaterdag 3 mei a.s. zal Hr. Ms. ambassadeur in Frankrijk, mr. J. W Beyen, te Orly-la-Ville, ongeveer 30 kilo- 1 meter van Parijs, de inwijdingsplechtig heden presideren voor het eerste Neder landse ere-kerkhof in Frankrijk. Negen en negentig Nederlandse oorlogsslacht offers, wier graven over heel Frankrijk waren verspreid, hebben op deze grond j een laatste rustplaats gevonden. Ambassadeur Beyen zal het monu ment, een bronzen mannenfiguur van de hand van de beeldhouwer Cor van J Kralingen, onthullen, waarna ook nog het woord wordt gevoerd door mevrouw H. G. van AnrooyDe Kempenaer, die als presidente van de Oorlogsgraven stichting veel tot de totstandkoming van het Nederlandse ereveld heeft bij gedragen. Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewol king. Morgen overdag zonnige perioden. Zwakke wind. Iets hogere middagtem- peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 APRIL Zon op: 5.14 uur; onder: 20.02 uur. Maan op: 16.16 uur; onder: 3.34 uur. Hoogwater te Katwijk e 0.13 en 12.42 u. Laagwater te 8.04 en <.J.54 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina'a Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft vandaag bekendgemaakt, dat Sawah- loento, het steenkolengebied dat omstreeks 100 kilometer ten oosten van Padang is gelegen, door de troepen van de centrale regering is bezet. Thans zijn alleen nog de twee grotere steden Padang Pandjang en Boekit Tinggi in handen der opstandelingen. De chef-staf van de regeringstroepen in Midden-Sumatra, kapitein Muin, ver klaarde gisteravond in een vraaggesprek voor Radio-Djakarta, dat de val van Boekit Tinggi de troepen staan op slechts 20 km. afstand nog slechts een kwestie van uren is. „Al onze operaties zijn een succes geweest en wij gebruiken nu de wapens, die wjj op de opstandelingen hebben veroverd", zo zei hy. De opstandelingen in Noord-Celebes beschikken over een radiostation te Me- nado, doch volgens de luisterdienst van Radio-Malakka is de transmissie ervan te zwak om in Singapore te kunnen worden opgevangen. De raffinaderij van de Bataafsche Petroleum Maatschappij in Balikpapan is tijdelijk gesloten, na de luchtaanval, welke gistermorgen op deze oliehaven werd uitgevoerd. Een woordvoerder der BPM deelde mede, dat ook de operaties te velde voorlopig zijn ge staakt. Volgens deze woordvoerder is de stad gistermorgen vroeg door niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen aangevallen. Hij be vestigde de aanval op de Engelse tank schepen „San Flaviano" en „Daronia". Ook onder de staf van het personeel der maatschappij deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De raffinaderij ligt in Balikpapan en de olieterreinen in de omgeving van de stad. De Nederlandse, Engelse en andere buitenlandse staf bestaat, met inbegrip van de gezinsleden, uit ongeveer 500 personen. Het gehele personeel in Oost- I Borneo omvat 7000 werknemers. I Door het BPM-hoofdkwartier te Dja karta zal de heer H. Bridges als gedele geerde van de algemeen hoofdvertegen woordiger zo spoedig mogelijk naar Ba likpapan worden gezonden, om zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te stellen. De Indonesische luchtmacht en 1 andere betrokken autoriteiten hebben volle medewerking verleend voor het mogelijk maken van deze reis, die met een amfibievliegtuig van de maat schappij zal worden gemaakt. De algemeen vertegenwoordiger, de heer L. E. Astley-Bell heeft over deze aangelegenheid contact opgenomen met de Indonesische regering. Leiders nog in Sumatra Volgens een bericht van Radio-Dja karta van gisteravond bevinden de lei der van de opstand in Midden-Sumatra, Sjafroeddin en de andere leden van de tegenregering, zich nog op Sumatra. Wel zouden zij, aldus Radio-Djakarta, pogin gen in het werk stellen om Sumatra te verlaten, doch de regeringstroepen heb ben maatregelen genomen om dit te verhinderen. Luchtaanvallen der opstandelingen Moordenaars van 5000 Joden Het aantal Westduitse processen te gen S.S.-moordenaars van Joden is gisteren weer met één vermeerderd. Te Ulm in Zuid-Duitsland begon een rechtszaak, waarin de moord op vijf duizend Joden in Oost-Europa berecht zal 'vorden. Niet minder dan 200 getui gen zijn opgeroepen De beklaagden zijn een voormalige politiechef van Memel. ex-S.S.-officieren en ex-S.D.-leiders. De hoofdbeklaagde is de 54-jarige Fischer- Schweder, die ervan verdacht wordt in 1941 na de invasie der Duitsers ;n Li- thauen met Gestapo-eenheden het Li- thause grensgebied te hebben gezuiverd van Joden, hetgeen neerkwam op het vermoord van meer dan 5000 Joodse inwoners Fischer-Schweder leefde tot 1955 onder een valse naam als leider van een vluchtelingenkamp. Met mes in buik gestoken EIS: NEGEN MAANDEN M A. De Advocaat-Fiscaal bij het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft, vanmorgen tegen een 21-jarige dienstplichtige sol daat te Breda, negen maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf met aftrek geëist wegens zware mishandeling. Hij heeft, nadat hij ongeveer 20 glazen bier had gedronken, met een kamergenoot om het afzwaaien te vieren, deze bij een daarna ontstane vechtpartij met een mes in de buik gestoken. Het slachtof fer is er bovenop gekomen. De Advo caat-Fiscaal eiste wegens het- bijzonder ernstige karakter van het feit een ho gere straf dan de Krijgsraad te 's-Her- togenbosch, die de soldaat veroordeeld had tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van drie jaar. De verdediger van beklaagde vroeg, omdat de soldaat goed bekend staat en door de drank tot zijn daad gekomen is, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie en een halve maand, gelijk aan de reeds in arrest doorgebrachte tijd. Uitspraak over een week. René Pleven is nu formateur geworden (Van onze Parijse correspondent) Door gisteravond het ja-woord aan Staatshoofd René Coty te geven, is de onafhankelijke radicaal René Pleven nu van informateur tot officieel formateur geworden. Vandaag zou hij nader con tact opnemen met de partijen om hun medewerking te vragen, nadat zij, met uitzondering van de communisten en de Poujadisten, nu Plevens handvest voor Algerije al hebben onderschreven. De inhoud van dit nieuwe document zal waarschijnlijk pas bij de nieuwe investi tuur bekend worden gemaakt, maar men weet intussen al, dat het uit tien pun ten bestaat. Pleven wenst een streep onder de Amerikaans-Engelse goede diensten te zetten en hij is voorstander van direct contact met president Bour- guiba van Tunesië. Voor de rest zal het stuk, zo meent men, weinig of geen nieuws bevatten. In elk geval zal nog maals worden geproclameerd, dat Al gerije een onverbrekelijk deel van Frankrijk is. In het beste geval zal René Pleven zeker niet. binnen acht dagen voor de Nationale Vergadering kunnen verschijnen en met dat weinig blijmoe dig uitzicht is de Franse crisis vandaag dan haar derde week ingegaan. a In verband met de verjaardag van J H. M. de Koningin zal ons Blad f morgen niet verschijnen. Onze kan- f toren zullen de gehele dag gesloten Bedrag van 50 miljoen Ruim 50 miljoen gulden zal binnen kort uit 's Rijks kas aan de melkvee houders worden uitgekeerd. De rege ring, zo deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mee, heeft tot deze stap besloten als gevolg van de slechte prijsontwikke- link bij de afzet van zuivelprodukten. die tot een belangrijk gedaalde op- i doorberekening der verhoogde eigenaars- lopende melkprijsjaar 1957—1958 te be palen nabetaling van de garantieprijs voor de melkveehouder, maar zij geeft er de voorkeur aan de 50 miljoen gulden één cent per kilogram geblokkeer de gelden van de melkgarantie 1956— 1957 voor dit doel te bestemmen. Naar het ministerie nader toelicht, lag het sedert december 1957 in de bedoe ling de geblokkeerde gelden van de -brengst van de me'k heeft geleid. De zuivelfabrieken zullen daardoor een lagere prijs aan de melkveehouders moeten betalen, wat grote moeilijk heden schept in de financiering van het landbouwbedrijf en met name de geldelijke positie van de veehouder af- breuk doet. De regering zou haar maatregel kun- I nen beschouwen als de uitkering van een voorschot op de na afloop van het Volgens het dagblad „Merdeka" in Djakarta weiden als gevolg van de luchtaanval, die de vorige week door vliegtuigen van de opstandelingen op Ternate werd gedaan, in de haven ge meerde sleepboten beschadigd. De „Ba- kaba" en .Angga" van de Indonesische gouvernementsmarine werden geraakt. T h ren een wii hei voorschrift in i Het eeuwenoude fort op het eiland bleet ^HnneriS d.'i ÜI' „'Sfl"'!.* evenwel ongedeerd. Volgens eerdere bekendmakingen wer den de laatste paar weken het vliegveld van Makassar in Zuid-Celebes, Morotai en Halmaheira in de Noord-Molukken, en Ambon, het hoofdeiland van de Zuid- Molukken door vliegtuigen van de op standelingen aangevallen. lasten in de garantieprijs voor de melk in het begin van 1959 uit te betalen. De nieuwe situatie, die tot daling van de opbrengst van de melk leidt, noopt enerzyds tot bespoediging van de uitkering der gelden aan de recht hebbenden, terwijl verbetering van de kaspositie van het Rijk anderzijds thans de mogelijkheid heeft gescha pen tot uitbetaling van het geblok keerde aandeel in de melkprijsgarantie 1956/1957. Daarnaast zal minister Vondeling overeenkomstig zijn reeds bekende toe zegging nagaan, of in de loop van het melkprijsjaar november 1957—novem ber 1958 een gedeeltelijke nabetaling van de gelden der melkprijsgarantie voor dit J Eerbiedig de vlag! j In verband met de komende feest- i dagen: de verjaardag van H. M. de HI f Koninein op 30 april en de herden- l jaar kan worden gedaanT indien de stand king van de Bevrijding op 5 mei van 's Rijks financiën dat dan toelaat s avonds bij zonsondergang dient f te worden neergehaald. Deze tijd- J IVoec^t* HTii* AfnuLnii stippen zijn respectievelijk 20.02 en f'döBCI Ilctdi lTlfJoK.Ull 20.09 uur. f Verhoging oorlogspremie Herhaaldelijk komt het voor, dat f i de vlaggen eerst de volgende och- i tend worden binnengehaald. Dit is J evenwel volstrekt in strijd met de J voorschriften! Koningin Juliana, die morgen haar verjaardag viert, naar een recente opname van M. C. Meyboom In internationale scheepvaartkringen in Djakarta verwacht men, dat spoedig een verhoging van de premie voor oor logsrisico voor schepen, die havens in het oostelijk deel van Indonesië aan doen. zal worden bekend gemaakt, in verband met de luchtaanval op de haven van Balikpapan. Men verklaarde dat het geheel van de hoogte der^ verzeke ringspremies havens Nederlanders uit Padang naar Djakarta Met de „Tampomas", het vlaggeschip van de Indonesische nationale scheep vaartonderneming Pelni, worden van daag 31 Nederlandse evacué's uit Padang zal afhangen, of schepen j in Djakarta verwacht. Makassar, Balikpapan en Zij behoorden tot de door de Neder- Ambon zullen aandoen.Men wist even wel nog niet of ook Soerabaja, de tweede haven van Indonesië, tot de gevaren zone zal worden gerekend. landse regering gesteunde groep van Indische Nederlanders. Zij worden naar Djakarta overgebracht onder auspiciën van het Indonesische Rode Kruis. President Nasser van Egypte is heden ochtend met een Russisch straalvlieg tuig, i at hem van Cairo naar Boedapest had gebracht, naar Moskou verder ge reisd. Nasser zei, dat hij zijn bezoek aan Moskou hoofdzakelijk brengt omdat de Sovjet-Unie twee jaar geleden de Ara bieren vriendschappelijk gezind was (dit is opgevat als een toespeling op de toe stand na de nationalisatie van het Suez- kanaal en de daaropvolgende Brits- Franse interventie) De Egyptische president heeft ander half uur op het vliegveld van Boedapest vertoefd: hij werd begroet door de Hon gaarse premier dr. Münnich en een ver tegenwoordiger van president Dobi, die naar verluidt ziek is. Tegenover de pers zei hij, dat Egypte vriendschappelijk» betrekkingen met de Sovjet-Unie wil on derhouden en op elk torrein de banden met de Sovjet-Unie wil verstevigen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1