WINNER-SHAG Minister Cals reikte prof. Dicke naar hem vernoemde medaille uit Rook er bstW van Lekker.~r. als de Amerikaanse Pathogene werkzaamheid van normale voeding voor het eerst vermoed en bewezen Veglo Leiden hield forumavond Leidse geologen herdachten het 5de lustrum van hun vereniging 97ste jaargang Maandag 28 april 1958 Tweede blad no. 29427 Advertentie DOUWE EGBERTS Origineel fundamenteel uerk bekroond Origineel werk van fundamentele wetenschappelijke betekenis, ver richt uit een hoogstaande drang om de zieke mens te helpen, werd zaterdagmiddag in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit bekroond toen aan prof. dr. W. K. Dicke, hoogleraar in de kinder geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, de gouden eremedaille en het erelidmaatschap van de Vereniging van Nederlandse Maag darmartsen werd uitgereikt door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals. Het was de eerste uitreiking van deze reeds jaren geleden in het leven geroepen onderscheidingen, en de medaille zal in verband daarmede naar prof. Dicke worden ver noemd. Prof. Dicke ontving zijn onderscheiding op grond van de ontdekking, dat tarwe de causale pathogenetische factor is van de coeliakie of het ziektebeeld van Gee-Herter, waarmee voor het eerst op exact wetenschappelijke wijze is aangetoond, dat een normaal voedingsbestanddeel het menselijk organisme ziek kan maken. Actieve aandacht regering nodig Zeer vele uit de medische wereld, in het bijzonder uiteraard uit de Vereni ging van Ned. Maag-darmartsen woon den de uitreiking van de onderscheiding bij. evenals de rectormagnificus en de presidentcurator en curatoren van de Leidse Universiteit, leden van de Utrechtse Senaat en vertegenwoordigers van het Juliana kinderziekenhuis te Den Haag waaraan dr. Dicke tot zijn benoeming te Utrecht als geneesheer directeur verbonden was. De voorzitter van de vereniging van maag-darmartsen, dr. A. J. Ch. Haex, zag in zijn openingswoord in de aan wezigheid van minister Cals, die de onderscheiding zou uitreiken, een aan wijzing van de toenemende actieve aandacht der regering voor de noodzaak van een verdere krachtige ontplooiing van het wetenschappelijk onderzoek in ons land. Humane persoonlijkheid Zich richtende tot prof. Dicke, stelde dr. Haex, dat het ere-lidmaatschap der vereniging en de gouden medaille niet slechts op grond van de directe weten schappelijke prestaties zijn verleend, doch mede op grond van de humane persoonlijkheid van de Utrechtse kin- dergeneeskundige. Klinisch wetenschap pelijk werk van de hoogste orde is trou wens alleen te verwezenlijken indien wetenschappelijk inzicht gepaard gaat aan een niet-eindigende belangstelling voor de zieke mens. in dit speciale geval in het bijzonder voor het zieke kind. Eerst na een omvangrijke studie is komen vast te staan, dat het weten schappelijk werk van prof. Dicke vol doet aan de zware vereisten van origi naliteit en fundamentele betekenis, die als eisen voor de onderscheiding zijn gesteld. Tarwe en coeliakie Prof. Dicke is er na intensief klinisch onderzoek is geslaagd de juistheid van een reeds jaren her bij hem opgeko men vermoeden aan te tonen, dat tarwe dc causale pathogenetische factor van de coeliakie is. Van vele kanten is sindsdien bevestiging van deze fundamentele visie verkregen. Reeds werd veel gedaan om deze nieuw, gedaohta venM «tt U bauwen, Nieuw terrein Terugkerende naar het wetenschap pelijke werk van prof. Dicke, waarvan dr. Haex nog enkele consequenties vermeldde, noemde hij deze arbeid gelijkwaardig aan de ontdekking van de rol die vitamine B vervult bij het ontstaan van beri-beri. Laatstgenoem de wordt veroorzaakt door het ontbre ken van een voor het leven zeer ge wichtige stof, de ontdekking van prof. Dicke betekent, dat een normale voedingsstof een voorwaardelijke defi ciëntie kan doen ontstaan. Deze fun damentele ontdekking opent een onderzoekingsterrein van veel groter omvang: een onderzoek naar een mogelijke pathogenese in de normale voeding ook bij andere ziekten. Tenslotte dankte spreker prof. Dicke voor het feit, dat hij met het overwin nen van een bijna spreekwoordelijke bescheidenheid zijn naam aan de ere medaille van de vereniging heeft willen schenken. Stokpaardjes en stieren Minister Cals merkte op, dat het plei dooi voor verdere ontplooiing van het wetenschappelijk onderzoek hem uit het hart was gegrepen. Hij wilde hier echter j niet verder op in gaan in verband met een spoedig te verwachten rapport en uit vrees anders een stokpaardje te gaan berijden na zijn capriolen op een stier Het verheugde de minister, dat de gouden medaille is uitgereikt op grond van wetenschappelijke verdiensten, ge paard gaande aan voortreffelijke karak tereigenschappen. Hij reikte deze onder scheiding met bijzonder genoegen uit ook als bevestiging van de warm blij vende belangstelling van de regering voor het wetenschappelijk onderzoek in het algemeen. De minister hoopte, dat prof. Dicke, die in strijd met de gewoonte bij medici niet een voorliefde voor een bepaalde ziekte toont doch liefde voor de mens, het zieke kind. nog vele jaren zijn kennis, hart en persoonlijke hoedanigheden aan de zieke mens zou mogen schenken, waarna hij de gou den medaille en de oorkonde van het erelidmaatschap aanbood. Dc penning is ontworpen door Pol Dom te Den Haag en uitgevoerd door de Kon. Begeer. Leiden en Utrecht De rectormagnificus van de Leidse Universiteit prof. dr. S. E. de Jongh, herinnerde er in zijn toespraak aan. dat De minister van Onderwijs. Kun-1 P'of Dicke als oud-alumnus en als T,r i m oud-curator nauwe banden met Leiden sten en W etenschappen. mr. tvlheeft en ook nu nog in andere opzich- L. Th. Cals rechtsreikt prof. dr. ten onderhoud. Hij heeft zich daarmee W. K. Du ke de gouden ere-medail- ^dankbaarheid van de Senaat verwor- le uit. j Prof dr. J. F. Nuboer, decaan van de medische faculteit van de Rijksuniver- - „OM m siteit te Utrecht, complimenteerde prof. w o rde n^a f ge" eg do md epa t h ok en e s e D'^ "amen., de Utrechtse collegae en van het ziektebeeld enigszins te be grijpen is nog lang niet in zicht. Het doorgronden van het eerst thans be kend geworden „tarwe-mechanisme" bij de patiënt. lijdende aan inheemse spruw zou wel eens de inzichten kunnen vergroten in andere funda mentele vraagstukken, zoals b.v. het resorbtie-meehanisme in de dunne darm. DOOR TRAM GEGREPEN. Zaterdagmiddag is een 67-jarige brom fietser uit Rotterdam, die ter hoogte van de Lammebrug plotseling de trambaan overstak, door een tram gegrepen. De man, die enkele meters werd medege- sleurd, liep een hoofdwond op en klaag de over pijn in de borst. Zijn bromfiets werd ernstig beschadigd. INBRAAK IN MELKWINKEL. Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond ingebroken in een melk- winkel aan de Willem Klooslaan. Uit de kassa werd een bedrag van f.23 aan wisselgeld ontvreemd. Tot besluit van de serie voordrachten: „Kent uw landgenoten uit Indonesië", werd zaterdag in de zaal van de Kweek school voor Voorbereidend Onderwijs, een forumavond gehouden, welke geor ganiseerd was door de „Veglo". De heer R. de Bruin, voorzitter van de Veglo, hield allereerst een inleiding over bovenstaand probleem, dat hij zeer beklemmend noemde. Vele Indische Nederlanders komen de laatste tijd terug in hun vaderland, dat de meesten van hen eigenlijk niet eens kennen. Van hen wordt een groot aan passingsvermogen gevraagd. Het kli maat. de seizoenwisselmgen, de kleding, de taai enz. zijn geheel anders en bo vendien komt men onder de Nederlan der, die nu eenmaal een veel directer manier heeft van zich uit te drukken. Een Indonesiër uit zich nu eenmaal via omwegen, heeft een ander accent en levensgewoonte. Zelfs zijn gehele le venspatroon wijkt af van de gemiddelde Nederlander. Een Nederlander is direc ter en realistischer, waartegenover de contemplatieve geaardheid van de Indo- nesier staat. Veel moeite hebben de ge- repatrieerden b.v. met de z.g. huiska- mercultus, die de Nederlander er opna houdt; in' de hechte gemeenschap van gezin en familie kan 'een vreemde niet gemakkelijk indringen, terwijl deze ge slotenheid in Indonesië als abnormaal beschouwd zou worden Na deze aller eerste aanpassing kan de integratie pas plaats hebben, die de mens eigenlijk veel meer raakt. Nederland is altijd zeer gevoelig voor vreemde invloeden, doch de Nederlandse geest is sterk en ver werkt deze op eigen manier. Zo zal de Indische cultuur ook invloed op de Ne derlander hebben. Spreker hoopte, dat hierdoor een verrijking zou ontstaan, waardoor een verfrissende invloed op het geheel zou plaats hebben. Hiervoor is nodig, dat de Nederlander de Indone siërs zal leren kennen mèt hun eigen aardigheden. Na deze inleiding kwamen er vragen van de aanwezigen binnen die aan het forum, bestaande uit Nico van Lith, dr. L. W. von Liebenstein. E. Breton De Nija. B. Harst en R. de Bruin, werden voor gelegd. De meeste vragen hielden verband met de aanpassing van de Indische ge repatrieerde aan de Nederlandse sa menleving. t Het forum kwam tot de conclusie, dat voorlichting moet worden gegeven aan beide groepen. Misschien zou dit moge lijk zijn via Indische toneelstukken, aangezien het enthousiasme voor toneel opvoeringen zeer groot is. Wellicht kun nen hiervoor amateurgezelschappen in geschakeld worden. Leidse successen in Haags kapconcours De Leidse deelnemers aan de club kampioenschappen van de Haagse da- meskappersclub „Marcel" en de even eens Haaese herenkappersclub .Des étoilles de la Haye", die in café-restau rant .Den Hout" in de Residentie wer den gehouden, zijn uitstekend voor de dag gekomen Mevrouw R van Putten- Lepelaar werd met ruime voorsprong eerste bij de dameskappers- en -kap sters. Bij de herenkappers was het ook de enige Leidse deelnemer, die be slag legde op de eerste plaats: de heer L. Plu. Een opmerkelijke prestatie werd voorts geleverd door de 16-jarige J. J. Timmermans uit Wassenaar, die in de B-afdeling van het dameskappen met een voorsprong van meer dan 50 punten op eerste plaats voor zich opeiste. IN TRAMRAILS GESLIPT. Zaterdagmiddag is de ^-jarige nvej. R. Reijers, wonende aan de Hoge Mors- weg, op de Haarlemmerstraat met haar fiets in de tramrails geslipt. De EH.D. heeft het slachtoffer met een gebroken linkerenkel. overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis. Gevelsteen aan de Papengraclit onthuld De Leidse Geologische Vereniging bestaat, zoals wij reeds eerder schreven, een kwart eeuw. Op 24 april 1933 werd zij opgericht. In de afgelopen jaren heeft de L.G.V. zich een bloeiende vereniging getoond, die, mede door dc toename van het aantal studenten in de geologie, nog steeds groeit. Het totaal aantal leden be draagt thans niet minder dan ongeveer 375. Een groot deel van hen verblijft echter in het buitenland. Ruimer baan voor superspecialisatie Spreker pleitte in zijn nadere beschou wingen over de oplossing van vele be staande problemen voor een snellere uitgroei van superspecialistische afdelin gen, die van belang zijn voor de uitwer king van overigens in de algemene praktijk geboren ontdekkingen, waarvan de visie van prof. Dicke een voorbeeld is. Superspecialistische afdelingen hebben, zij aan zij werkend met de algemene afdelingen, bemand met een vaste groep hooggekwalificeerde wetenschappelijke medewerkers tot taak het zwaartepunt van hun werk te leggen op fundamen teel wetenschappelijk onderzoek. In zulk een groep dient een hechte samenwer king te bestaan tussen de klinici. che mici, fysici en technici. De groei van dergelijke afdelingen wordt helaas nogal eens geremd door gebrek aan financiële middelen en door een conservatisme en gebrek aan begrip. Het nauwe contact tussen de klinici en superspecialisten wordt echter bemoei lijkt door het feit. dat de praktische medicus zeer moeilijk de vorderingen op de specialistische gebieden kan bijhou den. Gelukkig ontplooien sommige uni versiteiten sinds kort initiatieven voor ontwikkeling van het postgraduate on derwijs. De medische verenigingen kun nen hier zeer stimulerend werken. De regering, verantwoordelijk voor onderwys en volksgezondheid, heeft hier naar sprekers overtuiging een duidelijke taak met het verstrekken van richtlijnen en het scheppen van moge. jkheden. hoopte, dat de kindergeneeskundige als Leidse Utrechter nog jarenlang een sie raad van de Utrechtse Universiteit zou blijven. Vruchtbare offers Tenslotte dankte prof. Dicke voor de hem verleende onderscheidingen, waar bij hij er echter aan herinnerde, onder het motto, dat twijfel, kritiek en zelf kritiek tot de uitrusting behoren van de wetenschappelijke onderzoeker, of het resultaat van zijn werk niet te hoog is aangeslagen. Naast die twijfel staat zekerheid, dat dit werk slechts een kor reltje is geweest in de zandhoop der menselijke kennis. Spreker was dankbaar voor de minis teriële belangstelling voor het weten schappelijk onderzoek en bovenal voor het feit, dat deze medaille een teken is. dat het door de gemeenschap ge brachte offer voor het wetenschappe lijk onderzoek vruchten draagt. Die vruchten konden slechts geoogst wor den dank zij de toegewijde medewer king van velen, op wie de glans dezer medaille eveneens afstraalt. Na de toespraken volgde in de ont vangstkamer van het Academie gebouw een drukbezochte receptie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marco Jacobus Willem, zn van J. P. Fla- man en A. H. C. Ranselaar; Johannes Ple- ter, zn van P. G. Bontje en W. A. Berkhelj Irma Maria, dr van H. J. Mledema en C. W. J. van der Top: Simonla Theodora An na Allda. dr van J. A. Kooter en C. M. T. Belt; Martine Ida Jeanne, dr van F. Van deuren en H. M. A. Bauters; Judith Geer- trulda. dr van J. Koet en J. G. Barends. GETROUWD G. L. G. Stalpaert en G. C. Fles. OVERLEDEN J. Rietkerk. 71 Jaar. man; A. H. Nlb- bellnk, 84 Jaar. man; P. B. M. Thier, 68 Jaar. man; W. M. J. Giele, 46 Jaar. echt genote van J. M JJub; E. Sohut, 84 Jaar, weduwe van GoO* Receptie en bal De Leidse geologen hebben in de afgelopen dagen het vijfde lustrum van hun vereniging op feestelijke wijze herdacht. Zo was er een gezel lige filmavond in de collegezaal van het Geologisch Instituut en werden er interessante lezingen gehouden in het Academiegebouw. Zaterdagmid dag vond er een receptie plaats in een van de zalen van het Instituut. Velen maakten van de gelegenheid om te feliciteren een dankbaar gebruik. Van een aantel hoogleraren kreeg het bestuur van de jubilerende vereniging bestaande uit de heren J. A. Mellema (praeses)H. A. van Adrichem Boo- gaert, H. Brouwer, P. J. C. Nagtegaal en H. R. P. Rijks. een vaandel aangeboden. Ook was er eèn geschenk van het per soneel. Groot was bovendien het aantal ontvangen bloemstukken. In de gangen van het gebouw was 'n kleine tentoon stelling van geologische kaarten in veel- kleurendruk ingericht. ONTHULLING GEVELSTEEN Eerder op de middag werd een uit mergel/ vervaardigde gevelsteen onthuld m het pand Papengracht 25 waar het Geologisch Museum van 1880 tot 1892 was gehuisvest. De lustrumcom- missie wilde nl. aan het jubileumfeest I Hooglandse luister bij zetten doop dit oude gebouw 1 kocht Diploma-uitreiking Lagere Landbouwschool BOUW VAN EEN NIEUWE SCHOOL. De eindles van de lagere landbouw school had plaats in de receptieka mers van de Stadsgehoorzaal in te genwoordigheid van ir. C. Scheepers, rijkslandbouwconsulent voor noorde lijk Zuid-Holland en de commissie van toezicht. Ook waren bijna alle ouders van de vierde klassers aanwe zig; alsmede vertegenwoordigers van de landbouworganisaties en het hoofd bestuurslid van de Hollandse Mij van Landbouw, de heer A. de Kort van Hazerswoude. Nadat de voorzitter van de commissie van toezicht, wethouder J. C. van Schaik de bijeenkomst had geopend met woor den van welkom tot de aanwezigen en de verheugende mededeling had ge daan. dat dit zeer waarschijnlijk de laatste maal was. dat de eindles in de Stadsgehoorzaal moest plaats hebben, omdat de voorbereiding voor de bouw praktisch in kannen en kruiken is. kon den de leerlingen tonen, wat ze hadden geleerd. Vele onderwerpen over planten teelt. veeteelt, bemesting, hygiënische melkwinning enz. werden besproken. De rijkslandbouwconsulent kon aan alle leerlingen het diploma uitreiken, nl. aan: A. Alkemade te Hazerswoude: M. Bos te Wassenaar: A. v. d. Hout te Leid- schendam; C. Keukenmeester te Leid- schendam: H. Koek te Voorschoten; A. Koot te Leidschendam; L. Los te Voorschoten; Cora Marbus te Noord- wijk; W .Nell te Wassenaar; H Post te Rijnsburg; A Rijnsburger te Zoeter- woude; W. v. Tilburg te Rijnsburg: G. Verburg te Leidschendam; Corn. Was senaar te Noordwijkerhout. De heer De Kort bood namens het hoofdbestuur de beste leerling M. Bos te Wassenaar, een boek aan. Namens de leerlingen sprak A. Rijns burger woorden van dank tot directeur en leraren voor het onderwijs, waarbij hij de heer P Duursma een schilderij en mevrouw Duursma tulpen aanbood. Ook de leraren werden niet vergeten. Ds. Post uit Rijnsburg vertolkte de ge voelens van de ouders, terwijl de heer L. A. Mennes sprak als vertegenwoor diger van het Vebobestuur. Vechtpartij werd ter zitting bijgelegd Een Leidse havenarbeider had zich voor de Haagse politierechter te verant woorden omdat hy op l november een collega had mishandeld. Met één klap had hjj hem een gebroken neusbeen en t een hersenschudding bezorgd. Met ver- I scheidene andere arbeiders was de ver- dachte op de bewuste morgen met een bus van de Beestenmarkt vertrokken om in Amsterdam te gaan werken. Er was 's morgens vroeg al een conflict ontstaan tussen verdachte en het slacht- offer. Op de Beestenmarkt hadden bei den de bus verlaten en hadden het even uitgevochten. Hierbij had ver dachte een blauw oog gekregen. Na de vechtpartij was men weer in de bus ge stapt. die hierop was vertrokken naar Amsterdam. *s Avonds bij het verlaten van de bus had de verdachte plotseling zijn mede-arbeider geslagen, terwijl deze nog rustig op de bank zat. Hij werd zodanig getroffen, dat hij naar het Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. •,Ik,heb er spijt van." zei verdachte. Het slachtoffers claimde ter zitting een schade van ruim veertig gulden, maar hij zegde tevens toe de verdachte ook De praeses van de jubilerende geologenvereniginq, de heer /^.'schadeloos te zullen stelien voor de Mellema. onthult 'de gevelsteen aan j gCen| dea??rdachtebhMdt^Beb^htmHrt de Papeqracht. Waar vroeger het werd 'n heel vredelievende zitting, waar- u hii vprHophto on museum gehuisvest was zetelt nu bhjkbaar een postduivenclub (Foto L.D./Van Vliet) a„n de vergetelheid te onttrekken. Voor dat de praeses van de L.G.V. deze plech tige handeling mocht verrichten gaf de heer P. Floor, voorzitter van de lustrum commissie, een kort geschiedkundig overzicht. Daaruit bleek o.m„ dat het museum in 1878, na de instelling van een professoraat in de geologie in 1877, afgescheiden werd van dat van Natuur lijke Historie. In 1880 werd huisvesting gevonden in het eerder genoemde pand, een oud koetshuis. Reeds in 1885 werd de bouw van een nieuw museum als een dringende noodzaak gevoeld. De brand van 1889 deed de gemoederen wakker schudden en in 1892 kon het huidige ge bouw aan de Garenmarkt geopend wor den. In februari 1933 het oprichtings jaar van de L.G.V. werd de nieuwe vleugel langs het Van der Werfpark offi cieel in gebruik genomen. Beide vleugels zyn nu alweer te klein gebleken om de opleiding van geologen op de juiste wijze voort te kunnen laten gaan. Reden waarom met het oude weeshuis aan de Kerkgracht heeft aange- bij verdachte en slachtoffer elkaar spon taan een hand gaven en zeiden het gebeurde te zullen vergeten. De officier van Justitie memoreerde, dat verdachte al vaker veroordeeld was, ook al eens voor mishandeling. HU vor derde f40 boete of acht dagen en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd Overeenkomstig deze eis werd de verdachte veroordeeld, terwijl de schade van ruim f. 40 vergoed zal moeten worden. DANSFESTIJN Na een diner in Minerva werd tot zon dagmorgen vroeg in vele zalen van het Prytaneum feest gevierd. Deze zalen waren smaakvol versierd en herbergden een zeer groot aantal danslustigen Zo wel in de Spaanse bar als in de beneden zalen heerste gedurende de gehele nacht een uitgelaten stemming ongetwijfeld ook dank zij het feit. dat er voor enkele attracties was gezorgd. Het Leidse Stu denten Jazz Gezelschap zorgde voor dansmuziek en toonde zich daarbij on vermoeibaar. Kortom het was een lustrumviering waarop de Leidse geolo gen niet anders dan met voldoening kunnen i

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3