geen verfvraag RIPOLIN Beurs verliest het vertrouwen in het bedrijfsleven niet Is achter fraaie Westduitse gevel wel alles „democratisch" in orde Jeugdige Johan Schroder, hoofd van 2de Nederlandse luchlvaarthcdrijf 4 neemt vaker ^fZWAARDEMAKER seviUa orange marmelade Versterking deviezenpositie één uit vele formule meubelen Rondvluchten en charterdiensten Vooral rechtspraak staat nog sterk onder nazi -invloeden Oliemaatschappijen financieren pijpleiding Rotterdam - Duitsland ZATERDAG 26 APRIL 1958 (Advertentie) Overheid zal zich moeten neerleggen hij de daling van het nationale inkomen (Van onze financiële medewerker) Wanneer men de Amsterdamse beurs beschouwt als een graadmeter voor de beoordeling van de algemene economische toestand in ons land, schijnt er geen reden te zjjn de naaste toekomst al te donker in te zien. Zeker, de omzetten op de aandelenmarkt blijven betrekkelijk gering, hoewel op sommige dagen toch weer een cijfer van f.2 miljoen wordt bereikt en van een bepaalde richting, waarin de markt als geheel zich beweegt, kan veelal niet worden gesproken. Maar een feit is toch dat het algemeen indexcijfer van de aandelen sinds het begin van dit jaar van ca. 13% is gestegen, waarbij het opmerkelijk is dat de z.g. internationale fondsen ditmaal niet tot die stijging hebben bijgedragen. Want voor deze categorie is het indexcijfer van 273 begin januari tot ca. 270 terug gelopen en het zijn dus de Nederlandse industriële, de scheepvaart- en de bank aandelen, welke thans hoger worden gewaardeerd dan bijna vier maanden geleden. Voor een deel kan dit zijn verklaring vinden in een overdreven koersdepreciatie gedurende 1957, toen het algemeen indexcijfer voor de aandelen, na van ca. 199 uit. 1956 to ca. 241 te zijn opgelopen, tot 168 terugviel, de koersstijging sinds het begin van dit jaar heeft vermoedelijk toch ook andere oorzaken. In de eerste plaats zijn de dividend uitkeringen over 1957 tot dusver over het algemeen meegevallen. Het meren deel werd op het percentage van 1956 gehandhaafd, een betrekkelijk gering aantal ondernemingen keert een lager dividend uit en een klein aantal heeft de uitkering over 1957 nog kunnen verhogen! Dit houdt uiteraard in, dat ook de financiële resultaten van ge noemd jaar in de meeste gevallen nog bevredigend zijn geweest. Daar komt bij, dat de verschijning van de over het algemeen meevallende jaarverslagen is gepaard gegaan met een geleidelijke daling van de rente stand, tengevolge waarvan het wissel disconto van de Ned. Bank van 5% (16 augustus 1957) tot 4% (25 maart 1958) is teruggebracht. Steeg het gemiddeld aandelenrendement op het ein'de van 1957 tot 7.9%, uit. maart van dit jaar was het tot 7.2% gedaald en thans zal het gemiddeld niet meer dan ca. 7% bedragen. Het spreekt vanzelf, dat als de rentestand daalt en daarmee het rendement op de obligaties, men ook ten aanzien van aandelenbelegging met een lager rendement tevreden is. tenzij bij zondere risico's worden verondersteld. Ter illustratie hiervan diene, dat het gemiddeld rendement van scheepvaart- aandelen en aandelen van handelson dernemingen uit. maart j.l. in de buurt van 9% lag, terwijl dat van de bank aandelen niet meer dan 6.4% en dat van de aandelen in bierbrouwerijen slechts 5.7% bedroeg. Toch bljjft het ook waar, dat de beurs in haar aandelenwaardering voorna melijk rekening houdt met de ver wachtingen voor het lopende jaar. Als men dan ziet, dat de aandelenkoersen zich in doorsnee op het sinds begin januari verhoogde niveau weten te handhaven, is men geneigd te zeggen, dat het met die verwachtingen nog niet zo kwalijk gesteld is. Dat kan enige verwondering wekken, omdat de prognoses voor het lopende jaar over het algemeen niet zo gunstig zijn en prof. Witteveen bijv. dezer dagen als zijn mening heeft uitgesproken, dat wel geen depressie is te wachten als die van de jaren dertig, maar de inzinking in de wereldconjunctuur toch ernstiger zal zijn dan in de jaren 1953/54 en 1948/49 en wellicht tot in 1959 zal voort duren. Oök de uitlatingen van de mi nisters Hofstra en Suurhoff, zomede die van de thesaurier-generaal, jhr. mr. E. van Lennep, zijn niet bepaald opwek kend en in vele jaarverslagen valt een toon van ernstige bezorgdheid voor de bedrijfsgang in de naaste toekomst te constateren. Nu is het zo, dat de regressie, welke een jaar geleden is ingetreden, door nie mand positief is aangekondigd en dat ook de knapste deskundigen thans niet kunnen uitmaken op welk tijdstip het economisch herstel zal intreden. Er is in de ontwikkeling van de conjunctuur een zekere cyclusbeweging, een op- en neergang, welke niet enkel aan materiële maar ook aan andere, o.m. psychologi sche invloeden onderhevig is. Wel heeft prof. Witteveen er op gewezen, dat de conjunotuurgqvoeligheid. met name in de V.S. na de oorlog is verminderd door het grote aandeel van de overheidsuit gaven, de stabiliteit in de landbouw politiek en door de werkloosheidsuitke ringen, de Zig. ingebouwde stabilisato ren. hierop moet men echter toch ook weer niet een te groot vertrouwen stel len. Van niet minder belang is vermoede lijk, dat men dank zjj de vorderingen van de statistische wetenschap in de meeste landen de nadering en de aan wezigheid van een depressie eerder en beter onderkent en in staat is daartegen tijdiger maatregelen te nemen. Ook al kan worden gezegd, dat men met de bestedingsbeperking te laat is begonnen, ze heeft toch haar uitwerking niet ge mist en al gaat ze met kleinere omzet ten. verminderde winstmarges en werk loosheid gepaard, zij is toch -een van de middelen om het verbroken evenwicht in de economische verhoudingen te her stellen. Men ziet dit zeer duidelijk in de ont wikkeling van de Nederlandse buiten- maanden, met name in het eerste kwartaal van het lopende jaar. Steeg, vooral wegens de groeiende import, het nadelig saldo van de handels balans in 1957 tot f. 3827 miljoen tegen f. 3278 miljoen in 1956 en f. 1978 miljoen in 1955, in het eerste kwartaal van 1958 valt het bemoedigend ver schijnsel waar te nemen, dat de invoer in vergelijking met hetzelfde tijdvak van 1957 van f. 4119 miljoen tot f. 3318 miljoen is gedaald, terwijl de export nog van f. 2898 miljoen tot f. 2925 miljoen is gestegen. Deze stijging is wel gering en maakt een vergemakkelijking van de export voorwaarden van overheidswege zeker niet overbcdig. zij heeft, er toch toe bijgedragen, dat het invoersaldo van f. 1221 miljoen in het eerste trimester van 1957 tot f. 393 miljoen in dat van het lopende jaar is gedaald. In de maand maart werd de Neder landse invoer zelfs voor 97% door de uitvoer gedekt, waarin een van de voornaamste oorzaken ligt van de ver betering, welke in de betalingsbalans en de deviezenpositie kan worden ge constateerd. Men kan hiertegenover stellen dat dit resultaat voor een goed deel te danken is aan de voorraadvermindering en de investeringsbeperking bij de onderne mingen en deze laatste niet enkel een voordeel is, het is toen van groot belang, dat de internationale positie van ons land en die van de Nederlandse gulden de laatste tijd aanmerkelijk is verste vigd. In dat opzicht zyn we dus onte genzeggelijk op de goede weg. wat niet wil zeggen, dat nog niet grote moeilijk heden zullen moeten worden overwon nen. Een ervan is deze, dat de regering zich in haar financieel beleid en met name in haar uitgavenpotitiek zal moeten aanpassen bij de vermindering van he't nationaal inkomen, waarvan de terug gang in de belastingopbrengst reeds een symptoom is. Dit verschijnsel zal ver ergeren. omdat de voorlopige aanslagen betrekking hebben op het veelal nog gunstige jaar 1957 en de belasting opbrengst gedurende de komende maan den dus geflatteerd is. Met f. 150 mil joen extra-uitgaven in verband met de gang van zaken in Indonesië, f 150 miljoen voor „aanvullende werken'" en een nadelig saldo van het Landbouw Egalisatiefonds, dat enkele honderden miljoenen groter zal zijn dan de raming, staat de regering thans voor een hercu lestaak, die minister Suurhoff reeds heeft doen zeggen, dat als de depressie doorzet, inflatoire anti-werkloosheids- maatregelen moeten worden aange durfd. Dit is wel de gemakkelijkste weg. De betere is een drastische beperking van de overheidsuitgaven en een verlich ting van de fiscale druk op de be drijven, waarvan het recente voor beeld door Engeland is gegeven. Maar of men dit ook hier zal aandurven? Vragen over de Pensioenraad Het lid van de Tweede Kamer de heer Smallenbroek, heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, bezitsvorming en P.B.O. de volgende vragen schriftelijk gesteld 1. Acht de minister het niet van be lang, dat, in verband met de thans plot seling naar voren gekomen ernstige kri tiek op de administratie en het beleid van de pensioenraad en mede ter wille van de rust onder de ambtenaren en de gepensioneerden en een mogelijke recht vaardiging van het tot dusver steeds ge waardeerde beleid van vorengenoemd college, een onderzoek door een daartoe te benoemen commissie wordt ingesteld naar die administratie en dat beleid? 2. Zo ja, is de minister dan voorts bereid aan de Kamer mede te delen tot welke conclusies dit onderzoek heeft ge leid? Directie N.S. ijitgebreid In de gisteren gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Ned. Spoorwegen zijn met ingang van 1 mei 1958 tot directeur van de vennootschap benoemd de heren ir. J. P. Koster en ir. J. Lohmann, res pectievelijk chef van de dienst van materieel en elektrische inrichtingen en chef van de dienst van de exploitatie. De directie zal dus met ingang van 1 mei a.s. bestaan uit de heren dr. ir. F. G. den Hollander, president, de heer D. J. Wansink, ir. J. P. Koster en ir. J. Lohmann. Met ingang van dezelfde datum is benoemd tot chef van de dienst van de exploitatie ir. B. van Bilderbeek en tot chef van de dienst van materieel en elektrische inrichtingen ir. J. J. Jonker. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN De generale synode der Geref. Kerken heeft in haar vrijdag te Assen gehouden zitting de behandeling van de liturgi sche formulieren tot een einde gebracht. Wat betreft de werkcommissie Refor matie-Rome, waarover ouderling J. de Wolf rapporteerde, sprak de synode uit, dat haar om redenen van tijdsgebrek on voldoende documentatiemateriaal ten dienste staat om reeds nu een verant woorde beslissing te nemen inzake een hulpactie aan verdrukte protestanten in r.-k.-landen. De synode achtte het naar aanleiding van ingekomen stukken van de particu liere synode van Gelderland en van de classis Bergum (Fr.) met betrekking tot de kwestie van de zogenaamde zwarte lonen, gelet op de gewijzigde situatie, thans niet urgent tot een uitspraak te komen. Synode Duits Evangelische Kerk „JUNGE WELT" EIST AFTREDEN VAN OTTO DIBELILS De generale synode van de Duit» Evangelische Kerk komt zondagavon< in Berlijn bijeen voor een aantal zittm gen, waarop de verhouding tussen keil en opvoeding en het vraagstuk van di atoombewapening besproken zullen vor. den. Een derde van het aantal afge. vaardigden komt uit Oost-Duitsland. Q zittingen, die rijf dagen zullen duren worden gedeeltelijk in Oost- en gedeel telijk in West-Berlijn gehouden. Bij het onderwerp „Kerk en opvoe. ding:" zal de verhouding tussen de be- vestiging van het jonge lidmaat vai de kerk en de jeugdin wij ding van communisten aan de orde worden ge steld en diep worden ingegaan op d vele moeilijkheden, die de kerkelijke op voedingsarbeid in Oost-Duitsland in d( weg worden gelegd. De communistische pers van Oost- Duitsland 'heeft al op heftige wijze stel ling genomen tegen het voornemen het voornemen om het opvoedingsvraag stuk op de synode behandelen. Het orgaan van de communistisch jeugdorganisatie in Oost-Duitslaix „Junge Welt" heeft geëist, dat Ott< Dibelius. die voorzitter van de Raad de Evangelische Kerk in Duitsland, va zijn functie wordt ontheven. Het blai verwijt Dibelius dat hjj al meer dan 4 jaar misbruik maakt van zyn kerkelijk functies. Vrijspraak voor ex-SS-moordenaars Modern kastje met in gebouwde houder voor platenwisselaar. Eén greep uit de enor me collectie. Vraag rijk geïllustreerde catalo gus door storting van f 3.- op giro no. 5316 van Kempkes' Meubel fabrieken N.V., Wad- dinxveen. Vermeld no. LD 231 EEN KEMPKES PRODUCT Na een avontuurlijk leven n (Van onze correspondent in West-Duitsland) Met hoon en onder protest van parlementsleden is donderdag in West-Duitsland gereageerd op de uitspraak van de rechtbank te Neurenberg, waarbij zes ex-SS- letiders werden vrijgesproken. Zij hadden op 10 april 1945, zoals gemeld, drie be- woners van het Zuidduitse dorpje Brettheim opgehangen, omdat zij Hitlerjongens ontwapend hadden, dan wel weigerden onder het doodvonnis hun handtekening te zetten. Tot de vr ij gesprokenen behoren de ex-SS-generaal Simon en twee ex-Wehrmacht-majoors. De officier van Justitie had vorige week tegen Simon zes jaar en tegen de ex-SS-er Gottschalk, die het doodvonnis destijds had uit gesproken, acht jaar geëist. De officier is gisteren in hóger beroep gegaan tegen de uitspraak, die gegrond werd op gebrek aan bewijs. De voorzitter van de recht bank had overigens gezegd, dat de beklaagden moreel schuldig waren, omdat zij in het gezicht van het einde van de oorlog zich niet hadden laten leiden door hun verstand. In de Zuidduitse pers, o.m. in de Süd- deutsche Zeitung te München, werd gis teren honend over de uitspraak van de Neurenbergse rechtbank gezegd, dat het gehele proces in het teken heeft de nazi-geest zijn. De rechtbank te Ans- gestaan van lieden, die allen besmet van bach, die Simon c.s. in 1955 vrijsprak, werd gepresideerd door de ex-nazi dr. Schmidt. Deze Schmidt, die men de bij naam „Uralt P.G." (oeroude partijge noot) heeft gegeven, omdat hij reeds in 1927 lid was van Hitiers partij, heeft het inmiddels weer gebracht tot directeur van een provinciale rechtbank! Schmidt gaf destijds een van de in april 1945 opgehangen Breittheimers een trap na. door te verklaren, dat zij dan maar niet de Hitlerjongens de pantservuisten had den moeten afnemen. De tweede belangrijke en onsympa thieke figuur in dit proces was de voor malige veldmaarschalk Kesselring, die Simon door alles heen heeft verdedigd. Kesselring zelf heeft in de laatste oor logsdagen gezegd, dat er veel te weinig mensen werden opgeknoopt. Als getuige in het proces tegen SS-ers kon hij het allicht eens zijn met Simon c.s. te Mün chen is opgemerkt, dat deze man die de SS-moordenaar zo grif verdedigde, thans het vorstelijke super-democra tische pensioen van 1500 mark (1350 gulden) per maand opstrijkt. Opgeliangenen kregen nog een trap na In totaal tien jaar is de Westduitse justitie thans bezig met deze zaak. In 1955 had de rechtbank te Ansbach de beklaagden eveneens vrijgesproken, een uitspraak die door het hoogste West duitse gerechtshof te Karlsruhe niet werd geaccepteerd bijnaam van „bloedrechter" kreeg (we gens zijn „verdiensten" als lid van d oorlogsrechtbank van het Duitse leger thans te München een juridische pos bekleedt. Als deskundige in dit proce trad tenslotte op een zekere dr. Rein ecke, eens leider van het bureau SS rechtbanken. En naast hem, zo wer gisteren uit München bericht, dr. Bran1 statter, die thans jurist is inzake disci plinaire zaken van het nieuwe Duitse le ger en een hoge post bekleedt in het mi nisterie van Defensie te Bonn, maar di onder Hitier „Oberfeldrichter" was. Ei ook Brands tatter kon er niet toekome om de moorden van Simon en de zijne te veroordelen. Het bovengenoemde dag blad te München voegde hieraan giste ren toe: „Wat kan men ook verwachte van dergelijke lieden? Hetzelfde blai merkt op, dat het hierbij helaas niet ra uitzonderingen gaat. In het beruchli proces tegen de wrede generaal Schör ner traden al eveneens zwaar gecom promitteerde ex-legerrechters op. En di man. die de laatste maanden van di oorlog tientallen Duitsers ter dood ver oordeelde door ophanging door midde van vleeshaken, de voormalige rechte Lautz. geniet nog altijd een pensioei van 750 mark per maand! Het is om dil alles, dat thans de vraag in West-Duits land gerezen is, of achter de facade vai de uiterlijk goed uitziende Westduits staat alles wel in orde is, b.v. op he stuk van de rechterlijke macht en de i vorstelijke pensioenen voor allerlei lie den, die tijdens de oorlog het nazi „recht" verdedigden Advertentie (Van een speciale medewerker) Johan M. Schroder, die concessies van de Kroon heeft gekregen voor het organiseren van rondvluchten in Nederland en het uitvoeren van charter diensten, ivas reeds in zijn jongensjaren een verwoede liefhebber van de luchtvaart. Toen hij nog op de HBS in Amsterdam was, bezocht hij in zijn vrije uren vaak Schiphol, dat vlak na de oorlog weer werd opgebouwd en ivaar de eerste DC-3's arriveerden voor de KLM. Nog tijdens de proefvluchten met deze Dakota's ging hij als ballast mee de lucht in, als schooljongen-passagiermaar tevoren had hij een papiertje moeten tekenen, dat dit op eigen verantwoordelijkheid gebeurde. En papa Schroder, had er zijn toestemming voor gegeven. Overleg met KLM Het viel niet te verwonderen, dat hij onmiddellijk na zijn eindexamen voor drie jaar tekende bij de luchtmacht. Hij ontving zijn opleiding op Ypen- burg en ging vervolgens naar de mi litaire bases te Woensdrecht, Gilze- Rijen, Twenthe, Leeuwarden en Soes- terberg. In 1951 zwaaide hij als ser geant-vlieger af. na drie jaar bij de luchtmacht te hebben gediend. Toen begon een avontuurlijk leven voor deze jongeman, vol energie en on dernemingslust. In zijn kantoor in Am sterdam vertelt hij van zijn merkwaar dige loopbaan, waarin hij het lang niet altijd gemakkelijk heeft gehad Zijn ogen tintelen als hij herinneringen op haalt uit zijn zwervend bestaan. In zijn betoog is hij levendig, zijn rijzige figuur stapt snel door de kamer en hij. die nog pas 27 jaar is en sedert vijf jaar aan het hoofd staat van een goed renderend luchtreclamebedrijf met vertakkingen ver over de grenzen, verzwijgt geen moeilijkheden, die hem zelfs tot honger lijden in de beginjaren hebben gedoemd als hij liftend door Nederland trok. Schroder is een tijdje autoinstructeur in Breda geweest, nam vervolgens het vertegenwoordigschap waar van een je neverfirma en lachte: in 1952 kocht ik mijn eerste vliegtuig, een Auster, maar ik zat er zwaar mee onder de schuld. Vier jaar geleden werden de vooruit zichten beter van zijn luchtvaartrecla mebedrijf. en nu ligt de exploitatie met 25 toestellen op een niveau, waaraan de luchtreclame voor de Expo '58 natuur lijk niet vreemd is. Waarom buitenlanders? Schroder keek echter verder, wist, dat er een mogelijkheid lag om in een Ne derlands bedrijf rondvluchten te exploi teren. over het gehele land en charter vluchten in Europa te organiseren. Waarom zouden zovele buitenlandse maatschappijen dat werk in Nederland moeten opknappen? Hij wilde dat doen. zeer zeker niet in concurrentie met de KLM. integendeel, zo mogelijk in over leg met de onze nationale luchtvaart maatschappij. Hij zocht dan ook con tact met de KLM. ging op bezoek bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, sprak met de Rijksluchtvaartdienst, voerde onderhandelingen met de lucht havens in Amsterdam en Rotterdam. En zo stevende hij regelrecht op de twee gevraagde concessies af. die hem nu verleend zijn door de Kroon. Op 20 de cember van het vorig jaar gingen de aanvragen officieel in zee en thans lig gen de kostbare papieren voor hem klaar. Medische vlucht Johan Schroder wordt in zijn werk gesteund door enkele mensen, even jeugdig alshij. Daar ls zijn chef- vlieger Jan N. Block Nog vele anderen. Naast Schmidt en Kesselring is in dit proces de naam genoemd van dr. Stre- bel. die, hoewel hij tijdens de oorlog de QEMMENIE Speciale mededeling Maandag 28 april is onze afd. Kantoorboekhandel ook 's mid dags wegens inventarisatie GESLOTEN. Spoedbestellingen per tel. 21400 HAARLEMMERSTRAAT 169" Een ieder stelle zich tot taak Bescherm de reddingslijn en -haat Een lengte van ongeveer 300 kilometer JOHAN SCHRODER en verder mr. J C. Lankhof, een sport vlieger van de Goois-Stichtse Aeroclub, die hem als advocaat terzijde stond. Jan Block heeft onlangs het 16-jarig meisje Hanneke Tjebbes op een vlucht van één uur boven Nederland meegenomen, op medisch advies tot ruim 3000 meter hoog, omdat zij aanvallen van kinkhoest had. Tijdens de vlucht voelde zij zien voortreffelijk en volgens de eerste me dische informaties heeft zij na dat uit stapje in de lucht geen last meer van In Den Haag is dezer dagen de N.V. Rotterdam-Rijn Pijpleiding Maat schappij opgericht. Deze maatschappij heeft tot doel de aanleg en de exploi tatie van een pijpleiding voor het ver voer van ruwe olie tussen het Rotter damse havengebied en het Duitse Rijnland. De aandelen worden gehouden door de B.P.M. te Den Haag, de M.B.H. te Hamburg en de Caltex te New York. Het aandelenkapitaal bedraagt 35 mil joen gulden. De ruwe olie. die in raffinaderijen in Duitsland zal worden verwerkt, zal per tanker naar Rotterdam worden aange voerd en aldaar in tanks worden opge slagen. Van daaruit zal de olie door de pijpleiding naar Duitsland worden ge- aanvallen gehad, al is er nog geen defi nitief bericht binnengekomen van alge hele beterschap. Schroder luisterde aandachtig, toen zijn chef-vlieger het verhaal vertelde. Hij zit nog vol met andere plannen. „Maar die komen wel later!" voegt hij er lachend aan toe. „De medische vlucht mocht ik uitvoeren", zo eindigt hjj het gesprek, „want toen had ik de concessie voor de rondvluchten reeds in mijn bezit". pompt, waardoor het transport onaf hankelijk wordt gemaakt van weersin vloeden. De begincapaciteit van de pijpleidinj is ongeveer 7,5 miljoen ton per jaar. Deze capaciteit kan, door het vergro ten van het aantal pompstations, tol meer dan het dubbele worden opgevoerd Volgens het huidige bouwprogrammf zal het hele systeem waarvan d( lengte ongeveer 300 kilometer zal bedra gen in ongeveer 2 jaar tijd voor ge bruik gereed komen. Bij de aanleg van de pijpleidmg zal voorzover mogelijk gebruik worden ge maakt van de diensten van Nederlands! aannemers voor de aanleg in Nederlan( en van Duitse aannemers voor de aanles in Duitsland. Een Amerikaanse maat schappij, die grote ervaring op dit ge bied heeft opgedaan üi vele landen, za belast worden met het ontwerp, bet voorbereidende werk en het toezicht op de aanleg van de pijpleiding. De benodigde hoeveelheden gespecia-j liseerd püpmateriaal zullen wordeil geleverd door Duitse fabrieken. De, pijpleiding, die een diameter van 60® mm zal hebben, wordt over de gehele lengte onder de grond gelegd. De ri vierkruisingen. Hollands Diep, Mam en Rijn zullen echter moeilijke tecb* nische objecten vormen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8