FILMS t Prof. dr. M. Vink aanvaardde Leidse leerstoel chirurgie Meesterschap van Laughton Italië: land van zon, cultuur en vakantievreugde „d Oprechte Amateur" in Leiden muciseerde voor de derde maal V. H. Elenbaas exposeert litho's ite jaargang Zaterdag 26 april 1958 Vijfde blad no. 29426 Snel herstel In nog geen twee jaar was IV2 miljoen schade hersteld N.V. J. J. Krants is brand te boven 1 ergens in deze tyd een snel herstel plaats vond, dan is het wel de herbouw het door een enorme brand geteisterde bedrijfspand van de N.V. J. J. Krantz [oon aan de Langegracht. Als de dag van gisteren zullen velen zich nog nneren hoe in de nacht van 2 op 3 juli 1956 een felle brand woedde in de ijfsruimten van deze lakenfabriek, waarbij voor een deel de wolopslagplaats, ireverij en de natte en droge apperatuur verloren gingen. Een brand, waarbij olale schade op ruim 11/> miljoen kwam te staan. Morgen nog geen Betuwe- in-bloei Nog enige dagen zon en lenteweer en de natuur zal in de Betuwe een veelbe lovend voorjaarsbeeld hebben gekregen. In de luwte begint in enkele vroege pruimensoorten het bloesemwit reeds door te breken, in andere fruitsoorten zwellen de knoppen om straks de streek in volle lenteweelde om te toveren. Pe ren en appelen zitten rijk in knop, ook pruimen zullen een goede oogst geven, indien de verwachtingen en beloften in gelost worden. Toch zal het morgen zeker nog geen Betuwe-in-bloei worden. Dat duurt nog wel een weekje! Opdracht tot woningbouw voor 24 miljoen gulden Daartoe gemachtigd door B. en W. van Amsterdam heeft een achttal woning bouwverenigingen in de hoofdstad aan de Rijnlandse Betonbouw Maatschappij N.V. opdracht gegeven tot de bouw van in totaal 1409 woningen voor de som van f24.101.218,—. De bouw zal drie jaar vergen. Dit is, volgens het aannemingsbedrijf, de grootste opdracht op het gebied van de woningbouw, die ooit in ons land werd verstrekt. Deze woningen worden gebouwd in de tuinsteden „Overtoom- sche Veld" en „Osdorp". g geen twee jaar na deze brand, e dank zij 't energiek optreden van eidse Brandweer tot circa 2500 vier- e meter gelocaliseerd kon worden, op dezelfde plaats al weer een v fabriekspand overeind, ze snelle wederopbouw, welke valt Et jaar. dat de N.V. 180 jaar bestaat, voor de directie aanleiding om hier- een feestelijk tintje te geven. Tre- wij even in de geschiedenis van de se lakenindustrie en dit bedrijf dan zien wij, dat van oudsher een deel van de Leidse bevolking zioh met de bewerking van wol bezig Namen als Volmolengraoht, Ver raat en Duizenddraadsteeg wijzen nog op. rst in de tweede helft van de 18de verenigden lakenfabrikanten de billende werkzaamheden in bedrij- Als drijfkracht werden gebezigd imolens en paardentractie. Er was aan de Oude Singel een lakenbe- in handen der familie Dozy. Deze de fabriek in 1778 over aan de lie Krantz. )8 werd de uit de 17de eeuw rende ruimte, waarin de paarden n, afgebroken en de poort gebeeld- ird door Quellinus in 1647 van het horende woonhuis Oude Singel 88 de Lakenhal gebracht. Ie andere lakenfabrieken waren in jaren nog in bedryf te Leiden. Uit zijn veelal de andere Leidse tex- ibrieken ontstaan, die zich meer eden op andere fabrikaten van wol: beroemde Leidse wollen dekens, de ns en sajetten voor alle kleding- einden. «hts de thans jubilerende firma ntz bleef zioh steeds toeleggen op en wollen stoffen, waarvan het 'lijk meeging met de mode en de j, die aan uniformering, heren- en eskleding gesteld werden. gelegenheid van herbouw en eum vond gistermiddag in de toon- er van het bedrijf een zeer druk be te receptie plaats. Behalve tal van n rel a ties boden deze middae geluk- ;en aan. de burgemeester, jhr. mr. F. an Kinschot, wethouder A. J. Jon- n de commandant van de Brand- de heer S. W. Hagedoorn, de :teur van de Ambachtsschool, de LEIDERDORP edisehe dienst De dienst wordt weekeinde waargenomen door dok- G A. de Bruyne, Hoofdstraat no. 8, 222 08. VOORSCHOTEN edisehe dienst Gedurende dit teinde wordt de dienst der doktoren spoedgevallen waargenomen door er Tonino. Voorstraat 23, tel. 2493; wijkverpleegster: Gezondheids rum, telef. 2177. WARMOND Gouden feest voor echtpaar Weijers 12 mei a.s. zal het 50 jaren geleden dat de heer H. J. Weijers en mevr. E. Weijers-Otte in het huwelijk ira- De bruidegom, een geboren War der. heeft een groot gedeelte van jeugd doorgebracht in de omgeving de ^toen nog totaal ongerepte Ka llassen en hij heeft de eerste wa- xirtbeoefenaars met him primitieve ij es zien komen. Het is een lust naar i te luisteren als hij die tijd ophaalt, bruid is geboren in Nieuw-Vennep, Ir voelde zich al gauw geheel War- tdse. Het huwelijk werd gezegend 14 zonen en 4 dochters. Het bruids- r heeft 22 kleinkinderen. De brui- tai heeft in vroegere jaren een be- tijke rol gespeeld in het politieke en We leven der gemeente. Jarenlang is penningmeester geweest van de toen- Bge R.-K. Volksbond en van St. Deus ft. in 1931 werd hij gekozen als lid [de raad. ft 1946 heeft hij onafgebroken het ^lidmaatschap vervuld. De bruide genie t nog een uitstekende gezond- Het bloembollenvak. waarin hij ja- jig werkzaam is geweest, heeft nog s zijn volle belangstelling en dage- gaat hij nog per rijwiel naar Voor- naar het bollenbedrij f van zijn i. De bruid, die de laatste jaren min- goed ter teen is, is nog bijzonder Ier van geest. indag 4 mei a.s. is er van 3 tot 4 uur ïenheid om het gouden paar in hun ing Dorpsstraat 55 geluk te wensen dit zeldzame jubileum, ledische dienst De dienst wordt weekeinde waargenomen door dok- Walenkamip (Warmond) en dokter 1 Nes iSassenheim). Gelukwens en dank. Bood de commandant aan de brandweer, de heer S. W. Hagedoorn (links), zijn gelukwensen aan. wederkerig dank te de heer G. W. Borgemeester nogmaals voor de kranige prestatie, die de brandweer leverde. Rechts ir. A. Krantz. (Foto LX>./Van Vliet) heer C. Brilman, de directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer H. Hazel- hoff en voorts vele collega-fabrikanten. Namens een grote groep van relaties werden de directeuren, de heren ir. A. Krantz en G. W. Borgemeester, verrast met een fraaie oorkonde en een bedrag van f. 1170, dat bestemd zal worden voor de verfraaiing van de hal van het kan toor. Hedenavond worden de feestelijkheden voortgezet in Avifauna te Alphen aan den Rijn, waar het personeel een feest avond wordt aangeboden. „Sissi als keizerin en moeder" Vierde en laatste week Luxor Hoewel de Sissi-films ook door de oudere generatie wel worden gewaardeerd, oefenen zy toch de groot ste aantrekkingskracht, uit op de jeugd en dan in het bijzonder de vrouwelijke jeugd Deze aantrekkingskracht wordt voldoende geïlustreerd door het feit, dat deze film zich vier weken lang op het programma heeft weten te hand haven De aankondiging spreekt van „een v-ierde en laatste week", maar het is fel eens voorgekomen, dat daarop „een vijfde en onherroepelijk laatste week" volgde. Zou de geschiedenis zich ook in dit opzicht niet. herhalen? Hotel onder verdenking" Bekende ingrediënten voortreffelijk opgediend Lido. Deze film van Charles Bra bant, met o.m. Raf Vallone en Magali Noèl in de hoofdrollen, munt uit door de bijzondere zorg, welke besteed is aan overigens niet bijzonder originele ingre diënten. Zo'n heerlijk Frans plattelands- hotel, een beetje verwaarloosd; een chauffeur van een reusachtige vracht auto; een vleugje techniek en een dub bel drama van jaloezie zie hier enkele van de bestanddelen, welke men ook in Advertentie VAN DEZE WEEK: andere Franse films kan tegenkomen. Maar de wijze, waarop ze zijn verwerkt, de geweldige spanning vooral tegen het einde, als chauffeur Gino Carsone in de val loopt, welke de politie voor hem heeft opengezet, en bovenal de voortref- felijke fotografie maken deze film het aankijken dubbel en dwars waard. Dit Gistermiddag aanvaardde prof. dr. M. Vink het ambt van gewoon Leids hoog leraar in de heelkunde met een oratie in het Groot Auditorium van de Leidse Academie onder de titel „Quo modo chirurgia", ofwel „hoe gaat gU, chirurgische wetenschap?" Prof. Vink, eertyds als chirurg verbonden aan het Diaconessenhuis te Utrecht, volgde hiermede prof. dr. W. F. Suermondt op, die by de aanvang van het lopende jaar zijn taak als zodanig beëindigde. Prof. Vink stelde in zyn rede, dat men de chirurgie niet uitsluitend mag zien als materieel-toegepaste wetenschap, dat zij ook bewust in zuiver wetenschappelijk opzicht een eigen koers moet varen, doch daarbij niet alleen mag gaan in dien zin, dat het contact met het groter medisch en natuurwetenschappelijk fundamenteel en toegepast onderzoek verloren mag gaan. ALUM. JALOEZIEËN Off. dealer: D. LAD AN. Inlichtingen en toonkamer: Molensteeg 27 - Leiden - Tel. 21375 werk bewijst nog eens te meer, dat een zwart-wit film in geen enkel opzicht be hoeft onder te doen voor de aantrekke lijkheden van het kleurenprocédc; in tegendeel: het geraffineerde spel van zwart en wit vormt een belangrijke bij drage in het opvoeren van de spanning en het suggereren van de innerlijke roerselen wn deze beurtelings door liefde en jaloezie bewogen harten. In het kort komt het verhaal hierop neer, dat een man, die in woede een ander doodt, kans ziet aan de politie te ont snappen en dan zijn intrek neemt in het hotel van de oude Caillé, waar hij op slag verliefd wordt op diens schoon dochter Cora, een bijzonder charmante weduwe. Ook bij haar is het liefde op het eerste gezicht. De schoonvader ziet dit met lede ogen aan. want hij had zo zijn plannen met de aantrekkelijke jonge vrouw, die hij het steeds lastig maakt. Op zeker ogenblik ontdekt hij het ver leden van zijn concurrent, maar Cora zet hem alsnog schaakmat, door te dreigen weg te lopen. Steeds meer stijgt het verhaal dan tot een waarlijk dra matisch hoogtepunt en aan het slot van de film keren de omstandigheden zich tegen Gina en Cora. Zonder enige con cessie te doen aan de smaak van het publiek, dat graag een mooi slot ziet, eindigt dan deze film-uit-de-geraffi- neerd-Franse-keuken, spannend van in houd en meesterlijk van vorm. Gejaagd door de wind" Vijftien weken „Getuige a charge" s film uit duizenden Trianon. „Getuige a charge": wij zouden deze film een meester werk van Charles Laughton willen noemen. Laughton, als advocaat van een van moord beschuldigde, die deze man weet vrij te krijgen, terwijl diens zaak er hopeloos, steeds hope lozer uit ziet. Maar de beroemde advocaat sir Wilfrid Robarts heeft voor de heetste vuren gestaan, hij laat, ondanks zijn slechte gezond heidstoestand, niet los, tegen de adviezen van zijn doktoren in. Deze advocaat is als een oude tijger, die wanneer hij éénmaal zijn tanden ergens in gezet heeft en persoonlijk van de onschuld van zijn cliënt overtuigd is, van géén wijken weet. Deze vermaarde film gaat nu al de vijftiende week van vertoning in onze stad in! Eerder draaide dit grootse werk reeds dertien weken in hetzelfde theater .thans is het opnieuw geprolon geerd. De lezers van het bekende boek van Margaret Mitchell zullen hun in drukken gaarne willen vergelijken met het resultaat op het witte doek en wie het boek niet kent krijgt een monu mentale indruk van zijn inhoud door het aanschouwen van dit filmische epos, dat wel lang maar ook ongewoon boeiend is. Frankenstein Klassiek griezelen Rex Theater Het monster van Frankenstein behoort tot de klassieke filmgriezelverhalen en heeft nog niets van zijn „bekoring" in dat opzicht ver loren, ondanks het feit dat de wereld van vandaag en ook de filmwereld ge noeg te griezelen geeft op wetenschap pelijk niveau. De film vertelt over een medicus, die bezeten wordt door het denkbeeld om uit weefsels van dode mensen en dieren weer levende wezens te maken. Hij slaagt hierin tijdens proeven die hij in een oude molen verricht doch die hij voor de buitenwereld geheel verborgen houdt. Op het moment van zijn succes begint een drama dat zijn ontknoping vindt na tal van angstwekkende avon turen en heel wat moorden. Het tot le ven gebrachte wezen heeft namelijk de hersens van een misdadiger en blijkt over onmenselijk grote krachten te be schikken. Uiteraard wordt uiteindelijk de vlees geworden boosheid vernietigd, maar voor het zover is. kunt. U heerlijk griezelen. Advertentie BEGRAFENISONDERNEMING A. ZAALBERG Middelweg 2 telefoon 25605 32731 In de aanvang van zijn rede herin nerde prof. Vink eraan, dat het chirur gische kunnen in de laatste decennia met sprongen vooruit is gegaan. Kan in die ontwikkeling de heelkunde als een wetenschap worden gezien of.slechts als een materiele toepassing van funda- menteel-wetenschappelijke arbeid, of wellicht meer als een kunst die de mate riele mogelijkheden in een persoonlijke interpretatie tot daden omvormt? Spreker stelde, dat de chirurg niet mag blijven stilstaan bij het „kunnen" dat hem door vooruitgang der basisweten schappen mogelijk wordt gemaakt, maar dat hij moet doorgaan naar het „ken nen", het kennen ook van de nevenwe tenschappen, die hem een eigen visie op chirurgische taak en mogelijkheden verschaffen kan. Prof. Vink stipte enkele nieuwe chi rurgische mogelijkheden en terreinen van de laatste jaren aan om duidelijk te maken, dat dit „kennen" eerder dan het „kunnen" tot vooruitgang kan lei den. Daarbij wees hij vooral op het be lang van de experimentele chirurgie, die in Nederland slechts aarzelend als es sentieel is aanvaard. Deze experimen tele chirurgie moet niet gezien worden als een onderwijs methode voor de heelkunde of een oefenmogelijkheid voor Prof. mr. R. P. Cleveringa wenst prof. Vink geluk met zijn ambts- aanvaarding. (Foto LD./Van Vliet) speciale technieken, maar als een poort voor een uitgestippeld schema van on derzoek naar een anatomische of fysio logische weg tot oplossing van een chi rurgisch probleem. De weg van experi mentele chirurgie door middel van dier proeven naar klinische toepassing is echter meer gecompliceerd en moeilij ker dan men veelal aanneemt, en het afleggen van die weg vereist de mede werking van een experimentele chirurg. Voorts verdiepte spreker zich in de tails van de huidige chirurgische proble matiek, waarbij ook maatschappelijke en economische problemen een rol meespe len. Vooral specialisten op het gebied vari de voedingsleer kunnen hier een belangrijke rol meespelen. Concluderend uitte prof. Vink de me ning dat de chirurgie op straffe van zelf verloochening een eigen koers moet va ren tussen het aan de fundamentele we tenschap ontleende „kunnen" en het eigen „kennen". Na afloop van de oratie vond een receptie plaats in de ontvangstkamer van het academiegebouw. Leiflenaars gingen met K.&O. op stap Nog voor de tyd van reizen en trekken aanbreekt, ging K. en O., die in het afgelopen seizoen voor haar leden reeds vele toeristische trips organiseerde, nog eenmaal op stap. Ditmaal ging de reis naar één van de meest zuidelijke streken van Europa: Italië, een land van zon en warmte, cultuur en vakantievreugde. De heer P. van 't Zelfde, docent in de met Renaissance huizen en beelden van kunstgeschiedenis, die zich op deze trip een uitstekend en bovendien deskundig gids toonde, opende zelfs voor de ogen van de meest verwende toerist, bij het „bezoek" aan dit romantische schier eiland, met zijn prachtige Renaissance bouwwerken, klaterende fonteinen, woeste, grillige Dolomieten en Apennij nen, Barokke kerken en z'n schilderach tige straatjes in de, op heuvels liggende, stadjes een nieuwe wereld. Van het noorden uit. waar men de grillige bergpieken van de Dolomieten aanschouwden, ging de reis via de Rivièra dei fiori, met z'n bloemenweelde in het voorjaar, naar Venetië. Florence, de stad van Michelangelo en Dante geleek wel een openluchtmuseum ar WASSENAAR ledische dienst De medische ast wordt, zondag waargenomen door artsen Oosterbaan en Boer. Voortreffelijk is Agatha Christie"s roman „Watt-nes for the procesution" in beeld gebracht, met deze superieure Laughton op de voorgrond! Hij is hier de alles en allen beheer sende figuur: als geslepen advocaat, als een ..'bullebakmaar ook als een kin derlik goed mens. ironisch, humoris tisch, vlijmscherp en als een speurhond op zoek naar de bewijzen voor de on schuld van zijn cl'iënt. Eigenlijk vallen alle personages in deze film naast hem in het niet, zélfs een Mariene Dietrich als de echtgenote van de verdachte, die gedreven door haar l'iefde, alles voor hem over heeft, zonder dat 'hij 't zelif weet. Deze film doopt dan ook 'héél anders af, dan U zoudt denken. Hoe, dat verzwijgen wij, want de tragische verrassing zou dan voor U geen geheim meer zijn. Van de eerste tot de laatste meter van deze ongewoon spannende film leeft ge met. de gebeurtenissen mee, die in de rechtbankscènes haar enorme hoogtepunten vinden, met stééds weer deze Charles Laughton in het middel punt. Inderdaad: Laughton is een meester in de menselijke, suggestieve, geëmotio neerde weergave. Een gezicht, dat men na deze film gezien te hebben, nimmer meer vergeet, een advocaat, die het ..goede" meent voor te hebben, maar na de bereikte vrijspraak, toch bedrogen blijkt, te zijn Een verbijsterend slot! Ach wat: niets kan hem stuiten op I de weg, d'ie naar het „recht" voert! I Dus neemt hij opnieuw de verdediging op zich. tegen alle raadgevingen dwars in. Er valt immers weer een onschul dige te redden en wie kan hem daarvan weerhouden? Wij móéten U in het onzekere laten. Doch wéét dit: een fibn als deze, zo Charles Laughton tijdens een der rechtbankscènes in Getuige a charge gaaf tot in ieder onderdeel gecreëerd, behoort tot de zelden voorkomende film„kunst". Zo'n creatie komt slechts éénmaal op de duizend voor en het is Charles Laughton die haar brengt tegen alle vooroordelen in, die men wellicht tegen de Amerikaanse film hebben kan. Er is echter ook één Charles Laughton en het is misschien ook daarom dat dit filmwerk zo hoog optorenit boven hon derden andere produkten. Een Tyronne Power als de beschul digde ,een Mariene Dietrich als zijn vrouw en vele anderen in 'boeiende rol len, zij kunnen toch deze graad en dit meesterschap van acteren niet even aren. En wat tenslotte de inhoud betreft: het was aan Agathe Christie's unieke vindingrijkheid te danken, dat hier zulk een schitterend scenario onder de rake regie van Billy Wilder tot stand kon komen! Criminaliteit en juridische spitsvon digheid spelen er 'haar rollen in, maar ook warme menselijkheid en intelli gente haarscherpe dialogen, gevoed door het brandende idealisme van een man, die meent het recht te kunnen dienen Nog een extra-compliment voor Elsa Lanohester, die sir Wilfrid Robarts van zijn sigaren en zijn cognac tracht af te houden. Ook daarin is hij haar met I allerlei trucjes en het is een genot en tussen alle gespannenheid in een i verademing hem daarin te volgen I haar te slim af! Daarvoor is hij immers advocaat eneen gróót advocaat! I Een acteur van enorm formaat bovendien! Begin mei finale De derde amateuravond van de Stichting ,.d' Oprechte Amateur" vond gisteren in het Prytaneum plaats. Even als op de beide voorgaande samenkoms ten heerste er weer die bepaalde sfeer, die zu veel verdraagt Het is inder daad zoals mr. Harm Smedes in zyn na beschouwing zei: waar ander dan hier wordt op één avond in dezelfde zaal met evenveel interesse naar een partita van Bach als naar jodelliedjes geluisterd? Zang. muziek en voordracht vulden wederom de gehele avond. Dat niemand zich behoeft 'te vervelen staat als een paal boven water. Wat een plezier, wat een vreugde, ja wat een laaiend en thousiasme sprak er uit het optreden van de ruim tien amateurs! Of het nu de prelude van Rachmaninoff, het duet uit de tweede acte van „Si j'êtais loi" van Adam, de verschillende operetteliedjes, het schetsje van Godfried Bomans, de meer populaire melodietjes of het werk van Gluck betrof alles werd gebracht op een wyze zoals men dat van ware lief hebbers mag en kan verwachten. Van zelfsprekend werden er in technisch op zicht fouten gemaakt, maar zoals reeds meerdere malen gezegd déar gaat het eigenlijk ook niet om. Het gaat voorna melijk om de beoefening zelve. Mr. Smedes liet na afloop van het optreden der amateurs een mild licht vallen op de gemaakte fouten. Algemeen was hij van oordeel dat amateurs, ook in Leiden worstelen met het probleem van de ruimte. De meesten laten zich nog te veel door de ruimte imponeren en maken mede daardoor hun bewegingen verkeerd of op het verkeerde moment. Men zal er goed aan moeten denken, dat elke beweging slechts uit rust en niets anders dan rust kan ontstaan, aldus spreker. Over het stemma ter ia al van de zangers en zangeressen was hij over het algemeen niet ontevreden. De zang rad enkele deelnemers was zelfs schoon en imposant. Zy wekt o.i. goede ver wachtingen voor de toekomst. Zy nog vermeld, dat begin mei, de Donatello. Cellini en vele andere kun stenaars. Doch Italië is niet alleen een kunst- land bij uitnemendheid, maar eveneens het bekende land van grote tegenstellin gen, wat de natuur betreft. Gaande van noord naar zuid passeer den men deze avond de lieftallige pro vincie Toscane, waaraan het grimmige Umbrië onmiddellijk grenst. Via Rome en Napels ging de reis zuidwaarts naar het sprookjeseiland Sicilië, waar Griekse tempels en kerken met goudmozaieken getoond werden. Bont als de natuur is het Siciliaanse volksleven, waarvan sprookjesvertellers en troubadours een enkel aspect vormen. Karakteristiek zijn de bepluimde ezels en de beschilderde karretjes. Gedurende deze reis door Sicilië was het eveneens mogelijk 's nachts de vul kaan de Etna te bestijgen. Enige unieke kleurendia's gaven de uitbarstingen weer, die van grote hoogte af werden waargenomen. Ook de kleuren-geluidsfilm gaf een schat van indrukken van landschaps- schoon, kunst en folklore. De heer Van 't Zelfde, die gisteravond in de geheel bezette foyer van de Stads- juiste datum is nog niet bekend, de gehoorzaal een boeiende reisbeschrijving Leidse finale van het seizoen 1957/'58 van dit land van zon natuurschoon on gehouden zal worden. De zeven beste kunsthistorische schatten gaf. merkte amateurs verschynen dan op de plan- o m. op, dat men niet alleen naar Italië ken. Men hoopt één van hen als afge- moet gaan omdat de wijn er zo lekker vaardigde van de Sleutelstad op 31 mei e" de handschoenen en de sjaaltjes er a.s. naar Hengelo te kunnen laten reizen [niet duur zyn. doch dat men naar dit in welke stad de landelijke wedstryd zal ^arjd moet gaam omdat het zo fascine- plaats hebben rend, fantastisch, gastvrij en cultuur- IrJjk is. Ter gelegenheid van lustrum In het Prentenkabinet Van 28 april t.m. 17 mei a.s. wordt in het Prentenkabinet aan de Kloksteeg een tentoonstelling gehouden van litho's van V.H. Elenbaas. Deze expo sitie Is tot stand gekomen in samen werking met de Studentenvereniging op Humanistische Grondslag ter gele genheid van het tweede lustrum der afdeling Leiden. De werkstukken van de in 1912 te Rotterdam geboren kunstenaar, die na zijn schooltijd een kantoorloopbaan be gon, zijn vrijwel alle modern van inslag. Van 1932 tot 1935 was Elenbaas leerling van de Rotterdamse schilder Dick Elffers. Hij bleef schilderen tot 1948 in welk laar hij de vele mogelijkheden van de litho-pers ontdekte. Zijn litho's zijn i figuren" en „Thames-barges" veler aan- thans over de gehele wereld verspreid, dacht zullen trekken. Aan verscheiden- Bij een bezoek aan de tentoonstelling heid ontbreekt het op deze interessante valt onmiddellijk de kleuren techniek expositie, welke vanmiddag officieel ge- op. welke overigens een vry omslachtige opend is. niet. Kortom het lithografisch techniek is. Dit ambachtswerk boeit de [werk van Elenbaas verdient zeer zeker kunstenaar dan ook ten zeerste. Men aller belangstelling! heeft Elenbaas eerst „modem" genoemd, maar trekt dit de laatste tijd weer ln twijfel omdat hij dé beslissende stap naar het modernisme tot nog toe niet gezet heeft. Hy is wat men zou kunnen noemen voortdurend dicht bij een meer handtastelijk leven gebleven. Ongetwij feld is dat ook zijn grootste verdienste. Ruim vijftig litho's zowel in kleuren als zwartwit kan men op deze tentoonstel ling bewonderen. Er zijn er bij uit de beginperiode van Elenbaas kunstenaar schap op lithografisch gebied (1948) en er is ook een steengravure, welke Juist dezer dagen van de pers is gekomen. In bijzonder fraai contrasterende kleuren is het „groetend meisje vervaardigd, ter wijl verder o.m. de „alleenstaande vrouw", „stilleven met vrouw", „twee

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7