Comité „Autotocht ouden van dagen^ staakt zijn werkzaamheden Veelheid van stijl en techniek Feestelijke afsluiting met variétéprogramma B. en W. ontvingen Nederlandse en Britse reumatologen in Lakenhal Leiden viert bevrijdingsdag 97ste Jaargang Zaterdag 26 april 1958 Tweede blad no. 29426 I ader en zoon in de Lakenhal Advertentie Zesjarige Tliom: kunst in de kiem Het is een sterk uiteenlopende collectie schilderijen, tekeningen, glas-in- lood-ontwerpen en beelden, welke thans in de Lakenhal haar plaats gevonden heeft. Zij is van de hand van de in 1911 te Velp geboren alzijdige Pieter Geraedts, sinds vele jaren woonachtig in ,,Leerust" te Warmond. De heer Van Wessem, directeur van het museum, van wie een in diepbruine kunsthoutskoolkleur gehouden treffend gelijkend portret aanwezig is, heeft Geraedts' kunst terecht waardig gekeurd voor deze uitgebreide expositie. Geraedts' enorme veelzijdigheid is frappant, maar zij kent haar zwakke zijden, ondanks, wellicht juist door de blijkbaar gemakkelijke en ook alweer! frappante hantering van velerlei stijlen en technieken, die in Gereldts een soort „duivelskunstenaar" doen ver moeden. Dat is hij naar de geest echter geens zins. Integendeel: zijn sterkste zijde ont dekken wij juist bij hem in het uitbeel den van religieuze voorstellingen of heilige figuren. Een waardering, welke hem ook van kerkelijke zijde ten deel valt, gezien het veelvuldig ontvangen van opdrachten voor kerken, waarmee Geraedts' moderne, religieuze kunst in deze kring volle erkenning vindt. Naast hetgeen Geraedts op genoemd gebied presteert en daarvan noemen wij speciaal zijn in wazige tinten gehouden en compositorisch voortreffelijke „Kerst nacht" en „Kruisdood" (ruwe maconiet, geschilderd met keimverf), zijn, soms wat zoetelijke, lieflijke of verstilde Ma donna's (met kind), zijn „Gestorven Christus" (om maar enkele voorbeelden te noemen), zijn er de uit iepehout Vijftig jaar getrouwd Voor het Leidse echtpaar J. Laterveer- van Zonneveld zal er op 13 mei a.s. alle aanleiding zijn om feest te vieren. Het zal dan namelijk een halve eeuw gele den zijn, dat het tweetal door de band van het huwelijk met elkander werden verbonden. De beide echtelieden genie ten nog een goede gezondheid alleen de bruid moet het iets kalmer aan doen en mogen er zich in verheugen, dat de negen kinderen, zes jongens en drie meisjes, die uit hun huwelijk werden ge boren, allen nog in leven zijn. Het nako melingschap bestaat verder nog uit veer tien kleindochters en twaalf kleinzoons. De bruid, die 72 jaar is, werd in Leider dorp geboren. Haar man. die twee jaar ouder is, is een geboren en getogen Lei- denaar, die het grootste deel van zijn leven in het schildersvak werkte. Geen wonder dus dat hij zijn huisje aan de Munnikenstraat 62. het liefst zelf op knapt. Het gouden echtpaar woont er trouwens al 27 jaar. Verder ninakt de bruidesom graag lange wandelingen, waarvoor hij vanzelfsprekend alle tijd heeft. Zij nog vermeld dat de bruids dagen op Koninginnedag ingaan. C. de GrootVan Egmond vijftig jaar modiste EENMAAL GOLD EN VIJFMAAL KOPER. In het hoedenmagazijn De Groot Van Esmond aan de Haarlemmerstraat 145- 147 werd gisteren een zesvoudig jubileum herdacht. Was het een halve eeuw geleden, dat mevr. C de Grootl Van Egmond zich als modiste in de Sleutelstad vestigde, gelijkertijd her dacht de gouden jubilaresse het feit, dat zü in dit pand 121.- jaar „voor eigen rekening." zaken dreef en dat vier van haar medewerkers een koperen jubileum vierden. Het waren de heren H. en C. de Groot en de dames C. an Bokkum en M. DevilsDe Groot Ter gelegenhe'd van dit zesvoud'g» ijbi- leum, dat even Groot als groots was, hebben zeer velen de jubilaressen hun gelukwensen en geschenken aan geboden. Namens de directie werd het personeel een feestavond in het vooruit zicht gesteld. THOM: geschilderd door vader en zoon (boomstam) vervaardigde beelden,waar van ons eveneens de „Gestorven Chris tus" sterk bij bleef. Van zijn glas-in- lood ontwerpen noemen wij de in een levend-gouden kleur gehouden „Piëta" (met werktekening). Een gans andere wereld presenteert Geraedts met zijn vele kinderportretten in felle, frisse kleuren. Daarin komen ook de contrasterende karakters spre kend tot expressie «Tweelingen). Er is ook een groot schilderij van de ganse familie Geraedts «moeder, vader en tal rijke kinderen), waarin de anatomische verhoudingen naar onze smaak wat scheef getrokken zijn en een voorkeur voor buitengewone proporties zich naar voren dringt. Diverse uiterst voluptueuze naakten doen in hem in zeker opzicht een „moderne Rubens" onderkennen. Portretten van volwassenen zijn al evenzeer in diverse technieken aanwe zig, tot het „plaatjesachtige" en „foto grafische" toe. met opzet zo uitgevoerd, naast voorbeelden, waarvan de artistieke waarde evident is. Het aanwezige is zóveel omvattend, Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in gesprek met prof. Kell- gren, president van The Heberden Society (midden) en prof. dr. J. Goslingsvice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Rheu- matologen (rechts) tijdens de ont vangst gisteravond in de Lakenhal iPoto I.D Van Vliet) dat wij er onmogelijk verder op in kun- tfien gaan. De over het algemeen grote begrijpelijkheid ervan, ondanks veelal een originele visie, waarborgt een „aan spreken" van deze fijngevoelige en ex pressieve kunst in brede kring. Ge raedts zal ongetwijfeld menigeen veel te zeggen hebben. Dat de intense en niet- aflatende drang zich op steeds vernieu wende wijze te uiten geen te grote ver splintering van zijn kundige en artis tieke vermogens tengevolge zal hebben, is intussen onze vurige wens. Niet overbodig is in dit verband kort aandacht te wijden aan Geraedts' thans zesjarig zoontje Thom. In een onafzien bare reeks gouaches, waarvan er een 12-tal geëxposeerd zijn, geeft deze op een verwonderlijk jeugdige leeftijd reeds blijk van een opmerkelijk talent in de kiem. Hij schijnt met dezelfde onver flauwde scheppingsdrift als de vader bezield en geeft, zij het nog op een aan doenlijk primitieve manier, uiting aan hetgeen hem voortdurend bezighoudt. Beelden als die van de Heilige Pranciscus, de triptiek „De leeftijden van de mens" en „Draaiorgel" (met een orgelman, zó karakteristiek, dat men hem als 't ware „ziet" draaien), getuigen daarvan. Het hierbij afgebeelde schilderij is voorzeker een unicum: het toont Thom. geschilderd door de vader, met achter hem op het doek twee Heiligen in de visie van- en geschilderd door Thom. Waarheen het ventje gedreven zal wor den. moet de toekomst uitmaken. Zeker is, dat hij vele mogelijkheden in zich heeft, zonder het afschuwelijke woord „wonderkind" te gebruiken. Deze expositie is niet in de eerste plaats om de combinatie „vader-en- zoon" een bezoek waard. Veeleer om de aard der werken en de gelukkige en opmerkelijke resultaten. Moge men zich de gelegenheid daar toe tot 27 mei niet laten ont gaan! H. Altijd welkom Niet voor de poes! De verrukkelijke Droste (likken genieten de voorkeur van de fijnproever. In vier delicieuze smaken dessert, melk, mokka, bitter-zoet. DROSTE PASTILLES LEIDSE CHR. ORANJEVERENIGING Viering Koninginnedag Aan de vooravond van Koninginnedag belegt de Leidse Chr. Oranjevereniging in het wijkgebouw Levendaal een fees telijke bijeenkomst Muziek, toneel en ballet zorgen deze avond voor vrolijke ontspanning. DOOR EENDRACHT VERBONDEN In café Aniba werd gisteravond een vergadering gehouden van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden". Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. H. Smit. werd de uitslag bekend gemaakt van de bollenkweekwedstrijd. De beste resultaten, behaald door de heer P. H. van Hoven, werden beloond met een wisselplaquette. De overige prijswin naars. de heren Du Pree, Hofman, Ver hagen, Gozens, Nederberg, Ouwerkerk en Crama kregen een plantje aangebo den. In de rubriek „Wie weet hoe ik heet?" werd de naam van een bepaalde begonia gevraagd en voorts wilde men weten waardoor don-e plekken op Philo- dendronbladeren worden veroorzaakt. Het euvel bleek aan een te droge omge ving te wijten te zijn. Na een korte pauze hield de voorzit ter een praatje over het kweken van orchideeën door liefhebbers. Ouden C0Cé naTn'"1al.earUtoSnd"e" I de en»* uuoen uasen aner gezindten Dlinrtv»m,ifHnl»n v-ptA-pIow» inaantipc schrijft ons: „Zoals reeds enige tijd geleden op deze plaats in uitzicht werd gesteld, heeft ons Comité zich gedwongen gevoeld ernstig Buurtverenigingen, kerkelijke instanties en sociale instellingen ontplooien in de laatste jaren op dit gebied een toene mende activiteit, waardoor de behoefte aan deze tochten zich in aanzienlijk de vraag onder het oog te zien of het H m S" zijn werkzaamheden niet diende te sta- ken. De aanleiding tot deze overweging Jaai §eled.en - ons Comité zijn vloeide niet zozeer voort uit een vermin derde belangstelling van de zijde der Leidse burgerij om door haar financiële steun deze jaarlijkse uitgaansdag moge lijk te maken en evenmin uit een afne mende bereidheid van de kant der par ticuliere autobezitters om zichzelf en hun voertuigen voor dit doel beschik baar te stellen, doch voornamelijk uit het feit, dat de verkeersautoriteiten het uit veiligheidsoverwegingen niet langer verantwoord achten een dergelijk lange file over onze drukke verkeerswegen te dirigeren. In de laatste jaren bestond deze stoet uit ongeveer 75 particuliere auto's en circa 10 grote autobussen. Ge let op de intensiteit van het verkeer en het toenemend aantal verkeerslichten is het volstrekt onmogelijk om een derge lijke colonne als een aaneengesloten ge heel van start naar finish te geleiden, nog afgezien van de overlast, welke het overige verkeer daarvan ondervindt. Waar de Rijkspolitie niet langer bereid is haar medewerking te verlenen aan deze organisatie, is het risico van een dergelijke onderneming voor ons Comité eveneens volstrekt onaanvaardbaar, on danks de bereidheid der plaatselijke politiekorpsen tot een geleide binnen de gemeentegrenzen. Daarbij komt dat als gevdlg van de gewijzigde maatschappelijke verhoudin gen ook het karakter van onze jaarlijk se autotocht een aanmerkelijke veran dering heeft ondergaan. De situatie is - en gelukkig! - al lang niet meer zo dat voor de meeste deelnemers deze autorit initiatief voor het eerst verwezenlijkte. Onder deze omstandigheden heeft ons Comité het ook niet langer verantwoord geacht langer een beroep te doen op de goede burgerzin van vele Leidse ingeze tenen. dat jaarlijks resulteerde in een „omzet" van ongeveer drieduizend gul den. ongeacht de kosten, welke de auto bezitters zich privé getroostten en de vele bijdragen, welke van de zijde der Leidse industriëlen en middenstanders in natura werden ontvangen. Het Comité, dank zij een uiterst voor zichtig financieel beleid, beschikkend over een bescheiden kassaldo, vermeer derd met het hopelijk nog te ontvangen bedrag als resultaat van een allerlaatst appèl ter afsluiting van zijn dertigjarige werkzaamheid, heeft gemeend zijn li quidatie te moeten vieren met een luis terrijk variétéprogramma, dat op dins dagmiddag 3 juni a.s. aan daarvoor re flecterende ingezetenen van 70 jaar en ouder in de grote Stadsgehoorzaal zal worden aangeboden. Gegadigden kunnen zich daarvoor a.s. vrijdag- en zaterdagmiddag laten in schrijven in het gebouw van de Gem. Geneeskundige Dienst, Nieuwe Mare 13a". De befaamde Heberden Society, de Britse vereniging van reumatologen, waarvan niet meer dan honderd artsen lid kunnen zijn, heeft in de ongeveer dertig jaren van haar bestaan slechts tweemaal een zgn. „round" - de jaar vergadering - buiten Engeland gehou den. De eerste maal in Parijs, de twee de maal dezer dagen inLeideh. Het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat de Nederlandse Vereniging van Rheumatologen het zich tot een bijzon dere eer rekende, dat een van haar le den. de Leidse hoogleraar prof. dr. J. Goslings werd verzocht het programma voor deze dagen vast te stellen. Na een drukke dag, waarop de Britse en Nederlandse artsen van het gezel schap zich over wetenschappelijke kwes ties hadden beraden en de dames in de middaguren een uitstapje hadd«i ge maakt naar Keukenhof, was men teza men in de Lakenhal de gast van het college van burgemeester en wethouders, dat vertegenwoordigd was door burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot en wethouder J. C. van Schaik. De eerste burger van onze stad gaf in een kort toespraakje uiting aan zijn ge voelens van trots, dat Leiden was uit verkoren voor deze bijeenkomst. In de tijd van de grote prof. Boerhaave kwa men zoveel Britse studenten naar Leiden om er hun studie te voltooien. En wa ren voor de oorlog de Duits sprekende landen toonaangevend in de medische wetenschap, tegenwoordig zijn het de Fivels sprekende «vlieden. Biirgcmeef- ter Van Kinschot vertelde iets over de geschiedenis van de roemrijke Lakenhal. Volgens hem moest het voor de moder ne wetenschappelijke mensen, die wer ken. studeren en onderzoeken in deze jachtende wereld een genot zijn een ogenblik te kunnen pauzeren in een ge bouw. dat geheel gegrondvest is op oude cultuur. de vliegerwedstrijd betreft deze vindt plaats op de grote speelweide van de Leidse Hout en begint om half drie Er zijn prijzen voor de best vliegende," de origineelste en de mooiste vlieger. Na afloop van de prijsuitreiking gaan de deelnemers gezamenlijk met muziek van het Leidse Jeugdorkest „De Burcht" voorop naar het. bevrijdingsmonument by de molen „De Valk", waar ook het eindpunt is voor de fietsers en wan delaars. Dit eindpunt moet uiterlijk half zes bereikt worden. Ieder die de tochten I heeft volbracht of aan de vliegerwed- c ór^ ent van,de Heberden Society. strij<i heeft meegedaan ontvangt een prof. Kellgren vond het vanzelfsprekend, bevrijdingswimpel dat Nederland was uitgekozen, dat zo- Aantrekkelijk programma voor de jeugd Maandag 5 mei a.s. is het dertien jaar geleden, dat er een einde kwam aan de tweede wereldoorlog, althans in Europa. Alhoewel geen officiële vrije dag wil men in Leiden toch in ruime mate aan- daeht schenken aan dit feit. Een groot deel van het door het Comité Bevrijdings dag 1945 in samenwerking met het Comité Leiden-Oxford samengestelde feest programma is aan de jeugd gewijd. Zij kan nl. meedoen aan een wandelspeurtocht of een fietsspeurtocht in de omgeving van Leiden of aan een vliegerwedstrijd in de Leidse Hout. deelnemers vanaf het Roomburger park met ee<n fakkel naar het Stadhuis plein te laten rijden, waar hij dan het bevrijdingsvuur zal ontsteken. De fak keldrager zal de volgende route volgen: Asserstraat, Burggraven laan, Lorentz- kade. Philosofenpad, Korevaarstraat, Gangetje, Botermarkt. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zal onmiddellijk daarna, een toespraak houden. MUZIKALE STERTOCHT Verder zal er in de avonduren weer een muzikale stertocht gehouden wor den waaraan vier muziekkorpsen mede werk me verlenen. Al deze fcOfpaqp ko- zullen deelnemen. Immers ook in 1956 i men tussen negen uur en kwart over ne- was de belangstelling hiervoor groot. Watj gen op het Stadhuisplein tezamen. Zij "3~J J J~~~ marcheren alle om acht uur af: K. en G. van de Koninginnelaan, Werkmans Wilskraoht van de Vestestraat. Concor dia van de Sumatrastraat en Nieuw Le ven van de v. d Werfstraat. Wielerwedstrijd en muzikale stertoeht Om deel te kunnen nemen aan de wandelspeurtocht en de vliegerwedstrijd moeten de kinderen tenminste 9 jaar zijn, voor de fietsspeurtocht tenminste 10 jaar. De wandelaars vertrekken tussen half drie en drie uur vanaf de molen „De Valk" en de fietsers eveneens ge durende dit half uur vanaf het Pieters kerkhof. Het comité verwacht dat on geveer 2500 jongelui aan deze tochten veel beroemde geleerden had voortge bracht en even natuurlijk vond hij het, dat de keuze was gevallen op de stad die eens kon kiezen, wat het wilde heb ben en toen een universiteit koos. Een universiteit, die uitgegroeid is tot een van de leidinggevende zetels van de we tenschap in de wereld. De komst naar deze stad had niet te leurgesteld. integendeel, een zeer inte ressant programma was de eerste dag reeds geboden en deed alles voor de vol gende dag verwachten. Prof. Goslings, vice-voorzitter van de Ned. Ver. van Rheumatologen. dankte daarop de bur- meester voor de geboden gastvrijheid en de directeur van de Lakenhal, de heer J. N. van Wessem gaf nog een korte uit eenzetting over de betekenis van de La kenhal en vestigde de aandacht op en kele bijzondere schilderwerken. Daarna bleef men nog enige tijd in genoeglijke sfeer bijeen en genoot men rustig van de overdaad aan schoqnheiü. welke ons stedelijk museum aan de Oude Singel te bieden heeft. HERDENKINGSBIJEENKOMST ZEEMANLAAN Uitgaande van de buurt- en speeltuin vereniging „De Professorenwijk" zal 's avonds om zes uur een bijeenkomst gehouden worden bij de bevrijdingsboom op de Zeemanlaan, Mr. dr. K. de Vries houdt dan een toespraak. WIELERWEDSTRIJD Een half uur later begint in de Pro fessorenwijk een wielerwedstrijd, waar aan zullen deelnemen „De Kampioen" uit Haarlem. „De Spartaan" uit Den Haag, De Leidse Swiftcombinatie en een aantal renners uit Oxford. In totaal zijn er ongeveer 70 rijders. De start is bij de o.l. school aan de Lorèntzikade. Via deze kade wordt gereden naar de Zeeman laan, de Kamerling'h Onneslaan, de Mel- chlor Treublaan en de Kanaalweg tot de oude molen. De te rijden afstand bovenvermeld parkoers wordt meerdere malen afgelegd bedraagt ongeveer tachtig kilometer. De wedstrijd is om streeks half negen afgelopen. Tien mi nuten voor de aanvang van de race zullen de wielrenners met K en G. j voorop een voorstellingsronde maken. BEVRIJDINGSVUUR Het ligt in de bedoeling om later op de j 1 avond de winnaar van de wielerwed strijd, geflankeerd door alle Engelse HERDENKINGSDIENST IN PIETERSKERK Aan de avond van deze dag van 7.15 tot 8 uur wordt er in de Pieterskerk een herdénktngsdlenst gehouden. De leiding van deze dienst, waarin gespro ken zal worden over „Herinnering en opdracht", is in handen van pastoor A, J. Glazemaker 'oud-katholiek), dr K E H. Oppenheimer, hervormd studen tenpredikant en ds. H Heule. gerefor meerd predikant. Het orgel zal worden bespeeld door Adriaan Blankenstein. Botsing bij Venlo: 1 dode, 2 zeer ernstig gewonden Op de Veldenseweg te Venlo, is gis termiddag tengevolge van een botsing tussen twee auto's dc 36-jarige ver tegenwoordig»! M. Vccnhof uit Deven ter om het leven gekomen en zijn twee anderen levensgevaarlijk gewond Het ongeluk moet zijn ontstaan, na dat de door de heer Veenhof bestuurde auto uit een zijweg de Veldenseweg op reed en daar in aanraking kwam met een auto bestuurd door een 25-jarige vertegenwoordiger uit Heerlen. Een dei- twee wagens is na de botsing verschei dene malen over de kop geslagen en tenslotte tegen de afrastering van de kloostertuin gevlogen. Alle gewand»; wrden naar. h«u zie kenhuis te Venlo gebracht, waar de heer Veenhof vrij spoedig na aankoms' is overleden. Een - 20-jarige analiste uit Doetinchem. die bij hem in de auto zat werd levensgevaarlijk gewond, evenals de bestuurder van de andere auto. Geen overeenstemming over territoriale wateren De internationale zeerechtconferen tie te Genève heeft zich vrijdag in vol tallige zitting uitgesproken over de on derscheidene voorstellen inzake het vraagstuk van de breedte der territo riale wateren. Totnogtoe had geen en kel voorstel in de commissies een meer derheid behaald. Ook het Canadese voorstel .waarvan in een commissie althans één paragraaf was goedgekeurd haalde het vrijdag niet bij de stem ming: er waren 35 stemmen voor. 30 tegen en 20 onthoudingen. Voor goed keuring is tweederde meerderheid ver eist. De paragraaf behelsde het voor stel om een kuststaat de uitsluitende visserijrechten te geven in zijn terri toriale wateren tot een breedte van 12 mijl. Het Amerikaanse compromis-voor stel, het Russische voorstel en het gemeenschappelijke voorstel van de acht landen werden eveneens verwor pen. waarmee de conferentie alle voorstellen over de breedte der ter ritoriale wateren naast zich heeft neergelegd. Nederland behoorde tot de voorstem mers over het Amerikaanse voorstel. Vermiste soldaat terecht (Van onze Haagse redactie) De 20-jarige dienstplichtige soldaat van de Kon. Luchtmacht C. F Wielensa uit Den Haag, die sinds 12 april j 1 spoorloos was. is terecht Hij had op 12 april zjjn onderdeel in Nijmegen verla ten om met verlof naar huis te saan, maar is daar niet aangekomen. Gisteren ontvingen zijn ouders bericht van de jongeman, dat hij naar Marseille gereisd was om daar waarschijnlijk dienst te ne men in het vreemdelingenlegioen Zijn vader is thans naar Marseille vertrok ken om te trachten de „verloren" zoon te bewegen naar huis *erug te keren. REPATRIANTENSCHEPEN Voor belangstellenden liggen aan ons Bureau de passagierslijsten ter inzage van het m.s .Sydney", dat op 18 april van Tandjong Priok is vertrokken met bestemming Genua en van het m s. „Bengkalis", dat op 13 april van Bela- wan naar Amsterdam ls vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3