Oppenlieimer sprak (11a vier jaar) in Washington in het openbaar Amerika heeft nog steeds weinig vertrouwen in Moskou's toeleg wereld is pas veilig als geheimen natuurkundige „De alle onwettig verklaard souden zijn Hoe de beslissing ten aanzien van topconferentie ook uitvalt Kroesjtsjef wint altijd wonen nog altijd vrij veel Duitsers in Tsjeeho-Slowakije Moeten soldaten liun haar korter knippen dan generaal Speidel? nada modaskovs zagUldaa hu eau... kawpearskow inleldardoyp ga\ gywver. Spaar ta." garengboep Ned. ;vey. viert-van daag 1 jarig bestaan 97ste Jaargang Zaterdag 26 april 1958 no. 29426 95 (Van onze Amerikaanse correspondent) Sedert 1954 had dr. Oppenheimer, de man onder wiens leiding de eerste atoom bom is gemaakt, niet in Washington gesproken. Vier jaar geleden werd hem door de Commissie voor Atoomenergie namelük de toegang ontzegd tot de staats geheimen over atoomwetenschap en dat betekende een „verbanning naar Princeton", waar Oppenheimer ook thans nog directeur is van het instituut voor de hoogste wetenschappelijke studie. De terugkeer van Oppenheimer was niet een officiële gebeurtenis. De beslissing van de Commissie voor Atoomenergie geldt nog steeds. Maar er is toch veel veranderd in de afgelopen vier jaar. Daar werd op gewezen, toen Oppenheimer als spreker geïntroduceerd werd tijdens een bijeenkomst van het Internationaal Persinstituut te Washington. De tijd van verdachtmakcn van ieder, die progres sief is, de tijd die beheerst werd door wijlen Senator McCarthy, is voorbij. De pers kan er. naai- Oppenheimers mening, toe bijdragen dat- die kloof weer enigermate wordt overbrugd. Broederschappen van specialisten moeten gaan samenwerken Een belachelijke adtie, zoals ge noemde beslissing tegen Oppenheimer aan wie in feite de toegang tot zijn eigen gedachten werd ontzegd wordt nu door velen in Amerika onderkend voor wat zij was. In het buitenland heeft men het altijd voor Oppen- heimer opgenomen en het demonstratief lange en luide applaus, voor en na de rede van de grote natuurkundige en filosoof, bewees wel dat de buitenlandse hoofd redacteuren (allen ko mende uit vrije landen) overtuigd waren, dat Oppenheimer aan de kant van de vrijheid en demooratie staat. Het was waarlijk een verademing voor hen, die te Washington als regel naar politieke be togen moeten luisteren, om Oppenheimer te horen spreken. Maar men moet er terstond aan toevoegen: het was ook een adembenemend betoog. In tegenstelling tot Yele politici, die ter- wille van de massa, uiterst) nadrukkelijk zijn en in hun woordgebruik op het banale af. is Oppenheimer een man, die langs zijn neus weg in verfijnde bewoordin gen zeer originele ge dachten uitdrukt- Neem een zin, zoals de vol gende: „Negentig pro cent van alle beoefe naars der exacte weten schap is in leven". Dit was Oppenheimers ma nier om weer te geven, dat de beoefening van de exacte wetenschap enorm is uitgebreid. Maar zo'n zin heeft wel enige tijd nodig om in te zinken. Die tijd neemt Oppenheimer niet te zeer in acht. waar schijnlijk omdat hij zelf als vlug denker geen behoefte heeft aan zulk een langzaam tempo. Een volks redenaar zal Oppenheimer dan ook wel nooit worden en hij zal dat ook wel niet betreuren. De vordering, die de wetenschap in de laatste veertig jaar heeft gemaakt, is fenomenaal. Tengevolge van de snelle uitbreiding der kennis, is er echter een kloof ontstaan tussen de wetenschaps mensen aan de ene kamt en het grote publiek, dat leeft met instrumenten, die het niet meer begrijpt, aan de andere. Nog steeds ontwikkelt de wetenschap zich zo snel. dat iedere ontwapenings overeenkomst in enkele jaren weer ver ouderd zou zijn. Steeds zou men weer nieuwe vormen van oorlogvoering ont dekken, die niet gedekt waren door for mules der politici. Vandaar dat Oppen heimer ontwapening niet utopistisch cer.oeg" roemde Naar zijn mening zal sering van de wetenschap is prachtig, maar als een deel van de geleerden in dienst staat van een fanatiek politiek systeem is het wel bijzonder gevaarlijk op eenzijdige wijze naar verwezenlijking van dit ideaal te streven - Red. L.D-). Paul Henri Spaak in Nederland Uit het toestel van de Finnalr komen de van Hamburg, stapte gistermiddag Paul Hehri Spaak, de secretaris-gene raal van de Noordatlantische Verdrags organisatie. op het platform van Schip hol. In slechts luttele seconden wipte Spaak van de trap van het vliegtuig in de hofauto, waarmede de adjudant van Prins Bernhard, lui tenant-kolonel C. C. Geertsema naar de luchthaven was ge komen om de secretaris-generaal van de NAVO af te halen. Twee seconden daarna was ook de grote koffer van Spaak, die reeds in het voorruim van de Convaor apart was ge houden in de bergruimte van de wagen verdwenen. Vervolgens reed het kleine gezelschap snel weg naar de Bilderberg, waar een bespreking over de aanstaande conferentie wordt gehouden. De overige deelnemers aan de voorbereidende Bil derberg-conferentie. die gisteren in Oos terbeek werd gehouden, waren de heer Van Zeeland uit België. Herman Abs uit Duitsland, Healy, lid van het Engelse parlement. Quaroni. Italiaans ambassa deur 'e Parijs en de Nederlanders dr. Rijkens en Evert Vermeer. Vanmorgen is Spaak weer naar Parijs vertrokken. Scepticisme over topconferentie (Van onze Amerikaanse correspondent) De diplomatieke activiteit in de NAVO (de Noordatlantische Verdragsorganisa tie) is veel groter geworden sedert de trieste periode van dc Suez-crisis, toen het contact tussen de Westelijke bondgenoten zo deerlijk te kort heeft geschoten. Onderwerpen als de topconferentie en de ontwapening staan thans geregeld op de agenda der NAVO-vergaderingen en van Amerikaanse zijde is men voorzichtig in zijn uitspraken ..zolang de bondgenoten nog niet zijn geraadpleegd". Dit geldt met name ten aanzien van de topconferentie. Men is er in Washington nog lang niet van overtuigd, dat er inderdaad dit jaar zulk een conferentie ge houden zal worden, maar toch hebben velen de indruk dat men heel langzaam heendrijft naar de conferentie-tafel en dat men daar in september wel eens zou kunnen belanden. Is er in de NAVO, die zoals gezegd, herhaaldelijk het onder werp van de topconferentie bespreekt, zulk een aandrang om de conferentie te houden? Eerlijk gezegd niet. De regeringen van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zien eigenlijk geen heil in het soort conferentie, dat de Russen op dit moment schijnen te wensen en de regeringen van de andere landen, met uitzon dering wellicht van de Scandinavische, zijn het met de gTOte drie eens. Wereldverovering door het communisme Met opzet schreven wij over derege- ringen in de NAVO-landen. Eerlijk heidshalve moet namelijk erkend, dat de oppositie-partijen in Duitsland en voor al in Engeland er kennelijk wel voor voe len een topconferentie te houden Ziet men echter de NAVO-gemeenschap in haar geheel, dan moet men vaststellen dat de stroming in de richting van „de top" maar zwak is. Dit. te meer zo om dat Amerika, de machtigste bondgenoot, uiterst sceptisch siaat tegenover zulk een Conferentie. Op dit moment krijgt men de indruk, dat het Amerikaanse Con gres voor ongeveer 90 procent tegen het houden van de conferentie is. (het zou natuurlijk anders zijn. indien men con crete kansen zag op verbetering van de wereldsituatie). K-uis of mirt zoals de Russen zich die schijnen voor te stellen, toch beseffen zij. dat het op den duur moeilijk is „de boot steeds maar af te houden". Zou het op een conferen tie moeten uitlopen, dan zou het na tuurlijk het beste zijn indien er althans nog iets goeds uit te voorschijn kwam. bieden begonnen Amerikanen. Een letje overigens dit het antwoord is van de man op de markt, die geen prijs wil noemen, om dat hij daaraan zou kunnen blijven „hangen" Maar eveneens is men niet ver van de waarheid, wanneer men Dulles' woorden heel letterlijk opvat: hij vindt het moeilijk om enig onderwerp te vinden, waarover men met vrucht met de Russen zou kunnen onderhandelen. En die laatste uitleg stemt dan volko men overeen met het scepticisme, dat te Washington in de hoogste regionen heerst: men gelooft niet dat de Russen aandringen op een topconferentie ten einde de spanning in de wereld te ver minderen. doch men ziet in de Russische activiteit een manoeuvre teneinde de Russische positie te verbeteren in een wereld, die zij met diverse methoden, eventueel ook met conferenties voor het communisme willen veroveren. Aclit jaar wegens poging tot moord Vergiftigde oliebollen De Procureur-Generaal bij het ge- rechtshof te Amsterdam heeft gister middag 8 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 49-jarige tim merman uit Middenmeer, die in sep tember 1956 op de verjaardag van een zijner drie kinderen een dosis land- bouwvergif in het beslatg mengde, waarvan hij voor het hele gezin olie bollen ging bakken. Hij zelf at geen of slechts een enkele oliebol, maar een van de zoontjes nut tigde er acht en ook de overige leden van het gezin deden zich aan de oliebol- Vandaar dat er een spel van loven en len tegoed al hadden deze een bijsmaak, bieden begonnen is tussen Russen en I zii wercjen allemaal ernstig ziek en uitermate slap spel- Dr. OPPENHEIMER de wereld pas veilig zijn. wanneer alle j geheimen onwettig verklaard worden en wanneer de „broederschappen" van j specialisten op waarlijk internationale schaal gaan samenwerken. Hierbij moet Oppenheimer wel in het bijzonder ge dacht hebben aan zijn eigen vakgeno- I ten, met inbegrip van zijn" collega's in de Sovjet-Unie. (Oppenheimer is, wat dit laatste be- j treft, nog rijkelijk naïef Internationali- Kroesjtsjef speelt een eigenaardig spelletje „kruis of munt". Men zou kun- neh zeggen, dat hij voor Dulles' ogen een roebel in de lucht gooit en uitroept: „als ge „kruis" zegt. dan win ik en als ge „munt" raadt, dan verliest gij" Met andere woorden, wat de Ameri- kanen ook zeggen ten aanzien van de §-( conferentie ja of nee het is al- tijd in het voordeel van de Russen. Zou de. conferentie doorgaan, dan j zouden de Russen er waarschijnlijk in slagen de (bedrieglijke) indruk te wek- ken, dat men een begin heeft gemaakt i met de vermindering van spanninc! j (Dit. kan de paraatheid van he» Westen schaden). Zou de conferentie echter niet doorgaan, dan zouden de Russen een belangrijk propaganda-voordeel behaald hebben. Zij zouden er dan natuurlijk op wijzen, dat het Westen en met name Amerika niet een* wilde proberen om tot een betere verstandhouding in de wereld te komen. en moesten dezelfde avond in een zieken huis te Alkmaar worden opgenomen, waar ze wekenlang verpleegd werden. Volgens een voorlichtingsrapport waren huwelijksmoeilijkheden de aanleiding. In eerste aanleg was de verdachte door de rechtbank in Alkmaar tot 10 jaar veroordeeld. Gistermiddag vroeg de raadsman vrijspraak, o.a. op grond van wat hij „de ondeugdelijkheid van het middel" noem de. Al eerder had de timmerman het vergift namelijk door een portie rode kool gemengd, doch toen hadden zijn gezinsleden het eten weggegooid, omdat het stonk en afschuwelijk smaakte. Door o de oliebollen was naar verhouding min- aanmerking komen?" Het antwoord wasder vergift gemengd, zodat de bijsmaak in al zijn negativiteit veelzeggend: Dul- minder opviel, maar daardoor was het les zei dat hij het moeilijk vond zulke effect niet dodelijk geweest, punten te noemen.... Het Hof zal op 9 mei a.s. uitspraak Men kan met enig recht zeggen, dat I doen. Loven en bieden Noch de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, noch zijn Russische collega te Washington is intussen bezig met in formele beprekingen. Indien men daar mede begon, dan zou het loven en bie den een wat serieuzer karakter krijgen. Op de jongste persconferentie werd aan Dulles gevraagd (en de vraag ver wekte enig gelach): „Kunt U een of twee punten noemen, die naar uw me ning het meest voor onderhandeling in Ongevaarlijke groep (160.000 personen) heeft geen lost van achteruitzetting Vooral Gablonz nog centrum Klachten over nieuwe 11 est duit se lener I Hoewel vooral de Amerikanen vrijwel geen heil zien in de topconferentie (Van onze correspondent in West-Duitsland) In het Westduitse leger zijn de toestanden zo als trouwens in de meeste legers van de wereld lang niet zo rooskleurig als veel soldaten zich tevoren, toen ze nog in een burgerpakje rondlie pen, hadden voorgesteld. Een veelgelezen West duits dagblad, dat er steeds op uit is zijn lezers iets bijzonders voor te zetten, stelt af en toe een paar kolommen ter be schikking van militairen, die hun hart eens goed willen luchten. Een korporaal van een tankbataljon in Koblenz beklaagt zich er over dat een kameraad van hem. die bij oefeningen in de bergen naar beneden was gestort en ernstig was gewond, acht weken ach- tei'een ziek heeft gele gen zonder dat men zich de moeite heeft getroost zijn vader, een herbergier in Neder-Saksen, op de hoogte te stellen. De jon gen had zijn handen niet kunnen gebruiken om zelf naar huis te schrijven. Toen bedoelde korporaal zelf ook in een hospitaal had gelegen, had men dat zijn familie trouwens ook niet meegedeeld. Een kanonnier, dieeven- eens in Koblenz in gar nizoen ligt, vertelt, dat men de soldaten oor spronkelijk heeft beloofd dat ze hun haar mogen dragen zoals ze dat zelf willen. Naderhand bleek echter, dat ze het zo kort mogelijk moesten laten knippen. Officieel waren ze daar weliswaar niet toe ver plicht. maar wie uit wilde gaan of verlof wilde heb ben, kreeg alleen maar een verlofpas, als zijn haar naar de wens van zijn superieuren voldoen de kort was. „De meesten j onder ons hebben niets op korte haren tegen, I maar we zijn van mening dat onze meerderen ons het goede voorbeeld moe ten geven. Hierbij een foto van generaal Spei del!" Naast het stuk publi ceert het blad dan een portret van de thans 60- jarige generaal dr. Hans Speidel, die thans bevel hebber van de NAVO- landstrijdkrachten in Midden-Europa is. Daar op draagt hij zijn achter overgekamde haar vrij lang. Predikanten bedrogen „Wij zijn broeders in den Here en zijn buiten onze schuld in moeilijkheden ge taakt. Kunt u ons ook aan wat geld hel pen om materiaal te kopen?" Onder dit voorwendsel klopten twee woonwagen bewoners. bij verschillende Nederlands hervormde predikanten in Friesland aan. Ze deden zich voor als stoelenma kers. die geen geld meêr hadden om ma teriaal te kopen Op die manier wisten zij een dominee te Oude Mirdum re be wegen hun een briefje te geven goed voor f 32.50. Daarmee gingen de beide „broeders" naar een diaken. ..Dominee heeft per ongeluk f 32.50 op het briefje gezet, maar da* moet f 52.zijn", zo zeiden zij. en de diaken, eveneens met ontferming bewogen, betaalde prompt f 52.00 uit. In Oudehaske stapten ze naar de kashouder van de Nederlands hervormde kerk met het verhaal, dat de plaatselijke predikant ziek was en ge zegd had. dat zij f37.— van de diakonie mochten lenen. Ook dit bedrag werd hun uitbetaald. In andere plaatsen had den ze minder succes. Gistermorgen stonden ze terecht voor de politierechter te Leeuwarden, die hen conform de eis tot een maand gevan- nisstraf met aftrek veroordeelde. (Van onze Weense correspondent) Het zogenaamde „programma van Kasschau" uit het jaar 1945 bepaalde, dat de Duitse bevolking in Tsjecho-Slo- wakije het land moest verlaten en dat haar bezit verbeurd was verklaard. Deze harde reactie vond een gedeeltelijke ver klaring in het vroegere optreden van de Duitsers tegenover de oorspronkelijke bevolking, maar van de andere kant mag men de vraag stellen of de omstandig heden en de aard valt deze gedwongen emigratie somtijds niet in strijd zijn ge weest met de humaniteit. In alle geval stond men voor het feit dat 3»/2 miljoen Duitsers - dat is 20 procent van de be volking! - hun haardsteden moesten verlaten. Van deze oorspronkelijke groep zijn er op het ogenblik nog 160.000 over gebleven. meestal gespecialiseerde arbei ders. die over het gehele land verspreid wonen. Van de oude taaleilanden rondom Brünn, Olmütz, Iglau en Wisehau valt bijna «een spoor meer te ontdekken. Een van de steden, waar het Duitse element zich nog handhaaft, is Gablonz waar een betrekkelijk groot aantal Duitse arbei ders met hun gezinnen mocht blijven wonen om de bekende nationale fabri- katie van kunstedelstencn te handha ven. In deze stad met 35.000 inwoners leven nog 6.000 Duitsers. Ze zijn Tsje- choslowaak-e staatsburgers geworden en gelijkberechtigd met de overige bevol king. De meesten hebben familie en vrienden in Oostenrijk en West-Duits land. maar vooral de ouderen denken niet meer aan emigreren. vooreerst niet omdat de daanoor noodzakelijke ver gunning moeilijk te verkrijgen is en ver volgens omdat zij zich bij hun beschei- den bestaan hebben neergelegd en om- dat zij het waagstuk van een onzekere toekomst niet meer aandurven. IJzeren noodzakelijkheid De Tsjechoslowaakse instanties behan delen deze minderheden op faire wijze en zij kunnen zich dat ook veroorloven, omdat deze mensen volslagen ongevaar lijk zijn. Er is geen spoor meer van ach teruitzetting en hier en daar verschijnt er een klein weekblad in het Duits. De kinderen bezoeken de Tsjechische scho len en spreken alleen thuis nog Duits. Dat verleren ze bovendien spoedig weer wanneer ze trouwen en meestal in een zuiver Tsjechische omgeving komen te wonen. In de gebieden met een kleine Duitse minderheid zijn geen Duitse scholen, maar wel wordt er per week tweemaal twee uur onderwijs in het Duits gegeven. In de laatste tijd worden er voor de volksbibliotheken ook Duitse boeken en romans aangekocht men vertoont er soms Duitse films en geeft gelegenheid tot het houden van een Duitse lezing. Soms komen er in een stad als Gablonz toneelgezelschappen, die. tussen de stukken van moderne Russische auteurs, ook drama's van Shakespeare. Schiller en Goethe in het Duits opvoeren. De Duitse minderheid wordt dus beslist niet vervolgd, integen deel. bepaalde „rechten" worden geres pecteerd. Maar het is toch wel duidelijk dat deze 160.000 mensen, die over het gehele land verspreid leven, langzaam maar zeker hun taal. zeden en gewoon ten zullen opgeven. Het is een proces, dat zich onder de gegeven omstandighe den met ijzeren noodzakelijkheid vol trekt. En. gezien de voorgeschiedenis, is dit misschien ook wel de beste oplossing. daMs&orloaj'club Leiden opende kaa> seizoen uut uitvoering. Uidse kinderen konden. iKSckrüvaii voor Konmqimvfed-auj .DeVmnckwkifing* kaalt van avond, feest avondvealpkdey. /uwtfoupe

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11