Oók al aan de sigaar? Botsing in Katwijk: tien gewonden Amerikaanse raket gelaneeerd als proef voor maan-scliot Cor de Groot speelt Beethoven Vrachtauto ramde autobus f»te Jaargang Donderdag 24 april 1958 Vierde blad no. 29424 Neuskegel naar aarde teruggekeerd De Amerikaanse luchtmacht heeft tateren met succes een raket gelan terd om een geheime neusconus te ieproeven, die moet voorkomen, dat intercontinentale ballistische projec tielen ontploffen als zy op weg naar iet doel uit de ruimte in de atmosfeer erugkeren. De raket was een combi- jatie van de Vanguard en de Thor. Amerikaanse vliegtuigen en schepen tfcen op het ogenblik naar de neus- Jel van de raket in het zuiden van de ntische Oceaan. Men had aangeno- dat de kegel op circa 1000 mijl de Afrikaanse kust in zee terecht t komen. De kegel moet volgens plan i een parachute neerkomen. Hiermee men voorkomen, dat hij vernietigd dt. Het plotselinge contact met het ter zou hiertoe kunnen leiden. De iachute zou niet ontplooien voordat {instrumenten in de kegel belangrijke Irins Bernhard sprak op de „Westerdam" Bernhard heeft gistermiddag een lunch aan boord van de terdam" van de Holland-Amerika het woord gevoerd, na een inleiden- Speech van de voorzitter van de in- tionale stichting „Western World", |Paul Rijkens. ?ze stichting wil de landen van de tische Gemeenschap nader tot el- brengen. Ian de 85 gasten, die deze eerste ver dag van het maandblad „Western •ld" meevierden, zaten, met Prins nhard en de gastheren dr. Rijkens le directeur van de Holland-Amerika l, de heer W. H. de Monchy. de am- >adeurs van de Atlantische landen, edegedeeld werd. dat hier te lande is een ..Nederlandse Stichting Wes- World" is opgericht, die de doel- len van het blad ook door middel conferenties wil steunen. Voorzitter die nieuwe stichting is de heer O. E. Loupart secretaris is de heer J. tenhorst. RECHTZAKEN Milde straf voor knoeien in een paspoort vereenkomstig de eis veroordeelde de gse politierechter een 33-jarige in- nster van Noordwijk tot veertig gul- boete of acht dagen. Ze had in ok- r 1957 een paspoort, dat verlopen zelf langer geldig gemaakt. Bij een isstation was ze aangehouden, maar de douane had ze een bewijsje ge ren, dat ze verder kon reizen naar tserland. Ze ging daar heen om haar leden zuster de laatste eer te be en. „Als ik geweten had dat het zo lakkelijk ging had ik het paspoort vervalst", zei ze nu. e officier van Justitie hield bij zijn rekening met de omstandigheden, t hij kon zich. voorstellen, dat men ulkè omstandigheden dingen doet. men anders wel uit het hoofd zal n. De rechter vond, dat het een zeer ectabele wens was geweest om de •afenis van de zuster te gaan bijwo- maar nu die reis door was gegaan i hij toch. dat een boete van veer- irulden voor het eigenmachtig hande wei op zijn plaats was. chipper sloeg zijn vrouw lent U samen zo oud geworden om ar te mishandelen?", vroeg de Haag- olitlerechter aan een 58-jarige bin- schipper. die op 17 september j.l. zijn arige echtgenote in Katwijk een tslag had gegeven. „Het is niet zo maar het feit ligt er. Wij zijn van ire hetzelfde. Onze naturen passen 1 bij elkaar", zei de verdachte, was ruzie ontstaan over de koffie, dit gebeuren was de vrouw wegge- i en eerst in januari teruggekomen, 'er tel de de schipper. Toen was er a weer ruzie over de koffie ontstaan, paar dagen waren ze bij elkaar ge en. waarbij ieder zijn eigen kostje ite en ieder de eigen sokken stopte, rop de vrouw weer weg was gegaan, verdachte wist niet waar ze nu was. reenkomstig de eis werd de schipper lordeeld tot f. 25 boete of vijf dagen. i Van Nelle bestellen Loongrens besluiten werktijden Advies tot f 6900 sociale commissie van de Sociaal- onomische Raad heeft de Staats- cretaris van Sociale Zaken geadvi- trd het jaarlijkse looninkomen ter bakening van de werkingssfeer van werktijdenbesluiten voor kantoren, or koffiehuis- en hotelpersoneel en •or pakhuizen te verhogen van 5000.tot f. 6900.Ook voor de langs afgekondigde werktydenbe- liten voor bioscopen en voor bad- zweminrichtingen, alsmede voor het 'g; uit te vaardigen werktijdenbesluit or de z.g. restgroepen heeft de clale commissie een loongrens van 6900.voorgesteld. loonsverhogingen welke, na de ringsverklaring van 19 maart 1956 de mogelijkheid van loonstijgingen ten hoogste 6%, in verreweg de ste bedrijfstakken zijn toegepast, als- de compensatie van de A.O.W.- ïie en van de huurverhoging hebben loonpeil in de laatste jaren doen en. Dit betekent dat bij handhaving de huidige loongrens enige groepen nemers, voor wie indertijd de met ferktijdenbesluiten beoogde bescher- mede noodzakelijk werd geacht, deze bescherming nu verstoken zou- moeten blijven. aewel in het Horecabedrijf de vaste Q en garantielonen na het regerings- ftuniqué niet verhoogd zijn, ziet de lie commissie geen genoegzame rede- om voor deze categorie een lagere grens aan te bevelen. Naar haar ing zal voor de verschillende werk- nbesluiten, waar enigszins mogelijk, gelijke loongrens moeten gelden i thans voorgestelde loongrens komt een met die van de sociale verzeke- swetten. gegevens hadden verzameld over de tem peratuur, die door wrijving ontstaat als de kegel weer in de dichtere luchtlagen komt. Volgens niet-officiële mededelingen bevinden zich in de kegel o.m. een radio-zender, een kleurregister, een ap paraat om de haaien op een afstand te houden, flikkerlichten en een drijf toe stel. Dit laatste toestel moet de kegel drijvende houden, totdat men hem heeft gevonden. Van onofficiële zijde werd voorts meegedeeld, dat het lanceren van deze raket beschouwd moet worden als een proef, voorafgaand aan de eerste po ging van de luchtmacht om een pro jectiel naar de maan te zenden. Advertentie Van Nelle bestellen Holle bolle Gijs. Het Rotterdamse restaurant, waar men enige jaren gedurende 90 mi nuten ongelimiteerd heeft kunnen eten en drinken voor een tientje, heeft dit experiment moeten sta ken. Wie er zich nog eens een keer aan wil wagen moet tweemaal zo veel neertellen. De oorzaak is, dat de min of meer normale klanten het verlies niet konden goedmaken, dat veroor zaakt werd door lieden, die er meermalen een soort weddenschap van schenen te maken. Zo heeft één klant het bestaan het volgende menu binnen die 90 minuten naar binnen te werken: een Russisch ei. soep. drie porties tong. twee porties goulash, vijf por ties kip, evenzoveel porties bief stuk. een portie ossetong. drie cou pes ijs, tweemaal fruit en een kop koffie, nog ongeacht de wijnen, die hij in onbeperkte mate zelf kon tappen! De man moet over een driedubbele maag beschikt heb ben Gokzucht onverenigbaar met geloof PROTESTANTSE KERKMUZIEKSCHOOL De generale synode der Geref. Kerken heeft in haar gisteren te Assen gehou den zitting verscheidene rapporten be handeld. Ds. J. C. Hagen rapporteerde over een verzoek tot deelneming aan de Protes tantse Kerkmuziekschool. De synode be sloot na enige discussie aan het mode- ramen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk te berichten, dat zij ten aan zien van de Protestantse Kerkmuziek school gaarne een interkerkelijke sa menwerking wil overwegen, doch het op prijs stelt vooraf door middel van een commissie met curatorium van de school een samenspreking te hebben over het aan deze school te geven onderwijs. De synode zal een commissie benoemen van vijf leden, bestaande uit drie organisten, een musicoloog en een theoloog, die met het curatorium van de Protestantse Kerkmuziekschool nader zal samenspre- ken over enkele zaken, rakend deze ma terie. GOKZUCHT Prof. dr. R Schippers rapporteerde over een schrijven van de particuliere synode van Gelderland inzake de toe nemende gokzucht. De synode sprak in haar overwegingen uit, dat deze gok zucht volstrekt te veroordelen is. omdat zij in strijd is met de belijdenis van de Majoor Koopman werd met echt genote en zoon gisterochtend harte lijk toegejuicht, toen hij vrijgespro ken het Hoog Militair Gerechtshof verliet. naam van de Verlosser als zaligheid en welvaart voor allen. Ook omdat zij men sen gewent het gewoon te vinden, dat wat de één wint. door honderden ande ren verloren wordt. Ook oordeelt zij gokken een verkeerd gebruik van het aan mensen toever trouwde geld en een aantasting van de zedelijke volkskracht. Daarom sprak zij uit, dat gokzucht onverenigbaar is met het geloof, dat door de liefde werkt en dat daarom in voorkomende gevallen door de ambtsdragers tegen haar met grote ernst moet worden gewaarschuwd. In haar avondzitting heeft de synode het besluit genomen een studiecommis sie in het leven te roepen, waarin be oefenaars van de theologie, de psycholo gie en de psychiatrie zitting zullen heb ben, benevens enkele ambtsdragers. Deze commissie ontving de opdracht het psy chologisch onderzoek van aanstaande dienaren des Woords in de Geref. Ker ken in studie te nemen met alle daar mede voor het kerkelijk leven samen hangende vragen. Verbetering in particuliere woningbouw Minister Witte heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het thans met de particuliere bouw weer beter begint te lopen. Voor april wor den 3000 aanvragen voor Ryksgoedkeu- ring verwacht tegen b.v. 2033 in janu ari j.l. Ook komt er een verbetering in het aantal premiewoningen, dat voor eigen bewoning is bedoeld. Het ligt zeker niet in de bedoeling de subsidie van de premiebouwte verhogen, aldus de minister. Hierop werd aangevangen met de be handeling van de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Over de aandrang om over te gaan tot het bouwen van 10.000 extra woning wetwoningen zeide minister Witte, dat er vraagstukken zijn, die van nog groter primair belang zyn dan de woningbouw. Een uitgave van 180 miljoen gulden is thans niet verantwoord. Als de gezond heid van 's lands financiën en de positie van de gulden zouden worden aangetast, dan zou dit ook de woningbouw aan tasten. De begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid werd hierop z.h.st. goed gekeurd. Advertentie Van Nelle bestellen Atoomschepen nog te duur Volgens het jaaroverzicht van Lloyds' „register of shipping" zullen schepen, welke door middel van kernenergie wor den voortbewogen, op basis der kosten voorlopig niet kunnen concurreren met stoomschepen. Kostenoverwegingen ma ken de voortbeweging door middel van kernenergie voorlopig niet aantrekkelijk voor reders. De proefnemingen met de kernenergie hebben aangetoond, dat de werking van door kernenergie voortbe wogen motoren betrouwbaar is, doch de combinatie van kapitaalkosten en brand stofkosten is de bepalende factor. Vol gens het overzicht zal het nog wel enige Jaren duren voordat schepen voortbe wogen door middel van kernenergie zul len kunnen concurreren met de bestaan de schepen. Advertentie Van Nelle bestellen Man doodt vrouw bij echtelijke twist In een echtelijke twist heeft een 34-jarüge fabrieksarbeider te Nieuweschans zijn 34-jarige echtgenote met een broodmes zodanig verwond, dat de vrouw ter plaatse aan de verwondin gen is bezweken. De man waarschuwde de dokter en is door de Rijkspolitie te Nieuweschans gearresteerd. Het echtpaar had drie kinderen, namelijk van 9, 4 en 1 jaar. Het drama heeft zioh afgespeeld in de echtelijke woning aan het Oudezijl te Nieuwe schans. Advertentie Van Nelle bestellen Oude schilderijen in Londen verdoekt op nylon Nederlandse restaurateurs van schil derijen zijn bijzonder geïnteresseerd in een in Engeland genomen proefneming met het verdoeken van een antiek schil derij op nylon. In de „National Gallery" te Londen zijn deskundigen bezig het linnen van oude meesterwerken te vervangen door een nylon weefsel. Dit weefsel zou door zijn houdbaarheid en geringe capaciteit voor vochtopneming te verkiezen zijn boven linnen. Een groot schilderij uit de school van Bassano <16de eeuw» „De aanbidding door de herders" van de „National Gal lery" is reeds op nylonweefsel verdoekt. Rook met verstand, rook met smaak, rook sigaren! Opzienbarend voor Alpben: 7/i saineniverking met Rijnlands Orkest We zfjn nu al heel wat keren het Rijnlands Orkest gaan beluisteren, maar nooit hebben we dat als een plichtmatige gang gevoeld. In dit streekorkest zit een zeer gezonde ambitie en het besef een erezaak te dienen tegenover de cultuur. Daardoor kan men, zonder ontmoediging, bergen werk verzetten. Het tegen gestelde, de overmoed, krijgt gelukkig geen kans. Daarvoor zorgt Otto Hamburg. En dit is in de laatste drie jaar wel duidelijk geworden: men heeft in deze vakman, die Bouw Lemkes opvolgde, een weloverwegende en wilszekere leider gekozen. JiltM A J - Bij amateurs zijn de krachten zelden gelijk Men kan daarom altijd wel te korten in technische vaardigheid op sporen. Daardoor durft men een brede klankontwikkeling niet aan. met gevolg, dat de samensmeltende totaliteit van de geluidsontplooiing wegblijft. Hier ligt de wezenlijke grens met het beroepsorkest. We hebben echter geen enkele be hoefte om bij amateurs op de letter van het gepresteerde te letten, zodra maar de notenbeelden tot klankbeelden en dus tot muziek zijn geworden. En dat was het geval. Solist was onze grootste pianist. Een man met wereldnaam: Cor de Groot. Misschien zal Alphen zijns gelijke niet meer weerzien! Dit optreden is een op zienbarend feit in de kroniek der ge meente. De bevolking heeft het ook zo toegrepen, want men is in groten getale opgegaan naar de wijde Julianakerk. In de oorlog was De Groot in Hazers- woude ondergedoken en wel ten huize van de fluitist Dirk Wesseling, lid van het orkest. We mogen dus gevoeglijk daarin de verklaring zien van De Groot's verschijning op een Alphens podium. Om hem te begeleiden in Beethovens 3de pianoconcert heeft Hamburg alles op haren en snaren gezet, in de weer met dwingende leiding. Hij kreeg de strijkers, die zich trouwens heel de avond als een hechte eenheid voorde den, goed mee en bij periodes gaven zij zelfs een welsprekende klankspraak af, hetgeen ook te zeggen valt van trekjes van fluit en hobo. In het begin was het even een tasten naar verstandhouding inzake de tempo regeling. Toen die er eenmaal was, deed de pianist alles om zich naar de capaci teit van het orkest te voegen, zonder een zweem om met zijn heldere en wei geslepen superieure pianistiek de domi nerende partij te worden. In vrije passages in de hoekdelen liet hij zich echter gaan en eerst recht in de fraaie cadens ivan hem zelf?) aan het eind van het eerste Allegro. Het langzame deel bracht ontroering. Tientallen malen hoorden we De Groot, maar deze sublieme overgave in pure eenvoud, zowel in de toon- geving als in de optovering van de geestelijke achtergronden en de ge voelswaarden, noemen we toch zeld zaam. In deze wyding heeft hij diri gent en orkest mee opgenomen en ongetwijfeld ook de luisteraar doen delen in de geheime gloed, die opfon- kelde uit dit ongemeen schone Largo. Met bloemen en een ovatie nam hjj afscheid, op attente wijze zijn bege leiders daarin betrekkend. Het geestelijk klimaat was zo geheel voorbereid om Elgar's Serenade in en voor strijkers in een cantabele, van Advertentie Van Nelle bestellen Succesvolle Tournee Concertgebouworkest Zeer voldaan is gisteravond laat het Concertgebouworkest per trein in Am sterdam teruggekeerd van een 11-daags- tournee door Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. In totaal werden 9 concerten gegeven (Duitsland 3. Zwitserland 5 en Frankrijk 1). Er werd voor bijna altijd uitverkochte zalen gespeeld. Er werden concerten gegeven o.l.v. Eduard van Bei- num en Eugen Jochum. De grootste suc cessen waren de concerten in Zürich, Bern. Stuttgart en Straatsburg. Het orkest trad voor de eerste maal op in: Bad Godesberg, Lugano. Biel en Straats burg. Ad\ertentle Van Nelle bestellen ZoaJs wij reeds in een deel van de oplage van ons blad van gisteren berichtten, vond er gistermorgen te omstreeks elf uur op de Zeeweg te Katwijk aan den Rijn, ter hoogte van het Waterloopje, een botsing plaats tussen een vrachtauto, komen de uit de richting Katwijk aan Zee, en een van de tegenovergestelde zijde nade rende autobus van de NZHVM, rijdende in de dienst Den Haag—Haarlem. het stuur tiaar rechts om te gooien, waardoor de wagen dwars over de tramrails kwam te staan. De chauffeur van de vrachtwagen, een 23-jarige inwoner van Lisse, werd uit de cabine geslingerd en bleef met een aan tal bloedende wonden en een zware her senschudding op straat liggen. De passagiers van de bus werden door een geworpen door de schok van de bot sing en een achttal van hen liep verwon dingen op. voornamelijk veroorzaakt door brekend glas, die echter geen van alle van ernstige aard waren. Een der passagiers brok bovendien een pols. ter wijl van een andere inzittende, een dame uit Katwijk aan Zee. het onderge bit uit de mond werd geslagen. Defect aan de reminrichting Het ongeval werd veroorzaakt door een deject aan de reminrichting van de vrachtauto, die, toen de bestuur der afremde in verband met het passeren van de autobus, plotseling het linker voorwiel blokkeerde. Dit had tot gevolg dat de vracht auto naar links zwenkte en met gro te kracht de linkervoorzijde van de bus ramde. De chauffeur van de autobus trachtte nog op het laatste ogenblik een botsing te ontgaan door Deze opname van de beide deer lijk gehavende wagens werd kort na de botsing gemaakt. (Foto LD./Jaap van Duljn. Katwfjk) Ter plaatse van het ongeval werd eer ste hulp verleend door de doktoren J. Bergman, C. J. Hagen en K. J. E. Slag molen. De chauffeur van de vrachtauto werd, samen met een mederijder van die wa gen. per ambulance-auto naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht, De mederijder, die een hand blessure had opgelopen, kon echter na te zijn behandeld naar zijn woning te rugkeren. Zowel de vrachtauto als de autobus werden aan de voorzijde geheel vernield. Het is zeker aan het koelbloedig optre den van de autobus-chauffeur, een 27- jarige Haarlemmer, die door het maken van de uitwijkingsmanouevre bewerk stelligde. dat de kracht van de botsing enigszins werd opgevangen, te danken, dat de gevolgen van dit treffen niet ern stiger waren. De chauffeur wist zich wonder boven wonder zonder enig let sel uit de totaal vernielde cabine van de bus te bevrijden. Jacques Gans gedagvaard wegens belediging Naar het „Nieuws van de Dag" meldt is de kroniekschrijver Jacques Gans door de Officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam gedag vaard wegens „het zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in beledigende vorm uitlaten over het openbaar gezag". Jacques Gans schrijft geregeld kro nieken in de „Telegraaf" en in genoemde krant. De uitlatingen, waarover de dag vaarding handelt, hebben, naar het .Nieuws van de Dag" mededeelt, be trekking op het proces van majoor K. In het nieuwe vakantie- en studie oord van het NVV, dat de naam zal dragen van de vroegere verbondsvoorzit ter Evert Kupers. wordt zaterdag 17 mei a.s. officieel geopend. Universitair Asyl Fonds bestaat 10 jaar Op 14 mei a.s. zal de Stichting Uni versitair Asyl Fonds gedenken, dat zij 10 jaren lang steun verleent aan ge vluchte studenten. Dit feit zal worden herdacht in een bijeenkomst, welke op die dag in de Geertekerk te Utrecht zal worden ge houden. In deze bijeenkomst zal de mi nister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. een rede uit spreken. Verder zal een speciaal nummer ver schijnen van het tijdschrift ..Moment opname". COR DE GROOT krampachtigheid vrije sfeer te brengen, en hier is het orkest wel het gaafst geweest Deze Serenade zingt aldoor. Artistiek groot is het werk niet, maar het is zo dankbaar vervuld van herin neringen aan de grote romantische componisten, dat het vertrouwd in de oren klinkt. Helemaal vertrouwd klonk Handel's overbekende „Water Music"-suite. Het programma heeft er uitvoerig over in gelicht. alleen is de mededeling: „in elk geval werd het werk in bijzijn des konings uitgevoerd" historisch en Juist. Het concert is aangevangen met de weinig gespeelde, galante en melodieuse Sinfonia in D van Christian Bach. De strijkers klonken daarin erg teer en minutieus, ook dof, wat de schuld van de akoestiek moet zijn. Fagot en fluit hadden er aardige momenten De echte italianiserende bel canto-streek hebben we erin gemist. Maar de beide dames aan de contrabas hadden daarvan geen last! V. Advertentie Van Nelle bestellen Jubileum Bond van bierhandelaren Het Bureau Bierhandel en Mineraal waterindustrie van de Algemene Ned. Bond van Bierhandelaren en Mineraal waterfabrikanten houdt in het Kurhaus te Scheveningen zijn jaarlijkse congres en viert tevens zijn 25-jarig bestaan. De vergadering werd gistermorgen ge opend door drs. J. H. D. van der Kwast, directeur-generaal van Handel en Nij verheid van het ministerie van Economi sche Zaken. Voorts spraken de heer C. Rijks, se cretaris van de bond een herdenkings rede en de voorzitter, mr. C. J. D. Becht een feestrede uit. Voor de lunch deelde de heer H. H. Garrelds van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. dat de heer Rijks, die 25 jaar se cretaris van de bond is. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gisteravond vierde de bond feest in het Kurhaus met een cabaret en dans- programma.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7