Padvind(st)ersdieiist in Marekerk Loodsschipper J. Vink„lNiel alleen voor je zelf bezig zijn" j VLIELAND'S Zaadhande! Mobilisatiekruisdragers en oud- strijders op visvangst in Azië Gebouw van de KSG op de Expo hangt aan zes geweldige bogen 97ate jaargang Donderdag 24 april 1958 Tweede blad no, 29424 St. Jorisdag in Leiden „Zijn wij in ons leven alleen maar bezig met ons zelf of is er ook een klein beetje liefde voor een ander bij? Een weinig trouw en hartelijk?" Deze vraag stelde loodsschipper J. Vink uit Katwijk aan Zee gisteravond in de Marekerk centraal toen hij de honderden welpen, verkenners, padvindsters en kabouters nog eens herinnerde aan hun belofte een goed padvind(st)er te zijn. Deze dienst, welke in het kader van de St.-Jorisdag was belegd door het Ned. Padvindstersgilde en „De Nederlandse Padvinders" en een liturgisch karakter droeg, werd mede bijgewoond door de presidente van het N.P.G., mevr. N. A. den Haan-Groen, de D.C. van dit Gilde, mevr. L. S. Groen-v. d. Vijver, de dis trictscommissaris van de N.P.V., de heer A. Beekes, de assistent-D.C., de heer A. Valkenburgh en de heer J. W. Corne- lisse O D.C. van Leiden. Na de vlaggenparade, het zingen van „Wilt heden nu treden" en het voor lezen van de wet van Christus, traden een padvindster en een verkenner naar voren om de padvind<st)ersjeugd op deze St.-Jorisdag nog eens te herinne ren aan de eens door haar afgelegde Gilde- en Padvinderswet. Loodsschipper Vink, die in zijn toe spraak nog even teruggreep op het ge vierde paasfeest, wees daarbij op de uit spraak van Petrus: „ik ga vissen" en diens daarop gevolgde wonderbaarlijke visvangst: nadat men een gehele nacht niets gevangen had, wierpen de vissers op uitnodiging van Jezus, die van de oever af hun vruchteloze pogingen had gadegeslagen, het net opnieuw uit, dat daarna een menigte vissen bevatte. Caltex Petroleum verzorgde filmavond voor L.D.-personeel Voor een groot aantal leden (en hun clames) van de personeelsvereniging ..Leidsch Dagblad" verzorgde de Caltex Petroleum Maatschappij gisteravond in de Kleine Stadsgehoorzaal een voortref felijk filmprogramma. Na een welkomst woord van de voorzitter der P.V de heer J. J. Heemskerk, en een inleidende toespraak van de heer L. Nijhuis van de Caltex, draaide operateur Smit een zes tal films, waarvan vier in kleur: de twee in zwart-wit waren grappige tekenfilms uit de produktie van Walter Lantz. Voor de pauze werden „Avontuur in West-Australie" en „Vooruitstrevend Noorwegen" getoond, waarvan de eerste een indrukwekkend beeld geeft van de enorme technische inspanning, waarmee het boren naar olie gepaard gaat. Ook als het eerste resultaat aan de verwach tingen der geologen voldoet, kan het verdere verloop der boringen tot teleur stelling leiden en belangrijke kapitalen verloren doen gaan. De film over Noor wegen, eveneens in fraai kleuren, was een soort „Rahmen-erzahlung": de drie eerste winnaars van het springen op de beroemde ski-schans bij Oslo wonen toe vallig in het noorden, midden en zuiden des lands. De film volgt hen naar huis, waardoor de toeschouwer een rijk-geva rieerd beeld krijgt van het leven in Noorwegen. Ook niet-automobilisten ge noten na de pauze van de jubileumrally van oude auto's in het zuiden van Enge land. Heerlijk-ouderwetse voorlopers van de gestroomlijnde wagens van onze tijd passeerden in al hun verscheidenheid de revue. Na de tweede tekenfilm werd de avond besloten met de vertoning van „Reis door Afrika", een reis, welke be gint in Kaapstad om dan om. via Jo hannesburg. Pretoria en Durban een zeer boeiend beeld te geven van het die renleven in Krugerpark en in de grootse ruimte van het Afrikaanse veld. Ook het interessante stamleven van de in boorlingen kreeg overvloedig zijn deel in dit prachtige filmwerk van Paul Hoef- ler. De hartelijke woorden van dank. aan het slot van deze avond tot de Caltex gesproken door de heer E. A. E. van Dishoeck, adjunct-directeur van het „Leidsch Dagblad", oogstten aller in stemming. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wilhelmina Ida Maria, dr van D. W. Barnlng en A. W. J. van den Brink; Marg- Je Wilhelmina, dr van A. van der Stelt en A van Wieringen; Jacoba. dr van J. Glas bergen en P. Arnoldus; Yvonne Marian, dr van W. C. Hendriksen en J. H. de Klerk; Dick, zn van C. de Ru en E. Akershoek; Koenraad André. zn van A. W. T. GIJsbers en A. C. M. Kalkhoven; Fred, zn van K. Schellingerhout en J. A. de Rooij; Chris tina. dr van H. Lepelaar en E. Stikkelorum Charles Peter, zn van H. R Bannier en A. M. M. van Nes; Willem Marinus, zn van W. M. van Wingerden en J. P. J. Kloos. GETROUWD J. Vermelj en G. C. Scheltema. OVERLEDEN M. C. Heezen. 65 Jaar, weduwe van C. Remmerswaal; J G. Abbink, 71 Jaar, echt genote van W. Monfils; A. S. de Vink, 59 Jaar, echtgenote van J. J. van Oijen; J. T. van den Bosch, 71 Jaar. man; D. Buitenom 68 Jaar, man; J. Kanaar. 71 Jaar, weduwe van W. A. H. Schade; G. Oostveen, 81 Jaar, Spreker bracht deze visvangst over op het werk van alle dag. Jezus, de grootste padvinder en leidsman, die er is, slaat ons in ons werk geda en vraagt ons of er ook voor Hem iets bij is. Is het steeds maar ons eigen-ik, of gaan wij ook tot de ander. In dit verband herinnerde spreker aan het bijbelwoord: „Gy zult de naaste liefhebben als Uzelf". Geheel in overeenstemming met deze toespraak werd gezongen „God roept ons broeders tot de daad". Alvorens de dienst beëindigd werd, volgde de uitzending van de pad- vind (st)ersjeugd. Ditmaal waren hier voor de volgende woorden gekozen: „God zegene allen van onze wereldbroeder schap van padvinders en padvindsters. En Hij gebruike jou en mij voor wat waarachtig goed en waarachtig schoon Na afloop van deze dienst vertrok men naar verschillende plaatsen in de stad waar de kampvuren opvlamden tot besluit van deze zinrijke viering van de St.-Jorisdag. Gelijktijdig kwam de kring Rijnland van de Broederschap van oud-padvin ders in het districtshoofdkwartier der N.P.V. aan de Hooglandse Kerkgracht bijeen, waar men zich eveneens bezon op de eens afgelegde padvindersbelofte. Na afloop van de padvinders- dienst volgde nog een ontmoeting van de staf met loodsschipper J. Vink. V.l.n.r. de loodsschipper. de D. C. mevr. L. S. Groen-Van der Vijver, de D.C. van de N.P.V.. de heer A. Beekest mej. W. A. van Amerongen. ass. D.C. van de Wel pen en de presidente van het Ned. Padvindstersgilde. mevr. N. A. den Haan-Groen. (Foto L-D./Van Vliet) rROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld ..Kli nische vormen en epidemiologische ge gevens betreffende infecties door het E.- C.H.O. type 9 virus", de heer G. J. Bos. geboren te Veenendaal en thans wonen de te Vlaardingen. Gepromoveera tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Electrophoretische snelheid en elec- trisch geleidingsvermogen van natrium- carboxy-methy]-cellulose in oplossing", de heer P. J. Napjus, geboren te Sloch- teren en thans wonende te Bussum. Advertentie GRASMACHINES v a. f 33.50 GRASHARK f 1.45 GRASZAAD voor een mooi gazon. NIEUWE RIJN 50 - bij 't Gangetje J. P. Ouwerkerk in het zilver Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer J. P. Ouwerkerk, werkzaam bij de kettingcontrole in de kettingfabriek van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, by deze N.V. zijn intrede deed. Hedenoch tend werden de jubilaris en diens echt genote door de beide adjunct-direoteu- ren. ir. K. Bouman en ir. H. E. Kruyt, ontvangen in de vergaderzaal van het bedrijf. Ir. Kruyt sprak hier gelukwen sen uit en noemde de jubilaris een stille trouwe werker, die zijn taak steeds tot volle tevredenheid van de directie ver vult. Namens de directie bood spreker de heer Ouwerkerk een enveloppe met inhoud en een blauw herinneringsbord aan, waaraan het vererend getuigschrift en de zilveren penning van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel werden toe gevoegd. Vervolgens voerden nog het woord de heer G. v. d. Waals, bedrijfsleider van de kettingfabriek en de heer C. J. de Haas, lid van de ondernemingsraad die namens de collega's als geschenk een lamp aanbood. Na een dankwoord van de jubilaris bleef men nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen. 17DE EEUWSE BOERDERIJ MOET WIJKEN VOOR MODERNE GARAGE. De hoek Haarlemmerweg-Maresingel heeft sedert enkele weken een geheel an der aanzien gekregen. Stond er op dit punt eind vorig jaar nog een boerderij, het eerste bouwwerk, dat in 1630 buiten de Leidse wallen tot stand kwam, maar dat de laatste tijd eigenlijk in het geheel niet meer in het stadsbeeld paste, thans verrijst er op het vroegere domein van de familie Zwetsloot een zeer moderne garage, die dertig meter breed en bijna zeventig meter lang is en een hoogte van 71 a meter heeft. Het hoogste punt werd gisteren bereikt en dus ging de vlag in top. De garage die in de toekomst waarschijnlijk nog uitgebreid zal wor den aan de zijde van de Haarlemmer weg, met toonkamers en kantoorruim ten, waarboven dan nog acht flats ko men, wordt gebouwd in opdracht van Marel's Autobedrijf N. V. te Wassenaar, voor vestiging van de Elam (Eerste Leidse Automobiel Maatschappij N.V.». De Amsterdamse architect E. O. v. d. Berg hoopt het werk vóór 1 juli a.s. ge reed te hebben Men streeft er nl. naar op deze datum de opening van het nieuwe garagebedrijf te verrichten. Normaal vergadert de afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van „Het Mobilisatiekruis" steeds in „De Harmonie", maar voor gister avond was het terrein van actie ver legd naar de aula in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De aan dit museum verbonden inleider, de heer H. H. Frese, had voor zijn causerie over de visserij in Z.O.-Azië namelijk een aantal voorwerpen nodig, die niet vervoerd mochten worden en derhalve werd door de directie van het museum gastvrijheid geboden. Onder Zuid-Oost-Azië verstond de heer Frese zes landen, te weten Birma, Siam, Indo-China, Malakka. Indonesië en de Filippijnen met tezamen een be volking van meer dan 190 miljoen zie len. Daar mohammedanen geen var kensvlees mogen eten. het doden van dieren voor de Boeddhisten verboden is en vleeseten nog altijd een zekere luxe betekent, welke de vaak zeer arme vol ken in deze streken zich niet kunnen veroorloven, is het te begrijpen, dat vooral vis naast het hoofdvoedsel rijst of mais het belangrijkste bijgerecht vormt. Dit temeer omdat de geografi sche ligging van deze landen zich uit stekend voor de visvangst leent door de zeer lange kustlijnen. Maar om te kun nen vissen, moet men de gewoonten van de vissen zeer goed kennen. Eerst dan is het mogelijk met succes te pro beren de vissen te slim af te zijn. In de tropische wateren uit die streken komen zo'n vijfhonderd vissoorten voor, •maar de visvangst bepaalt zich hoofd zakelijk tot een veertiental soorten. De heer Frese ging de verschillende soor ten na met hun bijzondere gewoonten, waarna hij aan de hand van een aantal museumstukken toonde op welke wijze men tracht deze soorten te verschalken. De voorbeelden, welke hij ter beschik king had, waren in hoofdzaak uit Indo nesië afkomstig, maar hij kon ze met een gerust geweten tonen, daar hem ge bleken was, dat in de omliggende lan den vrijwel steeds dezelfde vistuigen werden gebruikt. Trouwens vele van deze zijn zij het in iets andere vorm ook in onze streken bekend. Na de pauze werd een tweetal films getoond. „Visvangst in Indonesië" was een documentaire in samenwerking met het Museum voor Volkenkunde gemon teerd uit oude filmjournaals, de andere rolprent „Pukat Payang" was vervaar digd door een Brit. Onder meer werd een spectaculair beeld gegeven van de tonijnenvangst, waarbij zo'n twintigtal hengelaars achter elkaar deze flinke vissen uit het water opsloeg. Voor de ware liefhebbers om van te watertan den Aan de inleiding was een korte verga dering voorafgegaan, welke onder lei ding stond van de vice-voorzitter, dr. P. H. Pott, die telkenmale het woord moest geven aan de secretaris-penningmeester de heer J. Pieneman voor het voorlezen van achtereenvolgens een verslag van de algemene jaarvergadering, een jaar overzicht van de afdeling en een finan cieel overzicht. Uit een en ander bleek, dat de vereniging momenteel 163 leden telt en over een kapitaal van f. 205 be schikt. Voorts werd gememoreerd, dat de heer Pieneman voor zijn werk voor de vereniging door het hoofdbestuur is onderscheiden met het kruis van ver diensten in brons. Filmavond L.O.Z. In de grote zaal van „Den Burcht" was gisteravond vrijwel geen enkele stoel onbezet. Het Leids Onderling Ziekenfonds organiseerde er n.I. een voorlichtingsbijeenkomst, welke mede dank z^j de vertoning van enkele films een gezellig karakter droeg. De voorzitter, de heer J. J. van Stra len. deelde aan het begin van de avond mede. dat het zo langzamerhand een traditie van het L.O.Z. is geworden om ieder jaar één of meerdere bijeenkom sten te beleggen met als voornaamste doel het geven van inlichtingen aan de verzekerden over al hetgeen erop het gebied van het ziekenfondswezen te koop is. Voorts moest hij melding ma ken van het feit. dat de spieker van de avond, de heer W. M Metman. door omstandigheden verhinderd was aanwe zig te zijn. In diens plaats zou echter de voorzitter van de Centrale Bond van Onderlingbeheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, het woord voeren. Deze vertelde zeer in het alge meen hoe op dit ogenblik de situatie in het ziekenfondswezen is, hoe zij in het verleden was en hoe zij in de toekomst behoort te zijn. Duidelijk toonde spreker aan, dat de geneeskundige verzorging in ons land thans beter is dan vroeger ooit het geval is geweest. De ziekenfondsen hebben een en ander echter eerst na moeizame arbeid weten te bereiken. Een toestand van volmaaktheid is er even wel nog niet. In dit verband gaf spreker als zijn vaste overtuiging te kennen, dat er ook voor de vrijwillig verzekerden een premie naar draagkracht geheven dient te worden. Voor vele van de twee miljoen vrijwillig verzekerden (het aantal ver plicht verzekerden in ons land bedraagt ongeveer zes miljoen) is de huidige pre mie beslist te hoog. Voorts betreurde spreker het, dat binnen het raam van het ziekenfondswezen nog geen oplos sing is gevonden voor het bejaarden- vraagstuk. Men zal er voor moeten op passen van de bejaardentehuizen geen opbergplaatsen voor oude mensen te maken zoals nog al te dikwijls gebeurt. Ook waar het vele psychiatrische in richtingen betreft kan het ziekenfonds wezen nog te weinig doen. De heer Van Lienden hoopte, dat de nieuwe wetge ving op dit terrein oorzaak van veel verbeteringen zal zijn. Na een serie korte medische filmpjes werd later op de avond de rolprent „Dr. Christian en de vrouwen" gedraaid. Deze laatste film bracht o.m. de ver houding tussen huisarts en patiënten in beeld. Vanavond is er een tweede bijeen komst van het L.O.Z., eveneens in „Den Burcht". INTERNATIONAAL KERKCONTACT Het contact, dat de Vrije Evangelische Gemeente van Dordrecht heeft met de zustergemeenten van Halle en enkele in de omgeving van deze Duitse stad ge legen plaatsjes, heeft er toe geleid, dat ongeveer honderd Duitsers zaterdag en zondag de gasten zullen zijn van de Dordtse gemeente. Zij zullen niet in ho tels. maar bij leden van de Vrije Evan gelische Gemeente worden onderge bracht. Zondagmorgen zal een bijzondere dienst worden gehouden, waarin voor zullen gaan de Dordtse predikant, ds. Jac. Verboom, en de voorganger van Halle, Pfarrer W. Haselhorst. Zomer 1957 647 uren zonneschijn Hoeveel „zonne-uren" zullen er straks in Uw vakantie vallen Volgens de weerkundigen van De Bilt schonk ons de zomer van 1957 welgeteld 647 ,,zonne- uren". Hoeveel zonne-uren en zomerse dagen ons de komende maanden brengen zullen? Nie mand weet het, U niet. wij niet en ook De Bilt waagt zich niet aan voorspellingen. Allemaal hopen we, dat het er véél zullen zijn. Maar veel of weinig één ding staat vast: zomerse dagen ko men er. En mét de zomerse dagen de drang om ons van alle overtollige kle ding te. ontdoen. We gaan er lekker luchtig bijlopen. We profiteren van het mooie weer, van het lekker-lang-licht- zijn, en als het maar even kan, trekken wij erop uit. Gun ook Uw voeten dan het schoeisel, dat bij de zomer en het zomerse weer past. Gun ze de vrijheid, het luchtige en de soepelheid, die ze 's win ters moeten missen. Gun ze sandalen. Maar pas op. Laat 't dan goede sandalen zijn: sandalen, die niet alleen luchtig en buigzaam zijn. maar daarbij zo degelijk, dat Uw voeten ook de steun krijgen, die ze juist op warme dagen zo dringend nodig hebben. Schenk vooral ook aandacht aan de pasvorm, want sandalen, ja juist sandalen, moeten vóór alles precies en heerlijk passen. ROBINSON heeft voor deze zomer een keur van modellen: met en zonder neus - met open en met dichte hiel - met leren zool en met de sportieve Robin- son-Ballonzool. Maar ook met Aantal uren zonneschijn in juni 1957 (bron: K.N.M.I. de Bilt) de ROBINSON GARANTIE- rubberzool. die minstens 6 maan den meegaat. En allemaal met de bekende Robinson-pasvorm en van de even bekende Robinson-kwali- teit. En de prijzen? Die zullen U meevallen. Uitzonderlijk laag voor zóveel kwaliteit, voor zó veel voetcomfort. Gun daarom ook Uw voeten een prettige zomer: gun ze goede sandalen - dus ROBINSON. ilen •sandi vacantie voor voeten! GELD GESTOLEN VOOR RIJLESSEN. Twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd en f.25 boete of vijf dagen met twee jaar toezicht van de Prot. Chr. Reclassering legde de Haagse politierechter overeen komstig de eis op aan een monteur uit Leiden. Op Valkenburg had deze ver dachte op diverse tijdstippen uit kleed lokalen e.d bankbiljetten van tien gul den weggenomen. De verdachte erkende dit. Hij had rij lessen willen hebben en was bang hier voor geld te kort te komen. Aan zijn vader durfde hij het niet vragen. In middels heeft de verdachte zijn rijbewijs gehaald en ondanks zijn misstappen heeft hij zijn betrekking behouden. LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS De agenda van de vergadering van Leidse postzegelverzamelaars gisteravond in De Kleine Burcht was wat overladen, maar men heeft haar snel kunnen af handelen. De heer D. J. Meiboom, voor zitter, heette aan het begin van de ver gadering vele leden hartelijk welkom. De verloting werd deze avond uitgesteld tot de vergadering van 28 mei. Weder om heeft zich een aantal kandidaat leden gemeld. Uit de mededelingen bleek, dat de volgende bondsvergadering in 1959 in Den Bosch wordt gehouden. Het lid, de heer Kraajenbrink, heeft deelgenomen aan de lezing en wedstrijd en hij sleepte daarbij de derde prijs in de wacht met een lezing over „Het post verkeer in Ned. Indië van 1940 —1945". De voorzitter feliciteerde de heer Kraa jenbrink met het prachtige resultaat. De veiling had hierna een vl'ot verloop, waarna de leden nog enige tijd bijeen bleven om van gedachten en postzegels te wisselen. Geen brood op Koninginnedag Naar aanleiding van de desbetreffende bepalingen van de verbindend ver klaarde C.A.O. voor het bakkersbedrijf, vestigt het georganiseerd overleg van werkgevers-, en werknemers-organisaties in deze bedrijfstak er de aandacht van het publiek op, dat op Koninginnedag, 30 april a.s., op welke dag tevens de nationale feestdag wordt gevierd, geen vers brood zal worden gebakken en be zorgd en dat ook de bakkerswinkels op deze dag gesloten zullen zijn. Jeugdmisdadigheid in de V.S. sterk toegenomen In de Ver. Staten zijn in 1957 bijna 2.800.000 zware misdaden gepleegd, on geveer 24 procent meer dan het gemid delde van de afgelopen vijf jaar. Volgens officiële cijfers is het aantal misdaden door jongelieden beneden de 18 jaar ge pleegd, sedert 1952 met 55 procent toe genomen. 47.2 procent van alle arresta ties wegens zware misdaden in 1957 be trof jeugdige personen. HORECAPERSONEEL BLIJFT IJVEREN VOOR 48-URIGE WERKWEEK. De voorzitter van de Bond van Ho- recapersoneel, de heer J. A. Wagener, heeft gisteren op het congres van de Bond te Amsterdam medegedeeld, dat het bestuur zal blijven ijveren voor een 48-urige werkweek. Een resolutie in die zin zal ter kennis worden gebracht van de bevoegde in stanties. Vandaag wordt een receptie ge houden ter gelegenheid van hefc 60-Jarig bestaan van da vereniging. Dr. Drees spreekt op werkgeversjubileum Het Verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland houdt, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een ledenvergadering op woensdag 21 mei in het Kurhaus te Scheveningen. Na de openingsrede van de verbondsvoor zitter. de heer A. Borst Pzn., zal aan het bestuur het eerste exemplaar worden aangeboden, van een boekwerk getiteld ,.De^ verantwoordelijke maatschappij dat ter gelegenheid van dit jubileum is samengesteld door 15 auteurs. Hierna zal het woord worden gevoerd door de minister-president dr. W. Drees. In de middagvergadering zal de minis ter van Economische Zaken. prof. dr. J. Zijlstra spreken over: ..Internationale economische problemen" en de heer ir. C. Staf, minister van Oorlog over: „In ternationale politieke en militaire pro blemen". 1 Plannen tot overgave? Het regeringsgezinde blad „Merdeka" heeft vandaag gemeld, dat de comman dant der opstandelingen van West- Sumatra, luitenant-kolonel Achmad Hoessein pogingen zou hebben onder nomen om besprekingen te voeren over overgave. De correspondent in West-Sumatra van het blad voegde hieraan toe, dat de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasoetion, zijn troepen heeft opgedra gen uitsluitend een onvoorwaardelijke overgave te aanvaarden. Schatgraverij in Leersum (Special# berichtgeving) De machinist van een expeditiebedrijf uit Veenendaal, de heer O. Bijl, uit Veenendaal. heeft gistermiddag, toen hij met zijn dragline graafwerkzaamheden verrichtte in Leersum, in het vakantie oord „De Ginkel" een kist naar boven gehaald, waarin zich voor een groot be drag aan gouden voorwerken bevond. De heer Bijl verrichtte zijn werk zaamheden voor de bouw van een nieu we woning. Toen de grijper de kist beetnam, dacht de machinist aanvanke lijk. dat hij met een munitiekistje te maken had, zodat het voorwerp zeer om zichtig werd geopend. Nadat het dekstel was verwijderd, vond men bovenop een exemplaar van een weekblad van december 1940. Daar onder bevond zich een aantal gouden horloges, alsmede gouden armbanden, ringen, etuis, oorbellen, gouden tientjes, gouden Napoleons en medailles. De heer Bijl heeft de schat naar het politiebu reau te Leersum overgebracht. Opperwachtmeester schuldig bevonden (Speciale berichtgeving) De Bredase rechtbank heeft een op perwachtmeester der Rijkspolitie uit St. Willibrord schuldig verklaard aan dc mishandeling op twee onder invloed ver kerende arrestanten. Hij zou in juli 1956 een dronken wielrijder te St. Willibrord in het gezicht gestompt hebben en in september van datzelfde jaar een dron ken arrestant, die op een Brits in een eel te Sprundel lag. een groot aantal slagen met een gummiknuppel hebben toegediend. De officier van Justitie had tegen ver dachte drie maanden onvoorwaardelijk geëist. Wat de strafmaat betreft achtte de rechtbank zoveel verzachtende om standigheden aanwezig dat zij de opper wachtmeester veroordeelde tot f. 500, subs. 50 dagen. Het rust zonder fundering op de grond Dicht bij de ..Wereldpoort'' van de Tentoonstelling te Brussel be vindt zich het opvallende paviljoen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De gemiddelde breedte van de gevel van dit ge bouw bedraagt 80 meter, de diepte 40 meter. Dit paviljoen van de Europese Gemeenschap is een enorm van staal en glas vervaardigd bouw werk: het heeft een oppervlakte van ruim 3.000 m2 en een tentoonstel lingsruimte van 8.300 m2. Aan weerszijden door middel van stalen kabels opgehangen aan een zestal geweldige bogen, die tezamen 540 ton wegen en 29 meter hoog zijn. rust het zonder fundering op de grond!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3