Westelijke Drie worden ongeduldig over Gromyko's vertragingstactiek MINISTER IR. C. STAF ERKENT' GROVE FOUTEN RIJ HET D.M.L. WEERBERICHT Gezamenlijk memorandum met scherpe inhoud verwacht Felle aanval van Joegoslavische leider Rankovic op Sovjet-Unie Helmenaffaire een niet genoeg te laken geval 97»te jaargang DONDERDAG 24 APRIL 1958 No. 29424 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte SlngeJ 1, Leiden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Prins Bernhard heeft gistermiddag, tter van de stichting dr. Paul de achtergrond mr. Klaasesz. aangezeten bi' een lunch aan boord Rijkens, de Blitse ambassadeur Sir .ommissaris ran de Koningin in van de ..West er dam" van de stich- Paul Mason, de vice-president van Zuid-Holland, hng Western World. Van recht de Franse vereniging ..Occident naar links Prins Bernhard. de voor- comtesse de Fels en geheel links op i (Van onze Londense correspondent) Verwacht wordt, dat de drie Westelijke mogendheden vandaag een gezamenlijk memorandum aan de Sovjetrussische regering zullen zenden, waarin zy hun standpunt zullen uiteenzetten over de aard van de diplomatieke voorbereiding tot een mogelijke topconferentie. Volgens sommigen zouden zü verklaren niet bereid te zijn Gromyko's vertragingstactiek te aanvaarden. Aan de Russen zou ronduit de vraag gesteld worden, of zij een topgesprek willen of niet. Daaren tegen doet premier Macmillan persoonlijke pogingen om de deur zo lang mogelyk i open te houden. Adviesbureau bestudeert organisatie D.M.L. In 1951/1952, toen de order voor de helmen werd voorbereid (dat was kort na de Korea-crisis) kampte Nederland met grote werkloosheid, zelfs groter dan thans het geval is. Er was ook gebrek aan deviezen, vooral aan dollars, en voor de krügsmacht mochten daarom geen dollars worden gebruikt. Met het oog op de werkgelegenheid gaf men er de voorkeur aan de orde van acht miljoen gulden voor legerhelmen te plaatsen in Nederland. Alle narigheid zou zün uitgebleven indien voor de helmen Amerikaans staal zou zijn gebruikt, maar met het oog op de dollarpositie was Europees staal voorgeschreven. de laatste partij helmen fraudeerde deze ambtenaar en vulde hij op de lijsten andere gewichten van de helmen in dan zijn assistent voor hem had opgetekend Veel verbeterd Door het beschikbaar komen van des kundig personeel is bij het DML al veel verbeterd, maar minister Staf heeft aan een particulier adviesbureau opgedragen de organisatie van het DML te bestude ren. Bovendien heeft hij besloten enkele Controle op keuring fout geweest is De moeilijkheid was een helm van Amerikaans model te maken met Euro- uees staal, dat wij walsen meer afwijkin gen vertoont dan het Amerikaanse staal. Met de N.V. Verenigde Blikfabrieken (Verblifa) hebben de technische ambte naren van het DML aan dit probleem gedokterd. Daardoor is er een te nauwe samenwerking ontstaan en daardoor is er overleg geweest over te stellen eisen, die werden aangevuld of gewijzigd. De beroepseer prikkelde toch te streven naar een goed produkt maar de pogin gen zijn een grote, pijnlijke mislukking geworden. Tijdens de produktie zyn de helmen wel voortdurend gekeurd, maar de controle op de keuring is fout ge weest. Het is fout geweest, dat de technische ambtenaar, die was in geschakeld by de eisen, die aan de produktie moesten worden gesteld, tevens werd belast met de keuring. Bij SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Vrij veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht, morgen overdag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 APRIL Zon op: 5.24 uur; onder: 19.53 uur. Maan op: 10.01 uur; onder: 0.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.57 en 19.25 u. Laagwater te 2.38 en 14.59 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Minister C. Staf. ..de baas zelf achter de regeringstafel tijdens de interpellatie door de heer G Rit meester. deskundigen uit het particuliere be drijfsleven te vragen overleg te plegen met het adviesbureau om met de erva ringen van particuliere inkoopinstanties rekening te kunnen houden Vooral zal nu bij de organisatie worden gelet op een voldoende scheiding van bevoegd heden. Van het resultaat van de be moeiingen van het adviesbureau zal de minister de Kamer op de hoogte stellen. Sedert 1951 zijn reeds veertig firma's uitgesloten van de leveranties bij on derhandse aanbesteding wegens wan prestatie of andere redenen. Aldus minister Staf in zijn antwoord I op de interpellatie van de heer Rit-1 meester, die een groot aantal vragen op de bewindsman had afgevuurd, zoals hij dat ook reeds schriftelijk had gedaan i De heer Ritmeester vroeg tenslotte wat er gebeurt was met degenen, die het leger van zo slecht materiaal hebben voorzien IVoedende scène in Brits Lagerhuis Het valt op. dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd in dit opzicht veel terughoudender is. Het kwam gisteren in het Lagerhuis tot een woedende scène, nadat Selwyn Lloyd Aneurin Bevan, de woordvoerder van de oppositie voor de buitenlandse poli tiek. had verweten dat hy de Sovjet russische methoden goedkeurde, waarbij de ambassadeurs afzonderlijk werden te woord gestaan in plaats van gezamenlijk. Een conservatief riep iets over commu- De weermiddelen van het leger moe ten aan de hoogste eisen voldoen en dat doen ze niet. Het drama van de helmen was z.i. vernietigend voor de gehele organisatie. Het proces tegen majoor K. heeft enig inzicht gegeven, hoe bij het DML wordt gewerkt, enig inzicht, maar zeker geen volledig beeld. Er is moedwillig verzuimd de Ivamer op de hoogte te stellen. En er is alle gelegenheid geweest om de Kamer in te lichten. O Slot op pag. 2 nistische meelopers. Bevan sprong ver ontwaardigd op. Er ontstaand enorm lawaai. De „speaker" (voorzitter) had grote moeite de orde te herstellen. In de gedachtenwisseling merkte Lloyd op, dat van Sovjetrussische zijde niet was voorgesteld om ook Tsjecho-Slowakye en Polen bij de voorbereidingen van de topconferentie te betrekken. Zoals men weet, meent men, dat het motief van de Russische weigering is om te onder handelen op een viermogendhedenbasis, omdat Moskou niet langer numeriek in de minderheid wil blijven. Lloyd liet zich scherp uit over de Rus sische handelwijze, welke alleen maar tot tijdverspilling en verwarring leidt. Hij zei, dat hij er geen bezwaar tegen maakte, dat Bevan Sovjet-Rusland bij viel, maar dat hy verbaasd was, dat Bevan bereid is de vertraging te aan vaarden. De snelste manier om tot een serie topgesprekken te komen, is volgens Lloyd voorbereiding door de vier (Ame rika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet- Unie). Kroesjtsjef stuurt weer brief aan Eisenhower De Sovjetrussische premier en partij leider Kroesjtsjef heeft gisteren weer een brief gezonden aan president Eisen hower, welke by eerste lezing niets nieuws scheen te bevatten Eisenhower had er in een schryven aan Kroesjtsjef op aangedrongen het Amerikaanse voor stel te aanvaarden, dat de grondstoffen voor de vervaardiging van kernwapens voortaan slechts voor vreedzame doel einden zullen worden gebruikt. Kroesjt sjef gaat thans uitvoerig in op het Rus sische voorstel de proefnemingen met kernwapens te zullen staken, ten aan zien waarvan hij betreurt, dat het Wes ten niet hetzelfde doet. Ook wordt de klacht herhaald over vluchten van Amerikaanse bommenwerpers met A- en H-bommen in de richting van de Rus sische grenzen welke klacht door de Veiligheidsraad is afgewezen. Eisen howers voorstel om de kosmische ruimte uitsluitend voor vreedzame doeleinden te gebruiken, acht Kroesjtsjef eenzijdig. Hij ziet ook geen heil in wederzijdse luchtfotografie. „Niet hoffelijk" (Van onze parlementaire redacteur) De oren van staatssecretaris Kranenburg in Amerika moeten wel hebben getuit, want zijn afwe zigheid bij het debat in de Tweede Kamer over de helmenaffaire is fel bekritiseerd Staatssecretaris Kranenburg had aanwezig „moeten" zijn omdat hij er speciale bemoeiing mee heeft gehad, zei de heer Roosjen (AR), en hy is de eerst verantwoordelijke excellentie in dit geval Hij heeft bij zijn vertrek naar Amerika wel opgemerkt als verontschuldiging dat de Kamer hem niet gevraagd heeft aanwezig te zijn, maar er zijn van die dingen waarvan men aanneemt dat ze niet gevraagd behoeven te worden. Een vlucht voor de verantwoor delijkheid wilde de heer Ritmeester de afwezigheid van de staatssecre taris niet noemen, maar hij vond het wel een „bewijs van buitenge wone onhoffelijkheid" tegenover de volksvertegenwoordiging. Zyn plichtsgevoel had hem moeten zeg gen dat hy hier had moeten blij ven. Een geluk bij een ongeluk is echter dat thans „de baas zelf" (minister Staf) op de interpellatie zal ingaan, juist nu hy zijn 53ste verjaardag viert, waarmee hij har telijk wordt gelukgewenst. Ook de heer Vermeer (P. v.d. A.) betreurde de afwezigheid van de staatssecretaris door zyn bezoek aan Amerika. „Wat my betreft mag hfj er biyven", liet de heer Rit meester zich ontvallen. Partijcongres in Ljoebljana enthousiast over scherpe anti-Russische passages Officieel Pools blad is vol lof voor Jocgo-Slavië Nogmaals de s zone Een van de vier Joegoslavische vice- premiers, Aleksander Rankovic, heeft gisteren de leiders van het Sovjetrus sische blok er van beschuldigd, dat zy „de oude en roestige wapens van de Kominform wetten" en weer beginnen „een politiek van druk op Joego-Slavië en zijn socialistische instellingen en or ganisaties te volgen". De vice-premier sprak in dit verband over „zekere buren met een zeer belangryke verantwoorde lijkheid, die geen lering trekken uit de ervaringen van het verleden, maar openlijk weer aankomen met de reeds lang ontzenuwde beschuldigingen, dat de Joegoslavische communisten afwijken van de beginselen van het Marxisme- Leninisme en de bourgeoisie dienen". Rankovic, die sprak voor de achttien honderd afgevaardigden op het congres van de Joegoslavische communistische party te Ljoebljana, antwoordde op felle Sovjetrussische aanvallen op het Joego slavische „revisionisme". Hy sprak in veel fellere bewoordingen dan president Tito in zijn openingstoespraak van dins dag had gedaan De vice-premier rea geerde ook op de kritiek, welke Pjotr Pospelof, een der Sovjetrussische partij secretarissen de dag tevoren op Joego slavië had geoefend. Rankovic zei o.m „Ons volk vraagt zich natuurlijk af. welke politiek er wordt gevolgd door het land, dat zich niet in de eerste plaats bezig houdt met het eigen volk en de ontwikkeling van het socialisme in eigen land. maar het als zijn voornaamste taak ziet, zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van Joego slavië" Rankovic is na Tito de voornaamste leider van de Joegoslavische communis tische partij. Hy is lid van het veertien leden tellende politieke bureau en secre taris van het partijbestuur. Zijn rede mag dan ook geacht worden de mening van de partijleiding te weerspiegelen. Waarnemers verwachten nu een felle tegenaanval van Moskou. De aanval van Rankovic op het Sovjet-blok werd begroet met het luid ste applaus dat tot dusver op het con gres werd gehoord. De afgevaardigden gingen tydens deze passage drie maal staan en onderbraken de toespraak on geveer twaalf maal met een langdurig applaus. Toen Rankovic ontkende, dat Joego- Slavië „tussen twee stoelen" zit. gingen de afgevaardigden bijna vyf minuten staan en zongen het Joegoslavische com munistische lied „Kameraad Tito, w-y zweren, dat wy niet van uw pad zullen afwijken". Tito zat glimlachend op het HEDEN OPNIEUW STEMMING. De Verenigde Staten hebben giste ren in de eerste commissie hun zater dag j.l. met een meerderheid van twee stemmen verworpen voorstel, om de breedte der territoriale wateren op zes myl te stellen, opnieuw ingediend. Dit Amerikaanse initiatief werd aan leiding tot een stormachtig debat, waar in de Sovjet-Unie, Canada en andere landen Amerika ervan beschuldigden te pogen met heimelijke methoden zijn voorstel via een geforceerde stemming, toch door de commissie aangenomen te krijgen. De Amerikaanse afgevaardigde stemde tenslotte in met een voortzetting van het debat op hedenochtend. Daarop werd de vergadering verdaagd. De eerste commissie zal vermoedelyk heden over het opnieuw ingediende Amerikaanse voorstel stemmen. podium. Toen begon men weer te zin gen, ditmaal het lied „Hoe meer er wordt gelogen en gelasterd, des te dier baarder is Tito ons". De president ge baarde hen toen te gaan zitten om Rankovic zyn rede te laten uitspreken. Het officiële orgaan van de Poolse communistische party, „Trybuna Ludu", heeft zich gisteren in een lang hoofd artikel in zeer pryzende bewoordingen uitgelaten over de ontwikkeling van het socialisme in Joego-Slavië. Dit was het eerste perscommentaar op het besluit van de Poolse en andere communis tische partijen om geen officiële delega ties naar het congres van de Joegosla vische communistische party te Ljoebl jana te zenden. Churchill gisteren weer in Lagerhuis O (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill werd gisteren met gejuich ontvangen, toen hij voor het) eerst na zyn ziekte weer in het Lager huis verscheen Toen hij by het gebouw aankwam, rookte hij als van ouds weer een grote sigaar. Hij zag er goed uit. Churchill kwam met een triomfante lijke blik de zittingszaal binnen en liep sneller dan gewoonlijk. Glimlachend en buigend dankte hij voor de hem ge brachte hulde. Selwyn Lloyd, die bezig was vragen te beantwoorden, stopte even en vertolkte de gevoelens van het La gerhuis, toen hy zeide hoe verheugd men was over Sir Winston's aanwezigheid. Velen drukten Churchill de hand. De leider van de oppositie, Gaitskell, stak de vloer over welke beide partyen scheidt, en begroette Churchill harteiyk. Surinaamse ministers stellen portefeuilles beschikbaar De wnd. gouverneur en de ministers van Suriname hebben vandaag de poli tieke situatie besproken. De ministers hebben de waarnemend gouverneur me degedeeld. dat ry hun portefeuilles ter beschikking stellen. De wnd. gouverneur heeft hierop geantwoord, dat hy zulks in beraad zal nemen. Strauss wil kernproeven voortzetten De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Strauss, heeft gezegd dat Amerika zyn proeven met kernwapens moet voortzetten, om dat er voor de verdediging „geraffineer der" atoomwapens nodig zyn dan voor een aanval. Amerika staat volgens hem nog maar aan het begin wat de ontwik keling van defensieve kernwapens be treft. Zigeunerkoningin overleden Mimi Tossetto, koningin van de zigeu ners is vandaag in een oude tent. die deel uitmaakt van een zigeunerkamp in Lendinaria (Noordoost-Italië) overleden. De tent waarin zy stierf was bezaaid met opgebrande kaarsen en lege flessen. Drie dagen geleden hadden de zigeu ners haar uit het plaatselyke ziekenhuis gehaald, omdat het onder hen traditie is dat men in de open lucht temidden van de stamleden sterft Zy had sinds dien op de grond in de tent gelegen onder een oude bontjas. De dodenwake zal drie dagen duren. Al die tyd biyft de koningin opgebaard liggen tussen vier grot* kandelaars met een rozekrans in haar handen. Na interpellatie Ritmeester: (Van onze parlementaire redacteur) In ieder groot bedrijf worden blunders begaan, die dan echter meestal niet aan de grote klok worden gehangen. Dat zei gisteren de heer Roosjen (AR) bij de interpellatie van de heer Ritmeester (VVD) over de afgekeurde legerhel men. Maar met alle begrip voor zulke nu eenmaal voorkomende feiten, is het toch goed, dat er in de Tweede Kamer ernstige kritiek wordt uitgeoefend op de slechte besteding van acht miljoen gulden aan belastinggeld, voor ongeveer 400.000 leger helmen, waarvan achteraf ongeveer 40 procent is afgekeurd. Minister Staf erkende ronduit, dat er grote fouten zijn gemaakt bij de voorbereiding van de order en dat er een te nauwe samenwer king is geweest tussen het Directoraat Materieel Landmacht (DML) en de fabriek. Ook is het fout geweest, dat de ambtenaar, die een rol speelde in de produktie van de helm, tevens werd belast met de keuring, waarbij hij oneerlijk is geweest en in eerste instantie is veroordeeld door de rechtbank te Arnhem. Moties van de heren Ritmeester (VVD) en Vermeer (P. v. d. A.) voor een nader onderzoek werden aangehouden tot een later tijdstip wanneer de minister heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van de heer Koersen (KVP) over hetgeen in de zaak van majoor K. aan het licht is gekomen.over de ondeskundigheid van de DML-funct'onarissen

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1