Bouw van hervormde Vredeskerk is urgent aan Burggravenlaan Raad Leiderdorp moet weer over openstelling zwembad stemmen WOENSDAG 23 APRIL 1958 Van zeevarend volk tot zeevarende natie Prof. dr. T. H. Milo voor Gemeentebelang Oegstgeest De vereniging „Gemeentebelang" hield In het Witte Huis haar laatste bijeen komst in dit winterseizoen. Prof. dr. T. H. Milo uit Leiden hield een lezing over het onderwerp „Van zeevarend volk tot zeevarende natie". Is Nederland nog wel een zeevarende natie, een zeevarend volk kan men het Nederlandse volk niet meer noemen, al dus spreker. Een zeevarend volk heeft namelijk voor een groot deel belang bij de scheepvaart, stelt er belangstelling in en het weet er iets van. In Noorwegen en Engeland is dit het geval. Veelal hoort men de mening, dat de belang stelling in ons land in de vorige eeuw is gedaald door de opkomst van de in dustrie. Prof. Milo wil hier tegenover stellen, dat de verflauwing van de be langstelling reeds begint in de gouden eeuw. In een boeiend betoog schetste spreker de opkomst van Nederland als kusthandelsvaarder in de vroege mid deleeuwen tot vrachtvaarder van de ge hele wereld in de 16de eeuw. Door het ontstaan van partenrederijen, waarin niet alleen de kooplieden hun kapitaal investeren, maar ook de kleine midden stand. werd de scheepvaart van steeds meer belang voor ons volk. In 1590 had ongeveer 80 van de bevolking van de kustprovincies een rechtstreeks of mid dellijk belang bij de zeevaart. Toen was Nederland met recht een zeevarend volk. Daarna volgde een terugslag in de be langstelling. Door de inmenging van de regering, die allerlei, dikwijls zeer nood zakelijke reglementen instelde, en aller lei belastingen hief, als konvooien en li- centen. last- en veilgelden, werden de prijzen van de schepen en de ladingen hoger, waardoor de kleine man zich van deelneming aan de rederijen moest te rugtrekken. Door de oprichting van de compagniën. die meer gingen centrali seren moesten vele bedrijven opgeheven worden, waardoor een steeds groter wor dend deel van het volk van de scheep vaart afraakt en de belangstelling er voor verliest. De zeeman kwam in een kwaad daglicht te staan, omdat men het gedrag van de overigens niet grote groep. Oost-Indiëvaarders vereenzelvig de met de hele zeemansstand. Uitvoerig ging spreker in op de toestanden op de Indiëvaarders, die de zeeman bij zijn Botsing van vrachtauto met een autobus Vanoohltend om 11 uur is op de Zee weg een uit de richting Ka-twyk a. d. Rijn komende autobus in aanrijding ge komen met een vrachtauto uit de ridh- tiTbg Katwijk aan Zee. De bestuurder van de vrachtauto is naar het zieken huis overgebracht, terwijl een aantal buspassagiers lichte verwondingen op liep. De materiële schade is aanzienlijk. Nederlands jeugdwerk besproken TOPKADER IN LEIDSCHE VOLKSHUIS BIJEEN. In het Leidsche Volkshuis vergaderde het bestuur en de Raad van Argevaar- digden van de ..Nederlandse Jeugd- Gemeenschap". waar, zoals dit periodiek het geval is. een aantal jeugdvraagstuk- ken op nationaal niveau werd bespro ken. Een deel der besprekingen werd gewijd aan het vraagstuk van de jeugd werkloosheid. dat. hoewel op dit mo ment stellig niet acuut, toch aanleiding geeft nu reeds te overwegen wat het georganiseerd jeugdwerk zou kunnen doen om de nadelige gevolgen hiervan zo goed mogelijk in constructieve zin op te vangen. Een ander punt van discussie was het contact met de Ned. Televisie Stichting ten aanzien van de jeugdprogramma's. Overwogen wordt in hoeverre het jeugd werk op enigerlei wijze een praktische bijdrage zou kunnen leveren bij de tot standkoming van goede jeugduitzendin gen. De vergadering hechtte haar goed keuring aan enkele bestuursvoorstellen, inzake afvaardiging naar de 3de Alg. Vergadering van de „World Assembly of Youth", welke in augustus van dit jaar in New Delhi wordt gehouden en naar een conferentie in oktober a.s. welke door de Raad van Europa spe ciaal ten behoeve van leidinggevende figuren in het jeugdwerk wordt belegd. Het door het N.J.G.-bestuur uitge brachte jaaroverzicht van werkzaam heden was eveneens een punt van dis cussie. Tijdens de lunch hield de heer H. van Duijne. directeur van het Leidsche Volkshuis een korte inleiding over ont staan en huidige ontwikkeling van het volkshuiswerk, waarbij hij in 't bijzon der wees op de nieuwe vormen van jeugdwerk welke binnen dit kader toe gepast worden. Jaarvergadering van „De Professorenwijk" MEN HOUDT REKENING MET VERPLAATSING SPEELWEIDE In het „Profje" aan de Burggraven- laan werd gisteravond de jaarvergade ring gehouden van de Buurt- en Speel tuinvereniging „De Professorenwijk". De voorzitter, de heer J. P. A. de Vrind, die deze avond o.m. een overzicht gaf van het bestuursbeleid, releveerde de vele geslaagde activiteiten. Met het oog op de hervormde kerkbouwplannen bij realisering ervan zal de speelweide moe ten verdwijnen ligt het in de bedoe ling van het bestuur uit de verenigings- gelden een reservefonds te kweken, waaruit t.z.t. de kosten kunnen worden betaald, voortvloeiende uit een ver plaatsing van deze speelweide, waarvoor reeds een terrein zou zy'n gereserveerd. Voorts vroeg de heer De Vrind aan dacht voor de traditionele herdenking van de bevrijding in de Professorenwijk. Behalve de plechtigheid rond de bevrij dingsboom in de Zeemanlaan, zal er die dag 's avonds om zeven uur in de wijk een wielerwedstrijd worden gehouden. Ook in het jaarverslag van de secre taris, de heer v. d. Heuvel, werd uit voerig aandacht geschonken aan de Verenigingsactiviteiten. Onder de nieu we wijkbewoners zal een krachtige ledenwerfactie worden ontwikkeld. Uit het financieel overzicht van de pen ningmeester. de heer H. J. Mattheus, bleek, dat de vereniging momenteel op een kerngezonde basis rust. In verband hiermede werd geen wijziging gebracht in de heffing der contributie. De aftredende bestuursleden, de heren J. van Harteveld. S Abelman en G. van Meijgaarden, werden bij acclkmatie herkozen. thuiskomst brachten tot uitspattingen. Ook door de toenmalige literatuur kreeg de Nederlander een afschuw van zeelie den. Toch bleef het goed gaan met de zeevaart, zelfs tot 1750. de tijd van ver val, handhaafde Nederland zich tegen over de zware concurrentie. De belang stelling verflauwde echter steeds meer. Tegenwoordig probeert men die belang stelling weer op te wekken .Een heel goed middel noemde prof. Milo de adoptie van schepen door scholen. Op het ogen blik zijn er ongeveer 300 marine en koopvaardijschepen door de schooljeugd geadopteerd en er bestaat dikwijls een nauw contact. De belangstelling is ook zeer noodza kelijk. want de scheepvaart is de belang rijkste tak waarop de welvaart steunt. Zonder scheepvaart valt Nederland te rug tot een industrieel staatje. Dit moet door alle Nederlanders worden voorko men. Monteur stortte 35 nieter omlaag (Van onze correspondent) De 25-jarige bllksemafleidermonteur, H. Zwiebel uit Amsterdam, is vanmor gen omstreeks half twaalf van de 35 meter hoge kleine daktoren van de Hei lig Hartkerk aan de Kamerlingh Onnes- weg te Bussum omlaag gestort. Doordat zjjn val eerst door het dak en later door enkele struiken in de pastorietuin gebroken werd, is dit ongeval tot op ze kere hoogte nog goed afgelopen: met beide benen gebroken, een hoofdwond en mogelijk inwendige kwetsuren werd de man naar het St. Gerardus Majella- ziekenhuis overgebracht. De man was met een collega bezig met het afmaken van een verandering aan de bliksemafleider van het kleine torentje, zoals door de verzekering als eis was gesteld. Het torentje heeft geen - zoals gebruikelijk - klimhaken. De monteurs moeten dus zich naar boven werken door van de daknok van de kerk af met een staaf een touw omhoog te brengen en om de haak vlak onder het kruis op het torentje te bevestigen. Langs dit touw had Zwiebel zich al vrij wel tot bij het kruis omhoog gewerkt, toen hij zich niet meer kon houden. Van de torenspits stortte hij op het kerkdak, langs het stijle dak verder bui telend en glijdend omlaag en toen nog eens van een piek van tien meter hoog te in de pastorietuinjuist in de struiken. Een meter meer opzij en hij was op het stenen kapelletje ongetwij feld dood gevallen. Een dokter en een ziekenauto met verpleeghulp waren zeer snel ter plaat se en de man die hevig pijn leed. werd nadat eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis overgebracht. Onmiddel lijk levensgevaar achtte men hier geluk kig niet aanwezig. De heer Zwiebel is gehuwd en vader van drie kinderen. Incident bij Akaba kost twee Israëliërs het leven In de Golf van Akaba zyn gisteren schoten gewisseld tussen een Israëlische en een Jordaanse patrouilleboot. Daarbij zijn volgens berichten uit de Israëlische havenstad Eilath twee Israëliërs gedood. Het treffen geschiedde ter hoogte van Akaba zelf. Volgens de Jordaanse lezing had een Israëlische patrouilleboot in de Jordaanse territoriale wateren het vuur op een Jordaanse boot geopend, die on middellijk terugschoot. Ook Saoedisch- Arabische kustbatterijen hadden zich in de strijd gemengd. De Israëlische boot was aan de grond gelopen. Jordanië heeft zich bij de wapenstilstandscom missie beklaagd. Volgens de Israëlische versie waren twee Israëlische vissers in een motor boot gaan zoeken naar een in een recen te storm losgeslagen lege boot. Op volle zee waren ze door een Jordaanse patrouilleboot beschoten. Een Israëlisch marinevaartuig vond de inmiddels aan de grond gelopen motorboot tenslotte terug, maar een der vissers was dood en de ander was onvindbaar. Kwestie Pensioenraad Kritiek op de minister BU aanvang van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de heer Hel- lema (AR) vanochtend verlof gevraagd de minister van Binnenlandse Zaken te mogen interpelleren over het ont slag van de heer Olie, wiskundig ad viseur van de pensioenraad. De heer Hellema zeide, dat hy bij de behan deling van de begroting van het Alg. Burg. Pensioenfonds (twee weken ge leden) had gezegd, dat het hem niet zou verbazen, dat de heer Olie in zjjn ambtelijke carrière niet veel genoegen zou beleven van de scherpe, op vele punten volkomen juiste, kritiek, die hij zich had veroorloofd. Minister Struycken, aldus de heer Hellema. heeft daarop geantwoord, dat hij dit een van wantrouwen getuigende uitlating vond en dat hy geen enkele reden zou zien om welke ambtenaar ook in moeilijkheden te brengen, indien hy zijn eigen mening kenbaar maakt. Maandagochtend j.l., aldus de heer Hellema, enkele uren voordat de heer A. J. C. Koster, de voorzitter van de Pensioenraad, een persconferentie hield om het beleid van de minister van B.Z. ter zake, in deze Kamer gevoerd, te ver beteren en aan te vullen is door de voorzitter van de Pensioenraad aan de heer Olie medegedeeld, dat dit college hem zal voordragen voor eervol ontslag ingevolge art. 99 van het Alg. Rijks ambtenarenreglement en dat de gronden hem de minister van B.Z. zouden wor den medegedeeld. Hierover zegt de heer Hellema de minister van B.Z. te willen interpelleren. De voorzitter deelt mede. dat de vol gende week over deze vertofaanvrage zal worden beslist. Appèl tegen vrijlating directrice Rusthuis (Speciale berichtgeving) De Haarlemse Rechtbank heeft zich bezig gehouden met de behandeling van het hoger beroep, dat de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had aangetekend tegen de beslissing van de Reehter-Commis- saris mr. L. W. M. Drabbe, volgens welke de 75-jarige directrice van een Haarlems rusthuis op 12 april op vrye voeten is gesteld. Zij was op grond van tegen haar ge rezen verdenkingen op 3 april in verzekerde bewaring gesteld. De directrice verscheen in aanwezig heid van haar twee raadslieden, mr. B. W. Stomps en mr. A. D. P. V. van Loben Seis. voor de in raadkamer zitting houdende rechtbank, en daarbij heeft mr. Van Löben Seis in een uitvoerig pleidooi het appèl van de officier van Justitie bestreden. De rechtbank heeft besloten het appèl van de officier van Justitie af te wijzen. Mr. Van der Valk Bouman kon ons nog niet meedelen, of hij van deze uitspraak in cassatie gaat bij de Hoge Raad. De officier van Justitie wil namelijk eerst de beslissing van de rechtbank bestu deren. Prof. dr. H. Kraemer 70 jaar Op zaterdag 17 mei hoopt onze oud stadgenoot, prof. dr. H. Kraemer de leeftijd van 70 jaar te bereiken. Ten einde dit feest te vieren hebben het Nederlands Bijbelgenootschap en de Raad voor de Zending der N.H. Kerk besloten een receptie te organiseren in het Zendingshuis te Oegstgeest op vrij dag 16 mei van 4.15 tot 6 uur. Brand in stroscheif Toen gistermiddag te omstreeks Kwart over één een bollenteler op zijn lana aan de Wassenaarseweg. ter hoogte van ot 3e Mientlaan vuil aan het verbranden was, sloeg door de sterke wind het vuur ever op een stoschelf. die vlam vatte. De Katwijkse brandweer, die dadelijk werd I gealarmeerd, was snel ter plaatse en ving onmiddeliik aan de schelf uit el- I kaar te halen. Het duurde echter 2% uur. alvorens nipn het vuur. dat lang na smeulde, volkomen meeester was. In middels was een groot gedeelte van de ongeveer 180 m3 stro vprbrand. hetgeen \oor de eigenaar een schade van enige honderden guldens betekende. Door de hitte-ontwikkeling werd voorts enige schade aangericht aan het gewas op een aangrenzend bollenland. Bouwfondscomité gaat actie voeren De bouw van een hervormde Vredeskerk met wijkcentrum aan de Burggraven- laan wordt urgent. Zoals bekend bestaan er in de kring van de Leidse hervormde gemeente reeds jaren plannen om in deze omgeving tot kerkbouw te komen. Een terrein de huidige speelweide van de Professorenwijk is hiervoor reeds ge reserveerd. Teneinde het gemis aan een kerk in deze sterk uitbreidende stadswijk enigermate op te vangen worden nu al weer geruime tyd in de hervormde Ulo-school aan de Asserstraat kerkdiensten gehouden. Diensten, welke steeds druk bezocht zijn. Nu hierdoor de behoefte aan kerkbouw zich sterk doet gevoelen, heeft de kerkeraad der hervormde wijkgemeente „Levendaal", waaronder dit stadsgedeelte ressorteert, het initiatief genomen om een grote actie tot kerkbouw te ondernemen. Inmiddels is hiertoe reeds een Bouwfondscommissie gevormd. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 23 april Kaasmarkt Aangevoerd 3 partijen. Notering 1.95 tot 2.Handel kalm. Tijdens een gisteren in de Ulo-school gehouden en druk bezochte wijkgemeen- te-avond is deze actie, welke 12 mei op volle toeren gaat draaien, ingeluid Ds. D. J. Vossers, die als wijkpredi- kant de avond met een kort woord in leidde. zette nog eens de dringende noodzaak tot de bouw van een kerk en een wijkcentrum uiteen. Voor tal van wykactiviteiten is in dit stadsgedeelte, aldus spreker, geen en kel gebouw, dat zich voor dit doel leent. In verband met dc grote bedragen, welke tegenwoordig voor kerkbouw no dig zijn. wees ds. Vossers erop. dat ker ken momenteel - hoe goed ook bedoeld - niet meer gebouwd worden met een in zameling van zilverpapier of een dub beltjesactie, doch dat daarvoor offers, grote offers worden gevraagd. De heer J. W. van Borselen, een oud- stadgenoot. die na de oorlog stond aan het kerkbouwfront te Schiebroek. ver telde vervolgens het een en ander over de hervormde kerkbouw in deze satel lietstad van Rotterdam. Spreker, die uit voerig uitweidde over dit „boeiend spel van kerkbouw", wees er met nadruk op, dat de bouw van een kerk - en dan vooral met wijkcentrum - nauw verband houdt met de kansen, wtelke aan de Ned. Herv. Kerk worden gegeven. De heer Van Borselen die toegaf, dat men niet moet denken, dat in Schiebroek t.o.v. kerkbouw „de steen der wijzen was ge vonden". schonk vervolgens aandacht hoe men in deze gemeente in korte tijd via tal van acties een bedrag van een ton bijeenbracht. Acties, welke niet al leen een financiële, doch ook een gees telijke winst opleverden en waarvoor de gehele wijkgemeente werd gemobiliseerd en die tot resultaat hadden, dat vorig jaar september een kerk met wijkcen trum totaalkosten één miljoen gulden) in gebruik kon worden genomen. Met deze bouw. aldus spreker, is hervormd kerkelijk Schiebroek thans uit zijn isole ment en bewandelt men er met het oude evangelie nieuwe wegen. Ir. J. P. Noordijk. voorzitter van het Bouwfondscomité; die vervolgens aan dacht vroeg voor de plannen van dit comité, wees er o.m. op, dat kerkbouw geen eenvoudige zaak is en grote offers vraagt, vooral als daarbij ook het oog gericht is op de bouw van een wijkcen trum. Volgens het oordeel van het comi té vergt dit zeker een bedrag van f. 750.000. Het streven van het Bouwfonds is er thans op gericht om in de tijd van één jaar de gelden bijeen te brengen voor de aankoop van de reeds voor kerkbouw ge reserveerde grond, waarna aan een ar chitect opdracht gegeven zou kunnen worden tot het ontwerpen van een bouwplan. Teneinde dit te bereiken zal onder de circa 1500 hervormde gezinnen in deze wijk in de komende maanden een finan ciële actie worden gevoerd. Hiervoor is deze wijk in tien kwartieren onderver deeld. Aan het hoofd van ieder kwartier staat een kwartierhoofd. Zy zullen as sistentie ontvangen van circa twintig straatvertegenwoordigers en een groot aantal vrijwillige krachten. Het ligt in de bedoeling, dat men gedurende drie jaar voor een bepaald bedrag garant is. Binnenkort zullen alle gemeenteleden een bezoek ontvangen. Ds. Vossers. die tenslotte nog een krachtig beroep deed op de offervaar digheid van de gemeenteleden, wees er op. dat deze actie onder volledige toe stemming van de Centrale Kerkvoogdij is opgezet en dat de in te zamelen _'e!- den bestemd blijven voor kerkbouw in deze wijk. LEIDERDORP Uitvoering Gymver. „Sparta" Gisteravond gaf de Gymnastiekver eniging Sparta in het Dorpshuis haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer v. d. Krol, heette in zijn welkomstwoord allereerst welkom wethouder en mévr. Los. mevr. v. Diepeningen, hoofden der scholen, de heren R. v d. Hoek en W. Peizir en de heer Vuyok. oud-leider van Sparta. De heer v. d. Krol herdacht met een enkel woord wijlen wethouder Snel. die altyd zo trouw de Sparta-uitvoeringen be zocht. Verder wees hij op het nut van een goede vrije-tijds-besteding. dat dan zeker gevonden wordt bij het turnen. Dït zal voor de jeugd ook bijdragen tot vorming van hun persoonlijkheid. De voorzitter dankte mevr. J G. Ver meulenDe Graaf voor haar altijd be langeloze bereidheid tot pianobegelei- dinS- De uitvoering der oefeningen stond onder leiding van mej. H. van Ommen en de heer J. Kuivenhoven. Alle oefe ningen werden goed, vlot en in tempo afgewerkt. Het nieuwe wat ons bij deze uitvoe ring opviel, was het muzikale element, dat nogal ruimsohoots aanwezig was. Aan het einde van het eerste gedeelte kwamen enkele kleuters en boden de dames Vermeulen en Van Ommen bloe men aan. terwijl de heer Kuivenhoven een grammofoonplaat in ontvangst mocht nemen. Sparta kan terugzien op een ge slaagde uitvoering. RAADSAGENDA De raad komt vrijdag. 25 april des namiddags om 7.45 uur bijeen, ter be handeling van o.m. de volgende punten: Heropening der beraadslagingen over het verzoek van de zwem- en polover- cniging „De Does" inzake het openstel len van het zwembad op zondag; aan gaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot, een bedrag van f 625.000.aangaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van f44.000.— verlenging van de kas geldlening ad f 160.000 verstrekt door de rijkspostspaarbank; verkoop van en kele percelen water aan het hoogheem raadschap Rijnland; verlenen van een subsidie aan het medisch opvoedkundig bureau, afwijzing van het verzoek van een vijftal groentehandelaren tot he: treffen van een vakantieregeling, ver lenen van een tegemoetkoming in de kosten van plaatsing van een leerplich tig kind op de Leidse Buitenschool; ver pachting van de bediening van de Does- brug; verbuur van los land aan de heer Hoogstraten; verlenen van een studie toelage voor een leerling die een H.T.S. te Rotterdam bezoekt; verlenen van een vergunning voor het plaatsen van een lichtreclame op de etagewoningen aan ae B G. Cortslaan; doen opmaken tfan een reconstructieplan voor de 24 wonin gen in het Van Leeuwenpark; eventueel verstrekken van een subsidie in de kos ten van de Mater-Amabilisscholen voor Leiden en omgeving te Leiden over 1956. OEGSTGEEST OP KONINGINNEDAG EEN FOLKLORISTISCH PROGRAMMA Dc Oranjevereniging „Oegstgeest" is er in geslaagd om een folkloristische groep aan te trekken voor het program ma voor de a.s. Koninginnedag. In het klein" marktstadje Schagen komt de folklore de laatste jaren sterk naar voren. Dit kleine provinciestadje tan nog geen 5000 zielen is de centrum marktplaats voor circa 30.000 zielen in de naaste omgeving. De leiding over de Schager weekmarkt berust bij de markt meester de heer Pater. Deze marktmees ter, zelf een geboren westfries, schijnt van alle markten thuis te zijn Hij heeft kans gezien in enkele jaren tijds de Schager weekmarkt met een folkloris tisch programma gedurende de markt dagen in de maanden juli en augustus niet alleen nationale, maar ook inter nationale bekendheid te geven. De Schager dansgroep zal op Konin ginnedag in Oegstgeest optreden o.l v. de heer Schaap. De Boerenkapel „De Uien- hoop" verleent medewerking. Verder treden op mevr. Backer-Breed (voor dracht). het piano-duo „De Boeren- hoedjes". en het mond-harmonica-kwar tet De Koolraspen". Grond speeltuin Buitenlust is duur Onder leiding van de voorzitter van het Centraal Bestuur der Speeltuinver eniging Oegstgeest. dr. R M. Macken zie, werd gisteravond in café Zomerlust een buitengewone ledenvergadering ge houden in verband met een voorstel tot eventuele aankoop van een terrein in de nabijheid van Buitenlust tot oprich ting van een speeltuin in deze wijk. Het bleek, dat de prijs voor de beno digde grond f. 6000.was. Door het me rendeel der vergadering werd dit be drag te hoog geacht, omdat de exploi tatie door rente en aflossing te veel zou worden belast. Evenwel was men zo doordrongen van de noodzaak, dat er spoedig in deze volkrijke buurt een speeltuin nvoest komen, dat men het voorstel niet zonder meer wilde afwij zen Na langdurig overleg werd besloten contact op te nemen met de eigenaar van de grond om een gunstiger prijs te krijgen. Bovendien zal spoedig in een volgende vergadering een afgerond voorstel komen, waaruit duidelyk alle financiële consequenties kunnen worden ovwzien. In deze vergadering werd afscheid ge nomen van de heer J. W. van Zomeren, die tal van jaren aan het speeltuinwerk in de gemeernte had meegewerkt. Hem werd daarvoor hartelijk dank gebracht en ter herinnering aan dit werk een boek aangeboden. Benoemd werd de heer C. J. F Dernee. Besloten werd nog spoedig zorg te dragen voor aanvulling van de afde lingsbesturen; voorts werd onder ogen gezien dat „Marijkehof" binnenkort „speelklaar" dient te worden gemaakt, opdat tijdig tot de seizoenopening kan worden overgegaan. WARMOND Jaarvergadering Wit-Gele Kruis Onder voorzitterschap van dokter H. A. G. M. Walenkamp kwam het Wit Gele Kruis afdeling Warmond gister avond in algemene vergadering bijeen De voorzitter sprak er zijn spijt over uit, dat er zo weinig leden op de verga dering aanwezig waren. Verder wees hy in zyn openingswoord op het nadelige financiële resultaat van het algelopen boekjaar. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A A. Wlllemsen memoreerde het 'afscheid van zr Terlingen Het aantal leden steeg van 380 naar 412 Het aantal I ziekenbezoeken bedroeg 741. terwyl by 38 bevallingen werd geassisteerd. De openstelling van het zwembad op zondagmiddag zal als eerste Pun* vrijdagavond in behandeling komen. In de vergadering van 28 maart j.l. is een verzoek van de zwem- en polovereniging „De Does" om het zwembad gedurende de maanden juni, juli en augustus van het jaar 1958 en daarna voor het publiek open te stellen van 14 uur tot 17.30 uur uitvoerig besproken. Toen er over gestemd werd staakten de stemmen. B. en IV. stellen nu voor de beraadslagingen opnieuw te openen, waarna het verzoek opnieuw in stemming zal worden gebracht. B. en W. delen nog mede dat over deze aangelegenheid nog brieven zijn binnen gekomen van de Raad van de Gereformeerde Kerk te Leiderdorp en eveneens van de kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier. Vaste lening van f 625.000 In verband met de in het vorig jaar door de minister van Binnenlandse Za ken gestelde eis dat nieuwe kapitaals- werken alleen mochten worden uitge voerd als de gemeente kon beschikken over vaste financieringsmiddelen kon toen de voorgenomen aanleg van een centrale riolering niet doorgaan. Een verzoek aan de minister om hulp bij het verkrygen van deze middelen heeft suc ces gehad. De Bank voor Ned. Gemeen ten heeft nu een aanbieding voor een lening van f 625.000.—. De voorwaarden zyn aanvaardbaar. B. en W. adviseren de raad de lening te aanvaarden. VASTE LENING VAN f 44.000 De N.V. Bank voor Ned Gemeenten I heeft bovendien een aanbieding gedaan i van een bedrag van f44 000 bestemd voor consolidatie van vlottende schuld, i Hiermee zou gefinancierd kunnen wor den een deel van de aankoopkosten van gronden in complex VI van het grond- bedrijf. De bedongen rente is 5% U. B i en W achten deze lening eveneens aan- I vaardbaar en stellen de raad voor een desbetreffend besluit te nemen. VERPACHTING BEDIENING DOESBRUG De bediening van de Doesbrug werd in 1956 en 1957 verpacht aan de heer J. J. Wolff tegen een vergoeding van f 2500.— per jaar. In de raad zijn inder tijd stemmen opgegaan voor een open bare inschrijving. De met de heer Wolff aangegane overeenkomst loopt af 1 mei 1958. B. en W. hebben thans een open bare inschrijving gehouden Het resul taat was dat slechts één gegadigde zich heeft gemeld n.l. de heer N. C. Voorma. Deze wil de bediening op zich nemen voor f 1500 per jaar en wil dat doen voor een termyn van vyf jaren. B en W. stellen de raad voor de bediening aan de heer Voorma op te dragen. VERHUUR VAN LOS LAND B. en W. delen de raad mede dat er nadat aan verschillende gegadigden volkstuintjes zyn verhuurd de gemeente nog een oppervlakte grasland over heeft ter grootte van 1 ha., dat voor ver huring in aanmerking komt. Dit land ligt in de nabijheid van de zandput van het Rijk. De heer D. Hoogstraten heeft verzocht dit weiland te mogen huren. Aangezien het mogelijk is dat reeds in 1959 over dit land zal moeten worden beschikt voor de bouw van een riool zuiveringsinstallatie kan de verhuring maar voor een jaar plaats hebben De Grondkamer moet hiervoor toestemming verlenen B en W. stellen de raad voor de grond te verhuren voor de prys van f 150.—. LICHTRECLAMES OP FLATGEBOUW Er is een verzoek binnengekomen om voor de N.V. Handelsmaatschappij „Van Rossem en Co." te 's-Gravenhage een lichtreclame te mogen aanbrengen. Het is de bedoeling beide kanten van het gebouw te benutten, zodat de reclame haaks op de Rijksweg 4a komt te staan. Volgens voorstel zal de huurprys voor elke kant f 2500.— per jaar bedragen. Er zal een contract voor 5 jaar kunnen worden afgesloten. De baten zullen vol gens B en W. kunnen worden geboekt op de reserve van bijzondere voorzienin gen van het woningbedrijf Bij het steeds groeiende aantal woningen van het wo ningbedrijf is het volgens B en W. ge wenst dat dit bedrijf over een behoor lijke reserve beschikt. Ontslag aan 110 werknemers De directie van de N.V. Nederlands- Amerikaanse Fittingfabriek deelt mede, dat in verband met het voortduren van de verminderde vraag naar haar pro- dukten ontslag is aangezegd resp. aan gevraagd voor ca. 110 werknemers. Reeds sedert februari j.l. was voor een snelle aanpassing van de produktie aan de afzet, een vergunning verleend voor een 28-iirige werkweek. Na dit ontslag wordt weer voor de volle 48 uur ge werkt. Het verslag van de penningmeester, de heer C. Zoetemelk gaf aan inkom- isten f. 11.562.31 en aan uitgaven f. 12.495.17, zodat de rekening sluit met een nadelig saldo van f. 932.86. De begroting voor 1958 sluit met een I nadelig saldo van f. 365.62. Vervolgens werd het huidige bestuur in zijn geheel herkozen. De plannen tot bouw van een nieuw wijkgebouw leven nog steeds, dit zal echter nog wel enige tijd en moeite kosten en de voorzitter schatte, dat het zeker nog wel 5 jaar zal duren voor deze plannen verwezenlijkt kunnen worden. j Hoewel de vereniging enkele weken I geleden haar 25-jarig bestaan heeft her dacht, heeft het bestuur gemeend hier aan geen verdere ruchtbaarheid te kunnen geven. Het was echter wel de moeite waard om even stil te staan by het feit. dat mevr. Verwoerd 25 jaar lang in het bestuur zitting heeft. Woor den van lof werden haar hiervoor door de voorzitter toegezwaaid en haar werd een cadeau aangeboden in de vorm van 12 kristallen wijnglazen. Vervolgens was het punt contributie verhoging aan de orde. Na discussie kon de vergadering zich met de verhoging verenigen en werd de vergadering ge sloten. BEURSOVERZICHT Philips vast Amsterdam, 23 april Favoriet van de beurs was vandaag Philips. Door de binnenkort te verwach ten introductie op de belangrykste beur zen van West-Duitsland. bestond er van daag mede van deze zyde vraag voor de aandelen. De koers stelde zich op 282'.» tegen gisteren 276 als slotprys. In het verdere beursverloop. toen aan de vraag was voldaan, ging van de koerswinst een half puntje af. Unilevers openden op 333'i tegen gisteren 334'-. Tegen het sluiten van de markt werd 332 gedaan. Aku's vrijwel onveranderd. KLM een paar dubbeltjes hoger op f 108. Aande len Kon. Olie gingen met de teleurstel lende slotkoersen van Wall Street mee. Door wat aanbod voor Londense reke ning werd rond de f 160,60 gehandeld tegen een slotkoers van f 162.40 gisteren. Scheepvaarten voeren in kalm water. Aandelen Scheepvaartunie's noteerden 111 ex 9.7ró dividend, tegen cisteren 121. Ver. Deli's waren in een kalme markt 80 bieden voor 10 stuks. Er moest echter 801 betaald worden tegen gisteren 79' Amsterdam Rubbers lagen in de belang stelling en konden zich bijna 2 punten verbetéren. HVA's onveranderd Staats fondsen prijshouden. WISSELKOERSEN Amsterdam. 23 april - Londen 10 59% 10.6O3*. New York 3.78%-3 78 V Mon treal 3 90'*—3.90%. Parys 89 80—69 90, Brussel 7.59%—7 60%. Frankfurt 90— 90':. Züridh 86.58%86 63%. Zürich (vr. fr.» 88.32%—88.37%. Stockholm 73.07'2 —73.12'; Kopenhagen 54 76—54 81. Oslo 52 94—52.99. Milaan 60 72%—60.77%, Wenen 14.59%14-60',2. Beurs van Amsterdam Woensdag 23 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% SJjj SrS0yf3k.0b,3|3'4 91» 9111 Ned. 47 3,- (3) g.3 94.-^ Ned. *51 3% 90u, 92 Ned. '53 (3%) qëj 92V4 N£ „56 3V4 g* 86,; ged 87* 87* Ned- 54 JU fl7'7 OH Ned '55 13% JJA Ned. '55 II 3% g4 Ned. '37 3 irtTij 107% Ned. W.B. lening 6% 199 Dollarlng '47 3 ff? g™ Investeringscert. 3 99 Ned. 62-64 3 99 V Cert. NWS 594, 59 A Indië '37 A 3 «0% Grootboek '46 3 86 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 24'4 Nat. Handelsbank 72 Ned. Handelmyij} xjg Amst. Rubber 51 Deli Mij .en (Ver.) 79% 80 H.VAM Vi W Java Cult29*4 29 Senembah 56% Vorstenlanden10 *"5» AKU174% 173% Berkei's Patent <v.) 193% Jg# Calvé Delft cert. 282 2«2% Kon. Pap. v. Gelder 175 177 Hoogovens cert285% -88.a Müller en Co. N.B 312% 314 Ned. Kabelfabr224 222 Philips 276 281 Philips pref153% 154 Unilever334% 332% Wilton Feyenoord 202 201 Biliton 2de r167% 167% Dordtse Olie gew. 677 668% Kon. Petr. (f.20.— 163 160 idem (50 A f 20.—162.40 160 65 Holl.Amer.HJn 1371; 135% Java China Paket 121 120% KLM107.70 108 Ned. Stoomv My l33i4 132% Kon. Paket Mij. uo% 109%. Stoomvaart Mij. Ned 141 139 Nievelt Goudr cert 144:% 144 v. Ommeren cert 200 198 Kon Rott. Lloyd 114% 111% Ned Scheepv. Unie 121^ no%éxd. NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 <3%' 3 92 Den Haag 1937 1 3 85% Leiden 1947 90 R'dam '37 I-III 3% 91% I Industr. Obligaties Jhilips Dollarlng '51 96% 97 Premieleningen 97% 97% 86 86% A'dam '56 12% 80% 80% A'dam '56 II 2% 95 95 Eindhoven '54 2% 81% 92% Enschede '54 2% 82 83% Den Haag "52 I 2% 90% 90% Idem II 2% 95% 95% R'dam '52 12% 91 89 90% Utrecht '52 2% 92 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelüngen Amst. Bank 205% 207 H.B.U. cert187 187% Rott. Bank 178 178% Twentsche #Bank 155 154 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 220B Borneo Sum H.My 38% 40 Ned. G en Sp fabr 169 169 Kon Ned. Grofsm 104 103 Internatio 63 63% Rott. Droogdok Mi). 484 477 Tieleman en Dros 8% Ned. Mij. Walv.vrt. 68% 68 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij- 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24j« 24^ Intern. Nickel 74% 73% Anaconda 45iT« 44' Bethlehem Steel38 37 Cities Service 49% 49% General Motors 36 iV 35 Kennecott84 83 Republic Steel 40% 40% Shell Oil 68% 67 Union Pacific 28% 28^ Un. States Steel 58% 58 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 22/4 Edelmet Kon AA 45 Pref w a idem 57GB Electrolas B 368 372GB Holl Constructie 388 392GB Ing our v Bouwnljv 124% Int Kunststof! Ind 39% 39 Leidsche Wolspinn 142 141 Sikkens Lakfab -53 431 441 Ver Touwfabrleker 156% 158GB Wernink's Betonm 87B 87% Van Wyk Textiel 65% 64 i 117 117%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9