ASPRO' Oostduitse communisten zetten de Lutherse kerk onder zware druk Vlak voor de Berlijnse synode Ontstellende toeneming van het aantal „jeugdwijdingen" mÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Blus-capaciteit van Alpliense brandweer belangrijk vergroot Volgend jaar al op Nieuw-Gninea eeonomiscli-geologiscli onderzoek 97*te Jaargang Woensdag 23 april 1958 Derde blad no. 29423 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Van 26 tot 30 april zal de Berlijnse Synode van de Evangelische Kerk in Duitsland bjjeen komen en daarbij o.m. 9preken over het onderwerp „Kerk en opvoeding". In de afgelopen weken, dus vlak voor deze synode, heeft de communistische partij van Oost-Duitsland, de SED, een reeks acties ingezet teneinde de synode onder zo zwaar mogelijke druk te zetten. Met de opvoeding der kinderen heeft hierop komen deze acties neer de kerk niets te maken. Laat de kerk zich maar verzetten tegen de atoombewapening van het nieuwe Westduitse leger. Alarmerender nog is het feit, dat de afgelopen weken meer dan 90.000 jongeren in Oost-Duitsland hebben deel genomen aan de communistische „jeugdwüdingen", waardoor zij uitgesloten zijn van de confirmatie in de Evangelische Kerk. Breuk met de kerk Kracht en beleid Mag men de communisten geloven. De S.E.D. zelf heeft openlijk gezegd, dan hebben in plaatsen als Chemnitz en dat haar functionarissen stuiten op Leipzig, hetzjj vrijwillig,, hetzij onder weerstand vanl leden, die nog kerkelijk druk van de partij, 40 procent van alle jongeren deelgenomen aan de commu nistische „jeugdwijdingen". In feite komt dat er op neer. dat al deze jongeren zich keerden van de kerk naar de partij. De Evangelische Kerk gaat er namelijk van uit, dat hij of zij, die deel neemt aan de communistische „jeugd wijdingen" niet meer voor de confirma tie en de daaraan verbonden kerkelijke rechter in aanmerking komt. De zware communistische druk vlak voor de Berlijnse Synode uit zich ook anderszins. Er wordt van communisti sche zijde beweerd, dat de kerkelijke lei ders om bisschop Dibelius de „atoom- politiek" van de regering te Bonn steunen. Er is gezegd, dat de kerkelijke vertegenwoordiger in het Oostduitse Mecklenburg „handlangers zijn van de NAVO". In tijdschriften en kranten in Oost-Duitsland is van onderwijzers, ook die Evangelisch zijn, geëist dat zij zul len omzwaaien naar de .socialistische opbouw". Iedere onderwijzer en leraar moet volgens de S.E.D. zijn leerlingen in de geest van de dialectisch-materia- listische wereldbeschouwing opvoeden. denken. Het gaat hier om „kerkelijke resten, die de werkers hinderen", etc., etc. Een stap verder gaat men in het Berlijnse Potsdam, waar verklaard is, dat er op zondag meer toneelstukken en concerten moeten worden gegeven. Al leen zo kan men de jeugd ertoe bren gen zich te verwijderen van de kerk De Berlijnse Synode staat dus thans onder zware druk. Van haar wordt ver wacht, dat zij niet zal discussiëren over het onderwerp „Kerk en opvoeding", want in Oost-Duiisland dient de opvoe ding geen kerkelijk onderwerp te zijn. Van Oostduitse zijde poogt men voorts op de agenda van de Synode, teneinde èn de kerk èn Bonn onder druk te zet ten, het onderwerp atoombewapening te krijgen. Daarnevens staat de Synode voor het moeilijk probleem, dat zij zich in Oost-Duitsland geplaatst ziet voor afval van gelovigen. In Oost-Duitsland staat, de kerk daarbij tegenover de staat met de normale burger als toeschouwer inplaats van als medestrijder. De strijd van de kerk in het communistisch deel van Duitsland tegen atheïstische mani festaties als de communistische „jeugd wijdingen", waarbij de S.E.D. zover gaat de band tussen kind en gezin te ver breken. zal van de Synode veel kracht en beleid eisen in de komende dagen. Te vrezen is, dat de communistische druk nog zal toenemen. Advertentie Wicht niet tot Uw hoofd of keel gaat dichtzitten Neem onmiddellijk 'ASPRO' en U voelt zich opknappen Miljoenen mensen over de hele wereld ondervinden het dagelijks Ook zenuwpijn, reumatische aandoeningen en gevoel van 5® rillerigheid verdwijnen snel door 'ASPRO' A l ••V Mis niets van Uw levensvreugde Voel U prettiger opgewekter door 'ASPRO' 'ASPRO' Irriteert Uw maag met Houd het altijd bij de hand 2'aspro'! enUfentufeehfit! ..HfAHAllNC or VtAZOLK' O't' R»d'® lutembu'i (!08 m.J itdirr zondigmorgtn 10 *S uur Gestapo-misdadigers deer Frankrijk begenadigd President Coty van Frankrijk heeft de doodvonnissen over oud-generaal Oberg. die ten tijde van de tweede wereldoorlog hoofd van de Gestapo te Parijs was. en diens adjudant Helmut Knochen gewij zigd in levenslange dwangarbeid, zo heeft de advocaat van Oberg bekendge maakt. Nog vier andere Duitsers hebben gra tie gekregen: de terdoodveroordeelden Fuchs, Steingritt. Heimann en Floreck. R. e r k e I ij k Leven IIERY. KERK Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie Van Nelle bestellen Wie opende de kluis Laat dat tasje maar liggen... (Speciale berichtgeving) Een brutale inbraak blijkt zich te heb ben voorgedaan bij de familie Messe- maeckersvan de Graaff aan de Mozartlaan te Bilthoven, waarbij voor ongeveer f. 1600 uit een handtasje en uit een brandkast werd ontvreemd. In de loop van de nacht drong een onbekende op de bovenverdieping de slaapkamer van de familie binnen. De vrouw des huizes werd op het gerucht even wakker. Begrijpend dat iemand haar handtasje wilde meenemen, maar denkend dat het een familielid was, moet zij gemompeld hebben: „Laat dat tasje maar liggen", waarna zij weer insliep. De onbekende trok zich van dat verzoek niets aan. Hij ging met het tasje naar de benedenverdieping waar hij het van de inhoud ontdeed: om streeks f. 80 ende sleutels van de brandkast. Met deze sleutels opende de inbreker de kluis, haalde er een enve loppe met ruim f. 1500 aan contanten uit en verdween. Van de dader ont breekt tot nu toe elk spoor. Advertentie Van Nelle bestellen Twee grote gebouwen te Den Haag Voor Postcheque en Girodienst en B.P.M. 7 (Van onze Haagse redactie) Aan het Stadhoudersplantsoen en de Comelis de Wittlaan, te Den Haag. zul len naast elkaar twee grote kantoorge bouwen verrijzen, welke zijn ontworpen door het architectenbureau Blankespoor en De Vries. Er is sprake van, dat in een dier com plexen een rijksdienst - met name wordt de Postcheque- en Girodienst genoemd - zal worden ondergebracht, terwijl de BPM een gegadigde zou zijn voor het andere gebouw. Een beslissing ten aan zien van de bestemming der kantoren, welke zullen worden gebouwd door de Verenigde Aannemingsmaatschappijen, is echter nog niet genomen. Advertentie Van Nelle bestellen Vliegend K.L.M.-personeel bij minister Algera Naar wij vernemen zijn de heer W. Steenbruggen, voorzitter van de vereni ging van K.L.M. boordwerktuigkundi gen, mej. C. Oosterheert, voorzitster van de Vereniging van K.L.M.-stewar dessen en de heer J. J. van der Kolk, vice-voorzitter van de Vereniging van Hofmeesters en Pursers bij de KLM. op audiëntie geweest bij de minister van Verkeer en Waterstaat te Den Haag, mr. J. Algera. Tijdens deze audiëntie hebben de vertegenwoordigers van deze drie verenigingen van vliegend personeel van de K.L.M. o.a. gesproken over de wens als gelijkwaardige partners te wor den erkend in het overleg over de ar beidsvoorwaarden met de directie van de maatschappij. Meer goud en deviezen Volgens de weekstaat van de Ned Bank is de netto deviezenreserve met f40 miljoen verminderd, maar goud en deviezen tezamen zijn op hoger ni veau gekomen, nl. f,4535 miljoen tegen vorige week f.tfas rr&gigpl 1 Beroepen te Strijen <toez.) C. Boogaard te Noordbergum (Fr.): te Makkum A Ste- I genga. kand. te Utrecht. Bedankt voor I's-Gravenhage-Loosduinen |4de pred.pl. i I W Bartlema te Leeuwarden. Benoemd tot I vicaris te Boxtel (arbeid steunfonds Pro- testantisme in het zuiden) mej. S. R. C. van Kempen, kandidate te Boxtel. Aan- genomen de benoeming tot vicaris te Zoe- terwoude N. J. M. Hoogendijk. kandidaat te Pljnacker. GEREF. KERKEN Beroepen te Zoutkamp A. Segger. kand. te Benthelm (Duit-land). Bedankt voor Leeuwarden-west (3de pred.pl i P. Heinen Ite Noordwijk-Binnen: voor Harlingen B J. Aalders te Bant «N.O.P.i: voor Amster dam (vac. R C. Harderi A. Broek te Gro- I nlngen-noord. GEREF. KERK ONDERH. ART 31 K.O. E. Oos- CHR. GEREF. KEKKEN J. M. Visser te GEREF. GEMEENTE 1 Beroepen P. van der Bijl te Rhenen. REM. GEREF. GEMEENTE VLAARDINGEN 50 JAAR Zondag bestaat, de Rem Geref Ge meente van Vlaardingen vijftig jaar. Op 27 oktober kozen de leden tot pre dikant dr. C E. Hooijkaas, die de ge meente tot 1914 heeft gediend. De ver dere voorgangers gedurende deze halve eeuw zijn geweestds. N. Blokker 1915 1932idr. S. H. Spanjaard (1932 19371; ds. W. J. H Hubeek (1938—1953» ds. P. M. Luca (1942—19441; ds. H. J. de Wijs <1945—1948i: mej. ds. mr. M. B. Vos <194919501: ds. J. G. J. van Iter- son (1953heden t en mej. ds. W. Westerouen van Meeteren (19541957). GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN De generale synode der Geref. Ker- ken is gisterochtend te Assen haar tweede vergaderweek begonnen. De i synode zette zich aan de verdere be- handeling van de nieuwe kerkorde, waarmede zij, behoudens een enkel artikel, dat voor nader beraad werd aangehouden vorderde tot artikel 119. Vervolgens maakte zij een aanvang I met de behandeling van het rapport van de commissie V over het rapport van deputaten voor de evangelisatie met bijzondere opdracht. In de avondvergadering stelde de synode een aantal conclusies vast voor de te benoemen evangelisatiedeputaten, waarin ook de verhouding tot de Stich ting Evangelisch Herstel Opbouw nader wordt omgeschreven. Enkele door de synode te benoemen deputaten zullen in het stichtingsbe- stuur zitting nemen. Voorts hield de synode zich in de avondvergadering bezig met het verzoek van de generale evangelisatie deputaten om maatregelen te treffen om te komen tot het beroepen van een tweede evan gelisatie predikant in algemene dienst. Deze benoeming zal een voorlopig karakter dragen. Ds. A. E. K. POLS VIJFTIG JAAR PREDIKANT. Zaterdag is het een halve eeuw ge leden. dat ds A. E. K. Pols van Am sterdam werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Pols werd 26 april 1908 te Seroos- kerke-Kerkwerve in de classis Zierikzee in het ambt bevestigd. In 1913 verwis selde de jubilaris deze gemeente met die van Jukwerd in de classis Appingedam, vanwaar hij in 1915 naar Noorddijk in de classis Groningen vertrok. Op 23 no vember 1930 deed ds. Pols zijn intrede in zijn vierde en laatste gemeente. Coe- vorden, waar hem met ingang van 1 mei 1946 op zesenzestig jarige leeftijd emeri taat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde hjj zich te Hillegom, waar hij tot 1954 nog ongeveer zeven jaar voor ganger van de afdeling van de Ned. Protestantenbond is geweest. Nadien verhuisde hjj naar Amsterdam. Advertentie Van Nelle bestellen De werkzaamheden ter verbete ring van het kruispunt Herenweg- Kruisweg zijn enkele weken geleden begonnen. De Amsterdamse Aan- nemings Maatschappij is met een en ander bezig. Het bleek noodzakelijk te zijn dat ook de kof [ietent van de. j familie K. de Brave verdween. Dit werk is dezer dagen op wel bijzon- der radicale wijze volbracht door het eenvoudig uit elkaar trekken van het gebouwtje waarbij de graaf machine een zeer bruikbaar werk tuig bleek. In nauwelijks enkele uren was het gebouwtje met de grond gelijk gemaakt, waarna het zelfde werktuig het puin in gereed staande auto's deponeerde, die het\ r.aar elders vervoerden. Reeds nu krijgt deze gevaarlijke kruising een geheel ander aanzien. Er rest nu nog het houten woonhuis van de heer de Brave, dat nadat het zovele jaren dienst heeft bewezen, weinig meer dan wat sloophout zal opleveren. Daarna zal er weinig meer zijn, dat aan de aanwezigheid van de in de verre omtrek zo beken de koffietent van de heer de Brave nog herinnert. Door lfnlflorwjiopii Pil lioopdrnk npvpknni De familie de Brave is inmiddelst naar Alphen aan den Rijn verhuisd,DoOÏ" la(l<lei'Wageil ('11 llOgecll'uk lieVelsIHlït terwijl de heer de Brave zijn hout- 1 opslag heeft bij de veehouder Peters aan de Kruisweg kort in de nabij heid van dit kruispunt. Naar wij vernemen zal het ver keer binnen korte tijd over de aan te leggen noodweg worden geleid, waardoor de werkzaamheden aan het kruispunt ongestoord kunnen doorgaan. De foto laat zien hoe een grote J graafmachine korte metten maakt met het gebouwtje. Gisteravond vond in het gemeentehuis "de overdracht plaats aan de plaatselijke brandweer van een volautomatische ladderwagen en een hogedruk nevelspuit: twee zeer kostbare eenheden, waarmee de brandweer belangrijk is gemoderniseerd en de bluscapaciteit in niet geringe mate is toegenomen. Het was begrijpelijk, dat het gemeentebestuur aan dit gebeuren wat meer aan dacht heeft willen besteden en om deze reden had zich dan ook om kwart over zeven uur ln de trouwzaal een aantal genodigden verzameld, die door burge meester Z. Bruins Slot namens het college van B. en W. hartelijk welkom werden geheten. Nauwere samenwerking met Australië Het volgend jaar zal op Nederlands Nieuw-Guinea een economisch-geolo- gisch onderzoek beginnen, dat van groot belang zal zijn voor het zoeken van een economische basis voor dit gebiedsdeel en zijn bevolking. Het onderzoek zal worden verricht door een speciaal daarvoor in het leven te roepen stichting, die zal samenwerken met het in Hollandia gevestigde kan toor voor het mijnwezen. De minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, die dit op een persbij eenkomst heeft medegedeeld, zeide. dat met de voorbereidingen voor dit belang rijke onderzoek de grootst mogelijke spoed wordt betracht. In Delft wordt thans aan de hand van foto's onderzocht op welke streken en op welke mogelijkheden het onderzoek zich zal moeten richten. EXPEDITIE Afgezien van het werk van deze stichting zal in de loop van dit jaar een expeditie vertrekken naar de noordkant van de Vogelkop ter voortzetting van het onderzoek 'naar de aanwezigheid en de exploitatiemogelijkheden van lood, zink en nikkel. Buitenlandse maatschap pijen hebben nog steeds belangstelling voor deze projecten en hebben op enkele plaatsen in Nederlands Nieuw-Guinea zelf de mogelijkheden onderzocht.. Tot definitieve regelingen is het echter nog niet gekomen. Op de bijeenkomst, die werd bijge woond door dr. Platteel de nieuwe gouverneur van Nederlands Nieuw-Gui nea zeide mr. Helders, dat met de ambtstermijn van dr. J. van Baal de j periode van het „scheppen van basisfa ciliteiten" thans achter de rug is en met het aanvaarden van zijn nieuwe functie J door dr. Platteel een nieuwe periode be gint van verdere opbouw. Een van de eerste punten zal zijn het met kracht ter hand nemen van de bestuursuitbreiding. Er is reeds veel voorbereidend werk ver richt, en thans zal men het oog moeten richten op het binnenland. Er is een schema opgesteld voor deze uitbreiding, dat loopt tot 1963 en dat voorziet in het tot stand brengen van contact met een /eer groot deel van ongeveer 350.00ft Papoea's, die nog geen aanraking met de buitenwereld hebben gehad. 66 MILJOEN Een consequentie van deze uitbreiding eal rijn, dat de Nederlandse bijdra®» van jaarlijks ongeveer 66 miljoen gulden hoger zal moeten worden. Minister Helders deelde voorts mede, dat de heer J. A. van Beuge van het I ministerie van Zaken Overzee en verte- genwoordiger van Nederland bij de j South Pacific Commission, benoemd is j tot attaché in Canberra. Hij zal eind j mei naar Australië vertrekken In september en oktober zal een „top conferentie" inzake Nieuw-Guinea worden gehouden van Australische en Nederlandse ambtenaren, terwijl over en weer bezoeken worden gebracht voor besprekingen ter plaatse. Dr. Platteel deelde op de bijeenkomst nog mede, dat de streefdatum voor zijn aankomst in Hollandia is bepaald op 15 juni. Advertentie Van Nelle bestellen Garantie suikerprijs voor oogst '1958 In de bespreking tussen de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en het Landbouwschap, heeft dr A. Vondeling mededeling gedaan van de nieuwe garantieprijs voor suiker voor de suikerindustrie en van de hoe veelheden aardappelen en aardappelmeel waarvoor de garantieprijs voor de telers van fabrieksaardappelen van f7.10 per 100 kg. geldt. De minister heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is ook voor akkerbouwproducten bij daarvoor vereiste medewerking van het agrarische bedrijfsleven in den ver volge eerder tot vaststelling van de ga rantieprijzen te komen, opdat de ver bouwer van akkerbouwgewassen in zijn bouwplan met het voor het volgende oogstjaar geldende garantieprijzen- niveau tijdig rekening kan houden. Nu de nieuwe suikerprijs voor oogst 1958 is bepaald op f61.78 per 100 kg. onveraccijnsde suiker af fabriek (vorig jaar f58 70) De stijging van de prijs dient te worden toegeschreven aan een hogere kostprijs der suikerbieten en gestegen verwerkingskosten. De prijs van ci( suiker voor de consument is bij deze garantieprijs nog niet in het geding. Na overleg met het landbouwschap en met de aardappriipeelindustrie ifoeeft de minister van Lamttx Gedenkteken voor Fokker (Van onze correspondent» Naar wij vernemen is te Haarlem een werkcomité gevormd, dat zich ten doel stelt de totstandkoming van een ge denkteken voor de Nederlandse lucht vaartpionier Anthony Fokker te bevor deren. Het initiatief daartoe is geno men door een aantal bewoners van de wijk .Het Kleverpark" te Haarlem, om dat deze zich in de onmiddellijke na bijheid bevindt van het terrein, waarvan Fokker op 31 augustus 1911 opsteeg om zijn beroemd geworden eerste vlucht met „De Spin" om de Haarlemse Bavotoren te maken. Als secretaris voor het werkcomité treedt de directeur van de Stichting „Haarlems Bloei" op, welke zijn admini stratief apparaat ter beschikking van het werkcomité heeft gesteld. Advertentie Van Nelle bestellen Prinses Margaret opent het Westindische parlement Prinses Margaret heeft gisteren de zit ting van het eerste parlement der nieuwe Westindische federatie geopend. In de zaal van de Wetgevende Raad in het Regeringsgebouw te Port of Spain op Trinidad zei de Prinses, dat de fede ratie. welke zo lang een droom was ge west. thans werkelijkheid was geworden. Zij gaf de wetgevende vergadering de verzekering, dat de pogingen om de fe deratie tot een doeltreffende politieke en economische eenheid en een nieuwe natie van het Britse Gemenebest te ma ken, sympathie zouden ontmoeten van de zijde van het Verenigd Koninkrijk, het Gemenebest en vele andere landen. De nieuwe federatie omvat tien voor malige Britse koloniën, alle eilanden, in het Caraibische gebied C"' De Prinses las ook een speciale bood schap van Koningin Elizabeth voor. Advertentie Van Nelle bestellen Voedselvoorziening de hoeveelheid f a- brieksaardappelen. vaar- voor de onlangs yastgestelde garantie prijs van f 7 10 per 100 kg geldt, bepaald op 16 miljoen hectoliter aardappelen, overeenkomende met een produktie van ongeveer 188.000 ton aardappelmeel. De bepaling van de hoeveelheid, waar voor de garantie geldt, berust op een ra ming van de afzetmogelijkheden voor -het aardappelmeel. Hierbij waren de heer J. B H. Roe- lofs, inspecteur van het brandweerwezen in de provincies Utrecht en Zuid-Hol land, de heer M. C. van Keule namens het maandblad „Brand", de heer De Haas namens het orgaan „De Brand weer", de hoofden van diensten, de com mandant van de brandweer en vrijwel het volledig brandweerkorps, alsmede de oud-hoofdbrandmeester J. W. M. de Wildt. thans adj. hoofdbrandmeester te Heerlen. Burgemeester Bruins Slot wees er op, dat de brandweer in Alphen in het ver leden meerdere malen bewezen heeft voor haar taak berekend te zijn. Hij prees de activiteit van de leden van het korps. Het gemeentebestuur en de bevolking zijn er dankbaar voor te we ten, dat een dergelijk stel goed ge oefende mensen dag en nacht bereid is op te treden als dit van hen ge vraagd wordt: desnoods elk gevaar tot- serend. Het gemeentebestuur heeft om deze reden gemeend het materieel van de brandweer te moeten uitbreiden met twee eenheden, die bü een moderne brandweer in een gemeente met hoog bouw onmisbaar zijn. MODERNE KAZERNE. De commandant van de brandweer, de heer A. Korver, noemde het een belangrijke dag voor de brandweer. Hij dankte het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van de kredie ten. Slechts ontbreekt het nu nog aan een moderne brandweerkazerne, die hopelijk binnen niet al te lange tijd gebouwd zal kunnen worden. Drie leden van het brandweer korps in actie met de pistolen van de nevelspuit. Op de achtergrond rechts burgemeester Z. Bruins Slot midden de comandant A. Korver en wethouder J. van den Berg. De heer Roelofs prees de belangstel ling van het gemeentebestuur voor de brandweer. Ook de heer A. Ros. hoofd van de B B. Kling Z.-H III. was zeer erkentelijk voor deze modernisering. Een der leveranciers bood de commandant vervolgens een miniatuur ladderwagen aan als pressepapier. Hierna begaf het gezelschap zich naar buiten, waar de leden van het korps een demonstratie gaven zowel met de lad derwagen als met de nevelspuit. De ladderwagen heeft een reikhoogte van 27 meter. De hogedruk nevelspuit werkte daarna met drie pistolen, elk met een capaciteit van 250 liter per minuut. De ladderwagen is in de eerste plaats bedoeld als een reddingsvoertui^ en voor hulpverlening, wat vooral van nut kan zijn bij de vele hoogbouw in onze ge- meente.De wagen is tevens uitgerust met een waterkanon met een 26mM mond stuk en een opbrengst van 800 liter per minuut by 40 meter. Na afloop van de demonstratie verza melde men zich weer in de trouwzaal, waar verversingen werden aangeboden en woorden van dank gericht werden tot da leveranciers.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5